Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,281 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,876 μηνύματα σε 74,189 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 652 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 753)
Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών
256
34,00%
Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών
241
32,01%
Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών
20
2,66%
Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο
202
26,83%
Δεν έχω γνώμη.
34
4,52%

Kirdou

Πτυχιούχος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 18:44, 02-07-16:

Ειμαι υπερ και του γαμου και της υιοθεσιας τεκνων.Αλλα δεν πιστευω οτι η πραγματικη ισοτητα μπορει να επιτευχθει μονο μεσα απο νομικες διεκδικησεις και δικαιωματα.Χρειαζονται πολλα κυριως παιδεια και ενημερωση μεσω της εκπαιδευσης.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 17:52, 25-12-17:

Είμαι κατα και στα δυο.Ενα σύμφωνο και πολυ τους ειναι.
-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Supervisor

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.

O Alex_t έγραψε στις 18:01, 25-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Μα γιατί εσύ (και οποιοσδήποτε άλλος) να έχεις το δικαίωμα να παντρευτείς λ.χ. και όχι κάποιος ομοφυλόφιλος;

Και το υπογραμμισμένο το θεωρώ πάρα πολύ υποτιμητικό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex_t : 25-12-17 στις 18:06.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,180 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 18:42, 25-12-17:

A χαριστικά δηλαδή τους δόθηκε αυτό, όχι ότι θα έπρεπε ,όπως όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι στον βρωμοπλανήτη που ζούμε, να είχαν το δικαίωμα να πάνε την σχέση τους ένα βήμα παραπέρα, εφόσον υπάρχει επιθυμία.
Τι άλλο θα διαβάσω πραγματικά, γιατί τόση κακία; Αφήστε τον κόσμο να γίνει ευτυχισμένος.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,879 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 18:57, 25-12-17:

Εγώ είμαι της άποψης "ζήσε κι άσε τους άλλους να ζήσουν".
Οι ομοφυλόφιλοι δεν (θα έπρεπε να) είναι πολίτες δεύτερης κατηγορίας. Σε σχέση με το γάμο είμαι τελείως ανοιχτή.
Όσο για την υιοθεσία, όσο ανοιχτόμυαλη κι αν θεωρώ οτι είμαι σε αυτά τα θέματα, θα ήθελα να δω περισσότερες έρευνες σχετικά με το πώς επηρεάζει τα παιδιά να μεγαλώνουν εξ' ολοκλήρου με ομοφυλόφιλους γονείς. Θα ήθελα δηλαδή να μάθω πώς νιώθει κάποιος που τώρα είναι πάνω από 18. Πάντως θεωρώ άδικο να βλέπουμε νορμάλ να μεγαλώνει ένα παιδί με μια μάνα μόνο χωρίς να υπάρχει πατέρας ενώ με δυο πατεράδες ή με δυο μαμάδες το θεωρούμε αφύσικο.
Να αφιερώσω τον εξής στίχο σε αυτούς που διατίθενται κατά των ομοφυλόφιλων:
Πάντα γι' άλλους μιλάμε. Έτσι δεν πονάμε. Έτσι ξεχνάμε.
Ας ασχοληθεί ο καθένας με τον εαυτό του κι αφήστε τον κόσμο να ζήσει τη ζωή του. Αρκετά έχουν περάσει οι ομοφυλόφιλοι ανά τους αιώνες. Ανοίξτε τα μυαλά σας και τις καρδιές σας. Χριστούγεννα είναι γαμώτο!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 25-12-17 στις 18:58. Αιτία: Οκ.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 20:31, 25-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Εγώ είμαι της άποψης "ζήσε κι άσε τους άλλους να ζήσουν".
Οι ομοφυλόφιλοι δεν (θα έπρεπε να) είναι πολίτες δεύτερης κατηγορίας. Σε σχέση με το γάμο είμαι τελείως ανοιχτή.
Όσο για την υιοθεσία, όσο ανοιχτόμυαλη κι αν θεωρώ οτι είμαι σε αυτά τα θέματα, θα ήθελα να δω περισσότερες έρευνες σχετικά με το πώς επηρεάζει τα παιδιά να μεγαλώνουν εξ' ολοκλήρου με ομοφυλόφιλους γονείς. Θα ήθελα δηλαδή να μάθω πώς νιώθει κάποιος που τώρα είναι πάνω από 18.
Καλύπτομαι πλήρως από τη συγκεκριμένη τοποθέτηση. Ο γάμος αφορά τους δύο ιδιώτες, ενώ η υιοθεσία αφορά την ανατροφή παιδιών, και άρα την πολιτεία. Βέβαια, θεωρώ πως ορθώς η πολιτεία θέτει όριο δύο ατόμων στον γάμο και δεν έχουμε πολυγαμικές οικογένειες, αλλά το φύλο αυτών των δύο ατόμων προσωπικά δε με ενδιαφέρει.

