Δυσκολία σχολών

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ξέχασα την Ιστορία Τεχνων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Μην πιάνετε την ιστορία της τέχνης...
Διαβάζεις, πραγματικά, το μακρύ και το κοντό που έχει γράψει η Σάρα και η Μάρα για το τι θεωρείται τέχνη:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην πιάνετε την ιστορία της τέχνης...
Διαβάζεις, πραγματικά, το μακρύ και το κοντό που έχει γράψει η Σάρα και η Μάρα για το τι θεωρείται τέχνη:lol:

Για εξήγησε αυτό που λες λίγο καλύτερα να καταλάβουμε τι θέλεις να πεις! Η ιστορία της τέχνης είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση στην οποία καμία θέση δεν έχει η σάρα και η μάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Γεια σου.

Εάν ενδιαφέρεσαι ΚΑΙ για το Φυσικό, οφείλω να σε ενημερώσω από τώρα, ότι δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση. Παρουσιάζει αυξημένο επίπεδο δυσκολίας και όπως έχω γράψει και σε προηγούμενα μηνύματά μου, κατά την ταπεινή μου άποψη, ίσως είναι και το δυσκολότερο τμήμα που υπάρχει.

Εάν αγαπάς τη Φυσική ή πιστεύεις ότι μπορείς να την αγαπήσεις και έχεις όλη την καλή διάθεση να "ματώσεις" για να αποφοιτήσεις, τότε οφείλω επίσης να σε ενημερώσω, ότι το ταξίδι ναι μεν θα είναι μεγάλο, ωστόσο όταν φτάσεις στο "τέλος του δρόμου", θα νιώσεις μεγάλη ικανοποίηση και περηφάνια για το γεγονός ότι οι κόποι σου, έπιασαν τόπο.

Τώρα όσον αφορά το τμήμα της Ιατρικής και δη της Πάτρας (για τα υπόλοιπα δε μπορώ να γνωρίζω), είμαι σχεδόν βέβαιος, ότι με στοιχειώδες διάβασμα, αλλά και στοιχειώδη παρακολούθηση, μπορεί κάλλιστα κάποιος-α, να φέρει σε πέρας τη Σχολή και να βγάλει και έναν αξιοπρεπέστατο βαθμό.

Αυτά περιληπτικά. Δεν ξέρω τι ακριβώς σε ενδιαφέρει και αν σε βοήθησα κάπως. Εάν όχι, τότε γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη, για να σου δώσω και πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.

Φιλικά,
Καλημέρα καλές γιορτές να έχουμε, ειμαι απο υγειας και εχω μαθηματικα βαλει για να δωσω και επειδη ειμαι σε πολυ καλο δρομο στα μαθηματικα και σκεφτομαι να περνουσα κατι σχετικα υψηλοβαθμο και να εχει δουλεια θεωρω πως το φυσικο ειναι ενα τμημα που οσο παει ειναι ολοενα και πιο επικαιρο.απο την αλλη ηιατρικη ειναι σταθερη προτιμηση και θα ηθελα να μαθω με βαση τη σχολη το μελλον των επαγγελματων αυτων αξιζει να δωσω πιο μεγαλη βαση
προσωπικα δε θα θελα να φυγω στο εξωτερικο για να βρω δουλεια ....με λίγα λογια να εχει μελλον στη Ελλάδα (όσο είναι εφικτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Αν δεν διαβαζεις παντου δυσκολα ειναι ακομα και στο τει κολοπετινιτσας που λεει ο λογος:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristoforos87

Νεοφερμένος

Ο xristoforos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα εγω ειμαι τει φυτικης παραγωγης.το εχω ψιλοπαρατησει εδω και χρονια ομως οσο ασχολιομουνα ησαν δυσκολη σχολη και ας ειναι τει για πολλους της πλακας.συμφωνω οτι και το τελευταιο τει ειναι δυσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meneantonia15

Νεοφερμένος

Η meneantonia15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά..Απ' όσα έχω ακούσει οι πολυτεχνικές σχολές όντως είναι πιο δύσκολες από τις ιατρικές και γενικότερα από οποιαδήποτε σχολή..Έτσι κ αλλιώς τα μόρια της κάθε σχολής δεν έχουν καμία σχέση με την δυσκολία δείχνουν απλώς την ζήτηση...Εγώ έχω τελειώσει ξενόγλωσση φιλολογία και γενικότερα θέλω να αναφερθώ σε αυτές τις φιλολογίες..Είναι πολύ απαιτητικές σχολές κάναμε σχεδόν ότι έκαναν στην ελληνική φιλολογία (ιστορία,λογοτεχνία,γλωσσολογία κτλ...) Προφανώς όλα αυτά γινόντουσαν στην ξένη γλώσσα δηλαδή η δουλειά μας ήταν διπλή..Φυσικά η μεγαλύτερη δυσκολία ήρθε στα μαθήματα κατεύθυνσης στα οποία έπρεπε να αναλύεις κείμενα συγκεκριμένα λογοτεχνικά ποιήματα..φρίκη δηλαδή!!Εγώ έχω τελειώσει γαλλική φιλολογία αλλά απ΄ ότι γνωρίζω το δυσκολότερο ξενόγλωσσο τμήμα είναι αυτό της γερμανικής του ΑΠΘ όχι του ΕΚΠΑ...Στο τμήμα της Θεσσαλονίκης δυσκολεύονται να ανταπεξέλθουν και αυτοί που έχουν τα γερμανικά μητρική γλώσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αναλογως τι εννοεί δυσκολία σχολής.

Για να πάρεις πτυχίο, φυσικοχημικά και πολυτεχνικά ευκολα.

Τον περισσότερο χρόνο που θα ρίξεις διαβασμα σε κάποια πράγματα, είναι για να πάρεις μυρωδιά ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ διαβαζεις.

Μετα μπαίνουν κι αλλοι παραγοντες ανάλογα με τα στομαχια του καθενος. Πχ οι υγειας επιφερουν ψυχολογικό φορτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά..Απ' όσα έχω ακούσει οι πολυτεχνικές σχολές όντως είναι πιο δύσκολες από τις ιατρικές και γενικότερα από οποιαδήποτε σχολή..Έτσι κ αλλιώς τα μόρια της κάθε σχολής δεν έχουν καμία σχέση με την δυσκολία δείχνουν απλώς την ζήτηση...Εγώ έχω τελειώσει ξενόγλωσση φιλολογία και γενικότερα θέλω να αναφερθώ σε αυτές τις φιλολογίες..Είναι πολύ απαιτητικές σχολές κάναμε σχεδόν ότι έκαναν στην ελληνική φιλολογία (ιστορία,λογοτεχνία,γλωσσολογία κτλ...) Προφανώς όλα αυτά γινόντουσαν στην ξένη γλώσσα δηλαδή η δουλειά μας ήταν διπλή..Φυσικά η μεγαλύτερη δυσκολία ήρθε στα μαθήματα κατεύθυνσης στα οποία έπρεπε να αναλύεις κείμενα συγκεκριμένα λογοτεχνικά ποιήματα..φρίκη δηλαδή!!Εγώ έχω τελειώσει γαλλική φιλολογία αλλά απ΄ ότι γνωρίζω το δυσκολότερο ξενόγλωσσο τμήμα είναι αυτό της γερμανικής του ΑΠΘ όχι του ΕΚΠΑ...Στο τμήμα της Θεσσαλονίκης δυσκολεύονται να ανταπεξέλθουν και αυτοί που έχουν τα γερμανικά μητρική γλώσσα!

Αναλογως τι οριζεις ευκολο και τι δυσκολο.Αν παρουμε τον μεσο μαθητη προφανως και ειναι λογω των μαθηματικων (απλα σκεφτειτε ποσοι αποτυγχανουν στα μαθηματικα των πανελληνιων ειτε ειναι ευκολα τα θεματα ειτε δυσκολα).Ωστοσο το δυσκολο ειναι μια λεξη πολυ υποκειμενικη εμενα μου φαινοταν τρομερα παλουκι η ιστορια γενικης της γ γιατι ειναι απλα ακαταλαβιστικη.Με πιο μεγαλη ανεση μπορω να διαβασω εφαρμοσμενα μαθηματικα παρα αυτο εκεινο το βιβλιο που πλεον εχει πεταχτει στα σκουπιδια :P
Αρα τελικα τι ειναι δυσκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Η σχολή είναι όσο δύσκολη την κάνει ο φοιτητής


Είναι τελείως διαφορετική η δυσκολία του να πάρεις ένα πτυχίο οπωςδήποτε (5αρια-σκονακια-φροντιστήρια) και άλλο να σκοπεύεις να συνεχίσεις τις σπουδές δλδ msc,phd οπότε πρέπει να ρίξεις την αντίστοιχη δουλειά στην κατανόηση και στις δημοσιεύσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meneantonia15

