Βιολογία vs Βιολογικών Εφαρμογών vs Χημικό

Thetikos

Δραστήριο μέλος

Ο Θετικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 783 μηνύματα.
απαντηστε μου σε κατι βρε παιδια πως γινεται να ειναι η βιοχημεια πιο ψηλα στις βασεις απο τη σχολη βιολογικων εφαρμογων και εμεις να μην εχουμε ενταχθει στον κλαδο των βιολογων ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΓΙΝΟΝΤΑΙ

Δηλαδή το δικό σας τμήμα είναι ένας κλάδος από μόνο του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
το θέμα με τα δικαιώματα των αποφοίτων είναι μεγάλο μπέρδεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Απορώ ρε παιδιά μερικές φορές, γιατί βασανίζεστε άδικα? https://www.bio.uth.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=218&Itemid=113&lang=el (ο σύνδεσμος είναι από την ιστοσελίδα του εν λόγω τμήματος)!!!

Το έχουμε πει πολλές φορές: α) Τμήματα Βιολογίας, β) Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας, γ) Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών, δ) Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής --> εργασιακός τομέας --> ΠΕ-Βιολόγος!

Ακαδημαϊκά (με δύο λέξεις) τα β) & γ) & δ) αποτελούν προσανατολισμό/τομέα/κατεύθυνση του α), και ανάλογα στο τμήμα βιολογίας "φτιάχνεις" το β) ή γ) ή δ) με την ΕΠΙΛΟΓΗ των σχετικών μαθημάτων.

Η Λάρισα είναι παραπάνω από τα Ιωάννινα (δύο πόλεις με σχεδόν ίδιο πληθυσμό και λογικά αντίστοιχων προτιμήσεων από το πλήθος), γιατί είναι 5 έτη για το πτυχίο (το γιατί αφήστε το), ενώ ΟΛΑ τα υπόλοιπα βιολογικού προπτυχιακού προσανατολισμού τμήματα στην Ελλάδα είναι 4!

υ.γ. Από το Γεωπονικής Βιοτεχνολογίας θεωρείσαι ΠΕ-Γεωπόνος (εγγραφή στο ΓΕΩΤΕΕ) και ουχί ΠΕ-Βιολόγος (παρόλο που ακαδημαϊκά έχουν αρκετές ομοιότητες)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dylan10

Νεοφερμένος

Ο Dylan10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Απορώ ρε παιδιά μερικές φορές, γιατί βασανίζεστε άδικα? https://www.bio.uth.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=218&Itemid=113&lang=el (ο σύνδεσμος είναι από την ιστοσελίδα του εν λόγω τμήματος)!!!

Το έχουμε πει πολλές φορές: α) Τμήματα Βιολογίας, β) Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας, γ) Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών, δ) Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής --> εργασιακός τομέας --> ΠΕ-Βιολόγος!

Ακαδημαϊκά (με δύο λέξεις) τα β) & γ) & δ) αποτελούν προσανατολισμό/τομέα/κατεύθυνση του α), και ανάλογα στο τμήμα βιολογίας "φτιάχνεις" το β) ή γ) ή δ) με την ΕΠΙΛΟΓΗ των σχετικών μαθημάτων.

Η Λάρισα είναι παραπάνω από τα Ιωάννινα (δύο πόλεις με σχεδόν ίδιο πληθυσμό και λογικά αντίστοιχων προτιμήσεων από το πλήθος), γιατί είναι 5 έτη για το πτυχίο (το γιατί αφήστε το), ενώ ΟΛΑ τα υπόλοιπα βιολογικού προπτυχιακού προσανατολισμού τμήματα στην Ελλάδα είναι 4!

υ.γ. Από το Γεωπονικής Βιοτεχνολογίας θεωρείσαι ΠΕ-Γεωπόνος (εγγραφή στο ΓΕΩΤΕΕ) και ουχί ΠΕ-Βιολόγος (παρόλο που ακαδημαϊκά έχουν αρκετές ομοιότητες)!

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!! εσεις θα μου προτεινατε ενα τμημα βιολογιας η ενα απο τα υπολοιπα για να επιλεξω σε περιπτωση που θελω να ασχοληθω με αυτη την επιστημη?(συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!! εσεις θα μου προτεινατε ενα τμημα βιολογιας η ενα απο τα υπολοιπα για να επιλεξω σε περιπτωση που θελω να ασχοληθω με αυτη την επιστημη?(συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος)

βιολογιας σκετο να προτιμησεις ,καθως μεσα απο εκει θα παρεις μια ιδεα για (σχεδον) ολους τους τομεις της βιολογιας ενω αν πας πχ μοριακη βιολογια η βιοχημεια εξειδικευεσαι απο πολυ νωρις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
βιολογιας σκετο να προτιμησεις ,καθως μεσα απο εκει θα παρεις μια ιδεα για (σχεδον) ολους τους τομεις της βιολογιας ενω αν πας πχ μοριακη βιολογια η βιοχημεια εξειδικευεσαι απο πολυ νωρις.
Διαφωνώ με την τελευταία πρόταση. Κοιτώντας τα προγράμματα σπουδών των 2 σχολών αυτών και των καθαρά βιολογικώ τμημάτων..οι διαφορές είναι ελάχιστες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Διαφωνώ με την τελευταία πρόταση. Κοιτώντας τα προγράμματα σπουδών των 2 σχολών αυτών και των καθαρά βιολογικώ τμημάτων..οι διαφορές είναι ελάχιστες

