Ποια μαθήματα πιστεύετε πως σας προσέφεραν κάτι στο σχολείο και ποια όχι;

Να διδάσκεται η ίδια Ιστορία 3 φορές;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Ναι

    Ψήφοι: 14 53.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 10 38.5%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 7.7%

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Επανάληψις, μήτηρ πάσης μαθήσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι υπαρχει, τουλαχιστον με τον τροπο που διδασκεται τωρα. Η στειρα αποστηθιση γινεται αποτελεσματικη μονο διαμεσου της επαναληψης. Δεν λεω οτι τωρα θυμαμαι πολλα πραγματα, αλλα ορισμενα πραγματα μου εχουν μεινει, σιγουρα περισσοτερα απο οτι αν διδασκονταν 1 φορα.
Το πιο αποτελεσματικο βεβαια θα ηταν να αλλαξει ο τροπος διδασκαλιας του μαθηματος. Να γινει βιωματικος και διαδραστικος μεσα απο επισκεψεις σε αρχαιολογικους χωρους, προβολη οπτικοακουστικου υλικου κτλ. Τα ξερουμε ολα αυτα, αλλα μιας και αυτο απαιτει χρηματικους πορους, καταρτισμενους καθηγητες κ.α παρομοια δαπανηρα πραγματα προτιμαμε την ευκολη λυση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Εγω που διαβαζα λιγο δημοτικο,γυμνασιο ιστορια δεν θυμαμαι απολυτως τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εγω που διαβαζα λιγο δημοτικο,γυμνασιο ιστορια δεν θυμαμαι απολυτως τιποτα.

Ακριβώς αυτό που λες και κάθε χρόνο αν κάναμε την ίδια ιστορία μέχρι 3η λυκείου δεν ξέρω κατά πόσο θα έμενε κάτι στα παιδιά .....Εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι τίποτα.Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι και τα παιδιά που γράφουν ιστορία στις πανελλήνιες και γράφουν άριστα αν γράψουν το ίδιο διαγώνισμα μετά από 3 μήνες δεν ξέρω αν θα πιάσουν τη βάση....και προφανώς δεν φταίνε τα παιδιά αλλά ο τρόπος που διδάσκετε το μάθημα που σε αναγκάζει να τα μάθεις όλα παπαγαλία για να κερδίσεις μία θέση στο πανεπιστήμιο.Δυστυχώς αυτό το πρόβλημα δεν περιορίζεται μόνο στην ιστορία αλλά στα περισσότερα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό που λες και κάθε χρόνο αν κάναμε την ίδια ιστορία μέχρι 3η λυκείου δεν ξέρω κατά πόσο θα έμενε κάτι στα παιδιά .....Εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι τίποτα.Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι και τα παιδιά που γράφουν ιστορία στις πανελλήνιες και γράφουν άριστα αν γράψουν το ίδιο διαγώνισμα μετά από 3 μήνες δεν ξέρω αν θα πιάσουν τη βάση....και προφανώς δεν φταίνε τα παιδιά αλλά ο τρόπος που διδάσκετε το μάθημα που σε αναγκάζει να τα μάθεις όλα παπαγαλία για να κερδίσεις μία θέση στο πανεπιστήμιο.Δυστυχώς αυτό το πρόβλημα δεν περιορίζεται μόνο στην ιστορία αλλά στα περισσότερα μαθήματα.

ναι αλλά άλλο η ιστορία των άλλων τάξεων και άλλο η ιστορία της θεωρητικής. να ξέρεις πάντως πως, αν ρωτήσεις ένα παιδί μετά τις πανελλαδικές, θα ξέρει να σου απαντήσει, απλά όχι απέξω. και πιστεύω πως αν κάτσουμε να κάνουμε το βιβλίο έστω και μια-δυο αναγνώσεις, θα τα θυμηθούμε τα περισσότερα.
anyway, on topic τώρα, εγώ θυμάμαι πράγματα από τις προηγούμενες τάξεις λυκείου-γυμνασίου. το κακό είναι πως δεν υπάρχει συνοχή. παει από το μεσαίωνα στο νεοσύστατο ελληνικό κράτος και μετά στον εμφύλιο κλπ κλπ. κι επίσης, επικεντρωνόμαστε μόνο στο κράτος μας και όχι στα υπόλοιπα. αν τα διορθώναμε αυτά, ίσως να μαθαίναμε την ιστορία καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
ναι αλλά άλλο η ιστορία των άλλων τάξεων και άλλο η ιστορία της θεωρητικής. να ξέρεις πάντως πως, αν ρωτήσεις ένα παιδί μετά τις πανελλαδικές, θα ξέρει να σου απαντήσει, απλά όχι απέξω. και πιστεύω πως αν κάτσουμε να κάνουμε το βιβλίο έστω και μια-δυο αναγνώσεις, θα τα θυμηθούμε τα περισσότερα.
anyway, on topic τώρα, εγώ θυμάμαι πράγματα από τις προηγούμενες τάξεις λυκείου-γυμνασίου. το κακό είναι πως δεν υπάρχει συνοχή. παει από το μεσαίωνα στο νεοσύστατο ελληνικό κράτος και μετά στον εμφύλιο κλπ κλπ. κι επίσης, επικεντρωνόμαστε μόνο στο κράτος μας και όχι στα υπόλοιπα. αν τα διορθώναμε αυτά, ίσως να μαθαίναμε την ιστορία καλύτερα.