Για τα παιδιά, όπως λες, συμφωνώ πως πρέπει να δούμε πώς επηρεάζονται σε ψυχολογικό επίπεδο, ακόμη και σε επίπεδο σεξουαλικού προσανατολισμού, εάν βεβαίως επηρεάζονται, είτε λόγω της ανατροφής από ομόφυλο ζευγάρι είτε λόγω της στάσης της κοινωνίας απέναντι στα υιοθετημένα τέκνα ομόφυλου ζευγαριού.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O Unseen skygge έγραψε στις 20:49, 25-12-17:

Στο θέμα όσον αφορά την μονογονεικη οικογένεια έναντι μιας με γονείς ομοφυλόφιλους θεωρώ υπάρχει μια διαφορά. Συνήθως τα παιδιά που γαλουχουνται σωστά μέσα σε μια μονογονεικη οικογένεια είναι αυτα που ειτε η μαμά τους είτε ο πατέρας τους που τα αναθρέψει γίνεται ταυτόχρονα και πατέρας και μητέρα και αναλαμβάνει διττό ρόλο. Όταν δεν συμβαίνει αυτό πάντα υπάρχει κάποιο κενό στο παιδί γιατί όπως και να το κάνουμε τα 2 φύλα έχουν διάφορες. Για να καταφέρει ενα παιδι να μεγαλώσει σωστά χρειάζεται και ανδρικό και ενα γυναικείο πρότυπο και πραγματικά πιστεύω δεν είναι ταμπού αυτή η άποψη. Στην μονογονεικη οικογένεια μπορεί ο ενας να αναλάβει και τους 2 ρόλους λοιπόν. Σε ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι ομως πως θα μοιραστούν οι ρολοι; θα είναι ο μπαμπάς μου ο Τάκης και η μαμά μου ό κωστας; Ή θα είναι οι μπαμπάδες μου ο Τάκης και ο Κώστας; Στην 2η περίπτωση το παιδί θα μεγαλώσει μόνο με πατρικό πρότυπο χωρίς γυναικείο. Στην 1η πάλι ο γυναικείος ρόλος είναι κάπως "μπασταρδεμενος". Απ'την άλλη έστω ότι και σε μια τέτοια οικογένεια αναλαμβάνει ο ενας διττό ρόλο ο δεύτερος τι κάνει, φιλική συμμετοχη; Προσωπικά θεωρώ υπάρχει αυτή η λεπτή διαφορά ανάμεσα στην μονογονεικη οικογένεια και σε αυτή με γονείς ομοφυλόφιλους. Άποψη μου είναι σίγουρα Ναι στον γάμο ομοφυλόφιλων καθώς είναι άμεση συνέπεια της Δημοκρατίας Αλλά η υιοθέτηση ενός παιδιού είναι ένα θέμα πολύ πιο σύνθετο και κατά κάποιον τρόπο βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο ακομα οποτε είναι χαζό να εκφράζει κάνεις απόλυτη άποψη
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Unseen skygge : 25-12-17 στις 20:52.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,879 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:08, 25-12-17:

Δε χρειάζεται το αντρικό - γυναικείο πρότυπο να είναι οι γονείς του παιδιού. Μπορεί να είναι οι παππούδες, ένας μεγάλος αδελφός, ένας θείος, ένας νονός. Πάντως από το να μένει σε ένα ορφανοτροφείο εννοείται πως ασυζητητί θα ήθελα να πάει το παιδάκι με ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων που όμως θα αγαπιούνται και θα το αγαπάνε και αυτό. Αυτά τα πράγματα είναι αρκετά συνηθισμένα στην Αμερική αν και διατηρώ επιφυλάξεις ώστε να γίνει περαιτέρω έρευνα για το ψυχικό κομμάτι.
Η ανησυχία οτι ομοφυλόφιλοι γονείς θα κάνουν το παιδί ομοφυλόφιλο είναι αβάσιμη αφού υπάρχουν εδώ και αιώνες ομοφυλόφιλοι που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν μέσα σε στρέιτ οικογένεια. Οπότε αυτό το επιχείρημα είναι άτοπο.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 21:32, 25-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Η ανησυχία οτι ομοφυλόφιλοι γονείς θα κάνουν το παιδί ομοφυλόφιλο είναι αβάσιμη αφού υπάρχουν εδώ και αιώνες ομοφυλόφιλοι που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν μέσα σε στρέιτ οικογένεια. Οπότε αυτό το επιχείρημα είναι άτοπο.
Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που εκφράζει τέτοια άποψη, ότι το παιδί μετά βεβαιότητος "βγαίνει" ό,τι και οι γονείς του. Ωστόσο, μπορεί να υπάρχει στατιστική διαφορά ανάλογα με το οικογενειακό περιβάλλον, οπότε αξίζει να εξετασθεί.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:47, 25-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos216
Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που εκφράζει τέτοια άποψη, ότι το παιδί μετά βεβαιότητος "βγαίνει" ό,τι και οι γονείς του. Ωστόσο, μπορεί να υπάρχει στατιστική διαφορά ανάλογα με το οικογενειακό περιβάλλον, οπότε αξίζει να εξετασθεί.
Σίγουρα. Αλλά διερωτώμαι: και τι έγινε; Ακόμα κι αν υπάρχει μια μεγαλύτερη πιθανότητα το παιδί να εξελιχθεί γκέι, τι πειράζει; Γιατί το παρουσιάζουμε σαν αρνητικό;
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 21:56, 25-12-17:

Μια χαρά καλοσύνη έχω μέσα μου.Απλα γιατί πρέπει να βλέπω το κάθε ομοφυλόφιλο να κάνει gay pride,να ντύνεται σαν γυναίκα και να κυκλοφορεί έξω,ε γιατί πείτε μου;
Μια ερώτηση αλλα θέλω κανονική απάντηση αν τα παιδιά σας στο μέλλον σας πουν ότι είναι ομοφυλόφιλοι εσείς θα είστε τόσο large Οσο τωρα;Δεν το νομίζω.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 22:10, 25-12-17:

Μια χαρά καλοσύνη έχω μέσα μου.Απλα γιατί πρέπει να βλέπω το κάθε ομοφυλόφιλο να κάνει gay pride,να ντύνεται σαν γυναίκα και να κυκλοφορεί έξω,ε γιατί πείτε μου;
Γιατί είναι Έλληνας πολίτης φορολογούμενος και έχει τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις με σένα. Παρ' όλα αυτά δε σε υποχρεώνει κανείς να τον κοιτάς. Το οτι αναγκάζεται να κάνει gay pride γίνεται γιατί δεν είναι αποδεχτός από την κοινωνία. Αν εσύ σαν στρέιτ δεν είχες δικαίωμα να βγεις στο πάρκο και να φιλήσεις την κοπέλα σου θα έφτανες στο σημείο να κάνεις κι εσύ ... στρέιτ pride. Επίσης το αν θα κυκλοφορεί ένας άντρας σαν γυναίκα είναι δικαίωμά του. Κανείς δε δίνει σε στρέιτ άτομα περισσότερα δικαιώματα από ό,τι σε γκέι άτομα.
Είμαστε όλοι άνθρωποι!

Μια ερώτηση αλλα θέλω κανονική απάντηση αν τα παιδιά σας στο μέλλον σας πουν ότι είναι ομοφυλόφιλοι εσείς θα είστε τόσο large Οσο τωρα;Δεν το νομίζω.
Μόνο αν μου πουν οτι είναι δυστυχισμένα θα ανησυχήσω.
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 22:17, 25-12-17:

Λοιπόν να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα με ενοχλούν μόνο όταν κυκλοφορούν οι άνδρες με γυναικεία αξεσουάρ και γενικά κάνοντας πράγματα για να κεντρίσουν το ενδιαφέρον!
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,180 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 22:49, 25-12-17:

Tι σχέση έχει το αν ντύνονται με ρούχα συνυφασμένα με το γυναικείο φύλο, αν κάνουν prides κτλ με το αν μπορούν να παντρευτούν ή να αποκτήσουν παιδιά; Ότι τι; Αυτά τους κάνουν αυτόματα λιγότερο σοβαρούς σαν προσωπικότητες ή ανεύθυνους ή και'γω δεν ξέρω τι;
Σ'αρέσει ή δεν σου αρέσει, ζούμε σε μια χώρα που -υποτίθεται- υπάρχει δημοκρατία, οπότε οποιουδήποτε του καυλώνει να κάνει το οτιδήποτε, στα πλαίσια της νομοθεσίας, θα το κάνει. Φτάνεις 18 χρονών, την απάντηση στην ερώτηση αυτή θα έπρεπε να μπορείς να την απαντήσεις.
Για τα ομοφυλόφιλα κορίτσια δεν μας είπες βέβαια. Αν αυτές ντυθούν με αντρικά ρούχα, τι παίζει;
Δεν σκοπεύω να αποκτήσω παιδιά αλλά ας υποθέσουμε ότι κάποια στιγμή αλλάξω γνώμη και το παιδί μου είναι ομοφυλόφιλο. Ωραία και λοιπόν; Θα του ορίσω εγώ τι θα αγαπάει; Ή μήπως θα πάρω τηλ την φιλεναδάρα μου την Ελένη Λουκά να βγει μαζί του στο Ερωτοδικείο;

Έχω παρατηρήσει ότι η ενσυναίσθηση περνάει κρίση παιδιά (να'ταν και η μόνη εδώ που τα λέμε) δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορείτε να δεχθείτε ( έστω ανεχθείτε) ότι υπάρχουν άνθρωποι που βρίσκουν ευτυχία, αγάπη, συντροφιά, έρωτα κτλ από το ίδιο τους το φύλο. Ή εγώ βλεπω πολύ ρομαντικά τα πράγματα και οφείλω να δεχθώ σχεδόν το οτιδήποτε μεταξύ δύο ( ή και παραπάνω) ενήλικων ανθρώπων, ή κάποιοι άλλοι βλέπουν τα πράγματα εντελώς επιφανειακά και έχουν γίνει φερέφωνα των πατεράδων, μαμάδων, παππούδων, γιαγιάδων, παπάδων κτλ
Αδυνατώ και δεν δέχομαι να πιστέψω ότι σήμερα υπάρχει κάποιος νέος εν έτη 2017, που να έχει θέμα με τα δικαιώματα των γκέι χωρίς να έχει επηρεαστεί από τρίτους, καθώς αυτό για'μένα ταυτόχρονα σημαίνει ότι δεν θέλει να βλέπει τους ανθρώπους γύρω του χαρούμενους.
ΥΣ: To β πρόσωπο είναι γενικό
Και για να φύγουμε από την επιφάνεια, θα αφήσω εδώ αυτό το βιντεάκι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 25-12-17 στις 22:54.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

O Unseen skygge έγραψε στις 00:07, 26-12-17:

Οχιιι καπου εδω η συζητηση καταστραφηκε. Ναι νομίζω ότι αν η gay κοινότητα "εκπροσωπείται" από αυτούς που βγαινουν στο gay pride τοτε.... Γιατί το ναεισαι ομοφυλόφιλος πρέπει να ταυτίζεται να είσαι και ξεφτιλας; Εγώ αν ήμουν gay πραγματικά το πρώτο πράγμα που θα έκανα θα ήταν να ξεκαθαρίσω την διαφορά ανάμεσα στους no life ηλίθιους sell out με 0% προσωπικότητα που στο κάτω κάτω παίζει να μην είναι καν ομοφυλόφιλοι ωστόσο προκαλούν με καθε ευκαιρία. Το να είσαι gay δεν σημαίνει να σπας καρπό κάθε λεπτό ούτε να βγαίνεις για ψώνια με την φούστα σου. Αν θεωρείται αυτό ομοφυλοφιλία τότε νομίζω οτι έχουμε εκτροχιαστει λιγο
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Supervisor

Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,916 μηνύματα.