μονο στο ονομα ειναι διαφορα ? .και παλι το να εχεις πτυχιο βιοχημειας ειναι μειωνεκτημα σε σχεση με το πτυχιο βιολογιας.Απτο σκετο βιολογιας μπορεις να εξειδεικευτεις οπου θες ενω ο βιοχημεια/μοριακη βιολογια δεν μπορει (τοσο ευκολα) να γινει δεκτος (σε καλα του εξωτερικου) σε μεταπτυχιακα πχ στην νευροβιολογια η στην ιολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dylan10

Νεοφερμένος

Ο Dylan10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
μονο στο ονομα ειναι διαφορα ? .και παλι το να εχεις πτυχιο βιοχημειας ειναι μειωνεκτημα σε σχεση με το πτυχιο βιολογιας.Απτο σκετο βιολογιας μπορεις να εξειδεικευτεις οπου θες ενω ο βιοχημεια/μοριακη βιολογια δεν μπορει (τοσο ευκολα) να γινει δεκτος (σε καλα του εξωτερικου) σε μεταπτυχιακα πχ στην νευροβιολογια η στην ιολογια

ναι και εγω αυτης της αποψης ειμαι ,απλα στο τμημα βιολογικων εφαρμογων δεν βρισκω καμια διαφορα με τα βιολογικα τμηματα επομενως προβληματιζομαι με το τι να δηλωσω πρωτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christie_

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
βασικα τι ειναι προτιμοτερο? μενω γιαννενα, οποτε οι γονεις μου επιμενουν να δηλωσω εδω, αλλα προσωπικα (εκτος του οτι θελω να φυγω) σκεφτομαι μήπως ενα σκετο βιολογικο τμήμα θα ήταν καλυτερο... αποψεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών του τμήματος βιολογικών εφαρμογών & τεχνολογιών του πανεπιστημίου Ιωαννίνων είναι πενταετούς διάρκειας και οι απόφοιτοί του έχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα.

Το πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών των τμημάτων βιολογίας των πανεπιστημίων είναι τετραετούς διάρκειας και οι απόφοιτοί του έχουν δεν έχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα μέχρι στιγμής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
το τμήμα των Ιωαννίνων είναι πολύ καλή σχολή και καλύτερη από το βιολογικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Λοιπόν για να μαθαίνουν και τα παιδιά πού ενδιαφέρονται θα πω ένα παράδειγμα από τα πολλά αντίστοιχα. Στην τελευταία προκηρυξη της αστυνομίας για 8 θέσεις αξιωματικών βιολόγων το ξέρει ο civilara και εσύ ότι οι πτυχιούχοι ΒΕΤ ήταν αποκλεισμένοι όπως και οι πτυχιούχοι του τμήματος ΜΒΓ? Η στην δημόσια εκπαίδευση τόσα χρόνια οι βιολόγοι διορίζονταν στην δευτεροβάθμια ενώ οι υπόλοιποι μέχρι πρόσφατα δεν είχαν το δικαιώμα και τώρα τι λέτε εσείς.... Επίσης στην ιδιωτική εκπαίδευση πάντα προτιμούνται βιολόγοι έναντι των υπολοίπων οι οποίοι δεν έχουν καν κατεύθυνση εκπαίδευσης στα τμήματά τους και τέλος οι βιολόγοι έχουν το δικαίωμα να λειτουργούν εξειδικευμένα εργαστήρια κυατταρογενετικής, ανάλυσης καρυοτύπου, σπερμοδιαγράμματα κλπ με αυτόνομη υπογραφή κάτι πού δεν αναφέρεται στα ΠΔ των ανωτέρω τμημάτων χωρίς βέβαια να αποκλείω ότι θα συμπεριληφθεί.. Απλά μην παραπλανάτε τα νέα παιδιά, ένα καθαρό βιολογικό πάντα θα είναι καλύτερο από τα υπολοιπα νεοσύστατα τμήματα και αν έχεις τα μόρια αυτό θα πρέπει να δηλώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να αρπάζεσαι Dr No, εδώ κάνουμε ήρεμη συζήτηση. Ότι έγραψα πιο πάνω είναι γεγονός και δεν μπήκα στη διαδικασία να ισχυριστώ ότι το ένα είναι καλύτερο από το άλλο. Υπάρχουν προεδρικά διατάγματα που τα έχω βάλει σε άλλο θέμα και μπορούν οι υποψήφιοι να τα διαβάσουν, οπότε θα κρίνουν αναλόγως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Κι εγώ ότι έγραψα είναι γεγονός οπότε τα παιδιά θα κρίνουν αναλόγως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
πάντως και το χημικό είναι μια πολύ καλή επιλογή .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar99

