ΕΠΑΛ και προκατάληψη

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Παιδια εχω τελιωσει εππαγελματικο λυκειο, ειδικοτητα οχηματων, παντως δεν μπορω καταλαβω γιατι στην ελλαδα σε κοιτανε με μισο ματι αμα εχεις τελιωσει ΕΠΑΛ? Στην Φιλανδια και αλλες Ευρωπαικες χωρες η τεχνικη εκπαιδευση ειναι πολυ μπροστα. Να φανταστιται εχω τελειωσει ιδιωτικο γυμνασιο και πανεπιστημιο.ΕΠΑλ πηγα γιατι ηθελα να μαθω μια τεχνη και να κρατησω τα λεφτα μου για το πανεπηστιμιο.Εγω τωρα τη θα πρειπει να λεω σε καποιους του δημοσιου..."που πατε ρε μπατηριδες σε δημοσια πανεπιστιμια" χαχαχα. Δεν παιζετε οι ελληνικη κοινωνια, μου αρεσει που η ελλαδα θεωρειτε και ανεπτυγμενη χωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Παιδια εχω τελιωσει εππαγελματικο λυκειο, ειδικοτητα οχηματων, παντως δεν μπορω καταλαβω γιατι στην ελλαδα σε κοιτανε με μισο ματι αμα εχεις τελιωσει ΕΠΑΛ? Στην Φιλανδια και αλλες Ευρωπαικες χωρες η τεχνικη εκπαιδευση ειναι πολυ μπροστα. Να φανταστιται εχω τελειωσει ιδιωτικο γυμνασιο και πανεπιστημιο.ΕΠΑλ πηγα γιατι ηθελα να μαθω μια τεχνη και να κρατησω τα λεφτα μου για το πανεπηστιμιο.Εγω τωρα τη θα πρειπει να λεω σε καποιους του δημοσιου..."που πατε ρε μπατηριδες σε δημοσια πανεπιστιμια" χαχαχα. Δεν παιζετε οι ελληνικη κοινωνια, μου αρεσει που η ελλαδα θεωρειτε και ανεπτυγμενη χωρα!
Από ΕΠΑΛ πως πηγες πανεπιστημιο και τελειωσες κιολας ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
πηγα σε ιδιωτικο φιλε. Ξερω και παιδια απο ΕΠΑΛ που εχουν μπει ΑΕΙ. Τωρα καποιος θα πει. Μα καλα αφησεςι το ιδιωτικο γυμνασιο για να πας στο ΕΠΑΛ?Καλυτερα λιγο αλητια και χαβαλες, παρα βουτυρομπεπεδες!Γενικα, μου τι σπαει η ηλιδια νοοτροποια της Ελληνικης κοινωνιας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
πηγα σε ιδιωτικο φιλε. Ξερω και παιδια απο ΕΠΑΛ που εχουν μπει ΑΕΙ. Τωρα καποιος θα πει. Μα καλα αφησεςι το ιδιωτικο γυμνασιο για να πας στο ΕΠΑΛ?Καλυτερα λιγο αλητια και χαβαλες, παρα βουτυρομπεπεδες!Γενικα, μου τι σπαει η ηλιδια νοοτροποια της Ελληνικης κοινωνιας!
Πανελληνιες στα ΕΠΑΛ περσι μπηκαν.
Οπως επισης και τα αντιστοιχα τει στο εξωτερικο ειναι ισαξια με τα αει(ας γραψει και καποιος πιο ειδικος γιατι μπορει να κανω λαθος). Αλλα εδω τα εχουμε υοοβαθμισμενα.
Αμα σου τη σπαει η νοοτροπια της Ελληνικης κοινωνιας , τι σε κραταει εδω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Αυτω θα κανω φιλε μου. Για μετπτυχιακο το εξωτετικο ειναι οτι πρεπει. Αλλα η χωρα δεν θα παει μπροστα με χαζες προκαταληψεις οπως αναφερα και ειναι κριμα!

