Αστρονομία στο Μαθηματικό ;

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
νομιζα οτι τα μαθηματικα και η φυσικη τεχνολογικης και θετικης ηταν ακριβως το ιδιο πραγμα! :confused:
Δηλαδη τι διαφορες εχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CHRISTAV

Νεοφερμένος

Ο CHRISTAV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Η Φυσική και τα μαθηματικά δεν έχουν διαφορές αλλά όλα τα μαθήματα εκτός της έκθεσης είναι διαφορετικά και δεν ξέρω που είναι πιο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Ρωταω για να ξερω μιας και δεν ειμαι σιγουρος που περναω
Μπορει καποιος με πτυχιο μαθηματικου να ασχοληθει με την αστρονομια?
Βεβαια ευχομαι να περασω φυσικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ρωταω για να ξερω μιας και δεν ειμαι σιγουρος που περναω
Μπορει καποιος με πτυχιο μαθηματικου να ασχοληθει με την αστρονομια?
Βεβαια ευχομαι να περασω φυσικο
ναι βασικα απο το μαθηματικο μπορεις να ασχοληθεις με απειρα πραγματα οπως φυσικη(διαφοροι κλαδοι) ,χημεια (διαφοροι κλαδοι) ,πληροφορικη ,οικονομικα ,μηχανικη ,βιολογια ,γεωλογια ,κοινωνιολογια ,ψυχολογια ,κλπ κλπ . Ειναι πολυ καλη επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
χαλαρα, απλα προσεξε οπου και να μπεις να μη φοιτητοποιηθεις πληρως με τη κακη εννοια και καταληξεις και εσυ σε κανα φροντηστηριο με το ζορι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Ρωταω για να ξερω μιας και δεν ειμαι σιγουρος που περναω
Μπορει καποιος με πτυχιο μαθηματικου να ασχοληθει με την αστρονομια?
Βεβαια ευχομαι να περασω φυσικο
Ναι μπορείς να ασχοληθείς,υπάρχουν και 2 μαθήματα αστρονομίας στο μαθηματικό(στην Αθήνα τουλάχιστον που ξέρω).Βέβαια εντάξει στο φυσικό αν δεν κάνω λάθος υπάρχει κατεύθυνση που ασχολείται με αστροφυσική και αστρονομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ναι. Στο Φυσικό υπάρχει η ομώνυμη κατεύθυνση και αν δεν κάνω λάθος στο ΑΠΘ και στην Πάτρα, έχουν αντίστοιχη κατεύθυνση αρκετά mathematical-based. Βέβαια και από ένα Τμήμα Μαθηματικών υπάρχει η δυνατότητα με σχετική επιλογή (όχι μόνο μαθημάτων Αστρονομίας) αλλά και μαθηματικών που χρειάζονται σε ενδεχόμενο μεταπτυχιακό / διδακτορικό πάνω στην Αστρονομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Όπως σου είπαν Γιάννη, για να στο επιβεβαιώσω και εγώ, από το μαθηματικό μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην αστροφυσική. Ξέρω άτομα που το έχουν κάνει και μάλιστα, από όσο ξέρω αρκετοί καθηγητές του φυσικού στον τομέα της αστροφυσικής είναι πτυχιούχοι μαθηματικού. Όμως, για να το έχεις υπόψη και αυτό, ακόμη και να κάνεις μεταπτυχιακό στο φυσικό, τυπικά τα επαγγελματικά σου δικαιώματα είναι αυτά του μαθηματικού.
ναι βασικα απο το μαθηματικο μπορεις να ασχοληθεις με απειρα πραγματα οπως φυσικη(διαφοροι κλαδοι) ,χημεια (διαφοροι κλαδοι) ,πληροφορικη ,οικονομικα ,μηχανικη ,βιολογια ,γεωλογια ,κοινωνιολογια ,ψυχολογια ,κλπ κλπ . Ειναι πολυ καλη επιλογη
Πω, πω, αυτοί που δεν έχουν σπουδάσει μαθηματικά μες στην υπερβολή συνέχεια. Νησάφι, πια! Είμαι σίγουρος ότι ο αριθμός είναι θετικός ακέραιος και πεπερασμένος! :P

