Ποιοι θα δηλώσετε φέτος παραϊατρικές σχολές;

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Παιδια, για καποιον που ειναι αριστος στη Βιολογια, αλλα ετσι και ετσι στα υπολοιπα θετικα, ποια παραιατρικη σχολη θα προτεινατε? :)

Εργοθεραπεία
Λογοθεραπεία
Φυσικοθεραπεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
φυσικοθεραπεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Δηλαδη η φυσικοθεραπεια δε θελει πολλα μαθηματικα και γενικα θετικα? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Παιδια, για καποιον που ειναι αριστος στη Βιολογια, αλλα ετσι και ετσι στα υπολοιπα θετικα, ποια παραιατρικη σχολη θα προτεινατε? :)

Μαιευτική σίγουρα. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Στις περισσότερες μεσσαιο-χαμηλοβαθμες σχολές του 3ου πεδίου μπαίνουν κ πολλά ατομα απο θεωρητική κατευθυνση, επομενως απο άποψη μαθημάτων δε χρειαζεται να σε ανησυχεί κάτι. Όλα τα τμήματα διαφέρουν πολυ μεταξύ τους, οποτε διαλεξε αυτό που σου αρέσει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
κάποια μαθήματα σίγουρα περιέχουν στοιχεία από τα υπόλοιπα θετικά μαθήματα, πιστεύω όμως όχι κάτι δύσκολο. Κοίτα και εδώ τα μαθήματα https://www.teiath.gr/userfiles/mstamou/2013_programe_descriprion_grfinal.pdf
Την θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσα σχολή και με σχετικά καλές προοπτικές. Και οι νοσηλευτικές σχολές πρέπει να είναι αρκετά καλές.
Βέβαια απ'ότι είδα τώρα είσαι ΄γ γυμνασίου, δεν έχεις ολοκληρωμένη άποψη για το τι είναι βιολογία. Εγώ μέχρι την ά λυκείου την σιχαινόμουν την βιολογία, μετά άρχισα να την συμπαθώ΄και πλέον είναι το αγαπημένο μου αντικείμενο.
Και οι σχολές ιατρικών εργαστηρίων είναι πολύ ενδιαφέρουσες, τώρα το θυμήθηκα που το είδα στον fmarulezkd, το μόνο κακό είναι ότι μετά δουλεύεις ως υπάλληλος κάποιου άλλου ενώ από το τμήμα φυσικοθεραπείας μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θα δηλωσω ΤΕΕΙ Ιατρικων εργαστηριων και ειλικρινα ειμαι πολυ χαρουμενη που το πιανω . Φαινεται πολυ ενδιαφερουσα σχολη :) (ηθελα βιολογικο παιδακια αλλα σε καμια περιπτωση δεν το πιανω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

donkiexotis

Νεοφερμένος

Ο donkiexotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θα δηλωσω ΤΕΕΙ Ιατρικων εργαστηριων και ειλικρινα ειμαι πολυ χαρουμενη που το πιανω . Φαινεται πολυ ενδιαφερουσα σχολη :) (ηθελα βιολογικο παιδακια αλλα σε καμια περιπτωση δεν το πιανω)
Μπραβο! Συγχαρητηρια! Κ γω εργαστηρια ηθελα αλλα μαλλον για νοσηλευτικη με βλεπω με 13.4, μιλωντας παντα για αθηνα...
Αλλιως Λαρισα σου ρχομαι!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Θα δηλωσω ΤΕΕΙ Ιατρικων εργαστηριων και ειλικρινα ειμαι πολυ χαρουμενη που το πιανω . Φαινεται πολυ ενδιαφερουσα σχολη :) (ηθελα βιολογικο παιδακια αλλα σε καμια περιπτωση δεν το πιανω)

