Επάγγελμα και εξωτερικό

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Γεια σας. Ειμαι 18 χρονων. Εδωσα φετος πανελληνιες και πιανω την φιλολογια αλλα σκεφτομαι να ξαναδωσω για νομική ή ψυχολογία. Με ποια πτυχια μπορεις να εργαστεις στο εξωτερικο? Εχω ελληνικη και αυστραλιανη υπηκοοτητα και σκεφτομαι ίσως για σπουδες εκει ή να εργαστώ εκει στο μελλον. Με πιο πτυχιο πιστευετε οτι μπορω να εχω αποκατασταση εκει? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γεια σας. Ειμαι 18 χρονων. Εδωσα φετος πανελληνιες και πιανω την φιλολογια αλλα σκεφτομαι να ξαναδωσω για νομική ή ψυχολογία. Με ποια πτυχια μπορεις να εργαστεις στο εξωτερικο? Εχω ελληνικη και αυστραλιανη υπηκοοτητα και σκεφτομαι ίσως για σπουδες εκει ή να εργαστώ εκει στο μελλον. Με πιο πτυχιο πιστευετε οτι μπορω να εχω αποκατασταση εκει? :)

:hmm: το ενδεχόμενο να σπουδάσεις εκεί δε το σκέφτεσαι ;

νομίζω ψυχολογία είναι η πιο ασφαλής επιλογή καθώς στην νομική τα πράγματα μπορεί να είναι πιο δύσκολα (διαφορετικό δίκαιο σε Ελλάδα και Αυστραλία) ενώ στην ψυχολογία τα πράγματα είναι πιο universal.

Καλές σχολές επίσης είναι η φυσικοθεραπεία και η λογοθεραπεία (προς 3ο πεδίο) καθώς και μια ξένη φιλολογία.

Δεν ξέρω τι παίζει με το παιδαγωγικό αν αναγνωρίζεται πλήρως είναι πολύ καλή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ναι το εχω σκεφτει , αλλα νομιζω οτι θα εχω προβλημα στην γλωσσα των μαθηματων. Εχω λοουερ στα αγγλικα και θα αρχισω το προφισενσι. Αν σπουδασω εκει αυτο θα προυποθετει να τα διαβαζω μονο στα αγγλικα και αυτες οι σχολες ειναι πολυ απαιτητηκες. Εσυ τι πιστευεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι ποιο αντικείμενο είναι πιο εύκολο και ποιο όχι. Σε ενδιαφέρει κάποια συγκεκριμένη επιστήμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ναι με ενδιαφερουν οι παραπανω σχολες, αλλα εξεταζω και τι θα εχει αποκατασταση στο εξωτερικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι με ενδιαφερουν οι παραπανω σχολες, αλλα εξεταζω και τι θα εχει αποκατασταση στο εξωτερικο

Αν σε ενδιαφέρει να φύγεις έξω, από το 1ο Επιστημονικό Πεδίο θα πρέπει να προσανατολιστείς σε σπουδές Ψυχολογίας, Κοινωνιολογίας, Κοινωνικής Εργασίας, Πολιτικής Επιστήμης, ΜΜΕ, Επιστήμες της Τέχνης. Χοντρικά θα σκεφτείς σχολές που σε όποιο μέρος του κόσμου και αν βρισκόσουν θα διδασκόσουν πάνω-κάτω τα ίδια.΄Οχι ιδιαίτερα εξειδικευμένες σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
η νομική δηλαδή δεν θα ήταν καλή επιλογή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
η νομική δηλαδή δεν θα ήταν καλή επιλογή?

H χειρότερη Βασικα, εφόσον αλλάζει το δίκαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Για την φιλολογία που είπε δεν είσαι άσχημη ιδέα αν αναλογιστέί κανείς οτι ελληνικά πλέον διδάσκονται επίσημα ως δευτερεύουσα γλώσσα σε ολα τα αυστραλιακά σχολεία για όλους τους μαθητές και οχι μόνο τους ομογενείς.Νομική σε καμία περίπτωση άλλο δίκαιο έχουμε εδώ άλλο οι αυστραλοί βέβαια το δικό μας είναι απο τα πιο πολύπλοκα και αναλυτικά ειδικά το ποινικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Γενικά ψάξε τι γίνεται με κάθε επαγγελμα στο εξωτερικό.

Ας πούμε δεν ξέρω τι γίνεται στην Αυστραλια με την Ψυχολογία αλλά σε Αμερικη και Αγγλια για να είσαι ψυχοθεραπευτής ή για να δουλέψεις σε κλινικές χρειάζεσαι ή PhD ή Master με προϋπηρεσία κάποιων ετών που θα περιλαμβάνουν επιλεψη. Δεν είναι όπως στην Ελλαδα που με το πτυχίο έχεις πλήρη δικαιώματα. Γενικά οι ανθρωπιστικές, κοινωνικές και νομικές επιστήμες διανύουν κρίση παγκοσμίως οποτε μην νομίζεις πως έξω όλα είναι ρόδινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η νομική στην Αυστραλία είναι έτσι και αλλιώς κάπως περιορισμένη γιατί δεν μαθαίνεις τα πάντα όπως εδώ στην Ελλάδα αλλά παρακολουθείς συγκεκριμένα προγράμματα στο πανεπιστήμιο που σχετίζονται με συγκεκριμένο δίκαιο π.χ οικογενειακό δίκαιο και να ασχολείσαι μόνο με διαζύγια ενώ εδώ μαθαίνει τα πάντα π.χ εμπορικό δίκαιο/ποινικό/αστικό/ναυτικό κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top