Καπιταλισμός vs Κομμουνισμός

Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Καπιταλισμός

    Ψήφοι: 60 33.0%
  • Κομμουνισμός

    Ψήφοι: 68 37.4%
  • Κανένα από τα δύο

    Ψήφοι: 44 24.2%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 10 5.5%

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εσύ γιατί δεν έχεις αποδείξει επί τόοοοοσες σελίδες, γιατί ο καπιταλισμός καθεαυτός προάγει την εκμετάλλευση του αδύναμου;

Γιατί δεν απαντάς στις άλλες ερωτήσεις;
Τι θα γίνει με τους ευκατάστατους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Λαθος κανεις και στο ξεναλεω ειμαι υπερ των μικρομεσαιων και κατα των πλουσιων και ο καπιταλισμος παραγη πολλες αδικιες π.χ εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο , ανεργεια, εξαθλιωση, φτωχεια, ιδιωτικοποιηση της παιδειας , μη δωρεαν προσβαση στις παραλιες , αυξηση των οριων ηλικιας συνταξιοδωτησης ,αυξηση του ΦΠΑ ,κτλ.

Ειναι πολυ αυθαιρετο αυτο που λες οτι στα πλαισια του καπιταλιστηκου συστηματος δεν υπαρχει εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο.

Επισης στο ξεναλεω θελω να αποδειξες οτι στον καπιταλισμο δεν χρειαζεται να κινηθεις εκμεταλλευτηκα οπως λες εσυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λαθος κανεις και στο ξεναλεω ειμαι υπερ των μικρομεσαιων και κατα των πλουσιων
Να υποθέσω ότι είσαι μικρομεσαίος; Γιατί αν ήσουν πλούσιος ίσως το έβλεπες αλλιώς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αλλά κι εσύ μιλάς αυθαίρετα, όταν λες επί σελίδες ότι καπιταλισμός ίσον αδικία κι εκμετάλλευση.

Για να σε ηρεμήσω, να "αποκαλύψω" ότι ΔΕΝ είμαι υπέρ του απόλυτου καπιταλισμού, μιας και πιστεύω ότι η κερδολαγνεία πολλών ανθρώπων είναι ικανή να καταπατήσει τα δικαιώματα άλλων. ΕΚΤΟΣ αν με κάποιο τρόπο μεταφραστεί η ικανοποίηση βασικών αναγκών, όπως ένα υγιές περιβάλλον εργασίας, ο περιορισμός της ρύπανσης, η κατάργηση της παιδικής εργασίας και των απλήρωτων υπερωριών, σε κέρδος των εταιριών.
Πχ. είσαι ασυνεπής, Αττικό Μετρό; Θα αναλάβει άλλος το μετρό της Αθήνας, λυπάμαι.
Έχει εργοστάσια στη Μαλαισία, γεμάτα παιδάκια, η τάδε εταιρία; Κανείς δεν αγοράζει από εκεί. Ή και σαμποτάρεται κρατικά η συγκεκριμένη.

Όλα αυτά είναι πράγματα, που τόσο η κοινή λογική και ανάγκη όλων μας για σωστή ζωή, όσο και οι αριστερές επιδράσεις, ΑΛΛΑ και η νομική διασφάλιση από το κράτος κάποιων standards έχουν φέρει.

Τέλος, Teo, σταμάτα να μου ζητάς αποδείξεις, γιατί αν δεν απαντάς εσύ μία ερώτηση πρώτα, μην τη θέτεις σε άλλους.
Αν βρω ίσως παραθέσω ένα παράδειγμα, αλλά τώρα δε βλέπω το λόγο. Ούτε το παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Να υποθέσω ότι είσαι μικρομεσαίος; Γιατί αν ήσουν πλούσιος ίσως το έβλεπες αλλιώς :)

Σε αυτο που λες εχεις δικιο . Ο μικρομεσαιος υποστηρίζει τα συμφέροντα του το ιδιο και ο πλουσιος υποστηριζει τα δικα του συμφεροντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Σε αυτο που λες εχεις δικιο . Ο μικρομεσαιος υποστηρίζει τα συμφέροντα του το ιδιο και ο πλουσιος υποστηριζει τα δικα του συμφεροντα
Εκτός από αυτό, θέλω να πω ότι δεν είναι καθαρά θέμα ιδεολογίας. Είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις όπου αν και ικανοποιημένος από τη ζωή του κάποιος, ζητάει αλλαγή όπως αυτή που θέλεις εσύ γιατί πιστεύει ότι τα πράγματα θα γίνουν καλύτερα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Γιδι ,αυτο το αθλιο εκμεταλλευτικο συστημα δεν μπορει να καλυψη τις βασικες αναγκες μας γιατι δεν θελει,θελει μονο να αυξανεται η κερδοφορια των μεγαλων επιχειρησεων και οχι των μικρομεσαιον επιχειρησεων

Επισης μαλλον θελεις να αποφειγεις να αποδειξεις οτι στο καπιταλισμο δεν χρειαζεται να κινηθεις εκμεταλλευτικα οπως λες εσυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Εκτός από αυτό, θέλω να πω ότι δεν είναι καθαρά θέμα ιδεολογίας. Είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις όπου αν και ικανοποιημένος από τη ζωή του κάποιος, ζητάει αλλαγή όπως αυτή που θέλεις εσύ γιατί πιστεύει ότι τα πράγματα θα γίνουν καλύτερα.;)

Επισης και σε αυτο εχεις δικιο ξερεις γιατι; γιατι ο κοσμος δεν ειναι ετοιμος να δεχτει την κομμουνιστικη ιδεολογια.Δεν ειναι ετοιμος ακομα ο κοσμος. Αυτο πιστευω εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Τέλος, Teo, σταμάτα να μου ζητάς αποδείξεις, γιατί αν δεν απαντάς εσύ μία ερώτηση πρώτα, μην τη θέτεις σε άλλους.
Αν βρω ίσως παραθέσω ένα παράδειγμα, αλλά τώρα δε βλέπω το λόγο. Ούτε το παράδειγμα.

Μπα τι μας λες . Εγω εχω πει πολλα οτι στα πλαισια του αθλιου εκμεταλλευτικου συστημαυτος υπαρχει ανεργια , εξαθλιωση,μη δωρεαν προσβαση στις παραλιες, κτλ

Αυτα ειναι υπαρκτα προβληματα δικιο δεν εχω? Αφου και εσυ στην ελλαδα ζεις ξερεις οτι στην πραγματικοτητα υπαρχουν αυτα που λεω πιο πανω,οπως η εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Teo καπιταλισμός είναι να έχεις εσύ την παραγωγή. Να είσαι πολιτικός μηχανικός και να επιλέγεις με ποιον θα συνεργαστείς. Να είσαι άμεσος πελάτης του ιδιώτη, για τον οποίο θα φτιάξεις ένα σπίτι, κι αυτό να μην είναι όπως ορίζει το σύστημα, το κράτος, κλπ, αλλά αυτό που ο ίδιος επιλέγεις.
Καπιταλισμός είναι να δέχεσαι προσφορές για τα πλακάκια και να επιλέγεις το πιο ακριβό, γιατί είναι μεν λίγο πιο ακριβό, αλλά έχεις τον προϋπολογισμό, ταιριάζει στην αισθητική σου, και είναι από την Κάρυστο κι όχι από τον Αλφά. Και έχεις διαλέξει να χτίσεις με πλάκα Καρύστου και όχι ρεθυμνιακή πέτρα, αν και χτίζεις στην Κρήτη.
Καπιταλισμός είναι να παίρνεις ρίσκο, να κάνεις επενδύσεις, να αυξάνεις το κέρδος έστω κι αν πριν λίγους μήνες είχες κάνει περικοπές.