Μπραβο! Συγχαρητηρια! Κ γω εργαστηρια ηθελα αλλα μαλλον για νοσηλευτικη με βλεπω με 13.4, μιλωντας παντα για αθηνα...
Αλλιως Λαρισα σου ρχομαι!:clapup:
Καλή τύχη νέοι! Οσα στραβά και αν εχουν τα τμήματα
το ααντικείμενο δινει πολλές ευκαιρίες κατά την διάρκεια των σπουδων για οποιον ενδιαφερετε. Ψαχτειτε από νωρις και κυνηγηστε τις, γιατι λιγοι θα σας βοηθήσουν σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Θα δηλωσω ΤΕΕΙ Ιατρικων εργαστηριων και ειλικρινα ειμαι πολυ χαρουμενη που το πιανω . Φαινεται πολυ ενδιαφερουσα σχολη :) (ηθελα βιολογικο παιδακια αλλα σε καμια περιπτωση δεν το πιανω)

Μπορείς να κάνεις όμως μεταπτυχιακές σπουδές στο Βιολογικό. Βέβαια με πολύ πολύ διάβασμα. :) Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ειδα σημερα το οπτικης και οπτομετριας.θα μου αρεσε το επαγγελμα του οπτικου.....Ως προς την επαγγελματικη αποκατασταση ειναι καλο?Παντως τα γυαλια ειναι αρκετα ακριβα,νομιζω πως εχει καλο εισοδημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Απ'ότι ξέρω δεν έχεις κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα και αυτό είναι αρκετά κακό, σημαίνει ότι ο καθένας που έχει το κεφάλαιο μπορεί να ανοίξει κατάστημα οπτικών. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια οπότε διορθώστε με.
Επίσης απ'ότι έχω ακούσει θέλει αρκετά μεγάλο κεφάλαιο για να φτιάξεις στοκ ενώ δεν ξέρω τι γίνεται με τα μηχανήματα που κόβουν τους φακούς κτλ. (υποθέτω βέβαια ότι κάποια οπτικά δεν θα έχουν εργαστήριο).
Στα καταστήματα οι τιμές είναι πολύ τσιμπημένες και πιστεύω ότι έχουν μεγάλο περιθώριο κέρδους, αυτό όμως εξαρτάται και από την πελατεία μιας και σίγουρα θα έχουν επηρεαστεί από την κρίση όπως όλα τα επαγγέλματα. Και 500% κέρδος να έχουν ανά ζευγάρι γυαλιών, αν πουλάς ένα ζευγάρι το μήνα σκούρα τα πράγματα... Εξαρτάται και την
Επίσης τα τελευταία χρόνια έχουν ξεπεταχτεί πολλά διαδικτυακά μαγαζιά με πολύ χαμηλές τιμές (ειδικά στο εξωτερικό). Οι διαφορές είναι χαώδεις σε κάποιες περιπτώσεις και πιστεύω ότι τα επόμενα χρόνια ίσως αρχίσει να τα δοκιμάζει ο κόσμος και αυτό θα δημιουργήσει μεγάλο ανταγωνισμό.

Δεν λέω ότι δεν είναι καλό σαν επάγγελμα και αν σου αρέσει σίγουρα σκέψου το σοβαρά, απλά σου παραθέτω και μερικά γεγονότα για να το σκεφτείς πιο καλά το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Εργοθεραπεία
Λογοθεραπεία
Φυσικοθεραπεία
Με τι ακριβώς ασχολείται ένας απόφοιτος του τμήματος εργοθεραπείας; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Απ'ότι ξέρω δεν έχεις κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα και αυτό είναι αρκετά κακό, σημαίνει ότι ο καθένας που έχει το κεφάλαιο μπορεί να ανοίξει κατάστημα οπτικών. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια οπότε διορθώστε με.
Επίσης απ'ότι έχω ακούσει θέλει αρκετά μεγάλο κεφάλαιο για να φτιάξεις στοκ ενώ δεν ξέρω τι γίνεται με τα μηχανήματα που κόβουν τους φακούς κτλ. (υποθέτω βέβαια ότι κάποια οπτικά δεν θα έχουν εργαστήριο).
Στα καταστήματα οι τιμές είναι πολύ τσιμπημένες και πιστεύω ότι έχουν μεγάλο περιθώριο κέρδους, αυτό όμως εξαρτάται και από την πελατεία μιας και σίγουρα θα έχουν επηρεαστεί από την κρίση όπως όλα τα επαγγέλματα. Και 500% κέρδος να έχουν ανά ζευγάρι γυαλιών, αν πουλάς ένα ζευγάρι το μήνα σκούρα τα πράγματα... Εξαρτάται και την
Επίσης τα τελευταία χρόνια έχουν ξεπεταχτεί πολλά διαδικτυακά μαγαζιά με πολύ χαμηλές τιμές (ειδικά στο εξωτερικό). Οι διαφορές είναι χαώδεις σε κάποιες περιπτώσεις και πιστεύω ότι τα επόμενα χρόνια ίσως αρχίσει να τα δοκιμάζει ο κόσμος και αυτό θα δημιουργήσει μεγάλο ανταγωνισμό.

Δεν λέω ότι δεν είναι καλό σαν επάγγελμα και αν σου αρέσει σίγουρα σκέψου το σοβαρά, απλά σου παραθέτω και μερικά γεγονότα για να το σκεφτείς πιο καλά το θέμα.

Ευχαριστω για την ενημερωση.Β λυκειου ειμαι και θα παω οικονομικα του χρονου απλα λεω να παρω 5ο μαθημα βιολογια γ.π. για αυτο το τμημα που μου αρεσει.Ο αρχικος μου στοχος ειναι λο.χρη και οδε απλα δεν ξερω αν αξιζει να παρω και βιολογια για να εχω μια εναλακτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Η εργοθεραπεία είναι η επιστήμη εκείνη που σκοπός της είναι να καταστήσει το άτομο λειτουργικό και ικανό να εκτελέσει όλες τις δραστηριότητες που χρειάζεται στη ζωή του. Η εργοθεραπεία χρησιμοποιεί τη δραστηριότητα θεραπευτικά και μέσω αυτής εκπληρώνει το σκοπό της.Το προτέρημα της εργοθεραπείας στην αποκατάσταση είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει οποιαδήποτε δραστηριότητα, είτε είναι παιχνίδι είτε είναι ένα χόμπι, για να εκπαιδεύσει το άτομο σε κάποια δεξιότητα. Έτσι για να μάθει, για παράδειγμα, ένα άτομο να ακολουθεί οδηγίες, μπορεί να χρησιμοποιήσει μια απλή συνταγή σε μια κυρία ή τις μουσικές καρέκλες σε ένα παιδί. Με αυτό τον τρόπο η συνεδρία κυλάει ευχάριστα και η δραστηριότητα αποκτά αξία για το ίδιο το άτομο.Έχει διαφορές με την παρεμφερή φυσικκοθεραπεία,η οποια ασχολείται με την θεραπεία μυοσκελετικών.καρδιοαναπνευστικών,νευρολογικών κλπ προβλημάτων με φυσικές ή τεχνητές (ηλεκτροθεραπεια,κινησιοθεραπεια κλπ) μεθοδους!Η εργοθεραπεια ειναι επισης πολυ καλη ιδιως τωρα που παρουσιαζονται μεγαλυτερες αναγκες για παιδια με προβληματα αναπτυξιακα, αλλά και ενηλικες. Εχει πολυ καλες προοπτικες αλλα δεν ειναι τοσο ευκολο να ανοιξεις δικο σου κεντρο.Σαν φυσικοθεραπευτης ανοιγεις δικο σου κεντρο . Είναι πολυ καλη σχολη! Εξαιρετικη επιλογη αν και χρειαζεται και εκει κεφαλαιο.Βεβαια μπορεις να κανεις θεραπειες ,ακομα και μαυρα προφανως είτε να δουλεψεις σε καποιο φυσικοθεραπευτήριο,γυμναστηριο,κεντρο αποκαταστασης(το οποιο πολλες φορες περιλαμβανει λογοθεραπευτες,φυσικοθεραπευτες και εργοθεραπευτες μαζι).Σου τα παρουσιασα μαζι γιατι εχουν αρκετα κοινα απλα η εργοθεραπεια ασχολειται αρκετα με παιδια με ειδικες αναγκες και εστιαζει κυριως στη θεραπεια πιο βαριων λειτουργικων προβληματων με κυριο μεσο την καθημερινη δραστηριοτητα!! ΤΕΙ Εργοθεραπειας εχει μονο στην Αθηνα και Τει Φυσικοθεραπειας στην Λαμια,Αίγιο,Θεσσαλονικη,Αθηνα(σου τα παρεθεσα με σειρα που κατα πολλους ειναι και η σειρα ποιοτητας των σχολων).Ναι οντως η εργοθεραπεια επειδη εχει να κανει με πολυ βαρια περιστατικα εστιαζει ισως περισσοτερο και στον ψυχολογικο τομεα απο την φυσικοθεραπεια αλλα προφανως δεν ειναι αυτος ο σκοπος,και η φυσικοθεραπεια ομως εχει επαφη με τον ασθενη,κινηση,θεραπεια και με περισσοτερες μεθοδους θα ελεγα.
Το οτι τις εχουν στα ΤΕΙ δε λεει τιποτα. Εχουν πεσει τα συμφεροντα εδω στο Ελλάντα (ορθοπεδικοι κια φυσιατροι) και δεν αφηνουν να περασει στα ΑΕΙ οπως η νοσηλευτικη ουτε η φυσικοθεραπεια αν και για την εργοθεραπεια δεν εχω αποψη κατα ποσο θα πρεπε να ειναι σε ΤΕΙ ή ΑΕΙ.

