Γενικό Τι πρέπει να γνωρίζω από τις προηγούμενες τάξεις;

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Στην έκθεση μπορεί να πέσει θέμα από οποιαδήποτε τάξη του λυκείου, νομίζω, όπως άλλωστε έγινε και φέτος. Καλό θα ήταν να διαβάσεις τα κείμενα που περιέχονται στους θεματικούς κύκλους.
Ένα πολύ καλό βοήθημα (κατά τη γνώμη μου πάντα) είναι το "ιδέες και επιχειρήματα για την έκφραση-έκθεση" του Άρη Γιαβρή από τις εκδόσεις κέδρος. Να ξέρεις όμως ότι για την ώρα έχει κυκλοφορήσει μόνο ο πρώτος τόμος του, οπότε δεν περιλαμβάνει όλους τους θεματικούς κύκλους. Ίσως ο δεύτερος κυκλοφορήσει τη νέα σχολική χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geogytheio

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γύθειο (Λακωνία). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
παιδια εμεις το θεμα που επεσε φετος το καναμε στην α λυκειου...και μια επαναληψη στην γ...τα θεματα που βαζουν μπορει να ειναι απο οποιαδηποτε χρονια η ακομα και να πεσει καποιο θεμα που δεν υπαρχει σε βιβλιο και το κανεις μονο στα φροντιστηρια.... τωρα η θεωρια κανονικα ειναι μονο της γ λυκειου θεωρω. οχι οτι δεν πεφτουν απο προηγουμενες χρονιες π.χ. ενεργητικη-παθητικη συνταξη που επεσε φετος πρεπει να ειχα να κανω απο το γυμνασιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chrysa32485

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Στην πραγματικότητα στην έκθεση μπορεί να πέσει οτιδήποτε!
Εγώ συνιστώ να διαβάζετε εφημερίδες και κυρίως τις γνώμες και επιφυλλίδες που έχουν οι Κυριακάτικες! Εξασκούν στην κατανόηση "δύσκολων" κειμένων και εμπλουτίζουν το λεξιλόγιο και την επιχειρηματολογία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top