Νεοφερμένος

Η meneantonia15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι σίγουρα ισχύει αυτό απλώς υπάρχουν σχολές που είναι αντικειμενικά ευκολότερες απο αλλές κ αυτό φαίνεται και από τα χρόνια που κανει κάποιος για να βγαλει μια σχολη ..πχ τα παιδαγωγικά έχουν μέσο 4 χρόνια κ πανω απο το 60% είναι αριστούχοι.. Ειναι αρκετά εύκολες οι σχολές τους εγω οταν ήμουν γαλλική φιλολογία ειχα παρει 4 μαθήματα επιλογής απ το παιδαγωγικό κ ηταν οι πιο εύκολοι βαθμοί που ειχα γράψει ..ολο το γραπτό ηταν εύκολο και είχε ερωτηςεις τις οποίες με λίγη λογική τις απαντάς ..κ γ αυτο ολοι επιλογής παιρναν απ το παιδαγωγικό κ όχι απο φιλολογίες νομικές κτλ...Αναφέρομαι σε ενα απλό πτυχίο και όχι σε μεταπτυχιακά κ διδακτορικά ..προφανώς εκεί ολα ειναι ζόρικα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εγω θα σου μιλήσω για τον ξαδερφο μου, ο οποίος ηταν σε εντελώς διαφορετική σχολη (ηταν Παιδαγωγικο Δημοτικής στην Κρητη) . Διάβαζε ολη τη χρονια (εκτος απο πρώτο εξάμηνο λεει) καθε μερα ο,τι ηθελε απο σημειώσεις και καθοταν ενα 4ωρο καθε ΣΚ και έβγαζε σημειώσεις απο τα βιβλία του. Και σε περιόδους εξεταστικής ολη μερα (τον έβλεπα κ εγω καθε χριστουγεννα που ερχοταν εδω:ρ)
Και ομως πηρε πτυχιο με 8,12 και δουλευει στη Γερμανία με υποτροφία!
Και άλλου συμφοιτητές του οπως λεει, διαβάζανε μοοονο στις εξεταστικές , με πτυχιο πλεον Μ.Ο 5 και 6, και περιμένουν τον γνωστό...διορισμό. (Καλά κρασιά)

Εγω ακομη δεν ειμαι φοιτήτρια , ομως τον εχω ως πρότυπο στο θεμα προγράμματος

Οφ τοπικ ίσως αλλά το παιδαγωγικό βγαίνει με 8.12 χαλαρά με διάβασμα μια βδομάδα πριν την εξεταστική αν παρακολουθείς τα μαθήματα. Πηγή οι γονείς μου, το μισό μου σόι και ένας λμαο φίλος μου που είναι εκεί τώρα και παρότι στο πρώτο έτος ασχολήθηκε ελάχιστα έως καθόλου δεν χρωστάει τίποτα. Αν λοιπόν κάποιος βγάλει παιδαγωγικό με βαθμό πτυχίου 5 έως 6 σημαίνει είτε ότι απλώς δεν διάβαζε καθόλου ή ότι δεν του κόβει ΚΑΘΟΛΟΥ,και δεν το λέω καν προσβλητικά


Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Διάβασμα και σχολή".
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Οφ τοπικ ίσως αλλά το παιδαγωγικό βγαίνει με 8.12 χαλαρά με διάβασμα μια βδομάδα πριν την εξεταστική αν παρακολουθείς τα μαθήματα. Πηγή οι γονείς μου, το μισό μου σόι και ένας λμαο φίλος μου που είναι εκεί τώρα και παρότι στο πρώτο έτος ασχολήθηκε ελάχιστα έως καθόλου δεν χρωστάει τίποτα. Αν λοιπόν κάποιος βγάλει παιδαγωγικό με βαθμό πτυχίου 5 έως 6 σημαίνει είτε ότι απλώς δεν διάβαζε καθόλου ή ότι δεν του κόβει ΚΑΘΟΛΟΥ,και δεν το λέω καν προσβλητικά


