Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,076 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 559 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Σεξισμός

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Maria17
H Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας . Έχει γράψει 449 μηνύματα.

H Maria17 έγραψε στις 23:34, 08-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Wolfie
Συγκρίνεις δηλαδή τις πολυτεχνικές σχολες (λογικά αυτές θεωρείς ανδροκρατούμενες) με τα παιδαγωγικά και την νοσηλευτική?
Οταν καποιος εχει βγαλει 19000 μορια σημαινει οτι εχει τις βασεις να ανταπεξελθει στο πολυτεχνειο (το οτι δεν ξερεις το ποσο ευκολη η δυσκολη ειναι η νοσηλευτικη ειναι αλλο θεμα).Επισης επειδη ειπα οτι υπαρχουν διαφορες στις σχολες,το περιορισα μονο στο σχολειο οπου τα μαθηματα ειναι ιδια για ολους
Αρχική Δημοσίευση από Wolfie
Ναι ok μονο που αυτό δεν ισχύει.Υπάρχουν παρα πολλά αγόρια που είναι αριστούχοι και παρα πολλά κορίτσια που είναι του 9.Επίσης δεν μπορείς να κρίνεις την εξυπνάδα κάποιου από τις επιδόσεις στο σχολειο.
Εγω παλι ξερω οτι οι καλυτεροι μαθητες ειναι κοριτσια,τουλαχιστον αυτη ηταν η αποψη που επικρατει καθως και των καθηγητων μου
Αρχική Δημοσίευση από happy i
δεν περίμενα να ακούσω από νέους ανθρώπους όλα αυτά τα πράγματα. Σοβαρά πιστεύετε πως κρίνεται το μυαλό του άντρας ή της γυναίκας από το ποσοστό των εισακτέων στις διάφορες σχολές; ρατσισμός προς τις γυναίκες σίγουρα υπάρχει αλλά φταίμε και εμείς. εμείς δίνουμε αφορμές...
δε θεωρω οτι παιζει ρολο το φυλο.. αλλα οταν ο αλλος λεει οτι το μυαλο εξαρταται απ το μαγειρεμα ε.. σκεφτηκα αυτο ως ανταπαντηση
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Wolfie

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Wolfie
Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 456 μηνύματα.

O Wolfie έγραψε στις 23:42, 08-11-08:

Αλήθεια αφού οι γυναίκες είναι καλύτερες από τους άντρες στο σχολειο γιατί οι βάσεις στις ανδροκρατούμενες πολυτεχνικές είναι πιο υψηλές από την νοσηλευτική?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας . Έχει γράψει 449 μηνύματα.

H Maria17 έγραψε στις 23:54, 08-11-08:

Η νοσηλευτικη ειναι ενα ''γυναικειο'' επαγγελμα,γι αυτο το προτιμουν γυναικες.. το οποιο ομως δεν εχει το κυρος του πολυτεχνειου,γι αυτο δεν εχει τοσο υψηλη βαση.Δεν εχει κυρος οποτε προσανατολιζονται σε αλλες σχολες.
http://www.madata.gr/index.php/33/75/23307.html δες και τους πρωτους των φετινων εξετασεων
και για να τελειωνει αυτη η ιστορια,το οτι τα κοριτσια τα πανε καλυτερα στο σχολειο απ οτι τα αγορια ειναι ενα ''στερεοτυπο'' το οποιο χρησιμοποιησα ως απαντηση στη λογικη του αλεξ
Παράθεση

*Deatheater* (Αλέξανδρος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη *Deatheater*
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O *Deatheater* έγραψε στις 00:42, 09-11-08:

παιδια να σας πω κατι έγω πραγματικα δεν είμαι καθολου ρατσιστης απέναντη στις γυναίκες και πραγματικα το βρισκω παρα πολυ ηλιθιο το ολο θέμα και τα ατομα με ρατσιστηκες αποψεις τελειος στενόμυαλους!!!!
Παράθεση

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Maria17 έγραψε στις 02:55, 09-11-08:

Γενικως ο ρατσισμος ειναι τελειως ανουσιος για ολους.. ολοι ανηκουμε στο ιδιο ειδος και συνεπως ειμαστε ισοι ο ενας απεναντι στον αλλον. δηλαδη αν δουμε ενα γατι στο δρομο αλλιως θα το αντιμετωπισουμε αν ειναι γατα κι αλλιως αν ειναι γατος; Η μηπως θα αντιμετωπισουμε αλλιως το μαυρο κατσικι απ το λευκο; Ακριβως ετσι οπως δε διακρινουμε και δε λεμε αν ο γατος ειναι διαφορετικος απ τη γατα,αν τα ασπρα κατσικια ειναι καλυτερα η οχι απ τα μαυρα,τα ιδια ισχυουν και για τους ανθρωπους.. ζωα ειμαστε κι εμεις και μαλιστα νοημονα,γι αυτο δε μας τιμα καθολου ουτε αυτο το θεμα ουτε οποιοδηποτε παρομοιο.. το ρατσισμο,κατα τη γνωμη μου,τον δημιουργουν μονο ατομα που ειτε εχουν καποια συμφεροντα (πχ χιτλερ ο οποιος ηταν και καπως ψυχασθενης) ειτε δεν εχουν το καταλληλο επιπεδο ωστε να καταλαβουν οτι αυτοι οι διαχωρισμοι ειναι χαζομαρες
Παράθεση

Wolly (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Wolly
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O Wolly έγραψε στις 03:01, 09-11-08:

Εγώ πάντως συμπαθώ περισσότερο τις γάτες!
Παράθεση

~kynthia (Κύνθια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ~kynthia
H Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 337 μηνύματα.

