Διαφθορά στα Πανεπιστήμια

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Καθηγητές περνάνε μαθήματα σε φοιτητές-κομματόσκυλα χωρίς αυτοί να πατήσουν στην εξεταστική.

Προγραμματοθηρία των ερευνητών καθηγητών.

Νεποτισμός σε σχολές.

Φοιτητές που δεν έχουν ακόμη βιβλία (κι ας πλησιάζουμε στην εξεταστική).

Ατιμωρησία στις λογοκλοπές.

Ιδιαίτερα στο θέμα των λογοκλοπών, έχω διαβάσει πως στα ξένα πανεπιστήμια τιμωρείται με αποπομπή των υπαιτίων (καθηγητών ή φοιτητών) απ' το πανεπιστήμιο. Στην Ελλάδα πάλι, αν γίνει απο καθηγητή περνιέται στο ντούκου, ενώ αν γίνει από φοιτητή, το πολύ πολύ να μηδενιστεί η εργασία του.

Λίγα από τα αμέτρητα παραδείγματα διαφθοράς και αναξιοκρατίας που κυριαρχεί και σε αυτόν τον χώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχω ακούσει κι εγώ πολλές τέτοιες ιστορίες, και ήταν και ο λόγος που έφυγα εξοργισμένη και αηδιασμένη από το ελληνικό πολυτεχνείο, όταν τελείωσα.
Κατ' αρχήν με εξοργίζει το πόσο μεγάλο ρόλο παίζουν τα φοιτητικά κόμματα μες στις σχολές, δεν μπορώ να το διανοηθώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Οι 'Ελληνες φοιτητές είναι ελεινά κοματόσκυλα ! :verymad:Όπως και οι γονείς τους. Οι καθηγητές διεφθαρμένοι ! Οι μόνοι υπέυθυνοι για τις κυβερνήσεις που εκλέγονται είναι οι πολίτες της χώρας. Ψήφος διαμαρτυρίας στις εκλογές ! Όχι στο Πανεπιστήμιο μπορντέλο. Αν θέλετε να αντισταθείτε, δείξτε το στην πράξη με την ψήφο σας κι αφήστε τις καταλήψεις και τον χαβαλέ δήθεν προοδευτικοί, δήθεν αριστεροί, χειρότεροι κι απ'τους φασίστες είστε και σας το λέω ανοιχτά κι από κοντά φαρισαίοι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Έχω ακούσει κι εγώ πολλές τέτοιες ιστορίες, και ήταν και ο λόγος που έφυγα εξοργισμένη και αηδιασμένη από το ελληνικό πολυτεχνείο, όταν τελείωσα.
Κατ' αρχήν με εξοργίζει το πόσο μεγάλο ρόλο παίζουν τα φοιτητικά κόμματα μες στις σχολές, δεν μπορώ να το διανοηθώ...
Τα τελευταία 2 χρόνια πραγματικά αισθάνομαι πως όταν τελειώσω θα τους ρίξω σε όλους από μια μούτζα και θα εξαφανιστώ.

Είχα τόσο ψηλά το Μ. Πολυτεχνείο αλλά και όλα τα ελληνικά πανεπιστήμια πριν την εισαγωγή μου, που νιώθω ότι μου γκρέμιστηκαν αξίες και ιδανικά όσον τα αφορούν.

Όταν ήμουν στο 4ο έτος και αφού τα μαθήματα με τις καταλήψεις μαζεύτηκαν βουνό, ήμουν πραγματικά απελπισμένη.
Την ίδια περίοδο δε θα ξεχάσω πως ένας γνωστός μου στην ίδια ηλικία με τη δική μου πήρε πτυχίο και πως η μητέρα του βροντοφώναζε ότι μια συγκεκριμένη παράταξη στην οποία είχε γραφτεί τον βοήθησε να περάσει μαθήματα..
Ναι.. οκ το έχω ακούσει να συμβαίνει αλλά όχι από γνωστούς μου.
Ότι θα έφτανε στο σημείο κάποιος να το περηφανεύεται κιόλας για το πόσο δικτυωμένος είναι στο σημείο να περνάει μαθήματα και να του χορηγούνται κρατικά πτυχία με αυτόν τον τρόπο.. ε δεν το περίμενα!

Λίγη ντροπή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Λίγη ντροπή..

Δεν την έχουν ! Είναι υποκριτές και αισχροί ψεύτες ! Είναι οι αυριανοί συνδικαλιστές και οι μεθαυριανοί πολιτικοί ! Καθολική ψήφος διαμαρτυρίας στις επόμενες εκλογές και καταψήφιση των δυο μεγάλων κομμάτων και του φαρισαικού ΣΥΡΙΖΑ ! Τους πρώτους δυο να τους καταδικάσετε για την ατολμία τους να εφαρμόσουν την πολιτική που έχει πολιτικό κόστος, το τρίτο δεκανίκι για την διπροσωπία του και την αισχρή του στάση στο θέμα των τελευταίων αναστατώσεων. Ψηφίστε οποιοδήποτε μικρό κόμμα, από εξωκοινοβουλευτική αριστερά μέχρι άκρα δεξιά, πάντως όχι αυτούς τους τρεις άχρηστους. Απαραίτητο να προβληματίσουμε το πολιτικό σύστημα της χώρας μας με δημοκρατικά μέσα όπως το δικαίωμα της ψήφου. Δεν προβληματίζονται αλλιώς ! Τους φτύνεις όλη η χώρα κι αυτοί λένε ότι ψιχαλίζει. Αν δεν δουν τα ποσοστά να γκρεμίζονται μην περιμένετε τίποτα. Καμμία πολιτική σκέψη στην χώρα. Ο κόσμος δεν σκέφτεται, μόνο κραυγάζει και περιμένει ένα θαύμα ! Φτάνουν τα συνθήματα φοιτητές ! Πράξεις και πολιτική σκέψη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
DrStrangelove, δεν σου βάζω αρνητική παρόλο που φλέρταρα με την ιδέα γιατί ναι μεν δεν έχεις άδικο αλλά
1. Η προεκλογική ...καμπάνια δεν νομίζω ότι έχει τόόόόόση σχέση με τα πανεπιστήμια
2. Αυτά τα "οι φοιτητές είναι κομματόσκυλα μπλα μπλα μπλα" μου φαίνονται τραβηγμένα. ΟΛΟΙ οι φοιτητές είναι κομματόσκυλα? ΟΛΟΙ οι φοιτητές περνάνε στο "έτσι"? Ε, όχι δεν είναι έτσι :)


Στο θέμα θα προτιμούσα να μην τοποθετηθώ γιατί από τη θέση που είμαι έχω δει και ακούσει τόσα που αν αρχίσω να μιλάω φοβάμαι ότι αφενός θα μου ξεφύγουν πράγματα που φωτογραφίζουν πρόσωπα και καταστάσεις, αφετέρου θα φορτώσω άσχημα και δεν θέλω :P

Παρόλαυτα... δεν μπορούμε να τα βάλουμε όόόόόλα στο ίδιο τσουβάλι πιστεύω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχω α κούσει ιστορίες για τις πρυτανικές εκλογές πάντως... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Επειδή έτυχε και είχα σχετικά πρόσφατα μία συζήτηση με το ίδιο θέμα.. εφόσον κάποιοι από μας τα γνωρίζουμε, δεν είμαστε συνένοχοι;
Δε διαιωνίζουμε κι εμείς με αυτόν τον έμμεσο τρόπο μία κατάσταση;
Μπορεί να γίνει κάτι για να αλλάξει και γιατί δε γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Μα τι μπορούμε να κάνουμε; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
DrStrangelove, δεν σου βάζω αρνητική παρόλο που φλέρταρα με την ιδέα γιατί ναι μεν δεν έχεις άδικο αλλά
1. Η προεκλογική ...καμπάνια δεν νομίζω ότι έχει τόόόόόση σχέση με τα πανεπιστήμια
2. Αυτά τα "οι φοιτητές είναι κομματόσκυλα μπλα μπλα μπλα" μου φαίνονται τραβηγμένα. ΟΛΟΙ οι φοιτητές είναι κομματόσκυλα? ΟΛΟΙ οι φοιτητές περνάνε στο "έτσι"? Ε, όχι δεν είναι έτσι :)


Στο θέμα θα προτιμούσα να μην τοποθετηθώ γιατί από τη θέση που είμαι έχω δει και ακούσει τόσα που αν αρχίσω να μιλάω φοβάμαι ότι αφενός θα μου ξεφύγουν πράγματα που φωτογραφίζουν πρόσωπα και καταστάσεις, αφετέρου θα φορτώσω άσχημα και δεν θέλω :P

Παρόλαυτα... δεν μπορούμε να τα βάλουμε όόόόόλα στο ίδιο τσουβάλι πιστεύω..

Δεν δίνω σημασία στις αρνητικές ούτε στις θετικές. Την άποψή μου την έχω πει ότι όλο αυτό με τις ψήφους είναι πολύ παιδικό.

