Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,844 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 399 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες για στράτευση

komhtas

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη komhtas
Ο komhtas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O komhtas έγραψε στις 12:17, 21-09-12:

Παιδιά ξέρετε για την αναβολή από το στρατό τι πρέπει να καταθέσεις;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g1wrg0s : 21-09-12 στις 17:40. Αιτία: Μεταφέρρθηκε από το θέμα Φ.Π.Ψ Αθήνας
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jjoohhnn

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jjoohhnn
Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 257 μηνύματα.

O jjoohhnn ☭★ έγραψε στις 12:33, 21-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από qwerty111
Σήμερα πήγα για εγγραφή και δε μου συνέβη τίποτα από όσα περιγράφετε παραπάνω!
Ήταν στη γραμματεία μερικοί από μεγαλύτερα εξάμηνα, αλλά δε μιλούσαν καθόλου για κόμματα, βοηθούσαν στην εγγραφή και σου έδιναν πληροφορίες για τη σχολή. Μόνο ένας της ΚΝΕ μού έδωσε ένα φυλλάδιο and that's all.
Ήμουν ευγενικός με όλους και αυτοί ήταν ευγενικοί με εμένα
Σου ανέφεραν μήπως τίποτα σχετικά με την απαλλαγή από το στρατό;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g1wrg0s : 21-09-12 στις 17:40. Αιτία: Μεταφέρρθηκε από το θέμα Τρόποι αντιμετώπισης κομματόσκυλων
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

theo44

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη theo44
Ο theo44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O theo44 έγραψε στις 19:28, 03-10-12:

εχετε κανει αναβολη στρατευσης οι πρωτοετεις..? και υπαρχει μηπως καποια ημερομηνια μεχρι την οποια πρεπει να εχει γινει??
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theo44 : 03-10-12 στις 22:14.
Παράθεση

dimitris94k (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimitris94k
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O dimitris94k έγραψε στις 17:18, 04-10-12:

είχα ρωτήσει την προηγούμενη φορά στην γραμματεία και απ'ότι κατάλαβα από την άλλη βδομάδα θα μπορούν να μας δώσουν μια βεβαίωση από την σχολή μας με την οποία θα πάμε στην στρατολογία για αναβολή
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,640 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 00:19, 19-12-12:

Λεπόν!
Εχω περάσει Κομοτηνή, αλλά δε παω στη σχολή. Γι' αυτό έκανα μια εξουσιοδότηση σε μια κοπελιά απο εκεί, να παραλάβει για μένα το χαρτί για την αναβολή του στρατού. Μου έστειλε ενα χαρτί, το οποίο γράφει "Για κάθε νόμιμη χρήση". Δεν γράφει πουθενά για στρατιωτική θητεία.
Το συζητούσα με κάτι φίλους, και μου είπαν οτι και αυτοί είχαν μπερδευτεί και πήραν το ίδιο χαρτί με εμένα, το οποίο δε το δέχτηκαν στα ΚΕΠ, γιατί ήθελαν ενα χαρτί που είναι αποκλειστικά για στρατιωτική χρήση.
Στο μεταξύ, τα ΚΕΠ είναι κλειστά εδώ και 2 μήνες (απεργούν), οπότε δε μπορώ να παω και να ρωτήσω.

Μέχρι πότε μπορώ να καταθέσω το χαρτί; Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μην πάρω την αναβολή;
Τέλος, όντως δεν κάνει αυτό το χαρτί που έχω;
Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikosxdxd
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,540 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε στις 00:28, 19-12-12:

