Πόσες ώρες κάνετε φροντιστήριο;

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Ιδίατερα λογικά κάνεις! ;)
Ναι.. :P ξέχασα να το αναφέρω

Αρχαία μόνο 2 ωρες; Από παιδιά που ξερω έκαναν το λιγότερο 4
Θα κάνω ιδιαίτερα... οι 2 ώρες είναι αρκετές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Σήμερα ξεκίνησα και θα κάνω:

2 ώρες έκθεση
1,5 ώρες χημεία β&γ λυκείου
1 ώρα βιολογία γ λυκείου
1,5 ώρα φυσική Ο.Π.
1 ώρα Φυσική γενικής
1 ώρα φυσικής γ' λυκείου
Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό αυτό το πρόγραμμα. Αρχικά, γιατί να κάνεις βιολογία κατεύθυνσης από τη Β';
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ιδιαίτερο θα κάνεις και εσυ; λογικά θα θέλει ιατρική άρα θα στηριχτεί πολύ στην βιολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Δεν θα το έλεγα υπερβολικό και άλλα παιδιά τόσες ώρες κάνουν πάνω κάτω.. Και κάνω Βιολογία κατ. για να έχω ένα προβάδισμα και γενικότερα να μην μου πέσει όλο για μέτα.. θα βγάλω ένα σημαντικό μέρος της ύλης χαλαρά αλλά σωστά, μία ώρα δεν είναι πολύ! Το ίδιο ίσχύει και για την φυσική γ.. και επίσης κάνω και γενικής και ΟΠ για να εξοικειωθώ με τις ασκήσεις κτλ καθώς είχα πρόβλημα πέρσυ..

Και όχι σε φροντηστήριο πάω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Νομίζω πάντως πως για να αρχίσεις φυσική γ πρέπει πρώτα να τελειώσεις ένα μέρος της φυσικής κατεύθυνσης β. Δηλαδή χωρίς οριζόντια βολή κυκλική κίνηση και άδο δεν νομίζω ότι μπορείς να διδαχτείς κρούσεις. Εμείς κάναμε στην αρχή της Χρόνιας 3 ωρε ς κατευθυνση 1 Γενικής και μετά κάπου τον Νοέμβριο το αλλάξαμε σε 1 Γενικής 1 κατεύθυνσης β και 2 Γ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ναι θα καλύψουμε ότι χρειάζεται πρώτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Πόσες ώρες κάνετε εσείς της Γ' τη βδομάδα και ποιες μέρες; Εγώ προς το παρόν κάνω από 3 ώρες, 3 φορές τη βδομάδα. Οικονομικά η κατεύθυνση. Θα αλλάξει μόλις ξεκινήσει η χρονιά στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnsk

Νεοφερμένος

Ο Johnsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Εγώ ένα έχω να σας πώ παιδιά. Τα φροντιστήρια σας τρώνε τα λεφτά χωρίς κανένα λόγο. Αντι να κάτσετε 1η-2α Λυκείου να μάθετε να διαβάζετε μόνοι σας και να βγάλετε την ύλη σαν άνθρωποι(γιατί μην τρελαθούμε, αν δεν σου φτάνει καλοκαίρι + μια σχολική χρονιά για την Γ κάτι τρέχει) πηγαίνετε στα φροντιστήρια για λίγη "κονσέρβα γνώσης" και αχρείαστη πίεση.
Χαλαρώστε, δεν είναι τόσο δύσκολα όσο προσπαθούν να σας πείσουν ότι είναι, μην ξεχνάτε ότι και αυτό ένα προιόν είναι και κάπως πρέπει να προωθηθεί.
Και στη τελική, τι πάντα φροντιστήρια θα έχετε? Στο πανεπιστήμιο τι θα κάνετε? Κρίμα να σας στερούν από τον προσωπικό μόχθο για την κατάκτηση της γνώσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Εγώ ένα έχω να σας πώ παιδιά. Τα φροντιστήρια σας τρώνε τα λεφτά χωρίς κανένα λόγο. Αντι να κάτσετε 1η-2α Λυκείου να μάθετε να διαβάζετε μόνοι σας και να βγάλετε την ύλη σαν άνθρωποι(γιατί μην τρελαθούμε, αν δεν σου φτάνει καλοκαίρι + μια σχολική χρονιά για την Γ κάτι τρέχει) πηγαίνετε στα φροντιστήρια για λίγη "κονσέρβα γνώσης" και αχρείαστη πίεση.
Χαλαρώστε, δεν είναι τόσο δύσκολα όσο προσπαθούν να σας πείσουν ότι είναι, μην ξεχνάτε ότι και αυτό ένα προιόν είναι και κάπως πρέπει να προωθηθεί.
Και στη τελική, τι πάντα φροντιστήρια θα έχετε? Στο πανεπιστήμιο τι θα κάνετε? Κρίμα να σας στερούν από τον προσωπικό μόχθο για την κατάκτηση της γνώσης...