Στο εξωτερικο και ιδιως Αμερικη για γινεις φυσικοθεραπευτης κανεις 4 χρονια προϊατρικο και άλλα 3 καθαρα φυσικοθεραπεια.
Ο,τι αλλο θελεις μου λες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
παντως η συζητηση πηγε λιγο λαθος
δεδομενου πως η Φαρμακευτικη,η Οδοντιατρικη,αλλα και το Βιολογικο
δεν θεωρουνται παραιατρικες επιστημες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όποιος λέει την σχολή του παραιατρική σνομπάρει την σχολή του. Paramedics είναι αυοτί που δουλεύουν στο ΕΚΑΒ φυσικοθεραπευτές, εργοθεραπευτές, λογοθεραπευτές κοκ δεν είναι παραιατροί γιατί κάνουν άλλο πράγμα από τους ιατρούς και έχουν άλλους στόχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Το οτι τις εχουν στα ΤΕΙ δε λεει τιποτα. Εχουν πεσει τα συμφεροντα εδω στο Ελλάντα (ορθοπεδικοι κια φυσιατροι) και δεν αφηνουν να περασει στα ΑΕΙ οπως η νοσηλευτικη ουτε η φυσικοθεραπεια αν και για την εργοθεραπεια δεν εχω αποψη κατα ποσο θα πρεπε να ειναι σε ΤΕΙ ή ΑΕΙ.
Aπό τη στιγμή που ανήκει στη μία κατηγορία, δεν έχει σημασία αν είναι αυτή ΤΕΙ ή Πανεπιστήμιο. Ακόμα και να αλλάξουν την ίδια δουλειά θα κάνουν. Αν και βγαίνουμε εκτός θέματος, γνώμη μου είναι πως κάποιες κάποιες από τις παραϊατρικές σχολές, κυρίως τα ιατρικά εργαστήρια, νοσηλευτική, μαιευτική και φυσιοθεραπεία, με επιφύλαξη για λογο/εργο-θεραπεία και ραδιολογία (επειδή δε τις έχω κοιτάξει πολύ) θα έπρεπε να ενσωματωθούν σε ένα τμήμα, με κοινά πρώτα εξάμηνα και στη συνέχεια επιλογή κατευθύνσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Aπό τη στιγμή που ανήκει στη μία κατηγορία, δεν έχει σημασία αν είναι αυτή ΤΕΙ ή Πανεπιστήμιο. Ακόμα και να αλλάξουν την ίδια δουλειά θα κάνουν. Αν και βγαίνουμε εκτός θέματος, γνώμη μου είναι πως κάποιες κάποιες από τις παραϊατρικές σχολές, κυρίως τα ιατρικά εργαστήρια, νοσηλευτική, μαιευτική και φυσιοθεραπεία, με επιφύλαξη για λογο/εργο-θεραπεία και ραδιολογία (επειδή δε τις έχω κοιτάξει πολύ) θα έπρεπε να ενσωματωθούν σε ένα τμήμα, με κοινά πρώτα εξάμηνα και στη συνέχεια επιλογή κατευθύνσεως.
