Τουρκικά ή ολλανδικά;

EvangeliaAthens

Νεοφερμένος

Η EvangeliaAthens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!! Μιλάω αγγλικά, γαλλικά, ισπανικά οπότε ψάχνω για μια τέταρτη ξένη γλώσσα. Γενικά δεν τα έχω καλά με τις σλαβικές. Οπότε φλερτάρω αρκετά με ιδέες όπως τουρκικα, ολλανδικά και πορτογαλικά (αν και η τελευταία είναι πολύ κοντά στα ισπανικά). Έχει κανείς καμία ιδέα; :worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Λογικα ολλανδικα
Βασικα ποιος ειναι ο σκοπος σου; Εργασια,χομπυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
τα ολλανδικά ηχούν υπέροχα στα αυτιά μου. :redface: Εφόσον σε ενδιαφέρουν τα ολλανδικά γιατί δεν το ψάχνεις με τα γερμανικα; Έχω την εντύπωση πως έχουν ομοιότητες και (φαντάζομαι) είναι πιο χρήσιμα. Deutsch..Lover άμα κάνω λάθος διόρθωσε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soloikos

Νεοφερμένος

Ο soloikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αγαπημένα πορτογαλικά. Η ομορφότερη λατινογενής γλώσσα κατά την άποψή μου, λιγάκι διαφοροποιημένη από τα ισπανικά, με αρκετά ενδιαφέρουσα γραμματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Τα ολλανδικά, εφόσον γνωρίζεις αγγλικά και γαλλικά θα σου φανούν αρκετά εύκολα. Εγώ όταν έκανα ολλανδικά μου φαίνονταν σαν ένας συνδυασμός αγγλικού και γερμανικού λεξιλογίου, γερμανικής γραμματικής και συντακτικού, και όλα αυτά με γαλλική προφορά και μία παράξενη ορθογραφία. :confused: Πράγματι έχουν πάρα πολλές ομοιότητες με τα γερμανικά, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να τα μάθεις αν δε μιλάς γερμανικά. Απλά η γραμματική και το συντακτικό θα σου φαίνονται λίγο εξωγήινα στην αρχή ( :P ), επειδή είσαι εξοικειωμένη μόνο με λατινογενείς γλώσσες + τα αγγλικά. Καλό θα ήταν, αν σκοπεύεις να μάθεις γερμανικά ή μία σκανδιναβική γλώσσα στο μέλλον, να μην το επιχειρήσεις πριν φτάσεις σε ένα επίπεδο τουλάχιστον Β2 στα ολλανδικά. (μιλάω εκ πείρας)

Τα τούρκικα από την άλλη, έχουν μεν πολλές κοινές λέξεις με τα γαλλικά (και τα ελληνικά ;) ), αλλά αυτό δε θα σε βοηθήσει τόσο πολύ στην εκμάθησή τους. Είναι μία γλώσσα τελείως διαφορετική από τις περισσότερες ευρωπαϊκές. Για παράδειγμα, το ρήμα μπαίνει πάντα στο τέλος της πρότασης, υπάρχει η αρμονία των φωνηέντων, για να μιλήσεις/γράψεις σωστά θα πρέπει να αποστηθίσεις ένα ολόκληρο σύστημα καταλήξεων, κτλ.

Από θέμα χρησιμότητας νομίζω πως δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά. Κατά την άποψή μου μάθε ολλανδικά αν θέλεις να έχεις μία light εισαγωγή στις γερμανογενείς γλώσσες ή σκοπεύεις να πας για δουλειά/ σπουδές στην Ολλανδία ή το Βέλγιο (και ίσως το Λουξεμβούργο, καθώς τα λουξεμβουργιανά απ'όσο έχω ακούσει έχουν αρκετές ομοιότητες με τα ολλανδικά, ωστόσο αυτό χρειάζεται επιβεβαίωση από κάποιον πιο έμπειρο από μένα) και τούρκικα αν θέλεις να βάλεις στον εαυτό σου μία πρόκληση, ή σκοπεύεις να πας για δουλειά/ σπουδές στην Τουρκία. Καλή τύχη, ό,τι και αν αποφασίσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
τα ολλανδικά ηχούν υπέροχα στα αυτιά μου. :redface: Εφόσον σε ενδιαφέρουν τα ολλανδικά γιατί δεν το ψάχνεις με τα γερμανικα; Έχω την εντύπωση πως έχουν ομοιότητες και (φαντάζομαι) είναι πιο χρήσιμα. Deutsch..Lover άμα κάνω λάθος διόρθωσε με.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ βρεθηκε και αλλος:redface:

ον τοπικ: εγω θα προτεινα ολλανδικα. αν και ειμαι ολλανδια 2+ χρονια τωρα, δεν εχω κανει καν μαθηματα και μπορω να καταλαβω γραπτα και προφορικα. αμα το χεις με το να βρισκεις συνδεσμους απο τη μια γλωσσα στην αλλη, στην παρουσα φαση μεταξυ αγγλικης και ολλανδικης, τοτε θα σου φανουν παρα πολυ ευκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EvangeliaAthens

Νεοφερμένος

Η EvangeliaAthens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κοίτα, για χόμπι δεν είναι σίγουρα. Σαφώς αποβλέπει σε εργασιακά οφέλη μια και σπούδασα μετάφραση. Απλά για τον ίδιο ακριβώς λόγο δε θα στρεφόμουν σε μια γλώσσα μόνο και μόνο για την οικονομική αποκατάσταση. Με τα τούρκικα έχω έρθει σε επαφή και μoυ αρέσουν, απλά εκεί, για παράδειγμα, είναι που σκέφτομαι ότι ίσως στο εξωτερικό τα ολλανδικά να είναι πιο σημαντικά από επαγγελματική άποψη. Ακροβατώ λίγο, όπως βλέπετε, γι'αυτό σκέφτηκα μήπως είχατε καμία καλή πρόταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κοίτα, για χόμπι δεν είναι σίγουρα. Σαφώς αποβλέπει σε εργασιακά οφέλη μια και σπούδασα μετάφραση. Απλά για τον ίδιο ακριβώς λόγο δε θα στρεφόμουν σε μια γλώσσα μόνο και μόνο για την οικονομική αποκατάσταση. Με τα τούρκικα έχω έρθει σε επαφή και μoυ αρέσουν, απλά εκεί, για παράδειγμα, είναι που σκέφτομαι ότι ίσως στο εξωτερικό τα ολλανδικά να είναι πιο σημαντικά από επαγγελματική άποψη. Ακροβατώ λίγο, όπως βλέπετε, γι'αυτό σκέφτηκα μήπως είχατε καμία καλή πρόταση.

Επομένως στόχος σου για την 4η γλώσσα είναι να πάρεις την επάρκεια και να μπορείς να δουλέψεις σαν μεταφράστρια ή να διδάξεις; Ή σκέφτεσαι να βγεις έξω;
Μπερδεύτηκα με το "εργασιακά οφέλη" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
τα ολλανδικά ηχούν υπέροχα στα αυτιά μου. :redface: Εφόσον σε ενδιαφέρουν τα ολλανδικά γιατί δεν το ψάχνεις με τα γερμανικα; Έχω την εντύπωση πως έχουν ομοιότητες και (φαντάζομαι) είναι πιο χρήσιμα. Deutsch..Lover άμα κάνω λάθος διόρθωσε με.

Έτσι είναι!;)

Κι εγώ ψηφίζω ολλανδικά ( ή και γερμανικά).
Όποια και να μάθεις πρώτη, μετά είναι πολύ εύκολο να μάθεις και την άλλη. Μοιάζουν απίστευτα πολύ στη γραφή και εγώ που ξέρω ελάχιστα ολλανδικά, μπορώ να καταλαβαίνω ολόκληρα άρθρα εφημερίδων επειδή μιλάω καλά γερμανικά.
Το μοναδικό που είναι δύσκολο να καταφέρεις είναι για εμένα η προφορά:P . Εκεί δεν μου μοιάζουν καθόλου:P

Αν αρχίσεις να το σκέφτεσαι και για γερμανικά, στη διάθεσή σου για κάθε απορία!

ΥΓ: Κι εμένα μου αρέσουν τα ολλανδικά:redface: . Εν αντιθέσει τα τούρκικα μου κάθονται περίεργα στο αυτί.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έτσι είναι!;)

Κι εγώ ψηφίζω ολλανδικά ( ή και γερμανικά).
Όποια και να μάθεις πρώτη, μετά είναι πολύ εύκολο να μάθεις και την άλλη. Μοιάζουν απίστευτα πολύ στη γραφή και εγώ που ξέρω ελάχιστα ολλανδικά, μπορώ να καταλαβαίνω ολόκληρα άρθρα εφημερίδων επειδή μιλάω καλά γερμανικά.
Το μοναδικό που είναι δύσκολο να καταφέρεις είναι για εμένα η προφορά:P . Εκεί δεν μου μοιάζουν καθόλου:P

Αν αρχίσεις να το σκέφτεσαι και για γερμανικά, στη διάθεσή σου για κάθε απορία!