Επίσης ηρέμησε με τις κατηγορίες σου, γιατί δε θυμάμαι να σου είπα τις τελευταίες μέρες ούτε στιγμή κάτι που θα μου ήταν πολύ εύκολο, σε σχέση με το πόσο έμμεσα απαντάς και πόσο επιμένεις να αποφεύγεις την ερώτηση που κάνω, με άπειρη υπομονή:
ΓΙΑΤΙ ο καπιταλισμός καθ'εαυτώ είναι εκμετάλλευση;
Γιατί το κέρδος δεν είναι πρώτα κινητήριος δύναμη, και μετάααα αυτοσκοπός; Γιατί το "χρέος" που μας υπαγορεύει το καπιταλιστικό κράτος δεν μπορεί να μας κοιμίσει;

Τέλος, δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι είμαι στυγνή καπιταλίστρια, ενώ εσύ δηλώνεις κομμουνιστής, και πάνω απ' όλα δεν τολμάω να πω ότι είμαι ειδικός σε θέματα οικονομίας ή καπιταλισμού.
Γι' αυτό και είναι λογικό να αποφεύγω να δώσω παράδειγμα, ενώ εσύ, σα φανερός υπέρμαχος του κομμουνισμού, δε βλέπω γιατί δεν απαντάς τόσην ώρα.

Εγω εχω πει πολλα οτι στα πλαισια του αθλιου εκμεταλλευτικου συστημαυτος υπαρχει ανεργια , εξαθλιωση,μη δωρεαν προσβαση στις παραλιες, κτλ
ΓΙΑΤΙ υπάρχει ανεργία, αυτό καλείσαι να απαντήσεις. Γιατί ταυτίζεις ένα ΣΥΣΤΗΜΑ, μία ιδέα, με ένα φαινόμενο. Απλή σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Δεν καταλαβα γιδι τι δεν θυμάσαι να ειπες τις τελευταιες μερες; Εγω σου απαντησα αμεσα οτι στο καπιταλισμο υπαρχει εκμεταλλευση. γιατι αυτο;

Αφου αυξανονται τα κερδη των μεγαλων επιχειρησεων ενω οι μισθοι των εργαζομενων ειναι καθηλωμενη([SIZE=-1]οι μισθοί παραμένουν σταθεροί[/SIZE])

Εγω σου εxω απαντηση. Eσυ εισαι που αποφευγεις να αποδειξεις οτι καπιταλισμος=Εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν καταλαβα γιδι τι δεν θυμάσαι να ειπες τις τελευταιες μερες; Εγω σου απαντησα αμεσα οτι στο καπιταλισμο υπαρχει εκμεταλλευση. γιατι αυτο;

Αφου αυξανονται τα κερδη των μεγαλων επιχειρησεων ενω οι μισθοι των εργαζομενων ειναι καθηλωμενη([SIZE=-1]οι μισθοί παραμένουν σταθεροί[/SIZE])

Εγω σου εγω απαντηση εσυ εισαι που αποφευγεις να αποδειξεις οτι καπιταλισμος=Εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο

Οκ, επειδή δεν υπάρχει συνεννόηση και ειδικά η τελευταία φράση σου μού είναι ακατανόητη, κλείνω το θέμα αυτό.
Ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβεις ότι ο καπιταλισμός είναι ένα σύστημα, που δίνει κάποιες δυνατότητες και κανόνες συναλλαγής. Μέρος των ανθρώπων τις τηρεί και -μακάρι- κερδίζει. Ναι, μέρος τους τις εκμεταλλεύεται. Αλλά αυτό δεν αποτελεί τον κανόνα και σίγουρα δεν αναδεικνύει το όλο σύστημα αυτόματα σε κακό.

Δε μίλησα ποτέ για μεγάλες επιχειρήσεις.
Μίλησα για κοινωνική συνείδηση, πρόνοια, εξασφάλιση συνθηκών και επιπέδου, σε ένα ελεύθερο οικονομικό σύστημα.
Μίλησες για καπιταλιστικά γουρούνια και πάταξη της εκμετάλλευσης. Αλλά δεν απέδειξες πουθενά πώς θα το κάνει αυτό ο κομμουνισμός, χωρίς να αδικήσει τους ενδιάμεσους. Και γιατί δε γίνεται σε μία καπιταλιστική οικονομία, σε ένα φιλελεύθερο σύστημα. ;)

Καλή συνέχεια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
ΓΙΑΤΙ υπάρχει ανεργία, αυτό καλείσαι να απαντήσεις. Γιατί ταυτίζεις ένα ΣΥΣΤΗΜΑ, μία ιδέα, με ένα φαινόμενο. Απλή σκέψη.