Καμία σχεση,εντελως διαφορετικη φιλοσοφια ο ραδιολογος,αλλες ασχολειες,αλλη γνωση.Και νομιζω οτι θα ταν τραγικο να στιβαζουμε επαγγελματα που εχουν εντελως διαφορετικες απαιτησεις..Αλλο ενας ραδιολογος που βγαζει ακτινογραφιες,αλλο ενας φυσικοθεραπευτης που κανει μαλαξη,κινησιοθεραπεια,taping κλπ,αλλο ενας μαευτηρας που ξεγενναει,νοσηλευτης που πρεπει να ξερει 1000 + 1 πραγματα για φαρμακα,ασθενειες,αλλο ενας βοηθος μικροβιολογου που κανει αναλυση ουρων κλπ.Ελαχιστα μαθηματα μπορει να εχουν κοινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Καμία σχεση,εντελως διαφορετικη φιλοσοφια ο ραδιολογος,αλλες ασχολειες,αλλη γνωση.Και νομιζω οτι θα ταν τραγικο να στιβαζουμε επαγγελματα που εχουν εντελως διαφορετικες απαιτησεις..Αλλο ενας ραδιολογος που βγαζει ακτινογραφιες,αλλο ενας φυσικοθεραπευτης που κανει μαλαξη,κινησιοθεραπεια,taping κλπ,αλλο ενας μαευτηρας που ξεγενναει,νοσηλευτης που πρεπει να ξερει 1000 + 1 πραγματα για φαρμακα,ασθενειες,αλλο ενας βοηθος μικροβιολογου που κανει αναλυση ουρων κλπ.Ελαχιστα μαθηματα μπορει να εχουν κοινα.
Το καμία σχέση είναι υπερβολικά τραβηγμένο. Όλες αυτές οι σχολές είναι κλαδάκια του κορμού της βιοϊατρικής και όλες τους δουλεύουν για τον ασθενή. Προσωπικά τραγικό θεωρώ τραγικό το να κάνω το ίδιο μάθημα, με τον ίδιο καθηγητή, στις ίδιες αίθουσες με τη νοσηλευτική, απλά σε διαφορετικές ώρες. Είναι σπατάλη πόρων, ενέργειας και χρόνου.
Προφανώς ο καθένας καταλήγει αλλού, γι' αυτό και μίλησα για κατευθύνσεις. O βασικός κορμός όμως είναι κοινός, εξού και τα μαθήματα γενικής υποδομής. Tα μαθήματα είναι αρκετά για να καλυφθούν τα 2-3 πρώτα εξάμηνα, που τόσο θεωρώ πως πρέπει να είναι ο κοινός χρόνος. Δε βάζω μέσα την πτυχιακή εργασία που επίσης θα ήταν ενδιαφέρουσα σε ένα ενοποιημένο τμήμα, καθώς υπάρχουν ασθένειες που είναι ενδιαφέρουσες από άποψη εργαστηριακών ευρημάτων αλλά και θεραπευτικής/νοσηλευτικής προσέγγισης. Ενδεικτικά μαθήματα ΥΓ που υπάρχουν στις περισσότερες σχολές:
Πληροφορική, Βιοστατιστική, Ορολογία, Ιατρική Φυσική/Απεικονιστική, Ορολογία, Πρώτες βοήθειες, Μεθοδολογία έρευνας, Δεοντολογία/Εργασιακές σχέσεις, Ψυχολογία υγείας, ανατομία, φυσιολογία, μικροβιολογία, φαρμακολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top