Ναι. Στο Φυσικό υπάρχει η ομώνυμη κατεύθυνση και αν δεν κάνω λάθος στο ΑΠΘ και στην Πάτρα, έχουν αντίστοιχη κατεύθυνση αρκετά mathematical-based. Βέβαια και από ένα Τμήμα Μαθηματικών υπάρχει η δυνατότητα με σχετική επιλογή (όχι μόνο μαθημάτων Αστρονομίας) αλλά και μαθηματικών που χρειάζονται σε ενδεχόμενο μεταπτυχιακό / διδακτορικό πάνω στην Αστρονομία.
Δηλαδή; Τι παραπάνω μπορεί να γίνει σε μάθημα αστρονομίας/αστροφυσικής σε σχέση με τα μαθηματικά; Και μη μου πεις για γενική σχετικότητα, γιατί δεν υπάρχει τμήμα που να μην έχει και γενική σχετικότητα και όλα το έχουν επιλεγόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
οποτε μπορω να ασχοληθω με εναν απο τους δυο τομεις που σκεφτομαι και απο το μαθηματικο
ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δηλαδή; Τι παραπάνω μπορεί να γίνει σε μάθημα αστρονομίας/αστροφυσικής σε σχέση με τα μαθηματικά; Και μη μου πεις για γενική σχετικότητα, γιατί δεν υπάρχει τμήμα που να μην έχει και γενική σχετικότητα και όλα το έχουν επιλεγόμενο.

Αναφέρομαι σε κάποια "κατεύθυνση" σπουδών μέσα στο πρόγραμμα. Μπορείς να δεις λίγο την κατεύθυνση που προσφέρει το Φυσικό ΑΠΘ, Πάτρας, Ιωαννίνων, πάνω στη Θεωρητική Φυσική. Δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο μάθημα ή σε συγκεκριμένο μάθημα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αναφέρομαι σε κάποια "κατεύθυνση" σπουδών μέσα στο πρόγραμμα. Μπορείς να δεις λίγο την κατεύθυνση που προσφέρει το Φυσικό ΑΠΘ, Πάτρας, Ιωαννίνων, πάνω στη Θεωρητική Φυσική. Δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο μάθημα ή σε συγκεκριμένο μάθημα. :)
Fair enough. :P Δεν το πρόσεξα ότι έλεγες για κατεύθυνση και πόσω μάλλον ότι έλεγες και γενικά για άλλη κατεύθυνση και όχι τις σχετιζόμενες με αστρονομία/αστροφυσική τους απαραίτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν πειράζει. Τουλάχιστον έτσι μπορούν οι υποψήφιοι να καταλάβουν τι διαφορά "κατεύθυνσης" σπουδών από το συγκεκριμένο μάθημα. Σε Πανεπιστημιακό επίπεδο, κάτι που φαντάζει ως μάθημα στα μάτια ενός μαθητή, με τη σχολική εικόνα, μπορεί να είναι χαώδης και πολύ απαιτητικός επιστημονικός κλάδος με δική του, αυτοδύναμη "κατεύθυνση" σπουδών, σε ανώτερο επίπεδο της εκπαίδευσης. Βέβαια οι κατευθύνσεις και οι Αστρονομίες ως μαθήματα ή ως κατευθύνσεις, προϋποθέτουν καλή επαφή με τη βάση της επιστήμης, στην οποία ανήκουν. Αναφέρω χαρακτηριστικό παράδειγμα την κατεύθυνση Αστρονομίας στο Τμ.Φυσικής του ΑΠΘ για να δουν οι ενδιαφερόμενοι, ότι κάποια πράγματα προϋποθέτουν πιο σφαιρική αντιμετώπιση της επιστήμης.

Κατεύθυνση Αστρονομίας

7o εξάμηνο
Υποχρεωτικά:
Αστροφυσική

Επιλεγόμενα:
Πλανητικά συστήματα και διαστημική εξερεύνηση
Αστρικά Συστήματα
Μη γραμμικά δυναμικά συστήματα

8o εξάμηνο
Υποχρεωτικά:
Παρατηρησιακή Αστρονομία

Επιλεγόμενα:
Θεωρητική Μηχανική ΙΙΙ
Κοσμολογία
Ραδιοαστρονομία
Φυσική Πλάσματος
Γενική Θεωρία Σχετικότητας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top