Εγω που δεν εχω κανενα χαρτι ξερεις τι πρεπει να κανω για την αναβολη, και που?Εχω το χα ξεχασει τελειως αλλα οι γονεις μου με εχουν αγχωσει.
Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,167 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 00:29, 19-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Λεπόν!
Εχω περάσει Κομοτηνή, αλλά δε παω στη σχολή. Γι' αυτό έκανα μια εξουσιοδότηση σε μια κοπελιά απο εκεί, να παραλάβει για μένα το χαρτί για την αναβολή του στρατού. Μου έστειλε ενα χαρτί, το οποίο γράφει "Για κάθε νόμιμη χρήση". Δεν γράφει πουθενά για στρατιωτική θητεία.
Το συζητούσα με κάτι φίλους, και μου είπαν οτι και αυτοί είχαν μπερδευτεί και πήραν το ίδιο χαρτί με εμένα, το οποίο δε το δέχτηκαν στα ΚΕΠ, γιατί ήθελαν ενα χαρτί που είναι αποκλειστικά για στρατιωτική χρήση.
Στο μεταξύ, τα ΚΕΠ είναι κλειστά εδώ και 2 μήνες (απεργούν), οπότε δε μπορώ να παω και να ρωτήσω.

Μέχρι πότε μπορώ να καταθέσω το χαρτί; Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μην πάρω την αναβολή;
Τέλος, όντως δεν κάνει αυτό το χαρτί που έχω;
Λοιπόν το χρονικό περιθώριο δν θα έπρεπε να σε στεναχωρεί και αυτό γιατι ακόμα και όταν έρθει το χαρτι που θα σε καλέσουνε αμα στείλεις τα χαρτια σου τότε πάλι παίρνεις την αναβολή(και αμα δν κανω λαθος το χαρτι για να παρουσιαστεις έρχεται όταν εχεις συμπληρώσει τα 19 σου έτη)
Όσον αφορα το άλλο ζητημα το ίδιο ακριβως προβλημα αντιμετωπιζα και εγω....τα ΚΕΠ επειδη είχαν επικοινωνήσει με τον στρατο γνώριζαν οτι θα πρεέπι η βεβαιωση σπουδων να γραφει για στρατολογικη χρήση και όχι για καθε νομιμη χρηση...εμενα όμως απ την γραμματεια της σχολής μου μου έδωσανμ μονο για νομιμη χρηση και όταν επικοινωνησαν τα ΚΕΠ με την γραμματεια μου, αυτό που τους είπαν είναι οτι η πρυτανεια δν εκδιδει βεβαιωση σπουδων για στρατολογικη χρήση.Βέβαια δν προεκυψε καποιο προβλημα γιατι αμεσως μετα οι υπάλληλοι του ΚΕΠ ήρθαν σε συννενόηση με το στρατολογικό γραφείο και τελικά δέχτηκαν την βεβαιωση σπουδων για νομιμη χρηση...
Δν νομιζω να σου προκύψει καποιο πρόβλημα....ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα(και εγω ειμαι ΔΠΘ) και εδειξαν κατανοηση κα ιμου ηρθε η αναβολη
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,640 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 14:12, 20-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris001
Λοιπόν το χρονικό περιθώριο δν θα έπρεπε να σε στεναχωρεί και αυτό γιατι ακόμα και όταν έρθει το χαρτι που θα σε καλέσουνε αμα στείλεις τα χαρτια σου τότε πάλι παίρνεις την αναβολή(και αμα δν κανω λαθος το χαρτι για να παρουσιαστεις έρχεται όταν εχεις συμπληρώσει τα 19 σου έτη)
Όσον αφορα το άλλο ζητημα το ίδιο ακριβως προβλημα αντιμετωπιζα και εγω....τα ΚΕΠ επειδη είχαν επικοινωνήσει με τον στρατο γνώριζαν οτι θα πρεέπι η βεβαιωση σπουδων να γραφει για στρατολογικη χρήση και όχι για καθε νομιμη χρηση...εμενα όμως απ την γραμματεια της σχολής μου μου έδωσανμ μονο για νομιμη χρηση και όταν επικοινωνησαν τα ΚΕΠ με την γραμματεια μου, αυτό που τους είπαν είναι οτι η πρυτανεια δν εκδιδει βεβαιωση σπουδων για στρατολογικη χρήση.Βέβαια δν προεκυψε καποιο προβλημα γιατι αμεσως μετα οι υπάλληλοι του ΚΕΠ ήρθαν σε συννενόηση με το στρατολογικό γραφείο και τελικά δέχτηκαν την βεβαιωση σπουδων για νομιμη χρηση...
Δν νομιζω να σου προκύψει καποιο πρόβλημα....ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα(και εγω ειμαι ΔΠΘ) και εδειξαν κατανοηση κα ιμου ηρθε η αναβολη
Εχουμε κάτι κότες στα ΚΕΠ της περιοχής μου, και δε το δέχτηκαν. Λέει, πρέπει να γράφει για στρατολογική χρήση.
Παράθεση

