Ξένες γλώσσες και επαγγελματική αποκατάσταση

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Γεια σαας!! :hello:
Εβλεπα πριν από λίγο το θέμα σχετικά με την αποκατάσταση από 1ο πεδίο -περιττό να πω ότι δεν ενθουσιάστηκα. :worry: Έκανα μία σύντομη αναζήτηση και είδα ότι δεν υπάρχει παρόμοιο θέμα, οπότε είπα να πω κι εγώ τον πόνο μου...
Εγώ, λοιπόν, θα πάω τώρα 1η λυκείου και θα πάω θεωρητική (δεκτά τα συλλυπητήρια).. Θέλω να σπουδάσω έξω (όχι γενικά, απλά αυτό που θέλω να κάνω είναι αναγκαστικά έξω), και θέλω να ασχοληθώ με τις ξένες γλώσσες και την γλωσσολογία κυρίως. Αν σπουδάσω εδώ, πάλι το ίδιο θα κάνω απλά με διαφορετικό τρόπο, είναι μονόδρομος.. :P (Θα ήθελα να κάνω και κάτι σε φιλολογία αλλά οι προοπτικές και το γεγονος οτι βγαίνεις φιλόλογος από καμιά εικοσαριά σχολές με απέτρεψε..)

Λοιπόν, οι ξένες γλώσσες τι μέλλον έχουν? Εννοώ, ως προσόν είναι φυσικά σημαντικό, όμως ως αυτοτελές επάγγελμα? Τι προοπτικές μπορεί αν μου δώσουν, για παράδειγμα, δύο πτυχία ξένων φιλολογιών? :hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Γεια σαας!! :hello:
Εβλεπα πριν από λίγο το θέμα σχετικά με την αποκατάσταση από 1ο πεδίο -περιττό να πω ότι δεν ενθουσιάστηκα. :worry: Έκανα μία σύντομη αναζήτηση και είδα ότι δεν υπάρχει παρόμοιο θέμα, οπότε είπα να πω κι εγώ τον πόνο μου...
Εγώ, λοιπόν, θα πάω τώρα 1η λυκείου και θα πάω θεωρητική (δεκτά τα συλλυπητήρια).. Θέλω να σπουδάσω έξω (όχι γενικά, απλά αυτό που θέλω να κάνω είναι αναγκαστικά έξω), και θέλω να ασχοληθώ με τις ξένες γλώσσες και την γλωσσολογία κυρίως. Αν σπουδάσω εδώ, πάλι το ίδιο θα κάνω απλά με διαφορετικό τρόπο, είναι μονόδρομος.. :P (Θα ήθελα να κάνω και κάτι σε φιλολογία αλλά οι προοπτικές και το γεγονος οτι βγαίνεις φιλόλογος από καμιά εικοσαριά σχολές με απέτρεψε..)

Λοιπόν, οι ξένες γλώσσες τι μέλλον έχουν? Εννοώ, ως προσόν είναι φυσικά σημαντικό, όμως ως αυτοτελές επάγγελμα? Τι προοπτικές μπορεί αν μου δώσουν, για παράδειγμα, δύο πτυχία ξένων φιλολογιών? :hmm::hmm:

Επειδή το έχω ψάξει το πράγμα, οι γλώσσες μόνες τους δε σου εξασφαλίζουν και πολλά στην Ελλάδα. Πιστεύω ότι καλό είναι να σπουδάσεις κάτι άλλο που σου αρέσει κάπως και παράλληλα να μαθαίνεις ό,τι γλώσσα θες. Εκτός αν θες να γίνεις μεταφράστρια όμως είναι πολύ περιορισμένος κλάδος και πλέον οι απόφοιτοι της αντίστοιχης φιλολογίας ή έστω αυτοί με Γ2 πτυχίο σε καλύπτουν.
Αυτή είναι η γνώμη μου και αυτό θα ακολουθήσω κι εγώ γιατί είχα τις ακριβώς ίδιες σκέψεις με σένα :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Γεια σαας!! :hello:
Εβλεπα πριν από λίγο το θέμα σχετικά με την αποκατάσταση από 1ο πεδίο -περιττό να πω ότι δεν ενθουσιάστηκα. :worry: Έκανα μία σύντομη αναζήτηση και είδα ότι δεν υπάρχει παρόμοιο θέμα, οπότε είπα να πω κι εγώ τον πόνο μου...
Εγώ, λοιπόν, θα πάω τώρα 1η λυκείου και θα πάω θεωρητική (δεκτά τα συλλυπητήρια).. Θέλω να σπουδάσω έξω (όχι γενικά, απλά αυτό που θέλω να κάνω είναι αναγκαστικά έξω), και θέλω να ασχοληθώ με τις ξένες γλώσσες και την γλωσσολογία κυρίως. Αν σπουδάσω εδώ, πάλι το ίδιο θα κάνω απλά με διαφορετικό τρόπο, είναι μονόδρομος.. :P (Θα ήθελα να κάνω και κάτι σε φιλολογία αλλά οι προοπτικές και το γεγονος οτι βγαίνεις φιλόλογος από καμιά εικοσαριά σχολές με απέτρεψε..)

Λοιπόν, οι ξένες γλώσσες τι μέλλον έχουν? Εννοώ, ως προσόν είναι φυσικά σημαντικό, όμως ως αυτοτελές επάγγελμα? Τι προοπτικές μπορεί αν μου δώσουν, για παράδειγμα, δύο πτυχία ξένων φιλολογιών? :hmm::hmm:

Λοιπόν,επειδή πριν από λίγους μήνες ήμουν κι εγώ στη θέση σου (τώρα με ελκύει πιο πολύ η ιστορία και ίσως νομική ή πολιτικές επιστήμες ή κάτι άλλο,τεσπα).Το να έχεις πτυχίο μίας ξένης φιλολογίας όντως στην Ελλάδα δεν σου εξασφαλίζει δουλειά,γιατί οι λύσεις είναι τρεις και απορρίπτονται αμέσως:
-->ΑΣΕΠ και διορισμός στο δημόσιο ως εκπαιδευτικός (ποιος ΑΣΕΠ κορίτσι μου?αυτές οι εποχές έφυγαν ανεπιστρεπτί)
-->φροντιστήρια (θα ξεπατώνεσαι στη δουλειά,πρωινά και απογευματινά τμήματα,κι όλα αυτά για ψίχουλα)
-->ιδιαίτερα (τρελά λεφτά,αλλά συχνά μαύρα -αυτό μπορεί να ακούγεται καλό,αλλά σύνταξη πώς θα πάρεις?μπορεί τώρα να μην το σκέφτεσαι,αλλά όταν θα φτάσεις στα 60,τότε να σε δω!!!- και πάλι είναι θέμα τύχης,να σε συμπαθήσουν,να σε συστήσουν σε άλλους,κτλ.)
Όσο για τις μεταφράσεις,ξέχνα τες,αυτός ο κλάδος έχει πεθάνει και είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάτι.
Από την άλλη όμως,σκέψου πως το πτυχίο μία ξένης φιλολογίας στην Ελλάδα αναγνωρίζεται ως πτυχίο φιλολογίας στη χώρα στην οποία ομιλείται η γλώσσα που σπούδασες!!!Είναι απλό:
Ελλάδα:πτυχίο (ελληνικής) φιλολογίας = φιλόλογος σε σχολείο,πτυχίο ιταλικής φιλολογίας = ιταλικού (καθηγήτρια ιταλικών)
Ιταλία: πτυχίο (ελληνικής) φιλολογίας = ελληνικού (θα διδάσκεις ελληνικά στην Ιταλία,αν σου αρέσει σαν ιδέα καν'το,αλλά θα είναι δύσκολο να βρεις δουλειά όχι λόγω κρίσης αλλά λόγω του ότι κανείς δεν μαθαίνει ελληνικά),πτυχίο ιταλικής φιλολογίας=φιλόλογος σε σχολείο (πώς θα σου φαινόταν να διδάσκεις λογοτεχνία,ιστορία,κτλ... σε ένα σχολείο εκεί?)
Τέλος,μπορείς να ακολουθήσεις κάτι άσχετο από αυτό που σπούδασες (πχ δημοσιογράφος,μπορείς να το κάνεις με πτυχίο φιλολογίας) ή με ένα μεταπτυχιακό στην ιστορία ή μουσειολογία να δουλέψεις σε κάποιο μουσείο ή ως κριτικός τέχνης.
Τα επαγγέλματα είναι πολλά,μη σε νοιάζει η επαγγελματική αποκατάσταση,κάνε αυτό που θέλεις και μην ακούς κανέναν!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Λοιπόν,επειδή πριν από λίγους μήνες ήμουν κι εγώ στη θέση σου (τώρα με ελκύει πιο πολύ η ιστορία και ίσως νομική ή πολιτικές επιστήμες ή κάτι άλλο,τεσπα).Το να έχεις πτυχίο μίας ξένης φιλολογίας όντως στην Ελλάδα δεν σου εξασφαλίζει δουλειά,γιατί οι λύσεις είναι τρεις και απορρίπτονται αμέσως:
-->ΑΣΕΠ και διορισμός στο δημόσιο ως εκπαιδευτικός (ποιος ΑΣΕΠ κορίτσι μου?αυτές οι εποχές έφυγαν ανεπιστρεπτί)
-->φροντιστήρια (θα ξεπατώνεσαι στη δουλειά,πρωινά και απογευματινά τμήματα,κι όλα αυτά για ψίχουλα)
-->ιδιαίτερα (τρελά λεφτά,αλλά συχνά μαύρα -αυτό μπορεί να ακούγεται καλό,αλλά σύνταξη πώς θα πάρεις?μπορεί τώρα να μην το σκέφτεσαι,αλλά όταν θα φτάσεις στα 60,τότε να σε δω!!!- και πάλι είναι θέμα τύχης,να σε συμπαθήσουν,να σε συστήσουν σε άλλους,κτλ.)
Όσο για τις μεταφράσεις,ξέχνα τες,αυτός ο κλάδος έχει πεθάνει και είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάτι.
Από την άλλη όμως,σκέψου πως το πτυχίο μία ξένης φιλολογίας στην Ελλάδα αναγνωρίζεται ως πτυχίο φιλολογίας στη χώρα στην οποία ομιλείται η γλώσσα που σπούδασες!!!Είναι απλό:
Ελλάδα:πτυχίο (ελληνικής) φιλολογίας = φιλόλογος σε σχολείο,πτυχίο ιταλικής φιλολογίας = ιταλικού (καθηγήτρια ιταλικών)
Ιταλία: πτυχίο (ελληνικής) φιλολογίας = ελληνικού (θα διδάσκεις ελληνικά στην Ιταλία,αν σου αρέσει σαν ιδέα καν'το,αλλά θα είναι δύσκολο να βρεις δουλειά όχι λόγω κρίσης αλλά λόγω του ότι κανείς δεν μαθαίνει ελληνικά),πτυχίο ιταλικής φιλολογίας=φιλόλογος σε σχολείο (πώς θα σου φαινόταν να διδάσκεις λογοτεχνία,ιστορία,κτλ... σε ένα σχολείο εκεί?)
Τέλος,μπορείς να ακολουθήσεις κάτι άσχετο από αυτό που σπούδασες (πχ δημοσιογράφος,μπορείς να το κάνεις με πτυχίο φιλολογίας) ή με ένα μεταπτυχιακό στην ιστορία ή μουσειολογία να δουλέψεις σε κάποιο μουσείο ή ως κριτικός τέχνης.
Τα επαγγέλματα είναι πολλά,μη σε νοιάζει η επαγγελματική αποκατάσταση,κάνε αυτό που θέλεις και μην ακούς κανέναν!!!:)