Για ΑΕΙ εδινες απο την αρχη (ΟΜΑΔΑ Β) Απο περισυ εχουν την δυνατοτητα οι μαθητες να διαλεγουν της ειδικοτητες που ειναι στο σχολειο, να σπουδασουν το αντιστυχο σε ενα ΑΕΙ, παλια μονο ΤΕΙ μπορουσαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
ΑΚ τώρα σοβαρά τα λες αυτα; αναρωτιέσαι γιατί υπάρχει προκατάληψη για τα επαλ στην ελλαδα; Πρόβλημα θα υπήρχε αν δεν υπήρχε προκατάληψη και προσποιουμασταν ότι λειτουργούν σωστά. Δηλαδή θες να πεις ότι τα επαλ βγάζουν τα καλύτερα παιδια; Κακα τα ψέματα στην Ελλάδα τα επαλ υπολειτουργούν και τον κύριο λόγο τον έχουν οι μαθητές. Τώρα αν Εσύ τα βλέπεις όλα ωραια και Καλά, και ζήσαν αυτοί καλα και εμείς καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Καλυτερα λιγο αλητια και χαβαλες, παρα βουτυρομπεπεδες!
Δίνεις απάντηση στην ερωτηση σου μόνος σου βασικά... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
λιγο πολυ οι κατασταση στα δημοσεια ελληνικα σχολεια ειναι ενα μαυρο χαλι, παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι αν καποιος τελιωσει γελ θεωρειτε και καλα ανωτερος!Και στα ελληνικα δημοσεια πανεπιστιμια γινονται καταληψεις και αλλα τρελα, οχι μονο σε επαλ, γελ κτλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εγώ όταν έδωσα πανελλήνιες το 2013 μπορούσες να πας και ΑΕΙ, απλά ήσουν σε διαφορετική ομάδα και έδινες και κάποια μαθήματα παραπάνω, από ότι εμείς που δίναμε 4 για να περάσουμε τει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
τσπ με λιγα λογια πιστευω οτι δεν πρεπει να μπαινουν τεμπελες στην εκπαιδευση, πηγε τει ειναι βλακας, πηγε ΑΕΙ, ειναι πανεξυπνος, Πηγε ΕΠαλ ειναι αλητης, ΓΕΛ διαβαστερος κτλπ Καθε μορφη εκπαιδευσης πρεπει να την σεβομαστε, και ειδικα στην δευτεροβαθμια θα ηταν τελειο να μην υπαρχουν ιδιωτικα σχολεια, οπως σε αλλες χωρες!Ειναι υποχρεωτικη εκπαιδευση, καλο ειναι να υπαρχει μια μορφη ισοτητας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ναι καλο είναι να μην μπαίνουν ταμπέλες ωστόσο δες την κατάσταση πολυδιάστατα. Θα κάνω έναν συσχετισμό μάλλον άτυχη Αλλά φαίνεται τι θέλω να πω. Έστω ότι έχω ενα χωράφι και Θέλω εργάτες. Έχω να επιλέξω ανάμεσα σε πακιστανούς και γυφτους,λέμε τώρα. (ελπίζω να μην trigarretai κάποιος φανατικός αντί-ρατσιστης). Θα επιλέξω τους πακιστανούς που κάνουν συχνά τέτοιες δουλειες και είναι και φτηνοι; Ή μήπως τους γύφτους που δεν πολύ κάνουν τέτοιες δουλειές, κάτι ακούγεται και για κλέψιμο και Γενικά δεν έχουν και το καλύτερο ονομα; Δεν ξέρω κανέναν Προσωπικά άρα θα επιλέξω με βάση το μέσο όρο από αυτά που ακούω. Δες το έτσι και για τα επαλ όταν το 95% των μαθητών είναι απαράδεκτοι τότε η μπάλα θα πάρει και το υπόλοιπο 5%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
κριμα η δημοσια επαιδευση στην ελλαδα να ειναι τοσο χαλια!Εχω διαβασει στατισικα οτι η Ελλαδα ειναι πρωτη στην ΕΕ οπου οι γονεις στελνουν τα παιδια τους σε ιδιωτικα!Αντε τωρα να περιμνεις αλαγες!Τουλαχιστον στα Επαλ αναβαθμισαν το πτυχιο, με μια ταξη επιπλεον περνεις 4 βαθμου!Απο την αλλη εκλεισαν τα αθλητικα σχολεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fate_ReSet

Νεοφερμένος

Ο Fate_ReSet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια εχω τελιωσει εππαγελματικο λυκειο, ειδικοτητα οχηματων, παντως δεν μπορω καταλαβω γιατι στην ελλαδα σε κοιτανε με μισο ματι αμα εχεις τελιωσει ΕΠΑΛ? Στην Φιλανδια και αλλες Ευρωπαικες χωρες η τεχνικη εκπαιδευση ειναι πολυ μπροστα. Να φανταστιται εχω τελειωσει ιδιωτικο γυμνασιο και πανεπιστημιο.ΕΠΑλ πηγα γιατι ηθελα να μαθω μια τεχνη και να κρατησω τα λεφτα μου για το πανεπηστιμιο.Εγω τωρα τη θα πρειπει να λεω σε καποιους του δημοσιου..."που πατε ρε μπατηριδες σε δημοσια πανεπιστιμια" χαχαχα. Δεν παιζετε οι ελληνικη κοινωνια, μου αρεσει που η ελλαδα θεωρειτε και ανεπτυγμενη χωρα!