Αφου ο καπιταλισμος παραγη αυτες τις αδικιες! οκ;;)

Ισως καποιοι δεν θελουν να καταλαβουν!!!!!!!!!!!!!!! :(
Λυπαμαι πολυ εγω παντος προσπαθησα παρα πολυ για να δωσω καποιες απλες απαντησεις , αλλα καποιοι...... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Last Stand

Νεοφερμένος

Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Για να δούμε...

Όταν θέλω να προβληματιστώ πάνω σε κάτι έχω σαν βασικό κανόνα να χρησιμοποιώ σαν βασική πηγή πληροφοριών την πραγματικότητα. Δεν λέω, καλές και χρήσιμες είναι και οι θεωρίες αλλα σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να καταταχτούν πάνω από τα γεγονότα. Θα εξηγήσω αμέσως τι εννοώ: Το καλύτερο οικονομικό σύστημα δεν είναι αυτό που σε συνεπαίρνει με τις ιδέες και τις προοπτικές του σε θεωρητικό επίπεδο. Στην θεωρία όλα τα συστήματα είναι ''τέλεια'' και αυτό γιατί ο εκάστοτε εμπνευστής τους τα δημιούργησε με σκοπό να βελτιώσει τον τρόπο λειτουργίας της ανθρώπινης κοινωνίας. Κανένας δεν σχεδίασε κάποιο οικονομικό (ή πολιτικό, ή κοινωνικό, κλπ) σύστημα για να ''βλάψει''. Ακόμα και ο πιο στρεβλός (εγκεφαλικά) διανοητής ότι σκέφτηκε και πρότεινε το έκανε πιστεύοντας ότι το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν θετικό.
Που είναι λοιπόν το πρόβλημα; Το πρόβλημα, που ομολογουμένως δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά, είναι ότι ένα σύστημα για να λειτουργήσει τέλεια δεν αρκεί να είναι τέλειο. Χρειάζεται να είναι τέλειοι και αυτοί που θα το εφαρμόσουν. Όπως όμως είναι γνωστό ο άνθρωπος είναι ον ατελές (όπως και όλα τα υπόλοιπα) πράγμα που έχει σαν συνέπεια να εμφανίζονται φαινόμενα δυσλειτουργίας εξαιτίας της αναπόφευκτης παρεμβολής του ανθρώπινου παράγοντα.

Η παραπάνω διαπίστωση μας οδηγεί και στην πολυπόθητη απάντηση: Το καλύτερο (γιατί ''τέλειο'' ούτε υπάρχει ούτε γίνεται να υπάρξει) οικονομικό σύστημα είναι αυτό που, λαμβάνοντας παράλληλα υπόψην και τον ανθρώπινο παράγοντα, οδηγεί στο θετικότερο δυνατό αποτέλεσμα. Ή, με άλλα λόγια, το σύστημα που έχει την ικανότητα να αυτορυθμίζεται στον μεγαλύτερο δυνατό βαθμό.

Αν συνδυάσουμε τα παραπάνω με την νεότερη και σύγχρονη ιστορία οδηγούμαστε στα εξής συμπεράσματα:

1) Ο Κομμουνισμός είναι ένα αναποτελεσματικό κοινωνικοοικονομικό σύστημα δεδομένης της αποτυχίας του να εξασφαλίσει ευημερία παρά την μακροχρόνια εφαρμογή του σε έναν σημαντικό αριθμό κρατών.

2) Ο Νεοφιλελευθερισμός (η επικρατούσα μορφή του καπιταλισμού στην παρούσα φάση) είναι επίσης ένα αναποτελεσματικό κοινωνικοοικονομικό σύστημα πράγμα που γίνεται εμφανές από τη συνεχή επιδείνωση της οικονομίας, όχι σε επίπεδο δεικτών (οι οποίοι το μόνο που προσφέρουν είναι μια στρεβλή εικόνα της οικονομικής πραγματικότητας υπό μορφή ''μέσου όρου''), αλλά σε ατομικό.

Ωραία, θα μου πείτε, τα έβγαλες όλα στραβά, έχεις κάτι να προτείνεις; Ή είσαι απλά ένας επαγγελματίας γκρινιάρης και μονίμως διαμαρτυρόμενος (και δυστυχώς έχουμε πολλούς τέτοιους);

''Το οικονομικό σύστημα της ευημερίας''

Το 1936 ο γνωστός οικονομολόγος John Maynard Keynes διατύπωσε την θεωρία του λεγόμενου ''ελεγχόμενου καπιταλισμού''. Το συγκεκριμένο οικονομικό μοντέλο εφαρμόστηκε (με τις όποιες παραλλαγές) στις χώρες του δυτικού κόσμου αμέσως μετά τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο και οδήγησε στην αδιαμφισβήτητη ευημερία των ανεπτυγμένων κρατών πουμου δίνει το δικαίωμανα χαρακτηρίσω τη αντίστοιχη χρονική περίοδο 'Χρυσό Αιώνα του σύγχρονου κόσμου', χωρίς τον παραμικρό ενδοιασμό. Το συγκεκριμένο μοντέλο προβλέπει την ύπαρξη μιας καπιταλιστικής κατά βάση οικονομίας, στην οποία ασκεί ισχυρό παρεμβατικό ρόλο το κράτος με σκοπό την διατήρηση της εύρυθμης λειτουργίας του συστήματος. Δυστυχώς το συγκεκριμένο μοντέλο άρχισε να εγκαταλείπεται από τις αρχές της δεκαετίας του '80, πράγμα που οδήγησε στην εμφάνιση ποικίλων προβλημάτων που στις μέρες μας γίνονται όλο και πιο έκδηλα. Το ''γιατί'' συνέβη αυτό είναι ένα εντελώς διαφορετικό και συνάμα τεράστιο θέμα προς συζήτηση, που δεν θα θίξω εδώ για να μην πλατιάσω.

Και λίγα λόγια για μένα για να ξέρουν όλοι από ποιά θέση ομιλώ ώστε να με κρίνουν καλύτερα. Ιδεολογικά δεν ανήκω σε κάποιον χώρο (και λέγοντας χώρο αναφέρομαι στις ευρύτερες έννοιες της δεξιάς, της αριστεράς, του κέντρου και όχι σε κάποιο κόμμα). Μάλιστα πιστεύω ότι η λογική της 'ιδεολογίας' είναι κατά βάση λάθος καθότι σε υποχρεώνει να ασπαστείς ένα 'πακέτο' θέσεων για ζητήματα πολλές φορές εντελώς ανεξάρτητα μεταξύ τους. Το καλύτερο θα ήταν κάθε θέμα (παιδεία, οικονομία, κλπ) να εξετάζεται αυτούσιο, με μόνο κριτήριο την ρεαλιστική αντιμετώπιση των προβλημάτων, χωρίς να παρεμβάλλονται κενές ιδέες άνευ αντικρίσματος και μεγαλόστομες διακυρήξεις. Ποτέ δεν κατάλαβα, για παράδειγμα, γιατί κάποιος που υποστηρίζει μιαν 'αριστερή' οικονομική πολιτική να πρέπει να είναι σώνει και καλά υπέρ της ελεύθερης εισόδου των μεταναστών στη χώρα...

Αυτό είναι το δεύτερό μου μόλις post, εξίσου τεράστο όμως με το πρώτο. Ελπίζω να μην σας κούρασα :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
@Last Stand
Εγω πιστευω οτι παρα τις αντεπαναστατικες ανατροπες του 1989-1991. Ο κομμουνισμος ειναι ενα ωριμο αιτημα των καιρων μας . Πρεπει να εφαρμοστη για να καλυψη τις αυξημενες αναγκες του ανθρωπου οπως π.χ παιδεια, δωρεαν προσβαση στις παραλιες,ασφαλιστικο,συνταξεις,μισθοι,ανεργεια κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
@Last Stand:

Ίσως από τα καλύτερα ποστ που διάβασα για το θέμα ever στο forum. Έγραψες...

