Επιλέγω αγάπη - Tι σημαίνει για σας "αγάπη" ;

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
η αγαπη ειναι η ικανοποιηση να καλυπτεις τις ανασφαλειες σου καλυπτοντας τις ανασφαλειες του αλλου.α!και να εισαι εκει στα δυσκολα........γιατι ως γνωστον δανικα ειναι αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bazooka

Νεοφερμένος

Ο Bazooka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
"Η ψευδαίσθηση πως δεν μπορείς να ζήσεις μόνος."

Καλα, αυτο με ελυωσε. (στα γελια)
Επετρεψε φιλε μου ομως να σου πω παναγια μου, απο πολυ νωρις αγγιξες την σοφια, εσυ θα'πρεπε να εισαι οχι στα εικοσι αλλα στα εβδομηντα....:P

Εντος θεματος, αγαπη σιγουρα ειναι οτι οριζει ο καθενας μας αλλα εμενα με καλυπτει η επιστημονικη εξηγηση. (περι απλης χημικης αντιδρασεως η οποια διαρκει οσο περιπου χρονο χρειαζεται ενα παιδι να παει απο βρεφος μεχρι να πρωτοπερπατησει μπλαμπλακτλ) Απο την αλλη ομως ο ανθρωπος και τα συναισθηματα του, ειναι απο αυτα των οποιων το συνολο ειναι μεγαλυτερο απο την αρθροιση των συντελεστων τους, σαν εργο τεχνης. Ναι μεν ο ανθρωπος μπορει να μελετηθει κατω απο τελειως μηχανολογικα διοπτρα, αλλα απο την αλλη ποιος βλεπει εναν δολοφονο, η εναν βιαστη και λεει "α, αυτος εχει καμμενη ασφαλεια Β-23, πηγαιντε τον για επισκευη; "Παλιανθρωπε, τερας, ηπιο πλασμα, να σαπισεις, η φυλακη σου καλοπεφτει" λεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αυτό είναι αγάπη.






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βλέπω το θέμα.
Λέω το 'χω. Είμαι της φιλοσοφίας.
Ξεκινάω να γράψω.
Δεν έχω όμως τι να γράψω.
Δεν ξέρω τι είναι η αγάπη.

Ίσως αγάπη είναι όταν ο άλλος ξυπνάει νωρίτερα και σε κοιτάζει ενώ κοιμάσαι με ανοιχτό στόμα,το σαλάκι τρέχει και είσαι γεμάτη τσίμπλες κι αυτός σκέφτεται ότι είσαι η ομορφότερη γυναίκα στον κόσμο και είναι πολύ τυχερός.
Ή αγάπη είναι όταν μετά από έναν 2ωρο τσακωμό για την ισότητα των δύο φύλων εσύ του μαγειρεύεις,του σιδερώνεις το πουκάμισο και τους λες να περάσει καλά με τους φίλους του το βράδυ.

Ξέρω γω..?


Δεσμώτη ο παππούς μπορεί να την έδερνε τη γιαγιά.
+αυτό δεν είναι πάντα αγάπη. μπορεί να ναι και συνήθεια και φόβος για τη μοναξιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Αγάπη είναι να έχεις όλα αυτά που δεν υπάρχουν και να αφήνεις όλοι οι άλλοι να 'χουν πράγματα υπαρκτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σημαίνει... ζω κι αναπνέω για να (σου) δίνω άνευ όρων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

20den3exnw

Νεοφερμένος

Η 20den3exnw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
"Σ'ΑΓΑΠΩ" αυτη η λεξη ξερετε ποσο δυσκολη ειναι?
ξερετε ποσο πραγματα πρεπει να περασετε με τον αλλον ωστε να φτασετε στο σημειο να πειτε "Σ'ΑΓΑΠΩ"?
αφηστε το φιλικο και οικογενειακο σ'αγαπω...
και ας παμε στο ερωτικο...
μια λεξη που εχει γινει καραμελα...
μια λεξη που καποιοι την χρεισημοποιουνε απο την γνωριμια μιας βδομαδας...
εχει χασει πια το νοημα της...
αυτη η εποχη...εχει χασει τα παντα...
αυτη η λεξη εχασε την αξια της...
εχασε το νοημα της "διαδρομης" που πρεπει να περασουμε με καποιον για να φτασουμε σε αυτη την λεξη...
εχασε τα παντα...
"Σ'ΑΓΑΠΩ" μια λεξη που θα πρεπει να ειναι πιο δυσκολη απο το ΣΕ ΜΙΣΩ!
κριμα...μια τοσο πολυτιμη λεξη και εχει γινει οτι πιο καθημερινο υπαρχει...
κριμα...!

Η ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ ΓΝΩΜΗ?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Συμφωνώ στο ότι πλέον μοιράζεται απλόχερα. Επειδή το λες όμως δεν σημαίνει πως δεν το εννοείς κιόλας. Απλά εκείνη τη στιγμή δεν συγκρατείς τον εαυτό σου και σου βγαίνει ασυναίσθητα.

Κατά τη γνώμη μου όποιος αγαπάει αληθινά στο δείχνει και έμπρακτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
15 χρονών είσαι.
Ψυχραιμία.
Τα χειρότερα έρχονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

20den3exnw

Νεοφερμένος

Η 20den3exnw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
17 ειμαι :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ανιδιοτέλεια
Γέλιο
Αμεσότητα
Πρωτοβουλία
Ηρεμία

Τιμιότητα
Ισότητα

Διαλλακτικότητα
Υπομονή
Συγχώρεση
Κατανόηση
Ομιλητικότητα
Λυρικότητα
Ορμητικότητα

Περιποιητικότητα
Ρώμη
Απλότητα
Γλυκήτητα
Μειλιχιότητα
Αρμονία

...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Να μοιράζεσαι τμήμα του εαυτού σου ανιδιοτελώς και αυθόρμητα μέσω συναισθημάτων και δραστηριοτήτων με ανθρώπους αναλλοίωτους στον χρόνο. Για μένα αγάπη, είναι από τα μόνα πράγματα που δεν είναι πράγματα και δεν υπάρχουν "πρέπει" ή ανταλλακτικές σχέσεις (δούναι-λαβείν). Πραγματικά, ο άνθρωπος που εκφράζει και αισθάνεται την αγάπη, είναι ο ελεύθερος άνθρωπος με την κυριολεκτική έννοια της λέξης. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που να ζει δίχως αυτήν διότι είναι η ίδια η ζωή του. Ο κάθε άνθρωπος προέκυψε (γεννήθηκε, ζεί) από μιας μορφής αγάπη κάποιων άλλων ανθρώπων και πάει διαδοχικά. Κάπως έτσι μπορώ να το μεταφράσω..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
να μπορείς να θυσιαστείς για χάρη του/της,αλλά να μην το κάνεις επειδή ξέρεις πως σε έχει ανάγκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το συναίσθημα της (αληθινής) αγάπης δεν ορίζεται με μία λέξη ή φράση. Είναι κάτι το απόλυτο, το μοναδικό. :inlove::loveangel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν υπάρχει αληθινή ερωτική αγάπη όπως και δεν υπάρχουν αληθινοί άνθρωποι..με την έννοια του τέλειου. Υπάρχει η (ερωτική) αγάπη, οι άνθρωποι, η ζωή..τα οποία πρέπει να τα απομυθοποιούμε και να ζούμε φυσιολογικά με αυτά.


Οι υπερτονισμένες λέξεις νομίζω ότι δείχνουν λιγάκι μια ωραία βιτρίνα, διότι κάτι που είναι "κατασκευασμένο" υπερβολικά, αρέσει και μπαίνει στην βιτρίνα. Αντιθέτως πίσω από τα πολύ μεγάλα...ερωτικά ωραία ένα τίποτα, υπάρχει ο άνθρωπος, η σκέψη, η προσωπικότητα, το χαμόγελο, η συμπεριφορά, η ζωντανή επικοινωνία, ..τα οποία μένουν αναλλοίωτα στον χωρο-χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top