Πραγματικά είναι απορίας άξιο γιατί θεωρείται υποδεέστερο το απολυτήριο και πτυχίο ειδικότητας ΕΠΑΛ. Είναι ισότιμο, επιπέδου 4, όπως και του γενικού λυκείου (το οποίο αναβαθμίζεται σε επίπεδο 5 είτε με τάξη μαθητείας, είτε πηγαίνοντας απευθείας στο 2 έτος σε ΙΕΚ αντίστοιχης ειδικότητας). Και αποκτάς μία βασική εξειδίκευση σε ειδικότητα που σε ενδιαφέρει, έχοντας και την δυνατότητα να περάσεις σε ΤΕΙ, ΑΕΙ δίνοντας λιγότερα μαθήματα.

Δεν ξέρω τι ίσχυε παλιά βέβαια και δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη, αλλά με βάση αυτά που γνωρίζω, έχει επικρατήσει η αντίληψη ότι το ΕΠΑΛ είναι μια διέξοδος για τους μαθητές που δεν τα πάνε τόσο καλά στο ΓΕΛ, η οποία κατά την γνώμη μου είναι λανθασμένη. Απλά τα ΕΠΑΛ λόγω αυτής της αντίληψης και λόγω ίσως ότι κάποια "υπολειτουργούν", δεν μαζεύει και τα καλύτερα παιδιά ή αναγκάζεται να μαζεύει "δυσπροσάρμοστα" άτομα, τα οποία είναι και η αιτία του αρνητικού αντίκτυπου που δημιουργείται
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Ως απόφοιτος από 10ετίας, εγώ αυτό που θυμάμαι για τα ΕΠΑΛ είναι ότι προτίστως οι γονείς στέλνανε εκεί τα παιδιά τους "αν δεν τα πηγαίνανε καλά με τα γράμματα". Άλλωστε ειδικά μέχρι τη Γ' γυμνασίου που γίνονται και οι δηλώσεις του που θα συνεχίσει το παιδί, οι γονείς επηρεάζουν κατά πολύ την απόφασή τους. Θέλεις λίγο αυτό, θέλεις και ότι μειώνεται ο όποιος ανταγωνισμός ή μίμησης των "καλών μαθητών", ίσως καταλήγει σε αυτοεκπληρούμενη προφητεία το μειωμένο επίπεδο.

Από εκεί και πέρα, από την εμπειρία μου στο Γενικό Λύκειο, μια χαρά κι εκεί είχαμε αληταρία - ωστόσο η πολλή αληταρία που είχαμε στο Γυμνάσιο, είχε διασπαστεί - ευτυχώς - καθώς εκείνα τα παιδιά δεν συνέχισαν προς λύκειο (ούτε Γενικό και μάλλον ούτε ΕΠΑΛ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Πλέον νομίζω δεν ισχύει καθόλου αυτό, ότι δηλαδή στα επαλ πάνε οι αδύνατοι μαθητές. Ισα-ίσα το επαλ είναι απαγορευτικό για έναν αδύνατο μαθητή σε πολλές περιπτώσεις επειδή:
1)Δεν θα έχει πρότυπο κάποιον που να διαβάζει ώστε να πάρει παράδειγμα. Αντίθετα θα έχει αρνητικές επιρροές Συνέχεια να του λενε να μην γίνει φυτό και γιατί όχι πιθανό να του ασκείται και bullying
2)Πλέον έχει πέσει το επίπεδο των καθηγητών καθώς οι περισσότεροι που θελουν να κάνουν σοβαρή δουλειά τα εγκαταλείπουν λόγω αδιαφορίας των μαθητών. Στην περιοχή μου πραγματικά το 60% των καθηγητών στο επαλ είναι....
Χωρίς να θεωρώ ότι τα γελ είναι κολλέγια και τα επαλ είναι σκουπίδια δεν μπορούμε να εθελοτυφλούμε στο πρόβλημα, το οποίο είναι τεράστιο. Για να λειτουργήσουν όπως πρέπει τα επαλ απαιτείται ριζική αναδιαμόρφωση όπως και στο Λύκειο γενικότερα Αλλά αυτό είναι μια Αλλη κουβέντα. Προσωπική μου απόψη είναι οτι τα επαλ δεν αποτελούν σχολεία για τους αδύναμους μαθητές Αλλά για αυτούς που θέλουν να τα ξύνουν όλη μέρα κάθε μέρα. (Μιλώντας για το επαλ της περιοχης μου πάντα αλλα έχω την εντύπωση πως παντού έτσι είναι ή ίσως και χειροτερα) Ένας καθηγητής που βάζει εργασία για το σπίτι και του λέει μαθητής **** Το ***** που σε πέταγε και μάλιστα η υπόλοιπη τάξη τον επικροτεί τι μπορεί να κανει; Να βάλει απουσίες ας πουμε; Νομίζω ότι αγαπάει το αυτοκίνητο του. Εσύ που λες ότι φοιτησες σε επαλ θες να μου πεις σε τέτοια περιστατικά λες ο μαι γκοτ ανμπιλιβαμπλ Ποιος κάνει τέτοια πραγματα; Δεν έχεις ζήσει παρόμοιες καταστάσεις; Χωρίς πάλι να θεοποιω τα γελ θεωρώ πως τα σχολεία της φυλακής έχουν πιο υψηλό επίπεδο απ'τα επαλ της Ελλάδας και σε επίδοση αλλα και σε σεβασμό, σε μια στοιχειώδη ευγένεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
παιδια, ενα παραδειγμα θα δωσω, τον ξαδερφο μου σε επαλ, τον ειχαν παει εκδρομη εκπαιδευτικη στην γερμανια, πριν κατι χρονια, ενω εναν αλλον φιλο μου σε ιδιωτικο, μια εφταημερη στην ξανθη!Δηλαδη, οπως ειπα, αλητεια υπαρχει και σε γελ και σε επαλ, τα ιδιωτικα επισης δεν ειναι ολα τελεια, με λιγα λογια, καλο ειναι να μην υπαρχει κομπλεξ απεναντι σε σχολεια, γιατι ετσι δεν θα γινουν αλλαγες προς το καλυτερο!Φταει βεβαια και η χαζη ελληνικη νοοτροποια, το παιδι πρεπει να παει πανεπιστημιο, αλλιως ειναι βλακας λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ναι και τι με αυτο; Αν και θα ήθελα να γνωρίσω τον θαρραλέο που συνοδεψε σε μια τέτοια εκδρομη. Πραγματικά πάντως νιώθω ότι η κουβέντα δεν αποσκοπεί πουθενά. Μιλάς χωρις να ακούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Φιλε εσυ μιλας σαν τα παιδια που πανε σε τετοια σχολεια ειναι ολοι ρεμαλια, δεν ειναι ετσι, εχω δει και σε γελ καφρηλες και αλλα!τσπ δεν εχει νοημα αυτη η συζητηση, παντως με προκαταληψεις, δεν θα παει μπροστα το ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα, και δεν ισχυει μονο για τα επαλ αυτο.

https://www.youtube.com/watch?v=VIG5SbBtVzQ

https://www.youtube.com/watch?v=ESjG4TylPnA


Δειτε εδω ΕΠΑΛ στην Γερμανια. Εκει περα δεν υπαρχουν πρωκαταληψεις....there is something wrong with the Greeks!

https://www.youtube.com/watch?v=VIG5SbBtVzQ

https://www.youtube.com/watch?v=ESjG4TylPnA


Δειτε εδω ΕΠΑΛ στην Γερμανια. Εκει περα δεν υπαρχουν πρωκαταληψεις....there is something wrong with the Greeks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
εγω προωπικα το θεωρω πολυ χρησιμο το επαλ αν το παιδι απο νωρις γνωριζει οτι θελει να ασχοληθει με κατι τεχνικο να παει στο επαλ εχω την αισθηση πως οτι με το που το τελειωνεις πας για πρακτικη καπακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
εγω προωπικα το θεωρω πολυ χρησιμο το επαλ αν το παιδι απο νωρις γνωριζει οτι θελει να ασχοληθει με κατι τεχνικο να παει στο επαλ εχω την αισθηση πως οτι με το που το τελειωνεις πας για πρακτικη καπακι

Αρκεί βέβαια το επαλ να είναι καλό και να μην έχει όλη αυτή την αληταρία των μαθητών και την αδιαφορία των καθηγητών που έχουν πολλά τέτοια σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top