• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Εθισμός στα αναψυκτικά

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
πιστεύεται ότι εκτός από εθισμό σε ναρκωτικά, τσιγάρα υπάρχει και εθισμός στα αναψυκτικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ψυχολογικός εθισμός μπορεί να υπάρχει σε οτιδήποτε μπορεί να καταναλώσει/χρησιμοποιήσει/κάνει κανείς. Από ...πατέ τόνου μέχρι ...ψώνια και από το διαδίκτυο μέχρι τον αθλητισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
και πως θεραπεύεται Λία μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Με θέληση και επιμονή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Σαφέστατα. Πίνω 2-3 κουτάκια τύπου cola αναψυκτικά την ημέρα. Ενω δεν πίνω ποτά-καφέ, δεν καπνίζω, δεν τρωω πολύ εχω κολήσει με τα αναψυκτικά άσχημα. Πιστεύω περιέχουν ουσίες εθιστικές μάλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αμέ..!!

Για ένα μεγάλο διάστημα ήμουν εθισμένη στην Coca-Cola.. :P
Μιλάω για 2 ή και 3 κουτάκια την ημέρα.. :redface:
Ευτυχώς έχω κανά 6μηνο που είμαι καθαρή!:D
Θεωρούσα ότι είναι λόγω καφείνης.. αλλά μια χαρά έπινα και τον καφέ μου.. άρα δεν ήταν αυτό που μου προκαλούσε εξάρτηση.. ίσως είναι περισσότερο ψυχολογικός ο λόγος:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Μιλάω για 2 ή και 3 κουτάκια την ημέρα.. :redface:

Εμμμ ήξερα παλληκάρι που έπινε περίπου 2,5 λίτρα την ημέρα, οπότε μάλλον δεν τίθεται ζήτημα σύγκρισης... Αυτός πάντως είμαι σίγουρος ότι θα πάει από διάτρηση στομάχου αν δεν το κόψει...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
πίνω 4-5 κουτάκια την ημέρα έχω προσέξει ότι αν αργήσω να πιω έχω νεύρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τη Λία. Σε αυτές τις περιπτώσεις μιλάμε για ψυχολογικό εθισμό. Με λίγα λόγια είναι στο μυαλό μας περισσότερο ότι θέλουμε αναψυκτικό, δεν το επιζητά ο οργανισμός μας. Αυτό που μπορείς να κάνεις αν θέλεις να μειώσεις την κατανάλωση είναι να αρχίσεις να πίνεις όλο και λιγότερο. Δηλαδή αν πίνεις γύρω στα 3 κουτάκια την ημέρα μείωσέ το στα 2 ή ακόμα και στα 2,5. Ακούγεται χαζό στην αρχή αλλά σιγά σιγά θα το ελαττώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Έχω ένα θείο 84 χρονών.. που από τότε που τον θυμάμαι, όπου και να βρίσκεται έχει δίπλα του ενα μπουκάλι κόλα!

Ενώ του τα ΄χουμε ψάλει πάμπολες φορές, ότι κάνει κακό στον εαυτό του με αυτές τις μεγάλες ποσότητες.. αυτός τα ίδια..
Είναι πραγματικά αστείο..! (για την ηλικία του):D
Έτυχε σχετικά πρόσφατα να πάμε για φαγητό όλοι μαζί.. ε και έρχεται ο σερβιτόρος να πάρει παραγγελία και ρωτάει:
-Τι θα πιείτε?
(πετάγεται ο θείος)
- Πιάσε μια κόλα 1,5 λίτρου για μένα και ρώτα και τους άλλους τι θέλουν!:loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@commie: Ένας πρακτικός τρόπος να ελαττώσεις αλλά και να κόψεις οτιδήποτε είναι ο εξής:

Κάθε φορά που θα θέλεις να πιείς μια coca-cola, θα το αναβάλεις για καμιά ώρα. Όταν αυτή περάσει θα το αναβάλεις για άλλη μια αν αντέχεις και πάει λέγοντας... Όταν πλεον δεν αντέχεις πραγματικά άλλο, ενδίδεις στον πειρασμό. Όσο περισσότερο αντέχεις, τόσο περισσότερη υπερηφάνεια αισθάνεσαι για τον εαυτό σου και μετά από αρκετές αναβολές φτάνεις σε σημείο να πεις: "Τόση ώρα άντεξα! Γιατί να μην αντέξω κι άλλο;" ;)

Καλό θα είναι να έχεις στο μυαλό σου ένα θετικό κίνητρο, π.χ. "Αν σταματήσω να πίνω κόκα-κόλα θα έχω λιγότερη κυτταρίτιδα και θα δείχνω υπέροχη με το καινούργιο μου μαγιό το καλοκαίρι".

Με το τσιγάρο δουλεύει μια χαρά, τουλάχιστον σε μένα, αλλά εκεί χρησιμοποιείς δεκάλεπτα...
Στην πραγματικότητα μια απόφαση είναι και όλα βρίσκονται μέσ' το μυαλό μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Α... Να ενα θεμα που με αφορα... μια νορμαλ μερα θα πιω κανα λιτρο... Αλλα εχω ελατωσει της μπυρες...:P
Και μια εποχη επινα χαλαρα και 3λιτρα την ημερα μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
ευχαριστώ παιδιά
χχχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Πάντως δεν νομίζω ότι ο εθισμός στην cola είναι ψυχολογικός, όπως ούτε και στην σοκολάτα. Οι ουσίες που έχουν είναι που αποζητά ο οργανισμός γιατί εξιτάρουν, όπως και η καφεϊνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Πάλι καλά που ήπια πρώτη φορά κοκακολα 15 χρόνων και πάλι καλά που δεν πολύ πίνω αναψυκτικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Εχετε ακουσει ποτε σας καποιο που να μην πινει σχεδον καθολου νερο και να ζει μονο με αναψυκτικα; Ειναι τελικα τα αναψυκτικα οσο βλαβερα λενε οτι ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγω δν εχω ακουσει ποτε καποιον που να πινει αναψυκτικα αντι για νερο, δν γινεται πιστευω γτ δν εχουν εθιστικες ουσιες πλην coca-cola που ομως εχει καφεινη που μεγαλο μερος του πληθυσμου ειναι εθισμενο απο τον καφε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Παιδιά μου αρέσει τρομερά η coca cola, ξέρω ότι είναι εντελώς ανθυγιεινή, αλλά με τρελαίνει η γεύση της, ακόμα και στην ιδέα δηλαδή δεν μπορώ να αντισταθώ :P θέλω να πάω να βρω και να πιω. Όταν πίνω ένα ποτηράκι πχ θέλω να πιω ένα μπουκάλι ολόκληρο :redface:. Στην σχολή πχ όταν τρώω μεσημέρι ή και απόγευμα πχ εάν έχω μάθημα θα θέλω πάρω μία, αλλά όχι κάθε μέρα εννοείται.

Οπότε ναι πιστεύω ότι μπορεί να εθιστεί κάποιος στα αναψυκτικά αλλά θεωρώ πως κάποιος ΊΣΩΣ να εκδηλώσει εθισμό σε ένα συγκεκριμένο αναψυκτικό τις περισσότερες φορές χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει σε όλα. Μου αρέσει δηλαδή η πορτοκαλάδα με ανθρακικό αλλά πιο πολύ θα σκέφτομαι την coca cola. Αλλά πάραυτα όχι δεν μου αρέσει ο καφές, παρόλο που η κόκα κόλα έχει μεγάλη ποσότητα καφεΐνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πίνω πολυ σπάνια αναψυκτικά..έως σχεδον και καθολου.
Θεωρωοτι μόνο προσωρινή ευχαρίστηση δίνουν και ταύτοχρονα μακροπρόθεσμες βλάβες. Πχ το πιο απλό και εμφανες .. τερηδόνα λόγω της υψηλής δόσης ζαχαρης. Κλπ κλπ
Μια πειραματική προσέγγιση λέει: Ένα μεγάλο ποτήρι αναψυκτικού περιέχει περιπου 44 κουταλάκια του γλυκού ζάχαρη ενώ ένα κλασικό κουτάκι 35 g ισοδυναμεί περίπου με 6 κουταλάκια του γλυκού ζάχαρη, η οποία είναι ίση με τις θερμίδες ενός καπουτσίνο ή μισού κρουασάν.
Άρα αν εξαιρέσουμε την ευχαρίστηση ..
Τα αναψυκτικα αποτελούν "θερμιδικές βόμβες".

Η Καλιφόρνια ετοιμαζεται να απαγορεύσει τα αναψυκτικά.:

https://emea.gr/h-καλιφόρνια-ετοιμάζεται-να-απαγορεύ/553476/553476/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Μαράκι ισχύουν ακριβώς αυτά που λες, προσφέρουν παροδική ευχαρίστηση, αλλά σίγουρα η συνεχής μακροχρόνια κατανάλωσή τους προκαλεί προβλήματα στην υγεία :redface: και παρότι που ξέρουμε ότι το κάνουν, μιλάω εννοείται για οποιαδήποτε εθιστική ουσία δεν μπορούμε να την σταματήσουμε. Είναι αυτό ακριβώς, αυτή η παροδική ευχαρίστηση που σου προκαλείται, γιατί σίγουρα διαφέρει πίνω αναψυκτικό πχ ή ένα ποτηράκι αλκοόλ για να περάσω πχ καλά και άλλο πίνω συνέχεια επειδή μου αρέσει ανά πάσα στιγμή. Είναι σαν τα γλυκά όταν τα καταναλώνεις διαρκώς, ή σαν κάποιους πχ που πίνουν αλκοόλ δηλαδή για να ξεχαστούν. Σίγουρα όλα κάνουν κακό σε υπέρχρηση σε διαφορετικό βαθμό βέβαια και αλλού, αλλά δεν παύει σε αυτό το σημείο να είναι εθισμός που μπορεί να αναπτυχθεί για διάφορους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top