:hmm: Σε αυτό με τη συνοχή έχεις ένα δίκαιο αλλά δεν είναι το μόνο πρόβλημα το κύριο πρόβλημα είναι ότι τα παιδιά προσπαθούν να μάθουν όσα πιο πολλά απ'έξω μπορούν να τα πούνε την άλλη μέρα στο καθηγητή ή να τα γράψουν στις πανελλήνιες ανάλογα την περίπτωση και αυτό.Κανείς δεν διαβάζει ιστορία από ενδιαφέρον επειδή απλά δεν μπορεί κανείς να βρει ενδιαφέρον στο μάθημα με αυτόν τον τρόπο που διδάσκετε .όσο για αυτό που λες ότι τα παιδιά θυμούνται μετά τις πανελλήνιες δεν είμαι και τόσο σίγουρη.Όταν κάποιος μαθαίνει κάτι παπαγαλία δεν μπορεί να το θυμάται για πάντα και γενικά όσο πιο πολύ παπαγαλία έχει το κάθε μάθημα τόσο πιο εύκολα και γρήγορα το ξεχνάς π.χ. λατινικά δεν νομίζω ότι θυμάται κανείς ούτε τα βασικά.Αυτό που λείπει από τα σχολεία είναι η κατανόηση αυτού που διαβάζεις αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει όταν ο βαθμός μπαίνει μόνο αν πεις και το κόμμα που έχει στο βιβλίο χωρίς να έχεις καταλάβει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Η εναλλακτική ποια είναι? Να διδάσκεται προχριστιανική ιστορία στο δημοτικό, μεσαιωνική στο γυμνάσιο και σύγχρονη στο λύκειο? Θα πρέπει να μαθαίνεις μέχρι και την εσωτερική αρχιτεκτονική του στάβλου του Αυγεία, για να συμπληρωθεί ύλη.

Με το υπάρχον σύστημα, μαθαίνεις μια πρώτη φορά την ιστορία σε απλοϊκή μορφή στο δημοτικό, εμπλουτίζεις στο γυμνάσιο και συμπληρώνεις στο λύκειο.
Για παράδειγμα, Α' Λυκείου έμαθα ότι η Αθήνα ήταν γεμάτη με ειδώλια του θεού Ερμή. Φυσικά, στην Αρχαία Ελλάδα βρισκόμαστε, τα ειδώλια ήταν.... χωρίς αμφίεση και φιοριτούρες. Ένα βράδυ βγήκε κάποιος μονοθεϊστής βόλτα και έκοψε τα γεννετικά όργανα όλων των ειδωλίων. Την επόμενη μέρα οι Αθηναίοι αντίκρισαν έντρομοι τη βεβήλωση των καθομοιώσεων του θεού Ερμή και κάλεσαν συνέλευση για να αποφασίσουν πώς θα αντιμετωπίσουν την κατάσταση. Τελικά κατέληξαν σε ομόφωνη απόφαση ότι ο παραβάτης θα τιμωρούνταν με την εσχάτη των ποινών για το αδίκημα που διέπραξε. Ωστόσο, αυτός δεν βρέθηκε ποτέ, αφήνοντας πίσω του αυτήν την υπέροχη ιστορία που μας αφήγηθηκε η Ιστορικός, λίγο πριν τις τελικές εξετάσεις...:D

Προσωπικά, τη βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, την οποία όμως δύσκολα λες σε κάποιον μαθητή του γυμνασίου και, ακόμα δυσκολότερα, σε έναν του δημοτικού. Όχι τόσο λόγω της "περιτομής" των γεννετικών οργάνων, όσο λόγω του ότι δεν είναι ικανός ο μαθητής σε μια τέτοια ηλικία να αντιληφθεί την ουσία της ιστορίας, όπως τη σημασία που κατείχε η θρησκεία στην αρχαία ελλάδα, την σπουδαιότητα των εικονισμάτων των θεών (που παρείχαν μέχρι και άσυλο...), το γεγονός ότι μία τέτοια πράξη μπορούσε εύκολα να πάρει κοινωνικές και πολιτικές διαστάσεις κτλπ.