O klean έγραψε στις 03:16, 26-12-17:

Αδυνατώ να παρακολουθήσω το συλλογισμό ότι η υιοθεσία θα δώσει λάθος πρότυπα στο παιδί. Λένε πχ ότι θα του λείπει το αντρικό ή το μητρικό κλπ πρότυπο. Λες και δεν υπάρχει οικογένεια και περίγυρος πέρα από τους 2 γονείς. Λένε ότι θα το επηρεάσει ο σεξουαλικός προσανατολισμός. Λες και δεν προήλθαν ομοφυλόφιλοι από ετεροφυλόφιλους γονείς. Και τέλος πάντων από πότε μας ενδιαφέρουν τα πρότυπα που παίρνει ένα παιδί; Οι βίαιοι γονείς, οι φασίστες γονείς δεν είναι λάθος πρότυπα; Υπάρχει καμιά απαγόρευση στο να μεγαλώνουν παιδιά; Όχι, δεν είδα να μιλάει κανείς όμως γι' αυτό.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν δεκάδες παιδιά που προσμένουν μια οικογένεια και ταυτόχρονα δεκάδες ομοφυλόφιλα ζευγάρια που θέλουν να τα υιοθετήσουν και δε μπορούν, αλλά και δεκάδες ετεροφυλόφιλα ζευγάρια που μπορούν, αλλά δε θέλουν. Ναι λοιπόν στο γάμο, ναι στην υιοθεσία. Ισότιμα δικαιώματα για ισότιμους πολίτες.
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

O Unseen skygge έγραψε στις 09:39, 26-12-17:

Προσωπικά Klean δεν ειπα ποτέ πως μια ομοφυλόφιλη οικογένεια θα επηρεάσει ένα παιδί για να γίνει ομοφυλόφιλο μιας και είναι κάτι κυρίως βιολογικό.Οταν γίνεται μια υπόυιόθεσια το παιδί υιοθετείται από δύο γονείς, Όχι από όλη την υπόλοιπη οικογένεια . Όταν οι δύο γονείς αδυνατούν να του προσφέρουν και τα δύο πρότυπα ώστε το παιδι να μεγαλώσει αναπτύσσοντας πολυπρισματικο τρόπο αντιμετώπισης των πραγμάτων και για αυτό στηρίζονται σε θείους παππούδες γιαγιάδες τότε κάπου έχουν αποτύχει είτε είναι ομοφυλόφιλοι ειτε ετεροφυλόφιλοι. Επίσης Klean Ναι οι βίαιοι γονείς, οι φασίστες γονείς, οι κομμουνιστές γονείς είναι κακά πρότυπα ωστόσο ξέρεις τι; Τα παιδιά τους είναι δικα τους.Οι ομοφυλόφιλοι είναι αναγκασμένοι να υιοθετήσουν, βιολογικά δεν θα έχουν δικό τους παιδί. Προέρχονται από τα σπορια τους. Αν θεωρείς ότι ξέρεις ένα παιδί που ζει σε τόσο κακό οικογενειακό περιβάλλον επικοινώνησε με κάποια κοινωνική υπηρεσία αν πάλι γνωρίζεις τέτοιες καταστάσεις στην ζωή σου και δεν κάνεις τίποτα ει σαι το ίδιο συνένοχος. Δηλαδή τι προτείνεις; Να μπορεί να παίρνει Προσωπικά ο κάθε πολίτης ενα παιδι όταν ζει σε βίαιο οικογενειακό περιβάλλον; Όχι υπάρχει κάποιος άλλος που πρέπει να κάνει αυτή την δουλειά. Επίσης το να μπορώ να υιοθετώ δεν είναι δικαίωμα του κάθε πολίτη, η υιόθεσια είναι μια διαδικασία πολύ περίπλοκη που δεν στηρίζεται μόνο στο αν θελ ει κάνεις να υιοθετήσει. Ξέρεις πόσες υιοθεσίες απορρίπτονται και απο ετεροφυλοφιλα ζευγάρια αλλα κυρίως από ανθρώπους που θέλουν να υιοθετήσουν σε μονογονεικη οικογενεια; Έχεις ακούσει πολλές φορές να δίνουν παιδί σε γονιο όταν είναι μόνος του;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Supervisor

Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,916 μηνύματα.

O klean έγραψε στις 14:54, 26-12-17:

Δεν ήταν εκεί το point unseen. Προφανώς άλλο να έχεις ένα παιδί δικό σου κι άλλο να το υιοθετείς. Εστιάζω όμως στο ότι θεωρείται από πολλούς κακό πρότυπο οι ομοφυλόφιλοι γονείς και χρησιμοποιείται ως δυνάμει απαγορευτικό, κάτι του σατανά. Και λέω απλά πως αυτό είναι υποκρισία όταν τόσα και τόσα παιδιά μεγαλώνουν κάτω από πραγματικά κακά πρότυπα. Και όταν λέω δικαίωμα εννοώ προφανώς με τα αντίστοιχα κριτήρια που υπάρχουν, επειδή μάλλον δεν έγινε κατανοητό. Και όσον αφορά τα μητρικά και αντρικά πρότυπα κλπ, εξακολουθώ να τα θεωρώ μια φθηνή δικαιολογία. Αφορούν έναν τύπο οικογένειας και κοινωνίας κλειστό, περασμένου αιώνα και δε μπορούν να σταθούν σήμερα, ψυχολόγοι τα λένε αυτά.

