Γιατί να μάθω ιταλικά!

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Λοιπόν,όλοι εσείς οι ιταλόφιλοι του site,ξεκινήστε να απαριθμείτε εδώ τα επιχειρήματά σας,μήπως και με πείσετε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Κοιτα. Είναι ανάλογα με το γούστο του καθένα. Θα μπορούσα να αρχίσω να σου λέω ότι είναι μία πάρα πολύ ρομαντική γλώσσα, απαλή, εύηχη, μία γλώσσα που χαίρεσαι και μόνο που την μιλάς, που νιώθεις ωραία και μόνο που την ακούς, όμως δεν είανι για όλους έτσι... Όπως τα γαλλικά, που ενώ για εσένα (όπως φαντάζομαι) συνδέονται με τον πιό όμορφο ήχο που έχεις ακούσει, για κάποιους άλλους είναι αδιάφορα ή και ενοχλητικά στο άκουσμα, και δυσκολεύονται τρομερά στο να τα μιλήσουν και να τα καταλάβουν..

Αυτό θα το αποφασίσεις εσύ μόνος σου, το αν σου αρέσουν σαν γλώσσα ή όχι. Το καλό/κακό με αυτή τη γλώσσα είναι το ότι, πέρα από την ομορφιά της, την ομορφιά του πολιτισμού της και την ακαδημαική γνώση, δεν είναι μία γλώσσα που σου είναι απαραίτητη, όπως τα γερμανικά ή τα αγγλικά λόγου χάρη. Αυτό, από την μία, είναι κακό, γιατί μειώνεται η ζήτησή της, όμως από την άλλη είναι καλό γιατί σου αφήνει το περιθώριο να τα επιλέξεις -αν σου αρεσουν τα μαθαίνεις, αν δεν σου άρεσουν δεν τα μαθαίνεις-, και αυτός είανι ο λόγος που οι περισσότεροι μαθητές ιταλικών έχουν πάντα τόση όρεξη και θετική διάθεση.

Πάρε ενδεικτικά κάποια παραδείγματα
Και για να τιμησουμε και λιγο τη χώρα μας.. 8)

Ηθελα να βαλω κι αλλες αλλα δεν προλαβαινω... Αλλη φορα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tickle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tickle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Ήμουν έτοιμη να πω τα ίδια με την Italian Dream.. αλλά με πρόλαβε.Συμφωνώ επομένως με όσα λέει κι αν ακόμα δεν σε πείσαμε διάβασε αυτό ελπίζω 30 λόγοι να σε πείσουν για να μάθεις μια πολύ ωραία γλώσσα, τα ιταλικά!:)

Ας ταξιδέψουμε και λίγο προς τα εκεί...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου, τα ιταλικά είναι πιο οικεία και πιο εύκολη γλώσσα για τους Έλληνες. Ιδιαίτερα αν μάθεις γαλλικά θα σου είναι παιχνιδάκι. Επιπλέον έχουν πολύ όμορφα τραγούδια. Για να μην αναφέρω τις ταινίες τους. Είναι γενικά μια πολύ ωραία και χρήσιμη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ξεκίνησα ιταλικά πριν από μία εβδομάδα (άντε με πείσατε) περίπου στο duolingo!!!:clapup:Έχουν εύκολη προφορά και λεξιλόγιο,αλλά η γραμματική τους είναι ψιλομπερδεμένη.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ξεκίνησα ιταλικά πριν από μία εβδομάδα (άντε με πείσατε) περίπου στο duolingo!!!:clapup:Έχουν εύκολη προφορά και λεξιλόγιο,αλλά η γραμματική τους είναι ψιλομπερδεμένη.:/:

Η γραμματική τους είναι σχεδόν ίδια με των γαλλικών :confused:
Ότι θέλεις να ρωτησεις στείλε μου!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
1. Είναι η ομορφότερη γλώσσα του κόσμου!
2. Η Ελλάδα έχει εμπορικές σχέσεις με την Ιταλία
3. Ένα παραπάνω προσόν στο βιογραφικό :D