δεν εχεις αδικο, αλλα στο φροντιστηριο (η στα ιδιαιτερα,οτι κανει ο καθενας) υπαρχει η ευκαιρια να σου λυσει ενας καθηγητης τις αποριες σου και πραγματα που τυχον δεν καταλαβαινεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Οι Πανελληνιες ειναι διαγωνισμος. Ο καθενας κανει ο,τι καλυτερο μπορει, ειτε αυτο σημαινει να πληρωνει τους καλυτερους ιδιαιτεραδες ειτε να χτυπαει 8ωρα διαβασματος καθε μερα. Εχοντας περασει σε μια υψηλοβαθμη σχολη, ειναι ευκολο να κανει κανεις μια ανασκοπηση και να συμπερανει οτι τα φροντιστηρια δεν ηταν και τοσο απαραιτητα τελικα (πιθανοτατα επειδη εριξε πολυ περισσοτερο διαβασμα απο αυτο που του ζητηθηκε στο φροντιστηριο). Ενα παιδι ομως που στοχευει την Ιατρικη δε θα σκεφτει να μην παει φροντιστηριο, επειδη θα του προσφερει μια "κονσερβα γνωσης" με λιγη αχρειαστη πιεση (που προσωπικα δεν τη θεωρω αχρειαστη, καπως πρεπει να μπουν στη σειρα 130 λυκειοπαιδα :P ). Φροντιστηριο πας για να γραψεις ενα καλο βαθμο και να περασεις εκει που θες, οχι να νιωσεις περηφανος για την κατακτηση της γνωσης. (Το τι θα γινει στο Πανεπιστημιο ειναι αλλη συζητηση).
Αν καποιος στοχευει μια σχολη των 15.000 μοριων και κατω, με πειθαρχια πιστευω οτι θα μπει μονος του εκει που θελει. Απο εκει και πανω, τα πραγματα δυσκολευουν. Σε ενα χρονο μπορει να εχω αλλαξει κι εγω αποψη, ποιος ξερει.


Edit: Και για να μεινω εντος θεματος, εχω μαθημα 3-4 ωρες τη μερα 4 φορες την εβδομαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coco T.

Νεοφερμένος

Η Κυριακή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Οι ώρες αυτές θα ταίριαζαν καλύτερα σε ενα προγραμμα Γ λυκείου.. Εγώ είχα 13 ώρες συνολικά φροντιστήριο στην Β λυκείου βέβαια..

Εγώ ένα έχω να σας πώ παιδιά. Τα φροντιστήρια σας τρώνε τα λεφτά χωρίς κανένα λόγο. Αντι να κάτσετε 1η-2α Λυκείου να μάθετε να διαβάζετε μόνοι σας και να βγάλετε την ύλη σαν άνθρωποι(γιατί μην τρελαθούμε, αν δεν σου φτάνει καλοκαίρι + μια σχολική χρονιά για την Γ κάτι τρέχει) πηγαίνετε στα φροντιστήρια για λίγη "κονσέρβα γνώσης" και αχρείαστη πίεση.
Χαλαρώστε, δεν είναι τόσο δύσκολα όσο προσπαθούν να σας πείσουν ότι είναι, μην ξεχνάτε ότι και αυτό ένα προιόν είναι και κάπως πρέπει να προωθηθεί.
Και στη τελική, τι πάντα φροντιστήρια θα έχετε? Στο πανεπιστήμιο τι θα κάνετε? Κρίμα να σας στερούν από τον προσωπικό μόχθο για την κατάκτηση της γνώσης...


Όντως... Δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα περιγράφουν στο φροντιστήριο. Αυτό που θέλουν να πετύχουν είναι να σε κάνουν να νιώθεις την ανάγκη τους, πως μόνο με αυτούς μπορείς να τα καταφέρεις.
Ας μην γελιόμαστε όμως.. Είναι πολύ λίγα τα παιδιά που τα καταφέρνουν χωρίς φροντιστήριο.. Χρειάζεται (ούτως ή άλλως) πρόγραμμα το οποίο πρεπει να ακολουθείς χωρίς να αφήνεις κενά. Χρειάζεται πείσμα και κόπο.. Και αν δεν πηγαίνεις και φροντιστήριο χρειάζεται να έχεις καλούς καθηγητές στο σχολείο για να σου λύσουν τυχόν απορίες ή να σου δώσουν έξτρα ασκήσεις, να σου πουν κάτι επιπλέον..
Όπως και να 'χει όμως σίγουρα κάποιος που διδάσκει χρόνια θα σε πάει σταδιακά, θα σου δώσει τις σωστές οδηγίες και θα σε κατευθύνει.. Παρ'ολα αυτά πρέπει να είσαι και από μόνος σου πρόθυμος να προσπαθήσεις και σίγουρα δεν θα πρέπει να επιτρέπεις σε κανέναν καθηγητή να μειώνει εσενα και την προσπάθεια σου ,ούτε και να τους πιστεύεις όταν προσπαθούν να σε πείσουν για το πόσο τραγικό και δύσκολο πράγμα είναι οι Πανελληνιες.. Βέβαια και χρειάζεται να διαβάσεις.. Σίγουρα κάπου θα δυσκολευτείς, θα κουραστείς θα απογοητευτείς.. Όλα είναι λογικά, το θέμα είναι να θες να πετυχεις.Αν δεν διαβάσεις και στη Γ Λυκείου, τότε ποτε περιμένεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
εμενα το φροντ στην β λυκειου με βοηθησε απιστευτα στην εκθεση, γιατι στο σχολειο.. λιγα πραματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
2-3 ώρες την ημέρα.. Νομίζω θα με εξαντλήσει αυτό το πρόγραμμα μαζί με το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Εγώ μέχρι να ξεκινήσουν τα σχολεία κάνω 13 ώρες και από 11 Σεπτεμβρίου θα κάνω 12...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stylianos6000

