Σπουδές και εργασία

Τζένη7340

Νεοφερμένος

Η Τζένη7340 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα..ειμαι φοιτητρια, πρωτοετης στην Αθηνα..οπου και μενω..θα ηθελα να βρω εργασια κυριως για λογους οικονομικης ανεξαρτησιας..ωστοσο το προγραμμα μου ειναι τετοιο που δυσκολα θα βρω ευκαρια να δουλεψω..:( μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε λυσεις;; ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,974 μηνύματα.
Καλησπέρα..ειμαι φοιτητρια, πρωτοετης στην Αθηνα..οπου και μενω..θα ηθελα να βρω εργασια κυριως για λογους οικονομικης ανεξαρτησιας..ωστοσο το προγραμμα μου ειναι τετοιο που δυσκολα θα βρω ευκαρια να δουλεψω..:( μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε λυσεις;; ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλησπέρα. Οικονομική ανεξαρτησία και φοιτήτρια, λίγο δύσκολο. Συγχώρεσέ με αν σου κόβω τα φτερά, αν και αυτό είναι αυστηρά προσωπική μου γνώμη γιατί κάτω από χιλιάρικο δύσκολα τη βγάζει κανείς, και δύσκολα θα βρείς τέτοιο εισόδημα στην φάση σου. Αν δε σου αρέσουν τα σερβιτοριλίκια, ο ΟΤΕ είναι μια καλή λύση, όπως και συναφείς εταιρίες που προσλαμβάνουν τηλεφωνητές/τριες. Εκεί θα μπορείς να είσαι μερικώς ανεξάρτητη.

Και ξαναλέω, έτσι το βλέπω εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Αν συνεχίσει να μένει σπίτι της όμως ενώ παράλληλα έχει και μία ημιαπασχόληση τότε σίγουρα θα έχει κάποιου είδους ανεξαρτησία.

Ο ΟΤΕ είναι η καλύτερα αμοιβόμενη ημιαπασχόληση στην Ελλάδα αλλά πρέπει να έχεις υψηλό βαθμό απολυτηρίου και να περιμένεις μέχρι να έρθει η σειρά σου (για κάποιους δεν έρχεται ποτέ). Άλλη λύση είναι πάλι τηλεφωνήτρια/εξυπηρέτηση πελατών σε κάποια άλλη εταιρία αν και το θεωρώ αρκετά ψυχοφθόρο. Μετά έχουμε την κλασική πωλήτρια, με αρκετό ψάξιμο σίγουρα βρίσκεται κάτι καλό και ακόμα καλύτερα και με πολλή τύχη δουλειά γραφείου είτε εσωτερική είτε εξωτερική. Τέλος να αναφέρω τον τομέα προώθησης προϊόντων που σε απασχολεί είτε ως άτομο που αναλαμβάνει να κάνει γκάλοπ/ενημερώσεις είτε ως άτομο που μοιράζει δείγματα σε σούπερ μάρκετ ή σε εξωτερικούς χώρους.

Θέλει καλή τύχη γενικά νομίζω και όταν λέω τύχη είναι να βρεις κάτι αξιόλογο που δε χρειάζεται προϋπηρεσία (μα πώς να αποκτήσω προϋπηρεσία όταν ΟΛΟΙ ζητάτε προϋπηρεσία;! :mad:)

Υπάρχουν και άλλα, όποιος τα θυμάται ας γράψει:
https://www.kariera.gr
https://www.xe.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζένη7340

Νεοφερμένος

Η Τζένη7340 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα..αν και βλέπω εδώ μιλάτε για μεταπτυχιακά..εγώ είμαι πρώτο έτος.. και αν και έκανα μια απόπειρα αναζήτησης εργασίας δεν έβγαλα άκρη καθώς το πρόγραμμα μου ήταν πολύ άκυρο.. τώρα 2ο εξάμηνο έχει ξαναφτιάξει..και λέω να κάνω μια 2η προσπάθεια..όμως δεν έχω ιδέα που να ψάξω και που να απευθυνθώ.. κάποια βοήθεια παρακαλώ;

Α!ναι προσθέσω ότι μένω με γονείς και ο λόγος που ουσιαστικά θέλω να δουλέψω είναι για την κάποια οικονομική μου ανεξαρτησία.. πάντως νομίζω ότι αν έχουμε όρεξη όλα τα βολεύουμε..κάπως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ξεθαβω και αυτο το θεμα για να πω την εμπειρια μου.
Σπουδαζα 5 χρονια και καθως δεν ειχε τους οικονομικους πορους να με στηριξει η οικογενεια δουλευα παραλληλα.
Οι δουλειες που μπορει να βρει ενα φοιτητης ειναι κυριως δουλειες του ποδαριου.Σερβις,μοιρασμα φυλλαδιων.
Εγω εκανα το πρωτο.Λογω conflict με τις ωρες μαθηματων δουλευα βραδυ.Στην αρχη δουλευα ΠΣΚ οποτε τα καταφερνα.
Βεβαια αργοτερα αρχισα να δουλευω παραπανω μερες(βλεπετε τα λεφτα ειναι γλυκα οταν εισαι νεος) με αποτελεσμα σιγα σιγα να αρχισω να κουραζομαι,και να χανω παραδοσεις.
Υπαρχει βεβαια και η δουλεια στη σχολη,αλλα ειναι πενταροδεκαρες..Κοντα στα 100κατι ευρω τον μηνα,για 10 ωρες την εβδομαδα.(Τα οποια μπορουσα να τα βγαλω σε περιπου 3 μεροκαματα).

Οποτε για να συνοψισω.Αν καποιος σκεφτει να πιασει δουλεια παραλληλα,να εχει ξεκαθαρισει απο πριν τα ορια του,το ποσο και ποτε μπορει να δουλεψει,για να αποφυγει στο τελος αντι να σπουδαζει να δουλευει.
P.S. Το πτυχιο ακομα να το παρω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Το ξέρω το ξέρω, τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα, αλλά αν όλα πάνε καλά και περάσω, θα ήθελα πολύ να βρω μια δουλειά να συνεισφέρω και εγώ λίγο οικονομικά και να μην επιβαρύνω τόσο την οικογένεια μου..
Το ερώτημα είναι, γίνεται; Είναι εφικτό; Ή το διάβασμα και οι υποχρεώσεις το καθιστούν ...άπιαστο όνειρο;
Ευχαριστώ πολύ!

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 46 και 47 προήλθαν από νήμα με πρόμοιο θέμα συζήτησης με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τέτοιες σχολές όπως η Ιατρική που θέλουν πολύ διάβασμα, δύσκολα συνδυάζονται με παράλληλη εργασία. Δεν είναι ακατόρθωτο αλλά δεν θα έχεις σχεδόν καθόλου προσωπική ζωή εφόσον είσαι συνεπής στις επαγγελματικές και φοιτητικές σου υποχρεώσεις έτσι ώστε να ολοκληρώσεις τις προπτυχιακές σπουδές σου σε 6-8 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Τέτοιες σχολές όπως η Ιατρική που θέλουν πολύ διάβασμα, δύσκολα συνδυάζονται με παράλληλη εργασία. Δεν είναι ακατόρθωτο αλλά δεν θα έχεις σχεδόν καθόλου προσωπική ζωή εφόσον είσαι συνεπής στις επαγγελματικές και φοιτητικές σου υποχρεώσεις έτσι ώστε να ολοκληρώσεις τις προπτυχιακές σπουδές σου σε 6-8 χρόνια.

Κατάλαβα... Ευχαριστώ!.. :(

(με βλέπω να τη βγαζω σε παγκακι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftapsuxos

Νεοφερμένος

Ο Eftapsuxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έρχεται τώρα ένας 40άρης και μου λέει ότι δουλεύει από τα 14 και, όταν σπούδαζε (Μηχανολόγος ΤΕ), συνδύαζε και τη δουλειά παράλληλα και τα βράδια πήγαινε για «γκόμενες».

Άντε τώρα να τον πείσεις ότι στο 2013 με σχολείο 8-2 και φροντιστήρια 5-10 δε μένει χρόνος για διάβασμα, πόσο μάλλον για δουλειά. Και πώς να τον κάνεις να καταλάβει πως όταν έχεις περάσει σε Πολυτεχνείο δεν έχεις την πολυτέλεια να δουλεύεις και κάθε βράδυ να βγαίνεις μπαρότσαρκες και να κυνηγάς πιπίνια και να βγάλεις τη σχολή σε εύλογο χρονικό διάστημα. Ακόμα και να καταφέρεις να δουλέψεις κάπου, τα λεφτά που σου δίνουν δε φτάνουν ούτε για ζήτω. Τι να πρωτοπληρώσεις; Ενοίκιο, ίντερνετ, ρεύμα, νερό, θέρμανση ή φαγητό; Αλλά, όχι. Φταις, γιατί από μικρός «διάβαζες» αντί να δουλεύεις. Φταις, γιατί τώρα δεν έχεις ανεξαρτητοποιηθεί ακόμα και τρως τα λεφτά της μάνας σου. Βέβαια, δεν ρωτάει κανείς αν η μάνα μου θέλει να βάλω σε δεύτερη μοίρα τις σπουδές για να δουλέψω... Παρ'όλα αυτά, ο 40άρης καταφέρνει να μου δημιουργήσει τύψεις με μια μακακία που είπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Kαι μένα με ενδιαφέρει η δουλειά,τουλάχιστον να βγαίνουν κάτι από τις βενζίνες και να μου μένει κάτι χωρίς να παίρνω πολλά από τους γονείς μου.Τι στο διάολο 20 χρονών είμαι. Θεωρητικά μπορώ να κάνω σχετικά τα πάντα και θα με ενδιέφερε η "νύχτα" για ΠΣΚ διατηρώντας πάντα ως πρώτη προτεραιότητα τις σπουδές μου(από οκτώβρη ευελπιστώ για Φυσικό ΑΠΘ) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Γίνεται να σπουδάζεις πχ. φιλολογία και να εργάζεσαι ταυτόχρονα? Μπορεί να επηρεάσει την πορεία σου στο πανεπιστήμιο? Τι δουλείες μπορεί να κάνει μία φοιτήτρια 18-19 χρονών? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Γίνεται να σπουδάζεις πχ. φιλολογία και να εργάζεσαι ταυτόχρονα? Μπορεί να επηρεάσει την πορεία σου στο πανεπιστήμιο?
Γενικά μιλώντας ναι στο πρώτο, ναι/ίσως/όχι στο δεύτερο.

Τι δουλείες μπορεί να κάνει μία φοιτήτρια 18-19 χρονών?
Και πάλι γενικά μιλώντας, παρόμοιες δυνατότητες με αυτές ενός κάτοχου μεταπτυχιακού διπλώματος. Δηλαδή, ταμείο στα goodies, σερβιτόρος μικέλ φυλλάδια άντε και καμιά γραμματειακή υποστήριξη αν έχει τα "προσόντα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Γίνεται να σπουδάζεις πχ. φιλολογία και να εργάζεσαι ταυτόχρονα? Μπορεί να επηρεάσει την πορεία σου στο πανεπιστήμιο? Τι δουλείες μπορεί να κάνει μία φοιτήτρια 18-19 χρονών? :)

8αωρο κανονικα ,χμμ πολυ δυσκολο ..αλλα αν εισαι πολυ αφοσιωμενη φοιτητρια ολα γινονται...
Το πιο δυσκολο ειναι στις εξετασικες.
Δουλειες; Ενα σωρο κυριως ψαξε σε μικελ ,todaylicius κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχω ακούσει μερικούς πως σπουδάζουν και δουλεύουν , πως το κάνουν αυτό ? αφού στη μέση είναι η σπουδές ?(δεν ειμαι φοιτητής, άπλα ρωτάω για να ξέρω τι μου γίνεται )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδιά έχω ακούσει μερικούς πως σπουδάζουν και δουλεύουν , πως το κάνουν αυτό ? αφού στη μέση είναι η σπουδές ?(δεν ειμαι φοιτητής, άπλα ρωτάω για να ξέρω τι μου γίνεται )

Δεν είναι παράνομο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Τυπικα δεν ειναι νομιμο να εχεις καρτα ανεργιας διοτι δεν θεωρησε ανεργος ως φοιτητης αλλα ολοι εχουν.Αν εννοεις πως τα συνδυαζεις προφανως και ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν μιλάμε για κλασσικές δουλειές όπως σερβιτόρος, μπάρμαν κτλ, να δουλεύεις και να σπουδάζεις αναγκαστικά σημαίνει πως θα μίνεις πίσω στις σπουδές ( μιλάω για σοβαρές σχολές, όχι σχολές του δεν πατάω και περνάω με δυο μέρες διάβασμα στο τέλος).

Το ιδ;νικό εΐναι να βρεις μια δουλεια σχετικη με τη σχολη, οπως πχ freelancing αν είσαι πληροφορική, αλλά κατι τετοιο δεν ειναι εφικτο για τις περισσοτερες δουλειες. Αν ειχα οικονομικο θεμα προσωπικα θα προτιμουσα να δουλεψω καποια χρονοα και να μαζεψω λεφτα παρα να δουλευω παραλληλα με τις σπουδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Όταν μιλάμε για κλασσικές δουλειές όπως σερβιτόρος, μπάρμαν κτλ, να δουλεύεις και να σπουδάζεις αναγκαστικά σημαίνει πως θα μίνεις πίσω στις σπουδές ( μιλάω για σοβαρές σχολές, όχι σχολές του δεν πατάω και περνάω με δυο μέρες διάβασμα στο τέλος).

Αν οργανωθεις, δε θα μεινεις πισω καθολου στις σπουδες. Εχω δουλεψει στο παρελθον και δεν πηγα πισω στις σπουδες μου. Στο χερι του καθενος ειναι να δουλευει και παραλληλα να σπουδαζει χωρις να μεινει πισω στις σπουδες του. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Η οργάνωση αυτή πολλές φορές δεν επιτρέπεται από τις υποχρεώσεις των σχολών, όταν αυτές έχουν πολλά εργαστήρια, υποχρεωτικά κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν οργανωθεις, δε θα μεινεις πισω καθολου στις σπουδες. Εχω δουλεψει στο παρελθον και δεν πηγα πισω στις σπουδες μου. Στο χερι του καθενος ειναι να δουλευει και παραλληλα να σπουδαζει χωρις να μεινει πισω στις σπουδες του. ;)

Σορρυ αλλα αυτα ειναι παραμυθια. Αν εισαι σε σχολη θετικων επιστημων οπου δεν παρακολουθω διαλεξεις σημαινει κοβομαι η παρακαλαω για ενα πεντε στο τελος δεν μπορεις να δουλεψεις οσο οργανωμενος και να εισαι. Τι θα πεις δηλαδη στο αφεντικο, θα δουλεψω δυο ωρες το πρωι, μετα θα λειψω για ενα πενταωρο εχω μαθημα και θα ερθω για τα υπολοιπα μετα ενω θα πεταχτω και αλλες δυο ωρες για εργαστηριο? Επισης αν η σχολη σου εχει μελλον που εξαρταται απο το τι ξερεις οπως η πληροφορικη εισαι σε τραγικα δυσκολη κατασταση μολις αποφοιτησεις αν περνουσες 8 ωρες τη μερα σερβιροντας αντι να διαβαζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top