Ξεκίνησα ιταλικά πριν από μία εβδομάδα (άντε με πείσατε) περίπου στο duolingo!!!:clapup:Έχουν εύκολη προφορά και λεξιλόγιο,αλλά η γραμματική τους είναι ψιλομπερδεμένη.:/:

Η γραμματική δεν είναι ψιλομπερδεμένη! Είναι πάααρα πολύ μπερδεμένη!!!! Προθέσεις, passato remoto, partecipi passati???? Cos' altra vuoi?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Η γραμματική δεν είναι ψιλομπερδεμένη! Είναι πάααρα πολύ μπερδεμένη!!!! Προθέσεις, passato remoto, partecipi passati???? Cos' altra vuoi?
Δεν είναι καλό δηλαδή να μην το ξεκίνησω ;;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Οφ τοπικ
Δεν είναι καλό δηλαδή να μην το ξεκίνησω ;;:worry:

Κατα τη γνώμη μου,τα ιταλικά χρειάζονται περισσότερο διάβασμα από τα αγγλικά. Η γραμματική τους δεν είναι τόσο απλή,υπάρχουν κλίσεις και κάποια ρήματα που δεν κλίνονται πάντα με τον ίδιο τρόπο. Αλλά πιστεύω ότι λύνοντας ασκήσεις,συνηθίζεις. Eίναι ωραία γλώσσα και θα σου είναι εύκολο να μάθεις και ισπανικά μετά αν το θελήσεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Έχω ξεκινήσει κι εγώ στο duolingo εδώ και μέρες μαθήματα.Ωραία μου φαίνονται αλλά όντως η γραμματική με δυσκολεύει.Τουλαχιστον έχω μαθει λέξεις/εκφράσεις και κάποια ρήματα!!:PΕσυ κανεις ιδιαίτερα η μαθαίνεις μονη σου; Γενικά θέλω να ασχοληθω πιο σοβαρά αλλά δεν ξέρω κανένα καλό βιβλιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Έχω ξεκινήσει κι εγώ στο duolingo εδώ και μέρες μαθήματα.Ωραία μου φαίνονται αλλά όντως η γραμματική με δυσκολεύει.Τουλαχιστον έχω μαθει λέξεις/εκφράσεις και κάποια ρήματα!!:PΕσυ κανεις ιδιαίτερα η μαθαίνεις μονη σου; Γενικά θέλω να ασχοληθω πιο σοβαρά αλλά δεν ξέρω κανένα καλό βιβλιο!
για αρχη πολυ καλο ειναι τ (nuovo) progetto italiano 1 (βιβλιο μαθητη, τετραδιο ασκησεων κ supplemento):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εγω κανω φροντιστηριο και εχω το progetto Italiano! Μου αρέσει πολυ η γλωσσα αυτη :) Τα προφορικά με ζορίζουν λιγο προς το παρον αλλα με λίγη εξάσκηση πιστεύω πως θα ειμαι ενταξει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Tickle, υπέροχες φωτογραφίες, θέλω τόσο πολύ να ταξιδέψω στην Ιταλία και ακόμη δεν τα έχω καταφέρει!:( Λοιπόν, εγώ θα ήθελα να μάθω Ιταλικά καθαρά για την ομορφιά της γλώσσας - είναι τόσο εύηχη που ακούγεται σαν μουσική στα αυτιά μου! Επίσης, έχω ακούσει ότι αρκετές πόλεις της Ιταλίας έχουν πολύ καλάΠανεπιστήμια, οπότε κάποιος θα μπορούσε να μάθει γτ πχ θα τον ενδιέφερε να κάνει ένα μεταπτυχιακό εκεί (ειδικά σε τομείς όπως η τέχνη, νομίζω ότι θα άξιζε να ζήσει από κοντά όλον αυτόν τον εικαστικό πλούτο της εν λόγω χώρας). Άλλος λόγος θα μπορούσε να είναι η εργασία σε μία εταιρεία που έχει διαρκείς συναλλαγές με την Ιταλία (πλέον όλο και περισσότερες εταιρείες αναζητούν προσωπικό με γνώση συγκεκριμένων ξένων γλωσσών ανάλογα με τη χώρα στην οποία προσανατολίζεται εμπορικά το ενδιαφέρον τους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Εγω κανω φροντιστηριο και εχω το progetto Italiano! Μου αρέσει πολυ η γλωσσα αυτη :) Τα προφορικά με ζορίζουν λιγο προς το παρον αλλα με λίγη εξάσκηση πιστεύω πως θα ειμαι ενταξει :P