Ποιος είπε ότι τα ιδιαίτερα έχουν τρελά λεφτά ; Τα 20άρικα και τα 25άρικα πλέον τα παίρνουν ελάχιστοι εκπαιδευτικοί και μάλιστα αν είναι και δικτυωμένοι με μαθητές ιδιωτικών σχολείων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ποιος είπε ότι τα ιδιαίτερα έχουν τρελά λεφτά ; Τα 20άρικα και τα 25άρικα πλέον τα παίρνουν ελάχιστοι εκπαιδευτικοί και μάλιστα αν είναι και δικτυωμένοι με μαθητές ιδιωτικών σχολείων.

Ναι αλλά έχουν καμιά δεκαριά μαθητές μίνιμουμ την ίδια περίοδο.Αν υπολογίσεις 15Ε/ώραΧ10 μαθητέςΧ2 ώρες/εβδομάδα βγαίνουν 300Ε/εβδομάδα δηλαδή 1,200Ε/μήνα.Τόσα πάνω κάτω παίρνουν κι αυτοί που είναι διορισμένοι σε σχολεία στο δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Είναι απίστευτα δύσκολο να βρει κανείς πλέον 10 μαθητές την εβδομάδα , αν πάλι τους βρει είναι μάγκας και καραμπουζουκλής άλλωστε το θέμα δεν είναι να έχει κανείς μαθητές αλλά να μεταδίδει γνώσεις να αγαπάει το αντικείμενό του και να μην τα κάνει όλα για το χρήμα. Να συμπληρώσω επίσης ότι στην αρχή αυτοί που το παλεύουν με τα ιδιαίτερα έχουν χαμηλές τιμές για να ελκύουν κόσμο υποβαθμίζοντας έτσι τα προσόντα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Όσες καθηγήτριες ξένων γλωσσών ξέρω κάπου τόσους μαθητές έχουν.Αν όχι 10 τότε 7 ή 8 σίγουρα,κι εγώ μένω στη δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδας.Από γνωστούς μου που μένουν σε άλλες επαρχιακές πόλεις (πχ Κατερίνη,Αλεξανδρούπολη,κτλ) τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αν υποθέσουμε ότι έχεις 10 μαθητές με 15 ευρώ την ώρα (που οι περισσότεροι νέοι καθηγητές δεν παίρνουν 15 κατά μέσο όρο ούτε στο όνειρό τους, αλλά ας υποθέσουμε ότι είναι τυχεροί και καπάτσοι) βγαίνουν 300 ευρώ την εβδομάδα. Ας υποθέσουμε ότι δουλεύεις όλες τις εβδομάδες από μέσα Σεπτεμβρίου μέχρι τέλη Μαΐου χωρίς ακυρώσεις, αυτές είναι 33 εβδομάδες στην καλύτερη περίπτωση, άρα έχεις εισόδημα 9.900 το χρόνο. Αν αυτό το διαιρέσεις δια 12, έχεις στην καλύτερη περίπτωση εισόδημα 825 ευρώ το μήνα. Μαύρο μεν, χωρίς ένσημα δε - πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχεις ασφάλιση, δεν έχεις συντάξιμα και κατά πάσα πιθανότητα σε μερικά χρόνια θα σε πιάσει το πόθεν έσχες της εφορίας, αφού θα φαίνεται ότι δεν έχεις χρήματα, κι όμως πληρώνεις λογαριασμούς, κάνεις αγορές κλπ.

Αλλά έτσι κι αλλιώς το εισόδημα των 825 ευρώ είναι ουτοπικό γιατί στην πράξη αυτό που αντιμετωπίζεις είναι χαμηλότερες τιμές (συνάδελφοι δικοί μου με 10 χρόνια προϋπηρεσία παίρνουν κατά μέσο όρο 10-12 ευρώ την ώρα, οι πιο μικροί παίρνουν 7-8 ευρώ την ώρα) και πολλές ακυρώσεις, τις οποίες φυσικά δεν πληρώνεσαι. Αν κάνεις τους ίδιους υπολογισμούς με 8 ευρώ την ώρα, τότε το μηνιαίο εισόδημα πέφτει στα 440 ευρώ το μήνα - και από αυτά πρέπει να επενδύσεις στη δουλειά σου, συγκεκριμένα για αγορά βιβλίων και οπτικοακουστικού υλικού, φωτοτυπίες, γραφική ύλη και βενζίνες. Τι θα σου μείνει στην τσέπη; 350 ευρώ το μήνα και πολλά λέω.

Αν ρωτήσεις τους περισσότερους καινούριους καθηγητές, πολλοί διαβάζουν παιδάκια για 5 ευρώ την ώρα απλά γιατί δεν βρίσκουν μαθητές για ξένες γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Αν υποθέσουμε ότι έχεις 10 μαθητές με 15 ευρώ την ώρα (που οι περισσότεροι νέοι καθηγητές δεν παίρνουν 15 κατά μέσο όρο ούτε στο όνειρό τους, αλλά ας υποθέσουμε ότι είναι τυχεροί και καπάτσοι) βγαίνουν 300 ευρώ την εβδομάδα. Ας υποθέσουμε ότι δουλεύεις όλες τις εβδομάδες από μέσα Σεπτεμβρίου μέχρι τέλη Μαΐου χωρίς ακυρώσεις, αυτές είναι 33 εβδομάδες στην καλύτερη περίπτωση, άρα έχεις εισόδημα 9.900 το χρόνο. Αν αυτό το διαιρέσεις δια 12, έχεις στην καλύτερη περίπτωση εισόδημα 825 ευρώ το μήνα. Μαύρο μεν, χωρίς ένσημα δε - πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχεις ασφάλιση, δεν έχεις συντάξιμα και κατά πάσα πιθανότητα σε μερικά χρόνια θα σε πιάσει το πόθεν έσχες της εφορίας, αφού θα φαίνεται ότι δεν έχεις χρήματα, κι όμως πληρώνεις λογαριασμούς, κάνεις αγορές κλπ.

Αλλά έτσι κι αλλιώς το εισόδημα των 825 ευρώ είναι ουτοπικό γιατί στην πράξη αυτό που αντιμετωπίζεις είναι χαμηλότερες τιμές (συνάδελφοι δικοί μου με 10 χρόνια προϋπηρεσία παίρνουν κατά μέσο όρο 10-12 ευρώ την ώρα, οι πιο μικροί παίρνουν 7-8 ευρώ την ώρα) και πολλές ακυρώσεις, τις οποίες φυσικά δεν πληρώνεσαι. Αν κάνεις τους ίδιους υπολογισμούς με 8 ευρώ την ώρα, τότε το μηνιαίο εισόδημα πέφτει στα 440 ευρώ το μήνα - και από αυτά πρέπει να επενδύσεις στη δουλειά σου, συγκεκριμένα για αγορά βιβλίων και οπτικοακουστικού υλικού, φωτοτυπίες, γραφική ύλη και βενζίνες. Τι θα σου μείνει στην τσέπη; 350 ευρώ το μήνα και πολλά λέω.

Αν ρωτήσεις τους περισσότερους καινούριους καθηγητές, πολλοί διαβάζουν παιδάκια για 5 ευρώ την ώρα απλά γιατί δεν βρίσκουν μαθητές για ξένες γλώσσες.
Πού είναι αυτοί οι καθηγητές?Μπορείς να μου συστήσεις κανέναν με πμ γιατί ψάχνω καθ για γερμανικά και η αδερφή μου σε κάποια φάση θα χρειαστεί καθ για τα αγγλικά (η καθηγήτρια που έκανε σε μένα αγγλικά έφυγε εξωτερικό,αλλιώς θα την αναλάμβανε,διότι η μητέρα μου την εμπιστεύεται με κλειστά μάτια,όπως κι εγώ).Τεσπα,οι καθηγητές που παίρνουν τόσα λίγα χρήματα την ώρα συνήθως κάνουν και άλλες δουλειές και από εκεί έχουν ένσημα,γι'αυτό κάνουν ιδιαίτερα μόνο τα απογεύματα,την ημέρα δουλεύουν κάπου νόμιμα.Η καθ των αγγλικών μου θυμάμαι δούλευε σε ένα μεταφραστικό γραφείο απ'ό,τι μας είχε πει και τα απογεύματα έκανε ιδιαίτερα σε παιδιά.Θυμάμαι έπαιρνε 11Ε των ώρα (λίγα ήταν,γνωστοί μου που έκαναν με άλλες καθηγήτριες έδιναν γύρω στα 15-20Ε/ώρα.Η καθ που μου έκανε γαλλικά δούλευε παράλληλα σε ένα φροντιστήριο και τα απογεύματα και σκ έκανε ιδιαίτερα.Έπαιρνε 13Ε/ώρα από εμένα,αλλά εμένα με έπαιρνε μόνο τόσα (κανονικά έπαιρνε 15Ε/ώρα) γιατί ήμουν ο καλύτερος μαθητής της και στην ουσία της έκανα διαφήμιση,γιατί μπορούσε χάρη σε μένα να λέει πως είχε έναν μαθητή που με 3 χρόνια μαθήματα πήρε το C1 14 χρονών και με άριστη βαθμολογία.
Α,και ποιος σου είπε εσένα ότι τα καλοκαίρια δεν κάνουν ιδιαίτερα?Τα ιδιαίτερα δεν είναι φροντιστήριο,δεν σταματάνε τα καλοκαίρια.Εγώ ποτέ μου δε σταμάτησα καλοκαίρι παρά μόνο για (το πολύ) 1-2 εβδομάδες.Κι όσο για βιβλία,οι φωτοτυπίες πάντα επιβαρύνουν το μαθητή.Εμείς πάντα τις πληρώναμε τις φωτοτυπίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Παναγιώτη, δεν είναι όλοι οι μαθητές σαν εσένα. Κάποιοι αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα και ζητάνε ο καθηγητής να μην παίρνει πολλά, άλλοι δεν κάνουν καλοκαιρινά, άλλοι δεν πληρώνουν καν τους καθηγητές και χρωστάνε... Ας μην ξεχνάμε ότι με την κρίση, πολλοί μαθητές κάνουν μόνο αγγλικά και φτάνουν ως το lower επειδή δεν γίνεται να διαθέσουν άλλα χρήματα για μια ξένη γλώσσα. Επίσης, φαντάζομαι ότι είναι δύσκολο να κάνεις ιδιαίτερα που απαιτούν χρόνο και κόπο και να έχεις άλλη μια επιπλέον δουλειά. Ναι, υπάρχουν οι καθηγητές που παίρνουν πολλά χρήματα την ώρα, αλλά ένας νέος καθηγητής είναι δύσκολο να το κάνει αυτό γιατί δεν έχει πολλά χρόνια εμπειρίας, είναι νέος στο χώρο και δεν γίνεται να τον εμπιστευθεί αμέσως ο άλλος και να τον πληρώσει καλά από τα πρώτα μαθήματα. Η Nina-nana είναι καθηγήτρια φαντάζομαι, έτσι γράφει στο προφίλ της, οπότε σίγουρα ξέρει καλά τι κατάσταση επικρατεί στο επάγγελμά της και σίγουρα ξέρει περισσότερα από εμάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Φτηνούς καθηγητές δεν μπορώ εγώ προσωπικά να σου συστήσω, αλλά αν μπεις σε ένα καθηγητικό φόρουμ ή γκρουπ στο Facebook θα βρεις πολλούς. Υπάρχουν καθηγητές με ελάχιστα έως καθόλου ιδιαίτερα, ειδικά οι καθηγητές γαλλικών και ιταλικών βαράνε μύγες, ενώ οι καθηγητές γερμανικών δουλεύουν σε τρία φροντιστήρια ο καθένας ίσα-ίσα για να βγάλουν τα ένσημα.