Νεοφερμένος

Η mar99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εχω περασει στο τμημα βιολογικων εφαρμογων στα ιωαννινα θα ηθελα να ρωτησω αν ενα ατομο με το πτυχιο αυτο μπορει να εργαστει σε εργαστηρια που διεξαγουν ερευνεσ με το καρκινο η με το διαβητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SilentPill

Νεοφερμένος

Ο SilentPill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
εχω περασει στο τμημα βιολογικων εφαρμογων στα ιωαννινα θα ηθελα να ρωτησω αν ενα ατομο με το πτυχιο αυτο μπορει να εργαστει σε εργαστηρια που διεξαγουν ερευνεσ με το καρκινο η με το διαβητη

Προφανώς και μπορείς, αρκεί να μην μείνεις στο βασικό επίπεδο σπουδών της σχολής. Το μόνο αρνητικό είναι πως στα περισσότερα εργαστήρια (και ειδικά στην Ελλάδα που είναι απειροελάχιστα) θα έχουν προτεραιότητα να εργαστούν Βιολόγοι και Γιατροί. Ωστόσο, εάν καταφέρεις και βγάλεις τη σχολή με υψηλό βαθμό πτυχίου, και αν κάνεις ένα καλό μεταπτυχιακό, είμαι σίγουρος πως θα καταφέρεις να βρεις δουλειά σε κάποιο ερευνητικό κέντρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar99

Νεοφερμένος

Η mar99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
σασ ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστος21

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ δεν είμαι ακόμη φοιτητής .Ευελπιστώ φέτος να ασχοληθώ με την βιολογία αφού μόλις τελείωσα το λύκειο. Αναφορικά με το Βιολογικών εφμογών και τεχνολογιών και την διαφορά στα έτη, αναγράφεται στην ιστοσελίδα πώς λόγω περισσότερων ΕCTS οι φοιτητές του σε πανεπιστήμια του εξωτερικού συχνά γίνονται δεκτοί για διδακτορικό δίχως την ολοκλήρωση μεταπτυχιακών σπουδών. Ωστόσο, άτομα που ασχολούνται με τον επαγγελματικό προσανατολισμό μου έχουν πει πως και πάλι θα υπάρξει μεγάλη δυσκολία να ανταπεξέλθεις κατευθείαν σε κάποιο διδακτορικό.
Θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Θα ήθελα να ασχοληθώ με την βιολογία και ιδιαίτεραμε το κομμάτι της ζωολογίας και της οικολογίας αν και γνωρίζω οτι στην ελλάδα δεν υπάρχει ιδιαίτερο μελλον στους τομεις αυτους. Ποιό τμήμα θα μου συστήνατε; Ποιό θεωρείται γενικά καλύτερο ( για ευρυτερη επαγγελματικη αποκατάσταση). Το βιολογικών εφαρμογών καιτεχνολογιών στην ιστοσελίδα του αναφέρει ότι εκτός απο τον τίτλο βιολόγου και περιβαλλοντολόγου οι απόφοιτοι απκτούν και τίτλο ιχθυολόγου. Εμπεριέχει αυτός όλα τα πνευματικά δικαιώματα του εν λόγω κλάδου;
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εγώ δεν είμαι ακόμη φοιτητής .Ευελπιστώ φέτος να ασχοληθώ με την βιολογία αφού μόλις τελείωσα το λύκειο. Αναφορικά με το Βιολογικών εφμογών και τεχνολογιών και την διαφορά στα έτη, αναγράφεται στην ιστοσελίδα πώς λόγω περισσότερων ΕCTS οι φοιτητές του σε πανεπιστήμια του εξωτερικού συχνά γίνονται δεκτοί για διδακτορικό δίχως την ολοκλήρωση μεταπτυχιακών σπουδών. Ωστόσο, άτομα που ασχολούνται με τον επαγγελματικό προσανατολισμό μου έχουν πει πως και πάλι θα υπάρξει μεγάλη δυσκολία να ανταπεξέλθεις κατευθείαν σε κάποιο διδακτορικό.
Θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Θα ήθελα να ασχοληθώ με την βιολογία και ιδιαίτεραμε το κομμάτι της ζωολογίας και της οικολογίας αν και γνωρίζω οτι στην ελλάδα δεν υπάρχει ιδιαίτερο μελλον στους τομεις αυτους. Ποιό τμήμα θα μου συστήνατε; Ποιό θεωρείται γενικά καλύτερο ( για ευρυτερη επαγγελματικη αποκατάσταση). Το βιολογικών εφαρμογών καιτεχνολογιών στην ιστοσελίδα του αναφέρει ότι εκτός απο τον τίτλο βιολόγου και περιβαλλοντολόγου οι απόφοιτοι απκτούν και τίτλο ιχθυολόγου. Εμπεριέχει αυτός όλα τα πνευματικά δικαιώματα του εν λόγω κλάδου;
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αν θες Βιολογικό Κρητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top