Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,844 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 403 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ακμή και χάπια

marianna.is

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marianna.is
H marianna.is αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H marianna.is έγραψε στις 14:49, 02-04-14:

γεια σας!είχα και γω πρόβλημα ακμής από τα 12-13..πάλευα μέχρι τα 19 με κρέμες που στην ουσία δεν μου έκαναν τίποτα(ακόμα τα κλαίω τα λεφτά μου)..και να φανταστείτε είχα ήπιο πρόβλημα ακμής!αποφάσισα να πάρω χάπια τον σεπτέμβριο γιατί πολύ απλά δεν πήγαινε άλλο!έχω μια βδομάδα που τελειωσα και έχω καθαρίσει τελείως από σπυράκια..μονο κάτι κοκκινίλες έμειναν οι οποιες όπως μου είπε ο γιατρός μου αργούν να φύγουν..ήθελα να σας ρωτήσω,μήπως κάποιος που έχει κάνει θεραπεία με χάπια μπορεί να μου πει αν είχε επηρεαστεί η ψυχολογία του μόλις τα σταμάτησε;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 11-04-14 στις 20:59. Αιτία: greeklish
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

VRey

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη VRey
H VRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 76 μηνύματα.

H VRey έγραψε στις 15:33, 02-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από marianna.is
γεια σας!είχα και γω πρόβλημα ακμής από τα 12-13..πάλευα μέχρι τα 19 με κρέμες που στην ουσία δεν μου έκαναν τίποτα(ακόμα τα κλαίω τα λεφτά μου)..και να φανταστείτε είχα ήπιο πρόβλημα ακμής!αποφάσισα να πάρω χάπια τον σεπτέμβριο γιατί πολύ απλά δεν πήγαινε άλλο!έχω μια βδομάδα που τελειωσα και έχω καθαρίσει τελείως από σπυράκια..μονο κάτι κοκκινίλες έμειναν οι οποιες όπως μου είπε ο γιατρός μου αργούν να φύγουν..ήθελα να σας ρωτήσω,μήπως κάποιος που έχει κάνει θεραπεία με χάπια μπορεί να μου πει αν είχε επηρεαστεί η ψυχολογία του μόλις τα σταμάτησε;
Γειά σου Μαριάννα! Τα χάπια τα πήρα πέρυσι το χειμώνα και μπορώ να πω πως με βοήθησαν πολύ στην εξωτερική μου εμφάνιση(αν και το μετάνιωσα να σου πω την αλήθεια, γιατί επιβαρυνα τον οργανισμό μου με τόσες τοξικές ουσίες). Στην ψυχολογια μου δεν είχα παρατηρήσει διακυμάνσεις. Πάντως ένα χρόνο μετα το πρόσωπο μου είναι πεντακάθαρο. Μόνο ορισμένα εσωτερικα σπυρακια βγάζω που και που όταν περιμένω περίοδο ή τώρα που αγχωνομαι με τις πανελληνιες, αλλά τίποτα το σπουδαίο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gate4 : 02-04-14 στις 20:54. Αιτία: Διόρθωση παράθεσης.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Έλενα09

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Έλενα09
H Έλενα09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Έλενα09 έγραψε στις 17:14, 11-04-14:

Όσα δεν γνωρίζουμε για την ακμή... 1) Η ακμή δεν έχει ηλικία, μπορεί να εμφανιστεί στην εφηβεία μπορεί στη λήξη της μπορεί και 10 χρόνια μετά μπορεί και ποτέ. Οφείλεται καθαρά σε ορμονικά αίτια.Υπάρχουν 3 ήδη ακμής: η ήπια (ελάχιστα πυώδες σπυράκια) η μέτρια (πυώδες σπυράκια, μαύρα στίγματα) και η "άσχημη" η οποία περιλαμβάνει λίγο από όλα δηλαδή πυώδες σπυράκια μαύρα στίγματα κύστες και ότι άλλο πιθανό και απίθανο εκδηλωθεί στο πρόσωπο. Η ακμή εκδηλώνεται όχι μόνο στο πρόσωπο αλλά πολλές φορές και στην πλάτη και μπροστά στο στήθος-στέρνο.2) ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ??? ΚΑΝΟΝΕΣ!!!! δεν σπάμε τα σπυράκια όχι μόνο γτ αφήνουν σημάδια και είναι αντιαισθητικό αλλά γτ μεταφέρουμε μικρόβια παντού και από εκεί που είχες ένα μπορείς να γεμίσεις στο πι και φι. 3)συμβουλευόμαστε πάντα δερματολόγο. είναι ο πλέον κατάλληλος ακόμα και δύο σπυράκια να έχεις να σου συστήσει αν και τι θεραπεία χρειάζεσαι. ακολουθούμε την θεραπεία κατά γράμμα. 4)δεν ξεχνάμε ποτέ τα σαπούνια τις αλοιφές τα αντιβιωτικά και ότι άλλο μας έχει χορηγήσει ο γιατρός μας. 5)καλό και τακτικό πλύσιμο σίγουρα (ειδικά στα άτομα με λιπαρή επιδερμίδα που είναι ακόμα πιο δύσκολο να καταπολεμήσουν την ακμή). 6)καλό θα ήταν μια φορά το χρόνο να κάνουμε ορμονολογικές εξετάσεις. η ακμή όπως είπα πριν είναι θέμα ορμονών. δεν θα ακούτε κανέναν και δεν θα βάζετε στο πρόσωπό σας βλακείες όπως οδοντόκρεμες και άλλα τέτοια. δεν ξέρεις πως μπορεί να αντιδράσει το δικό σου δέρμα. 7) κυρίως προς τις κοπέλες. δεν κοιμόμαστε ποτέ μακιγιαρισμένες.υποχρεωτικά ξεβαφόμαστε όσο βαρετό και αν είναι.το μακιγιάζ δεν αφήνει το δέρμα να αναπνεύσει και συνεπώς δημιουργείτε σμήγμα (μαύρα στίγματα δηλαδή) και έντονη λιπαρότητα. προτιμάτε προϊόντα ντεμακιγιάζ που γράφουν επάνω όϊλ φρί. μην βάζετε μαντιλάκια έχουν οινόπνευμα και δεν κάνει. ρωτήστε τον δερματολόγο σας να σας δώσει το κατάλληλο μεϊκ απ.μην παίρνετε αντισυλληπτικά αν δεν σας τα έχει δώσει ο γιατρός. και μην το θεωρείτε ταμπού αν σας τα δώσει. είναι φάρμακα και έχουν πολλές χρήσεις πέρα απ' την αντισύλληψη. τώρα που ανοίγει ο καιρός και αρχίζει ο ήλιος να καίει όλοι υποχρεωτικά βάζουμε αντηλιακό προσώπου (που τονίζω και πάλι μας έχει συστήσει ο δερματολόγος μας). ο ήλιος κάνει τα σπυράκια χειρότερα. προτιμάτε να αγοράζετε μη φαγεσωρογόνα αντηλιακά(δεν δημιουργούν σπυράκια δηλαδή)!9) βελτιώστε την διατροφή σας. το μην τρως σοκολάτα γτ κάνει σπυράκια είναι μύθος. αν τρως όμως από ένα κουτί μερέντα κάθε μέρα τότε ναι επιβαρύνεις την επιδερμίδα. τρώτε τα πάντα αλλά σε νορμάλ ποσότητες. αποφύγετε τα πολλά λιπαρά και βάλτε στην διατροφή σας τα φρούτα και τους χυμούς. ΑΥΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΩ ΑΚΜΗ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕΓΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΩ ΤΗΝ "ΑΣΧΗΜΗ" ΑΚΜΗ. ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΝΤΕ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΙς ΣΥΜΒΟΥΛΕς ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ....
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,141 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 19:01, 11-04-14:

εγω εχω σταματησει τη θεραπεια και μπορω να πω οτι η ακμη εχει μειωθει χρησιμοποιω το βραδυ στο προσωπο ενα σαπουνι της castalia για καθαρισμο και το ιδιο 2-3 φορες την εβδ στο σωμα (αν και ειναι μονο για προσωπο εγω βλεπω οτι στο σωμα εχει μειωσει δραματικα την ακμη)

βεβαια παρατηρω πως και οσο καιρο εχω μια ισορροπημενη διατροφη και γυμναζομαι 2-3 φορες την εβδ η ακμη μειωνεται. Η δικη μου ακμη ηταν παντα με εσωτερικα σπυρακια, οζιδια κτλ
Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,034 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 19:24, 11-04-14:

^Αυτό που είπε!

Κι εγώ όταν σταμάτησα τη θεραπεία, είδα θετικότερα αποτελέσματα. Όταν έκανα θεραπεία, είχα πολύ σοβαρότερο πρόβλημα με την ακμή και το δέρμα μου γενικότερα (άλλαξα 3 φορές τη θεραπεία).
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,141 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 20:22, 11-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από jj!
^Αυτό που είπε!

Κι εγώ όταν σταμάτησα τη θεραπεία, είδα θετικότερα αποτελέσματα. Όταν έκανα θεραπεία, είχα πολύ σοβαρότερο πρόβλημα με την ακμή και το δέρμα μου γενικότερα (άλλαξα 3 φορές τη θεραπεία).
και σου ξαναλεω οτι σκοπος της θεραπειας ειναι να φερει στην επιφανεια τα σπυρακια ωστε να τα καταπολεμησει
Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,034 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 20:26, 11-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Τάσος97
και σου ξαναλεω οτι σκοπος της θεραπειας ειναι να φερει στην επιφανεια τα σπυρακια ωστε να τα καταπολεμησει
Δε με νοιάζει, ας φύγουν μόνα τους

Το πρόσωπό μου δε θέλω να γίνεται σαν τον κώλο της μαϊμούς
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 20:31, 11-04-14:

Δε με νοιάζει, ας φύγουν μόνα τους

Το πρόσωπό μου δε θέλω να γίνεται σαν τον κώλο της μαϊμούς
μα η θεραπεια δεν ειναι How to become a top model in 2 weeks
Παράθεση

SonnY

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SonnY
Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

O SonnY έγραψε στις 15:42, 12-04-14:

Μη χαπακωνεστε για ψιλου πηδημα.
Παράθεση

VRey

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη VRey
H VRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 76 μηνύματα.

H VRey έγραψε στις 16:29, 12-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από SonnY
Μη χαπακωνεστε για ψιλου πηδημα.
Την ίδια άποψη εχω κι εγω, αν και τα πήρα πέρυσι. Το μετάνιωσα. Ψάξτε το θεματακι καλύτερα και ρυθμιστε τη διατροφή σας.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iwalkinamaze

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη iwalkinamaze
H iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H iwalkinamaze έγραψε στις 22:40, 15-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από VRey
Την ίδια άποψη εχω κι εγω, αν και τα πήρα πέρυσι. Το μετάνιωσα. Ψάξτε το θεματακι καλύτερα και ρυθμιστε τη διατροφή σας.
Γιατι το μετανιωσες?
Εγω ειμαι στο 2ο μηνα 40mg τη μερα και δεν εχω βιωσει τιποτα τρελες παρενεργειες περα απο ξηροτητα και σποραδικα καποιους πονους στην πλατη.Δεν ξερω κατα τη γνωμη μου τα χαπια αυτα αξιζει να τα παρεις ως τελευταια λυση με την προυποθεση οτι σε ενοχλει πολυ το ολο ζητημα.Αλλιως καλο ειναι να μην ταλαιπωρουμε τον οργανισμο μας και φυσικα πολυ σημαντικη ειναι η ψυχικη μας υγεια.
Παράθεση

Bilakos33

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bilakos33
Ο Bilakos33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Bilakos33 έγραψε στις 17:11, 28-04-14:

Kαλησπερα στο φορουμ!Μετα απο 2μηνες θεραπειας με χαπια reducar,εχω σταματησει να βγαζω σπυρακια, ωστοσο κ πριν τη θεραπεια δεν ειχα ιδιαιτερα σπυρακια.Το προβλημα,ομως, ειναι τα μικρα σημαδακια που παρατηρω να βγαινουνε κατα καιρους, χωρις να υποχωρουν με τα χαπια.Ειναι φυσιολογικο ολο αυτο?
Παράθεση

Nancy2 (Νανσυ)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Nancy2
H Νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H Nancy2 έγραψε στις 12:02, 18-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Bilakos33
Τα χαπια που παιρνω λεγονται reducar!Eγω εχω λιγο ανεβασμενο το s-got,αλλα ειναι ελεγχομενο!
Όταν λες ελεγχόμενο? Πώς ακριβώς το ελέγχεις? Παρεπιπτόντως είμαι στον 3ο μήνα και μου έχουν ανεβάσει το s-got και ένα άλλο παρόμοιο που δεν το θυμάμαι αυτή τη στιγμή, και δεν κατεβαίνουν! Μου έχει μειώσει βέβαια τη δόση μέχρι τα 30 mg. Πιο κάτω μου λέει δεν πάει.

Αρχική Δημοσίευση από marianna.is

Εμένα νομίζω ότι η δική μου επηρεάστηκε λίγο με την κακή έννοια. Βέβαια δεν μπορώ να είμαι και 100% σίγουρη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nancy2 : 18-05-14 στις 12:02. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

franco1997

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη franco1997
Ο franco1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O franco1997 έγραψε στις 18:20, 29-05-14:

και εγώ παιδιά έχω ένα πρόβλημα ακμής εδώ και 2-3 χρονια περίπου αλλα το τελευταίο χρόνο αυξήθηκε.πριν 4 μέρες πήγα σε δερματολόγο και μόλις μπήκα μέσα μου είπε για το ακνοτρεν και λέει να τα πάρω διότι μονο με αυτά φεύγουν,,με έστειλε και έκανα εξετάσεις αίματος μονο για το σακχαρο,κρεατίνη,χοληστερόλη και τριγλυκερίδια.Οι εξετάσεις βγήκαν καλές και μου είπε να τα πάρω και να αρχίσω άμεσος με δώσει 30mg κάθε πρωί..έχω αγχωθεί λίγο με όλες αυτές τις παρενέργειες που γράφετε και διαβάζω αλλα ο γιατρός μου είπε ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα μονο ξηρότητα και όλα θα τελειώσουν μετά το τέλος της θεραπείας....Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω πια είναι η γνώμη σας για αυτό που έγραψα και για τα συγκεκριμένα χάπια...και Κράστη αυτό το τρίμηνο που παίρνεις τα χάπια τη αποτελέσματα και παρενέργειες έχει δει???
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JKaradakov : 31-05-14 στις 16:44. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

iwalkinamaze

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη iwalkinamaze
H iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H iwalkinamaze έγραψε στις 22:23, 29-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από franco1997
και εγώ παιδιά έχω ένα πρόβλημα ακμής εδώ και 2-3 χρονια περίπου αλλα το τελευταίο χρόνο αυξήθηκε.πριν 4 μέρες πήγα σε δερματολόγο και μόλις μπήκα μέσα μου είπε για το ακνοτρεν και λέει να τα πάρω διότι μονο με αυτά φεύγουν,,με έστειλε και έκανα εξετάσεις αίματος μονο για το σακχαρο,κρεατίνη,χοληστερόλη και τριγλυκερίδια.Οι εξετάσεις βγήκαν καλές και μου είπε να τα πάρω και να αρχίσω άμεσος με δώσει 30mg κάθε πρωί..έχω αγχωθεί λίγο με όλες αυτές τις παρενέργειες που γράφετε και διαβάζω αλλα ο γιατρός μου είπε ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα μονο ξηρότητα και όλα θα τελειώσουν μετά το τέλος της θεραπείας....Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω πια είναι η γνώμη σας για αυτό που έγραψα και για τα συγκεκριμένα χάπια...και Κράστη αυτό το τρίμηνο που παίρνεις τα χάπια τη αποτελέσματα και παρενέργειες έχει δει???

Καταρχην μην αγχωνεσαι τοσο για τις παρενεργειες
Η αληθεια ειναι πως κι εγω ειχα ακουσει τερατα απο εμπειριες ανθρωπων που ειχαν παρει τα χαπια,παρόλα αυτα ημουν διατεθημενη να υποστω οτιδηποτε για να φυγει η καταραμμενη ακμη απο πανω μου
Για να μην πολυλογω,παρενεργειες τρομερες και φοβερες δεν ειδα,στην αρχη λιγος πονος στην πλατη οταν ξαπλωνα-τιποτα ανυποφορο ομως-και το σπαστικο που εξακολουθει ξηροτητα του δερματος και κυριως των χειλιων.Α και αυτη η αρχικη εξαρση γυρω στον 1ο-2ο μηνα ηταν ενοχλητικη αλλα χαλαλι.

Δε λεω πως η δικη μου εμπειρια ειναι ενδεικτικη,ωστοσο απ'ο,τι εχω δει και απο φιλους/γνωστους που εχουν παρει τα χαπια αυτα το πιο ''τρομερο'' που εχω ακουσει ειναι να τους ανοιγει η μυτη που και που.
Αυταα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JKaradakov : 31-05-14 στις 16:45. Αιτία: Greeklosh στην παράθεση.
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 22:29, 29-05-14:

Εγω που τα πηρα φετος τα χαπια οι παρενεργειες που ειχα ηταν κυριως ξηροδεμια σε χειλη και γυρω απο αυτα, αλλα τα αντιμετωπιζα με συνεχη χρηση ενυδατικης και καταλληλου προιοντος για τα χειλη. Επισης, ειχα μια μικρη ενοχληση στην πλατη μονο οταν εσκυβα πολυ ή εκανα καποια πολυ αποτομη κινηση, αλλα δεν ηταν και τοσο ενοχλητικο. Εξαρση δεν ειχα ποτε. Εγω σου λεω να μην φοβασαι, εχουν πολυ καλα αποτελεσματα! Εγω θα τα ξαναπαιρνα αν συνεχιζοταν το προβλημα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JKaradakov : 31-05-14 στις 16:45. Αιτία: Greeklish στην παράθεση.
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 22:32, 29-05-14:

Καλη είναι ακμή. Ας μη μισουμε και τους εαυτους μας για κατι που γινεται εκ φυσεως
Παράθεση

franco1997

Νεοφερμένος

O franco1997 έγραψε στις 08:27, 30-05-14:

Δεν θα είχες ποτέ μαλον μεγάλο πρόβλημα ακμής
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JKaradakov : 31-05-14 στις 16:46. Αιτία: Greeklish.
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 11:17, 30-05-14:

Είχα πρόβλημα ακμής και ακόμα έχω ακμή όχι ομως στο βαθμο που ειχα. Και ειμαι απο αυτους που η ακμη επιμένει στο σώμα. Αλλά έχω σταμάτησει τη θεραπεία, δε με απασχολεί. Εγώ ίσα ίσα πλέον δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς ακμή, δε θέλω να φύγει Νιώθω ωραία με τον εαυτό μου και είμαι ευχαριστημένος που είμαι όπως είμαι.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

franco1997

Νεοφερμένος

O franco1997 έγραψε στις 12:13, 03-06-14:

Παιδιά, παίρνω τα ακνοτρεν 1 βδομάδα και το μόνο που εχω παρατηρήσει είναι οτι τα χειλη μου εχουν μαλακωσει αλλα δεν εχουν σκασει ακομα και τις 2-3 πρωτες μερες τα σπυρακια αυξάνονταν.Αν γίνετε καποιο παιδι που εχει παρει αυτα τα χαπια ασ μου πει τη δικια του εμπειρια και αν τελικα "καθάρισε" απο την ακμη και σε ποσο καιρό περιπου..
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 12:19, 03-06-14:

Παιδιά, παίρνω τα ακνοτρεν 1 βδομάδα και το μόνο που εχω παρατηρήσει είναι οτι τα χειλη μου εχουν μαλακωσει αλλα δεν εχουν σκασει ακομα και τις 2-3 πρωτες μερες τα σπυρακια αυξάνονταν.Αν γίνετε καποιο παιδι που εχει παρει αυτα τα χαπια ασ μου πει τη δικια του εμπειρια και αν τελικα "καθάρισε" απο την ακμη και σε ποσο καιρό περιπου..
Εγω τα σταματησα πριν 2 μηνες περιπου. τα επαιρνα για 5μιση μηνες. θα δεις εξαιρετικα αποτελεσματα. μετα τον πρωτο μηνα θα αρχισεις να καθαριζεις αρκετα. αν και τωρα πως σου επετρεψε ο δερματολογος σου να παιρνεις αυτα τα χαπια;; αυτα τα χαπια τα παιρνουμε τον χειμωνα λογω υπερευαισθησιας στον ηλιο. μεχρι ποτε θα τα παιρνεις;
Παράθεση

franco1997

Νεοφερμένος

O franco1997 έγραψε στις 10:08, 04-06-14:

Μόλις πήγα στον δερματολόγο πριν 1 μιση βδομαδα κατευθειαν μου ειπε να κανω εξετασεις αίματος συγκεκριμένα για το( σακχαρο,κρεατίνη,χοληστερόλη και τριγλυκερίδια) και βγήκαν καλες και μου ειπε ο γιατρος κατευθειαν να παω να πάρω τα χάπια 30 mg καθε πρωί.Οταν τελειώσω το πρώτο κουτι θα ξαναπάω για εξετάσεις αιματος και στον δερματολογο και τότε θα μου πει για πόσο ακόμα θα τα παίρνω....
Παράθεση

franco1997

Νεοφερμένος

O franco1997 έγραψε στις 10:13, 11-06-14:

Ας μου πει κανένα άλλο παιδί που εχει παρει χαπια ακνοτρεν τις εμπειρίες του και αν τελικα 'καθαρισε'
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giorgos216
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,070 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 11:00, 11-06-14:

Παιδιά να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου. Δεν είχα ακμή ποτέ σε όλο το πρόσωπο, αλλά έβγαζα σε σημεία πολύ συχνά και όχι σε λίγα σημεία. Δεν έχω πάρει ποτέ χάπια για την ακμή. Όσες κρέμες δοκίμασα δε βοήθησαν ουσιαστικά, μόνο καμιά φορά κάποιες που περιείχαν οινόπνευμα ξερέναν το σημείο και ίσως επιταχυνόταν η διαδικασία.

Βοηθάει πολύ το εξής: ΜΕΙΩΣΤΕ τη ζάχαρη. Όταν έκοψα τη ζάχαρη και άρχισα να τρώω περισσότερα φρούτα (και λαχανικά), είδα διάφορα. Την έκοψα μαχαίρι προσωπικά, τρώω μαύρη σοκολάτα, τώρα βέβαια που ήρθε το καλοκαίρι δε νομίζω να αποφύγω εντελώς τα παγωτά αλλά με μέτρο. Επίσης γενικώς η υγιεινή διατροφή βοηθάει. Ακόμα, λέγεται ότι τα γαλακτοκομικά επηρεάζουν την ακμή. Δε σας προτείνω να τα κόψετε, γιατί πιθανώς είναι ωφέλιμα στην ανάπτυξη. Προσωπικά τα έχω μειώσει σε μεγάλο βαθμό, ίσως να βοήθησε, αλλά προτείνω την κατανάλωση γάλατος για τα κόκαλα.

Κάτι ακόμα. Αρκετούς μας επηρεάζει η εκσπερμάτωση στο συγκεκριμένο θέμα, λόγω έκκρισης ορμονών στη διαδικασία και, ίσως ακόμη περισσότερο, λόγω των συστατικών που φεύγουν από τον οργανισμό. Δεν τους επηρεάζει όλους το συγκεκριμένο, απ'ότι μου έχουν πει, αλλά για τον εαυτό μου είμαι βέβαιος Οπότε θα πρότεινα τη μείωση του ατομικού παιχνιδιού αν κάποιον τον επηρεάζει, καθώς το άλλο αξίζει τον κόπο.

Υ.Γ: Νομίζω κιόλας πως για μένα το τελευταίο είναι ο κύριος παράγοντας.
Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!

O jj! έγραψε στις 18:33, 28-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos216
Κάτι ακόμα. Αρκετούς μας επηρεάζει η εκσπερμάτωση στο συγκεκριμένο θέμα, λόγω έκκρισης ορμονών στη διαδικασία και, ίσως ακόμη περισσότερο, λόγω των συστατικών που φεύγουν από τον οργανισμό. Δεν τους επηρεάζει όλους το συγκεκριμένο, απ'ότι μου έχουν πει, αλλά για τον εαυτό μου είμαι βέβαιος Οπότε θα πρότεινα τη μείωση του ατομικού παιχνιδιού αν κάποιον τον επηρεάζει, καθώς το άλλο αξίζει τον κόπο.
Δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά αν υπάρχει κάποια σχέση του αυνανισμού (ή του σεξ) με την εμφάνιση της ακμής.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kurosaki

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kurosaki
Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

O Kurosaki έγραψε στις 19:08, 28-06-14:

Δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά αν υπάρχει κάποια σχέση του αυνανισμού (ή του σεξ) με την εμφάνιση της ακμής.
Η ακμή σχετίζεται σε ένα μικρό ποσοστό με τον αυνανισμό καθώς τα σπυράκια οφείλονται σε αυξημένες ορμόνες λόγω εφηβείας και μετά την εκσπερμάτωση μειώνεται για κάποιο διάστημα το επίπεδο της τεστοστερόνης στον οργανισμό. Αυτό σε μερικές περιπτώσεις επιβαρύνει -ελάχιστα- την ακμή. Ωστόσο το μεγαλύτερο ρόλο παίζει η διατροφή.
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,070 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 19:17, 28-06-14:

Δεν ξέρω αν έχει αποδειχθεί επιστημονικά. Όσο το έχω ψάξει, οι απόψεις διίστανται. Η δική μου άποψη είναι ξεκάθαρη βάσει προσωπικής εμπειρίας, προσωπικά με επηρεάζει και το δηλώνω με βεβαιότητα. Νομίζω πως είναι ανάλογα το άτομο. Όπως λέει και ο φίλος από πάνω, πράγματι σχετίζονται οι ορμόνες.
Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!

O jj! έγραψε στις 19:22, 28-06-14:

Άλλο σχετίζονται οι ορμόνες και άλλο ότι ο αυνανισμός ευνοεί την εμφάνιση, την επιδείνωση ή την εξασθένιση της ακμής.
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

O Giorgos216 έγραψε στις 19:55, 28-06-14:

Άλλο σχετίζονται οι ορμόνες και άλλο ότι ο αυνανισμός ευνοεί την εμφάνιση, την επιδείνωση ή την εξασθένιση της ακμής.
Μέσω του αυνανισμού εκκρίνονται ορμόνες (τεστοστερόνη). Άρα όχι άλλο, το ίδιο.
Παράθεση

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Peace_
H Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

H Peace_ έγραψε στις 10:36, 15-07-15:

Και ΝΑΙ, έχω κυστική ακμή. Στον πάτο η ψυχολογία το πρωί, κυρίως επειδή το άφησα τόσα χρόνια με αλοιφές και κρέμες που δεν έκαναν τίποτα. Πρέπει να πάω σε ενδοκρινολόγο για να εξετάσει αν έχω πολυκυστικές ωοθήκες, πράγμα πιθανό γιατί ο κύκλος μου τελευταία δεν είναι και ο σταθερότερος. Αν πάνε όλα καλά, τον Οκτώβρη ξεκινάω τα χάπια, εκείνα τα βαριά. Έχω ακούσει τα χειρότερα, ότι πειράζουν το συκώτι, για ξηρότητα στα χείλη, ακόμα και για τερατογενέσεις πήρε το αυτί μου. Φοβάμαι πολύ, αλλά αν είναι να καθαρίσω σε μερικούς μήνες, ας το προσπαθήσω. Έχω αφήσει ανοιχτό και το ενδεχόμενο ομοιοπαθητικής βέβαια.
Παράθεση

formio4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη formio4
H formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 298 μηνύματα.

H formio4 έγραψε στις 11:31, 15-07-15:

Εγώ είχα μέτριας μορφής ακμή, είχα πάει σε 10 δερματολόγους, είχα δοκιμάσει χιλιάδες χάπια και αλοιφές, τελικά τα παράτησα όλα και έπλενα το πρόσωπο μου με απλό σαπούνι 3 φορές την ημέρα και τώρα δεν έχω τίποτα. Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι θέμα καθαριότητας, η ακμή δημιουργείται εξαιτίας του λίπους που εκκρίνει το δέρμα σε μεγάλες ποσότητες σε αυτή την ηλικία.

Επίσης βοηθάει υγιεινή διατροφή και γυμναστική.

Οι δερματολόγοι για να σας εκμεταλλευτούν θα σας δίνουν χάπια και κρέμες για να πηγαίνετε συνέχεια...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη formio4 : 15-07-15 στις 11:42.
Παράθεση

Valous (Άρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Valous
Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 94 μηνύματα.

O Valous έγραψε στις 11:38, 15-07-15:

@Peace_ , Δεν ειχα κυστικη ακμη, αλλα το προσωπο μου ηταν κωλος. Ειχα πολλα σπυρακια, σε τετοια ποσοτητα που το προσωπο μου σε καποια σημεια ηταν κοκκινο, σε καποια μπεζ...

Οσο για τα χαπια, μην το σκεφτεσαι καθολου, καντο με κλειστα ματια... Οι επιπτωσεις(μηδαμινες κατα την αποψη μου) ειναι πολυ μικρες μπροστα στο αποτελεσμα.. κυριως το ψυχολογικο..! Να φανταστω δεν εχεις διαθεση να βγεις εξω ή το πρωι που σηκωνεσαι ελπιζεις να πας στον καθρεφτη και να μην δεις καινουργια σπυρακια.. αρκετοι εχουμε περασει απο εκει..!

Stay strong.. θεμα χρονου ειναι.. Τα χαπια εμενα προσωπικα (επαιρνα μεγαλη δοση) μου προκαλεσαν λιγη ξειροτητα στα χειλη(καταπολεμαται με κρεμα ευκολα), και κυριως ματωνε ευκολα η μυτη μου..! Αρχισα νοεμβρη, τελειωσα απριλη.. για κανα χρονο δεν ειχα τιποτα.. μετα ξαναεμφανηστικε σε μικρο βαθμο, και την καταπολεμησα με πιο easy τροπους, οπως κρεμες σαπουνι κτλπ, ελπιζω να βοηθησα
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 12:41, 15-07-15:

Εγώ θυμάμαι ότι τον τελευταίο μήνα πριν τις πανελλήνιες, η ακμή μου είχε επιδεινωθεί τόσο πολύ από το άγχος, με αποτέλεσμα να έχω ένα κατακόκινο και γεμάτο σπυράκια με πύον (που πονούσαν απίστευτα) πρόσωπο και έβαζα 5 κιλά make up ακόμη και για να βγω να πετάξω τα σκουπίδια.

Από τότε που σταμάτησα να αγχώνομαι μου έχουν φύγει σχεδόν όλα τα σπυράκια, απλά έχώ λίγες κοκινίλες. Ξέρετε πως μπορώ να τις καταπολεμήσω;
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 13:24, 15-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos216
Μέσω του αυνανισμού εκκρίνονται ορμόνες (τεστοστερόνη)..
Το αντίθετο ισχύει. Οι ορμόνες εκκρίνονται έτσι κι αλλιώς και ο αυνανισμός είναι το αποτέλεσμά τους.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 23:05, 17-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Το αντίθετο ισχύει. Οι ορμόνες εκκρίνονται έτσι κι αλλιώς και ο αυνανισμός είναι το αποτέλεσμά τους.

*απλα ώρες ώρες ζω για τις φωτογραφίες που συνοδεύουν τα ποστ σου*
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nancy2 (Νανσυ)

Απόφοιτος

H Νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H Nancy2 έγραψε στις 08:18, 18-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Loreley
Εγώ θυμάμαι ότι τον τελευταίο μήνα πριν τις πανελλήνιες, η ακμή μου είχε επιδεινωθεί τόσο πολύ από το άγχος, με αποτέλεσμα να έχω ένα κατακόκινο και γεμάτο σπυράκια με πύον (που πονούσαν απίστευτα) πρόσωπο και έβαζα 5 κιλά make up ακόμη και για να βγω να πετάξω τα σκουπίδια.

Από τότε που σταμάτησα να αγχώνομαι μου έχουν φύγει σχεδόν όλα τα σπυράκια, απλά έχώ λίγες κοκινίλες. Ξέρετε πως μπορώ να τις καταπολεμήσω;
Θα μπορούσες να χρησιμοποιείς καθημερινά λοσιόν γενικά για την ακμή και μια ενυδατική. Εμένα προσωπικά με βοήθησαν πολύ για κοκκινίλες και σημάδια μετά τα σπυράκια. Αλλά, εφόσον το πρόσωπο του καθενός είναι διαφορετικό, αν σε ενοχλούν πολύ, μπορείς να πας σε έναν δερματολόγο
Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 11:11, 18-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nancy2
Θα μπορούσες να χρησιμοποιείς καθημερινά λοσιόν γενικά για την ακμή και μια ενυδατική. Εμένα προσωπικά με βοήθησαν πολύ για κοκκινίλες και σημάδια μετά τα σπυράκια. Αλλά, εφόσον το πρόσωπο του καθενός είναι διαφορετικό, αν σε ενοχλούν πολύ, μπορείς να πας σε έναν δερματολόγο
Ναι, μια ενυδατική κρέμα ίσως βοηθούσε. Μου είπαν επίσης να ξεπλένω τα σημεία εκείνα με λίγο χαμομήλι, πράγμα το οποίο βοηθάει αρκετά.
Παράθεση

ελενηκαλ.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ελενηκαλ.
H ελενηκαλ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H ελενηκαλ. έγραψε στις 17:50, 23-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Krasti
Γεια σας!
Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τα χάπια κατά της ακμής,άμα τα έχει πάρει κάποιος και αποτελέσματα.
Πήγα σε δερματολόγο και κατευθίαν χάπια a-cnotren,λόγω κυστικής ακμής που ξεκίνησε από τα 12 ή 13...
2 μέρες πριν πήρα το πρώτο.Έχω liposan ένα σαπούνι και μια ενυδατική για τώρα
Και καλός σας βρήκα
καλυτερα να αποφυγεισ τα χαπια γιατι τισ περισσοτερες φορες εχουν το αντιθετο αποτελεσμα οπως και στην δικη μου εγω το μετανιωσαα =/
Παράθεση

cygnus.e

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη cygnus.e
H cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H cygnus.e έγραψε στις 16:13, 07-08-15:

Μια φιλη μου που ειχε ακμη δοκιμασε χαπια που της συστησε δερματολογος και ειχε ολοφανερα πολυ καλα αποτελεσματα. Ωστοσο, για να λειτουργησουν ευεργετικα τα χαπια αυτα ηταν αναγκαια μια συγκεκριμενη διατροφη κατα την οποια απεχεις απο γλυκα, πατατακια, πιτσα και ολα αυτα τα ωραια. Οποτε να ξερετε οτι ενα χαπι δεν μπορει να κανει μαγικα απο μονο του. Πρεπει να κανετε και εσεις καποιες υποχωρησεις.
Οσον αφορα την προσωπικη μου εμπειρια με την ακμη, ειχα απο β' γυμνασιου. Δεν εχω παει ποτε σε δερματολογο αλλα ειχα αγορασει κατα διαστηματα καποια σαπουνια για το προσωπο που αφαιρουν δραστικα ακμη/μαυρα στιγματα/κοκκινιλες. Οφειλω μα πω οτι δεν ειδα καμια σημαντικη διαφορα. Αντιθετως, ενω εχω λιπαρο προσωπο αν χρησιμοποιω το σαπουνι πρωι και βραδυ (οπως και πολλα γραφουν πανω) αυτα καταφερνουν να μου το ξηρανουν με ασχημα αποτελεσματα για το δερμα μου. Οποτε χρησιμοποιουσα και χρησιμοποιω τα σαπουνια αυτα λιγες φορες την εβδομαδα.
Τελικα η ακμη μου απλα εφυγε σταδιακα και τωρα εχω μερικα σπυρακια και πορους, αλλα το προσωπο μου ειναι ολοφανερα πολυ καθαρο. Πιστευω οτι εφυγε απο μονη της, οτι κανενα σαπουνι δεν βοηθησε σ'αυτο. Το μονο που πιστευω επαιξε σημαντικο ρολο ειναι το γεγονος οτι αρχισα να πινω πιο πολυ νερο σιγα σιγα. Οποτε να ξερετε οτι τα σημαντικα ειναι πολυ πολυ πολυ νερο και διατροφη. Εχω διαβασει απειρες φορες οτι τα γαλακτοκομικα κανουν κακο στην ακμη αλλα εγω τρωω προσωπικα πολλα γαλακτοκομικα και οπως σας ειπα μου εφυγε η ακμη. Υπαρχουν λιγα που μπορεις να κανεις, φευγει οποτε θελει!!!
Κατι αλλο που μπορει να σας βοηθησει και το εχω δοκιμασει και η ιδια ειναι μασκες προσωπου απο προιοντα που εχουμε στο σπιτι:
-Μασκα με μελι και ζαχαρη: Αναμειγνυετε τα δυο υλικα και οσο για τις ποσοτητες να υπολογισετε το συνολικο μιγμα να φτανει για το προσωπο σας (ενα κουταλι μελι και λιγη παραπανω ζαχαρη). Υπολογιζετε να ειναι οσο πρεπει για να ειναι αρκετα ρευστο για να το απλωσετε στο προσωπο και αρκετα πικτο ωστε να μην τρεχει. Σημειωστε οτι μπορειτε να το βαζετε και στα χειλη. Το αφηνετε 10 λεπτα στο προσωπο και μετα το βγαζετε τριβοντας το προσωπο με κυκλικες κινησεις -πολυ πολυ απλα- δεν θελετε να το ερεθισετε. Αυτο που κανει το μελι με τη ζαχαρη ειναι να ανοιγει τους πορους και να απολεπιζει. Εγω το εβαζα οταν εκανα μπανιο (3-4 φορες την εβδομαδα) για να αποφυγω να κολλαω παντου μετα. Ειχε πολυ καλα αποτελεσματα και μετα απλα σταματησα να το χρησιμοποιω γιατι το προσωπο μου ειχε καθαρισει, αν ηταν αυτο ή απλα ηρθε της ακμης να φυγει δεν ξερω...

- Η αλλη μασκα προσωπου ειναι με μαγειρικη σοδα και νερο/λεμονι. Για αποτελεσματα επιλεξτε λεμονι. Το μιγμα που θελετε να βγει ειναι μια κρεμα/παστα. Να ξερετε βεβαια οτι γινεται μια περιεργη αντιδραση με αυτα τα δυο και κανει μερικες φουσκαλες. Εσεις πρεπει να το αφησετε να ηρεμησει και μετα να το απλωσετε. Το αφηνετε για 10 λεπτα στο προσωπο. Εγω το βρηκα να δουλευει παλαιοτερα που ειχα πολλα σπυρακια. Οταν το εβαζα παρατηρουσα οτι τα σπυρακια εφευγαν πολυ γρηγοροτερα απ'το συνηθισμενο και αφηναν πολυ μικροτερο σημαδι ή καθολου. Ωστοσο καλο ειναι να ενυδατωσετε το προσωπο σας επειτα.

Να σημειωσετε οτι οταν σκουπιζετε το προσωπο σας το κανετε ταμποναριστα (πιεζοντας) και οχι τριβοντας. Το ιδανικο ειναι να χρησιμοποιειτε χαρτι αντι για πετσετα για να αποφυγετε τυχον βακτηρια, αν και εγω δεν το κανω αυτο, μου φαινεται σπαταλη. Οι παραπανω μασκες που σας ειπα δουλεψαν για μενα και τις εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες για να μπορω να σας τις προτεινω. Να θυμαστε οι καλυτερες θεραπειες βρισκονται στα φυσικα προιοντα..!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cygnus.e : 07-08-15 στις 16:19.
Παράθεση

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Peace_
H Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

H Peace_ έγραψε στις 10:53, 28-08-15:

Παιδιά, κάντε ορμονικές εξετάσεις. Μην αφήνετε την ακμή έτσι. Μόλις γύρισα από επίσκεψη στον ενδοκρινολόγο μου, και δεν μπορείτε να φανταστείτε τι μπορεί να προκαλεί υπερανδρογοναιμία (υψηλά επίπεδα ανδρογόνων όπως τεστοστερόνη, στο αίμα των γυναικών, που προκαλούν ακμή και καμιά φορά αυξημένη τριχοφυία). Άκουσα για θυροειδή, όγκους στα επινεφρίδια, πολυκυστικές ωοθήκες. Μπορώ να πω ότι τρόμαξα λίγο. Μην το αναβάλλετε!
Παράθεση

marios3724

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marios3724
Ο marios3724 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O marios3724 έγραψε στις 12:20, 28-08-15:

Η ακμη οφειλεται κατα κυριο λογο στις ορμονες και συγκεκριμενα στην τεστοστερονη. Πιο αυξημενη τεστοστερονη προκαλει ακμη, λιπαρο δερμα κλπ. Οποτε αυτο με την διατροφη δεν ισχυει ρωτηστε και εναν δερματολογο και θα σας πει ελαχιστα. Το χαπι η η κρεμα το μονο που κανουν ειναι να τα καταστελλουν στην επιφανεια(δηλαδη δεν δρουν στις ορμονες γιατι αυτο το χειριζεται αλλος ιατρος ο ενδοκρινολογος και αυτο οταν υπαρχει θεμα ορμονικο και οχι επειδη υπαρχει ακμη). Αρα μην περιμενετε οτι με αυτα αντιμετωπιζετε την ακμη απλα την καταστελλετε και θα το δειτε αν κανετε μια θεραπεια καιρο και εχουν εξαφανιστει τα σπυρακια αν την κοψετε για λιγες μερες θα εμφανιστουν γιατι οι ορμονες οσο ειναι ψηλα αυξανεται η ακμη. Δεν ειναι παθολογικο προβλημα ειναι απλα αυτο στην εφηβεια κυριως. Παθολογικο προβλημα ειναι ενα κοριτσι να κανει ορμονολογικες εξετασεις και να δει οτι εχει αρκετα αυξημενα ανδρογονα για την ηλικια και το φυλο της σε σχεση με οιστρογονα, αλλο αυτο και αλλο το να εχεις ακμη.
Παράθεση

Δήμητρα74

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δήμητρα74
H Δήμητρα74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Δήμητρα74 έγραψε στις 18:15, 07-09-15:

Εχει κανει κανεις σας θεραπεια με a cnotren και εχει εμφανισει υψηλα επιπεδα στα υπατικα ενζυμα; επειδη αρχισα πριν εναμιση μηνα και εκανα εξετασεις και φοβαμαι μηπως ειναι αυξημενες οι τιμες τους αλλα δεν εχω πιει καθολου αλκοολ και κανω ισορροπημενη διατροφη χωρις ζαχαρη και λιπαρα
Παράθεση

Nancy2 (Νανσυ)

Απόφοιτος

H Nancy2 έγραψε στις 19:16, 07-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Δήμητρα74
Εχει κανει κανεις σας θεραπεια με a cnotren και εχει εμφανισει υψηλα επιπεδα στα υπατικα ενζυμα; επειδη αρχισα πριν εναμιση μηνα και εκανα εξετασεις και φοβαμαι μηπως ειναι αυξημενες οι τιμες τους αλλα δεν εχω πιει καθολου αλκοολ και κανω ισορροπημενη διατροφη χωρις ζαχαρη και λιπαρα

Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα. Δεν είναι τίποτα. Και τα δικά μου ανεβασμένα ήταν, αλλά δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα. Καλύτερα όμως να δει τις εξετάσεις σου και ο δερματολόγος και να κρίνει ανάλογα.
Παράθεση

Δήμητρα74

Νεοφερμένος

H Δήμητρα74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Δήμητρα74 έγραψε στις 16:51, 12-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nancy2
Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα. Δεν είναι τίποτα. Και τα δικά μου ανεβασμένα ήταν, αλλά δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα. Καλύτερα όμως να δει τις εξετάσεις σου και ο δερματολόγος και να κρίνει ανάλογα.

Ευτυχως βγηκαν σε φυσιολογικα πλαισια!!! Εσενα πως σου πηγε η θεραπεια; εχω δει κιαλλους που εχουν κανει και το δερμα τους εχει γινει χαρτιι!! Ελπιζω να μην μου μεινουν σημαδια οπως και σε αυτους
Παράθεση

Nikos 7

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Nikos 7
Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O Nikos 7 έγραψε στις 00:18, 13-09-15:

Εγώ είχα πάρει για 10 μήνες χάπια για την ακμή ( με την έγκριση δερματολόγου βέβαια ) και αν και έχουν περάσει 10 περίπου μηνες απο τότε που τα σταματήσα το πρόσωπο μου είναι σε αρκετά καλή κατάσταση ( μόνο παραμένω λίγο κόκκινος ) . Όλοι μου λένε οτι έχω καθαρίσει αρκετά και δν έχω μετανιώσει που τα πήρα . Αυτό διοτι 3 χρόνια προσπάθουσα με σάπουνια , κρέμες κλπ δίχως κανένα αποτέλεσμα . Και δεν ξέρω κατα πόσο θα εφεύγαν μετά την εφηβεία . Ωστόσο είναι πολύ δυνάτα χάπια και εχούν παρένεργειες που διαφέρουν σε κάθε ατόμο . Εγώ είχα τις εξης : ξηροδερμία ( πρόσωπο και χέρια ) και οπωσδήποτε χρησιμοποιούσα κρέμες . Γιατι στην ουσία αυτα τα χάπια αντιμετώπιζαν τη λιπαρότητα του δέρματος . Επιπλέον μου έτρεχε εύκολα αίμα απο τη μύτη και υπήρχε ενα θέμα με τις εξετάσεις αίματος και οχι μόνο. Έκανα καθε μήνα εξέτασεις διότι αυτα τα χάπια επηρεάζουν τα λεύκα αιμοσφαίρια ( γι'αυτο και η δόση ειναι ελεγχόμενη από δερμάτολογο και πάει ανάλογα με το βάρος ) και ανεβάζουν αρκετα τη χοληστέρινη και τα τριγλυκερίδια . Επομένως εκανα κανονίκη διατροφή ( όπως οι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας ) . Σοκολάτες και γλυκά παίζει να έφαγα 5 φόρες σε αυτούς τους δέκα μήνες αν και μου αρέσουν . Βούτυρο , τύρια πολύ λίγο . Βέβαια αυτό δεν σημαίνει οτι θα σύμβει σε κάθε άνθρωπο . Απλώς να τα αποφεύγετε σε μίκρη ηλικία επειδή έχω την εντύπωση πως επιβραδύνουν κάπως την ανάπτυξη και σε ηλίκιες που οι γυναίκες υπάρχει περίπτωση να αποκτήσουν παίδι ( προσόχη ) . Αυτα απο εμένα και όπως είπα και πριν δεν έχω μετανιώσει και ίσως τα άτομα με ακμή να καταλαβαίνουν .
Παράθεση

Δήμητρα74

Νεοφερμένος

H Δήμητρα74 έγραψε στις 10:07, 13-09-15:

Εγω ειχα μετριας μορφης ακμης απο 3η γυμνασιου(την αντιμετωπιζα με βλακειες σαπουνια που δεν εκαναν τιποτα ειχα παει σε εκατο δερματολογους ο καθενας ελεγε την δικη του βλακεια) μεχρι τον περασμενο μαϊο που αρχισαν οι εξετασεις και ξαφνικα απο το πολυ αχγος εγινε σοβαρη κυστικη ακμη και πονουσα πολυ αρχισα με ηπια αντιβιοτικα να το αντιμετωπισω μα δεν τα καταφερα και αρχισα να περνω acnotren σε 9 μερες τελειωνω τους 2 μηνες κανω ισοροπημενη διατροφη χωρις λιπαρα και ζαχαρη(η σοκολατα απαγορευται) ιδανικα ειναι οι φυτικες ινες , τα πολλα φρουτα, λαχανικα, τα ψαρια καθως και 3L νερο καθημερινα και ελπιζω ολα να πανε καλα και στους 6 μηνες που θα τελειωσω να ειμαι καθαρη χωρις σημαδια!! Οποιος αλλος εχει κανει θεραπεια με acnotren ας μου πει την εμπειρια του εχω πιστεψει πως θα εχω καλης ποιοτητας δερμα
Παράθεση

Nikos 7

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Nikos 7
Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O Nikos 7 έγραψε στις 11:41, 13-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Δήμητρα74
Εγω ειχα μετριας μορφης ακμης απο 3η γυμνασιου(την αντιμετωπιζα με βλακειες σαπουνια που δεν εκαναν τιποτα ειχα παει σε εκατο δερματολογους ο καθενας ελεγε την δικη του βλακεια) μεχρι τον περασμενο μαϊο που αρχισαν οι εξετασεις και ξαφνικα απο το πολυ αχγος εγινε σοβαρη κυστικη ακμη και πονουσα πολυ αρχισα με ηπια αντιβιοτικα να το αντιμετωπισω μα δεν τα καταφερα και αρχισα να περνω acnotren σε 9 μερες τελειωνω τους 2 μηνες κανω ισοροπημενη διατροφη χωρις λιπαρα και ζαχαρη(η σοκολατα απαγορευται) ιδανικα ειναι οι φυτικες ινες , τα πολλα φρουτα, λαχανικα, τα ψαρια καθως και 3L νερο καθημερινα και ελπιζω ολα να πανε καλα και στους 6 μηνες που θα τελειωσω να ειμαι καθαρη χωρις σημαδια!! Οποιος αλλος εχει κανει θεραπεια με acnotren ας μου πει την εμπειρια του εχω πιστεψει πως θα εχω καλης ποιοτητας δερμα
Και εγώ αυτά τα χάπια πήρα , απλώς αντί για 6 μήνες που ήταν η θεραπεία χρειάστηκαν 10
Παράθεση

Καψαλης

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Καψαλης
Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O Καψαλης έγραψε στις 13:32, 02-03-16:

Παιδια βοηθηστε με..!κανω πρωταθλητισμο στη κολυμβηση και λογικο ειναι να,παιρνω συμπληρωματα!εχω θεμα,με την ακμη και ο γιατρος μου προτεινε τα cnotren!μπορειτε να μ πειτε αν το χλωριο επηρεαζει και θα τα κανει να ξερενωνται κιαλλο..?και για τα συμπληρωματα λετε να τα σταματησω?
Παράθεση

valantis21

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη valantis21
Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O valantis21 έγραψε στις 13:47, 02-03-16:

Φιλε μου το χλωριο ισως σε επιδεινωσει την ακμη..αλλαξε την διατροφη σου απλα βαλε καποια κρεμα μαζι με αντιβιωση(stiefotrex-acne hermal) και θα σε μια χαρα..και να ξες σε 2 μηνες τα σπυρια θα φυγουν λογο καλοκαιριου
Παράθεση

Καψαλης

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Καψαλης
Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O Καψαλης έγραψε στις 14:01, 02-03-16:

Α ευχαριστω!το θεμα ειναι ομως οτι τα χω δυο χρονια τωρα..
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    despol23

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους