Γαλλικής vs Ιταλικής Γλώσσας & Φιλολογίας

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ποια από τις δύο θα επιλέγατε; Ποια θεωρείται πιο όμορφη γλώσσα και ποια πιο εύκολη; Ποια από τις δύο πιστεύεται ότι έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση; Αν σπουδάζεται/έχετε σπουδάσει, σε ένα από αυτά τα δύο, σας αρέσει/άρεσε το τμήμα σας, είστε ικανοποιημένοι; Βρήκατε εύκολα εργασία; Περιμένω γνώμες. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τις θεωρώ παρόμοιας δυσκολίας. Από εκεί και πέρα, το ποια είναι πιο όμορφη είναι θέμα προσωπικής προτίμησης. Σκέψου πως σε κάποιους ανθρώπους αρέσουν τα γερμανικά :P

Από πλευράς επαγγελματικής αποκατάστασης, τα γαλλικά έχουν πιο πολλές διεξόδους καθώς είναι επίσημη γλώσσα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και επίσης μιλιέται σε χώρες με δυνατή οικονομία (Ελβετία, Λουξεμβούργο κλπ). Αν σκέφτεσαι για διδασκαλία, ξέχασέ το. Η ζήτηση για τα γαλλικά είναι πολύ μικρή και για τα ιταλικά από ελάχιστη έως ανύπαρκτη.

Προσωπικά θα σε συμβούλευα να μην στοχεύσεις σε καμία ξένη φιλολογία (συμπεριλαμβανόμενης της αγγλικής) αν στόχος σου είναι να διδάξεις τη γλώσσα σε σχολείο ή φροντιστήριο. Το επάγγελμα αυτό έχει πεθάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα την γαλλική παρόλο που είμαι των γερμανικών. Έχει καλύτερη δύναμη από τα ιταλικά. Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να μειωθεί το ενδιαφέρον σου για τα ιταλικά. Να τα τελειοποιήσεις και αυτά. αν πας γαλλική φιλολογία ασχολήσου μετά με την μετάφραση. Η μετάφραση στις μέρες είναι πολύ χρήσιμη σκέψου ποσά βιβλία γαλλικών και άλλων γλωσσών υπάρχουν μεταφρασμένα στην Ελλάδα. Σε παρόμοια κατάσταση είμαι και εγώ. Εγώ θέλω αγγλική η γερμανική φιλολογία όμως δεν ξέρω ποία να διαλέξω. Σκοπός μου ωστόσο δεν είναι να διδάξω τα αγγλικά η τα γερμανικά. Μπορεί να χρειαστεί να το κάνω άλλα θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά με την μετάφραση. Τώρα μόλις ξεκίνησα να μαθαίνω και τα γαλλικά. Κατά τη γνώμη μου λοιπόν πήγαινε γαλλική τελειοποίησε τα ιταλικά σου σίγουρα και ασχολήσου μετά με την μετάφραση μεταξύ αυτών των γλωσσών. Όσες περισσότερες γλώσσες γνωρίζεις πολύ καλά τόσο καλύτερο για σένα. Εγώ δεν θα αρκεστώ μονό στα αγγλικά και στα γερμανικά . Θα τελειοποιήσω τα γερμανικά(στόχος που επιθυμώ) και θα μάθω και άλλες γλώσσες. Αυτά από μένα η επιλογή βέβαια είναι αποκλειστικά δίκη σου. Σου εύχομαι επιτυχία σε ο.τι και να κάνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για τις γνωμες σας. Δεν προκειτε για εμενα, αλλα για την ξαδελφη μου, η οποια ειναι ενδιαμεσα σε αυτες τις δυο σχολες! :P :)
Αλλά, @Charis για το θεμα της μεταφρασης, το εχεις κοιταξει για το Τ.Ξ.Γ.Μ.Δ (Τμήμα Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης και Διερμηνείας) στην Κέρκυρα; Μπαίνεις με εξέταση σε δύο από τις τρεις ακόλουθες γλώσσες, όποιες θες εσύ και ειδικεύεσαι πάνω τους για Μεταφραστής ή Διερμηνέας: Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά.
Αφού όπως είπες είσαι ανάμεσα σε Αγγλική & Γερμανική φιλολογία, και θες να γίνεις Μεταφραστής, αυτή είναι η σχολή για σένα, μιας και αν πας σε μια απο τις δυο Φιλολογιες, θα μαθεις στην ουσια φιλολογια και πως να την διδασκεις, ενω αν πας εκει, θα μαθεις τεσσερα χρονια μεταφραση, και στις δυο γλωσσες, πιστευω θα σου φανει πιο χρησιμη και ενδιαφερων σχολη, Επισης μπορεις να μαθεις και αλλη μια γλωσσα μεσα, ή Ιταλικη (το παθος μου :inlove: ) ή Τουρκική ή ολλανδική ( αν και ολλανδικα, σπανια υπαρχει καθηγητης). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τσεκάρετε και την επαγγελματική αποκατάσταση των μεταφραστών.... πόση ζήτηση υπάρχει και πόσο πληρώνονται.

Προσωπικά λέω όχι σε όλες τις ξένες φιλολογίες και μάλλον όχι στη σχολή μεταφραστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Τσεκάρετε και την επαγγελματική αποκατάσταση των μεταφραστών.... πόση ζήτηση υπάρχει και πόσο πληρώνονται.

Προσωπικά λέω όχι σε όλες τις ξένες φιλολογίες και μάλλον όχι στη σχολή μεταφραστών.

Εχω ακουσει οτι ειναι καλα, και πως αν μπεις το υπουργειο εξωτερικων ειναι μια χαρα, αλλα ενταξει, δε γνωριζω και πολλα! Εσυ αν επιτρεπεται, τι μαθημα διδασκεις? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Το μεταφραστικο το ηθελα και εγω πολυ. Αλλα ξερεις τι συμβαινει; Ειμαι απο κεφαλονια και η συγκοινωνια για την κερκυρα ειναι πολυ κακη. Θες την μιση μερα να φτασεις και δευτερον εχω αδερφη φοιτητρια στη θεσσαλονικη και εκει δεν υπαρχει μεταφραση . εχει μονο αγγλικη και γερμανική και δεν ειμαστε πλουσια οικογένεια για να σπουδασουμε σε διαφορετικες πόλεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Το μεταφραστικο το ηθελα και εγω πολυ. Αλλα ξερεις τι συμβαινει; Ειμαι απο κεφαλονια και η συγκοινωνια για την κερκυρα ειναι πολυ κακη. Θες την μιση μερα να φτασεις και δευτερον εχω αδερφη φοιτητρια στη θεσσαλονικη και εκει δεν υπαρχει μεταφραση . εχει μονο αγγλικη και γερμανική και δεν ειμαστε πλουσια οικογένεια για να σπουδασουμε σε διαφορετικες πόλεις

Καταλαβαίνω, καλή τύχη σε ό,τι και αν επιλέξεις! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εχω ακουσει οτι ειναι καλα, και πως αν μπεις το υπουργειο εξωτερικων ειναι μια χαρα, αλλα ενταξει, δε γνωριζω και πολλα! Εσυ αν επιτρεπεται, τι μαθημα διδασκεις? :)
Αγγλικά σε φροντιστήριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Αγγλικά σε φροντιστήριο

Μπορω να σου κανω δυο ερωτησεις? :)
1) Σου αρεσει η δουλεια σου?
2) Είσαι ευχαριστημενη απο το μισθο σου?
Συγγνωμη αν γινομαι αδιακριτη, αν δε θες μην απαντησεις! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να απαντήσω.

1) Σου αρεσει η δουλεια σου?
Πολύ.

2) Είσαι ευχαριστημενη απο το μισθο σου?
Όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να απαντήσω.


Πολύ.


Όχι...

