Ομοφυλόφιλοι από μικρή ηλικία..

FvR

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FvR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Είναι κάτι που το έχω παρατηρήσει τώρα τελευταία μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση και δεν μπορώ να το καταλάβω. Αφόρμη για να ανοίξω αυτό το θέμα ήταν κάποιο άλλο θεματάκι σε αυτό το forum κάποιου petroy ο οποιός έχει ερωτευτεί κάποιο παιδί που πήγαιναν μαζί σχολείο. Να θέσω εξ αρχής ότι δεν είμαι υπέρ των ομοφυλόφιλων χωρίς όμως να είμαι και κατά.Δηλαδή έχω επίγνωση ότι μερικά άτομα εξαιτίας της φύσης ή κάποιου γεγονότος έχουν αυτές τις τάσεις.Δεν θα το κατακρίνω αυτό, εξάλλου είμαι της αποψέως ότι οι σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός είναι καθαρά θέμα προσωπικό και μάλιστα η κοινωνία δεν θα έπρεπε να περιθωριοποίει άτομα βάσει αυτού του παράγοντα.
Παρόλα αυτά..εκνευρίζομαι..όταν ακούω παιδάκια 16-17 ετών να έχουν τέτοιες επιλογές.Δεν μπορώ να καταλάβω πάνω σε ποιές εμπειριές, σε ποιές απόψεις, σε ποιά βιώματα είναι βασισμένες.Περισσότερο από όλα με θυμώνει το γεγονός ότι όλα αυτά τα πλάθουμε εμέις..η κοινωνία.Όταν εμείς δεν μπορούμε να υποδείξουμε το σωστό πρότυπο τι να περιμένουμε?Η αγορά λανσάρει ό,τι θέλει!Ξέρω ότι θα υπάρξουν αντικρούσεις στο θέμα "σωστό πρότυπο" ΑΛΛΑ τα φύλα είναι δύο..και το καθένα ανάλογα με τα εκάστοτε κοινωνικά δεδομένα έχει αναλάβει ένα ρόλο.Οι ρόλοι αυτοί πάνε να καταστρατηγηθούν τώρα(αλλά και αυτό είναι ένα άλλο θέμα).
Τέσπα..η ερώτηση μου είναι γιατί απο τόσο μικρή ηλικία διαμορφώνουν τέτοιες προτιμήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
ειναι ενα παρα πολυ λεπτο θεμα αυτο που θετεις καμια φορα πιστευω οτι δεν φταινε η εμπειριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FvR