Επομένως, ναι, η ιστορία πρέπει να διδάσκεται ξανά και ξανά, διότι ο μαθητής την αντιλαμβάνεται εντελώς διαφορετικά, κατά τις διάφορες φάσεις της ζωής του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Μπορεί να μην ήμουν ποτέ λάτρης της ιστορίας, αλλά όσα έχω μάθει καλά και όσα θυμάμαι είναι αυτά που έχω ακούσει πέντε χιλιάδες φορές. Και κάποια πράγματα μπορεί να σου φαίνονται τώρα δεδομένα, αλλά δεν θα τα ήξερες καν αν δεν τα είχες ακούσει στο σχολείο... πολλές, πολλέεες φορές.
Πάντως, άσχετο, παρόλο που ποτέ δεν διάβαζα συστηματικά ιστορία, αυτή που θυμάμαι απέξω και μπορώ να απαγγείλω με κάθε λεπτομέρεια είναι η ιστορία της Γ' γυμνασίου. Πόσο με είχε τραβήξει... Και μόνο ως ενδιαφέρον και ως θέμα συζήτησης πιστεύω πως είναι ό,τι πιο ενδιαφέρον διδάσκεται.
Αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Μαθήματα που μου πρόσφεραν(και που "φυσικά" είχαν πάντα τις λιγότερες ώρες)

Μαθηματικά(άλγεβρα, γεωμετρία: To θεμέλιο όλων των επιστημών, κατανοώντας αυτά όσο το δυνατόν γρηγορότερα φτάνεις έπειτα σε σημείο να κατανοήσεις και οποιαδήποτε άλλη επιστήμη που να τα περιλαμβάνει ιδίως την φυσική! Με τα μαθηματικά αναπτύσεται οξύτατα η κριτική σκέψη του μαθητή, η αντιληπτική του ικανότητα(δεδομένα, σωστές πράξεις και συνεπαγωγές, ζητούμενα), τα λογικά του εργαλεία(άλλωστε και η "λογική" είναι κλάδος των μαθηματικών), το σχέδιο(σχήμα στην γεωμετρία, γραφικές παραστάσεις στην άλγεβρα) αλλά και στην γεωμετρία η παρατηρητικοτητα του! Δεν είναι μόνον μερικές εξισωσούλες και μερικοί μαθηματικοί τύποι που μας βομβαρδίζουν τα σχολικά βιβλία αλλά και οι άπειρες εφαρμογές του κι οι άπειρες διαφορετικές περιπτώσεις στις οποίες μπορεί να χρειαστούν(η μεθοδολογία όμως είναι κοινή σε αυτές τις περιπτώσεις και αυτήν πρέπει να αφομιώνουμε)...
