Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Πιστεύω έχεις πολλές πιθανότητες και στο ευχομαι...εγώ από την άλλη έχασα την σχολή μου για 6 μόρια και βασίζομαι στο 10%...Καλή επιτυχια????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairy1999

Νεοφερμένος

Η mairy1999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Χριστινάκι! Ποια σχολή αν επιτρέπεις? Δεν πρεπει να χανουμε την ελπίδα μας :)) Καλή επιτυχία και σε εσένα!! :friends:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Χριστινάκι! Ποια σχολή αν επιτρέπεις? Δεν πρεπει να χανουμε την ελπίδα μας :)) Καλή επιτυχία και σε εσένα!! :friends:


Νομικη:) Έγραψα 17509 και η βάση της ανέβηκε στα 17515 ενώ το 10% της ήταν 17352...Ευχαριστώ πολυ:rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elen222

Νεοφερμένος

Η Elen222 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας! Εχω 15.500 μορια απο την χρονια 2016 και θελω να κανω 10 τοις εκατο για αστυφυλακων. Πιστευετε υπαρχει πιθανοτητα; Απλα οταν ειχα δωσει πανελληνιες το 2016 δν ειχα παει για αθληματα. Θα μπορεσω να τα δωσω φετος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionusia 19

Νεοφερμένος

Η Dionusia 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Γεια σας! Εχω 15.500 μορια απο την χρονια 2016 και θελω να κανω 10 τοις εκατο για αστυφυλακων. Πιστευετε υπαρχει πιθανοτητα; Απλα οταν ειχα δωσει πανελληνιες το 2016 δν ειχα παει για αθληματα. Θα μπορεσω να τα δωσω φετος;
Νομίζω πως μπορείς να δηλώσεις τις σχολές αυτές παρολο που δεν έδωσες αθλήματα τη χρονιά εισαγωγής σου. Θα τα δώσεις φέτος κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Νομίζω πως μπορείς να δηλώσεις τις σχολές αυτές παρολο που δεν έδωσες αθλήματα τη χρονιά εισαγωγής σου. Θα τα δώσεις φέτος κανονικά.

Έχω την εντύπωση ότι δεν μπορει:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας! Εχω 15.500 μορια απο την χρονια 2016 και θελω να κανω 10 τοις εκατο για αστυφυλακων. Πιστευετε υπαρχει πιθανοτητα; Απλα οταν ειχα δωσει πανελληνιες το 2016 δν ειχα παει για αθληματα. Θα μπορεσω να τα δωσω φετος;

https://www.astynomia.gr/images/stories/2017/prokirikseis17/29052017 prokiriksi.pdf

Γεια σας! Εχω 15.500 μορια απο την χρονια 2016 και θελω να κανω 10 τοις εκατο για αστυφυλακων. Πιστευετε υπαρχει πιθανοτητα; Απλα οταν ειχα δωσει πανελληνιες το 2016 δν ειχα παει για αθληματα. Θα μπορεσω να τα δωσω φετος;


Οι υποψήφιοι με το 10% που επιθυμούν να εισαχθούν σε Στρατό, Αστυνομία, Πυροσβεστική, ΑΕΝ υποβάλλουν αίτηση στο αρμόδιο Υπουργείο (βγαίνει σχετική προκήρυξη όπως φαίνεται παραπάνω) και συμμετέχουν κανονικά στις προκαταρκτικές εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ethirion

Νεοφερμένος

Ο ethirion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας !

Το 2014 έδωσα πανελλήνιες έβγαλα κάπου στα 18.700 μόρια πέρασα στη σχολή που ήθελα (Πάτρα) αλλά πότε δεν παρακολούθησα. Αντίθετα πήγα στο Εδιμβούργο να σπουδάσω το ίδιο ακριβώς αντικείμενο. Του χρόνου παίρνω πτυχίο. Αυτή τη στιγμή εργάζομαι σε μια εταιρεία στη Γλασκόβη πάνω στο αντικείμενο σπουδών μου.
Όλα ωραία και καλά είμαι καλός στη δουλεία το περιβάλλον απίθανο αλλά βαριέμαι αφόρητα, τόσο που σκέφτομαι όταν αποφοιτήσω να κάνω 10% για οινολογία , το πλάνο μου αυτή τη στιγμή είναι να πάρω το πτυχίο μου, να γυρίσω Αθήνα, να δουλέψω στο αντικείμενό μου και παράλληλα να σπουδάζω οινολογία όταν πάρω το πτυχίο (οινολογίας) να ξεκινήσω τη δικιά μου εταιρεία με κρασί.

Η ερώτηση μου είναι η εξής απλή: Δικαιούμαι να κάνω 10% 4-5 χρόνια αφότου έχω δώσει πανελλήνιες ?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το 2014 έδωσα πανελλήνιες έβγαλα κάπου στα 18.700 μόρια πέρασα στη σχολή που ήθελα (Πάτρα) αλλά πότε δεν παρακολούθησα. Αντίθετα πήγα στο Εδιμβούργο να σπουδάσω το ίδιο ακριβώς αντικείμενο. Του χρόνου παίρνω πτυχίο. Αυτή τη στιγμή εργάζομαι σε μια εταιρεία στη Γλασκόβη πάνω στο αντικείμενο σπουδών μου.
Όλα ωραία και καλά είμαι καλός στη δουλεία το περιβάλλον απίθανο αλλά βαριέμαι αφόρητα, τόσο που σκέφτομαι όταν αποφοιτήσω να κάνω 10% για οινολογία , το πλάνο μου αυτή τη στιγμή είναι να πάρω το πτυχίο μου, να γυρίσω Αθήνα, να δουλέψω στο αντικείμενό μου και παράλληλα να σπουδάζω οινολογία όταν πάρω το πτυχίο (οινολογίας) να ξεκινήσω τη δικιά μου εταιρεία με κρασί.
Η ερώτηση μου είναι η εξής απλή: Δικαιούμαι να κάνω 10% 4-5 χρόνια αφότου έχω δώσει πανελλήνιες ?

1) Δεν έχεις πάρει ακόμα το πτυχίο σου και δουλεύεις πάνω στο αντικείμενο των σπουδών σου, είναι όλα ωραία και καλά, είσαι καλός στη δουλειά σου και το περιβάλλον είναι υπέροχο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Να φανταστώ ότι όταν πάρεις το πτυχίο σου είτε θα μείνεις σ΄αυτήν την εταιρεία με καλύτερες απολαβές είτε θα πας σε κάποια άλλη. ΄Εχεις δηλαδή την ευχέρεια επιλογής της καλύτερης από τις προσφορές που θα σου γίνουν. Αυτό αγαπητέ μου για την Ελλάδα του 2018 είναι ΑΠΙΑΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ!!! Να ξέρεις ότι το 99,9% από εμάς εδώ μέσα θα πουλάγαμε την ψυχή μας στον διάβολο για να είμαστε στη θέση σου!!!
2) Λες ότι βαριέσαι αφόρητα; Το θέμα είναι ΓΙΑΤΙ; Επειδή μετάνιωσες για τον κλάδο που επέλεξες ή γιατί νοσταλγείς την Ελλάδα; Αν ισχύει το πρώτο, το συζητάμε. Αν όμως ισχύει το δεύτερο, βγάλτο από το μυαλό σου αυτήν τη στιγμή!
3) Αν θέλεις να κάνεις στροφή στην καριέρα σου, φρόντισε να το κάνεις εκεί που βρίσκεσαι (σπούδασε εκεί οινολογία και χρηματοδότησε τις σπουδές με τη δουλειά σου). Αν γυρίσεις στην Ελλάδα ΑΣΦΑΛΩΣ και δεν είναι σίγουρο ότι θα βρεις δουλειά αλλά ακόμα κι αν βρεις να είσαι προετοιμασμένος ότι θα δουλεύεις για ψίχουλα! Αν τελικά αποφασίσεις ν΄ακολουθήσεις το πλάνο της οινολογίας, όταν με το καλό ολοκληρώσεις τις σπουδές σου (τονίζω και πάλι ΕΚΕΙ, όχι ΕΔΩ), βλέπεις με ποιον τρόπο θα προχωρήσεις. Στο λέω γιατί φαντάζομαι πως καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι δεν παίρνεις πτυχίο τη μια μέρα και την επόμενη ανοίγεις οινοποιείο.
4) Δικαίωμα για το 10% έχεις μόνο τις δύο επόμενες χρονιές από τη χρονιά που έδωσες πανελλαδικές. (Συγχώρεσέ με αλλά χαίρομαι που δεν μπορείς. Για το καλό σου στο λέω!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ethirion