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εγώ ένα έχω να σας πώ παιδιά. Τα φροντιστήρια σας τρώνε τα λεφτά χωρίς κανένα λόγο. Αντι να κάτσετε 1η-2α Λυκείου να μάθετε να διαβάζετε μόνοι σας και να βγάλετε την ύλη σαν άνθρωποι(γιατί μην τρελαθούμε, αν δεν σου φτάνει καλοκαίρι + μια σχολική χρονιά για την Γ κάτι τρέχει) πηγαίνετε στα φροντιστήρια για λίγη "κονσέρβα γνώσης" και αχρείαστη πίεση.
Χαλαρώστε, δεν είναι τόσο δύσκολα όσο προσπαθούν να σας πείσουν ότι είναι, μην ξεχνάτε ότι και αυτό ένα προιόν είναι και κάπως πρέπει να προωθηθεί.
Και στη τελική, τι πάντα φροντιστήρια θα έχετε? Στο πανεπιστήμιο τι θα κάνετε? Κρίμα να σας στερούν από τον προσωπικό μόχθο για την κατάκτηση της γνώσης...


:worship::worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnsk

Νεοφερμένος

Ο Johnsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παιδιά, επειδή κάποιοι παρεξηγήσατε, αναφέρομαι στα φροντιστήρια πριν την Γ Λυκείου. Έτσι όπως είναι το σύστημα τώρα φυσικά και στην Γ Λυκείου αναγκαστικά χρειάζεστε επιπλέον βοήθεια, ειδικά για τις υψηλόβαθμες σχολές. Απλά όσον αφορά τις χρονιές πριν, είναι κρίμα και άδικο να μην μάθετε να διαβάζετε μόνοι σας.

Εγώ πχ στην Γ Λυκείου είχα 14 ώρες την εβδομάδα Φροντιστήριο και επειδή αφαιρούμαι εύκολα πράγματι με βοήθησε στο διάβασμα για αυτήν την τελευταία χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Παιδιά, επειδή κάποιοι παρεξηγήσατε, αναφέρομαι στα φροντιστήρια πριν την Γ Λυκείου. Έτσι όπως είναι το σύστημα τώρα φυσικά και στην Γ Λυκείου αναγκαστικά χρειάζεστε επιπλέον βοήθεια, ειδικά για τις υψηλόβαθμες σχολές. Απλά όσον αφορά τις χρονιές πριν, είναι κρίμα και άδικο να μην μάθετε να διαβάζετε μόνοι σας.

Εγώ πχ στην Γ Λυκείου είχα 14 ώρες την εβδομάδα Φροντιστήριο και επειδή αφαιρούμαι εύκολα πράγματι με βοήθησε στο διάβασμα για αυτήν την τελευταία χρονιά
Πολλα παιδια (κι εγω αναμεσα τους) αν δεν πηγαίναμε φροντηστήριο στις 2 προηγούμενες χρόνιες θα δεν υπήρχε κίνητρο να διαβάσουμε καν...Οπότε 1) είναι η βοήθεια και το κίνητρο και 2)τουλαχιστον στις θετικες επιστημες χρειάζονται αρκετά πράγματα της ύλης για την 3η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Δεν είναι όλα τα παιδιά αρκετά συνειδητοποιημένα έτσι ώστε να καταλάβουν πότε/τι/πως πρέπει να διαβάσουν στο γυμνάσιο και στην πρώτη λυκείου πολλές φορές. Είναι και άλλα που είναι. Το φροντιστήριο, βοηθάει σε αυτό πολλές φορές. Βέβαια, θεωρώ αχρείαστο το φροντιστήριο/ιδιαίτερο στο γυμνάσιο. Είναι απλά σπατάλη χρημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Εγώ κάνω ιδιαίτερα.. Ξεκινάω Δευτέρα και γενικά έχω 1 ώρα κάθε μάθημα. Γνωστό, άγνωστο, λατινικά, ιστορία και έκθεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Εγώ θα κάνω 12 ώρες και ξεκινώ 5 Σεπτεμβρίου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top