Φυσική: Η επιστήμη που μου επιτρέπει πάντοτε να ερμηνεύω τον κόσμο όπως πραγματικά είναι και με πολύ πιο ενδιαφέρον τρόπο! Η μηχανική του Νεύτωνα με τους ομώνυμους νόμους του, η έννοια της στατικής τριβής και της τριβής ολίσθησης σε οριζόντιο και σε κεκλιμένο δάπεδο, η έννοια του έργου W(κινητού σώματος, αερίου που εκτονώνεται), τα ηλεκτρικά και τα μαγνητικά πεδία, τα ατομικά φαινόμενα και η κβαντομηχανική, η σύνθεση και η ανάλυση δυνάμεων, η ορμή κλπ είναι έννοιες που τις βλέπουμε καθημερινότατα στην πράξη και δίχως αυτές στο μυαλό σου είσαι παντελώς ανίκανος να διατυπώσεις οποιαδήποτε σκέψη για το σύμπαν, την δημιουργία και τον τρόπο λειτουργίας του κλπ...Αν θες να εξηγήσεις το πολύ "απλό" ερώτημα του γιατί ο ουρανός έχει γαλάζιο χρώμα θα πρέπει να ασχοληθείς με τα μήκη κυματος του φάσματος της ηλιακής ακτινοβολίας, για να εξηγήσεις ποιά είναι η πηγή της ενέργειας του ήλιου θα πρέπει να ξέρεις έστω τα στοιχειώδη απο πυρηνική και κβαντική φυσική, το γιατί οι πλανήτες περιστρέφονται ελλειπτικά γύρω απο τον ήλιο αφορά την κεντρομόλο δύναμη κλπ, παντού γύρω μας κυριαρχεί η φυσική είτε σαν απλή θεωρία είτε σαν εφαρμογή(πχ ηλεκτρομαγνητισμός->κινητά τηλέφωνα, ραδιόφωνα, τηλεόραση)...
Χημεία: Ίσως η πιο παρεξηγημένη επιστήμη, πολλοί λένε ότι την βρίσκουν βαρετοι...Για μένα είναι καταπληκτική επιστήμη και θα ήθελα πάρα πολλοί να είχα ένα ολοκληρο εργαστηριο με χημικες ουσίες και δοκιμαστικούς σωλήνες, άλλωστε για μενα ειναι ομορφιά και μόνο η όλη θεωρία επάνω στα οξέα, τις βάσεις, τους υδρογονανθρακες, τους ανυδρίτες, τους υδατανθρακες κλπ...Σε αυτά στηρίζεται άλλωστε ολόκληρη η σύγχρονη κοινωνια και τα προϊόντα που παραγει και τα εχουμε ως "δεδομένα"(καλλυντικά, εντομοκτόνα, συνθετικά ρούχα, φάρμακα, πλαστικά, βακελίτης)!
Βιολογία! Αν και γενικά την σιχαίνομαι επεοδη ειναι μονο θεωρητικολογία(ενώ θα έπρεπε να γίνεται και χρήση μικροσκοπιων για να βλεπουμε άμεσα τα όσα διδασκομαστε)σου επιτρέπει να απαντησεις σε απειρα ερωτηματα όπως πχ το πως λειτουργει το ματι ή σε τί οφείλεται η ακοή μας ή τί εννοούμε φλεγμονή κλπ...
Έκθεση: Σου μαθαινει τους τρόπους για να εκφρασεις τις ιδέες σου(μεθοδοι αναπτυξης παραγράφων), να ξεχωρίζεις ορθά τον πρόλογο απο το κύριο μέρος, να αναπτύξεις άποψη και σχόλια για ενα συγκεκριμενο θεμα, να ψάχνεις την ουσία και το νόημα ενός κειμένου(περίληψη, νοηματικές ερωτήσεις) κλπ!