H ~kynthia goodbye, Nerya. έγραψε στις 04:24, 09-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Alex$$$
παιδια η γυναικα εχει 10% λιγοτερη εγκεφαλικη μαζα απο εμας στο συνολο....ακομα οι γυναιες απλα ειναι ποιο εξαρτημενες απο τν αντρα..ευχαριστιουντε ποιο πλ τν ερωτα και τν χρειαζοντε ποιο πλ απο εμας..
Τί δγιάαααολο λες;
'Ισως επειδή η εγκεφαλική μου μάζα πλέει στον νωτιαίο μυελό να μην σε καταλαβαίνω, αλλά απ' ότι ξέρω οι άντρες έχουν παραπάνω εγκεφαλικά κύτταρα, οι γυναίκες έχουν παραπάνω συνδέσεις μεταξύ των κυττάρων. (Ας μην επεκταθώ στο πασίγνωστο θέμα με τα δύο ημισφαίρια που επικοινωνούν μεταξύ τους στις γυναίκες ενώ οι άντρες τείνουν να χρησιμοποιούν ένα τη φορά - εξάλλου δεν έχουμε πραγματικά ιδέα τι εκφράζουν αυτά στην πράξη, ο εγκέφαλος είναι ένα μυστήριο.)

Αυτά περί έρωτος δεν τα 'χω ξανακούσει, μαντεύω πως εννοείς τους πολλαπλούς οργασμούς, και, ναι, αυτός είναι ένας λόγος να ζηλέψεις μια γυναίκα. 'Οσον αφορά το αν το χρειαζόμαστε παραπάνω, οι μεν γινόμαστε κάπως υστερικές, οι δε, εχμ, βαραίνετε.

ακομα σε σχεσει με τν αναπαραγωγηκοτητα παιζει μεγαλο ρολο γτ το γεγονος οτι ενας αντρας αφηνει εγκυες 10 γυναικες αλλα μια γυναικα δν μπορει να μηνει εγκυος απο 10 αντρες..αυτες οι μικροαστικες αντιληξεις ειναι λογοι για ρατσισμο κατα του γυναικιου φιλου και μιλαω πλ σοβαρα γτ το εχω ψαξει!
Σε σχέση (η!) με την αναπαραγωγικότητα, μικρό μου τσιπιρίκι (Θέμης clopyright), αυτό μάλλον μας λέει πως σ' έναν πλανήτη θα χρειάζονταν δέκα γυναίκες κι ένας άντρας για να γεμίσουμε σύντομα (και εκθετικά ) με πολλά χαρούμενα παιδάκια.

'Ολα τα παραπάνω ήταν random σχολιασμός των random facts που ελέχθησαν και ουδεμία σχέση έχουν με τον ρατσισμό απέναντι στο γυναικείο φύλο, που είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο.
Παράθεση

Alex$$$ (Αλέξανδρος)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Alex$$$
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 9 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O Alex$$$ έγραψε στις 09:53, 09-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από !Βάλια!
Προσπαθεί απλά να συνδιάσει άγαρμπα φράσεις που ακούει από εδώ και από εκεί, χωρίς καθόλου επιτυχία θα έλεγα.
απλά έχω συνηθίσει greeklish και το να βαζω τονους κομματα και τετοια δν τα μπορω ουτε να γραφω ολοκληρομενες καποιες λεξεις.πχ δν=δεν,τν=την/τον..και αλλα....!
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από Nerya
Τί δγιάαααολο λες;
'Ισως επειδή η εγκεφαλική μου μάζα πλέει στον νωτιαίο μυελό να μην σε καταλαβαίνω, αλλά απ' ότι ξέρω οι άντρες έχουν παραπάνω εγκεφαλικά κύτταρα, οι γυναίκες έχουν παραπάνω συνδέσεις μεταξύ των κυττάρων. (Ας μην επεκταθώ στο πασίγνωστο θέμα με τα δύο ημισφαίρια που επικοινωνούν μεταξύ τους στις γυναίκες ενώ οι άντρες τείνουν να χρησιμοποιούν ένα τη φορά - εξάλλου δεν έχουμε πραγματικά ιδέα τι εκφράζουν αυτά στην πράξη, ο εγκέφαλος είναι ένα μυστήριο.)

Αυτά περί έρωτος δεν τα 'χω ξανακούσει, μαντεύω πως εννοείς τους πολλαπλούς οργασμούς, και, ναι, αυτός είναι ένας λόγος να ζηλέψεις μια γυναίκα. 'Οσον αφορά το αν το χρειαζόμαστε παραπάνω, οι μεν γινόμαστε κάπως υστερικές, οι δε, εχμ, βαραίνετε.

Σε σχέση (η!) με την αναπαραγωγικότητα, μικρό μου τσιπιρίκι (Θέμης clopyright), αυτό μάλλον μας λέει πως σ' έναν πλανήτη θα χρειάζονταν δέκα γυναίκες κι ένας άντρας για να γεμίσουμε σύντομα (και εκθετικά ) με πολλά χαρούμενα παιδάκια.

'Ολα τα παραπάνω ήταν random σχολιασμός των random facts που ελέχθησαν και ουδεμία σχέση έχουν με τον ρατσισμό απέναντι στο γυναικείο φύλο, που είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο.
τρομερο μου αρεσε οπως μου τν ειπες..αλλα δν καταλαβα και πολλα συγνωμη,για την εγκεφαλική μαζα το διαβασα..σε δυο ασχετα μεταξυ τς αρθρα..αληθεια..και το πασιγνοστο θεμα τρομερο..και?
Παράθεση

antara

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη antara
H antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H antara έγραψε στις 11:34, 09-11-08:

Eπειδή έχω συναναστραφεί με άτομα που είναι ρατσιστές με τις γυναίκες, σας λέω ότι αυτά τα άτομα είναι γενικώς "κολλημένα", σε όλα τα θέματα.
Και αν μπορείτε να τα αποφεύγετε, γιατί το πιο πιθανό είναι να μη μπορείτε να συζητήσετε τίποτα σοβαρό μαζί τους
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 12:36, 09-11-08:

Εγώ πάντως δεν πιστεύω οτι στην εποχή μας ο ρατσισμός προς τις γυναίκες είναι αποτέλεσμα πεποίθησης ανωτερότητας του ισχυρού φύλου. Πιο πολύ πιστεύω ότι οφείλεται στην προκατάληψη που μερικές γυναίκες έχουν απέναντι στους άντρες, τους βλέπουν συχνά ως "απειλή στην ελευθερία τους" κι επίσης στο τεράστιο κι εγκληματικό λάθος του φεμινιστικού κινήματος που αντί να παλεύει για μια πραγματική κοινωνική ισότητα, κατήντησε να προσπαθεί να επιβάλλει μια αντίστροφη καταπίεση, αυτή τη φορά από τις γυναίκες. Προφανώς δε μπορούν οι φεμινίστριες ν'απαιτούν και πολλά όταν έρχονται με καθαρά ρεβανσιστική διάθεση που απέχει πολύ από έναν πραγματικά θεάρεστο αγώνα με ωριμότητα.
Παντως οι διακριτοί ρόλοι στην κοινωνία δεν είναι απαραίτητα κατάργηση της ισότητας. Κι εγώ πιστεύω στους διακριτούς ρόλους. Στο δικό μου σπίτι δεν θα μου άρεσε να είμαι πχ. ο νοικοκύρης, να μαγειρεύω, να καθαρίζω, να φροντίζω τα παιδιά, να τριγυρνάω με την ποδίτσα, ενώ η γυναίκα μου θα είναι πχ. διευθύντρια σε κάποια πολυεθνική εταιρεία. Συμφωνώ με αυτό που λεει ότι ο άνδρας είναι η κολώνα του σπιτιού αλλά και με το ότι η γυναίκα είναι τα θεμέλια. Συνεπώς η κολώνα φαίνεται περισσότερο προς τα έξω.
Παράθεση

Luis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Luis
Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.

O Luis έγραψε στις 12:41, 09-11-08:

Όντως το φεμινιστικό κίνημα έχει φθείρει την έννοια της ισότητας των δύο φύλων. Ωστόσο, η ίδια η ελληνική οικογένεια, ακόμη και η εκπαίδευση, τροφοδοτούν μερικά στερεότυπα. Εξακολουθούν να προβάλλουν τη γυναίκα ως νοικοκυρά και τον άνδρα ως τον μόνο ικανό για να κάνει καριέρα.
Παράθεση

happy i

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη happy i
H happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H happy i έγραψε στις 12:48, 09-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Εγώ πάντως δεν πιστεύω οτι στην εποχή μας ο ρατσισμός προς τις γυναίκες είναι αποτέλεσμα πεποίθησης ανωτερότητας του ισχυρού φύλου. Πιο πολύ πιστεύω ότι οφείλεται στην προκατάληψη που μερικές γυναίκες έχουν απέναντι στους άντρες, τους βλέπουν συχνά ως "απειλή στην ελευθερία τους" κι επίσης στο τεράστιο κι εγκληματικό λάθος του φεμινιστικού κινήματος που αντί να παλεύει για μια πραγματική κοινωνική ισότητα, κατήντησε να προσπαθεί να επιβάλλει μια αντίστροφη καταπίεση, αυτή τη φορά από τις γυναίκες. Προφανώς δε μπορούν οι φεμινίστριες ν'απαιτούν και πολλά όταν έρχονται με καθαρά ρεβανσιστική διάθεση που απέχει πολύ από έναν πραγματικά θεάρεστο αγώνα με ωριμότητα.
δηλαδή οι γυναίκες προκαλούν την ανισότητα μεταξύ των δύο φίλων; η επαγγελματική εξέλιξη μιας γυναίκας εμποδίζεται από τους άντρες. το ότι η Βουλή είναι μια ανδροκρατούμενη ''περιοχή'' δεν ευθύνονται οι γυναίκες αλλά οι οπισθοδρομικοί άντρες που δεν ψηφίζουν γυναίκες γιατί τις θεωρούν ανίκανες να διοικήσουν. δεν πιστεύω πως οι γυναίκες βλέπουν τους άντρες ως απειλή αλλά πως οι άντρες δεν είναι έτοιμοι ακόμη να δεχτούν τις γυναίκες σε διάφορες θέσεις της κοινωνίας.
Παράθεση

Luis

Φοιτητής

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.

O Luis έγραψε στις 12:51, 09-11-08:

Γενικότερα η κοινωνία μας είναι υποβαθμισμένη στον κοινωνικό τομέα. Οι περισσότεροι από εμάς επιμένουμε σε ανούσια στερεότυπα. Ακόμα και οι γυναίκες, δυστυχώς, πολλές φορές, αυθυποβάλλονται και αρέσκονται στο να θεωρούνται υποδεέστερες.
Παράθεση

happy i

Μαθητής Β' λυκείου

H happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H happy i έγραψε στις 12:56, 09-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Luis
Γενικότερα η κοινωνία μας είναι υποβαθμισμένη στον κοινωνικό τομέα. Οι περισσότεροι από εμάς επιμένουμε σε ανούσια στερεότυπα. Ακόμα και οι γυναίκες, δυστυχώς, πολλές φορές, αυθυποβάλλονται και αρέσκονται στο να θεωρούνται υποδεέστερες.
συμφωνώ μαζί σου. δεν ρίχνω την ευθύνη αποκλειστικά στους άντρες. φυσικά και ευθύνονται και οι γυναίκες. ο σεξισμός γίνεται αισθητός καθημερινά στις διαφημίσεις. η γυναίκα προβάλλεται ως νοικοκυρα, μητέρα και ο άντρας ως αυτός που φέρνει τα χρήματα στο σπίτι. οι γυναίκες θα μπορούσαν να σταματήσουν να παίρνουν μέρος σε τέτοιου είδους διαφημίσεις. αλλά για να λέμε και την αλήθεια, μας συμφέρει να υπάρχουν κάποια στερεότυπα...
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Luis

Φοιτητής

O Luis έγραψε στις 12:59, 09-11-08:

Λες και ζούμε στο μεσαίωνα. Ακόμη και οι ηλικιωμένοι έχουν αποκτήσει πιο φιλελεύθερες απόψεις.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 13:00, 09-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από happy i
δηλαδή οι γυναίκες προκαλούν την ανισότητα μεταξύ των δύο φίλων; η επαγγελματική εξέλιξη μιας γυναίκας εμποδίζεται από τους άντρες. το ότι η Βουλή είναι μια ανδροκρατούμενη ''περιοχή'' δεν ευθύνονται οι γυναίκες αλλά οι οπισθοδρομικοί άντρες που δεν ψηφίζουν γυναίκες γιατί τις θεωρούν ανίκανες να διοικήσουν. δεν πιστεύω πως οι γυναίκες βλέπουν τους άντρες ως απειλή αλλά πως οι άντρες δεν είναι έτοιμοι ακόμη να δεχτούν τις γυναίκες σε διάφορες θέσεις της κοινωνίας.
Ναι, σήμερα μία από τις κυριότερες αιτίες του ρατσισμού αυτού του τύπου είναι η ίδια η γυναίκα. Δε νομίζω ότι ισχύουν αυτά που λες. Είδες εσύ ν'αντέδρασε ποτέ κανένας από το 1975 μέχρι σήμερα με τις τόσες γυναίκες που στάθηκαν, επάξια ή ανάξια, σε πολύ σημαντικά πόστα;
Παράθεση