Μαλιστα. Κριμα, γαιτι κανεις ενα απο τα πιο ομορφα επαγγελματα και δεν εχεις την οικονομικη απολαβη που θα επρεπε. Λες να καλυτερεψουν τα πραγματα σε μερικα χρονια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όχι. Αντιθέτως πιστεύω πως θα χειροτερεύσουν. Η αγορά είναι ήδη κορεσμένη, οι νέοι απόφοιτοι βλέπουν τάξη με ...το κυάλι και οι παλιοί δουλεύουν σε άσχημες συνθήκες και με απολαβές χαμηλότερες των ικανοτήτων τους. Όταν ξεκίνησα εγώ (πριν 25+ χρόνια) ήταν τελείως αλλιώς τα πράγματα. Τώρα πλέον δεν συμφέρει να ασχοληθείς με το δικό μου επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Όχι. Αντιθέτως πιστεύω πως θα χειροτερεύσουν. Η αγορά είναι ήδη κορεσμένη, οι νέοι απόφοιτοι βλέπουν τάξη με ...το κυάλι και οι παλιοί δουλεύουν σε άσχημες συνθήκες και με απολαβές χαμηλότερες των ικανοτήτων τους. Όταν ξεκίνησα εγώ (πριν 25+ χρόνια) ήταν τελείως αλλιώς τα πράγματα. Τώρα πλέον δεν συμφέρει να ασχοληθείς με το δικό μου επάγγελμα.

Μάλιστα....! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το ξέρω ότι δεν είναι ωραίο να το ακούς, αλλά είναι καλό να το ξέρεις. Σε φόρουμ καθηγητών ΞΓ πολλοί συνάδελφοι εκφράζουν την άποψη ότι αν ήξεραν πώς θα ήταν τα πράγματα στην αγορά εργασίας, θα επέλεγαν να σπουδάσουν κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Το ξέρω ότι δεν είναι ωραίο να το ακούς, αλλά είναι καλό να το ξέρεις. Σε φόρουμ καθηγητών ΞΓ πολλοί συνάδελφοι εκφράζουν την άποψη ότι αν ήξεραν πώς θα ήταν τα πράγματα στην αγορά εργασίας, θα επέλεγαν να σπουδάσουν κάτι άλλο.

Εχετε δικιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Θα μπορούσα να σας ρωτήσω κάτι??

Η ιταλική φιλολογία είναι πιο εύκολη σαν σχολή από τη γαλλική φιλολογία??

Ξέρω ότι πολλοί δυσκολεύονται στη γαλλική και λένε κακά λόγια γι' αυτήν, γι'αυτό ρωτάω...

Στην ιταλική λένε ότι είναι πιο λάσκα τα πράγματα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ακόμη κι έτσι να είναι, μια γλώσσα δεν την σπουδάζεις επειδή είναι εύκολη αλλά επειδή σου αρέσει αυτό το επάγγελμα, η γλώσσα η κουλτούρα, ο πολιτισμός κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Θα μπορούσα να σας ρωτήσω κάτι??

Η ιταλική φιλολογία είναι πιο εύκολη σαν σχολή από τη γαλλική φιλολογία??

Ξέρω ότι πολλοί δυσκολεύονται στη γαλλική και λένε κακά λόγια γι' αυτήν, γι'αυτό ρωτάω...

Στην ιταλική λένε ότι είναι πιο λάσκα τα πράγματα...:hmm:

Ανάλογα, τη γλώσσα που σου αρέσει παραπάνω πρέπει να επιλέξεις. Τώρα, για το επίπεδο δυσκολίας είναι ανάλογα σε τι επίπεδο βρίσκεσαι εσύ στη Γλώσσα, όσο πιο καλό το επίπεδο σου, τόσο λιγότερο θα δυσκολευτείς. Επίσης, νομίζω πως θα πρέπει να πατάς αρκετά συχνά στη σχολή. Αυτά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδια υπαρχει καποιος που να γνωριζει σχετικα με την ιταλικη φιλολογια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top