Μαθήματα που δεν μου προσφεραν(ή μου προσφεραν πολύ λιγότερα σε σχέση με τα άλλα)

Γυμναστική! Καμία ειδική γνώση και κανένα ενδιαφέρον, μονίμως μία μπάλα(ποδοσφαιρου, μπασκετ, βολλεϋ)και ασχολία με το άθλημα(ή τουλαχιστον ετσι λεγαμε)μεχρις το τέλος της ώρας...Άλλωστε όλοι σχεδον πανε γυμναστηριο ή συμμετεχουν ακομη και σε ομαδες, οπότε η γυμναστική ήταν βουτυρο στο ψωμί τους και όσοι δεν πάνε συνίθως βρίσκουν την εύκολη λυση(ξέχασα την φόρμα μου ή είμαι άρρωστος κλπ)....
Πολιτική Παιδεία: Ναι μεν σου παραθέτει το ποιοι είναι οι κανόνες της κοινωνίας στην οποίαν ανήκεις ή το ποιά είναι τα διαφορα πολιτικα αξιώματα κλπ αλλά εμένα με άφηνε πάντα παγερά διάφορο...Θα φταίει το γεγονός ότι ζούμε σε τόσο διαφθαρμένη και γελοία κοινωνία που η διάκριση των εξουσιων του Μοντεσκιέ πάει περίπατο, τα άρθρα του συντάγματος μονίμως παραβιάζονται μπροστα στα μουτρα μας και λεμε και ευχαριστω, ο πολιτικός έχει ταυτιστεί πιά με την έννοια του λαμόγιου ενώ ο νομοταγής πολίτης που παίρνει αποδειξεις και κανει φορολογικη δήλωση συμβάλοντας στο ΑΕΠ της χωρας έχει ταυτιστεί με την έννοια του κορόϊδου, η "οικογένεια" μας η ΕΕ που γιναμε "υπερηφανα" μελη το 1981 θελει μοναχα να μας εκμεταλλεύεται(απο την μια δινοντας υπέρογκα δάνεια και απο την άλλην ορίζοντας μέτρα "αυτοκτονίας") κοκ...Καλά κρασιά, εγώ όταν μαθαίνω κάτι θέλω να το βλέπω κιόλας σαν πράξη στην καθημερινότητα του, όχι αερολογίες γιατί με τα λόγια τίποτα δεν διορθώθηκε...
Θρησκευτικά: Έχω βαρεθεί πιά την σύνδεση αυτού του μαθήματος με την θρησκοληψία γιατι στην πραξη αυτο γινεται...Επανάληψη και προπαγανδισμός των ιδιων αμφισβητουμενων αληθειών και δογμάτων και συνεχής καυτηριασμός των άλλων θρησκειων αλλά και των άθεων/αθρησκων, το συνεχές κόμπλεξ της εκκλησιας που έχει πιά χάσει έδαφος απο την εποχη του διαφωτσμού μέχρις σήμερα και προσπαθει με καποιον τρόπο να το παίξει "φιλική" ως προς την επιστήμη(ότι δηθεν είναι αλληλοσυμπληρωμενα, ότι πολλοί επιστημονες ήσαν και καλοί χριστιανοί κλπ)και γενικά έχει ως άμεσο στόχο του τονπροσυλιτισμό...Θες να πάρεις απαλλαγη απο το μαθημα λογω θρησκευτικης συνείδησης?? Φίνα!! Θα εμφανιστεί τότε μπροστά σου ο θρήσκος διευθυνητης που σχεδόν θα σε απειλει(σαν άλλος ισλαμιστης)αν παρεις απαλλαγη απο το εν λογω μαθημα(για καποιον λογο θα προτιμουσαν περισσοτερο ο μαθητης να παρει απαλλαγη απο ολα τα σχολικα μαθηματα παρα απο τα θρησκευτικα), θα σε φλομώσει στις αρλούμπες περί στρατού αλλά και μετεπειτα αναζητησης επαγγελματος, θα ακουσεις την λέξη <<αθεος>>(γιατι οχι και μασωνος:P) λες και ειναι η χειροτερη βωμολοχια του πλανητη και κατα τα άλλα είσαι και υποχρεωμένος να δείχνεις σεβασμό σε αποψεις που σου επιβαλονται και που ξερεις οτι ειναι και ανοητες....ΕΛΕΟΣ!! <<δεν συμφωνώ με την γνώμη σου αλλα θα υπερασπιστώ μεχρι θανατουτο δικαιωμα σου να την εκφέρεις>>(Βολταίρος, που ήταν και άθεος)....
Κείμενα: Ποτέ μου δεν μου άρεσαν ούτε οι ερμηνείες των συμβόλων στα διαφορα ποιηματα ούτε τα κινέζικα των υπερρεαλιστών ποιητων(αφου χρησιμοποιουν αυτοματη γραφη)ούτε οι διαφορες σχολες που εχουν υπαρξει στην ποιηση και την πεζογραφία και τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικά τους...Δεν με ενδιαφέρει αν το εκάτοστε κείμενο είναι ρεαλιστικό ή νατουραλιστικό ή αν το ποιημα ειναι σονέτο και πως το βρηκα αυτό, εμενα με ενδιαφερει το νόημα του κειμενου και οι σκεψεις του συγγραφεα, τέλος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Είμαι τωρινή μαθήτρια του Γυμνασίου και θα πω τις τωρινές απόψεις μου :)
Μαθήματα που μου πρόσφεραν