ΥΓ: Κι εμένα μου αρέσουν τα ολλανδικά:redface: . Εν αντιθέσει τα τούρκικα μου κάθονται περίεργα στο αυτί.:hmm:

Κι εγώ έπιανα κάποιες λέξεις στα ολλανδικά με το Β1 μου από 8ετίας :P
Τα τουρκικά δεν τα έχουμε συνηθίσει γιατί πέραν από τις κοινές μας λέξεις (που είναι αρκετές), έχουν τελείως διαφορετική φιλοσοφία, τονισμό, κλπ από τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές. Από ποια ρίζα γλωσσών είναι, είναι μαζί με τα φαρσί και τα αραβικά;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Κι εγώ έπιανα κάποιες λέξεις στα ολλανδικά με το Β1 μου από 8ετίας :P
Τα τουρκικά δεν τα έχουμε συνηθίσει γιατί πέραν από τις κοινές μας λέξεις (που είναι αρκετές), έχουν τελείως διαφορετική φιλοσοφία, τονισμό, κλπ από τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές. Από ποια ρίζα γλωσσών είναι, είναι μαζί με τα φαρσί και τα αραβικά;:hmm:

κλικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,305 μηνύματα.
Επειδη ξερω Τουρκικα θα σου τα προτεινα μονο αν θες κατι διαφορετικο . Η τουρκικη γλωσσα και γενικοτερα οι γλωσσες των χωρων της Ανατολης εχουν τελειως διαφορετικο συντακτικο με των Ευρωπαικων και μετρια γραμματικη . Θα ελεγα οτι εχει δυσκολιες με τον τονισμο της .. Εγω παντως αφου εμαθα τουρκικα τωρα παω για Αραβικα(μια γλωσσα με μεγαλο βαθμο δυσκολιας για εμας τους Ευρωπαιους ). Παντως να ξερετε οτι με το να ξες Αραβικα ανηγουν οι δρομοι για Κινεζικα, Ιαπωνεζικα κλπ καθως εξοικειωνεσαι με τα καλικαντζουρια :')
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Γιάννη από περιέργεια ρωτάω, πώς αποφάσισες να μάθεις τούρκικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,305 μηνύματα.
Τεραστια αγαπη για την γειτονα χωρα . Μαγευτηκα απο τον πολιτισμο τους .. Τι να σου λεω ... Παντως ημουν απο τους πρωτους που καταφεραν να απαλλαχθουν απο την ανουσια κοντρα που θελουν οι κυβερνησεις να εχουμε ανα μεταξυ μας(Τουρκοι-Ελληνες) . Τι σημασια εχει? Ειτε Τουρκος ειτε Ελληνας ειτε Χριστιανος ειτε Μουσουλμανος .. Ολοι απο τον ιδιο Θεο δημιουργηθηκαμε και πανω απο ολα ειμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ . Αυτο με ωθησε . Εκει που το μισος των αλλων και τα συνθηματα"Τουρκος καλος μονο νεκρος" ακουγονταν συνεχεια εμενα εκτος το οτι με εξοργιζαν με ωθησαν να ψαξω περισσοτερα για την Τουρκια . Εμαθα τον πολιτισμο τους , την θρησκεια τους , τον τροπο ζωης τους κλπ επηρεαστηκα και ετσι κατεληξα στην γλωσσα . Δεν την εχω μαθει σε αριστο βαθμο πλεον αλλα προσπαθω . Το συντακτικο ειναι τρομερα δυσκολο για εμας τους Ευρωπαιους και θελει ατελειωτες ωρες μελετης . Αλλα δεν τα παραταω γιατι αφου παρω καποιο πτυχιο θελω να παω Τουρκια για δουλεια . Εκει εκτιμανε πολλοι τους Ελληνες επιστημονες(γενικοτερα στις Αραβικες χωρες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Γιάννη πραγματικά μού κάνουν εντύπωση αυτά που λες. Όντας παιδί Κωνσταντινουπολιτών μεγάλωσα ακούγοντας την γλώσσα και θα την είχα μάθει αν οι γονείς μου μπορούσαν να δουν μακριά αντί να πιστεύουν ότι τα πράγματα θα έμεναν ίδια όπως όταν ήρθαν εκείνοι το 1974. Καταλαβαίνω να ενδιαφέρεσαι για τον πολιτισμό τους αλλά πιστεύεις ότι θα μπορέσεις να ζήσεις εσύ ένας Έλληνας μέσα στην Τουρκία ακόμα κι αν είναι μέσα στην Κωνσταντινούπολη που είναι η πιο εξευρωπαϊσμενη πόλη; Το θεωρώ δύσκολο να μπορέσουν να αποδεχτούν έναν "γκιαουρη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,305 μηνύματα.
Οσο υπαρχουν συντηρητικοι αλλο τοσο υπαρχουν και φιλελευθεροι . Σιγουρα μερικοι δεν θα με αποδεχτουν . Αλλα θα υπαρχουν ατομα που θα με αποδεχτουν . Γιατι ευτυχως ο κοσμος μας εχει και ανθρωπους που δεν κρινουν απο εξωτερικη εμφανιση, καταγωγη κλπ ... Παντως απο τοτε που Ελληνας γιατρος εσωσε την αδελφη του Σαουδαραβα Βασιλια Σαλμάν μπιν Αμπντουλαζίζ Αλ Σαούντ γενικα στην Μεση Ανατολη ζηταν συνεχεια ελληνες επιστημονες(κυριως στα ιατρικα και παραιτρακια επαγγελματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top