Νεοφερμένος

Ο ethirion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,

Κυρίως ρώτησα για να γνωρίζω όλες τις επιλογές μου, έχω ψάξει για part-time σπουδές εδώ που είμαι και διαρκούν 6 χρόνια οπότε έλεγα μήπως αν ερχόμουν Ελλάδα γλίτωνα χρόνο, βγαίνω εκτός θέματος όμως, οπότε θα το σταματήσω εδώ.

Ευχαριστώ και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,

Κυρίως ρώτησα για να γνωρίζω όλες τις επιλογές μου, έχω ψάξει για part-time σπουδές εδώ που είμαι και διαρκούν 6 χρόνια οπότε έλεγα μήπως αν ερχόμουν Ελλάδα γλίτωνα χρόνο, βγαίνω εκτός θέματος όμως, οπότε θα το σταματήσω εδώ.

Ευχαριστώ και πάλι.

Ναι, καλύτερα να το σταματήσεις εδώ! Μόνο κάτι τελευταίο θα σου πω και να το λάβεις σοβαρά υπόψη σου γιατί την έχουν πατήσει αρκετοί! Αν φύγεις από κει και χάσεις τη σειρά σου, θα είναι πολύ δύσκολο να επιστρέψεις (γιατί πίστεψέ με αργά ή γρήγορα θα το θελήσεις) και να συνεχίσεις από κει που το άφησες. Θα ξεκινήσεις από την αρχή πιθανόν όχι με την ίδια επιτυχία οπότε θα καταβάλλεις κόπο και χρόνο για να φτάσεις στο σημείο που βρίσκεσαι τώρα. ΄Οπως καταλαβαίνεις ερχόμενος στην Ελλάδα όχι μόνο δεν θα γλίτωνες αλλά θα έχανες χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλιάνα Κ.

Νεοφερμένος

Η Ηλιάνα Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας!! Θα ήθελα μια ερώτηση να κάνω. Έδωσα πέρυσι πανελλήνιες από ΕΠΑΛ έβγαλα 18.550 και πέρασα με το 1% στο Πανεπιστήμιο Φαρμακευτικής. Θέλω όμως να περάσω Ιατρική και λέω να δηλώσω σε όλη την Ελλάδα. Και σε πρώτη φάση σκέφτηκα το 10%. Διεκδικώ όμως θέση σε Πανεπιστήμιο?? Έχω ελπίδες με λίγα λόγια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς οι υποψήφιοι των ΓΕΛ για το 10% στις πανελλαδικές εξετάσεις 2018, θα συμπληρώσουν μηχανογραφικό δελτίο με πέντε (5) επιστημονικά πεδία όπως αναφέρεται στην παρ. 4 της εγκυκλίου του Υπουργείου https://www.minedu.gov.gr/news/33478...lladikes-eksetaseis-ton-gel-i-epal-etous-2018
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christianam23

Νεοφερμένος

Η Christianam23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Χρειαζεται να συμπληρωσουμε την αιτηση που συμπληρωνουν αυτη την περιοδο οι υποψηφιοι πανελληνιων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george.pr4

Νεοφερμένος

Ο george.pr4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Αν υποθετικά κάνω 10% και έχω περάσει πχ. πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ για Πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ και μπω τελικά. Υπάρχει περίπτωση αν από το πρώτο έτος έχω περασμένα μαθήματα να μου τα αναγνωρίσουν; Αναφέρομαι πάντα στην ακριβώς ίδια σχολή απλά σε άλλο πανεπιστήμιο που έχω κοινά μαθήματα, για τα μαθήματα αν γίνεται να μη χαθούν και πάω πάλι από την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χρειαζεται να συμπληρωσουμε την αιτηση που συμπληρωνουν αυτη την περιοδο οι υποψηφιοι πανελληνιων;

΄Οχι! Κατευθείαν μηχανογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Αν υποθετικά κάνω 10% και έχω περάσει πχ. πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ για Πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ και μπω τελικά. Υπάρχει περίπτωση αν από το πρώτο έτος έχω περασμένα μαθήματα να μου τα αναγνωρίσουν; Αναφέρομαι πάντα στην ακριβώς ίδια σχολή απλά σε άλλο πανεπιστήμιο που έχω κοινά μαθήματα, για τα μαθήματα αν γίνεται να μη χαθούν και πάω πάλι από την αρχή.

Εξαρτάται από τους καθηγητές που διδάσκουν τα μαθήματα που θέλεις να αναγνωρίσεις στο νέο σου τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nrun

Νεοφερμένος

Η nrun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.
Αποφοίτησα απο το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών το 2014, στο οποίο μπήκα με Πανελλήνιες εξετάσεις.
Θα ήθελα να γνωρίζω, αυτή τη στιγμή (μετά απο 4 χρόνια) αν μπορώ να κάνω αίτηση εισαγωγής σε άλλη σχολή, με το 10%.
Έχει παρέλθει η ημερομηνία αίτησης για το 10% ;

Γνωρίζετε άλλον τρόπο με τον οποίο μπορώ να εισαχθώ σε Σχολή, εκτός απο το να δώσω ξανά Πανελλήνιες;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.
Αποφοίτησα απο το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών το 2014, στο οποίο μπήκα με Πανελλήνιες εξετάσεις.
Θα ήθελα να γνωρίζω, αυτή τη στιγμή (μετά απο 4 χρόνια) αν μπορώ να κάνω αίτηση εισαγωγής σε άλλη σχολή, με το 10%.
Έχει παρέλθει η ημερομηνία αίτησης για το 10% ;

Γνωρίζετε άλλον τρόπο με τον οποίο μπορώ να εισαχθώ σε Σχολή, εκτός απο το να δώσω ξανά Πανελλήνιες;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

΄Οχι. Το 10% αφορά τους φοιτητές που μπήκαν σε σχολή που δεν τους ικανοποιεί οπότε έχουν την ευκαιρία να κάνουν αίτηση για το 10% τα 2 επόμενα χρόνια από τη χρονιά που έδωσαν πανελλαδικές προκειμένου να έχουν κάποιες ευκαιρίες μήπως μπουν στη σχολή που τους ενδιαφέρει. Δεν αφορά την περίπτωσή σου. Εσύ σαν απόφοιτος εκτός από το να δώσεις πάλι πανελλαδικές μπορείς να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις για την δεύτερη σχολή που θέλεις. Μπορείς να πάρεις πληροφορίες γι΄αυτό στο θέμα "Απορίες για κατατακτήριες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nrun

Νεοφερμένος

Η nrun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
΄Οχι. Το 10% αφορά τους φοιτητές που μπήκαν σε σχολή που δεν τους ικανοποιεί οπότε έχουν την ευκαιρία να κάνουν αίτηση για το 10% τα 2 επόμενα χρόνια από τη χρονιά που έδωσαν πανελλαδικές προκειμένου να έχουν κάποιες ευκαιρίες μήπως μπουν στη σχολή που τους ενδιαφέρει. Δεν αφορά την περίπτωσή σου. Εσύ σαν απόφοιτος εκτός από το να δώσεις πάλι πανελλαδικές μπορείς να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις για την δεύτερη σχολή που θέλεις. Μπορείς να πάρεις πληροφορίες γι΄αυτό στο θέμα "Απορίες για κατατακτήριες".

Σ' ευχαριστώ πολύ Λένω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top