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FvR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Μα το δέχομαι ότι δεν είναι μόνο θέμα εμπειριών..η φύση πολλές φορές είναι υπεύθυνη ή ο τρόπος με τον οποίο τον ανέθρεψαν κάποιον..γενικά αρκετοί παράγοντες..αλλά δεν μπορεί να ευθύνονται αυτοί για όλο αυτο που συμβαίνει για αυτήν την έξαρση ας μου επιτραπεί..κάτι άλλο γίνεται και αυτό θα ήθελα να μάθω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
θεωρώ ότι η φύση του καθενός είναι αυτή που του "επιβάλει" ποιόν θα ερωτευθεί ή όχι...
και ναι συμφωνώ ότι στους καιρούς μας το φαινόμενο έχει μια "έξαρση"...
έχει όμως πραγματικά έξαρση ή συμβαίνει κάτι άλλο??
κατ εμέ, συμβαίνει κάτι άλλο.... οπότε ας μην βιαζόμαστε να κρίνουμε τις καταστάσεις και να τις ομαδοποιήσουμε σαν κοινωνική μόδα...
πιστεύω ότι το ότι τόσοι πολλοί δηλώνουν ομοφυλόφιλοι δεν έχει να κάνει με την αριθμητική τους αύξηση αλλά με το ότι ΠΛΕΟΝ το δηλώνουν χωρίς να ντρέπονται ή να κρύβονται....
η κοινωνία μας τους αποδέχεται (λέμε τώρα...) και νοιώθουν πιο άνετα να εκδηλωθούν!
Τέλος θεωρώ πολύ πιο "υγιές" το να εκδηλώσει τις ομοφυλοφιλικές του τάσεις κάποιος σε νεαρή ηλικία, όταν ψάχνει την σεξουαλική του ταυτότητα, παρά όταν έχουν περάσει τα χρόνια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
καμια φορα πιστευω οτι μπορει να φταιμε κ εμεις η γυναικες που εχουμε αρχισει να γινομαστε κυνηγοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Καταρχάς δε νομίζω ότι από τέτοια ηλικία κάποιος είναι ομοφυλόφιλος.Εγώ πιστεύω ότι απλώς έχει μία τάση να κάνει περισσότερο παρέα με το φύλο του και να του αρέσει περισσότερο απ'το άλλο φύλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από FvR:
Παρόλα αυτά..εκνευρίζομαι..όταν ακούω παιδάκια 16-17 ετών να έχουν τέτοιες επιλογές.Δεν μπορώ να καταλάβω πάνω σε ποιές εμπειριές, σε ποιές απόψεις, σε ποιά βιώματα είναι βασισμένες.Περισσότερο από όλα με θυμώνει το γεγονός ότι όλα αυτά τα πλάθουμε εμέις..η κοινωνία.Όταν εμείς δεν μπορούμε να υποδείξουμε το σωστό πρότυπο τι να περιμένουμε?Η αγορά λανσάρει ό,τι θέλει!Ξέρω ότι θα υπάρξουν αντικρούσεις στο θέμα "σωστό πρότυπο" ΑΛΛΑ τα φύλα είναι δύο..και το καθένα ανάλογα με τα εκάστοτε κοινωνικά δεδομένα έχει αναλάβει ένα ρόλο.Οι ρόλοι αυτοί πάνε να καταστρατηγηθούν τώρα(αλλά και αυτό είναι ένα άλλο θέμα).
Τέσπα..η ερώτηση μου είναι γιατί απο τόσο μικρή ηλικία διαμορφώνουν τέτοιες προτιμήσεις?
Γιατί προφανώς δεν τις διαμορφώνουν! Εσύ θυμάσαι κάποτε να αποφάσισες οτι σου αρέσουν τα αγοράκια; Μόνο του ήρθε. Χωρίς να το προσπαθήσεις ένιωσες κάποια στιγμή έλξη για κάποιο αγόρι. Ε έτσι είναι και με τους ομοφυλόφιλους. Στο 99% των περιπτώσεων, αν όχι σε όλες:
-Δεν παίζουν ρόλο τα πρότυπα
-Δεν παίζει ρόλο η ανατροφή
-Δεν παίζει ρόλο η κοινωνία
-Δεν παίζει ρόλο η οικογένεια
-Δεν παίζουν ρόλο οι παρέες
-Δεν παίζει ρόλο η αγορά
-Δεν παίζει ρόλο η μόδα
Απλά έτσι είναι. Δεν είναι επιλογή τους, όπως δεν είναι και των straight. Και αν δεν με πιστευεις επειδή δεν είμαι ομοφυλόφιλη, ρώτα όποιον ομοφυλόφιλο θες.
Οι μόνες περιπτώσεις που μπορεί να παίξει ρόλο κάποιο απο τα παραπάνω είναι κάποιος που ΔΕΝ είναι ομοφυλόφιλος και απλά για κάποιο διάστημα ίσως επηρεαστεί και πειραματιστεί με άτομα του ιδίου φύλου και πιθανότατα θα καταλήξει οτι ΔΕΝ είναι.
Επίσης απο τη μιά λες:
Δηλαδή έχω επίγνωση ότι μερικά άτομα εξαιτίας της φύσης ή κάποιου γεγονότος έχουν αυτές τις τάσεις.
και απο την άλλη:
Περισσότερο από όλα με θυμώνει το γεγονός ότι όλα αυτά τα πλάθουμε εμέις..η κοινωνία.Όταν εμείς δεν μπορούμε να υποδείξουμε το σωστό πρότυπο τι να περιμένουμε?
Τελικά τι πιστευεις; Οτι το διαμορφώνει η κοινωνία ή συμβαίνει εξαιτίας της φύσης; Μάλλον είσαι λίγο μπερδεμένη... Στοιχηματίζω οτι δεν έχεις γνωρίσει ποτέ ομοφυλόφιλο, τουλάχιστον καλά. Κάνω λάθος;

Η ομοφυλοφιλία υπάρχει και στα ζώα και είναι κάτι φυσιολογικό, όπως και η αριστεροχειρία. Το οτι συναντάται σε μικρό ποσοστό του πληθυσμού δεν την κάνει ανωμαλία, πρόβλημα, αρρώστια ή οτιδήποτε άλλο. Λοιπόν καλύτερα να αποδέχεται κάποιος τον εαυτό του σε μικρή ηλικία παρά να αναλώνεται σε ανούσιες σχέσεις επειδη "πρέπει" να είναι straight. Τέλος, είναι οξύμωρο να λέει κάποιος οτι είναι "υπερ" ή "κατά" της ομοφυλοφιλίας. Η ομοφυλοφιλία δεν είναι ιδεολογία, πολιτικό κόμμα, οικονομική θεωρία κλπ. Είναι μια φυσιολογικότατη σεξουαλική συμπεριφορά που συναντάται ακόμα και στα ζώα και όχι κάτι για το οποίο μπορεί κάποιος να είναι "υπερ" ή "κατά".
My 2 cents...

ΥΓ: Οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι το καταλαβαίνουν όχι απο τα 16, αλλά απο τα 9-10 έτη περίπου. Όπως δηλαδή και οι straight ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

FvR

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FvR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Τέλος θεωρώ πολύ πιο "υγιές" το να εκδηλώσει τις ομοφυλοφιλικές του τάσεις κάποιος σε νεαρή ηλικία, όταν ψάχνει την σεξουαλική του ταυτότητα, παρά όταν έχουν περάσει τα χρόνια....

Aποδεκτόν..αλλά εκεί είναι και η παγίδα..μήπως κατά την αναζήτηση της σεξουαλικής του ταυτότητος οδηγείται σε λάθος επιλογές για λάθος λόγους?
Βλέπεις τα χρόνια φέρνουν και εμπειρίες και γνώση.Τι θέλω να πώ..αν κάποιος διαπιστώσει ότι όι σχέσεις με το γυναικείο φύλο δεν τον καλύπτουν και τότε δοκιμάσει και κάτι άλλο..τότε εντάξει..αλλά πώς ένα άτομο απο τόσο μικρό που ακόμα δεν έχει εμπειρίες στο συγκεκριμένο θέμα μπορεί να κάνει τις επιλογές του?
Και απαντώντας και στη ladycat παραπάνω να πώ ότι έχουμε γίνει κυνηγοί γιατί μας έχουν κάνει έτσι..και καταδέυτερον δεν πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα μπορουσε να ωθήσει ενα 16 αγόρι να στραφεί στο ίδιο φύλο για αναζήτηση ερωτικού συντρόφου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από FvR:
Βλέπεις τα χρόνια φέρνουν και εμπειρίες και γνώση.Τι θέλω να πώ..αν κάποιος διαπιστώσει ότι όι σχέσεις με το γυναικείο φύλο δεν τον καλύπτουν και τότε δοκιμάσει και κάτι άλλο..τότε εντάξει..αλλά πώς ένα άτομο απο τόσο μικρό που ακόμα δεν έχει εμπειρίες στο συγκεκριμένο θέμα μπορεί να κάνει τις επιλογές του?

Εσύ όταν "έκανες τις επιλογές σου" είχες δοκιμάσει και με γυναίκες; Πόσων ετών ήσουν οταν κατάλαβες οτι είσαι ετεροφυλόφιλη; Γιατί κρίνεις με δύο μέτρα και δύο σταθμά; :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από FvR:
..αλλά πώς ένα άτομο απο τόσο μικρό που ακόμα δεν έχει εμπειρίες στο συγκεκριμένο θέμα μπορεί να κάνει τις επιλογές του?
με τον ίδιο και απαράλαχτο τρόπο που επιλέγει κάποιος ότι ΔΕΝ είναι ομοφυλόφιλος....
βρίσκω λίγο λάθος το σκεπτικό σου....
βάσει αυτού και όλοι όσοι δεν είναι ομοφυλόφιλοι θα έπρεπε να έχουν πρώτα και κανα δυο εμπειρίες με άτομα του ίδιου φύλου ώστε να αποφασίσουν ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ομοφυλόφιλοι γιατί το δοκίμασαν και δεν τους άρεσε....
δεν πάει έτσι όμως.... αυτά τα πράγματα απλά τα νοιώθεις μέσα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
με τον ίδιο και απαράλαχτο τρόπο που επιλέγει κάποιος ότι ΔΕΝ είναι ομοφυλόφιλος....
βρίσκω λίγο λάθος το σκεπτικό σου....
βάσει αυτού και όλοι όσοι δεν είναι ομοφυλόφιλοι θα έπρεπε να έχουν πρώτα και κανα δυο εμπειρίες με άτομα του ίδιου φύλου ώστε να αποφασίσουν ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ομοφυλόφιλοι γιατί το δοκίμασαν και δεν τους άρεσε....
δεν πάει έτσι όμως.... αυτά τα πράγματα απλά τα νοιώθεις μέσα σου!

Γεια σου ρε κουε!! :clapup:
Μαζί το είπαμε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FvR

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FvR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Michelle όντως δεν έχω γνωρίσει..και όσον αφορά τη φύση ή την κοινωνία όχι δεν είμαι μπερδεμένη..απλώς υπάρχουν περιπτώσεις όπου η διαβάθμιση της επιρροής του εκάστοτε παράγοντα διαφοροποιείται..
Και εντάξει ας αποδεκτώ επίσης το ότι η "έξαρση" αυτή οφείλεται στο γεγονός ότι δεν φοβούνται να "αποκαλυφθούν" πλέον..δηλαδή ΤΟΣΟΙ πολλοί ομοφυλόφιλοι υπηρχαν και δεν το γνωρίζαμε?Και όλοι το ήξεραν απο μικρή ηλικία και το έκρυβαν?
Μήπως αυτό που είχε πει κάποτε κάποιος ότι όλοι κρύβουμε μια γυναίκα μέσα μας..είναι περισσότερο ειλικρινές και κυριολεκτικό από ότι νομίζαμε?Μήπως τελικά θα έπρεπε να κολακευόμαστε που όλοι προτιμούν the womans way?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από FvR:
Παρόλα αυτά..εκνευρίζομαι..όταν ακούω παιδάκια 16-17 ετών να έχουν τέτοιες επιλογές.Δεν μπορώ να καταλάβω πάνω σε ποιές εμπειριές, σε ποιές απόψεις, σε ποιά βιώματα είναι βασισμένες.Περισσότερο από όλα με θυμώνει το γεγονός ότι όλα αυτά τα πλάθουμε εμέις..η κοινωνία.Όταν εμείς δεν μπορούμε να υποδείξουμε το σωστό πρότυπο τι να περιμένουμε?Η αγορά λανσάρει ό,τι θέλει!Ξέρω ότι θα υπάρξουν αντικρούσεις στο θέμα "σωστό πρότυπο" ΑΛΛΑ τα φύλα είναι δύο..και το καθένα ανάλογα με τα εκάστοτε κοινωνικά δεδομένα έχει αναλάβει ένα ρόλο.Οι ρόλοι αυτοί πάνε να καταστρατηγηθούν τώρα(αλλά και αυτό είναι ένα άλλο θέμα).
Τέσπα..η ερώτηση μου είναι γιατί απο τόσο μικρή ηλικία διαμορφώνουν τέτοιες προτιμήσεις?
Είναι βασισμένη στο γεγονός ότι έτσι γεννήθηκα.
Γεννήθηκα σε ένα ετεροφυλοφιλικό περιβάλλον και πιστεύω πως μέχρι στιγμής οι γονείς μου με έχουν μεγαλώσει με τον καλύτερο τρόπο με πολύ αγάπη και όσα μπορούν μου προσφέρουν. ;)
Η κοινωνία ειδικά στη δική μου περίπτωση δεν μου πλάσαρε τίποτα ώστε να οδηγηθώ εδώ.
Μέχρι τα 14-15 μου με αυτά που όπως λες μου πλάσαρε η κοινωνία ως έφηβος είχα πολλά προβλήματα με τον εαυτό μου και ίσως κάπου μέσα μου να τα έχω ως τραύματα. :/: Είχα την εντύπωση ότι οι ομοφυλόφιλοι ήταν διεστραμμένα άτομα τα οποία δεν κάνουνε ποτέ σχέση και δεν έχουν φυσιολογική ζωή με τα άλλα άτομα. :/:
Φυσικά αυτό το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό να το πίστευα από τη στιγμή που σε όλο μου το σόι είναι τόσο συντηριτικοί άνθρωποι και μεγάλώνοντας άκουγα ένα σωρό μλκς. Τουλάχιστον έτσι κατάλαβα ότι έπρεπε να το κρύψω και παρόλο που το ήξερα από τότε που γεννήθηκα, ενστικτοδώς δεν το αποκάλυπτα.


Άρα η κοινωνία δεν μου πλάσαρε κανένα πρότυπο για να φτάσω εδώ που είμαι και αντιθέτως με όλες αυτές τις καταστάσεις της ζωής μου έχω μάθει να αμύνομαι στα πρότυπά της και έχω διαμορφώση έναν εντελώς προσωπικό χαρακτήρα. ;)

Αρχική Δημοσίευση από FvR:
Μα το δέχομαι ότι δεν είναι μόνο θέμα εμπειριών..η φύση πολλές φορές είναι υπεύθυνη ή ο τρόπος με τον οποίο τον ανέθρεψαν κάποιον..γενικά αρκετοί παράγοντες..αλλά δεν μπορεί να ευθύνονται αυτοί για όλο αυτο που συμβαίνει για αυτήν την έξαρση ας μου επιτραπεί..κάτι άλλο γίνεται και αυτό θα ήθελα να μάθω..
Όπως σου είπα η ανατροφή από τους γονείς μου τη θεωρώ άψογη, η κοινωνία δεν ευθύνεται σε τίποτα που έγινα ή μάλλον είμαι αυτό που είμαι [και αντιθέτως έπαιξε ρόλο να έχω προβλήματα].

Αλήθεια, από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι η κοινωνία πλασάρει και δίνει πρότυπα στον άλλον να γίνει ομοφυλόφιλος; Τώρα θα μου πεις ''αυτοί οι καραγκιόζηδες της TV'', αλλά δεν θυμάμαι να υπήρχαν τέτοια άτομα στην TV τουλ τα τελευταία 10 χρόνια.. :hmm:




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
προσωπικά πιστεύω πως ναι... υπήρχαν πάντα τόσοι ομοφυλόφιλοι.... καθώς επίσης και αρκετοί καταπιεσμένοι ετεροφυλόφιλοι.... που ήταν - είναι ετεροφυλόφιλοι επειδή απλά ΠΡΕΠΕΙ....
ΦΥΣΙΚΑ υπάρχουν και αυτοί οι οποίοι δηλώνουν-είναι-γίνονται λόγω μόδας αλλά... όπως πολύ εύστοχα κάποιος εδώ μέσα είχε πει.... "που ακριβώς είναι η ομορφιά και η μόδα όταν για όλη σου τη ζωή θα είσαι στην υψηλή κινδύνου ομάδα για ασθένειες... όταν για όλη σου τη ζωή δεν θα μπορείς να περπατήσεις εύκολα χεράκι χεράκι με αυτόν που αγαπάς χωρίς να σε κοιτάξουν "κάπως"... που είναι η ομορφιά όταν δεν πρόκειται να αποκτήσεις παιδιά..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από FvR:
Michelle όντως δεν έχω γνωρίσει..και όσον αφορά τη φύση ή την κοινωνία όχι δεν είμαι μπερδεμένη..απλώς υπάρχουν περιπτώσεις όπου η διαβάθμιση της επιρροής του εκάστοτε παράγοντα διαφοροποιείται..
Και εντάξει ας αποδεκτώ επίσης το ότι η "έξαρση" αυτή οφείλεται στο γεγονός ότι δεν φοβούνται να "αποκαλυφθούν" πλέον..δηλαδή ΤΟΣΟΙ πολλοί ομοφυλόφιλοι υπηρχαν και δεν το γνωρίζαμε?Και όλοι το ήξεραν απο μικρή ηλικία και το έκρυβαν?
Μήπως αυτό που είχε πει κάποτε κάποιος ότι όλοι κρύβουμε μια γυναίκα μέσα μας..είναι περισσότερο ειλικρινές και κυριολεκτικό από ότι νομίζαμε?Μήπως τελικά θα έπρεπε να κολακευόμαστε που όλοι προτιμούν the womans way?

Ψάξε τις έρευνες του Kinsey στο μέσον του περασμένου αιώνα. Θα δεις οτι και τότε ήταν περίπου ίδια τα νούμερα, απλά το έκρυβαν πολύ καλά (ο φόβος φυλάει τα έρμα). Επίσης δεν υπάρχουν μόνο οι ομοφυλόφιλοι και οι ετεροφυλόφιλοι αλλά και αρκετές διαβαθμίσεις. Σύμφωνα με τον Kinsey μικρό είναι το ποσοστό των ανθρώπων που είναι αποκλειστικά ομοφυλόφιλοι ή ετεροφυλόφιλοι.
Τώρα, πέρα απο τη θεωρία. Το πόσοστό των ομοφυλόφιλων ανέκαθεν ήταν γύρω στο 10%. Και ναί τόσοι υπήρχαν και παλιότερα και δεν το γνωρίζαμε. Και τόσοι ακόμα υπάρχουν που ούτε το φαντάζεσαι γιατί δεν τολμούν να απκλαλυφθούν. Αν μάθεις πόσους ομοφυλόφιλους έχεις γνωρίσει και ίσως κάνεις και παρέα μαζί τους και δεν στο έχουν πει ίσως σοκαριστείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FvR

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FvR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ax δεν σας προλαβαίνω..
Δεν κρίνω..σε καμία περίπτωση..δεν τα κρίνω αυτά τα άτομα..παρόλο που μπορεί έτσι να φαίνεται απο τα γραφόμενα μου..και έχετε δίκιο περί των δύο μέτρων και δύο σταθμών..απλά προσπαθώ να καταλάβω κάτι που από ότι φαίνεται δεν έχει εύκολη εξήγηση.
Επίσης δεν μπορείται να κρίνετε επειδή λειτουργώ και σκέπτομαι όπως με έμαθαν να λειτουργώ και να σκέφτομαι..
Οι επιλογές μου βασίστηκαν..στο ότι απο μικρή αυτό που έβλεπα και άκουγα γύρω μου ήταν την πριγκήπισσα να περιμένει για το πριγκιπόπουλο της..η ηρωίδα ερωτευόταν τον ήρωα..
Έμεινα απόλυτη ικανοποιημένη απο αυτές τις επιλογές οπότε δεν χρειάστηκε να αναζητήσω να καλύψω τα κενά μου κάπου αλλού..
Δεν ξέρω αν έχετε καταλάβει τι προσπαθώ να πω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από FvR:
Επίσης δεν μπορείται να κρίνετε επειδή λειτουργώ και σκέπτομαι όπως με έμαθαν να λειτουργώ και να σκέφτομαι..

Ναι αλλά ο άνθρωπος δεν είναι ρομποτ που προγραμματίζεται και δρα με τον ίδιο τρόπο και τις ίδιες αντιλήψεις μια ζωή. Καλό είναι να έχουμε αρκετά ανοιχτό μυαλό ώστε να αναθεωρούμε που και που και να δεχόμαστε οτι κάτι που έχουμε διδαχθεί είναι λάθος. Συμβαίνει πολλές φορές, και όχι μόνο σε τέτοια θέματα ;)
Δεν είναι δικαιολογία το "έτσι με έμαθαν". Ενήλικη είσαι και μπορείς πλέον να ξεφύγεις απο την οποιαδήποτε προπαγάνδα και να διαμορφώσεις δικές σου απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FvR

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FvR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Καταρχήν το να ρωτήσω πώς κάνετε πάνω απο 1 παραθέσεις σε ένα κείμενο δεν είναι της παρούσης..
Petros ομολογώ ότι την δική σου συμμετοχή περίμενα στη κουβέντα..και αυτό είναι που δεν μπορώ να κατανοήσω..
Πώς γίνεται όταν κάποιος έχει μεγαλώσει σε ένα συντηρητικό περιβάλλον να κάνει διαφορετικές επιλογές απο αυτό..και εγώ έχω μεγαλώσει σε ένα τέτοιο περιβάλλον και αυτό αποδεικνύεται εξάλλου απο το τρόπο σκέψης μου..δεν θέλω σε καμία να προσβάλλω τον οποιονδήποτε..αλλα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν μπορείς να μου απαντήσεις..ΤΙ ΔΕΝ σου προσφέρουν οι γυναίκες που νιώθεις να το βρίσκεις σε ένα άντρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από FvR:
Και απαντώντας και στη ladycat παραπάνω να πώ ότι έχουμε γίνει κυνηγοί γιατί μας έχουν κάνει έτσι..και καταδέυτερον δεν πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα μπορουσε να ωθήσει ενα 16 αγόρι να στραφεί στο ίδιο φύλο για αναζήτηση ερωτικού συντρόφου.
Αρχική Δημοσίευση από FvR:
Μήπως αυτό που είχε πει κάποτε κάποιος ότι όλοι κρύβουμε μια γυναίκα μέσα μας..είναι περισσότερο ειλικρινές και κυριολεκτικό από ότι νομίζαμε?Μήπως τελικά θα έπρεπε να κολακευόμαστε που όλοι προτιμούν the womans way?
Γιατί είσαι κολλημένη με τους ομοφυλόφιλους άντρες και όχι με τις γυναίκες;
Θεωρείς πως είναι περισσότεροι; Τότε κάνεις λάθος καθώς ή είναι στο περίπου ποσοτικά ίσες με τους άντρες ή είναι περισσότερες [κάπου το είχα διαβάσει αυτό].

Μήπως τελικά ο προβληματισμός σου είναι καθαρά εγωιστικός;




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από FvR:
Οι επιλογές μου βασίστηκαν..στο ότι απο μικρή αυτό που έβλεπα και άκουγα γύρω μου ήταν την πριγκήπισσα να περιμένει για το πριγκιπόπουλο της..η ηρωίδα ερωτευόταν τον ήρωα..
Έμεινα απόλυτη ικανοποιημένη απο αυτές τις επιλογές οπότε δεν χρειάστηκε να αναζητήσω να καλύψω τα κενά μου κάπου αλλού..

εδώ ακριβώς είναι το λάθος σου (κατ εμέ λάθος ε? να εξηγούμαστε :P )
Πιστεύεις ότι δεν είσαι ομοφυλόφιλη γιατί έτσι σε μεγάλωσαν...
όχι... η ετεροφυλοφιλία σου δεν βασίζεται στην "σωστή" σου εκπαίδευση...
δεν την διδάχτηκες... την έχεις μέσα σου... γιαυτό και όλα όσα άκουγες σε έβρισκαν σύμφωνη και συναισθηματικά καλυμένη....
αν δεν ήταν σύμφωνα με την φύση σου θα ψαχνόσουν.. θα ένοιωθες άβολα... άσχημα.... θα ένοιωθες όπως αν αυτή τη στιγμή σου έλεγαν ότι ΠΡΕΠΕΙ να έχεις ερωτική σχέση με ένα άτομο του φύλου σου....
οι επιλογές σου είναι προδιαγεγραμένες στο DNA σου.... όπως και το ότι έχεις καστανά μάτια (παράδειγμα)
Το ποιά είσαι σξουαλικά δεν είναι επίκτητο αλλά εκ γεννετής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top