Hatemost (Άρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hatemost
Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O Hatemost έγραψε στις 14:18, 20-12-12:

Για τους γεννηθέντες το 1995,σας είπαν και σας από το σχολείο να πάτε στη στρατολογία και να κάνετε την αίτηση για στρατολόγηση;Τι ακριβώς γίνεται εκεί πέρα;(Για όσους έχουν πάει ήδη ρωτάω)
Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη φρι
H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,297 μηνύματα.

H φρι σκέφτομαι άρα πεινάω. έγραψε στις 14:20, 20-12-12:

Tο είπαν στα αγόρια εμάς.Τον Ιανουάριο!
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 14:25, 20-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από φρι
Tο είπαν στα αγόρια εμάς.Τον Ιανουάριο!

εσυ ποτε μπαινεις μαν;
Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη φρι
H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,297 μηνύματα.

H φρι σκέφτομαι άρα πεινάω. έγραψε στις 14:28, 20-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
εσυ ποτε μπαινεις μαν;
Μαζί με τον χειτμοστ
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,597 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 14:28, 20-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Hatemost
Για τους γεννηθέντες το 1995,σας είπαν και σας από το σχολείο να πάτε στη στρατολογία και να κάνετε την αίτηση για στρατολόγηση;Τι ακριβώς γίνεται εκεί πέρα;(Για όσους έχουν πάει ήδη ρωτάω)
Μας το είπαν και εμάς.

Εγώ θέλω να κάνω μία άλλη ερώτηση. Εγώ είμαι γραμμένος στα μητρώο αρένος άλλης πόλης απο την οποία κατοικώ. Παίζει αυτό ρόλο σε πια στρατολογία πρέπει να πάω?
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 14:34, 20-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από JKaradakov
Μας το είπαν και εμάς.

Εγώ θέλω να κάνω μία άλλη ερώτηση. Εγώ είμαι γραμμένος στα μητρώο αρένος άλλης πόλης απο την οποία κατοικώ. Παίζει αυτό ρόλο σε πια στρατολογία πρέπει να πάω?
Σε οποια κεπ θέλεις μπορείς να πας.
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,196 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 14:44, 20-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από nikosxdxd
Εγω που δεν εχω κανενα χαρτι ξερεις τι πρεπει να κανω για την αναβολη, και που?Εχω το χα ξεχασει τελειως αλλα οι γονεις μου με εχουν αγχωσει.
Χοντρικά:
Θα πας στη γραμματεία, θα ζητήσεις χαρτί για αναβολή. Μόλις το πάρεις, θα πας στο στρατολογικό γραφείο σου, εκεί στα Νότια που είναι μαζεμένα όλα, και το καταθέτεις. Μετά από λίγο καιρό, θα σου έρθει το έντυπο της αναβολής. Συγχαρητήρια μόλις καθάρισες για δέκα έτη.
Παράθεση

despoina_92 (Δέσποινα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη despoina_92
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H despoina_92 έγραψε στις 14:19, 08-04-13:

http://www.triklopodia.gr/2013/03/18-12.html

Ισχύει πως τα αγόρια θα πηγαίνουν πρώτα στρατό και μετά θα συνεχίζουν την τριτοβάθμια εκπαίδευσή τους?
Από πότε θα ισχύει το μέτρο? Σας έχουν πει τίποτα σχετικό στο σχολείο ή δεν είναι τίποτα σίγουρο από όσα λέει το άρθρο?