Σίγουρα υπάρχουν καθηγητές που βγάζουν αρκετά χρήματα αλλά αυτοί είναι λίγοι και είναι στην κορυφή της πυραμίδας. Το να περιμένεις να βγεις στην αγορά εργασίας σε 5-10 χρόνια από τώρα και να βρεις 10 ιδιαίτερα με 15 ευρώ την ώρα και 12 μήνες εργασία το χρόνο είναι όνειρο θερινής νυκτός. Κατ' αρχήν δεν μπορείς να υποστηρίξεις ιδιαίτερο μεγάλου επιπέδου ως νέος καθηγητής άρα από πού θα πάρεις τα λεφτά? Από τα παιδιάκια του δημοτικού; Δε νομίζω.

Στην Αθήνα, λίγοι μαθητές ενδιαφέρονται να συνεχίσουν τα μαθήματα μέχρι μέσα Ιουλίου (και από αυτούς οι περισσότεροι σταματάνε Μάιο-Ιούνιο λόγω των εξετάσεων) και κανείς τον Αύγουστο.

Χώρια οι ακυρώσεις που πάνε σύννεφο και τα φέσια δεξιά-αριστερά.

Τις φωτοτυπίες τις πλήρωνες (και μαγκιά των καθηγητριών σου που περνούσαν το κόστος σε σένα, τους βγάζω το καπέλο) αλλά δεν φαντάζομαι να πλήρωνες τα βιβλία του καθηγητή, τα CD και τα έξοδα μετακίνησης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Και οι γονείς μου δεν είναι πλούσιοι,τόσα χρόνια έκαναν οικονομία από παντού για να πληρώνουν τις καθηγήτριες και τα βιβλία,αλλά όταν βλέπεις ότι το παιδί σου τα παίρνει,δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.Είναι κρίμα ένα παιδί που έχει όρεξη και δίψα για μάθηση να χαθεί έτσι.Αν βέβαια το παιδί δεν θέλει να μάθει,δεν έχει όρεξη ή πολύ απλά δεν τον ενδιαφέρουν οι ξένες γλώσσες τότε ναι,θα συμφωνήσω πως οι γονείς θα ψάξουν για μία καθηγήτρια που θα παίρνει λιγότερα χρήματα την ώρα γιατί λένε (και με το δίκιο τους δλδ) ότι το παιδί δε θα μάθει που δε θα μάθει,ας μη δώσουν και μια περιουσία στα ιδιαίτερα!

Φτηνούς καθηγητές δεν μπορώ εγώ προσωπικά να σου συστήσω, αλλά αν μπεις σε ένα καθηγητικό φόρουμ ή γκρουπ στο Facebook θα βρεις πολλούς. Υπάρχουν καθηγητές με ελάχιστα έως καθόλου ιδιαίτερα, ειδικά οι καθηγητές γαλλικών και ιταλικών βαράνε μύγες, ενώ οι καθηγητές γερμανικών δουλεύουν σε τρία φροντιστήρια ο καθένας ίσα-ίσα για να βγάλουν τα ένσημα.