Στην ουσία τώρα. Επειδή οι φοιτητές είναι πολίτες της χώρας και αυτοί, και όχι μικρά παιδάκια, καλό θα ήταν κάποια στιγμή να αρθρώσουν πολιτικό λόγο με ουσιαστικές προτάσεις από το να κραυγάζουν, και να δρουν συνειδητά και πολιτικά την ώρα των εκλογών και όχι ανόητα όπως οι μπαμπάδες τους.
Δεν σέβομαι καμμιά ομάδα ή σύστημα που χρησιμοποιεί ψυχολογικές δικαιολογίες για να διαιωνίζει μια κατάσταση. Αν η κυβέρνηση είναι άχρηστη και όλα τα κόμματα είναι ανίκανα, που πράγματι έτσι φαίνεται ότι συμβαίνει, τότε γιατί δεν τα καταψηφίζουν αυτοί και οι μπαμπάδες τους ;
Δημοκρατία έχουμε υποτίθεται, ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. Αντί αυτού άλλο πήδημα πέφτει δεκαετίες τώρα σε αυτή τη χώρα : Στα Πανεπιστήμια κυβερνούν τα κόμματα. Αυτοί είναι οι επαναστάτες που οραματίζονται έναν νέο Μάη του 68' στην Ελλάδα; Σοβαρά απ'αυτά τα κοματόσκυλα περιμένετε τίποτα διαφορετικό ; Επίσης ποιός σου είπε ότι ο τομέας της εκπαίδευσης είναι ξεκομένος από την συνολική πολιτική κατάσταση της χώρας ; Τα Πανεπιστήμια με τα σκάνδαλά τοιυς είναι μικρογραφίες της κοινωνίας. Ποιοί χαράζουν γραμμή αποφάσεων ; Οι πολιτικοί. Ποιοί τους συντηρούν στην εξουσία; Ο λαός. Εμπρός λοιπόν έργα και όχι λόγια. Mε καταλήψεις λίγο πριν τα Χριστούγεννα για να παρατείνουμε τις διακοπές μας, δεν λύνεται η κατάσταση. Αλλά τί θα απογίνουν χωρίς βαρβάρους άμα μία φορά στη ζωή όλες αυτές οι μάζες φερθούν ώριμα πολιτικά ; Οι φοιτητές στην συντριπτική πλειοψηφία τους είναι αντίγραφα των ανώριμων πολιτικά μπαμπάδων τους, Νεοδημοκρατών, Πασοκων και λοιπών.
Αντάρτες στα λόγια μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Για μένα δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν κομματικές/"ιδεολογικές" (προσέξτε τα εισαγωγικά στη λέξη) παρατάξεις. Αρκεί ένα συμβούλιο το οποίο θα περιέχει μέλη που θα λειτουργούν σαν αντιπρόσωποι των προπτυχιακών και των μεταπτυχιακών φοιτητών για τις τυπικές Γ.Σ. και ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ! Οι παρατάξεις ευθύνονται κατά μεγάλο μέρος για τη διαφθορά και την στασιμότητα, που πλέον έχει μετατραπεί σε οπισθοδρόμηση των Πανεπιστημίων. Εφόσων υπάρχουν οι κομματικές νεολαίες (νεολέρες) δεν υπάρχει καν η ανάγκη για να εκφραστούν ιδιαίτερα οι "πολιτικοποιημένοι" φοιτητές.

Προσωπικά, αν και έχω προσανατολιστεί πολιτικά εδώ και καιρό, έχω αρνηθεί να συμμετάσχω στα ψηφοδέλτια κομμάτων, παρ' ότι μου πρήζουν τα καμπανέλια αρκετοί φίλοι μου οι οποίοι έχουν συνδικαλιστεί σε παρατάξεις κυρίως του αριστερού χώρου (εκεί όπου ανήκω ιδεολογικά), ενώ στις τελευταίες φοιτητικές εκλογές δεν κατέβηκα καν για να ψηφίσω. Δυστυχώς δεν μπορώ να μεταπείσω όσους είναι σε παρατάξεις στο να ξεκόψουν, μπορώ όμως να ενημερώσω όλους όσους δεν είναι σχετικά με το τι γίνεται εκεί μέσα, μιας και τα γνωρίσω πολύ καλά. Αν και κομματόσκυλα που θα τροφοδοτούν τις παρατάξεις θα υπάρχουν πάντα.

Πέρα από το θέμα των παρατάξεων πάντως, με ενδιαφέρει και το θέμα της λογοκλοπής (αντιγραφής). Κάποια άποψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Εγώ φέτος δίνω και δεν έχω ζήσει ακόμα αυτά που αναφέρετε. Από γνωστούς πάντως έχω ακούσει περιστατικά και έχω φρίξει. Κλοπή των κάλπεων, οι καθηγητές δεν πατάνε στα μαθήματα, καλά όσο για τα βιβλία τα παίρνουν πριν την εξεταστική, πολλοί καθηγητές αδιαφορούν και άλλα πολλά...

Έχω ακούσει επίσης ότι οι κομματικές παρατάξεις κάνουν σαν θηρία όταν έρχονται οι πρωτοετείς και προσπαθεί η κάθεμια να προσεγγίσει φοιτητές. Αλήθεια πόση δύναμη έχουν ή τί μπορούν αν κάνουν στο πανεπιστήμιο. Αλήθεια λύνουν ακι δένουν εκεί μέσα;;; (Σίγουρα) Αλλά εννοώπως;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top