για αρχη πολυ καλο ειναι τ (nuovo) progetto italiano 1 (βιβλιο μαθητη, τετραδιο ασκησεων κ supplemento):)
Ok, με πεισατε θα πάω αύριο να το κοιτάξω πιο καλά και ίσως το πάρω!Αν και κυρίως ψάχνω βιβλιο με ασκήσεις /εκθέσεις πιο πολύ..χμ θα δω !Ευχαριστώ πάντως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
μία γλώσσα που χαίρεσαι και μόνο που την μιλάς, που νιώθεις ωραία και μόνο που την ακούς
Ακριβώς αυτά που νιώθω κι εγώ! Με το που ακούω κόσμο να μιλάει Ιταλικά εδώ στην Ευρώπη χαίρομαι περισσότερο κι απ' όταν ακούω Ελληνικά, είναι απλά τόσο γαμάτη γλώσσα και υπέροχη να την ακούς. Currently χειρίζομαι 4 γλώσσες (Ελληνικά, Αγγλικά, Γερμανικά, Γαλλικά), αλλά νομίζω καμία δεν με μαγεύει τόσο όσο τα Ιταλικά.

[...] και χρήσιμη γλώσσα.
Εδώ θα διαφωνήσω βέβαια. Ιταλικά και Ισπανικά είναι οι δύο γλώσσες που θέλω ΠΟΛΥ να μάθω, με αυτήν την σειρά. Ωστόσο, θεωρώ τα Ισπανικά μακράν χρησιμότερη γλώσσα, γιατί την μιλάνε σε όλη την Λατινική Αμερική, ενώ τα Ιταλικά μόνο στην Ιταλική χερσόνησο και στην Svizzera Italiana. Ωστόσο, τα Ιταλικά θα προτιμήσω και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μπορει καποιος να με ενημερωσει σε σχεση με καποιες αποριες μου στα ιταλικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Μπορει καποιος να με ενημερωσει σε σχεση με καποιες αποριες μου στα ιταλικα?

Για πες και θα προσπαθήσω :P Επίπεδο lower είμαι όμως, μην περιμένεις πολλά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Λοιπον ξαναγραφω γιατι καπως χαθηκε η απαντηση μου.Ειμαι 30 κ δινω πανελλήνιες του χρονου.Εχω οικογενεια παιδια σκυλια κλπ δουλευω κ μπλα μπλα μπλα.Εχω όμως(πως τον βρισκω δεν ξερω) χρονο για διάβασμα.Εχω ξεκινησει ιδιαιτερα στα μαθηματα της κατεύθυνσης από τον μαρτιο κ την παρασκευη ξεκιναω και ιταλικα.Θα θελα να δωσω στο ειδικο μαθημα στις πανελλήνιες για την ιταλικη φιλολογια.Επιπεδο δεν εχω στη γλωσσα μονο μου αρεσει πολύ.Με την εμπειρια σου κ με το σκεπτικο ότι δεν εχει προφορικα και ακουστικο μπορω να καταφερω ένα επιπεδο β1-β2?Φυσικα με πολλη προσωπικη δουλεια από μερους μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Για ποιο λόγο κάποιος με οικογένεια να κάτσει να σπουδάσει ιταλική φιλολογία, ενώ δε ξέρει καν ιταλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γιατι του αρεσει πολύ η γλωσσα και γιατι εχει απωθημενο σπουδασει εδώ κ πολλα χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top