Σίγουρα υπάρχουν καθηγητές που βγάζουν αρκετά χρήματα αλλά αυτοί είναι λίγοι και είναι στην κορυφή της πυραμίδας. Το να περιμένεις να βγεις στην αγορά εργασίας σε 5-10 χρόνια από τώρα και να βρεις 10 ιδιαίτερα με 15 ευρώ την ώρα και 12 μήνες εργασία το χρόνο είναι όνειρο θερινής νυκτός. Κατ' αρχήν δεν μπορείς να υποστηρίξεις ιδιαίτερο μεγάλου επιπέδου ως νέος καθηγητής άρα από πού θα πάρεις τα λεφτά? Από τα παιδιάκια του δημοτικού; Δε νομίζω.

Στην Αθήνα, λίγοι μαθητές ενδιαφέρονται να συνεχίσουν τα μαθήματα μέχρι μέσα Ιουλίου (και από αυτούς οι περισσότεροι σταματάνε Μάιο-Ιούνιο λόγω των εξετάσεων) και κανείς τον Αύγουστο.

Χώρια οι ακυρώσεις που πάνε σύννεφο και τα φέσια δεξιά-αριστερά.

Τις φωτοτυπίες τις πλήρωνες (και μαγκιά των καθηγητριών σου που περνούσαν το κόστος σε σένα, τους βγάζω το καπέλο) αλλά δεν φαντάζομαι να πλήρωνες τα βιβλία του καθηγητή, τα CD και τα έξοδα μετακίνησης;

Όχι αυτά όντως δεν τα πλήρωνα.Αλλά γιατί να μην πληρώσει ο μαθητής τα βιβλία του μαθητή?Αφού φωτοτυπίες είναι,δεν βγαίνουν πολύ ακριβά,εδώ στη Θεσσαλονίκη στο κέντρο τα φωτοτυπάδικα βγάζουν πολύ φτηνά φωτοτυπίες,σε φάση το ένα βιβλίο να βγαίνει 3-4Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Οι γονείς των σημερινών 10χρονων προτιμούν να τους πάρουν τάμπλετ παρά να δώσουν κάτι παραπάνω για να μάθουν σωστά αγγλικά (για δεύτερη γλώσσα δεν το συζητώ). Κάποτε οι γονείς έβαζαν πρώτα τα μαθήματα των παιδιών τους, τώρα προηγείται το κινητό, το playstation, το τάμπλετ και το τάε-κβο-ντο. Στα ιδιαίτερα δεν στρέφονται κατά κύριο λόγο αυτοί που ψάχνουν για ποιότητα αλλά αυτοί που ψάχνουν μια φτηνή και βολική λύση συνήθως δικής τους έμπνευσης, π.χ. να πάρει το παιδί το Lower στην Α' Γυμνασίου περνώντας τις τάξεις 2-2 και να το κάνει χωρίς να βγαίνει από το σπίτι και παρουσία των γονέων.

Συμπέρασμα: οι περισσότεροι καθηγητές ιδιαίτερων προσπαθούν να εφαρμόσουν λύσεις ανάγκης για να ικανοποιήσουν γονείς παράλογους και απαιτητικούς που έχουν ....καβουράκια στην τσέπη. Ούτε μάθημα της προκοπής κάνουν, ούτε χρήματα βγάζουν, και φυσικά μετά από ένα διάστημα καταλαβαίνουν ότι χωρίς ένσημα και ασφάλιση έχουν κάνει μια τρύπα στο νερό.

Παρεμπιπτόντως, δεν χρειάζεται να δώσεις μια περιουσία στα ιδιαίτερα για να μάθεις. Ειδικά όσον αφορά στις ξένες γλώσσες, το μάθημα σε τάξη είναι κλάσεις ανώτερο του ιδιαίτερου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Είναι παράνομο να φωτοτυπούνται βιβλία και προφανώς το υλικό που προμηθεύει ο καθηγητής στους μαθητές του αν είναι από βιβλία φωτοτυπημένο χωρίς να επιτρέπεται είναι εξίσου παράνομο. Ο καθηγητής οφείλει να προμηθεύει τους μαθητές με δικές του ασκήσεις που αποτελούν δική του πνευματική ιδιοκτησία. Το ζητούμενο είναι πως στις μέρες μας η ξένη γλώσσα είναι πλέον για πολλούς από εμάς είδος πολυτελείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όχι αυτά όντως δεν τα πλήρωνα.Αλλά γιατί να μην πληρώσει ο μαθητής τα βιβλία του μαθητή?Αφού φωτοτυπίες είναι,δεν βγαίνουν πολύ ακριβά,εδώ στη Θεσσαλονίκη στο κέντρο τα φωτοτυπάδικα βγάζουν πολύ φτηνά φωτοτυπίες,σε φάση το ένα βιβλίο να βγαίνει 3-4Ε.
Όταν αναφέρθηκα σε φωτοτυπίες εννοούσα το έξτρα υλικό που δίνει ο καθηγητής σε μορφή φυλλαδίου, όχι φωτοτυπίες των βιβλίων. Οι φωτοτύπηση βιβλίων είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ και τιμωρείται με αυστηρότατα πρόστιμα. Δεν ξέρω τι γίνεται στη Θεσσαλονίκη, αλλά στην Αθήνα τα φωτοτυπάδικα αρνούνται να φωτοτυπήσουν βιβλία γιατί φοβούνται τις κυρώσεις του νόμου. Πρόσφατα βιβλιοπώλης από την Πάτρα καταδικάστηκε σε 7 χρόνια φυλάκιση, πρόστιμο 20.000 ευρώ και οριστική διακοπή λειτουργίας του καταστήματός του. Δεν είναι αστείο, οι κυρώσεις είναι μεγάλες.

Επιπλέον αμάν με την παρανομία. Παράνομα ιδιαίτερα, παράνομες φωτοτυπίες στο τέλος αναρωτιόμαστε γιατί φτάσαμε εκεί που φτάσαμε. Τόσα χρόνια κρίση και μυαλό δεν βάλαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Οι γονείς των σημερινών 10χρονων προτιμούν να τους πάρουν τάμπλετ παρά να δώσουν κάτι παραπάνω για να μάθουν σωστά αγγλικά (για δεύτερη γλώσσα δεν το συζητώ). Κάποτε οι γονείς έβαζαν πρώτα τα μαθήματα των παιδιών τους, τώρα προηγείται το κινητό, το playstation, το τάμπλετ και το τάε-κβο-ντο. Στα ιδιαίτερα δεν στρέφονται κατά κύριο λόγο αυτοί που ψάχνουν για ποιότητα αλλά αυτοί που ψάχνουν μια φτηνή και βολική λύση συνήθως δικής τους έμπνευσης, π.χ. να πάρει το παιδί το Lower στην Α' Γυμνασίου περνώντας τις τάξεις 2-2 και να το κάνει χωρίς να βγαίνει από το σπίτι και παρουσία των γονέων.

Συμπέρασμα: οι περισσότεροι καθηγητές ιδιαίτερων προσπαθούν να εφαρμόσουν λύσεις ανάγκης για να ικανοποιήσουν γονείς παράλογους και απαιτητικούς που έχουν ....καβουράκια στην τσέπη. Ούτε μάθημα της προκοπής κάνουν, ούτε χρήματα βγάζουν, και φυσικά μετά από ένα διάστημα καταλαβαίνουν ότι χωρίς ένσημα και ασφάλιση έχουν κάνει μια τρύπα στο νερό.

Παρεμπιπτόντως, δεν χρειάζεται να δώσεις μια περιουσία στα ιδιαίτερα για να μάθεις. Ειδικά όσον αφορά στις ξένες γλώσσες, το μάθημα σε τάξη είναι κλάσεις ανώτερο του ιδιαίτερου.

Στη δική μου περίπτωση δεν επέλεξαν οι γονείς μου το ιδιαίτερο και μάλιστα εντατικό,να κάνω 2 τάξεις σε μία χρονιά και να πάρω το Lower στην Α' Γυμνασίου.ΕΓΩ το επέλεξα γιατί ΕΓΩ το ήθελα.Οι γονείς μου δε με πίεσαν ποτέ.Απλά επειδή βλέπουν ότι έχω όρεξη για να μάθω,κάνουν θυσίες για να τα πληρώνουν.Και όχι δεν έχω τάμπλετ ούτε κανένα μουράτο κινητό ή κανένα τελευταίας τεχνολογίας λάπτοπ των 1500Ε.Και στη δική μου περίπτωση αποδείχθηκε περίτρανα ότι το φροντιστήριο δε συμφέρει αν ο μαθητής μπορεί να διαβάζει παραπάνω για να κάνει ιδιαίτερο.Αν πήγαινα φροντιστήριο τώρα ήμουν Β1 στα αγγλικά και θα έδινα Lower του χρόνου,ενώ εγώ το πήρα πρόπερσι,κι όσο για γαλλικά,δεν το συζητώ καν.Τώρα ζήτημα αν θα είχα ένα ρημάδι Α1.Τώρα έχω Lower στα αγγλικά και C1 στα γαλλικά,και όλοι τρίβουν τα μάτια τους-μαγκιά μου!Όπως επίσης μαγκιά μου και που γλίτωσα τους γονείς μου από 1500Ε που είναι η διαφορά άμα θα πήγαινα φροντιστήριο όλα αυτά τα χρόνια.(αυτά που θα έδιναν στα φροντιστήρια τόσα χρόνια πλην αυτά που δώσαμε στα ιδιαίτερα-εδώ να πω πως πριν πήγαινα σε ένα άθλιο φροντιστήριο όπου ήμασταν σε μία τάξη 12 παιδιά όλοι σαχλαμάριζαν κι ενώ όλοι οι καθηγητές επέμεναν πως έπρεπε να "πηδήξω" κάποιες τάξεις η ιδιοκτήτρια ήταν ανένδοτη,και το συγκεκριμένο φροντιστήριο μάλιστα είχε το θράσος να "χτυπάει στ'αυτιά" τους γονείς των παιδιών,όσον αφορά τις τιμές)Συν άλλα τόσα για τα γαλλικά,συνολικά έχω γλιτώσει τους γονείς μου από 3000Ε είτε το πιστεύετε είτε όχι.Ο πατέρας μου πρέπει να δουλεύει 4-5 μήνες για να βγάλει αυτά τα χρήματα.
Τέλος πάντων,ας γυρίσουμε στο θέμα της κοπελιάς,που μιλούσε για επαγγελματική αποκατάσταση και όχι για ιδιαίτερο vs φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Στη δική μου περίπτωση δεν επέλεξαν οι γονείς μου το ιδιαίτερο και μάλιστα εντατικό,να κάνω 2 τάξεις σε μία χρονιά και να πάρω το Lower στην Α' Γυμνασίου.
Επίσης δεν είσαι 10χρονο.... :P

Για το φροντιστήριό σου δεν μπορώ να σχολιάσω (εγώ μια κουβέντα είπα για τη σύγκριση ιδιαίτερου-φροντιστηρίου γενικώς κι εσύ έκανες ολόκληρη διάλεξη, μάλλον κάποια ευαίσθητη χορδή άγγιξα χωρίς να το καταλάβω) αλλά αν ήταν τόσο χάλια, καλά έκανες και έφυγες.

Όσο για τα χρήματα που γλίτωσες κάνοντας ιδιαίτερα, τα γλίτωσες επειδή έκανες ιδιαίτερα παράνομα, όχι επειδή τα ιδιαίτερα είναι φτηνότερη λύση από το φροντιστήριο.

Και για να επανέλθουμε στο θέμα μας, τα παράνομα ιδιαίτερα δεν είναι επαγγελματική αποκατάσταση, είναι προσωρινή λύση ανάγκης και στις περισσότερες περιπτώσεις εκμετάλλευση του καθηγητή. Αν είναι να σπουδάσεις για να κάνεις ιδιαίτερα με 10 και 15 ευρώ την ώρα, καλύτερα να μην σπουδάσεις και να βρεις μια δουλίτσα ό,τι να 'ναι αρκεί να βάζεις ένσημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Υπαρχει ενας μυθος, οτι οι καθηγητες των ιδιαιτερων βγαζουν χοντρα φραγκα και φυσικα μαυρα. Τετοια καλα λεφτα βγαζουν λιγοι αν οχι ελαχιστοι καθηγητες και κυριως οσοι κανουν μαθηματα για Πανελληνιες που χρεωναν 35€ την ωρα. Αλλα και παλι αυτο δεν ειναι επαγγελματικη αποκατασταση για να τη σκεφτεται μια νεα κοπελα. Ο Μαθηματικος που μου εκανε για τις εξετασεις το τελευταιο καλοκαιρι, μας ελεγε οτι ειχε φαει χοντρα φεσια απο γονεις και αρκετα ευκαταστατους μαλιστα. Ενας του χρωσταγε περιπου 1,500€, ειχε ξεχασει ποτε ηταν η τελευταια φορα που του εδωσε λεφτα. Αλλοι καθηγητες λιγο εως πολυ απαιτουσαν να τους πληρωνουν οι γονεις καθε βδομαδα ή εστω καθε δεκαπενθημερο προκειμενου να μειωσουν τον κινδυνο να τους φεσωσουν. Για καθηγητες που εχουν δουλεια σε σχολειο ή φροντιστηριο τα ιδιαιτερα ειναι ενας καλος τροπος να ενισχυσουν το εισοδημα τους. Αν παραλληλα με το μισθο σου βγαζεις καποια λεφτα ακομα καλοδεχουμενα. Οχι ομως μονο ιδιαιτερα. Και οι ειδικοτητες των ιδιαιτερων ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμμα. Αγγλικης, Γερμανικης και Γαλλικης φιλολογιας που εχουν ζητηση, εχει γεμισει η αγορα. Ιταλικης ή Ισπανικης που ειναι πιο σπανια δεν εχουν ζητηση.

Τα βασικα μειονεκτηματα ειναι

- Δεν μπορεις ποτε να διεκδικησεις λεφτα, στηριζεσαι στην καλη θεληση του γονιου
- Δεν εχεις ασφαλιση αρα δεν εχεις καμια ελπιδα να βγαλεις συνταξη (εκτος αν κανεις ιδιωτικη εξω, αλλα δεν θα σου μενουν λεφτα για ιδιωτικη)
- Δεν εχεις δηλωμενο εισοδημα, αρα η φορολογηση γινεται με βαση τα τεκμηρια διαβιωσης. Επισης ξεχνας την πιθανοτητα να αγορασεις σπιτι, αυτοκινητο ή ακομα και να βγαλεις πιστωτικη καρτα γιατι χωρις εισοδημα καμια τραπεζα δεν σου εκδιδει ουτε 100€ δανειο.
- Εισαι ολη μερα στο δρομο και αρκετα απο τα λεφτα που βγαζεις φευγουν σε βενζινη (εκτος αν το παιξεις κομμαντο και γυρνας την Αθηνα με τις συγκοινωνιες)
- Εισαι σε ρισκο ανα πασα στιγμη οτι μπορει καποιος να σε καρφωσει και αντε βρες μετα ακρη με το ΣΔΟΕ.

Η Νινα που ειναι και στο χωρο θα τα ξερει καλυτερα και μπορει να συμπληρωσει κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όπως τα λες είναι DarthFederer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Τέλος πάντων,επιστρέφουμε στο αρχικό ερώτημα,για την επαγγελματική αποκατάσταση των ξένων γλωσσών.
-->καθηγήτρια ξένων γλωσσών
-->φιλόλογος στο εξωτερικό
-->μεταφράστρια
-->διερμηνέας
-->συγγραφέας βιβλίων εκμάθησης ξένων γλωσσών
-->ιδιοκτήτρια φροντιστηρίου
Και μετά από κάποιο μεταπτυχιακό ή μετεκπαίδευση
-->δημοσιογράφος
-->εκδότρια
-->ειδικός μουσειολόγος
-->κριτικός τέχνης
-->ιστορικός τέχνης
κ.α.όπως βλέπεις τα επαγγέλματα είναι πολλά,οπότε η επαγγελματική αποκατάσταση είναι εφικτή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top