Φοιτητικό σπίτι: Πληροφορίες και Συμβουλές

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
επίσης θα σου πρότεινα να του το πεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα ότι θα φύγεις ώστε να προλάβει να βρει καινούριο ενοικιαστή
αν προλάβει να βρει ενοικιαστή καινούριο λογικά θα σε αφήσει να φύγεις χωρίς προβλήματα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Πωπω... Περισσότερα είναι τα μαύρα (120€), παρά τα νόμιμα (110€)...

Σε έπιασε κότσο, ναι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Γεια σας :)
Παιδιά έχω ενα μεγάλο θέμα. Επειδή σπουδάζω έχω καταλάβει οτι ο ιδιοκτήτης μας κλέβει στην κιλοβατώρα. Μήπως ξέρει κανένας ποσο είναι η οικιακή κιλοβατώρα ? Νομιζω μας χρεώνει 0,41 :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Το ρεύμα δεν είναι στο ονομά σου; Το ρεύμα πρέπει να το πληρώνεις κατευθείαν στην ΔΕΗ όχι στον ιδιοκτήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Όχι το ρεύμα το πληρώνω στον ιδιοκτήτη έτσι μου έχει πει ...απλα πρεπει να ξέρω ποσο με χρεώνει την κιλοβατώρα
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Διάβασε αυτό
https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/1-1-2017 με νεο ΕΤΜΕΑΡ/Oikiako Timologio G1 A4-1-1-17.pdf

Στο λογαριασμό της ΔΕΗ πληρώνει επιπλέον την συνδρομή της ΕΡΤ δημοτικά τελη κ.λπ.

Το καλύτερο είναι ο ιδιοκτήτης να σου δίνει το λογαριασμό της ΔΕΗ για να βλέπεις μόνη σου τις χρεώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι το ρεύμα το πληρώνω στον ιδιοκτήτη έτσι μου έχει πει ...απλα πρεπει να ξέρω ποσο με χρεώνει την κιλοβατώρα
.

Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Πάγια τακτική είναι το ρεύμα να μπαίνει στο όνομα του ενοικιαστή.΄Ετσι καλύπτονται οι ιδιοκτήτες σε περίπτωση που κάποιος "τους σκάσει κανόνι". Πας με αντίγραφο του συμβολαίου ενοικίασης στο παράρτημα της ΔΕΗ που ανήκει η περιοχή που μένεις και έρχεται ο λογαριασμός στο όνομά σου. Μόνο και μόνο το γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης σου δεν θέλησε να κάνετε αυτή τη διαδικασία που στην ουσία εξασφαλίζει τον ίδιο, μου φαίνεται ύποπτο. Νομίζω ότι θα πρέπει να του το προτείνεις ώστε να σου φύγει κάθε ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenalda

Νεοφερμένος

Η elenalda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα! Με αφορμή την έναρξη των μαθημάτων στην σχολή μου σε δυο εβδομάδες θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσες μέρες πριν την έναρξη των μαθημάτων της σχολής σας θα μεταβείτε για να μείνετε μόνιμα στην πόλη που περάσατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 189234

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω περσι ειχα παει 5 μερες πριν..εχει βεβαια και σημασια ποσο μακρυα ειναι η πολη που περασες και αν χρειαζεσαι αεροπλανο ή λεωφορειο για να πας.Εμενα προσωπικα με ειχαν παει οι δικοι μου με αυτοκινητο,ειναι περιπου 1,5 h.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenalda

Νεοφερμένος

Η elenalda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγω λογικα θα ανεβω μια εβδομαδα νωριτερα.Σε ποια πολη περασες; Εγω Θεσσαλονικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 189234

