Τμήμα Κοινωνικής Εργασίας

sweety<3

Νεοφερμένος

Η sweety<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εμείς ξεκινάμε 1 Μαρτίου(Ηράκλειο)...!!!:):):)
ααααα καταλαβα!thanks για την ενημερωση!!!!!!!!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SWEET HEART

Νεοφερμένος

Η SWEET HEART αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
ααααα καταλαβα!thanks για την ενημερωση!!!!!!!!!!!;)

Παρακαλώ.:iagree::iagree::iagree:
Δεν κάνει τίποτα.Είναι χαρά μου...!!!!!
:);):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
https://koinonikiergasia.forumotion.net/forum.htm

Εφτιαξα ενα φορουμ για την κοινωνικη εργασια (κυριως για τους φοιτητες)
Εχω ανεβασει και υλη για καποια μαθηματα..
Οποιος θελει ας το δει :bye:

:bravo:Πολύ καλή προσπάθεια proudqueen!
H δημιουργία του συγκεκριμένου φόρουμ θα αποτελέσει, πέρα απο κάθε αμφιβολία, σημαντικό βοήθημα, στήριγμα.
Στα συν η δομή του φόρουμ αλλα... θα ήθελα λίγο μπλε για (μας) τα αγόρια:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!!!Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω Κοινωνική Εργασία μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων (είτε Αθήνα είτε Ηράκλειο).Απ'ότι είδα,στο Ηράκλειο δε νομίζω ότι θα αντιμετωπίσω πρόβλημα προκειμένου να με δεχτούν καθώς έχω αρκετά υψηλό βαθμό πτυχίου.Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει αναφορικά με του επιτυχόντες των προηγούμενων ετών στο τμήμα της Αθήνας;Απλά,θέλω να δω πού κυμαίνονται περίπου οι βαθμοί πτυχίου...(π.χ.,στο Ηράκλειο,οι 8/10 είναι απόφοιτοι Παιδωγικού Τμήματο με βαθμό πτυχίου >8,5...)Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
καλησπερα psy1951
κι εγω ενδιαφερομαι για κατακτηριες
στην πατρα δινεις εξετασεις σε 3 μαθηματα,δεν ειναι με βαθμο πτυχιου.
Απο επαγελματικη αποκατασταση ξερεις τι παιζει?
η ας απαντησει οποιος αλλος θελει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Βασικά,εμένα με ενδιαφέρει η εργασία στην κοινότητα,γι'αυτό θέλω να συνδυάσω τη ψυχολογία με την κοινωνική εργασία.Δεν έχω ιδέα αναφορικά με την απορρόφηση των κοινωνικών λειτουργών...Όσον αφορά στις εξετάσεις,δεν έχω όρεξη να διαβάσω για να δώσω κατατακτήριες στην Πάτρα-στο ΤΕΙ Αθήνας,σε όλα σχεδόν τα τμήματα της Σχολής Υγείας και Πρόνοιας οι κατατακτήριες διεξάγονται με βαθμό πτυχίου.Ρίξε μια ματιά στην ιστοσελίδα του τμήματος-νομίζω αναφέρονται τα επαγγελματικά δικαιώματα των κοινωνικών λειτουργών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
καταλαβα....δηλαδη με το 7 το δικο μου δεν κανω τπτ ε?
κριμα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
καταλαβα....δηλαδη με το 7 το δικο μου δεν κανω τπτ ε?
κριμα:(

Εφόσον το τμήμα κοινωνικής εργασίας του ΤΕΙ Πάτρας δεν δέχεται υποψηφιους με βαθμό πτυχίου, για ποιό λόγο στεναχωρίεσαι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
καταλαβα....δηλαδη με το 7 το δικο μου δεν κανω τπτ ε?
κριμα:(

Λύπαμαι που σου το λέω,αλλά δύσκολα γίνεται δεκτός κάποιος που έχει βαθμό πτυχίου <8.5...Παρόλα αυτά,ο eco έχει δίκιο-δε χρειάζεται να ανησυχείς από τη στιγμή που θα δώσεις εξετάσεις στο τμήμα της Πάτρας (εάν αποφασίσεις να το κάνεις τελικά).Καλή επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Εφόσον το τμήμα κοινωνικής εργασίας του ΤΕΙ Πάτρας δεν δέχεται υποψηφιους με βαθμό πτυχίου, για ποιό λόγο στεναχωρίεσαι;;

ηθελα εργοθεραπεια γι αυτο......η κοινωνικη εργασια δεν νομιζω να εχει καλη απορροφηση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lebron15

Νεοφερμένος

Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ποια ειναι καλυτερη επιλογη ρε παιδια; Κοινωνικη διοικηση ή κοινωνικη εργασια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoP

Νεοφερμένος

Ο TheoP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
@ Lebron

Επιλέγοντας κοινωνική διοίκηση απλά θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι σίγουρο πως θα βγεις κοινωνικός λειτουργός. Γίνεται επιλογή κατεύθυνσης στο 3ο έτος, όπου για να μπεις στην κατεύθυνση κοινωνικής εργασίας πρέπει να έχεις πολύ υψηλές βαθμολογίες (9-10) σε μαθήματα κοινωνικής εργασίας.

Επίσης, δυστυχώς τα μαθήματα κοινωνικής εργασίας είναι ελάχιστα σε σχέση με τα τμήματα κοινωνικής εργασίας.

Προσωπικά αν και δεν τελείωσα στην Αθήνα, θα σου πρότεινα το συγκεκριμένο τμήμα, διότι έχει πολύ καλό ακαδημαϊκό προσωπικό. Εάν πάλι σε ενδιαφέρει το κλινικό κομμάτι η καλύτερη επιλογή είναι η πάτρα και αν σε ενδιαφέρει η εργασία με κοινότητα, σίγουρα κρήτη.

Κάτι ακόμα

της Αθήνας η βάση έχει ανέβει πολύ με αρκετή διαφορά από κοινωνική διοίκηση (πάντα της αθήνας ήταν πιο πάνω) και δεν πρόκειται να πέσει εύκολα και πολύ.

Της κοινωνικής διοίκησης η βάση είναι κοντά με την πάτρα και τελευταία η κρήτη.

Συγκεκριμένα πέρυσι ήταν (από ημερήσια γενικά λύκεια 90%)
ΤΕΙ Αθήνας - ΚΕ 14.493
ΔΠΘ - ΚΔ 13.938
ΤΕΙ Πάτρας - ΚΕ 13.759
ΤΕΙ Κρήτης - ΚΕ 12.719
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lebron15

Νεοφερμένος

Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
@ Lebron

Επιλέγοντας κοινωνική διοίκηση απλά θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι σίγουρο πως θα βγεις κοινωνικός λειτουργός. Γίνεται επιλογή κατεύθυνσης στο 3ο έτος, όπου για να μπεις στην κατεύθυνση κοινωνικής εργασίας πρέπει να έχεις πολύ υψηλές βαθμολογίες (9-10) σε μαθήματα κοινωνικής εργασίας.

Επίσης, δυστυχώς τα μαθήματα κοινωνικής εργασίας είναι ελάχιστα σε σχέση με τα τμήματα κοινωνικής εργασίας.

Προσωπικά αν και δεν τελείωσα στην Αθήνα, θα σου πρότεινα το συγκεκριμένο τμήμα, διότι έχει πολύ καλό ακαδημαϊκό προσωπικό. Εάν πάλι σε ενδιαφέρει το κλινικό κομμάτι η καλύτερη επιλογή είναι η πάτρα και αν σε ενδιαφέρει η εργασία με κοινότητα, σίγουρα κρήτη.

Κάτι ακόμα

της Αθήνας η βάση έχει ανέβει πολύ με αρκετή διαφορά από κοινωνική διοίκηση (πάντα της αθήνας ήταν πιο πάνω) και δεν πρόκειται να πέσει εύκολα και πολύ.

Της κοινωνικής διοίκησης η βάση είναι κοντά με την πάτρα και τελευταία η κρήτη.