Ήμουν έτοιμος να γράψω ότι πρέπει να βλέπουμε σα κεντρικό πρόβλημα τη καλυτέρεψη του ανθρώπινου βίου και όχι την ιδεολογία σκέτη. Αλλά το εξηγείς πολύ καλύτερα. Εξάλλου, όλες οι ιδεολογίες πρέπει να έχουν σα στόχο τον άνθρωπο και όχι την απλή επικράτηση τους.

Thanks Last Stand. Να γράφεις σε παρακαλώ πιο συχνά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν καταλαβα γιδι τι δεν θυμάσαι να ειπες τις τελευταιες μερες; Εγω σου απαντησα αμεσα οτι στο καπιταλισμο υπαρχει εκμεταλλευση. γιατι αυτο;

Εγω σου εxω απαντηση. Eσυ εισαι που αποφευγεις να αποδειξεις οτι καπιταλισμος=Εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο
Στον κουμουνισμό δηλαδή δεν υπάρχει εκμετάλευση;Η ίδια εκμετάλευση που ιφύσταται ο άνθρωπος στον καπιταλισμό σίγουρα ειναι δυνατό να ιφύσταται σε οποιαδήποτε κατάσταση.Πώς να το κανουμε,είναι στον άνθρωπο και όχι απαραίτητα στο σύστημα.Ο καπιταλισμός ,και ο κάθε καπιταλισμός, δυνητικά σιγουρα προσφέρει εκμετάλευση,αλλά εκφράσεις καπιταλισμός=εκμετάλευση είναι γενικεύσεις και χωρίς σοβαρή επιχειρηματολογία.
Επίσης αν δε σε πειράζει,μην χρησιμοποιείς εκφράσεις του τύπου καπιταλιστικά γουρούνια.Βγάζουν μάτι οι άτιμες.:P.Εννοείται πως η άποψη σου είναι σεβαστή αλλά μην παραβαίνουμε τους όρους χρήσης.

Αφου ο καπιταλισμος παραγη αυτες τις αδικιες! οκ;;)

Ισως καποιοι δεν θελουν να καταλαβουν!!!!!!!!!!!!!!! :(
Λυπαμαι πολυ εγω παντος προσπαθησα παρα πολυ για να δωσω καποιες απλες απαντησεις , αλλα καποιοι...... :(
Παντού υπάρχει αδικία δυστυχώς.Αυτό που δε μου αρέσει είναι ότι αντί να προσπαθεί ο άνθρωπος να μην εκμεταλλεύεται τον συνάνρωπο του,καμουφλάρονται όλα κάτω από "ιδέες" και "συστήματα".


@Last Stand μου άρεσε πολύ το ποστ σου.Θα ήθελα κι εγώ να βλέπω πιο συχνά ποστς σου.
Σχετικά με το ότι όλα είναι στραβά δεν έχεις κι άδικο.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Στον κουμουνισμό δηλαδή δεν υπάρχει εκμετάλευση;Η ίδια εκμετάλευση που ιφύσταται ο άνθρωπος στον καπιταλισμό σίγουρα ειναι δυνατό να ιφύσταται σε οποιαδήποτε κατάσταση.Πώς να το κανουμε,είναι στον άνθρωπο και όχι απαραίτητα στο σύστημα.Ο καπιταλισμός ,και ο κάθε καπιταλισμός, δυνητικά σιγουρα προσφέρει εκμετάλευση,αλλά εκφράσεις καπιταλισμός=εκμετάλευση είναι γενικεύσεις και χωρίς σοβαρή επιχειρηματολογία.

Εγω πιστευω οτι αμα εφαρμοστη σωστα ο κομμουνισμος δεν θα εχουμε εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο. Το θεμα ειναι να μην υπερασπιζεστε το αθλιο καπιταλιστικο συστημα που εχουμε. Ολοι πρεπει να βαλουμε ενα χερακι για να το ανατρεψουμε και να οικοδομησουμε μια νεα κοινωνια την σοσιαλιστικη κοινωνια και μετα την κομμουνιστικη κοινωνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

ΑΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.

Σοσιαλισμος

Το μελλον μας δεν ειναι ο καπιταλισμος, ειναι ο νεος κοσμος ο σοσιαλισμος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top