Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

fAzR

Νεοφερμένος

Ο fAzR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Λοιπον ειδαμε που κινηθηκαν οι βασεισα για τη Σ.Α.Ν 18387 ΓΕΝ.ΣΕΙΡΑ κ' 18049 για τριτεκνους(οπως και ειμαι). Τι λετε για τις βασεις του χρονου στην ιδια σχολη; Θα διατηρηθουν η θα πεσουν; Μιας και ανηκω στην θεωρητικη κατευθυνση τα μορια που θα βγαλω θα μειωθουν κατα ποσο;



Καλως σας βρηκα ειναι το πρωτο μηνυμα μου εδω και ευχομαι του χρονου τετοιες μερες να αναρωτιεμαι ποτε αρχιζει η λειτουργια της σχολης!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Λοιπον ειδαμε που κινηθηκαν οι βασεισα για τη Σ.Α.Ν 18387 ΓΕΝ.ΣΕΙΡΑ κ' 18049 για τριτεκνους(οπως και ειμαι). Τι λετε για τις βασεις του χρονου στην ιδια σχολη; Θα διατηρηθουν η θα πεσουν; Μιας και ανηκω στην θεωρητικη κατευθυνση τα μορια που θα βγαλω θα μειωθουν κατα ποσο;



Καλως σας βρηκα ειναι το πρωτο μηνυμα μου εδω και ευχομαι του χρονου τετοιες μερες να αναρωτιεμαι ποτε αρχιζει η λειτουργια της σχολης!!!

Το πως κοινούνται οι βάσεις ανά χρονία,καθορίζεται από πάρα πολλους παράγοντες,τους οποίους δεν μπορύμε να αγνοήσουμε.
Παραδειγματα του είδους:
  • Οι συνολικοί υποψήφιοι καθε χρονιάς
  • Το επίπεδο των υποψηφίων
  • Το επίπεδο των διορθωτών (δυστυχώς)
  • Τη γραμμή που δινει το υπουργείο Παιδείας (πρέπει να πεσουν ή να ανέβουν οι βασεις ?)
  • Η οικονομική κατάσταση της χώρας (σε περιπτωσεις που το κλιμα δεν είναι ενθαρρυντικό επαγγέλματα με αποκατάσταση έχουν μεγαλύτερη απήχηση)
  • Διάφορα άλλα γεγονότα (Με αυτά που εγιναν το 2008 στην Αθηνα οι αστυνομικές σχολες στη χρονιά μου(ποσο μάλλον τα ΜΑΤ)βρέθηκαν σε ελεύθερη πτώση
  • Αν η σχολή έχει και ειδικές κατηγορίες,μπαίνουν κι άλλες παραμετροι.

Όσο για το πως υπολογίζονται τα μόρια:
1)Aθροίζεις τους βαθμούς των δυο τετραμήνων σε κάθε μάθημα και διαιρείς δια δυο.Ο,τι βρεις το πολλαπλασιαζεις με 0,3.Αυτο ειναι το Α
2)Πολλαπλασιάζεις το βαθμό που έγραψες στις πανελλήνιες (βγαινει απο το μεσο ορο διορθωτών)στο μάθημα με 0,7.Ο,τι βρεις ειναι το Β
3)Προσθέτεις Α+Β με την προυπόθεση οτι το Α πρεπει να απέχει απο το Β το πολύ δυο μονάδες.Αν εγραψες 9 αλλα ο μεσος ορος τριμηνων ειναι 18,τοτε ο τελευταιος γινεται 11.Αν εγραψες 18 αλλα ο μεσος ορος σου ήταν 9,τότε αυτός γίνεται 16.
Ο,τι βρεις απο αυτη τη διαδικασια ειναι το Γ.
4)Αναλογα απο το αν εδωσες ΑΟΘ ή οχι,εχεις βρει με αυτο τον υπολογισμο 6 ή 7 Γ.Τα προσθετεις και διαιρείς με το 6,ή το 7,ανάλογα.Αυτο ειναι το Δ,και λεγεται ΒΑΘΜΟΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ.
5)Πολλαπλασιάζεις το Δ επι 800,αυτο πες το Ε
6)Πολλαπλασιαζεις το μαθημα πρωτης Βαρυτητας με το 130,αυτο πες το Ζ (*)
7)Πολλαπλασιάζεις το μάθημα Β Βαρύτητας με το 70 ,αυτό πες το Η (*)
8)Προσθέτεις Ε+Ζ+Η κι έχεις τα μόρια σου

(*):Σε περιπτώσεις όπως τη δική σου,που απο θεωρητική δίνεις για νοσηλευτική,τοτε το 130 του 6) γινεται 90,και το 70) του 7) 40.(Αν θυμάμαι)Συνεπώς,τα μόρια σου μειώνονται.Νομίζω η μεγιστη συγκομιδή τοτε (αν γραψεις παντου 20 κοινώς),ειναι καπου 18400 μορια.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fAzR

Νεοφερμένος

Ο fAzR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Κακα τα μαντατα σαφως. Αν ξεκινουσα μαθηματικα απο Σεπτεμβριο για να δηλωσω τεταρτο πεδιο και ΣΜΥ ή ΣΤΥΑ ; Θα βγει η ύλη; Εγω προοριζα να παρω μαθηματικα αλλα λγω ενος προβληματος διαλεξα βιολογια. Τωρα αφου τα ορια στενεψαν και το προβλημα που ειχα εξαφανιζεται σιγα-σιγα, λες να βγει η υλη? Φετος εμαθα οτι τα δυσκολεψαν. Αν και παρακολουθησα στο φροντηστηριο μαθηματικα εχω σαφεστατα κενα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κακα τα μαντατα σαφως. Αν ξεκινουσα μαθηματικα απο Σεπτεμβριο για να δηλωσω τεταρτο πεδιο και ΣΜΥ ή ΣΤΥΑ ; Θα βγει η ύλη; Εγω προοριζα να παρω μαθηματικα αλλα λγω ενος προβληματος διαλεξα βιολογια. Τωρα αφου τα ορια στενεψαν και το προβλημα που ειχα εξαφανιζεται σιγα-σιγα, λες να βγει η υλη? Φετος εμαθα οτι τα δυσκολεψαν. Αν και παρακολουθησα στο φροντηστηριο μαθηματικα εχω σαφεστατα κενα.....

Τωρα το ειδα φιλε.Απο εσενα εξαρτάται...εγω Τριτη Λυκειου εκανα μοονο φροντιστήριο,και ειχα πολλα κενα για το επιπεδο που ηθελα...Το παλεψα ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria3773

Νεοφερμένος

Η maria3773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας ....πρωτη φορα γραφω στο σιτε και θα ηθελα να ρωτησω .......για να σκεφτεται να μπει καποιος σε αυτη τη σχολη τι ενδιαφεροντα πρεπει να εχει ?τι μεσο ορο λυκειου ? σε ποια μαθηματα ? και γενικα αυτη η σχολη ειναι καλη για μια γυναικα ? ευχαριστω! (αν μπορει καποιος να μου απαντησει γρηγορα!)


<Είμαι απόφοιτος της ΣΑΝ και εργάζομαι στο νοσοκομείο της πολεμικής αεροπορίας. Πολύ δουλειά, άπειρη λάντζα και 0 στήριξη. Θεώρησε ο μέγιστος παρακατιανός, φταις για όλα και ο βαθμός σου σαν αξιωματικός υπάρχει μόνο για να σου ρίχνουν ευθύνες. Η νοσηλευτική δεν ξέρω αν είναι τέχνη, είναι πολύ βρώμικη δουλειά και στο 251 ΓΝΑ με τόσους λίγους νοσηλευτές στις κλινικές η εμπειρία σου με την βρώμικη πλευρά της νοσηλευτικής είναι μόνιμη, έντονη και δίχως ηθική ανταμοιβή. Θα μπορούσα να συνεχίσω με άπειρα παραδείγματα και παραγράφους...>

ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν είναι κακό να αναφέρεις και την πηγή που το βρήκες. Όλα τα παραπάνω είναι εμπειρία μιας κοπέλας που τέλειωσε ΣΑΝ και βεβαίως είναι αλήθεια. (από την δικιά της οπτική γωνία).

Το θετικό του επαγγέλματος είναι ότι έχει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση η εκπαίδευση στη ΣΑΝ είναι πανεπιστημιακή (μπορείς να προσχωρήσεις ακαδημαικά) ενώ δεν έχει κόστος σπουδών. Ανάλογα με το τμήμα που θα σε χώσουν όταν διοριστείς μπορείς να αντιμετωπίσεις πολλές δυσκολίες. Γενικά τα αρνητικά της νοσηλευτικής είναι ότι το κυκλικό ωράριο και ότι πρέπει να δουλεύεις πολλές φορές σε αργίες και γιορτές. Η ΣΑΝ έχει και ένα επιπλέον μειονέκτημα (οι μεταθέσεις που συμβαίνουν σε κάθε στρατιωτική σχολή). Πρέπει να προσαρμόσεις την προσωπική σου ζωή μέσα στο πρόγραμμα την δουλειά σου. Επίσης πρέπει να υπακούς εντολές ιατρών ακόμα και αν πολλές αυτές δεν έχουν βάσεις ή είναι λανθασμένες. Γενικά οι ιατροί είναι ψώνια και πολλοί λίγοι παραδέχονται τα λάθη τους. Οι στρατιωτικοί ιατροί είναι κατά βάση περισσότερο ψώνια. Στα νοσοκομεία της Αθήνας νομίζω και στα στρατιωτικά παρατηρείται κάτι παράλογο έχουμε πάρα πολλούς ιατρούς (υπερπληθώρα) και ελάχιστο νοσηλευτικό προσωπικά με αποτέλεσμα πολλές φορές η νοσηλευτκή δουλειά είναι ανυπόφορη (αν έχεις στόχο να δουλέψεις επαρχία το πρόβλημα αυτό μειώνεται δραματικά). Στα στρατιωτικά νοσοκομεία πρέπει να αντιμετωπίσεις και ασθενείς ιδιότροπους (αξιωματικούς ανώτερου βαθμού) οι οποίοι έχουν μάθει να επιβάλλονται παντού........ συνεπώς πρέπει να έχεις πείσμα να είσαι σίγουρη για τις κινήσεις σου. Θα πρέπει να επιβληθείς σε ανθρώπους πολύ μεγαλύτερου βαθμου από σένα.

Γενικά η νοσηλευτική είναι κατά βάση γυναικείο επάγγελμα (και οι γυναίκες μπορούν να την ασκήσουν καλύτερα αφού έχουν μεγαλύτερη υπομονή και οργάνωση σε σύγκριση με τους άντρες). Παρόλα αυτά είναι ένα δύσκολο επάγγελμα για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω ειδικά αν δουλεύεις σε κεντρικό νοσοκομείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria3773

Νεοφερμένος

Η maria3773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν είναι κακό να αναφέρεις και την πηγή που το βρήκες. Όλα τα παραπάνω είναι εμπειρία μιας κοπέλας που τέλειωσε ΣΑΝ και βεβαίως είναι αλήθεια. (από την δικιά της οπτική γωνία).

Το θετικό του επαγγέλματος είναι ότι έχει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση η εκπαίδευση στη ΣΑΝ είναι πανεπιστημιακή (μπορείς να προσχωρήσεις ακαδημαικά) ενώ δεν έχει κόστος σπουδών. Ανάλογα με το τμήμα που θα σε χώσουν όταν διοριστείς μπορείς να αντιμετωπίσεις πολλές δυσκολίες. Γενικά τα αρνητικά της νοσηλευτικής είναι ότι το κυκλικό ωράριο και ότι πρέπει να δουλεύεις πολλές φορές σε αργίες και γιορτές. Η ΣΑΝ έχει και ένα επιπλέον μειονέκτημα (οι μεταθέσεις που συμβαίνουν σε κάθε στρατιωτική σχολή). Πρέπει να προσαρμόσεις την προσωπική σου ζωή μέσα στο πρόγραμμα την δουλειά σου. Επίσης πρέπει να υπακούς εντολές ιατρών ακόμα και αν πολλές αυτές δεν έχουν βάσεις ή είναι λανθασμένες. Γενικά οι ιατροί είναι ψώνια και πολλοί λίγοι παραδέχονται τα λάθη τους. Οι στρατιωτικοί ιατροί είναι κατά βάση περισσότερο ψώνια. Στα νοσοκομεία της Αθήνας νομίζω και στα στρατιωτικά παρατηρείται κάτι παράλογο έχουμε πάρα πολλούς ιατρούς (υπερπληθώρα) και ελάχιστο νοσηλευτικό προσωπικά με αποτέλεσμα πολλές φορές η νοσηλευτκή δουλειά είναι ανυπόφορη (αν έχεις στόχο να δουλέψεις επαρχία το πρόβλημα αυτό μειώνεται δραματικά). Στα στρατιωτικά νοσοκομεία πρέπει να αντιμετωπίσεις και ασθενείς ιδιότροπους (αξιωματικούς ανώτερου βαθμού) οι οποίοι έχουν μάθει να επιβάλλονται παντού........ συνεπώς πρέπει να έχεις πείσμα να είσαι σίγουρη για τις κινήσεις σου. Θα πρέπει να επιβληθείς σε ανθρώπους πολύ μεγαλύτερου βαθμου από σένα.

Γενικά η νοσηλευτική είναι κατά βάση γυναικείο επάγγελμα (και οι γυναίκες μπορούν να την ασκήσουν καλύτερα αφού έχουν μεγαλύτερη υπομονή και οργάνωση σε σύγκριση με τους άντρες). Παρόλα αυτά είναι ένα δύσκολο επάγγελμα για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω ειδικά αν δουλεύεις σε κεντρικό νοσοκομείο...
Ευχαριστω . μηπως μπορεις να μου πεις που θα μπορουσα να μαθω και για την στρατιωτικη ιατρικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Πληροφορίες για την ΣΑΝ μπορείτε να βρείτε στο site της σχολής. Site ΣΑΝ.
Επιπλέον για τυχόν απορίες υπάρχει ένα site στο οποίο μπορείτε να βρείτε (ενδεχομένως) απαντήσεις στις ερωτήσεις σας. Πατήστε εδώ.

Για να μην δίνω ξερακιανά τα site ορίστε:

ΣΧΟΛΗ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ (ΣΑΝ)
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ
ΓΕΝΙΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ
Β' ΚΛΑΔΟΣ/Β2 (ΔΕΚΠ)
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Δ ΣΤΗΝ ΕΔΥΕΘΑ 7/ 2012
α.Έδρα της Σχολής Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ)
Η έδρα της Σχολής είναι στο Στρατόπεδο "ΣΑΚΕΤΤΑ Α" στην Αθήνα.
β. Επιστημονικό Πεδίο στο οποίο ανήκει η Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ)
Η Σχολή ανήκει στο Επιστημονικό Πεδίο των Επιστημών Υγείας (1ο ΕΠ)
γ. Διάρκεια Φοιτήσεως και Χρόνος Υποχρεωτικής Παραμονής στο Στράτευμα μετά την Αποφοίτηση.
Η φοίτηση είναι τετραετής και ο χρόνος υποχρεωτικής παραμονής στο Στράτευμα μετά την αποφοίτηση είναι οκτώ ( 8 ) χρόνια.
δ. Ειδικότητες και Χρόνος Εντάξεως σ' αυτές
Οι σπουδαστές -τριες της Σχολής σε όλη τη διάρκεια της φοιτήσεώς τους σπουδάζουν το αντικείμενο της Νοσηλευτικής Επιστήμης στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Τμήμα Νοσηλευτικής, συγχρόνως με τη στρατιωτική εκπαίδευση στη Σχολή.
ε. Γενικά Θέματα παρεχόμενης Εκπαιδεύσεως και Ευκολιών στη Σχολή
(1) Η εκπαίδευση των σπουδαστών-τριών, είναι Ακαδημαϊκή και Στρατιωτική. Η Ακαδημαϊκή εκπαίδευση απαρτίζεται από τη θεωρητική και την κλινική. Η Ακαδημαϊκή εκπαίδευση διεξάγεται στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Τμήμα Νοσηλευτικής, εκπαιδεύονται όπως όλοι οι άλλοι φοιτητές και έχουν τις ίδιες με αυτούς υποχρεώσεις. Η στρατιωτική εκπαίδευση διεξάγεται στη Σχολή και σε άλλες Στρατιωτικές Εγκαταστάσεις.
(2) Οι σπουδαστές -τριες κατά τη διάρκεια της φοίτησης διαμένουν υποχρεωτικά εντός της Σχολής, εξέρχονται δε μόνο με άδεια του Διοικητού αυτής, τις ημέρες και περιόδους που προβλέπονται στον Κανονισμό της Σχολής.
στ. Βαθμός Αποφοιτήσεως
Οι σπουδαστές -τριες που λαμβάνουν το πτυχίο της Σχολής του Πανεπιστήμιου και τελειώνουν με επιτυχία τη στρατιωτική τους εκπαίδευση, αποφοιτούν από τη ΣΑΝ και ονομάζονται Ανθυπολοχαγοί, Σημαιοφόροι η Ανθυποσμηναγοί ανάλογα με τον Κλάδο των Ενόπλων Δυνάμεων στον οποίο κατανέμονται και στελεχώνουν τις Νοσηλευτικές Υπηρεσίες των.
ζ. Όλα τα έξοδα φοίτησης και διαμονής στη Σχολή βαρύνουν το Δημόσιο και επιπλέον οι μαθητές λαμβάνουν μηνιαίο χρηματικό βοήθημα.


Πηγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top