Ιστορία Παρόλο που άλλοτε τη βαριέμαι, και άλλοτε μου αρέσει πάρα πολύ, γενικά, μου είναι βαρετή. Αλλά μου έχει μάθει πάρα πολλά για την Ιστορία μας, και γιατί πρέπει να καμαρώνουμε για εκείνη.
Λογοτεχνία Απλά τη λατρεύω :inlove: Ειδικά όταν κάνουμε ανάλυση.
Έκθεση Βασικά, στην ουσία δεν με βοήθησε, γιατί ήδη είχα μάθει να στηρίζομαι και να γράφω χάρη στα Λογοτεχνικά βιβλία που διάβαζα από 9 χρονών.
Νεοελληνική Για να είμαι ειλικρινείς, μου φένεται βαρετό σαν μάθημα, ειδικά στη Γραμματική, μονάχα όταν κάνουμε Κείμενα αξίζει για εμένα, αλλά με έμαθε από που προέρχονται πολλές λέξεις.
Μαθηματικά Παρόλο που τα μισώ και ποτέ δεν τα κατάλαβα, ειδικά τη Γεωμετρία, η Άλγεβρα, μου φένεται ιδαίτερα σημαντική.
Πληροφορική Ό,τι και να πω γι΄αυτό το μάθημα θα είναι λίγο, δεν είναι μάθημα, πάθος είναι :inlove: Στην αρχή δεν το είχα σε ιδιαίτερη εκτίμηση, με το που πήγα σε Πειραματικό σχολείο όμως, και βρήκα έναν καθηγητή που με έκανε να το καταλάβω, απλά το ερωτεύθηκα :inlove: Αν, και για να πω την αλήθεια, ποτέ μου δεν έμαθα τι έχει μέσα ο υπολογιστής, αλλά σε Excel, PowerPoint, κλπ είμαι αστέρι και απλά τα λατρεύω, ειδικά το Excel :inlove: Πιστεύω ότι έμαθα πολλά που θα μου χρησιμεύσουν, λόγω της ραγδαίας ανάπτυξης της τεχνολογίας.
θρησκευτικά Απλά καταπληκτική θεολόγος, που μας εξηγούσε τα πάντα και έμαθα πάρα πολλά για τη θρησκεία μας.
Γεωγραφία Απλά από τα πιο υπέροχα μαθήματα :inlove: Εξερεύνησα όλο το κόσμο μαζί της, και έμαθα πολλά για τον Ισημερινό, Τεκτονικές πλάκες, κλπ που πιστεύω πως θα με βοηθήσουν, τουλάχιστον στα ταξίδια που θέλω να κάνω :)
Βιολογία Από τα πιο φοβερά μαθήματα που σου εξηγεί πως λειτουργείς σαν άνθρωπος :inlove: Πιστεύω ότι είναι από τα πιο χρήσιμα και όμορφα μαθήματα :inlove: :clapup:
Χημεία Από τα πιο χρήσιμα μαθήματα, αλλά μερικές φορές με μπερδεύει.
Φυσική Πολύ σημαντικό μάθημα, αλλά ποτέ μου δεν το κατάλαβα. :P

Μαθήματα που δε μου πρόσφεραν

Εικαστικά Από τα πιο άχριστα μαθήματα για εμένα ως τώρα δε μου έχει μάθει ΤΙΠΟΤΑ που θα με βοηθήσει στη ζωή μου. Μπορεί να έχει φανεί χρήσιμο σε κάποιον υποψήφιο Αρχιτέκτονα, σε εμένα καθόλου όμως.
Μουσική Απλά μια πάρα πολύ απαιτητική καθηγήτρια που ήθελε να τις διαβάζουμε συνθέσεις, από τα πιο σιχαμερά, βαρετά και άχρηστα μαθήματα για εμένα.
Τεχνολογία Ίσως και το πιο βλακώδες και άχρηστο μάθημα για εμένα, ως τώρα δε μου έχει φανεί χρήσιμο πουθενά και δεν έμαθα τίποτα το σπουδαίο από αυτό.
Γυμναστική Απλά μαθαίνουμε άχρηστα πράγματα για διάφορα αθλήματα, απλά χάσιμο χρόνου.
Αρχαία Ναι, εκεί στηρίζεται όλη η σύγχρονη Ελληνική γλώσσα, αλλά πλέον είναι νεκρή γλώσσα τα Αρχαία και δε νομίζω να μου χρησιμεύει πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ θα πω τα Καλλιτεχνικά πάντως. Είχαμε μια εκπληκτική καθηγήτρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αρχαία: Από τα αρχαία πιστεύω πως ο καθένας μας μαθαίνει να σκέφτεται. Επίσης βελτιώνει την ορθογραφία του. Η φιλόλογος που είχα φέτος ήταν εξαίρετη και κατάφερνε να βρίσκει πάντα λίγο χρόνο από την ώρα για να μας εξηγεί πως αυτό το ρήμα πήρε αυτή τη μορφή, γιατί η τάδε λέξη γράφεται έτσι και όχι αλλιώς.

Γεωμετρία: Μάθημα παρεξηγημένο από πολλούς και αρκετά δύσκολο επίσης. Μπορεί με τα σχηματάκια να μην το έχω:P αλλά πιστεύω πως στόχος του μαθήματος είναι να ''ανοίξει'' το μυαλό σου και να βάλεις την φαντασία να δουλεύει!

Λογοτεχνία: Στις περισσότερες τάξεις ίσως οι μισοί και παραπάνω να κοιμούνται. Όμως επειδή είμαι υπέρ της λογοτεχνίας, καθώς βελτιώνει κανείς τον λόγο του διαβάζοντας λογοτεχνικά βιβλία, μπορεί να αποκτήσει κάποιες ιστορικές γνώσεις, μπορεί να βελτιώσει την επιχειρηματολογία του. Ιδιαίτερη αγάπη έχω στα ποιήματα ( ανάλυση ποιημάτων και πεζοποίση) :inlove:

Ιστορία: Αν το μάθημα γίνεται με extra υλικό και συζήτηση, όντως κάποιος μπορεί να αποκτήσει γνώσεις... Εξάλλου... Αν δεν ξέρεις την ιστορία σου, θα κάνεις στο μέλλον τα ίδια λάθη με αυτά που έκαναν οι άνθρωποι που ζούσαν τότε.

Καλλιτεχνικά: Επίσης παρεξηγημένο μάθημα. Ευτυχώς, 2 χρόνια στο γυμνάσιο ( στην γ γυμν δεν είχαμε) είχα έναν εξαίρετο καθηγητή. Πέρα από τις γνώσεις που μας έδωσε ( εννοείται έπιασαν τόπο σε άλλα παιδιά που πιάνει το χέρι τους:whistle::whistle: ) μας έμαθε να αποδεχόμαστε το διαφορετικό και να μην βάζουμε ταμπέλες σε ανθρώπους . Μπορεί αυτό να μην είναι σχετικό με το μάθημα όμως το σχολείο πέρα από τον ρόλο που όλοι ξέρουμε, ''χτίζει'' και χαρακτήρες. Τα παιδιά που συνέχισαν με καλλιτεχνική παιδεία στο λύκειο, έμαθαν ακόμα περισσότερα και... μεταμορφώθηκαν!

2η ξένη γλώσσα: καλέ εγώ απέκτησα όνειρα και στόχους χάρη σε αυτό το μάθημα :inlove: γενικά οκ. Είναι χαμηλό το επίπεδο και πολλές φορές ο/η καθηγητής/τρια βαριέται. Έπεσα σε εξαίρετη όμως :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Αφου εχω τελειωσει τη β'λυκειου μπορω να πω οτι εχω σχεδον ολοκληρωσει τη σχολικη μου "θητεια" και θα σας πω ως τωρα τι εχω κερδισει:
Απο τη Γλωσσα: Περα, φυσικα, απο το οτι εχω μαθει να γραφω και να διαβαζω σωστα τη γλωσσα μας, εχω τη δυνατοτητα να συντασσω σε απλα κειμενακια οπως αυτο τις σκεψεις μου. Ειναι καταπληκτικο για καποιον να μπορει να το κανει αυτο, οσο κοινο κι αν φαινεται. Το σχολειο παντως θα μπορουσε να εμπλουτισει πιο πολυ τα λεξιλογια μας. Νομιζω πως το συγκεκριμενο μαθημα με εξαιρεσεις ανακυκλωνει τη γνωση καθε χρονο.


Απο τα Αρχαια: Παρολο που ειμαι ευτυχης που δεν θα τα εχω του χρονου, για εναν Ελληνα ειναι αρκετη δικαιολια αυτη και μονο η ιδιοτητα του για να μαθει τη βαση της τωρινης του γλωσσας. Στο κατω κατω, τα μαθαινουν στο εξωτερικο! Τοσες ειναι οι λεξεις που εχουν τις ριζες τους σε αυτα, τα κειμενα των προγονων μας καλλιεργουν το πνευμα. Προσωπικα χαιρομαι να ξερω την Ιλιαδα, την Οδυσσεια, την Αντιγονη! Αν και θα πρεπε να δινουν μικροτερη βαση στο να βρισκεις το ρημα και το υποκειμενο και περισσοτερη στην προσφορα αυτη στο πνευμα μας απο τους αρχαιους! Η κατευνθυσεις λογικα θα κανουν αυτο το κατι παραπανω. Με αυτα τα λιγα αρχαια που εμαθα παντως, καταλαβαινω οτι συμπληρωνουν τη νεα ελληνικη.

Απο τα Μαθηματικα: Οι γνωσεις που θα χρησιμεψουν στη ζωη του μεσου ανθρωπου δεν πανε πανω απο την υλη της πρωτης γυμνασιου. Αλλα σε καθε περιπτωση, ειναι ωραιο να ξερεις. Στην α'λυκειου καναμε ενα συντομο κομματι των πιθανοτητων. Εκει πραγματικα ειδα οτι τα μαθηματικα μπορουν να περιγραψουν την πραγματικοτητα και τη δυναμη της λογικης.


Απο τη Φυσικη: Καποιες φορες σου μαθαινει πως λειτουργει ο κοσμος και καποιες αλλες σου μαθαινει να ανακαλυπτεις μονος το πως λειτουργει. Βρισκω τη φυσικη καταπληκτικη. Περα απο την παιδεια ή και το επαγγελμα μου δεν ξερω αν θα μου χρησιμεψει το να ξερω να βρισκω την αρχικη φαση μια ταλαντωσης, αλλα απλα το απολαμβανω να τη μαθαινω. Επειδη ομως δεν νιωθουν ολοι το ιδιο, ισως να μπορουσε να ειναι πιο θεωρητικη.

Απο τη Φιλοσοφια: Με ενα σχεδον ακαταλαβιστικο βιβλιο μαθηματος θεωρητικης δυσκολα το λεω αυτο, αλλα η φιλοσοφια πιστευω με βοηθησε. Η ορθη διδασκαλια της σιγουρα σου ανοιγει νεους οριζοντες σκεψης.

Απο τη Βιολογια Μαθαινεις πως λειτουργει το σωμα, τι κανει και γιατι. Για τις ασθενειες και χρησιμα πραγματα που μπορει να μην διαβασεις ποτε διαφορετικα.


Απο την Ιστορια: Ειναι απαραιτητο να ξερεις λιγα για τον κοσμο που πατας, εστω για να ανοιξεις μια συζητηση αν οχι κατι αλλο... Εχω μαθει πολλα ομως ο τροπος διδασκαλιας ειναι αναμφισβητητα ανιαρος. Οπως εγραψε και καποιος θα ηταν πιο ωραιο το μαθημα αν γινοταν συζητηση. Και ακομα, να μην μεναμε αντικειμενικοι, να σχολιαζαμε τις αιτιες των ιστορικων γεγονοτων.

Ενα μαθημα αντιπαθω ειναι η λογοτεχνια. Ενω αναλυουμε καθε ειδος κειμενου, μελεταμε τους συγγραφεις/ποιητες κανουμε και αυτο το αλλο που θεωρω απαραδεκτο: σχολιαζουμε! Γιατι να σχολιασουμε τα συναισθηματα του ποιητη, το τι σκεφτοταν οταν εγραφε; Οπως εχει πει και μια καθηγητρια, αυτα που υποθετουμε μπορει να ειναι εντελως ασχετα με αυτα που ειχε στο μυαλο του. Καταπαταμε την τεχνη ετσι, της βαζουμε λογικη. Ο αλλος ενιωθε καπως και εγραψε κατι λεξεις σε ενα χαρτι. Δεν εσπαγε το κεφαλι του για το πως θα βαλει χιλια υπονοουμενα μεσα για να τα ψαχνουμε εμεις! Το να αναλυεις τα κειμενα ειναι ωραιο, αλλα απο ενα σημειο και μετα τα καταστρεφεις...


Και για να τελειωνω, ολα τα μαθηματα λιγο η πολυ ειχαν κατι να δωσουν σε μενα και στον καθενα μας. Μπορει να μη θυμασαι ας πουμε τι εκανες στην διαχειρηση φυσικων πορων(!) και σε αλλα τοσα. Αλλα ολα αυτα στο τελος σε εχουν διαμορφωσει. Σου εχουν δημιουργησει μια συνολικη θεωρηση που χωρις να γνωριζεις εστω και λιγο απο καθε τι δεν μπορεις να την εχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Μαθήματα που μου πρόσφεραν :
Λογοτεχνία= Γνωρίζεις ποιητές και συγγραφείς, έρχεσαι σε επαφή με πολλά αποσπάσματα λογοτεχνικών έργων.
Ιστορία= Ξέρω ότι δε διδάσκεται σωστά, αλλά αποκτάς μια γενική εικόνα, μαθαίνεις ένα ιστορικό πλαίσιο
Γεωγραφία= Έμαθα τόσα καινούργια πράγματα για σεισμούς και κλιματικές αλλαγές, γνώρισα περιοχές του πλανήτη που διαφορετικά δε θα ήξερα ότι υπάρχουν.:spasiklas:


Μαθήματα που δεν πρόσφεραν τίποτα:
Καλλιτεχνικά, Μουσική, Γεωμετρία, Τεχνολογία, Ξένες Γλώσσες= Οι καθηγητές βαριόντουσαν απίστευτα και κυριολεκτικά δε μάθαινες τίποτα.:sleep:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Παιδεία είναι αυτό που σου μένει όταν ξεχάσεις όλα όσα έμαθες στο σχολείο, που έλεγε και ο Παπαφλέσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Ολα τα μαθηματα μου προσφεραν πραγματα . Αλλα περισσοτερα αλλα λιγοτερα , ολα ομως κατι . Τωρα αν αξιζαν ολες τις ωρες που εχω αφιερωσει δεν ειμαι σιγουρος , παντως δεν εχω μετανοιωσει ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top