Όχι δεν είναι καθόλου εύκολο να βγάλεις 8,12 σε καμία σχολή ούτε στη συγκεκριμένη. Τα παιδαγωγικά εχουν πολυ Ψυχολογια , Γλωσσολογία, Μορφολογία και μαθηματα έκφρασης και κριτικής σκέψης (ειναι ενας απο τους στόχους μου αυτη η σχολη)
Μην εισαι τοσο απόλυτος στη ζωη σου ειδικά για πραγματα που δεν ξερεις (εσυ προσωπικα)
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ναι μπορεί να μην έχω προσωπική εμπειρία αλλά είμαι από οικογένεια δασκάλων και όταν λέω οικογένεια δεν εννοώ μπαμπας-μαμα αλλά και θείοι θείες. Όλοι είναι από παιδαγωγικά. Οι απόψεις για το αν είναι δύσκολη σχολή δεν διίστανται ιδιαίτερα. Αν θεωρείς δύσκολες τις ψυχολογιές του παιδαγωγικού λοιπόν σκέψου ότι η ψυχολογία έχει μόνο ψυχολογιες και δεν είναι καν μέσα στις πιο δύσκολες σχολές.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Εχω δασκάλους θειους και θεια. Οπως και οι γονεις σου τελειώσανε «Παιδαγωγικές Ακαδημίες» και οχι τμήματα παιδαγωγικού Δημοτικής Εκπαίδευσης. Πλεον , περα απο ψυχολογίες , μορφολογίες και γλωσσολογίες (που δεν ειναι ευκολα μαθηματα και ΔΕΝ βγαινουν σε μια εβδομάδα και εναν μήνα αν ειναι δυνατόν) υπαρχει πολυ λογοτεχνια , ποίηση και αλλα τετοια . Εχω 2 ξάδερφες σε παιδαγωγικά και μου λενε οτι υπαρχουν ιδιαιτερα απαιτητικά μαθηματα αλλα και αλλα οχι
Μονο ενας φίλος του αδερφού μου στο παιδαγωγικο ΑΠΘ τη θεωρεί πολυ βατή απ οτι μου ειπε (επειδη ενδιαφέρομαι για τη σχολη ρωτάω όσους ειναι) ομως αυτο ειναι υποκειμενικό .
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εχω δασκάλους θειους και θεια. Οπως και οι γονεις σου τελειώσανε «Παιδαγωγικές Ακαδημίες» και οχι τμήματα παιδαγωγικού Δημοτικής Εκπαίδευσης. Πλεον , περα απο ψυχολογίες , μορφολογίες και γλωσσολογίες (που δεν ειναι ευκολα μαθηματα και ΔΕΝ βγαινουν σε μια εβδομάδα και εναν μήνα αν ειναι δυνατόν) υπαρχει πολυ λογοτεχνια , ποίηση και αλλα τετοια . Εχω 2 ξάδερφες σε παιδαγωγικά και μου λενε οτι υπαρχουν ιδιαιτερα απαιτητικά μαθηματα αλλα και αλλα οχι
Μονο ενας φίλος του αδερφού μου στο παιδαγωγικο ΑΠΘ τη θεωρεί πολυ βατή απ οτι μου ειπε (επειδη ενδιαφέρομαι για τη σχολη ρωτάω όσους ειναι) ομως αυτο ειναι υποκειμενικό .


Επειδή ο καθένας μπορεί να έχει θείους και ξαδέλφια, μπορείς να δεις το μέσο όρο της βαθμολογίας των αποφοίτων των Παιδαγωγικών και τα χρόνια που χρειάστηκαν για να ολοκληρώσουν τις σπουδές. Τα στοιχεία θα σε εκπλήξουν.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Παιδιά, η κουβέντα «η τάδε σχολή είναι πιο δύσκολη από την δείνα» δεν οδηγεί πουθενά - άντε σε καβγάδες. Πρώτον, γιατί πάμε σε μία σχολή γιατί μας αρέσει το αντικείμενο, γιατί θα βρούμε δουλειά από εκεί μέσα ή για άλλους λόγους, πέρα από το να «μετράμε τις δυσκολίες μας». Αν κανείς μπαίνει σε μία σχολή απλά και μόνο γιατί είναι δύσκολη, κατ' εμέ, είναι σε λάθος σχολή.

Επίσης, πάντα υπάρχει μεροληψία σε τέτοιες εκτιμήσεις. Το βασικότερο είναι ότι δεν υπάρχει μία αντικειμενική κλίμακα δυσκολίας. Έτσι, η μία πλευρά ότι σε ένα άτομο μπορεί να φαίνεται δύσκολο κάτι που για κάποιο άλλο δεν είναι. Αλλά, και η άλλη πλευρά αγνοεί ότι σε κάποιους, κάποια πράγματα φαίνονται πιο εύκολα από ότι σε κάποιους άλλους.