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 94 - 96 προήλθαν από το Πανελλήνιες 2013 .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g1wrg0s : 08-04-13 στις 15:31. Αιτία: Εισαγωγή σημείωσης συντονιστή.
Παράθεση

Go_for_it!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Go_for_it!
Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 525 μηνύματα.

O Go_for_it! ἐφλεγόμην καὶ οὐκέτ' ἐν ἐμαυτοῦ ἦν έγραψε στις 15:00, 08-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από despoina_92

Ισχύει πως τα αγόρια θα πηγαίνουν πρώτα στρατό και μετά θα συνεχίζουν την τριτοβάθμια εκπαίδευσή τους?
Από πότε θα ισχύει το μέτρο? Σας έχουν πει τίποτα σχετικό στο σχολείο ή δεν είναι τίποτα σίγουρο από όσα λέει το άρθρο?
Αν ισχύει, τότε πρόκειται για ολική ανατροπή στα σχέδιά μας. Κανονικά, ένα τέτοιο μέτρο θα έπρεπε να ανακοινωθεί τουλάχιστον 2-3 χρόνια πριν την εφαρμογή του. Προσωπικά, δεν έχω λάβει σχετική γνώση από το σχολείο μου.
Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 15:04, 08-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από despoina_92

βλακείες
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 16:41, 08-04-13:

Αν και εγώ θα πάω ούτως ή άλλως στρατό πριν τις σπουδές (καλύτερα τώρα παρά στα 24) δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.
Παράθεση

Γιάννης Παπ.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Γιάννης Παπ.
Ο Γιάννης Παπ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O Γιάννης Παπ. έγραψε στις 16:55, 08-04-13:

μην ανησυχείτε...θα έρθει και η ώρα του στρατού να γίνει μη υπορεωτική η στρατευση...
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 17:35, 08-04-13:

μια ιδέα είναι η θητεία μάγκες.. παραφιλολογία για το τίποτα!!
μια καφρίλα στην ν-οστή δύναμη εφόσον αντιμετωπίσεις όλη τη θητεία σαν μια τρέλα-κατασκήνωση
Παράθεση

Reaper2194

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Reaper2194
Ο Reaper2194 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Reaper2194 έγραψε στις 13:30, 15-10-13:

ρε παιδια εχω μια απορια. τα δικαιολογητικα λογω σπουδων που σ δινει η γραμματεια της σχολης για την αναβολη πως θα την παρω απο τη στιγμη π η σχολη μ ειναι κλειστη (απεργιες καταληψεις λογω διαθεσημοτητας) και ουτε βλεπω να ανοιγει στο κοντινο μελλον?? μην μ ρθει κανα χαρτι σπιτι και τρεχω παλι...
ας μου απαντησει καποιος αν γνωριζει κατι.
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 13:31, 15-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Reaper2194
ρε παιδια εχω μια απορια. τα δικαιολογητικα λογω σπουδων που σ δινει η γραμματεια της σχολης για την αναβολη πως θα την παρω απο τη στιγμη π η σχολη μ ειναι κλειστη (απεργιες καταληψεις λογω διαθεσημοτητας) και ουτε βλεπω να ανοιγει στο κοντινο μελλον?? μην μ ρθει κανα χαρτι σπιτι και τρεχω παλι...
ας μου απαντησει καποιος αν γνωριζει κατι.
Μέχρι τα 20, δε σου έρχεται τίποτα
Δηλαδή όλοι αυτοί που δε περνάνε πουθενά και θέλουν να ξαναδώσουν, πάνε στρατό;
Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 13:47, 15-10-13:

Γίνεται να αλλάξεις το σώμα που διάλεξες στην 3η λυκείου;
Είχα διαλέξει πεζικό αλλά θέλω αεροπορία... :/
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Itach1 : 15-10-13 στις 13:56.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 13:49, 15-10-13:

Εμενα ηρθε και ειχε και ημερομηνια καταταξης...
Παράθεση

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6
Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 έγραψε στις 14:01, 15-10-13:

μπορουν να παρουν με το απολυτηριο λυκειου αναβολη 2 χρονια για να ξαναδωσουν για καποια ανωτερη /ανωτατη σχολη.

Αρχική Δημοσίευση από Itach1
νομιζω οχι.
Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 20:14, 15-10-13:

Αυτά που διαλέξαμε στην Γ‘ δεν είναι δεσμευτικά. Απόδειξη το 80% των στρατευσίμων που δηλώνει ναυτικό και αεροπορία και δεν παίρνουν ούτε τους μισούς.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 20:42, 15-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Αυτά που διαλέξαμε στην Γ‘ δεν είναι δεσμευτικά. Απόδειξη το 80% των στρατευσίμων που δηλώνει ναυτικό και αεροπορία και δεν παίρνουν ούτε τους μισούς.
Βασικα επιθυμια ειναι, δν σημαινει οτι θα σε παρουν ντε και καλα. Απλα κανεναν που δηλωσε ΣΞ εθελοντικα δν τον εβαλαν με το ζορι Ναυτικο/Αεροπορια
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,181 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 20:49, 15-10-13:

Όλη η νομοθεσία που πρέπει να γνωρίζουν οι στρατεύσιμοι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Civilara : 09-01-15 στις 15:51.
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 20:58, 15-10-13:

Αυτο που δήλωσες απλά τυπικό είναι.
Δεν έχει καμία σχέση με το που θα σε βάλουν μετά.
Παράθεση

bond_bill

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη bond_bill
Ο bond_bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O bond_bill έγραψε στις 14:56, 09-01-14:

Καλησπερα μου ηρθε πριν λιγες μερες ενα χαρτι απο τον στρατιο για να παρουσιαστω στις 20 του μηνα. Οποτε χρειαζομε τη βεβεωση εγγραφης για να παρω αναβολη. Σημερα πηρα την βεβαιωση αλλα δεν γραφει για στρατιωτικη χρηση και ετσι δεν την δεχονται και η γραμματεια μου ειπε οτι το χαρτι αυτο μπορω να το παρω απο την επομενη παρασκευη. Οποτε τι κανω ? Εχουν στειλει σε καποιον αλλο πρωτοετη χαρτι απο το στρατο ?

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 23-28 προήλθαν από άλλο νήμα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g1wrg0s : 09-01-14 στις 19:19. Αιτία: Εισαγωγή σημείωσης
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,027 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 15:08, 09-01-14:

Ε που είναι το πρόβλημα; Η επόμενη Παρασκευή είναι 17 του μηνός, άρα προλαβαίνεις.
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 15:43, 09-01-14:

Εγώ έλαβα για παρουσιάση στο ΚΕΠΒ Θήβας 23/01. Η γραμματεία μου έχει ήδη χορηγήσει το χαρτί που χρειάζεται, οπότε μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα θα πάω στο ΚΕΠ και θα πάρω την αναβολή μου.
Παράθεση

bond_bill

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη bond_bill
Ο bond_bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O bond_bill έγραψε στις 15:50, 09-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop
Εγώ έλαβα για παρουσιάση στο ΚΕΠΒ Θήβας 23/01. Η γραμματεία μου έχει ήδη χορηγήσει το χαρτί που χρειάζεται, οπότε μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα θα πάω στο ΚΕΠ και θα πάρω την αναβολή μου.

Λεει η βεβαιωση για στρατιωτικη χρηση ?
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 15:50, 09-01-14:

Εγώ πέρσι είχα περάσει στο ιστορικό και πήρα χαρτί για τον στρατό και όλα κομπλέ. Φέτος που ξαναέδωσα και πέρασα σε άλλη σχολή, πρέπει να ξαναπάρω χαρτι απο τη νέα σχολή;
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 16:50, 09-01-14:

Μπες στο stratologia.gr βαλε τα στοιχεια σου και δες αν ισχυει ακομα...
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας (ΤΕΙ/Αίγιο) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 13:50, 10-01-14:

Εγώ πέρσι είχα περάσει στο ιστορικό και πήρα χαρτί για τον στρατό και όλα κομπλέ. Φέτος που ξαναέδωσα και πέρασα σε άλλη σχολή, πρέπει να ξαναπάρω χαρτι απο τη νέα σχολή;
Όχι,από ΑΕΙ σε ΑΕΙ ή από ΤΕΙ σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ είναι ίδια πανεπιστημιακή βαθμίδα,οπότε ισχύει η αρχική αναβολή!! Μόνο από ΙΕΚ σε ΤΕΙ ή ΑΕΙ γίνεται καινούρια!!
Παράθεση

stergi21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stergi21
Ο stergi21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O stergi21 life is good! έγραψε στις 16:17, 27-02-14:

ειμαι γεννημενος το 1995 και πρωτοετης φοιτητης,για να παρω την 10ετη αναβολη στρατιωτικης θητειας λογω σπουδων πρεπει να προσκομισω τωρα τα δικαιωλογητικα ή μολις μου ερθει το χαρτι για να παρουσιαστω?
Παράθεση

jjdjbakos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jjdjbakos
Ο jjdjbakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O jjdjbakos έγραψε στις 16:27, 27-02-14:

Νομιζω οτι τα δικαιολγητικα τα προσκομιζεις οταν σου ερχετε το χαρτι αλλα καλυτερα να δωσει την απαντηση καποιος που ξερει σιγουρα...
Παράθεση

Schoolmate

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Schoolmate
Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 287 μηνύματα.

O Schoolmate έγραψε στις 19:40, 31-05-14:

Με ποιόν τρόπο μπορώ να ξαναπάρω αναβολή από τον στρατό; Έχω τελειώσει τις σχολές κλπ !
Παράθεση

gersi (ΑΓΓΕΛΟΣ)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη gersi
Ο ΑΓΓΕΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O gersi έγραψε στις 19:41, 31-05-14:

Ξαναδωσε πανελληνιες
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,181 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 19:50, 31-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Schoolmate
Με ποιόν τρόπο μπορώ να ξαναπάρω αναβολή από τον στρατό; Έχω τελειώσει τις σχολές κλπ !
Αναβολή στράτευσης λόγω σπουδών δικαιούνται οι εξής στρατεύσιμοι:
1) Για πρώτο, δεύτερο, ..., ν-οστό Πτυχίο ή πρώτο, δεύτερο,..., ν-οστό ΜΔΕ από ΑΕΙ μέχρι 31 Δεκεμβρίου του έτους που συμπληρώνουν τα 27 έτη της ηλικίας τους
2) Για Διδακτορικό Δίπλωμα ή για Ιατρική Ειδικότητα Ειδικευόμενων Ιατρών μέχρι 31 Δεκεμβρίου του έτους που συμπληρώνουν τα 31 έτη της ηλικίας τους.

Όσοι έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους, δεν είναι πλέον εγγεγραμμένοι προπτυχιακοί ή μεταπτυχιακοί φοιτητές ή υποψήφιοι διδάκτορες ή ειδικευόμενοι ιατροί και δεν έχουν ενημερώσει την αρμόδια στρατολογική υπηρεσία παρανομούν και διώκονται ποινικά σε βαθμό πταίσματος. Η ποινή είναι η υπηρεσία θητείας μεγαλύτερης διάρκειας από την κανονική θητεία (συνήθως 1-2 μήνες παραπάνω από τους 9 μήνες που είναι σήμερα η κανονική θητεία) ή εναλλακτικά η επιβολή χρηματικού προστίμου. Επίσης η ανυποταξία αποτελεί ποινικό αδίκημα και διώκεται ποινικά σε βαθμό πλημμελήματος.

Αρχική Δημοσίευση από gersi
Ξαναδωσε πανελληνιες
Δεν κερδίζει αναβολή έτσι. Μια τρύπα στο νερό θα κάνει.
Παράθεση

Schoolmate

Φοιτητής

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 287 μηνύματα.

O Schoolmate έγραψε στις 20:07, 31-05-14:

Κάποια άλλη πρόταση;
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας (ΤΕΙ/Αίγιο) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 20:11, 31-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Schoolmate
Κάποια άλλη πρόταση;
Απλα,ΠΗΓΑΙΝΕ!!
Παράθεση

Schoolmate

Φοιτητής

O Schoolmate έγραψε στις 20:16, 31-05-14:

Μα αν ήθελα να πάω δεν θα είχα ξεκινήσει αυτό το θέμα; Τι απάντηση είναι αυτή;
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 906 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 20:16, 31-05-14:

Kαταρχην να σου πω οτι ναι μεν ειναι σωστα αυτα που λεει ο κλουνει πιο πανω αλλα στην πραξη απο γνωστους δεν γινεται τιποτα, ουτε επιπλεον θητεια ουτε προστιμο. Οταν μπεις μεσα, δε σε ρωταει κανενας τι πτυχιο εχεις, αν εχεις τελειωσει τη σχολη, αν αν αν κλπ. Δεν ασχολειται κανενας με σενα ουτε θα κατσουνε να βρουνε ποτε πηρες πτυχιο και γιατι δεν εκοψες την αναβολη νωριτερα. Αν θες και αλλο χρονο κανε μεταπτυχιακο ή πηγαινε εξωτερικο. Πιο ρεαλιστικα μπορεις να παρουσιαστεις κανονικα και να ζητησεις αναβολη πχ για οικογενιεακο προβλημα κλπ μπουρδες. Ακομα πιο ρεαλιστικα βαλε μεσον να τη γλυτωσεις. Να ξερεις οτι ευκολα παιρνεις αναβολη 2 και 3 φορες.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Schoolmate

Φοιτητής

O Schoolmate έγραψε στις 20:19, 31-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από aladdin
Kαταρχην να σου πω οτι ναι μεν ειναι σωστα αυτα που λεει ο κλουνει πιο πανω αλλα στην πραξη απο γνωστους δεν γινεται τιποτα, ουτε επιπλεον θητεια ουτε προστιμο. Οταν μπεις μεσα, δε σε ρωταει κανενας τι πτυχιο εχεις, αν εχεις τελειωσει τη σχολη, αν αν αν κλπ. Δεν ασχολειται κανενας με σενα ουτε θα κατσουνε να βρουνε ποτε πηρες πτυχιο και γιατι δεν εκοψες την αναβολη νωριτερα. Αν θες και αλλο χρονο κανε μεταπτυχιακο ή πηγαινε εξωτερικο. Πιο ρεαλιστικα μπορεις να παρουσιαστεις κανονικα και να ζητησεις αναβολη πχ για οικογενιεακο προβλημα κλπ μπουρδες. Ακομα πιο ρεαλιστικα βαλε μεσον να τη γλυτωσεις. Να ξερεις οτι ευκολα παιρνεις αναβολη 2 και 3 φορες.
Ακριβώς αυτό, μερικοί εδώ πέρα δεν ξέρουνε σε τι σύστημα ζούνε ας πάνε πρώτα αυτή και μετά ας γράψουνε να πάνε οι άλλοι. Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω!

Ευχαριστώ για την απάντηση aladdin.
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 906 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 20:21, 31-05-14:

Eνα φιλαρακι παντως που μπηκε πριν λιγους μηνες την κανει σπιτι του τη θητεια. Εχει γερο δοντι βεβαια. Ψαξε κανα μεσον καλυτερα.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 20:23, 31-05-14:

Δεν θελουν ολοι να πεταξουν ενα χρονο απο τη ζωη τους στα σκουπιδια...
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε στις 20:24, 31-05-14:

Μη το λες νταρθ, τοσα κανει η πατριδα για μας, να μην κανουμε και μεις κατι???
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Βέλι

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους