Φοιτητική ζωή - Γονείς

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
παιδιά έχω θέμα....οι γονείς μου και ιδίως η μάνα μου έχουν μια τάση να έρχονται ΔΙΑΡΚΩΣ Θεσσαλονίκη, με διάφορες ''αφορμές''- προφάσεις.....τη μία έχουν να πάρουν κάποια πράγματα για τη δουλειά, την άλλη θέλουν να βγουν αγορά, την άλλη έχουν κανονίσει να δουν φίλους τους -να σημειώσω ότι κατάγομαι από επαρχιακή πόλη πολύ κοντά στη Θεσσαλονίκη-

θα μου πείτε '' και τι σε νοιάζει? αφού δεν έρχονται για σένα?'' όπως είπα και πριν, όλα τα παραπάνω είναι απλά προθέσεις, γιατί κάθε φορά που εγώ κι η αδερφή μου έχουμε καιρό να γυρίσουμε στο πατρικό μας, έρχονται αυτοί...έχουμε φτάσει σε σημείο να έρχονται ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ, χωρίς καμία υπερβολή! :wall::wall: και καλά να φέρουν φαγητό, να πάνε σούπερ μάρκετ...γενικά είναι φανερό ότι μας έχουν άγχος. Να πω ότι ουτε εγώ ούτε η αδερφή μου είμαστε ''εξαρτημένες'' από τους δικούς μας, πέρσι πχ εγώ δε μιλούσα με τη μάνα μου κάθε μέρα, το μαξ που μιλούσαμε ήταν 2 φορές τη βδομάδα, φέτος λόγω της αδερφής μου που μιλάει κάθε μέρα, μιλάω συχνότερα, αναγκαστικά...επίσης να πω ότι κατά κοινή ομολογία, μια χαρά τα καταφέρνουμε με το σπίτι κλπ...θέλω να πω, δεν υπάρχει αντικειμενικά λόγος άγχους.

ΑΠΕΙΡΕΣ φορές τους έχω εξηγήσει ήρεμα και λογικά ότι δεν υπάρχει λόγος να αφήνουν τη δουλειά τους και να έρχονται...αλλά ισχυρίζονται ότι είμαι υπερβολική, ότι δεν έρχονται δα και τόσο συχνά κλπ...αλλά από την άλλη δε θέλω να τους το ξεκόψω και να τους απαγορεύσω να έρχονται στο σπίτι που οι ίδιοι με χρήματά τους νοικιάζουν στο όνομά τους..

πείτε κάτι ρε παιδιά, γιατί πολύ προβληματίζομαι και χαλιέμαι! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ούτε να προβληματίζεσαι, ούτε να χαλιέσαι! Αθάνατη ελληνική οικογένεια και κυρίως αθάνατη Ελληνίδα μάνα! Ο,τι και να πεις, ο,τι και να κάνεις δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Να μη σου πω ότι θα χειροτερέψεις την κατάσταση. Πάρτο χαλαρά με την ελπίδα ότι όταν βεβαιωθεί ότι όλα "βαίνουν καλώς" θα ηρεμήσει και θα αραιώσει τις επισκέψεις. Δες και αυτά για να βεβαιωθείς ότι όλοι πάνω-κάτω τα ίδια περνάμε
https://www.newsbomb.gr/tags/tag/55183/ellhnida-mana
https://www.newsbomb.gr/bombplus/blogs/story/247726/athanati-ellinida-manaapisteyto-gelio
https://www.facebook.com/Αθανατη-Ελληνιδα-MANA-546620015389799/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Ούτε να προβληματίζεσαι, ούτε να χαλιέσαι! Αθάνατη ελληνική οικογένεια και κυρίως αθάνατη Ελληνίδα μάνα! Ο,τι και να πεις, ο,τι και να κάνεις δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Να μη σου πω ότι θα χειροτερέψεις την κατάσταση. Πάρτο χαλαρά με την ελπίδα ότι όταν βεβαιωθεί ότι όλα "βαίνουν καλώς" θα ηρεμήσει και θα αραιώσει τις επισκέψεις. Δες και αυτά για να βεβαιωθείς ότι όλοι πάνω-κάτω τα ίδια περνάμε
https://www.newsbomb.gr/tags/tag/55183/ellhnida-mana
https://www.newsbomb.gr/bombplus/blogs/story/247726/athanati-ellinida-manaapisteyto-gelio
https://www.facebook.com/Αθανατη-Ελληνιδα-MANA-546620015389799/

χαχαχαχα!! κορυφαία όλα!! τι να πω...δεν ελπίζω πια....αν σκεφτείς ότι πέρσι τα πράγματα ήταν καλύτερα...τέλος πάντων, υπομονήηηηη...
ΥΣ αυτή τη στιγμή που μιλάμε η μάνα μου είναι στο σαλόνι...:verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
...πείτε κάτι ρε παιδιά, γιατί πολύ προβληματίζομαι και χαλιέμαι! :(


Θα μπορούσες να κάνεις μια συζήτηση μαζί τους πίνοντας καφέ, αλλά σε ήπιο τόνο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Θα μπορούσες να κάνεις μια συζήτηση μαζί τους πίνοντας καφέ, αλλά σε ήπιο τόνο! :)
αφου λεμε δε νιωθουν!!! πρεπει να μπουν τα αγρια μεσα σε δραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
miss marple σε καταλαβαίνω! οι δικοί μου γονείς βέβαια έρχονται πολύ σπάνια αλλά όταν έρχονται είναι βάσανο. όπως και να το κάνεις έχεις ξεσυνηθίσει, είναι ο χώρος σου και κατά κάποιο τρόπο στον "παραβιάσουν". μπορεί αυτοί να το πληρώνουν και να συντηρείσαι από τα δικά τους χρήματα, αλλά δικό σου είναι το σπίτι, εσύ μένεις εκεί κι εσύ κάνεις κουμάντο. εγώ θα σου έλεγα να τους μιλήσεις ξεκάθαρα. ήπια βεβαίως, όχι καβγάδες, αλλά μην αλλάξεις συζήτηση με την πρώτη αντίδραση! πρέπει να καταλάβουν πως δεν είστε πια μωρά εσύ και η αδερφή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπα!!! ΄Αδικος κόπος! Είναι κάτι που ο εγκέφαλός τους αρνείται να επεξεργαστεί! Και μετά τους πιάνει το παράπονο (που εμείς γινόμαστε θυσία για σένα, που δεν εκτιμάς την προσφορά μας, που δεν μπορείς να μας απαγορεύσεις να ενδιαφερόμαστε για το παιδί μας, που περιμέναμε πώς και πώς να έρθει αυτή η ώρα να σε καμαρώσουμε και τώρα μας αποκλείεις, που εμείς ερχόμαστε να βοηθήσουμε και αντί να μας πεις ευχαριστώ τα ακούμε και από πάνω, που ..., που ..., που ...) και από θύμα γίνεσαι θύτης. Εγώ συνιστώ υπομονή εκτός πια και αν μιλάμε για παθολογικές καταστάσεις. Ακόμα η γιαγιά μου κυνηγάει τη μάνα μου να ξεκουράζεται γιατί θα αρρωστήσει! Δεν υπάρχει γιατριά σας λέω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Αφού δε νιώθει άνετα με αυτή τη κατάσταση γιατί να κάνει υπομονή? Πρέπει να τους εξηγήσεις τι σκέφτεσαι, το καλύτερο θα ήταν μαζί με την αδερφή σου(αν συμμερίζεται και αυτή την άποψή σου). Και όχι με στυλ, δεν θέλω να κουράζεσαι, δεν χρειάζεται να έρχεσαι. Εξήγησέ τους ότι θέλεις περισσότερη ελευθερία, να νιώσεις ανεξάρτητη και ότι αυτό θεωρείς ότι θα ήταν το σωστό. Διεκδίκησε αυτό που θες, δείξε ότι είναι σημαντικό για σένα, γιατί διαφορετικά δεν πρόκειται από μόνοι τους οι γονείς σου να σταματήσουν, ειδικά αν το πλασάρεις με τρόπο ότι το κάνεις για το καλό τους. Εννοείται ότι δεν τους το ξεκόβεις τελείως, απλά ξεκαθάρισε ότι θες περισσότερη ελευθερία. Πρότεινε το skype σαν εναλλακτική στη χειρότερη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
η συζήτηση σε ήρεμους `τόνους με λογικά επιχειρήματα δυστυχώς δεν πιάνει...δοκίμασα πολλές φορές, αλήθεια...αλλά απλά δεν μπορούν να καταλάβουν τι τους λέω, με θεωρούν υπερβολική, ότι έχω άδικο κλπ...
να τους φωνάξω και να κάνω χαμό δε θέλω, δε το θεωρώ δίκαιο, από την άποψη ότι δικό τους είναι το σπίτι, αν το δούμε τελείως ψυχρά.
δεν ξέρω, τους τα έχω εξηγήσει όλα 500 φορές...από ένα σημείο και μετά θέλω απλά να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο

Αφού δε νιώθει άνετα με αυτή τη κατάσταση γιατί να κάνει υπομονή? Πρέπει να τους εξηγήσεις τι σκέφτεσαι, το καλύτερο θα ήταν μαζί με την αδερφή σου(αν συμμερίζεται και αυτή την άποψή σου). Και όχι με στυλ, δεν θέλω να κουράζεσαι, δεν χρειάζεται να έρχεσαι. Εξήγησέ τους ότι θέλεις περισσότερη ελευθερία, να νιώσεις ανεξάρτητη και ότι αυτό θεωρείς ότι θα ήταν το σωστό. Διεκδίκησε αυτό που θες, δείξε ότι είναι σημαντικό για σένα, γιατί διαφορετικά δεν πρόκειται από μόνοι τους οι γονείς σου να σταματήσουν, ειδικά αν το πλασάρεις με τρόπο ότι το κάνεις για το καλό τους. Εννοείται ότι δεν τους το ξεκόβεις τελείως, απλά ξεκαθάρισε ότι θες περισσότερη ελευθερία. Πρότεινε το skype σαν εναλλακτική στη χειρότερη ;)

ακριβώς τα ίδια τους είπα...ήρεμα και λόγικα...ανταπαντούν ότι δεν παρεμβαίνουν καθόλου και δε με εμποδίζουν όταν έρχονται σε τίποτα:(

τόσα χρόνια στο σπίτι ήταν σε γενικές γραμμές νορμάλ..τώρα πια δεν ξέρω τι φάση :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
τότε ύψωσε φωνή. ναι, είναι γονείς σου. και ναι, πρέπει να σεβόμαστε τους γονείς μας αλλά όχι σε σημείο που να μας πνίγουν κι εμείς απλά να μην αντιδρούμε. κατά τη γνώμη μου, σου καταστρέφουν ένα από τα ωραιότερα κομμάτια της φοιτητικής ζωής. κάνε κάτι να το αλλάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
τότε ύψωσε φωνή. ναι, είναι γονείς σου. και ναι, πρέπει να σεβόμαστε τους γονείς μας αλλά όχι σε σημείο που να μας πνίγουν κι εμείς απλά να μην αντιδρούμε. κατά τη γνώμη μου, σου καταστρέφουν ένα από τα ωραιότερα κομμάτια της φοιτητικής ζωής. κάνε κάτι να το αλλάξεις.

μμμ....θα δοκιμάσω να ανεβάσω ελαφρώς τους τόνους και για να δούμε... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ δυστυχώς δεν έχω κάποια συμβουλή να σου δώσω (είμαι μάνα και καλύτερα να μην λέω μεγάλες κουβέντες γιατί ποιος ξέρει τι θα κάνω όταν θα έρθει η αποφράδα ώρα που θα φύγει το παιδί από το σπίτι) :P εκτός από υπομονή και βαθειές ανάσες.

Τα λινκ που έβαλε η Λένω πιο πάνω μου θύμισαν μια ιστορία που είχα διαβάσει πριν χρόνια. Την έψαξα και τη βρήκα... από το μακρινό 2008! Διαβάστε και θα καταλάβετε ότι πάει μακριά η βαλίτσα.

https://www.rednights.blogspot.gr/2008/03/blog-post_06.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τότε ύψωσε φωνή. ναι, είναι γονείς σου. και ναι, πρέπει να σεβόμαστε τους γονείς μας αλλά όχι σε σημείο που να μας πνίγουν κι εμείς απλά να μην αντιδρούμε. κατά τη γνώμη μου, σου καταστρέφουν ένα από τα ωραιότερα κομμάτια της φοιτητικής ζωής. κάνε κάτι να το αλλάξεις.

Εγώ συμφωνώ με αυτήν την τακτική μόνο όταν πρόκειται για παθολογικές καταστάσεις που πραγματικά σε πνίγουν. Τώρα το να έρθει η μάνα να δει τα παιδιά της επειδή μένει κοντά και με την ευκαιρία να σου μαγειρέψει, να σου ψωνίσει, να σου καθαρίσει και να βεβαιωθεί ότι είσαι καλά εγώ προσωπικά το βλέπω σαν προσφορά και όχι σαν καταπίεση. Αυτή αισθάνεται καλά με τον εαυτό της και εγώ εξυπηρετούμαι. Αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ είμαι άχρηστη και δεν μπορώ να τα κάνω μόνη μου αλλά κακά τα ψέμματα αυτή είναι μια κατάσταση που καλύπτει τις ανάγκες και των δύο πλευρών. Τώρα αν μιλάμε για έλεγχο της ζωής σου με παρεμβάσεις σ΄αυτήν, τότε πάμε σε άλλη κατηγορία. Αν σε παίρνει τηλέφωνο να δει αν ξύπνησες ή αν γύρισες στο σπίτι, αν θέλει να μάθει τις κινήσεις σου, με ποιον μίλησες, ποιο είναι το βιογραφικό των φίλων σου, ποιος σε φλερτάρει, αν παρακολουθείς όλες τις παραδόσεις της σχολής, πόσες ώρες διαβάζεις την ημέρα, πόσα μαθήματα πέρασες και με τι βαθμό κτλ τότε όχι απλά πρέπει να αντιδράσεις αλλά και να φτάσεις στα άκρα προκειμένου να περιφρουρήσεις την προσωπικότητα και τη ζωή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη Λένω. Οι φωνές δεν είναι λύση (δεν έχει γεννηθεί ακόμα η Ελληνίδα μάνα που θα υποχωρήσει επειδή της φώναξες). Απλά θα χαλαστείτε, ενώ το πρόβλημα θα παραμείνει. Χρειάζεσαι πιο πρακτικές λύσεις.

Αν υπάρχει υπολογιστής στο πατρικό σου, μάθε της να χρησιμοποιεί το Skype. Έτσι η επικοινωνία σας θα είναι πιο άμεση και ίσως να μην νιώθει την ανάγκη να έρχεται συνέχεια στη Θεσσαλονίκη για να δει αν είσαστε καλά.

Αν θέλει να σας στείλει πράγματα ή φαγητά, δες αν σας εξυπηρετεί ο Vanakias https://www.vanakias.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
κλειδιά για το σπίτι έχει; μπορείς όταν μυρίζεσαι πως θα έρχεται να είσαι έξω :P

πάντως προσωπικά πιστεύω πως αν δε το ξεκόψεις με δική σου πρωτοβουλία δε θα αλλάξει κάτι. Μπορεί τώρα να το κάνει από φόβο αλλά μεθαύριο θα το κάνει από συνήθεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κοίτα, θα σου μιλήσω σαν άνθρωπος που μένει ακόμα στο πατρικό του παρά τα 23 περήφανά μου χρόνια. :P
Συνέχισε την ζωή σου και την ρουτίνα σου σαν να μην έρχονται ή σαν να μην υπάρχουν εκεί. Δεν λέω να σταματήσεις να τους μιλάς, αλλά αν κάτσεις και συγχύζεσαι και μόνο που υπάρχουν στο σπίτι και σου μιλάνε, δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα παραπάνω από το να χαλαστείς περισσότερο.

Αν π.χ. θέλεις να βγεις στις 11 το βράδυ και σκέφτεσαι αν θα το κάνεις επειδή είναι οι γονείς σου εκεί, τίποτα, απλά βγες στις 11 το βράδυ. Αν θες να γυρίσεις στις 5 το πρωί ή να γυρίσεις κατευθείαν το επόμενο μεσημέρι, γύρνα τότε. Προσοχή, μην το κάνεις απλά και μόνο για να την μπεις στους δικούς σου γιατί αυτό φαίνεται όταν γίνεται επίτηδες και μπορεί να οδηγήσει σε άλλα χειρότερα σενάρια. Κάντο επειδή αυτό θα έκανες αν ήταν μια συνηθισμένη μέρα με μόνο εσένα και την αδερφή σου στο σπίτι και είχες κανονισμένο κάτι.

Αυτό έχει 2 πιθανά σενάρια: 1) Να γίνει ο Γ' Παγκόσμιος στο σπίτι, οπότε κάθεσαι και τους λες πολύ ψύχραιμα ότι είσαι πλέον ενήλικο άτομο, ξέρεις να προσέχεις τον εαυτό σου και με την συμπεριφορά τους απλά φαίνονται να μην σου έχουν καθόλου εμπιστοσύνη, και συνεχίζεις ακάθεκτη. (Τι θα κάνουν? Θα σε κλειδώσουν εντός σπιτιού για "τιμωρία" ή θα εγκατασταθούν μόνιμα με το τηλεσκόπιο στο μπαλκόνι να παρακολουθούν αν βγήκες, με ποιον και πότε; Τότε μιλάμε για παθολογική κατάσταση και αν όντως γίνει, πάρε τα δραστικά μέτρα που λέμε παραπάνω). 2) Στην αρχή δεν θα τους καλαρέσει αλλά δεν θα πουν τίποτα άμεσα, και σιγά-σιγά θα "εκπαιδευτούν", και ακόμα και να έρχονται συνέχεια δεν θα μπαίνουν καθόλου μέσα στα πόδια σου.

Και γω τους εκπαιδεύω χρόνια αφού λόγω του ότι πέρασα στο hometown μου δεν θα πήγαινα να νοικιάσω κάπου να μείνω μόνη μου, και σε καλό επίπεδο έχουμε φτάσει. Τώρα, δεδομένου ότι σε 1,5 χρόνο τελειώνω και θα φύγω εκτός Θεσσαλονίκης, έχω ξεκινήσει την αντίστοιχη εκπαίδευση ότι ξέρετε θα συντηρώ δικό μου σπίτι.:P Θέλουν χρόνο και να είσαι και λίγο ψυλλιασμένη να ξεκινάς το μπίρι-μπίρι κάποιους μήνες πριν από αυτό που θες να κάνεις (π.χ. εγώ το έκανα με όλα τα ταξίδια που ήθελα να κάνω και θα ήμουν μόνη μου, αν τους το έλεγα μια βδομάδα πριν κλείσω τα εισιτήρια δεν θα είχα πάει πουθενά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ΑΠΕΙΡΕΣ φορές τους έχω εξηγήσει ήρεμα και λογικά ότι δεν υπάρχει λόγος να αφήνουν τη δουλειά τους και να έρχονται...αλλά ισχυρίζονται ότι είμαι υπερβολική, ότι δεν έρχονται δα και τόσο συχνά κλπ...αλλά από την άλλη δε θέλω να τους το ξεκόψω και να τους απαγορεύσω να έρχονται στο σπίτι που οι ίδιοι με χρήματά τους νοικιάζουν στο όνομά τους..

πείτε κάτι ρε παιδιά, γιατί πολύ προβληματίζομαι και χαλιέμαι! :(

Aπό την στιγμή που σου πληρώνουν το σπίτι πρέπει να κάνεις ότι θέλουν αυτοί εφόσον αυτά που κάνουν δεν είναι παράλογα. Το να έρχονται 1 φορά στο τόσο δε το βρίσκω παράλογο οπότε βρίσκω δίκιο στους γονείς καθώς μεγαλώνει θα σταματήσουν να τα κάνουν αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Όταν άλλος κάνει κουμάντο στα οικονομικά είσαι υποχρεωμένος να ακολουθήσεις τους κανόνες του. (καλά δεν μιλάμε για ακραίες καταστάσεις)
Να δούμε πώς θα γυρίζεις στις 5 το πρωί όταν θα σε έχουν αφήσει με 3 ευρώ πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι το ότι σε χρηματοδοτούν όμως δε πάει να πει πως είναι υποχρεωμένη να τα ανέχεται όλα. Γονείς σου είναι υποτίθεται πως υπάρχει ένας δίαυλος επικοινωνίας. Αν κάτι σε ενοχλεί το συζητάς δε λες "οκ μάνα είναι, λογικό". Μεθαύριο μπορεί να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη με κάποιον που θα γνωρίσεις κι εκεί τα ίδια θα λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ακριβώς αυτό. κι έτσι κι αλλιώς η κοπέλα ήταν συγκεκριμένη, οι γονείς της πάνε σχεδόν κάθε εβδομάδα κι αυτό την ενοχλεί. δε θα έπρεπε να κάνει κάτι γι' αυτό εφόσον νιώθει ότι πιέζεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top