Οπότε, ας πάρει ο καθένας τον δρόμο του, χωρίς να αγχώνεται αν τελειώνει «την πιο δύσκολη σχολή του κόσμου».
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω δασκάλους θειους και θεια. Οπως και οι γονεις σου τελειώσανε «Παιδαγωγικές Ακαδημίες» και οχι τμήματα παιδαγωγικού Δημοτικής Εκπαίδευσης. Πλεον , περα απο ψυχολογίες , μορφολογίες και γλωσσολογίες (που δεν ειναι ευκολα μαθηματα και ΔΕΝ βγαινουν σε μια εβδομάδα και εναν μήνα αν ειναι δυνατόν) υπαρχει πολυ λογοτεχνια , ποίηση και αλλα τετοια . Εχω 2 ξάδερφες σε παιδαγωγικά και μου λενε οτι υπαρχουν ιδιαιτερα απαιτητικά μαθηματα αλλα και αλλα οχι
Μονο ενας φίλος του αδερφού μου στο παιδαγωγικο ΑΠΘ τη θεωρεί πολυ βατή απ οτι μου ειπε (επειδη ενδιαφέρομαι για τη σχολη ρωτάω όσους ειναι) ομως αυτο ειναι υποκειμενικό .


Ο κολλητός μου και ξάδερφος μου τελείωσε το Παιδαγωγικό Φλώρινας το 2012 με βαθμό 9,7κατι. Δεν έμεινε ποτέ σε μάθημα και πήπρε πτυχίο Ιούνη. Πέραν από τις παρακολουθήσεις διάβαζε γύρω στις 3-4 ώρες ΚΑΘΕ μέρα. Διάνυα δεν είναι, άντε λίγο πάνω από το μέσο όρο. Οπότε ναι, είναι απόλυτα εφικτό. Το παιδαγωγικό δεν είναι καμιά δύσκολη σχολή. Δικά του λόγια όχι δικά μου.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Ο κολλητός μου και ξάδερφος μου τελείωσε το Παιδαγωγικό Φλώρινας το 2012 με βαθμό 9,7κατι. Δεν έμεινε ποτέ σε μάθημα και πήπρε πτυχίο Ιούνη. Πέραν από τις παρακολουθήσεις διάβαζε γύρω στις 3-4 ώρες ΚΑΘΕ μέρα. Διάνυα δεν είναι, άντε λίγο πάνω από το μέσο όρο. Οπότε ναι, είναι απόλυτα εφικτό. Το παιδαγωγικό δεν είναι καμιά δύσκολη σχολή. Δικά του λόγια όχι δικά μου.
9.7; Μήπως υπερβάλει λίγο ο ξάδελφός σου; Όσο εύκολη και αν είναι αυτός ο βαθμός προϋποθέτει να έχει πάρει μόνο 9αρια και ένα κάρο 10αρια και μου φαίνεται τρομερά δύσκολο εκεί οι καθηγητές να είναι όλοι τόσο ανοιχτοχέρηδες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
9.7; Μήπως υπερβάλει λίγο ο ξάδελφός σου; Όσο εύκολη και αν είναι αυτός ο βαθμός προϋποθέτει να έχει πάρει μόνο 9αρια και ένα κάρο 10αρια και μου φαίνεται τρομερά δύσκολο εκεί οι καθηγητές να είναι όλοι τόσο ανοιχτοχέρηδες.


Είναι. Είχα πάει σε μια πρώην μου να δω βαθμούς στο Παιδαγωγικό Πατρών και επ' ευκαιρία έριξα μια βόλτα να δω τι βαθμοί παίζουν γιατί στο Μαθηματικό μας είχαν ταράξει σε βαθμούς 3 ή 5 (με διαπραγμάτευση και σπάσιμο νεύρων). Διαπίστωσα ότι στα αμιγώς παιδαγωγικά μαθήματα, ο χαμηλότερος βαθμός ήταν το 5 που φαινόταν σαν τη μύγα στο γάλα ενώ το 95% κυμαινόταν στο 10 άντε το πολύ μέχρι 8,5. Σε μαθήματα όπως Μαθηματικά για το Δημοτικό ή Πληροφορικές κλπ, οι βαθμοί ξεκινούσαν από 5 και κατέβαιναν. Υπήρχε τέτοια απόκλιση βαθμών. Ρεκόρ αποτυχιών σημείωναν αυτά τα μαθήματα όπως και η Φυσική που κάνουν οι φοιτητές Παιδαγωγικού.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top