Συγκεκριμένα πέρυσι ήταν (από ημερήσια γενικά λύκεια 90%)
ΤΕΙ Αθήνας - ΚΕ 14.493
ΔΠΘ - ΚΔ 13.938
ΤΕΙ Πάτρας - ΚΕ 13.759
ΤΕΙ Κρήτης - ΚΕ 12.719



Με μπερδεψες τωρα,δεν ξερω ποια να διαλεξω,εχω βγαλει 16045 και αφου δεν πιανω την ψυχολογια Ρεθυμνου ειμαι αναμεσα σε Κοινωνικη διοικηση και κοινωνικη εργασια,ποια λετε να διαλεξω και γιατι; Θα μουν υποχρεος σε οποιονδηποτε μου δινε μια καλη απαντηση,παντως ακομα φοβαμαι να καταθεσω το μηχανογραφικο ενω το εχω φτιαξει!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoP

Νεοφερμένος

Ο TheoP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
με την βαθμολογία σου έχεις όλες τις επιλογές, γι' αυτό μπερδεύεσαι... :)
Δεν ξέρω τι εννοείς ως καλή απάντηση, αλλά μην εμπιστευτείς κανέναν σε ένα φόρουμ για το μέλλον σου. Αυτό που σου είπα είναι ότι το καλύτερο τμήμα αν και δεν το τελείωσα είναι της Αθήνας, γιατί έχει πολύ καλό επιστημονικό προσωπικό. Επειδή και εγώ έπιανα και τα 4 τμήματα επέλεξα με γνώμονα πιο είναι κοντά στην πόλη μου, δεν αξίζει ούτε από κρήτη να φύγεις και να πας κομοτηνή, ούτε από κομοτηνή κρήτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Με μπερδεψες τωρα,δεν ξερω ποια να διαλεξω,εχω βγαλει 16045 και αφου δεν πιανω την ψυχολογια Ρεθυμνου ειμαι αναμεσα σε Κοινωνικη διοικηση και κοινωνικη εργασια,ποια λετε να διαλεξω και γιατι; Θα μουν υποχρεος σε οποιονδηποτε μου δινε μια καλη απαντηση,παντως ακομα φοβαμαι να καταθεσω το μηχανογραφικο ενω το εχω φτιαξει!:redface:

Δεν χάνεις τίποτα αν βάλεις πρώτη επιλογή την Ψυχολογία Ρεθύμνου, ποιός ξέρει μπορεί να καταφέρεις να εισαχθείς στο εν λόγω τμήμα.
Αναφορικά με το ερώτημα σου ή καλύτερα το δίλημμα μεταξύ Κοινωνικής εργασίας και Κοινωνικής Διοίκησης, δεν νομίζω να είναι οποιοσδήποτε σε θέση να σου πεί μετα βεβαιότητας "αυτή είναι η καλύτερη σχολή, αυτή προτίμησε!"... Κανένας δεν μπορεί να είναι απόλυτα αντικειμενικός. Για παράδειγμα, εγώ θα σου πρότεινα το τμήμα μου (Κ.Ε Αθήνα), αντίθετα ο φοιτητής Κοινωνικής Εργασίας Ηρακλείου το δικό του.
Ίσως να σε βοηθούσε στην τελική σου επιλογή, η μελέτη των προγραμμάτων σπουδών των τμημάτων Κοινωνικής Εργασίας και Κοινωνικής Διοίκησης. Με αυτό τον τρόπο θα αποκτήσεις μια πρώτη επαφή με τα μαθήματα που διδάσκονται. Συνέκρινε τα, δες ποιο σου ταιριάζει περισσότερο. Επίσης μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα βιογραφικά των καθηγητών των εν λόγω τμημάτων, κάποιοι... το κάνουν.:whistle:

Σου παραθέτω τα προγράμμα σπουδών:
https://www.teiath.gr/seyp/socialwork/articles.php?id=7996&lang=el (Κ.Ε Αθήνας)
https://www.teicrete.gr/koinerg/selida/images/stories/ps2007.pdf (Κ.Ε Ηρακλείου)
https://https://www.teipat.gr/ekpaideysi/tmima_koinonikis_ergasias.php (Κ.Ε Πάτρας)
https://https://www.socadm.duth.gr/index.php?cid=62&st=1 (Κοινωνική Διοίκηση)

Κατά την άποψη μου, το μοναδικό τρωτό σημείο του προγράμματος σπουδών του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας Αθήνας, είναι η μη ενσωμάτωση εργαστηρίου πληροφορικής στο μάθημα "Συγγραφή Επιστημονικής Μελέτης".




TheoP, είσαι κοινωνικός λειτουργός; 'Εχεις σπουδάσει στο εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lebron15

Νεοφερμένος

Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Και βεβαια θα δηλωσω την Ψυχολογια Ρεθυμνου και αλλες σχολες πιο πανω που δεν θα πιασω,αλλα λογικα θα παω στην επομενη ακριβως σχολη που θα δηλωσω μετα την Ψυχολογια Ρεθυμνου για αυτο και ειμαι μπερδεμενος.

Για προσωπικους μου λογους προτιμω να περασω επαρχεια αν και η Κομοτηνη πεφτει καπως μακρια αφου μενω Αθηνα,αυτο που ψαχνω να βρω ειναι ποιο τμημα θα μου ανοιξει περισσοτερες πορτες και θα μου προσφερει καλυτερη επαγγελματικη κατασταση οσο δυσκολο και αν ειναι να προβλεψει καποιος κατι τετοιο.Επιπλεον, και το σημαντικοτερο κριτηριο απο ολα ειναι το τι θα κανω μετα αφου αυτο με τις κατευθυνσεις της κοινωνικης διοικησης με μπερδευει,εγω θελω να ασχοληθω με ανθρωπους που εχουν προβληματα και μονο,αυτο που ειπε ο TheoP για την κοινωνικη διοικηση μου εκοψε λιγο τα φτερα και με εκανε να ξανα σκεφτω!

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας,αν μπορειτε βοηθειστε με λιγο και στα παραπανω που εγραψα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoP

Νεοφερμένος

Ο TheoP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
@ eco warrior
Ναι κοινωνικός λειτουργός είμαι, τελείωσα στο τει της πάτρας κοινωνική εργασία και κάνω το μεταπτυχιακό μου στην κοινωνική εργασία στο εξωτερικό (east London Uni) και έχω μια μικρή εργασιακή εμπειρία ως ερευνητής έξω.

Πιστεύω ότι αυτό που σε μπερδεύει είναι πιθανόν αυτό που μπέρδευε τότε και εμένα...εάν αξίζει με 16.000 μόρια να πας τει και όχι πανεπιστήμιο. Κακά τα ψέματα είναι κάτι που πρέπει να το επεξεργαστείς, έτρεχα σε συμβούλους επαγγελματικού προσανατολισμού και επειδή οι γονείς έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο είχαμε ένα θεματάκι, που θέλω τει αλλά το ξεπεράσαμε γρήγορα...μπορώ να σου πω ότι κάποιες φορές είπα ανάθεμα την ώρα που πήγα στο τει, αλλά λόγω πολλών υποχρεωτικών ωρών, για κανένα άλλο λόγο και φυσικά τώρα πια ως μεταπτυχιακός δεν το μετάνιωσα.

Καθαρά προσωπικά μου άποψη μην χαλάσεις πολλά λεφτά για το πτυχίο, θα σου χρειαστούν για μεταπτυχιακό ή γενικά εξειδικεύσεις, γιατί ένα πτυχίο δεν παύει να αποτελεί ένα καλό εφόδιο αλλά όχι και πολλά πράγματα.

Σχετικά με το τμήμα Κοινωνικής Διοίκησης μην φοβάσαι και τόσο...νομίζεις ότι θα έχεις να ανταγωνιστείς πολλούς με 16 και χιλιάδες μόρια????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lebron15

Νεοφερμένος

Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Το θεμα μου ειναι αυτο που μου ειπες στην προηγουμενη σελιδα,οτι οι αποφοιτοι της κοινωνικης εργασιας ειναι καλυτεροι απο τους αποφοιτους της κοινωνικης διοικησης ως κοινωνικοι λειτουργοι και οτι απο το τμημα της Κομοτηνης ειναι δυσκολο να διαλεξεις την κατευθυνση κοινωνικης εργασιας,αληθεια ξερεις τι κανει καποιος διαλεγοντας την αλλη κατευθυνση;

Το προβλημα μου ειναι και η πολη,ενω μενω Αθηνα δεν θελω να περασω Αθηνα,θελω να παω εξω και απο τις πολεις που εχουν τμημα κοινωνικης εργασιας πιο πολυ μαρεσει η Πατρα αφου δεν ειναι και υπερβολικα μακρια αλλα δεν ειναι και διπλα,εσυ που εβγαλες αυτη τη σχολη τι λες; Ποσα μορια ειχες βγαλει εσυ; Ρωταω αυτογ ια να δω αν ησουν σε παρομοια θεση με μενα η απλα σου ηταν μονοδρομος αυτη η επιλογη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Το θεμα μου ειναι αυτο που μου ειπες στην προηγουμενη σελιδα,οτι οι αποφοιτοι της κοινωνικης εργασιας ειναι καλυτεροι απο τους αποφοιτους της κοινωνικης διοικησης ως κοινωνικοι λειτουργοι και οτι απο το τμημα της Κομοτηνης ειναι δυσκολο να διαλεξεις την κατευθυνση κοινωνικης εργασιας,αληθεια ξερεις τι κανει καποιος διαλεγοντας την αλλη κατευθυνση;

Αυτό δεν ισχύει κατά τη γνώμη μου. Οι φοιτητές Κοινωνικής Διοίκησης με κατεύθυνση την Κοινωνική Εργασία, δεν υστερούν συγκριτικά με τους φοιτητές των τμημάτων Κ.Ε. Στην αρχή του 5ου εξαμήνου υποχρεούνται να επιλέξουν κατευθυνση, είτε Κοινωνική Εργασία είτε Κοινωνική διοίκηση και πολιτική. Από το 5ο εξάμηνο κάνουν πρακτική άσκηση όπως (θα) κάνουμε και εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoP

Νεοφερμένος

Ο TheoP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
τα μόρια μου ήταν 15.925 τότε όμως οι βάσεις ήταν πιο κάτω, εάν θυμάμαι καλά η βάση της κοινωνικής εργασίας της πάτρας το 2005 που μπήκα ήταν κάπου στα 11000 μόρια η αθήνα γύρω στο 13 και τα άλλα δύο στο 10 κρήτη και κοινωνική διοίκηση...

Κάτσε δεν είπα ότι των τει είναι καλύτεροι κοινωνικοί λειτουργοί, γιατί για να είσαι καλός κοινωνικός λειτουργός, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως είναι τα ατομικά στοιχεία της προσωπικότητά μας, το ενδιαφέρον μας για την κοινωνική εργασία, το διάβασμα που ρίχνουμε κλπ κλπ.

Η κοινωνική διοίκηση έχει δυο κατευθύνσεις στο 3ο έτος 1)Κοινωνική εργασία 2)Κοινωνική πολιτική

Εάν διαλέξεις την κοινωνική πολιτική είναι παρόμοιο με το να τελειώσεις κοινωνική πολιτική στο πάντειο, δεν παίρνεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος κοινωνικού λειτουργού.

Έχω δει άσχετους από όλα τα τμήματα. Γι' αυτό πιστεύω ότι η μάθηση, η γνώση, η έρευνα και η εφαρμογή είναι και λίγο προσωπική υπόθεση.

Το τμήμα κοινωνικής διοίκησης όπως μπορείς να δεις και στο πρόγραμμα σπουδών δεν προσφέρει μεγάλη εξειδίκευση στην κοινωνική εργασία σε σύγκριση με το τει, όχι όμως ότι δεν υπάρχουν αξιόλογοι κοινωνικοί λειτουργοί που έχουν τελειώσει αυτό το τμήμα...ελπίζω να μην σε μπερδεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top