2 τελευταία σημεία: Είμαι ευγνώμων για τα "κακά" κατά unseen πρότυπα που πήρα και βασίζομαι ακόμα . Και... Φώτη μου, μιας και μάλλον δεν έχεις όσο "κακά" πρότυπα είχα εγώ, μπορείς να υποστηρίξεις ό,τι θες ενάντια στο γάμο και την υιοθεσία, μπορείς να αρνείσαι να διαβάζεις μια διαφορετική άποψη, μπορείς να βάζεις αυθαίρετες ταμπέλες στους άλλους αν σε εξυπηρετεί, αλλά τουλάχιστον δημόσια μπορείς να είσαι λιγότερο προσβλητικός .
Παράθεση

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H SkyBlu έγραψε στις 15:00, 26-12-17:

Αν δεν φοβόμαστε ότι θα επηρέασει το παιδί ως προς το σεξουαλικό προσανατολισμό η συμβίωση και η ανατροφή του με ένα ομοφυλοφιλικό ζευγάρι, ως προς τι ακριβώς φοβόμαστε ότι θα το επηρέασει; Ποια είναι τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά εκείνα του συγκεκριμένου ζευγαριού που το διαφοροποιούν από τα αμφιφυλόφιλα ζευγάρια και το κάνουν εν δυνάμει βλαβερό για την ανατροφή ενός παιδιού; Θα ήθελα, όμως, οι απαντήσεις να πατάνε στην παραδοχή ότι οι ρόλοι των δύο φύλων είναι και κοινωνικά κατασκευασμένοι και ότι, τουλάχιστον, τα παραδείγματα από μονογονεικές οικογένειες μάς δείχνουν ότι πρότυπα συμπεριφορών τα παιδιά λαμβάνουν από έναν πιο ευρύ, από τους δύο γονείς, κύκλο.

Μια μικρή παρατήρηση, γιατί νομίζω πάντα σε αυτές τις συζητήσεις υπάρχει ένα μικρό μπλέξιμο. Στα gay pride συμμετέχει όλη η lgbtqi κοινότητα. Το ότι κάποιος είναι ομοφυλόφιλος έχει να κάνει με το σεξουαλικό προσανατολισμό. Όχι με τη συμπεριφορά, όχι με τα ρούχα, όχι με το φύλο. Δεν το βάζω στη βάση ότι οι γκεύ είναι κομπλέ, οι άλλοι όχι, αλλά ότι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να κατανοήσουμε πρώτα για τι μιλάμε, πριν πούμε "και πολύ τους είναι".
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SkyBlu : 26-12-17 στις 15:01. Αιτία: ορθογραφικό λάθος
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 15:50, 26-12-17:

Φυσικά έχει να κανεί και με την συμπεριφορά τους.
Οσο για το πολύ τους είναι εξακολουθώ να το πιστεύω.Εσεις πιστεύετε ότι το παιδί δεν θα επηρεαστεί από τους ‘γονείς’;
Τελος να πω και κάτι άλλο σέβομαι την διαφορετικότητα σε ένα επιπεδο αλλα μην προσπαθούν κάποιοι να πουν ότι το να είσαι ομοφυλόφιλος είναι φυσιολογικό γιατί πολύ απλά δεν είναι.
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Supervisor

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.

O Alex_t έγραψε στις 16:16, 26-12-17:

Οσο για το πολύ τους είναι εξακολουθώ να το πιστεύω.Εσεις πιστεύετε ότι το παιδί δεν θα επηρεαστεί από τους ‘γονείς’;
Τελος να πω και κάτι άλλο σέβομαι την διαφορετικότητα σε ένα επιπεδο αλλα μην προσπαθούν κάποιοι να πουν ότι το να είσαι ομοφυλόφιλος είναι φυσιολογικό γιατί πολύ απλά δεν είναι.
Συμπάθα με, αλλά δε νομίζω πως δέχεσαι τη διαφορετικότητα, το αντίθετο αποδεικνύουν τα λεγόμενά σου
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

O Unseen skygge έγραψε στις 16:29, 26-12-17:

Sky blue Όχι πάντα. Στην μονογονεικη οικογένεια δεν συμβαίνει πάντα αυτό. Αλλά και πάλι μόνη σου το λες τα χαρακτηριστικά ενός ομοφυλόφιλου ζευγαριού απο ενα ετεροφυλόφιλοι είναι ότι στο ομοφυλόφιλο για να πάρει και μητρικό και πατρικό πρότυπο το παιδί θα στηριχτούν και στονβευρυτερο οικογενειακό κύκλο. Klean μπορεί ο θεσμός της οικογένειας να περνάει κρίση ωστόσο η ανάγκη για σωστά πρότυπα είναι κάτι διαχρονικό. Κάποια πράγματα δεν γίνονται απλώς πασέ επειδή έτσι λένε οι καιροί Klean. Μπορεί ο θεσμός της οικογένειας να μην άντεξε τον 21ο αιώνα Αλλά τα σωστά πρότυπα τα οποία για να είναι πολύπλευρα πρέπει να είναι και των 2 φύλων είναι κάτι που δεν παύει να είναι σημαντικό. Επίσης Klean Ναι θεωρώ κακο πρότυπο οτιδήποτε μπορεί να θεωρηθεί δεξιό ή αριστερό σαν άποψη. Για μένα υπάρχει πάντα η μέση απάντηση
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 16:31, 26-12-17:

Ότι πεις.Εγω απλά λέω ότι δεν είναι φυσιολογικό ότι και να λέμε!
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:32, 26-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_t
Συμπάθα με, αλλά δε νομίζω πως δέχεσαι τη διαφορετικότητα, το αντίθετο αποδεικνύουν τα λεγόμενά σου
Ακριβώς αυτό πήγα να πω κι εγώ. Σέβεται τη διαφορετικότητα εφόσον την εγκρίνει ο ίδιος.
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 16:37, 26-12-17:

Εγώ απλά λέω ότι εκνευρίζομαι όταν προσπαθούν να μας το παρουσιάσουν σαν φυσιολογικό.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:43, 26-12-17:

Ότι πεις.Εγω απλά λέω ότι δεν είναι φυσιολογικό ότι και να λέμε!
Όταν κρίνεις ανθρώπους και μάλιστα τσουβαλιάζοντας με τέτοιο τρόπο επιβάλλεται να έχεις και ιατρικές - επιστημονικές - κάθε λογής μελέτες που να το αποδεικνύουν. Εσύ όμως δεν έχεις γιατί κανείς επιστήμονας δε θα βρεθεί να πει οτι η ομοφυλοφιλία είναι μη φυσιολογική. Οπότε αυτό που λες είναι απλά η άποψή σου η οποία υπόψιν είναι και ενάντια στο νόμο και όχι θέσφατο.
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 16:46, 26-12-17:

Κορίτσι μου εδώ λέμε απόψεις το να μου βάζεις ένα νόμο για πρόστιμα δεν μου λέει τίποτα!
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:52, 26-12-17:

Κορίτσι μου εδώ λέμε απόψεις το να μου βάζεις ένα νόμο για πρόστιμα δεν μου λέει τίποτα!
Αυτό σου λέω. Οτι το θέμα αυτό δεν είναι ανοιχτό σε ομοφοβικές απόψεις. Εσύ με τους φίλους σου μπορείς να λες ό,τι θες αλλά στο ίντερνετ τα ομοφοβικά σχόλια διώκονται ποινικά. Αυτό δε στο λέω για να σε τρομάξω αλλά για να καταλάβεις οτι δεν μπορείς να κρίνεις ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων σε όλο τον πλανήτη ως μη φυσιολογικούς κι επειδή υπάρχουν πολλοί σαν εσένα το κράτος μερίμνησε για να προστατεύσει αυτούς τους ανθρώπους. Και πολύ καλά έκανε.
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 16:55, 26-12-17:

Α οκ ευχαριστώ που μου το λες!Παντος το κράτος θα έπρεπε να μεριμνήσει και για αλλα σοβαρότερα θέματα αλλα δύστυχος δεν το κάνει.Αρα εγώ τελειώνω εδώ.
Παράθεση

Indiana Jones (Ιάκωβος)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 201 μηνύματα.

O Indiana Jones έγραψε στις 17:01, 26-12-17:

Εγώ απλά λέω ότι εκνευρίζομαι όταν προσπαθούν να μας το παρουσιάσουν σαν φυσιολογικό.
Φώτη,διάβασε αυτό το άρθρο και μετά διάβασε για τη Σαπφώ και τις ερωμένες της.Μόνο τότε να κρίνεις εάν είναι φυσιολογικό ή όχι.Φιλική συμβουλή.
https://www.newsbeast.gr/environment...esi-stin-kenia
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 17:10, 26-12-17:

Εγώ είπα την άποψη μου.
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

O Unseen skygge έγραψε στις 17:18, 26-12-17:

Ιακώβέ από ότι ειδα και από τα σχολία και διαβάζοντας το άρθρο μου δημιουργήθηκε η απορία. Τα Ζώα οντω ς πλην εξαιρέσεων δεν κάνουν σεξ για ευχαρίστηση άρα πως δικαιολογείται η ομοφυλοφιλία σε συγκεκριμένα ειδη;
Παράθεση

Indiana Jones (Ιάκωβος)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 201 μηνύματα.

O Indiana Jones έγραψε στις 17:25, 26-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από Unseen skygge
Ιακώβέ από ότι ειδα και από τα σχολία και διαβάζοντας το άρθρο μου δημιουργήθηκε η απορία. Τα Ζώα οντω ς πλην εξαιρέσεων δεν κάνουν σεξ για ευχαρίστηση άρα πως δικαιολογείται η ομοφυλοφιλία σε συγκεκριμένα ειδη;
Δεν ξέρω,δεν είμαι ειδικός.Πάντως είναι φαινόμενο που υπάρχει ανέκαθεν.Οι καμηλοπαρδάλεις ειδικά είναι περισσότερο gay παρά straight και νομίζω και τα θηλυκά άτομα ενός είδους πιθήκου.
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Supervisor

O Alex_t έγραψε στις 17:35, 26-12-17:

Α οκ ευχαριστώ που μου το λες!Παντος το κράτος θα έπρεπε να μεριμνήσει και για αλλα σοβαρότερα θέματα αλλα δύστυχος δεν το κάνει.Αρα εγώ τελειώνω εδώ.
πάντως*
δυστυχώς*

Η προστασία των μειονοτήτων και των δικαιωμάτων τους είναι ένα αρκετά σοβαρό θέμα, δε νομίζεις;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex_t : 26-12-17 στις 22:08.
Παράθεση

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H SkyBlu έγραψε στις 17:38, 26-12-17:

Sky blue Όχι πάντα. Στην μονογονεικη οικογένεια δεν συμβαίνει πάντα αυτό. Αλλά και πάλι μόνη σου το λες τα χαρακτηριστικά ενός ομοφυλόφιλου ζευγαριού απο ενα ετεροφυλόφιλοι είναι ότι στο ομοφυλόφιλο για να πάρει και μητρικό και πατρικό πρότυπο το παιδί θα στηριχτούν και στονβευρυτερο οικογενειακό κύκλο. Klean μπορεί ο θεσμός της οικογένειας να περνάει κρίση ωστόσο η ανάγκη για σωστά πρότυπα είναι κάτι διαχρονικό. Κάποια πράγματα δεν γίνονται απλώς πασέ επειδή έτσι λένε οι καιροί Klean. Μπορεί ο θεσμός της οικογένειας να μην άντεξε τον 21ο αιώνα Αλλά τα σωστά πρότυπα τα οποία για να είναι πολύπλευρα πρέπει να είναι και των 2 φύλων είναι κάτι που δεν παύει να είναι σημαντικό. Επίσης Klean Ναι θεωρώ κακο πρότυπο οτιδήποτε μπορεί να θεωρηθεί δεξιό ή αριστερό σαν άποψη. Για μένα υπάρχει πάντα η μέση απάντηση
Επειδή αγνόησες ένα κομμάτι από αυτά που έγραψα, ας ρωτήσω και κάτι άλλο για να το κάνουμε πιο λιανά. Ποιο ακριβώς είναι το μητρικό και ποιο το πατρικό πρότυπο; Ποια χαρακτηριστικά συνιστούν το ένα και ποια το άλλο; Είναι διαφορετικά; Ποια η σύνδεσή τους με το βιολογικό φύλο και τις σεξουαλικές προτιμήσεις; Σε όλα θέλω απαντήσεις.
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Supervisor

O klean έγραψε στις 17:49, 26-12-17:

Δεν μιλάω για κρίση της οικογένειας, έχουν αλλάξει οι συνθήκες αντικειμενικά. Πλέον γινόμαστε δέκτες εκθετικά περισσότερων ερεθισμάτων από πολύ μικρή ηλικία και όχι αποκλειστικά από τους 2 γονείς. Στην ουσία ελάχιστοι πλέον σήμερα λαμβάνουν αποκλειστικά το πατρικό και μητρικό or whatever πρότυπο με αυτό τον τρόπο. Αυτά δεν είναι απλά απόψεις, είναι παραδεκτές θέσεις Ψυχιατρικών και Κοινωνιολογικών Ενώσεων σε όλο τον κόσμο, ήδη από το 1977. Άρα τι μένει; Μια συντηρητικής φύσης αυθαίρετη επινόηση. Άραγε τι σημαίνει πατρικό και μητρικό πρότυπο σήμερα;

Όσο για το τελευταίο, βγαίνω λίγο οφ αλλά επειδή το ακούω συχνά: Να θυμάσαι πως το αριστερά-δεξιά δεν έχει κάποια γραμμική προβολή, απλά έτσι κάθονταν στη Γενική Συνέλευση κατά τη Γαλλική Επανάσταση. Επομένως η "μέση απάντηση" γενικά είναι κενή νοήματος. Για να το πω αλλιώς, κι εγώ κι ο καθένας φαντάζομαι θεωρούμε την άποψή μας σαν "μέση", "φυσιολογική" κλπ. Αυτονόητο είναι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klean : 26-12-17 στις 18:06.
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

O Unseen skygge έγραψε στις 18:09, 26-12-17:

Skyblu είναι μια μεγάλη συζήτηση και υπάρχουν πάρα πολλά άρθρα που μπορείς να διαβάσεις. Στην τελική σκεψου τι σου έδωσε η μητέρα σου και τι ο πατέρας σου και τι δεν μπορούσε να σου δώσει ο ενας αλλα ο αλλος. Όσον αφορά τις σεξουαλικές προτιμήσεις θεωρώ η σχέση τους δεν είναι καμία. Θα σου καθορίσει τα χρομόσωματα η μαμα σου δηλαδη; Το DNA Ναι αλλα δεν μπορεί να καθορίσει τα πάντα. Ομοφυλόφιλος δεν γίνεσαι, γεννιέσαι. Klean όσον αφορά την ψυχιατρική ή την ψυχολογία έχει ακόμα πολύ δρόμο μπροστά της σαν επιστήμη. Όσον αφορά πάντως την υιοθέτηση ενός παιδιού από ομοφυλοφιλα ζευγάρια ακόμα και οι απόψεις ψυχιάτρων και ψυχολόγων διίστανται μιας και ακο Μα δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για να σχηματιστεί άποψη
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

O ultraviolence έγραψε στις 18:14, 26-12-17:

Κακώς μπήκα ξανά στο θρεντ, αλλά κάπως έπρεπε κι εγώ να συγχυστώ, I guess.

Θέλω να εκφραστώ κατάλληλα, αλλά σέβομαι τους όρους χρήσης του φόρουμ. Γιατί να είμαι τόσο ηθικός γαμώτο;
Χαζά επιχειρήματα αυτά που αναμασάς, έχουν απαντηθεί και απορριφθεί από επιστήμονες.
Οι γονείς μου, είναι τα χειρότερα πρότυπα που θα μπορούσα να έχω. Δεν έγινα σαν αυτούς όμως, προσπαθώ, όσο μπορώ, να εξελίσσομαι σαν άνθρωπος και να μην γίνω ένα με τα σκατά. Αλλά μιας και τους ανέφερα, αξίζει να σημειωθεί ότι από μικρό παιδί πάντα μου έλεγαν πως πρέπει και οφείλω πρώτα στον εαυτό μου και μετά στην κοινωνία, να θέλω τον κόσμο να είναι ευτυχισμένο και να μην γίνω ένας μίζερος άνθρωπος που αρέσκεται στην δυστυχία των άλλων.

Τι έχει και δεν είναι φυσιολογικό μπορείς να μου πεις; Επειδή υπάρχουν δύο πέη ή δύο αιδοία; Αυτό είναι μόνο οι άνθρωποι; Τα αναπαραγωγικά όργανα τους;
Εύχομαι μετά από χρόνια, να δεις τα μηνύματα σου και να αναρωτηθείς, τι ληγμένα έπαιρνα; The sooner, the better.
Παράθεση

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H SkyBlu έγραψε στις 18:40, 26-12-17:

Skyblu είναι μια μεγάλη συζήτηση και υπάρχουν πάρα πολλά άρθρα που μπορείς να διαβάσεις. Στην τελική σκεψου τι σου έδωσε η μητέρα σου και τι ο πατέρας σου και τι δεν μπορούσε να σου δώσει ο ενας αλλα ο αλλος. Όσον αφορά τις σεξουαλικές προτιμήσεις θεωρώ η σχέση τους δεν είναι καμία. Θα σου καθορίσει τα χρομόσωματα η μαμα σου δηλαδη; Το DNA Ναι αλλα δεν μπορεί να καθορίσει τα πάντα. Ομοφυλόφιλος δεν γίνεσαι, γεννιέσαι. Klean όσον αφορά την ψυχιατρική ή την ψυχολογία έχει ακόμα πολύ δρόμο μπροστά της σαν επιστήμη. Όσον αφορά πάντως την υιοθέτηση ενός παιδιού από ομοφυλοφιλα ζευγάρια ακόμα και οι απόψεις ψυχιάτρων και ψυχολόγων διίστανται μιας και ακο Μα δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για να σχηματιστεί άποψη
Είναι μια μεγάλη συζήτηση, αλλά πολύ ουσιώδης, καθώς η απόρριψη της υιοθεσίας για ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι εξαρτάται από την υποτιθέμενη ανικανότητά τους να ενσαρκώσουν τα δύο αυτά πρότυπα. Αν έχω καταλάβει καλά, αυτό είναι το κυρίαρχο, αν όχι το μόνο, επιχείρημα. Σημείωση: Σε προηγούμενο μήνυμά σου λες ότι ένας μόνο γονιός μπορεί -ανεξαρτήτως του φύλου του- να έχει διττό ρόλο, αλλά το ομοφυλόφιλο ζευγάρι όχι και αυτό είναι μια λεπτή γραμμή. Θα μπορούσες να το εξηγήσεις κι αυτό παραπάνω τώρα που το σκέφτομαι.

Θέλω να μού απαντήσεις εσύ, λοιπόν. Να δώσεις ένα ορισμό για να καταλάβω με ποια παραδοχή μιλάς. Και αυτό επειδή εγώ, όπως είπα στο πρώτο ποστ μου, θεωρώ ότι οι ρόλοι των δύο φύλων είναι και κοινωνικά κατασκευασμένοι, και κατά συνέπεια το ίδιο ισχύει και για το πατρικό/μητρικό πρότυπο. Το τι πήρα εγω από τους γονείς μου έχει να κάνει με τις προσωπικότητές τους, και τις κοινωνικές νόρμες της εποχής. Αυτή είναι η απάντησή μου, και τώρα θέλω τη δικιά σου. Οπότε, ας ξαναγράψω την ερώτηση: Ποιο είναι το μητρικό πρότυπο; Ποιο είναι το πατρικό πρότυπο; Ποια η σύνδεσή τους με το βιολογικό φύλο και τις σεξουαλικές προτιμήσεις (των γονέων);

Το υπογραμισμένο δεν το κατάλαβα.
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 20:13, 26-12-17:

Πω πω όλοι οι large στο school μαζευτήκατε,άλλο που οι μισοί δεν πιστεύουν αυτά που λένε.
Μου θυμίζει ένα παιδί που έχουμε στην τάξη που είναι υπέρ της ομοφυλοφιλίας αλλα όταν ακούει για το θεμα μετανάστευσης λέει να διώξουμε όλους τους μετανάστες.

Αυτο το παράδειγμα το είπα γιατί όταν κάποιος είναι large σε κάτι πρέπει να είναι σε όλα.
-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:34, 26-12-17:

Πω πω όλοι οι large στο school μαζευτήκατε,άλλο που οι μισοί δεν πιστεύουν αυτά που λένε.
Μου θυμίζει ένα παιδί που έχουμε στην τάξη που είναι υπέρ της ομοφυλοφιλίας αλλα όταν ακούει για το θεμα μετανάστευσης λέει να διώξουμε όλους τους μετανάστες.

Αυτο το παράδειγμα το είπα γιατί όταν κάποιος είναι large σε κάτι πρέπει να είναι σε όλα.
Η αλήθεια είναι οτι ο ανθρωπισμός είναι large!
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 20:35, 26-12-17:

Ναι σίγουρα!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους