Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,076 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 559 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Laptops ή desktops (όχι σύγκριση αλλά προτάσεις)

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,371 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 10:05, 08-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis econ
@Fockos οι σκληροπυρηνικοι gamers δεν ζηλευουν τη σαβουρα το lenovo που προτεινες αλλα κατι alienware με 3 χιλιαρικα
έχεις δίκιο σε αυτό αλλά και αυτό το laptopακι παίζει αρκετά παιχνίδια.

Αρχική Δημοσίευση από Βαρβαρακιιι
Αν ένα laptop δεν διαθέτει λειτουργικό σύστημα, πόσο κοστίζει για να βάλλω;
κατεβάζεις τα windows από https://www.microsoft.com/el-gr/soft...d/windows10ISO το καις σε ένα cd μετά μπαίνεις στα bios του pc σου (f2) είναι στο δικό μου, το βάζεις να μπουτάρει από το oπτικό μέσο κάνεις restart και κάνεις εγκατάσταση. Μετά την εγκατάσταση είτε περνάς το κωδικό για τα windows ή το σπας με τα "γνωστά προγράμματα'' (υπόθεση ενός κλικ). Περνάς τους driver από την σελίδα του κατασκευαστή και είσαι έτοιμη.

Αλλιώς την διαδικασία αυτή την κάνει τεχνικός οι οποίοι χρεώνουν οσο θέλουν αυτοι.

Αν έχεις έναν γνωστό που να γνωστίζει έστω και λίγο την διαδικασία εμπιστέψου τον.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Βαρβαρακιιι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βαρβαρακιιι
H Βαρβαρακιιι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Βαρβαρακιιι έγραψε στις 10:23, 08-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
έχεις δίκιο σε αυτό αλλά και αυτό το laptopακι παίζει αρκετά παιχνίδια.

κατεβάζεις τα windows από https://www.microsoft.com/el-gr/soft...d/windows10ISO το καις σε ένα cd μετά μπαίνεις στα bios του pc σου (f2) είναι στο δικό μου, το βάζεις να μπουτάρει από το oπτικό μέσο κάνεις restart και κάνεις εγκατάσταση. Μετά την εγκατάσταση είτε περνάς το κωδικό για τα windows ή το σπας με τα "γνωστά προγράμματα'' (υπόθεση ενός κλικ). Περνάς τους driver από την σελίδα του κατασκευαστή και είσαι έτοιμη.

Αλλιώς την διαδικασία αυτή την κάνει τεχνικός οι οποίοι χρεώνουν οσο θέλουν αυτοι.

Αν έχεις έναν γνωστό που να γνωστίζει έστω και λίγο την διαδικασία εμπιστέψου τον.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nasos007

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nasos007
Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O nasos007 έγραψε στις 13:25, 08-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
είναι καθαρά gaming laptop . Το παιχνίδι αυτο το έπαιξα και εγώ παλιά θέλω pc για την σχολή ενώ στην πραγματικότητα το ήθελα για να παίζω παιχνίιδια. Στην περίπτωση μου όμως το pc στην τετραετία δε σήκωνε τίποτα ενώ έσένα θα αντέξει πάρα πολύ καιρό οπότε καλή επιλογή.
Χαιρομαι που ειναι καλη επιλογη.Νομιζω παντως πως οποιο laptop και να παρει καποιος για τα βαρια προγραμματα της σχολης θα εχει παραλληλα και ενα gaming laptoπ(ειτε το χρησιμοποιησει ετσι ειτε οχι) γιατι τα σημερινα παιχνιδια και τα βαρια προγραμματα εχουν περιπου τις ιδιες απαιτησεις.
Παράθεση

Βαρβαρακιιι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βαρβαρακιιι
H Βαρβαρακιιι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Βαρβαρακιιι έγραψε στις 14:38, 08-08-16:

Ρώτησα για laptop που δεν έχει λειτουργικό σύστημα και μου είπαν πως για να εγκαταστήσω τα Windows 10 ΗΟΜΕ (32 bit ή 64 bit) σε έκδοση αγγλική ή ελληνική κοστίζουν 125€ + 40 € για να μου το εγκαταστήσουν οι ίδιοι. Πλέον δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στα Windows 10 δωρεάν;
Παράθεση

nasos007

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O nasos007 έγραψε στις 15:30, 08-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Βαρβαρακιιι
Ρώτησα για laptop που δεν έχει λειτουργικό σύστημα και μου είπαν πως για να εγκαταστήσω τα Windows 10 ΗΟΜΕ (32 bit ή 64 bit) σε έκδοση αγγλική ή ελληνική κοστίζουν 125€ + 40 € για να μου το εγκαταστήσουν οι ίδιοι. Πλέον δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στα Windows 10 δωρεάν;
Καταρχας νομιζω οτι το λειτοργικο στο δινουν δωρεαν στη σχολη...Ας απαντησουν και οι αλλοι αλλα εγω ετσι εχω ακουσει
Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nioniosmeg
Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής (ΑΕΙ/Κέρκυρα) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

O nioniosmeg έγραψε στις 15:57, 08-08-16:

Τα windows 10 τα έπαιρνες δωρεάν με αναβάθμιση από αγορασμένα windows 7 ( ή 8 ).
Δεν τα δίνανε ποτέ δωρεάν.
Όταν ρωτάς σε μαγαζιά θα σου πούνε να πληρώσεις αυθεντικά windows (που όντως παίζει να κάνουν 125 ευρώ, δεν με ενδιαφέρει όμως να το κοιτάξω) + λεφτά για να στα εγκαταστήσουν, πράγμα πανεύκολο που μπορείς να κάνεις και μόνος/η σου βλέποντας ένα τουτόριαλ στο youtube.
Δεν έχει σημασία αν η σχολή τα μοιράζει ή όχι, μπορείς με ένα search σε γνωστά τορεντάδικα να βρεις όποια windows version θες.
Παράθεση

nasos007

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O nasos007 έγραψε στις 15:59, 08-08-16:

Δηλαδη εαν δεν εχεις windows 7 ή 8 η σχολη δεν σου δινει δωρεαν τα windows 10?
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 16:25, 08-08-16:

αυτό το ξέρεις εσύ μπες στο dreamspark της σχολής σου να δεις τι έχεις δωρεάν.

πάντως 40 ευρώ για εγκατάσταση windows ( = 20 λεπτά δουλειά next > next > next ) απορώ ποιος δίνει και τα ζητάνε.. ο τεχνολογικός αναλφαβητισμός στο μεγαλείο του.
Παράθεση

c0nan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη c0nan
Ο c0nan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O c0nan έγραψε στις 19:02, 08-08-16:

Γι αυτο τι γνώμη έχετε http://www.public-cyprus.com.cy/product/computers-and-software/laptops/laptop-asus-rog-gl552vw-cn618t-156-i5-6300hq16gb1128gb-960m/prod8210370pp/
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,752 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 19:12, 08-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
αυτό το ξέρεις εσύ μπες στο dreamspark της σχολής σου να δεις τι έχεις δωρεάν.

πάντως 40 ευρώ για εγκατάσταση windows ( = 20 λεπτά δουλειά next > next > next ) απορώ ποιος δίνει και τα ζητάνε.. ο τεχνολογικός αναλφαβητισμός στο μεγαλείο του.
40 ευρώ (20 ευρώ κέρδος για τον τεχνικό). Φυσιολογική τιμή μου φαίνεται. Το θέμα είναι να μην περάσει ο τεχνικός πειρατικά windows και το κόστος τους το τσιμπήσει αυτό.

Πολύ καλός
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σχολιασμός φθηνών laptops - Από Valder
      Το θέμα έχει λάβει 1389 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-07-17 στις 11:12.
    • Σχολιασμός laptops (>1000€) - Από bunny217
      Το θέμα έχει λάβει 203 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-05-12 στις 07:36.
    • Προτάσεις για έξοδο και άλλα νυχτοπερπατήματα! - Από Oralee
      Το θέμα έχει λάβει 38 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Lifestyle.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-05-12 στις 19:37.
    • Macbooks VS Laptops - Από Δεσμώτης
      Το θέμα έχει λάβει 23 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υπολογιστές.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-03-09 στις 10:37.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους