Γενικό -  Δυσκολίες/Βοήθεια στη μελέτη

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Κοίτα ο στόχος σου, για να μη λέμε ψέματα, είναι πολύ δύσκολος. Από σένα εξαρτάται αν θα τον πετύχεις! Να ξέρεις ότι θα πρέπει να του αφοσιωθείς απόλυτα και ότι πολλές φορές θα απελπιστείς. Θα πρέπει να έχεις δυνατό χαρακτήρα ώστε να ανασυγκροτηθείς και να προχωρήσεις! Εσύ ξέρεις τον εαυτό σου και τι θυσίες είσαι αποφασισμένη να κάνεις! Φαντάζομαι ότι δεν ενδιαφέρεσαι για τις φετινές πανελλαδικές γιατί αυτό (είναι ευνόητο) ότι θα ήταν αδύνατον να συμβεί! ΄Αρχισε να προετοιμάζεσαι για του χρόνου. Να ξέρεις ότι η καλή οργάνωση του χρόνου και της ύλης είναι ένα μεγάλο μέρος της επιτυχίας. Επειδή αυτό, ας μη γελιόμαστε, δεν μπορείς να το κάνεις μόνη σου (μην ακούς υπεραισιόδοξες απόψεις και πελαγοδρομείς χάνοντας πολύτιμο χρόνο), απευθύνσου σε κάποιο καλό φροντιστήριο και ζήτησέ τους να σε βοηθήσουν. Αν έχεις πρόβλημα να παρακολουθήσεις κανονικά ένα τμήμα, μπορείς να τους ζητήσεις να κάνετε κάποια ειδική συμφωνία (όπως πχ να σου ορίζουν ύλη, να λύνουν τις απορίες σου, να σου διορθώνουν τις ασκήσεις, να σου δίνουν διαγωνίσματα κτλ). Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Κοίτα ο στόχος σου, για να μη λέμε ψέματα, είναι πολύ δύσκολος. Από σένα εξαρτάται αν θα τον πετύχεις! Να ξέρεις ότι θα πρέπει να του αφοσιωθείς απόλυτα και ότι πολλές φορές θα απελπιστείς. Θα πρέπει να έχεις δυνατό χαρακτήρα ώστε να ανασυγκροτηθείς και να προχωρήσεις! Εσύ ξέρεις τον εαυτό σου και τι θυσίες είσαι αποφασισμένη να κάνεις! Φαντάζομαι ότι δεν ενδιαφέρεσαι για τις φετινές πανελλαδικές γιατί αυτό (είναι ευνόητο) ότι θα ήταν αδύνατον να συμβεί! ΄Αρχισε να προετοιμάζεσαι για του χρόνου. Να ξέρεις ότι η καλή οργάνωση του χρόνου και της ύλης είναι ένα μεγάλο μέρος της επιτυχίας. Επειδή αυτό, ας μη γελιόμαστε, δεν μπορείς να το κάνεις μόνη σου (μην ακούς υπεραισιόδοξες απόψεις και πελαγοδρομείς χάνοντας πολύτιμο χρόνο), απευθύνσου σε κάποιο καλό φροντιστήριο και ζήτησέ τους να σε βοηθήσουν. Αν έχεις πρόβλημα να παρακολουθήσεις κανονικά ένα τμήμα, μπορείς να τους ζητήσεις να κάνετε κάποια ειδική συμφωνία (όπως πχ να σου ορίζουν ύλη, να λύνουν τις απορίες σου, να σου διορθώνουν τις ασκήσεις, να σου δίνουν διαγωνίσματα κτλ). Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία!
Θα ξεκινησω Βιολογια κατευθυνσης και εχω ξεκινησει και Εκθεση για του χρονου... αν πω στους γονεις να σταματησω εντελως και τη φυσικη και χημεια για φετος που πηγαινω για να παω για του χρονου, ποιος τους ακουει... για αυτο πηρα και τα βοηθηματα αλλωστε. Πηγα το βοηθημα της Φυσικης στον καθηγητη στο φροντιστηριο και μου ειπε να του πηγαινω αποριες αλλα βλεπω πως δε μπορω να ορισω υλη χανομαι λιγο... παρ'ολα αυτα ντρεπομαι να του πω κατι... τι να του πω? Κυριε οριστε μου τι να διαβασω? Δε μπορω, ντρεπομαι :( ( δεν υπαρχει ειδικο φροντιστηριο, 2 φροντιστηρια υπαρχουν ολα και ολα στη πολη μου για τους θετικους και χρηματα για ιδιαιτερα δεν υπαρχουν...) αρα... τι μου προτεινετε να κανω? Ποση περιπου υλη να βγαζω?

Bασικα μαλλον δεν υπαρχει ελπιδα... ουτε οο γονεις μου με στηριζουν. Πως να στηριξω τον εαυτο μου αν δεν με στηριζουν οι γονεις μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Θα ξεκινησω Βιολογια κατευθυνσης και εχω ξεκινησει και Εκθεση για του χρονου... αν πω στους γονεις να σταματησω εντελως και τη φυσικη και χημεια για φετος που πηγαινω για να παω για του χρονου, ποιος τους ακουει... για αυτο πηρα και τα βοηθηματα αλλωστε. Πηγα το βοηθημα της Φυσικης στον καθηγητη στο φροντιστηριο και μου ειπε να του πηγαινω αποριες αλλα βλεπω πως δε μπορω να ορισω υλη χανομαι λιγο... παρ'ολα αυτα ντρεπομαι να του πω κατι... τι να του πω? Κυριε οριστε μου τι να διαβασω? Δε μπορω, ντρεπομαι :( ( δεν υπαρχει ειδικο φροντιστηριο, 2 φροντιστηρια υπαρχουν ολα και ολα στη πολη μου για τους θετικους και χρηματα για ιδιαιτερα δεν υπαρχουν...) αρα... τι μου προτεινετε να κανω? Ποση περιπου υλη να βγαζω?
Απαπα...τι θα πει ντρέπεσαι; Έχεις έναν στόχο η δεν έχεις ; Θα πας και θα του πεις να σου πει τι να διαβάσεις επειδή έχεις χαθεί λίγο...τι περιμένεις να σου απαντήσει; «Δεν θέλω»; Προφανώς και θα σε βοηθήσει..άντε μπράβο :mad::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Απαπα...τι θα πει ντρέπεσαι; Έχεις έναν στόχο η δεν έχεις ; Θα πας και θα του πεις να σου πει τι να διαβάσεις επειδή έχεις χαθεί λίγο...τι περιμένεις να σου απαντήσει; «Δεν θέλω»; Προφανώς και θα σε βοηθήσει..άντε μπράβο :mad::P

Ωραια αυτος δεχεται... με τους γονεις τι κανω? :(:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ωραια αυτος δεχεται... με τους γονεις τι κανω? :(:worry:
Τους μιλάς..τι κάνεις; Σάμπως υπάρχει και άλλη επιλογή; Γονείς σου είναι. Δεν γίνεται ούτε στα κρυφά να το κάνεις..ούτε και να ανεξαρτητοποιηθείς :( Προσπάθησε να τους εξηγήσεις τον στόχο σου και τη σοβαρότητα αυτού..Το πιο πιθανό στην αρχή είναι να σε περάσουν για επιπόλαια..ότι θα το μετανιώσεις..αλλά εσύ θα εξηγήσεις ότι είσαι αποφασισμένη. Τι να σου πω..δυστυχώς είναι μονόδρομος..αν από 'κει και πέρα είναι κάθετοι..μπορείς να προσπαθήσεις μόνη σου..αλλά να ξέρεις θα χαλαστείς πολύ αν δεν έχεις την στήριξή τους:(. Ίσως θα 'πρεπε να μιλήσεις στον καθένα ξεχωριστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ξεκινησω Βιολογια κατευθυνσης και εχω ξεκινησει και Εκθεση για του χρονου... αν πω στους γονεις να σταματησω εντελως και τη φυσικη και χημεια για φετος που πηγαινω για να παω για του χρονου, ποιος τους ακουει... για αυτο πηρα και τα βοηθηματα αλλωστε. Πηγα το βοηθημα της Φυσικης στον καθηγητη στο φροντιστηριο και μου ειπε να του πηγαινω αποριες αλλα βλεπω πως δε μπορω να ορισω υλη χανομαι λιγο... παρ'ολα αυτα ντρεπομαι να του πω κατι... τι να του πω? Κυριε οριστε μου τι να διαβασω? Δε μπορω, ντρεπομαι :( ( δεν υπαρχει ειδικο φροντιστηριο, 2 φροντιστηρια υπαρχουν ολα και ολα στη πολη μου για τους θετικους και χρηματα για ιδιαιτερα δεν υπαρχουν...) αρα... τι μου προτεινετε να κανω? Ποση περιπου υλη να βγαζω?

Bασικα μαλλον δεν υπαρχει ελπιδα... ουτε οο γονεις μου με στηριζουν. Πως να στηριξω τον εαυτο μου αν δεν με στηριζουν οι γονεις μου?

Το χρονοδιάγραμμα της ύλης θα στο ορίσουν οι καθηγητές (μόνη σου δεν μπορείς να το κάνεις). Από ότι γράφεις είναι πρόθυμοι. Αυτό που γράφεις ότι "ντρέπεσαι" πραγματικά δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Αντί να το προτείνεις εσύ, σε έβγαλαν από τη δύσκολη θέση και στο πρότειναν αυτοί. Και αντί να χαίρεσαι, εσύ "ντρέπεσαι"; Εκμεταλλεύσου το όσο μπορείς! Για το φροντιστήριο μάλλον δεν κατάλαβες τι σου είπα. Πουθενά δεν υπάρχει φροντιστήριο για ειδικές περιπτώσεις. Απλά στα κανονικά φροντιστήρια μπορείς να πας να κάνεις μια ειδική συμφωνία και να τους ζητήσεις να σου ορίζουν την ύλη και να σε παρακολουθούν, όπως σου έγραψα παραπάνω. Καταλαβαίνω ότι αν το πεις στους γονείς σου θα γίνει χαμός αλλά πρέπει να το αντιμετωπίσεις! Αν τους πεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είσαι έτοιμη για φέτος και ότι θα πετάξουν τα λεφτά τους αν επιμείνουν να συνεχίσεις, νομίζω ότι θα εκτιμήσουν την ειλικρίνειά σου. Καλύτερα να τα φυλάξουν για του χρόνου. Εξήγησέ τους ότι υπάρχουν παιδιά που δίνουν τρεις και τέσσερις φορές πανελλαδικές για να πετύχουν το στόχο τους. Δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που θα προσπαθήσει για την επόμενη χρονιά. Αν πεισθούν ότι η προσπάθειά σου θα είναι σοβαρή, νομίζω ότι τελικά θα σε στηρίξουν. Και μην λες ότι δεν υπάρχει ελπίδα. Ελπίδα υπάρχει πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Τα πήγα πολύ χάλια φυσική φέτος. Είχα μια καθηγήτρια που μας τα έλεγε πολύ μηχανικά και κανένας δεν καταλάβαινε τίποτα. Είχαμε τον χαμηλότερο Μ.Ο. σ' αυτό το μάθημα σαν τάξη, μόνο μερικοί που έκαναν φροντηστήριο τα κατάφεραν να γράψουν καλά. Στο τέλος να φανταστείτε έγραψα 14, τραγικό. Πιστεύεται του χρόνου θα καταφέρω να καταλάβω τη μεθοδολογία στο να λύνω ασκήσεις που θα κάνω φροντηστήριο; Απλός όλοι λένε (ακόμα και η καθηγήτρια αυτή μου το 'πε) ότι μίας και θα πάω θετική και έχω υψηλό στόχο πρέπει αυτά να τα παίζω στα δάκτυλα γιατί είναι απαραίτητα για την ύλη της γ' λυκείου. Λέτε να ρίξω μία ματιά τώρα το καλοκαίρι ή να κάτσω να ξεκουραστώ και να τα δω από σεπτέμβρη που θα αρχίσω φροντηστήριο; Τι προτείνεται γενικώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,168 μηνύματα.
Cμην φοβάσαι αν διαβάζεις όλα γίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Εννοείται πρέπει να ξεκινήσεις από τώρα. (ακόμα και καλα να τα'ξερες πάλι από τώρα έπρεπε να Αρχίζεις να διαβάζεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Μόλις τελίωσα την Α' λυκείου και θα πάω για β'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Ε τότε απλά κάνε μια επανάληψη χαλαρά (νόμιζα πήγαινες για γ' λυκείου) μιας και έχεις και πολύ χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Φροντιστήρια από Α Λυκείου τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι το πιο απαιτητικό μαθημα προσανατολισμού στην θετική κατεύθυνση της β λυκειου (τα μαθηματικά ή η Φυσική)Αν και είναι και λίγο υποκειμενική η απάντηση στο ερώτημα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Σιγουρα η Φυσικη. Εδω η Αλγεβρα ειναι πιο δυσκολη απο τα ΜαθΚατ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Κι εγώ θυμάμαι ότι στη φυσική είχα ζοριστεί. Τα υπόλοιπα θετικά μαθήματα ηταν πανεύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Αποκλειεται ρε παιδες :P Η φυσικη κατευθυνσης ηταν αρκετα ευκολη οριζοντια βολη,κρουσεις,κινητικη θεωρια αεριων,θερμοδυναμικη.Ενω στα μαθηματικα κατευθυνσης ξεκινας για πρωτη φορα με διανυσματα και κωνικες τομες.Νταξει τα διανυσματα και η ευθεια ισως να μην ειναι τοσο παλουκια αλλα οι κωνικες τομες θυμαμαι με δυσκολευαν πολυ οταν ημουν β λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Α σορρυ εγώ έλεγα για τα θετικά μαθήματα γενικής παιδείας, αφού είμαι θεωρητική :pardon:
Αν μπορεί κάποιος συντονιστής να διαγράψει το μήνυμά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Μιας και τώρα θα πάω γ λυκείου , αν ρωτάς επειδή θες να πας φροντιστήριο, τότε να πας φυσική. Για τα μαθηματικά κατεύθυνσης μπορεί να σε καλύψει και το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Μιας και τώρα θα πάω γ λυκείου , αν ρωτάς επειδή θες να πας φροντιστήριο, τότε να πας φυσική. Για τα μαθηματικά κατεύθυνσεις μπορεί να σε καλύψει και το σχολείο.

Θα έλεγα πώς το ανάποδο μοιάζει περισσότερο εφικτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Θα έλεγα πώς το ανάποδο μοιάζει περισσότερο εφικτό.


Για εμένα δούλεψε. Δηλαδή, για φροντιστήριο στα μαθηματικά αξίζει πιστεύω να κάνεις μέχρι την ευθεία. Φυσική χρειάζεται σίγουρα (εκτός αν είναι καλός ο καθηγητής στο σχολείο, και σε καλύπτει) , διότι δεν βγαίνει :P
Πάντως εμένα με υπερκάλυπτε το σχολείο στα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top