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κι εγω θεσσαλονικη σπουδαζω!:D:clapup:
νομιζω μια χαρα ειναι μια βδομαδα,θα συνηθισεις και την περιοχη σου ,να δοκιμασεις να πας και σχολη μερικες φορες να δεις την διαδρομη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
παιδιά καλησπέρα..να ρωτήσω,παρατηρώ γενικά οτι πολλά άτομα αρχίζουν και ψάχνουν για φοιτητικό σπίτι από τώρα χωρίς να έχουν βγει οι βάσεις..Εγώ που περιμένω να βγουν οι βάσεις για να ψάξω λέτε να μην βρω τίποτα; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αυτοί που ψάχνουν από τωρα σπίτι ειναι ελάχιστοι μην αγχώνεσαι. Αν ψάξεις τώρα ναι μεν θα βρεις καλύτερο σπίτι Αλλά για μενα θα βγεις απ'το κλίμα των διακοπών και δεν αξίζει. Ούτως ή άλλως δεν σημαίνει ότι μετά τις βάσεις δεν θα βρεις κάτι καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν σύμφωνο απόλυτα με την προηγούμενη απάντηση. Προφανώς εξαρτάτε και σε ποια πόλη ψάχνεις σπίτι, διότι είναι άλλο να ψάχνεις σπίτι στην Αθήνα - Πάτρα κτλπ και άλλο στην επαρχία που η "προσφορά" σε σπίτια είναι μικρότερη . Εγώ πάντως ( αλλά και αρκετοί γνωστοί μου) αυτό που κάνω είναι να κοιτάω πληροφορίες για τις υποψήφιες πόλεις και να βρίσκω πληροφορίες πχ ποιες είναι καλές περιοχές ας πούμε .,. που έχει κοντά λεωφορεία .. αν είναι καλύτερα να βρεις κέντρο πόλης η κοντά στο πανεπιστήμιο κλτπ .. γενικά τέτοια πράγματα έτσι ώστε να βγάλω κάποια συμπεράσματα και να είναι πιο εύκολη η αναζήτησή σπιτιού . Γενικά εγώ πιστεύω ότι το καλύτερο είναι μέχρι τις 24-25 Αυγούστου που θα βγουν οι βάσεις να έχεις καταλήξει σε 4-5 σπίτια στην πόλη η στις πόλεις που παίζετε να περάσεις έτσι ώστε όταν βγουν οι βάσεις να πας να τα δεις αυθημερόν και να κλείσεις ένα από αυτά . Θεωρό δηλαδή ότι δεν είναι οτι καλύτερο να μην ασχοληθείς καθόλου με το θέμα και όταν δεις που περάσεις τότε να ασχοληθείς διότι τότε θα είναι σχετικά αργα . Προφανώς θα βρεις σπίτι και μετά .. άλλα όπως και να το κάνουμε .. άλλο να είσαι από τους πρώτους και άλλο πιο μετά ..στις λεπτομέρειες είναι η διαφορά .. Δεν αλλάζει όμως οτι θα περάσεις τα επόμενα 4-5 χρόνια της ζωής σου εκεί ( τουλάχιστον ) άρα μην το αφήνεις τόσο στην τύχη του ... γνώμη μου .. μπορεί να είμαι και υπερβολικός .. ( και εγώ στην ίδια φάση με σένα είμαι ... )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
εγω δεν εχω να δωσω συμβουλη ηρθα να πω οτι ζηλευω αυτους που θα πανε στο καινουριο τους σπιτι μονοι τους και φευγω
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Σόρρυ αν η ερώτησή μου είναι λίγο χαζή, αλλά τι ακριβώς είναι η Airbnb; Ξέρω ότι νοικιάζεις σπίτια μέσω αυτής, αλλά, είναι δυνατόν ένας φοιτητής να νοικιάσει έτσι ένα σπίτι; Και αν ναι, συμφέρει, ή είναι καλύτερο να υπάρχει απευθείας επαφή με τον ιδιοκτήτη;
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Μπορεί, αλλά δεν είναι καλή πρακτική.
Η διαμονή σε Airbnb συνηθίζεται όταν είναι για λίγες ημέρες ή και παραπάνω, ανάλογα την ανάγκη αλλά όχι κάτι μόνιμο.
Αν και για λίγες ημέρες είναι σε πολλές περιπτώσεις πολύ πιο οικονομικό από ένα ξενοδοχείο, για μόνιμη διαμονή το κόστος είναι υπερδιπλάσιο απ' ότι σε ένα κανονικά μισθωμένο σπίτι. Πέραν του ότι μπορεί να μην υπάρχει η δυνατότητα για μακροχρόνια διαμονή.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Αντιμετωπίζω ένα τεράστιο θέμα .
Χθες αναρτήθηκαν, βραδιάτικα κι'ολας, τα αποτελέσματα των παιδιών με σοβαρές παθήσεις. Επιτέλους, προς μεγάλη μου χαρά περασα φαρμακευτική εκπα.
Το μεγάλο μου θέμα τώρα, το σπίτι.
Μπαίνοντας στην Χρυσή ευκαιρία, βρήκα ελάχιστες αγγελίες με ενοίκιο κάτω των 300€ στις περιοχές του ζωγραφου, της Καισαριανής, Ιλίσιας. Μην γελάσατε, μένω 70 χιλιόμετρα εκτός Αθηνών, αλλά πώς στο καλό θα βρω σπίτι; Έψαξα ηλεκτρονικές εφημερίδες των αντίστοιχων δήμων, και ούτε καν αναφέρονταν αγγελίες. Τι μπορώ να κάνω; Εσείς πώς βρηκατε σπίτι;
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
ψάχνεις,ψάχνεις,ψάχνεις μέχρι να βρεις! Είναι δύσκολο αυτή την περίοδο και με αυτή τη συγκυρία να βρεις σπίτι κάτω από 300 ευρώ, αλλά κάτι θα υπάρχει! Ίσως χρειαστεί να κάνεις κάποιες υποχωρήσεις , όπως να ψάξεις κάπου πιο μακριά ή το σπίτι να μην είναι τόσο καλό..
Προσωπικά, βρήκα από τον σπιτόγατο, αλλά εγώ το βρήκα τον Ιούλιο, διαφορετική περίοδος, πιο εύκολη κατάσταση.
Ελπίζω να βρεις αυτό που ψάχνεις!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top