Luis

Φοιτητής

O Luis έγραψε στις 13:01, 09-11-08:

Τι εννοείς σας συμφέρει. Θέλετε να είστε αποκλεισμένη από κάθε εκδήλωση του επαγγελματικού τομέα. Δεν επιθυμείτε την οικονομική σας ανεξαρτησία??
Παράθεση

SCULLY

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη SCULLY
H SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.

H SCULLY έγραψε στις 13:02, 09-11-08:

Παντως οι διακριτοί ρόλοι στην κοινωνία δεν είναι απαραίτητα κατάργηση της ισότητας. Κι εγώ πιστεύω στους διακριτούς ρόλους. Στο δικό μου σπίτι δεν θα μου άρεσε να είμαι πχ. ο νοικοκύρης, να μαγειρεύω, να καθαρίζω, να φροντίζω τα παιδιά, να τριγυρνάω με την ποδίτσα, ενώ η γυναίκα μου θα είναι πχ. διευθύντρια σε κάποια πολυεθνική εταιρεία. Συμφωνώ με αυτό που λεει ότι ο άνδρας είναι η κολώνα του σπιτιού αλλά και με το ότι η γυναίκα είναι τα θεμέλια. Συνεπώς η κολώνα φαίνεται περισσότερο προς τα έξω.
γιατι ?
Παράθεση

happy i

Μαθητής Β' λυκείου

H happy i έγραψε στις 13:06, 09-11-08:

Τι εννοείς σας συμφέρει. Θέλετε να είστε αποκλεισμένη από κάθε εκδήλωση του επαγγελματικού τομέα. Δεν επιθυμείτε την οικονομική σας ανεξαρτησία??
οι γυναίκες έχουν αρκετά προνόμια ως μητέρες που οι πατεράδες δεν τα έχουν... φυσικα και δεν εννοώ στον επαγγελματικό τομέα ότι μας συμφέρει να υπάρχουν.
Παράθεση

Luis

Φοιτητής

O Luis έγραψε στις 13:06, 09-11-08:

Ναι, σήμερα μία από τις κυριότερες αιτίες του ρατσισμού αυτού του τύπου είναι η ίδια η γυναίκα. Δε νομίζω ότι ισχύουν αυτά που λες. Είδες εσύ ν'αντέδρασε ποτέ κανένας από το 1975 μέχρι σήμερα με τις τόσες γυναίκες που στάθηκαν, επάξια ή ανάξια, σε πολύ σημαντικά πόστα;
Από τότε μέχρι σήμερα, σε πολλές ανατολικές χώρες έχουν αναφερθεί αρκετές δολοφονίες γυναικών - πολιτικών (Ίντιρα Γκάντι...)
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 13:08, 09-11-08:

Γιατί δεν ταιριάζει. Συμφωνώ με τον ισομοιρασμό όλων των καθηκόντων εντός ή εκτός σπιτιού (αυτό σημαίνει άλλωστε ισότητα), αλλά όχι και με την πλήρη αντιστροφή τους.
Από τότε μέχρι σήμερα, σε πολλές ανατολικές χώρες έχουν αναφερθεί αρκετές δολοφονίες γυναικών - πολιτικών (Ίντιρα Γκάντι...)
Η Ίντιρα Γκάντι, όπως και η Μπεναζίρ Μπούτο που είναι πρόσφατη, δολοφονήθηκαν για πολιτικούς λόγους, όχι επειδή ήταν γυναίκες, μην τρελαθούμε.
Παράθεση

Luis

Φοιτητής

O Luis έγραψε στις 13:15, 09-11-08:

Πιστεύω ότι αν ήταν άνδρες θα υποστηρίζονταν περισσότερο από το κοινό και οι τρομοκράτες δε θα είχαν το θάρρος να το κάνουν. Ποτέ οι λόγοι μιας δολοφονίας δεν είναι μόνο πολιτικοί.!.
Παράθεση

SCULLY

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη SCULLY
H SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.

H SCULLY έγραψε στις 13:19, 09-11-08:

δεν εννοουσα και γω πληρη αντιστροφη..απλως το λογικο ειναι εφοσον στο μελλοντικο σπιτι σου θα εχετε και οι δυο μια καποια δουλεια (κατα 99,9%)να μοιραζεστε και τις αγγαρειες( πλυσιμο,μαγειρεμα κλπ)..με αλλα λογια εχουμε δυο εξισου εξαντλημενους ανθρωπους και ενα συνολο ενοχλητικων -πλην αναγκαιων-εργασιων στο σπιτι. αρα την ποδια αναποφευκτα θα πρεπει να τη φορεσουν και οι δυο.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 13:23, 09-11-08:

Πιστεύω ότι αν ήταν άνδρες θα υποστηρίζονταν περισσότερο από το κοινό και οι τρομοκράτες δε θα είχαν το θάρρος να το κάνουν. Ποτέ οι λόγοι μιας δολοφονίας δεν είναι μόνο πολιτικοί.!.
Αυτό που λες είναι απλή υπόθεση. Αν εγώ θέλω να βγάλω απο τη μέση έναν ενοχλητικο με τις πολιτικές του, έχεις την εντυπωση οτι θα ενδιαφερθω για το κοινό; Σε πληροφορώ ότι τη Μπούτο και τη Γκάντι την υποστήριζε πολύ περισσότερο το κοινό απ'ότι άλλους άνδρες πολιτικούς. Αυτο δεν έπαιξε κάποιο ρόλο. Οι λόγοι της δολοφονίας ήταν καθαρά πολιτικοί.

Αρχική Δημοσίευση από SCULLY
δεν εννοουσα και γω πληρη αντιστροφη..απλως το λογικο ειναι εφοσον στο μελλοντικο σπιτι σου θα εχετε και οι δυο μια καποια δουλεια (κατα 99,9%)να μοιραζεστε και τις αγγαρειες( πλυσιμο,μαγειρεμα κλπ)..με αλλα λογια εχουμε δυο εξισου εξαντλημενους ανθρωπους και ενα συνολο ενοχλητικων -πλην αναγκαιων-εργασιων στο σπιτι. αρα την ποδια αναποφευκτα θα πρεπει να τη φορεσουν και οι δυο.
Αυτό λέω κι εγώ, μοίρασμα.
Παράθεση

Luis

Φοιτητής

O Luis έγραψε στις 13:23, 09-11-08:

Συμφωνώ με τη Scully. Είναι απαραίτητη η εδραίωση της ισότητας των δύο φύλων. Ωστόσο, να αναφέρω ότι η ισότητα αναφέρεται σε πνευματικό και ηθικό τομέα και σε καμία περίπτωση σε σωματικό.
Εντάξει! Αλλά οι γυναίκες έχουν λιγότερες ευκαιρίες στην πολιτική. Επίσης, ο λαός δεν είναι αδύναμος. Αν πραγματικά το επιθυμεί μπορεί να εμποδίσει καταστάσεις, αρκεί να καταλάβει τη δύναμή του και να υπερπηδήσει τα στεγανά που του επιβάλλουν οι πολιτικοί.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 14:33, 09-11-08:

Αυτα που λες εδω δεν ειναι μοιρασμα, ειναι πληρης αντιστροφη. Αν εχεις αυτη την εικονα στο μυαλο λογικο να μη σου αρεσει αφου δεν ειναι συμφερουσα. Και οπως δε συμφερει εναν αντρα δε συμφερει και μια γυναικα εκτος αν η ιδια θελει αυτα. Και οι γυναικες εχουν δικαιωμα να εργαζονται οπως και οι αντρες, στο μελλον ειδικα θα ειναι αναποφευκτο να γινονται και οι αντρες νοικοκυρηδες.
Τετοιου ειδους διακριτοι ρολοι τους υποστηριζεις απλα επειδη σε συμφερει γιατι εισαι αντρας. Δεν ειμαι καμια φανατισμενη φεμινιστρια αλλα δε θα γουσταρα καθολου να μου λεει ο αντρας μου οτι εγω θα καθομαι σπιτι ολη μερα να καθαριζω κτλ και εκεινος να φερνει το εισοδημα (και αρα εγω να εξαρτωμαι απο αυτον οικονομικα).
Παράθεση

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Maria17 έγραψε στις 14:55, 09-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Αυτα που λες εδω δεν ειναι μοιρασμα, ειναι πληρης αντιστροφη. Αν εχεις αυτη την εικονα στο μυαλο λογικο να μη σου αρεσει αφου δεν ειναι συμφερουσα. Και οπως δε συμφερει εναν αντρα δε συμφερει και μια γυναικα εκτος αν η ιδια θελει αυτα. Και οι γυναικες εχουν δικαιωμα να εργαζονται οπως και οι αντρες, στο μελλον ειδικα θα ειναι αναποφευκτο να γινονται και οι αντρες νοικοκυρηδες.
Τετοιου ειδους διακριτοι ρολοι τους υποστηριζεις απλα επειδη σε συμφερει γιατι εισαι αντρας. Δεν ειμαι καμια φανατισμενη φεμινιστρια αλλα δε θα γουσταρα καθολου να μου λεει ο αντρας μου οτι εγω θα καθομαι σπιτι ολη μερα να καθαριζω κτλ και εκεινος να φερνει το εισοδημα (και αρα εγω να εξαρτωμαι απο αυτον οικονομικα).
Ακριβως γι αυτο το να μη συμμετεχουν και οι 2 τοσο εκτος οσο και εντος του σπιτιου ειναι ανισοτητα.Το να ασχολεισαι εσυ με το σπιτι και να μη δουλευεις γιατι εξαρτασαι απ αυτον οικονομικα και προφανως εξαιτιας αυτης της εξαρτησης δε θα εισαι ελευθερη για καποια πραγματα (πχ για τον χ λογο αποφασιζεις να χωρισεις,θα το σκεφτεις παρα πολυ γιατι δε θα εχεις δουλεια να ζησεις.. ενω αυτος αν θελει χωριζει χωρις προβλημα) ενω αν δουλευεις,εχεις την κουραση της δουλειας αλλα και του σπιτιου.Και οι 2 θα δουλευουν και οι 2 θα ασχολουνται με το σπιτι,αυτο ειναι ισομοιρασμος των ρολων
Παράθεση

neni

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη neni
H neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H neni έγραψε στις 14:55, 09-11-08:

Πιστεύω ότι η αντίληψη ότι οι γυναίκες είναι "κατώτερες" κατά κάποιον τρόπο από τους άντρες, γεννήθηκε την εποχή όπου οι πιο δυνατοί (σωματικά) είχαν την εξουσία, και διέτασσαν. Οι εποχές άλλαξαν, και τα δύο φύλα είναι ίσα.
Παράθεση

Alex$$$ (Αλέξανδρος)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Alex$$$
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 9 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O Alex$$$ έγραψε στις 15:04, 09-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Maria17
Ακριβως γι αυτο το να μη συμμετεχουν και οι 2 τοσο εκτος οσο και εντος του σπιτιου ειναι ανισοτητα.Το να ασχολεισαι εσυ με το σπιτι και να μη δουλευεις γιατι εξαρτασαι απ αυτον οικονομικα και προφανως εξαιτιας αυτης της εξαρτησης δε θα εισαι ελευθερη για καποια πραγματα (πχ για τον χ λογο αποφασιζεις να χωρισεις,θα το σκεφτεις παρα πολυ γιατι δε θα εχεις δουλεια να ζησεις.. ενω αυτος αν θελει χωριζει χωρις προβλημα) ενω αν δουλευεις,εχεις την κουραση της δουλειας αλλα και του σπιτιου.Και οι 2 θα δουλευουν και οι 2 θα ασχολουνται με το σπιτι,αυτο ειναι ισομοιρασμος των ρολων
πιστευεις οτι οι αντρες μπορουν να τα καταφερουν το ιδιο καλα με τς γυναικες στς δουλειες του σπιτιου?η θα του λες συνεχει καντο ετσι-αλλιως εισαι αχρηστος και βλακιες?απλα εχει επικρατησει η γυναικα να ειναι στς δουλειες του σπιτιου γτ τα καταφερνει καλυτερα απο τν αντρα ενω ο αντρας στς εξωτερικες δουλειες οχι..τωρα το να μοιραζοντε τς δουλειες με αυτον τν τροπο δν χαλαει καπως τν αρμονια εκτος αν μοιραστουν με πραγματα οπως να κανει τα ψωνια και οχι να πλενει τα τζαμια..να σφουγαριζει αλλα οχι κατι αλλο ποιο γυναικειο..!
Παράθεση

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Maria17 έγραψε στις 15:05, 09-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από neni
Πιστεύω ότι η αντίληψη ότι οι γυναίκες είναι "κατώτερες" κατά κάποιον τρόπο από τους άντρες, γεννήθηκε την εποχή όπου οι πιο δυνατοί (σωματικά) είχαν την εξουσία, και διέτασσαν. Οι εποχές άλλαξαν, και τα δύο φύλα είναι ίσα.
Ετσι ακριβως.. αρχικα τη θεωρουσαν κατι σαν θεα επειδη γεννουσε τα παιδια.. μετα ομως το πρωτογονο μυαλο σου λεει για να ειμαστε δυνατοτεροι,ειμαστε και καλυτεροι.. ετσι λοιπον αφου ειχαν τη σωματικη δυναμη δημιουργησαν αυτη την ακρως συμφερουσα γι αυτους κατασταση κι ετσι σιγα σιγα την υποβαθμισαν στην κατηγορια του ζωου-πραγματος κλπ (τωρα το πως το ζωο η το πραγμα καταφερνε να γεννησει ανθρωπους ειναι αλλη ιστορια..)
πιστευεις οτι οι αντρες μπορουν να τα καταφερουν το ιδιο καλα με τς γυναικες στς δουλειες του σπιτιου?η θα του λες συνεχει καντο ετσι-αλλιως εισαι αχρηστος και βλακιες?απλα εχει επικρατησει η γυναικα να ειναι στς δουλειες του σπιτιου γτ τα καταφερνει καλυτερα απο τν αντρα ενω ο αντρας στς εξωτερικες δουλειες οχι..τωρα το να μοιραζοντε τς δουλειες με αυτον τν τροπο δν χαλαει καπως τν αρμονια εκτος αν μοιραστουν με πραγματα οπως να κανει τα ψωνια και οχι να πλενει τα τζαμια..να σφουγαριζει αλλα οχι κατι αλλο ποιο γυναικειο..!
Φυσικα και το πιστευω.Δεν ειναι οτι δε μπορει να τα κανει,ειναι οτι δε θελει.. γι αυτο τα κανει σαν τα μουτρα του,ωστε να τον αφησεις ησυχο γιατι στα κανει χειροτερα.. το μονο που καταφερνουν καλυτερα οι γυναικες ειναι το πλεξιμο γιατι εχουν λεπτοτερα δαχτυλα,το οποιο δεν γινεται πια στα σπιτια.Και τι εννοεις οτι οι γυναικες δεν τα πανε καλα στις εξωτερικες δουλειες; αν δεν τα πηγαιναν δε θα τις επαιρνε κανενας στη δουλεια
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 15:12, 09-11-08:

Δηλαδη οι τοσοι φοιτητες που πηγαινουν μακρυα απο το σπιτι τους και μενουν μονοι τους πως τα καταφερνουν; Σαφεστατα και κανουν τετοιες δουλειες οπως ψωνια, καθαρισμα, πλυσιμο ρουχων κτλ. Και τα καταφερνουν μια χαρα οι περισσοτεροι.

Ο Αναρκι ας πουμε τα καταφερνει καλυτερα απο μενα να εχει καθαρο και τακτοποιημενο σπιτι
Παράθεση

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Λουκρητία
H Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου του τμήματος --- . Έχει γράψει 770 μηνύματα.

H Λουκρητία έγραψε στις 15:16, 09-11-08:

Δηλαδη οι τοσοι φοιτητες που πηγαινουν μακρυα απο το σπιτι τους και μενουν μονοι τους πως τα καταφερνουν; Σαφεστατα και κανουν τετοιες δουλειες οπως ψωνια, καθαρισμα, πλυσιμο ρουχων κτλ. Και τα καταφερνουν μια χαρα οι περισσοτεροι.

Ο Αναρκι ας πουμε τα καταφερνει καλυτερα απο μενα να εχει καθαρο και τακτοποιημενο σπιτι
τς τς τς.... θα επρεπε να ντρεπεσαι!!!!!:nono:
Παράθεση

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Maria17 έγραψε στις 15:17, 09-11-08:

Τς τς ανοικοκυρευτη.. ποιος θα βρεθει τωρα να σε παρει ε;
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 15:18, 09-11-08:

Στο θεμα μας!!!
Παράθεση

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Λουκρητία
H Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου του τμήματος --- . Έχει γράψει 770 μηνύματα.

H Λουκρητία έγραψε στις 15:19, 09-11-08:

Τς τς ανοικοκυρευτη.. ποιος θα βρεθει τωρα να σε παρει ε;
ετσι ετσι, ελα να γινουμε πολλες!!!
Παράθεση

~kynthia (Κύνθια)

Φοιτητής

H Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 337 μηνύματα.

H ~kynthia goodbye, Nerya. έγραψε στις 15:49, 09-11-08:

απλά έχω συνηθίσει greeklish και το να βαζω τονους κομματα και τετοια δν τα μπορω ουτε να γραφω ολοκληρομενες καποιες λεξεις.πχ δν=δεν,τν=την/τον..και αλλα....!

τρομερο μου αρεσε οπως μου τν ειπες..αλλα δν καταλαβα και πολλα συγνωμη,για την εγκεφαλική μαζα το διαβασα..σε δυο ασχετα μεταξυ τς αρθρα..αληθεια..και το πασιγνοστο θεμα τρομερο..και?
και:
:xixi:
Παράθεση

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Maria17 έγραψε στις 16:04, 09-11-08:

Ετσι :no1: το παιδι ομως ειναι μικρο (β γυμνασιου λεει οτι ειναι) και λογικα αυτα που πιστευει δεν ειναι ακριβως δικη του αποψη.Μαλλον θα τα εχει ακουσει απο καποιους μεγαλους κι αυτο ειναι ανησυχητικο..
Παράθεση

~kynthia (Κύνθια)

Φοιτητής

H ~kynthia goodbye, Nerya. έγραψε στις 17:21, 09-11-08:

Οι μεγαλυτεροι μηχανικοι δεν ειναι γυναικες γιατι τα μαθηματικα δεν ειναι (συνηθως) το φορτε των γυναικων.
Χμ, η Zaha Hadid αντιτίθεται στα λεγόμενά σου. :xixi:

Παράθεση

razorbladeDream

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη razorbladeDream
H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 17:32, 09-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Wolly
Απο τότε που οι γυναίκες έγιναν ανεξάρτητες,μας κάνουν ότι θέλουν! Ο κόσμος χαλάει εξαιτίας τους!Ίσως να είμαι λίγο υπερβολικός αλλά αυτή είναι λίγο πολύ η γνώμη μου!
Ειναι πραγματικα λυπητερο και αθλιο να εχουν τετοιες αποεις νεοι ανθρωποι...(εκτος αν δεν τα εννοεις αλλα κανεις πλακα..)
Παράθεση

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Maria17 έγραψε στις 17:33, 09-11-08:

Υπηρξαν σπουδαιες γυναικες στην ιστορια των θετικων και τεχνολογικων επιστημων ακομα και στην αρχαιοτητα που ελαχιστες μορφωνονταν,αυτο κανενας δεν το αμφισβητει :iagree: στη θετικη και τεχνολογικη πανε και αντρες και γυναικες ομως η θεωρητικη εχει κυριως κοριτσια.Τες πα υπαρχουν διασημες μαθηματικοι,γιατροι,μηχανικοι οπως και επισης διασημοι συγγραφεις,λογοτεχνες κλπ.Η χρηση των ημισφαιριων του εγκεφαλου ''σπρωχνει'' καπως πιο πολυ τους αντρες στα μαθηματικοφυσικα και τις γυναικες στα θεωρητικα ομως αυτο δε σημαινει τπτ!Ας πουμε κι εγω γυναικα ειμαι αλλα η φυσικη μ αρεσει πολυ και πηγα στη θετικη.Το φυλο δεν καθοριζει σε τι τα καταφερνεις και σε τι οχι,μονο η προσπαθεια και το ενδιαφερον
Αρχική Δημοσίευση από razorbladeDream
Ειναι πραγματικα λυπητερο και αθλιο να εχουν τετοιες αποεις νεοι ανθρωποι...(εκτος αν δεν τα εννοεις αλλα κανεις πλακα..)
που να δεις τι γραφει στο οφφτοπικ..
Παράθεση

razorbladeDream

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη razorbladeDream
H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 17:35, 09-11-08:

Υπηρξαν σπουδαιες γυναικες στην ιστορια των θετικων και τεχνολογικων επιστημων ακομα και στην αρχαιοτητα που ελαχιστες μορφωνονταν,αυτο κανενας δεν το αμφισβητει :iagree: στη θετικη και τεχνολογικη πανε και αντρες και γυναικες ομως η θεωρητικη εχει κυριως κοριτσια.Τες πα υπαρχουν διασημες μαθηματικοι,γιατροι,μηχανικοι οπως και επισης διασημοι συγγραφεις,λογοτεχνες κλπ.Η χρηση των ημισφαιριων του εγκεφαλου ''σπρωχνει'' καπως πιο πολυ τους αντρες στα μαθηματικοφυσικα και τις γυναικες στα θεωρητικα ομως αυτο δε σημαινει τπτ!Ας πουμε κι εγω γυναικα ειμαι αλλα η φυσικη μ αρεσει πολυ και πηγα στη θετικη.
Εμεις παντως στην θετικη ειμασταν περισσοτερες γυναικες και η επομενη χρονια απο μας ειχε μονο 1 αγορι..
Παράθεση

Mavro Provato

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Mavro Provato
H Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H Mavro Provato έγραψε στις 17:39, 09-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από razorbladeDream
Εμεις παντως στην θετικη ειμασταν περισσοτερες γυναικες και η επομενη χρονια απο μας ειχε μονο 1 αγορι..
α-πα πα-πα-πα!
Παράθεση

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Maria17 έγραψε στις 17:45, 09-11-08:

Εμεις ημασταν 4-4 ισοπαλια ενας ανθρωπος ειτε αντρας ειναι ειτε γυναικα,αν παρουσιαζει ενδιαφερον για μια επιστημη θα τα καταφερει.. υποτιθεται πως οι γυναικες εχουν καλυτερη μνημη απ τους αντρες,κατι που τις ωθει στα θεωρητικα.. εγω ομως δε μπορουσα να μαθω ουτε να κλινω το λυω! Το ενδιαφερον μου ηταν φυσικη,βιολογια και χημεια.Σιγουρα κατι αντιστοιχο συμβαινει σε πολλες γυναικες που γινονται διασημες ερευνητριες κλπ αλλα και σε αντρες.Ισως δεν το εξεφρασα σωστα προηγουμενως..
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,221 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 20:23, 09-11-08:

διάβασα όλα τα ποστ του θέματος και έχω μείνει άναυδη ! Κανείς δεν έχει επιχειρήματα και δεν έχει αναφέρει κάτι μέχρι στιγμής περί ισότητας... μόνο ακραία παραδείγματα! Τι θα πει δηλαδή ότι οι γυναίκες φταίνε που πάει κατά διαόλου ο κόσμος ? Θα μας τρελάνεις ? (παρεπιπτώντως πολύ ράδιο αρβύλα βλέπεις, γιατί το είχε πρόσφατα αυτό το θέμα). Απλά φταίνε όλοι αυτοί που είναι στα υψηλά "πόστα". Ή το άλλο το κουφό , πως οι άντρες είναι καλύτεροι στα θετικά μαθήματα από τις γυναίκες ? Ή με τις σχολές ? Όσο για το θέμα που έθιξε κάποιος (δεν θυμάμαι ποιος) πως οι γυναίκες είναι καλύτερες στο μαγείρεμα και στις δουλειές του σπιτιού... είναι βαθειά νυχτωμένος!!! Αυτό εξαρτάται από το κάθε άτομο ξεχωριστά. Η γνώμη μου είναι πως αυτός που δεν έχει παιδεία, γίνεται ρατσιστής μόνο και μόνο γιατί ακούει ή διαβάζει γνώμες και λεγόμενα άλλων, χωρίς να έχει την ικανότητα να τα κρίνει και εξαιτίας της άγνοιάς του, τα αφομοιώνει σαν δικά του πιστεύω και τα αναπαράγει (σπόντα)

(θερμή παράκληση : μαζέψτε λίγο αυτόν τον Alex$$$, είναι μαρτύριο να διαβάζεις τέτοια ποστ, ανορθόγραφα,χωρίς στίξη και με κομμένα γράμματα, πονάνε τα μάτια !!! ) :no1:
Παράθεση

Mavro Provato

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Mavro Provato
H Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H Mavro Provato έγραψε στις 20:26, 09-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από tsoufou
δ

(θερμή παράκληση : μαζέψτε λίγο αυτόν τον Alex$$$, είναι μαρτύριο να διαβάζεις τέτοια ποστ, ανορθόγραφα,χωρίς στίξη και με κομμένα γράμματα, πονάνε τα μάτια !!! ) :no1:
.....ισονομία και κοινωνική δικαιοσύνη στους ανορθόγραφους!
Παράθεση

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Maria17 έγραψε στις 20:28, 09-11-08:

Ο αντρικος και ο γυναικειος εγκεφαλος εχουν διαφορες οπως και να το κανουμε.Οι διαφορες αυτες ομως δεν κανουν τον ενα ανωτερο απ τον αλλον καθως αντρες και γυναικες αλληλοσυμπληρωνονται
Ακόμα και όταν επιδεικνύουν το ίδιο επίπεδο εξυπνάδας, δύο άτομα διαφορετικού φύλου συχνά ξεχωρίζουν σε διαφορετικές νοητικές λειτουργίες (π.χ. οι άνδρες υπερτερούν στην αντίληψη του χώρου και οι γυναίκες στη λεκτική μνήμη). http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_...09/2008_247456
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,221 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 20:34, 09-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Mavro Provato
.....ισονομία και κοινωνική δικαιοσύνη στους ανορθόγραφους!
δεν θέλω να βγω και off topic αλλά να τον αφήσουμε να βανδαλίζει έτσι τη γλώσσα ? Εξάλλου δεν μιλαμε για ισότητα των ανορθόγραφων αλλά των 2 φύλων.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 20:47, 09-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από tsoufou
διάβασα όλα τα ποστ του θέματος και έχω μείνει άναυδη ! Κανείς δεν έχει επιχειρήματα και δεν έχει αναφέρει κάτι μέχρι στιγμής περί ισότητας... μόνο ακραία παραδείγματα! Τι θα πει δηλαδή ότι οι γυναίκες φταίνε που πάει κατά διαόλου ο κόσμος ? Θα μας τρελάνεις ? (παρεπιπτώντως πολύ ράδιο αρβύλα βλέπεις, γιατί το είχε πρόσφατα αυτό το θέμα). Απλά φταίνε όλοι αυτοί που είναι στα υψηλά "πόστα". Ή το άλλο το κουφό , πως οι άντρες είναι καλύτεροι στα θετικά μαθήματα από τις γυναίκες ? Ή με τις σχολές ? Όσο για το θέμα που έθιξε κάποιος (δεν θυμάμαι ποιος) πως οι γυναίκες είναι καλύτερες στο μαγείρεμα και στις δουλειές του σπιτιού... είναι βαθειά νυχτωμένος!!! Αυτό εξαρτάται από το κάθε άτομο ξεχωριστά. Η γνώμη μου είναι πως αυτός που δεν έχει παιδεία, γίνεται ρατσιστής μόνο και μόνο γιατί ακούει ή διαβάζει γνώμες και λεγόμενα άλλων, χωρίς να έχει την ικανότητα να τα κρίνει και εξαιτίας της άγνοιάς του, τα αφομοιώνει σαν δικά του πιστεύω και τα αναπαράγει (σπόντα)

Αν αυτό κατάλαβες, τότε μάλλον εγώ θα έπρεπε να σε αποκαλέσω βαθιά νυχτωμένη. Μη βιάζεσαι να βγάζεις συμπεράσματα από μια επιφανειακή αναγνωση που προφανώς έκανες.
Ακουσε να δεις, εγώ με τη φράση αυτή μιλησα για ΙΣΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ και όχι απλά μια κομπλεξική φεμινιστοειδή αντιστροφή των ρόλων που στην ουσία είναι καπάκωμα του άντρα και όχι εξίσωση με αυτόν.
Απο κει και πέρα, αν εμένα μου αρέσει (λέω αν...) να έχω τη γυναίκα μου με μια απλή δουλίτσα και μετά στο σπίτι, ενώ εγώ θα είμαι επιτυχημένος καριερίστας κι αν έβρισκα κάποια να θέλει να το παίξει έτσι, τότε προφανώς και κανένας δεν θα μπορούσε να με κατηγορήσει για λάτρη της ανισότητας και καταπιεστή.

PS: Οι όροι Ισονομία και Ισοπολιτεία δεν έχουν δουλειά ν'αναφέρονται. Έχουν καθιερωθεί στο δυτικό κόσμο κι έχουν γίνει πράξη για τις γυναίκες εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Ας περιοριστούμε, για το δυτικό κόσμο και την Ελλάδα, στη λέξη ισότητα.
Παράθεση

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Maria17 έγραψε στις 20:50, 09-11-08:

Δε λεει για σενα,για τον αλεξ λεει (νομιζω) στη σελιδα 8 απαντηση 79 κοιτα
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Δαλιδά έγραψε στις 20:55, 09-11-08:

ναι όντως για τον Άλεξ εννοούσα...και όχι δεν διάβασα επιφανειακά και δεν έριξα μια γρήγορη ματιά, αλλά κάθισα και τα διάβασα όλα λεπτομερώς.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους