Φακοί επαφής

Τι φοράτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Φακούς

    Ψήφοι: 12 37.5%
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 14 43.8%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 6 18.8%

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Κάνεις; μια βοήθεια :eek::worry:

@@ ισχυει,βλεπουν μονο την υγροτητα του ματιου,σου βαζουν και εναν φακο ετσι για δοκιμη να δουν και την αντιδραση του ματιου και εισαι οκ ,μετα πας σε οποιοδηποτε καταστημα οπτικων και περνεις οποια μαρκα θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μια εβδομάδα σχεδόν με τους φακού μου.

Αρχικά πήρα τους air optix. Μετά από 3 ώρες άρχισαν να με ενοχλούν και ανά τακτά χρονικά διαστήματα είχα κάποιες ενοχλήσεις. Πήρα και τους meyers. Είναι άθλιοι. Με το που τους βάλω αρχίζω να νιώθω ότι κάτι υπάρχει στο μάτι μου, κάτι μετακινείτε και μετά από λίγο τα ματιά μου είναι πολύ ξηρά!!

Έμαθα πολύ πολύ γρήγορα να τους βάζω, να τους βγάζω και να ξεχωρίζω την καλή από την ανάποδη πλευρά!

Σε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι? Έχω ακούσει ότι οι οπτικοί πρέπει να σου μετρήσου καμπύλότητα, διάμετρο, να δοκιμάσουν στον ""ασθενή"" φακούς μέχρι να βρουν τον καταλληλοτερο, να δώσουν οδηγίες για το βάλε-βγάλε, για τον καθαρισμό κτλ. Αυτά ισχύουν? Για πείτε μου σας παρακαλώ..
Εγώ απλά πήγα στον οπτικό, του είπα ότι είναι η πρώτη φορά που βάζω φακούς και απλά μου έδωσε κάποιους. Πλήρωσα και έφυγα..

Εξαρτάται από τον οπτικό που πήγες. Μπορεί να βαριόταν.
Πάντα πριν βάλεις φακούς πας είτε σε οφθαλμίατρο είτε σε οπτικό (με πτυχίο οφθαλμολογίας) και σου μετράει την καμπυλότητα του κερατοειδή! Δεν γίνεται αλλιώς, αφού όλα τα μάτια δεν είναι ίδιο μέγεθος! Οι φακοί παράγονται με πάρα πολλές καμπυλότητες.

Εγώ προτείνω, αν σε ενοχλούν πάρα πολύ, να δεις την καμπυλότητα (η οποία πρέπει να αναγράφεται στο κουτί των φακών) αν δεν το έχεις πετάξει και να πας στον οφθαλμίατρο. Αυτός θα το τσεκάρει.

Ισχύουν όλα όσα λες! Καλά δεν σου είπε πως τους καθαρίζεις;;;

1. βγάζεις το φακό
2. τον βάζεις στην παλάμη σου και ρίχνεις 3-4 σταγόνες υγρό φακών
3. με το δάχτυλό σου προσεχτικά με κυκλικές κινήσεις τον τρίβεις για 30 δευτερόλεπτα
4. ρίχνεις πάλι 3-4 σταγόνες και τρίβεις για 10 δευτερόλεπτα
5. βάζεις πάντα ΝΕΟ υγρό στις θήκες όχι χρησιμοποιημένο

Επίσης όταν έχεις να τους φορέσεις πάνω από μια βδομάδα, πρέπει να αλλάξεις τα υγρά και να τους αφήσεις μέσα στα νέα υγρά 6 ώρες πριν τους χρησιμοποιήσεις.

Μοιραίο λάθος αν δεν στα είπε και δε σε μέτρησε. Ξένο πράγμα μες το μάτι βάζεις, δύο μάτια έχεις , δεν παίζουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Όλα Ο.k.

Πήγα σε άλλο οπτικό, ο οποίος είναι και αντιπρόσωπος φακών ciba. Του είπα το ιστορικό μου και μου έδωσε δείγματα φακών. Τα δοκίμασα και απλά είναι ότι πρέπει για το μάτι μου. Δεν με ενοχλούν καθόλου, δεν τους αισθάνομαι καθόλου και μερικές φορές ξέχναω ότι τους φοράω.

Πραγματικά καμία σχέση αυτός ο οπτικός με τον προηγούμενο από άποψη εξυπηρέτησης.

ΥΓ. Ευτυχώς ήξερα όλες τις λεπτομέρειες για τους φακούς πριν τους δοκιμάσω για πρώτη φορά σπίτι. Τι εννοω? Πως τους βάζω, βγάζω, για την συντήρηση, καθαρισμό κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Όλα Ο.k.

Πήγα σε άλλο οπτικό, ο οποίος είναι και αντιπρόσωπος φακών ciba. Του είπα το ιστορικό μου και μου έδωσε δείγματα φακών. Τα δοκίμασα και απλά είναι ότι πρέπει για το μάτι μου. Δεν με ενοχλούν καθόλου, δεν τους αισθάνομαι καθόλου και μερικές φορές ξέχναω ότι τους φοράω.

Πραγματικά καμία σχέση αυτός ο οπτικός με τον προηγούμενο από άποψη εξυπηρέτησης.

ΥΓ. Ευτυχώς ήξερα όλες τις λεπτομέρειες για τους φακούς πριν τους δοκιμάσω για πρώτη φορά σπίτι. Τι εννοω? Πως τους βάζω, βγάζω, για την συντήρηση, καθαρισμό κτλ.

Έτσι πρέπει να αισθάνεσαι τους φακούς. Σα να μην τους νιώθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sirenia

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Σε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι? Έχω ακούσει ότι οι οπτικοί πρέπει να σου μετρήσου καμπύλότητα, διάμετρο, να δοκιμάσουν στον ""ασθενή"" φακούς μέχρι να βρουν τον καταλληλοτερο, να δώσουν οδηγίες για το βάλε-βγάλε, για τον καθαρισμό κτλ. Αυτά ισχύουν? Για πείτε μου σας παρακαλώ..
Εγώ απλά πήγα στον οπτικό, του είπα ότι είναι η πρώτη φορά που βάζω φακούς και απλά μου έδωσε κάποιους. Πλήρωσα και έφυγα..

εγώ όταν πήγα πρώτη φορά να αγοράσω φακούς, μου είχαν κλείσει ειδικό ραντεβού! ώστε να έχουμε στην διάθεση μας όση ώρα χρειαστεί για να τους δοκιμάσουμε στο μάτι μου. Μου μέτρησε και την καμπυλότητα και την διάμεσο μα έκανα πάνω απο μίαμιση ώρα να μπορέσω να βάλω και να βγαλω τον φακό απο μόνη μου:/ (πλεον κάνω λιγότερο από 5 λεπτά :D) με έτσουζε τρομερά και έκλεινε το μάτι μου σε τέτοιο σημείο που λυπήθηκα την πωλήτρια, τόση ώρα από πανω μου, και έλεγα να της πω δεν πειράζει θα το δοκιμάσω στο σπίτι :P
οι φακοί που είχα αγοράσει τότε δεν με άφησαν ιδαίτερα ευχαριστημένη γιατί πάντα μου γυριζαν από την λάθος μεριά και με έτσουζε το ματι μου πλέον εδώ και 9-10 μήνες χρησιμοποιώ τους "Acuvue Oasys" και είναι τέλειοι δεν με ενοχλούν δεν με τσούζουν και το καλύτερο είναι ότι αν τον έχω από την λάθος μεριά δεν κολλάει στο μάτι :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dinaki<3

Νεοφερμένος

Η dinaki<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
σκεφτομαι να βαλω....μηπως μπορει καποιος που χρησιμοποιει ηδη να μου πει αν νιωθει καμοια ενοχληση οταν τους φοραει τιμες και γενικα οτι ξερει ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Θα έλεγα ότι είσαι αρκετά μικρή για φακούς παρόλα αυτά αν νιώθεις ότι είσαι υπεύθυνη μπορείς να βάλεις.

Αρχικά πρέπει να μιλήσεις τον οφθαλμιατρο σου για να σου δώσει συμβουλές. Στη συνέχεια, να πας στον οπτικό για να κάνετε κάποιες μετρήσεις ώστε να βρείτε τον κατάλληλο φακό.

Αν έχεις βρει τον σωστό φακό ενοχλήσεις δεν θα έχεις, θα ξεχνάς ότι τους φορας.. Σε περίπτωση που δεν έχεις βρει τον φακό που σου ταιριάζει ίσως νιώθεις κάποιες ενοχλήσεις, σαν να υπάρχει κάτι στο μάτι σου που μετακινείται κτλ.

Όσον αφορά τις τιμές είναι γύρω στα 10 με 15 ευρώ το ζευγάρι. Μιλάω για μηνιαίους πάντα. Το υγρό κοστίζει γύρω στα 10 ευρώ, επίσης.

Διάβασε και όλες τις σελίδες του θέματος θα σου λυθούν οι απορίες που σίγουρα θα έχεις όσον αφορά την συντήρηση, καθαρισμό, ώρες που θα τους φορας. Θα σου τα πει αυτά και ο οπτικός βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Παρήγγειλα κάποιους μηνιαίους δοκιμαστικούς φακούς επαφής (αστιγματικούς) τους οποίους τους πήρα πριν μια βδομάδα περίπου. Επειδή δεν ήξερα πως να τους βάλω, πήγα χθες στο οπτικό. Μου έδειξε η οπτικός τον τρόπο. Στο σπίτι μετά, όταν τους δοκίμασα, παρατήρησα ότι δεν έβλεπα καθαρά, όπως με τα γυαλιά, αλλά είχε μια μικρή θολούρα. Την πήρα τηλέφωνο και μου είπε ότι οι αστιγματικοί είναι λίγο δύσκολοι και θα πρέπει να τους αφήσω να στρώσουν. Μελετώντας στο διαδίκτυο διάφορα σχετικά, όμως, είδα ότι χρειάζεται να κάνω μια εξέταση καμπυλότητας στον οφθαλμίατρο και δεν ξέρω μήπως έχει να κάνει με το γεγονός ότι βλέπω λίγο θολά. Εκείνη βέβαια δεν μου είχε πει για καμιά τέτοια εξέταση (να σημειωθεί ότι έχω να πάω 5 χρόνια στον οφθαλμίατρο και ο λόγος είναι ότι κάθε φορά που πήγαινα μου ανέβαζε τον βαθμό. Έτσι το μάτι τεμπέλιαζε και ο βαθμός ανέβαινε περισσότερο) και απλά πήρε το βαθμό από τα γυαλιά μου. Θα μπορούσε να με συμβουλεύσει κάποιος που να φορά φακούς και να ξέρει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,245 μηνύματα.
Εγώ έχω αστιγματισμό και όταν φοράω φακούς, μετά από 10 δευτερόλεπτα περίπου εξαφανίζεται η θολούρα και βλέπω καθαρά. Για την εξέταση που αναφέρεις δεν γνωρίζω τίποτα, αλλά καλό είναι να μην βασίζεται στο διαδίκτυο. Σιγουρέψου επίσης ότι φοράς τους φακούς από την σωστή πλευρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Εγώ έχω αστιγματισμό και όταν φοράω φακούς, μετά από 10 δευτερόλεπτα περίπου εξαφανίζεται η θολούρα και βλέπω καθαρά. Για την εξέταση που αναφέρεις δεν γνωρίζω τίποτα, αλλά καλό είναι να μην βασίζεται στο διαδίκτυο. Σιγουρέψου επίσης ότι φοράς τους φακούς από την σωστή πλευρά!

Τους φακούς από την σωστή τους φοράω. Μου έχει δείξει και η οπτικός πως να καταλαβαίνω αν είναι από την σωστή. Τώρα μιλούσα με έναν φίλο μου που φοράει και μου είχε πει ότι δεν είχε κάνει κάποια ειδική εξέταση στον οφθαλμίατρο (βέβαια δεν έχει αστιγματισμό). Απλά αυτό που μου είπε είναι ότι στην αρχή δεν βλέπεις καλά και θέλει καμιά βδομάδα να τους συνηθίσεις. Ισχύει; Εσύ, όταν τους πρωτοφόρεσες, έβλεπες καθαρά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,245 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια, δεν πολυθυμάμαι, επειδή τους φοράω από το γυμνάσιο... Θυμάμαι ότι με ενοχλούσαν τον πρώτο καιρό. Πιθανόν να μην έβλεπα και τόσο καθαρά. Δες το για μερικές μέρες πώς θα πάει. Καλό είναι να κάνεις και μια εξέταση να δεις πόσους βαθμούς έχεις τώρα, γιατί αν η διαφορά είναι μεγάλη, μπορεί να παίζει αυτό ρόλο (αν πήρε τους βαθμούς από τα γυαλιά σου με τα οποία βλέπεις καθαρά, μάλλον είσαι εντάξει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια, δεν πολυθυμάμαι, επειδή τους φοράω από το γυμνάσιο... Θυμάμαι ότι με ενοχλούσαν τον πρώτο καιρό. Πιθανόν να μην έβλεπα και τόσο καθαρά. Δες το για μερικές μέρες πώς θα πάει. Καλό είναι να κάνεις και μια εξέταση να δεις πόσους βαθμούς έχεις τώρα, γιατί αν η διαφορά είναι μεγάλη, μπορεί να παίζει αυτό ρόλο (αν πήρε τους βαθμούς από τα γυαλιά σου με τα οποία βλέπεις καθαρά, μάλλον είσαι εντάξει).

Οκ. Θα τους βάλω για καμιά βδομάδα να δω πως θα πάει και εάν δω ότι δεν αλλάζει κάτι, τότε θα πάω στον οφθαλμίατρο. Με τα γυαλιά βλέπω, αλλά νομίζω ότι μου έχει ανεβεί λίγο ο αστιγματισμός γιατί ορισμένες φορές δεν μπορώ να εστιάσω και τόσο καλά. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Οι φακοί με αστιγματισμό είναι πιο "σκληροί" και δεν προσαρμόζονται τόσο εύκολα στο μάτι. Ίσως την πρώτη βδομάδα ή δυο βδομάδες (με συνεχή χρήση), να δεις ότι βλέπεις θολά, να κουράζεσαι εύκολα, να δακρύζεις ευκολότερα στον ήλιο, να σε τσούζει μετά από λίγο...εγώ θυμάμαι ότι και με τους κανονικούς που φοράω, που είναι πιο μαλακοί, δυσκολεύτηκα τον πρώτο μήνα στο σχολείο, με καθημερινή χρήση ένα 7ωρο. Μετά ήταν σαν να μην υπήρχαν.

Φρόντιζε να τους καθαρίζεις καλά.

Επίσης αν είχες προηγούμενη συνταγή για φακούς επαφής χωρίς αστιγματισμό και έδωσες αυτήν στον οπτικό σου, ίσως βλέπεις γι αυτό θολά. Όταν ο αστιγματισμός είναι >1 και θέλεις να βάλεις απλούς φακούς, ο οφθαλμίατρος "ανεβάζει" την μυωπία κατά 0.25 σε κάθε μάτι για να βλέπεις σχεδόν το ίδιο. Τσέκαρέ το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasgalliakis

Νεοφερμένος

Ο kostasgalliakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Οκ. Θα τους βάλω για καμιά βδομάδα να δω πως θα πάει και εάν δω ότι δεν αλλάζει κάτι, τότε θα πάω στον οφθαλμίατρο. Με τα γυαλιά βλέπω, αλλά νομίζω ότι μου έχει ανεβεί λίγο ο αστιγματισμός γιατί ορισμένες φορές δεν μπορώ να εστιάσω και τόσο καλά. Ευχαριστώ!

Στους φακούς αστιγματισμού, το πιο σημαντικό είναι να βρεις ένα σημάδι που έχει από τον κατασκευαστή, για να μπορείς να τον κεντράρεις στο μάτι σου...Αν για οποιοδήποτε λόγο ο φακός δεν κεντράρει σωστά τότε βλέπεις θολά...Τον βγάζεις και ξαναπροσπαθείς!
Όλα αυτά βέβαια προϋποθέτουν ό,τι δεν υπάρχει τραγικό λάθος στη συνταγή, κάτι που θα καταλάβεις εύκολα αν υπάρξει έστω και μία φορά, που η όραση σου με τους φακούς θα είναι τέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Οι φακοί με αστιγματισμό είναι πιο "σκληροί" και δεν προσαρμόζονται τόσο εύκολα στο μάτι. Ίσως την πρώτη βδομάδα ή δυο βδομάδες (με συνεχή χρήση), να δεις ότι βλέπεις θολά, να κουράζεσαι εύκολα, να δακρύζεις ευκολότερα στον ήλιο, να σε τσούζει μετά από λίγο...εγώ θυμάμαι ότι και με τους κανονικούς που φοράω, που είναι πιο μαλακοί, δυσκολεύτηκα τον πρώτο μήνα στο σχολείο, με καθημερινή χρήση ένα 7ωρο. Μετά ήταν σαν να μην υπήρχαν.

Φρόντιζε να τους καθαρίζεις καλά.

Επίσης αν είχες προηγούμενη συνταγή για φακούς επαφής χωρίς αστιγματισμό και έδωσες αυτήν στον οπτικό σου, ίσως βλέπεις γι αυτό θολά. Όταν ο αστιγματισμός είναι >1 και θέλεις να βάλεις απλούς φακούς, ο οφθαλμίατρος "ανεβάζει" την μυωπία κατά 0.25 σε κάθε μάτι για να βλέπεις σχεδόν το ίδιο. Τσέκαρέ το.

O αστιγματισμός είναι -2,50 στο Δεξί και -2,50 στο αριστερό σύμφωνα με την τελευταία εξέταση που έκανα (που είναι του 12). Ο αστιγματισμός είναι το cyl στη συνταγή (για να μην τα λέω και λάθος), έτσι; Πρέπει να πάρω απλούς μυωπικούς κατά αύξηση 0,25 της μυωπίας;

Στους φακούς αστιγματισμού, το πιο σημαντικό είναι να βρεις ένα σημάδι που έχει από τον κατασκευαστή, για να μπορείς να τον κεντράρεις στο μάτι σου...Αν για οποιοδήποτε λόγο ο φακός δεν κεντράρει σωστά τότε βλέπεις θολά...Τον βγάζεις και ξαναπροσπαθείς!
Όλα αυτά βέβαια προϋποθέτουν ό,τι δεν υπάρχει τραγικό λάθος στη συνταγή, κάτι που θα καταλάβεις εύκολα αν υπάρξει έστω και μία φορά, που η όραση σου με τους φακούς θα είναι τέλεια.

Τι είδους σημάδι; Η συνταγή αποκλείεται να είναι λανθασμένη, καθώς με τα γυαλιά βλέπω κανονικά. Αυτό που σκέφτηκα είναι μήπως περάστηκαν λάθος οι μετρήσεις και θα ξαναπεράσω από το οπτικό να το επιβεβαιώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Στους φακούς αστιγματισμού, το πιο σημαντικό είναι να βρεις ένα σημάδι που έχει από τον κατασκευαστή, για να μπορείς να τον κεντράρεις στο μάτι σου...Αν για οποιοδήποτε λόγο ο φακός δεν κεντράρει σωστά τότε βλέπεις θολά...Τον βγάζεις και ξαναπροσπαθείς!
Όλα αυτά βέβαια προϋποθέτουν ό,τι δεν υπάρχει τραγικό λάθος στη συνταγή, κάτι που θα καταλάβεις εύκολα αν υπάρξει έστω και μία φορά, που η όραση σου με τους φακούς θα είναι τέλεια.

Οι αστιγματικοί φακοί είναι σχεδιασμένοι ώστε να στρέφονται μόνοι τους στη σωστή γωνία, οπότε δεν χρειάζεται πια να ασχολείσαι με το σημάδι. Ανοιγόκλεισε λίγο τα μάτια και σε λίγη ώρα θα στραφούν στη σωστή θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Πως καταλαβαίνουμε ποια είναι η σωστή μεριά των φακών???
Εγω πάντα στην τύχη τους βάζω και μερικές φορές με ενοχλούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,245 μηνύματα.
Η σωστή πλευρά είναι πιο καμπυλωτή, όταν κρατάτε τον φακό στο δάχτυλό σας. Αν δοκιμάσετε και τις 2 πλευρές στο δάχτυλο, είναι εύκολο να το καταλάβετε γιατί γίνονται περίπου όπως και στην εικόνα και φαίνεται η διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φοράει κάποιος ημίσκληρους να μου πει πως είναι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacuna

Νεοφερμένος

Η Lacuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν οι φακοί επαφής για μυωπία δημιουργούν κάποιο πρόβλημα ώστε να μην μπορεί να κάποιος να κάνει λέιζερ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top