Τα πάντα για την Β' Λυκείου!

VforVendetta

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γεια σας, φέτος θα πάω 2α λυκείου (θετική κατεύθυνση) και θα αρχίσω φροντιστήριο κυρίως λόγω ανασφάλειας.. ρώτησα σε ένα φροντιστήριο αλλά ρε παιδιά οι ώρες είναι πολλές για μαθήματα κατεύθυνσης και γενικής, να κάνω μόνο της κατεύθυνσης; Μου φαίνονται υπερβολικές οι ώρες.. Έχετε κάτι να μου προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιωργοςM

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Πες μας της ωρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VforVendetta

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
15 ώρες συνολικά την εβδομάδα για Φυσικοχημικομαθηματικά γενικης και κατεύθυνσης και Γεωμετρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Προσωπικά , μου ακούγονται πολλές αυτές οι ώρες...Τόσες ώρες φροντιστήριο δεν πας επειδή "έχεις ανασφάλειες" , αλλά καθαρά και μόνο να πας πανελλήνιες και να σκίσεις του πάντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Προσωπικά , μου ακούγονται πολλές αυτές οι ώρες...Τόσες ώρες φροντιστήριο δεν πας επειδή "έχεις ανασφάλειες" , αλλά καθαρά και μόνο να πας πανελλήνιες και να σκίσεις του πάντες.

Στο Λύκειο πάσχετε από καταδιωκτική μανία; Θέλετε να εκδικηθείτε κάποιους; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Όχι , απλά θέλουμε να κάνουμε τους ανταγωνιστές μας να υποφέρουν και να κλάψουν με μαύρο δάκρυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
15 ώρες συνολικά την εβδομάδα για Φυσικοχημικομαθηματικά γενικης και κατεύθυνσης και Γεωμετρία.

Γεωμετρία δεν υπάρχει λόγος να κάνεις, δε θα σου χρειαστεί στη γ. Το ίδιο ισχύει και για τη φυσική γενικής και εν μέρει για τα μαθηματικά κατ.
Κατά τη γνώμη μου, να κάνεις φυσική κατ., άλγεβρα γεν., χημεία κι αν θέλεις μαθηματικά κατ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VforVendetta

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γεια σας και παλι, ξεκινησα φροντιστηριο με λιγοτερες ωρες και θα ηθελα να αγορασω καποια βοθηματα σε Φυσική και Χημεία για να λυνω ασκησεις. Δεν ξερω ομως αν πρεπει να παρω και βοηθημα της γενικης και της κατευθυνσης, εσεις ποια μου προτεινετε να παρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
γεια σας παιδια, πηγαινω β λυκειου και θα ηθελα να σας ρωτησω την αποψη για βοηθηματα μαθηματικων β λυκειου . Εγω εχω απο τα ξαδερφια και αδερφο τα παλια τους βοηθηματα που ειναι μαθηματικα κατ στεργιου νακης και γενικης παπαδακης . Πολλοι συμμαθητες μου που κανουν ιδιαιτερα η σε φροντ χρησιμοποιουν το βοηθημα του μπαρλα πιστευετε οτι αυτα που εχω ειναι πιο ευκολα? Να σημειωσω οτι δεν εχω κενα στα μαθηματικα , τα διαβαζω πολυ και στοχευω σε υψηλο βαθμο στις πανελλαδικες( για αυτο θελω να εχω καλες βασεις απο φετος και να δουλευω ) Γενικά δεν υπάρχει περίπτωση να π΄ρω μπάρλα φετος καθως δεν μπορώ να β΄λαω τους γονεις μου και δεν ξερω αν υπαρχει λογος να πληρωσουν και αλλο βιβλιο. Ομως θα ηθελα να ξερω για του χρονου ισως και γενικα για φετος μηπως δεν επαρκουν αυτα που κανω .Τι λετε θα με καλυψει επαρκως ο παδαδακης?( με ενδιαφερει περισσοτερο η γενικης γιατι χρειαζεται και του χρονουν πολυ ακομα και στην χημεια και στην φυσικη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
είσαι απόλυτα καλυμμένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jimphysics

Νεοφερμένος

Ο jimphysics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σε ολους ειμαι μαθητης Α λυκειου και εχω αποφασισει πως θα ακολουθησω θετικη του χρονου.Παρατηρησα ομως πώς μαθηματα γενικης παιδειας οπως φυσικη και μαθηματικα ειναι για ολους.Δηλαδη του χρονου θα κανω φυσικη και μαθηματικα κατευθυνσης αλλα και γενικης παιδειας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Γεια σε ολους ειμαι μαθητης Α λυκειου και εχω αποφασισει πως θα ακολουθησω θετικη του χρονου.Παρατηρησα ομως πώς μαθηματα γενικης παιδειας οπως φυσικη και μαθηματικα ειναι για ολους.Δηλαδη του χρονου θα κανω φυσικη και μαθηματικα κατευθυνσης αλλα και γενικης παιδειας?

Ακριβώς. Απλά θα έχουν διαφορετική ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KamilGR

Νεοφερμένος

Ο KamilGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλησπερα σας , ειμαι μαθητης 2ας λυκειου και σιγα σιγα μπαινω και εγω στο mood πανελληνιων...Ομως εχω αρχισει τελευταια και νιωθω καποιες ανασφαλειες..μηπως δεν διαβαζω πολυ , μηπως δεν ειμαι καλος μαθητης και γενικα οταν βρισκω δυσκολιες σε ασκησεις ή αμα δεν γραψω καλα σε διαγωνισμα απογοητευομαι και πανω που νιωθω οτι ειμαι σε καλο επιπεδο , παλι πεφτω ψυχολογικα...Μετα απο συζητησεις και με πολλους φιλους εχω καταληξει πως αρκετοι μαθητες που στοχευουμε ψηλα εχουμε αυτο το προβλημα..Επισης βασικο μου προβλημα ειναι πως θεωρω πως θα επρεπε , αμα εχω σκοπο να γραψω ψηλα , να εχω γραψει σε ολα τα διαγωνισματα φετος 90 και οχι γυρω στο 80κατι..αυτο ειναι που εχει ριξει λιγο..Τι εχετε να πειτε οι μεγαλυτεροι και πιο εμπειροι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevibar

Νεοφερμένος

Η paraskevibar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Προσπαθησε να ηρεμησεις λιγο, ειναι νωρις να αγχωνεσαι ετσι απο τωρα. Δεν υπαρχει λογος να απογοητευεσαι απο τωρα, στην τριτη λυκειου καταλαβαινεις τι ειναι πανελληνιες, η προετοιμασια της δευτερας ειναι απλα ο προλογος. Βεβαια δεν ξερω αν μιλας για τα μαθηματα της 2ας, ή αν κανεις προετοιμασια μαθηματα της τριτης σε φροντιστηριο, αλλα αν εννοεις το δευτερο, πιστεψε με, αυτα που κανεις τωρα, οτι κατευθνση και να εισαι υποθετω, του χρονου τετοια εποχη, θα τα εχεις κανει 100 επαναληψεις και θα τα ξερεις τελεια. Αλλωστε, λογικο ειναι να μην τα πας τελεια σε ενα διαγωνισμα με περιεχομενο που εχεις περασει μονο μια φορα, και ποσο μαλλον την πρωτη. Και επισης το αν θα γραψεις καλα σε ολα τα διαγωνισματα δεν σου εγγυαται οτο θα γραψεις ετσι και στις πανελληνιες, αυτο ποτε δεν θα το ξερεις σιγουρα. Μια εικονα ισως να αποκτησεις προς το τελος. Εγω δινω φετος, και ισως τωρα νιωθω λιγη περισσοτρη σιγουρια, οχι επειδη εχω γραψει πανω απο 90 σε ολα τα διαγωνισματα, αλλα επειδη βλεπω ολη την δουλεια που εχω κανει τοσο καιρο, και οτι δεν εχω αφησει κενα. Αλλωστε, περισσοτερη σημασια πρεπει να δινεις στο διαβασμα, με τα διαγωνισματα απλα ελεγχεις τα ορια σου, τις γνωσεις που εχεις και προετοιμαζεσαι ψυχολογικα για την ωρα των εξετασεων. Παντως εχεις ολον τον καιρο μπροστα σου να δουλεψεις, και αν θες την συμβουλη μου, οσο εισαι ακομα δευτερα παρ'το χαλαρα, το ιδιο και για το καλοκαιρι μετα τα θερινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Καλησπερα σας , ειμαι μαθητης 2ας λυκειου και σιγα σιγα μπαινω και εγω στο mood πανελληνιων...Ομως εχω αρχισει τελευταια και νιωθω καποιες ανασφαλειες..μηπως δεν διαβαζω πολυ , μηπως δεν ειμαι καλος μαθητης και γενικα οταν βρισκω δυσκολιες σε ασκησεις ή αμα δεν γραψω καλα σε διαγωνισμα απογοητευομαι και πανω που νιωθω οτι ειμαι σε καλο επιπεδο , παλι πεφτω ψυχολογικα...Μετα απο συζητησεις και με πολλους φιλους εχω καταληξει πως αρκετοι μαθητες που στοχευουμε ψηλα εχουμε αυτο το προβλημα..Επισης βασικο μου προβλημα ειναι πως θεωρω πως θα επρεπε , αμα εχω σκοπο να γραψω ψηλα , να εχω γραψει σε ολα τα διαγωνισματα φετος 90 και οχι γυρω στο 80κατι..αυτο ειναι που εχει ριξει λιγο..Τι εχετε να πειτε οι μεγαλυτεροι και πιο εμπειροι;

Δεν είναι παράξενο το να έχεις άγχος αν έχεις διαβάσει. Είναι απολύτως φυσιολογικό.
Εγώ ακόμη και τώρα έχω αυτό που λες, άμα δεν γράψω καλά σε κάποιο διαγώνισμα με παίρνει από κάτω. Γι'αυτό να διαβάζεις πολύ (παραπάνω από όσο θεωρείς ικανοποιητικό) και εάν έχεις μια Α αντίληψη θα τα πας μια χαρά.
Σημαντικό είναι να μην αφήνεις κενά και να κάνεις επαναλήψεις συνεχώς τα προηγούμενα, ας μην σας το έχουν πει οι καθηγητές. Η επανάληψη είναι πολύ σημαντικό κομμάτι της επιτυχίας αφενός γιατί ωριμάζουν μέσα σου οι γνώσεις και αφετέρου επειδή βλέπεις πράγματα που δεν τα είχες δει την πρώτη φορά.
Τέλος στα διαγωνίσματα (να γράψεις όσο το δυνατόν περισσότερα) να χρονομετράς τον εαυτό σου, ώστε στις τελικές εξετάσεις να είσαι πάντα εντός χρονικών ορίων για να τα "περάσεις" μια και δυο φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Γεια σας και παλι, ξεκινησα φροντιστηριο με λιγοτερες ωρες και θα ηθελα να αγορασω καποια βοθηματα σε Φυσική και Χημεία για να λυνω ασκησεις. Δεν ξερω ομως αν πρεπει να παρω και βοηθημα της γενικης και της κατευθυνσης, εσεις ποια μου προτεινετε να παρω;
Καλησπερα (αν και λιγο καθυστερημενα)...Αν θες απο χημεια προτεινω σαλτερη ειναι αψογος και περιεχει σχεδον τα παντα...Οσον αφορα την φυσικη αν πιστευεις οτι εισαι σε ικανοποιητικο επιπεδο και εχεις καλες βασεις παρε μαθιουδακη-παναγιωτακοπουλο αλλιως αν εισαι μετριος μαθητης καλο ειναι για αρχη να λυσεις απτους αδελφους σαββαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εγώ θα παω α λυκειου και ηθελα να ρωτησω αν αλλάζουν τα τμήματά στη β λυκειου ανάλογα με τις κατευθύνσεις...
Επισης θα ηθελα να μάθω ποια είναι η "κατάλληλη ταξη η ηλικία" για να αποφασίσει κανεις με τι επιθυμεί να ασχοληθεί στο μέλλον...
Το πρόβλημα μου είναι ότι κατα τη διάρκεια της φοίτησης μου στο γυμνασιο συμμετείχα στον ρητορικό όμιλο του σχολείου μου με αποτέλεσμα να με ωθεί το γεγονός αυτό στη θεωρητική κατεύθυνση.Μπορω να πω πως εχω μια κλίση στα θεωρητικά μαθηματα ,η οποία ειναι εμφανής και συχνά δέχομαι πολλα σχόλια απο τους συμμαθητές μου του τύπου "θεωρητική να φανταστώ θα πας εσύ στο λυκειο"...Η αλήθεια όμως είναι πως δεν ξέρω τι θέλω να σπούδασω.Απο την άλλη πλευρά στα μαθηματικά είμαι παρα πολυ καλή πανω εξάσκηση αλλα δεν είμαι και η μαθήτρια που θα δει μια άσκηση δύσκολη και συνδυαστική ως προς τους τρόπους λύσεις της και θα τη λύσει αμέσως...Η χημεία μου αρέσει πάρα πολύ και με ενδιαφέρει ως μαθημα...Φυσικη δεν καναμε στο γυμνασιο παρα μονο τα βασικά λόγω του καθηγητή μας που ηταν οκνηρος και μας διηγούνταν ιστορίες που του έλεγε η γυναίκα του...Πιστευετε οτι στο λυκειο (στην α ταξη) θα αποφασίσω;(γενικά είμαι αναπιφασιστη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstantinosg00

Νεοφερμένος

Ο Konstantinosg00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας Χαροκοπείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Περίμενε πρωτα να τελειώσεις την Α λυκείου. Μέχρι τότε ισως έχεις αποφασίσει ή μπορεί να ξαναρωτησεις εχοντας αυτη τη φορά διαφορετικη αντίληψη των πραγματων. Παντως για θετική έχεις μάλλον πολυ καλές προϋποθέσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγώ θα παω α λυκειου και ηθελα να ρωτησω αν αλλάζουν τα τμήματά στη β λυκειου ανάλογα με τις κατευθύνσεις...
Επισης θα ηθελα να μάθω ποια είναι η "κατάλληλη ταξη η ηλικία" για να αποφασίσει κανεις με τι επιθυμεί να ασχοληθεί στο μέλλον...
Το πρόβλημα μου είναι ότι κατα τη διάρκεια της φοίτησης μου στο γυμνασιο συμμετείχα στον ρητορικό όμιλο του σχολείου μου με αποτέλεσμα να με ωθεί το γεγονός αυτό στη θεωρητική κατεύθυνση.Μπορω να πω πως εχω μια κλίση στα θεωρητικά μαθηματα ,η οποία ειναι εμφανής και συχνά δέχομαι πολλα σχόλια απο τους συμμαθητές μου του τύπου "θεωρητική να φανταστώ θα πας εσύ στο λυκειο"...Η αλήθεια όμως είναι πως δεν ξέρω τι θέλω να σπούδασω.Απο την άλλη πλευρά στα μαθηματικά είμαι παρα πολυ καλή πανω εξάσκηση αλλα δεν είμαι και η μαθήτρια που θα δει μια άσκηση δύσκολη και συνδυαστική ως προς τους τρόπους λύσεις της και θα τη λύσει αμέσως...Η χημεία μου αρέσει πάρα πολύ και με ενδιαφέρει ως μαθημα...Φυσικη δεν καναμε στο γυμνασιο παρα μονο τα βασικά λόγω του καθηγητή μας που ηταν οκνηρος και μας διηγούνταν ιστορίες που του έλεγε η γυναίκα του...Πιστευετε οτι στο λυκειο (στην α ταξη) θα αποφασίσω;(γενικά είμαι αναπιφασιστη)

Γεια σου, Φωτεινή:)

Θα συμφωνήσω με αυτούς που σου είπαν να μπεις με το καλό στο λύκειο. Τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά από το γυμνάσιο, θα το καταλάβεις και μόνη σου.
Έχεις χρόνο να βρεις τι σου αρέσει. Ψάξε τις σχολές από κάθε πεδίο, δες ποια θα σου άρεσε, μπες σε ένα τμήμα, δες τα μαθήματα. Το ότι σου αρέσει να λύνεις ασκήσεις μαθηματικών, δεν σε κάνει να πας θετική. Στο γυμνάσιο, έλυνα κι εγώ. Και ζητούσα πολλές φορές extra ασκήσεις από τους μαθηματικούς μου. Στη φυσική ήμουν επίσης αστέρι. Σε πληροφορώ ότι στο λύκειο έγραψα 10:P:whistle: . Από την άλλη πλευρά, στα αρχαία ήμουν η χειρότερη μαθήτρια της τάξης μου:redface: . Μπήκε η φιλόλογος στη Α λυκείου και μας έβαλε διαγνωστικό τέστ σε γραμματική:whistle: . Ξέρεις πόσο έγραψα;
Από τους 20 τύπους που μας ζητούσε ( είχε ουσιαστικά και ρήματα), σωστούς είχα μόνο τους 8!
Κάνουμε σύνταξη στον Ξενοφώντα και δεν ήξερα καλά καλά να βρω τους ΚΠ:whistle::redface:
Στρώθηκα λοιπόν, έμαθα το λυω, το ειμι κλπ... Στις εξετάσεις της Α λυκείου έγραψα 18 από το 8 κάποιους μήνες πριν.
Και στα μαθηματικά έγραψα καλά ναι, και στη χημεία. Και σκεφτόμουν να παω θετική γιατί πίστευα πως δεν θα τα καταφέρω με την θεωρητική.
Τελική πορεία: Θυσίασα τα μαθηματικά, τη χημεία και τη φυσική για τη μεγαλύτερη μου αγάπη: Τα γερμανικά. Ήξερα πως ΜΟΝΟ αυτό ήθελα να κάνω στη ζωή μου. Κανένα άλλο τμήμα δεν μου άρεσε. Κανένα άλλο επάγγελμα δεν πίστευα πως θα μου ταίριαζε. Θετική με βιολογία: Ιατρικές σχολές... Εγώ βλεπω αίμα και μπορώ να πεθάνω εκείνο το δευτερόλεπτο. Μπαίνω 10 λεπτά σε νοσοκομείο και ζαλίζομαι, πηγαίνω στον γιατρό ( ακόμα και στον θειο μου που είναι παιδίατρος:P ) και ανεβάζω πίεση:whistle:.
Θετική με μαθηματικά: Φυσικά, χημικά, μαθηματικά... Υπέροχες επιστήμες.. Αλλά δεν μπορούσα να με φανταστώ για ΠΑΝΤΑ εκει. Για πάντα με αυτό.
Πολυτεχνικές σχολές, όχι:worry:
Γεωπονίες κλπ , οχι:/:

Τι να πήγαινα να κάνω; Να πήγαινα μονο για να περάσω δυο χρόνια παρέα με τη χημεία? Nein, danke.

Πήγα θεωρητική με χαμηλά το κεφάλι...
Στη Β λυκείου, έχασα ακόμα περισσότερο την αυτοπεποίθηση μου. Το μόνο μάθημα στο οποίο ήμουν καλή ήταν η έκθεση που ήταν γενικής και θα την είχα έτσι κ αλλιώς παντού...
Κέρδισα όμως κάτι σημαντικό εκείνη τη χρονιά: Μέχρι τότε δεν μπορούσα να μάθω ούτε 2 σειρές ιστορία. Δεν παρακολουθούσα, δεν ήξερα τίποτα. Εκείνη τη χρονιά κέρδισα την ιστορία. Βρήκα τρόπο να μαθαίνω τα μαθήματα, βελτιώθηκα θεαματικά στις πηγές, συμμετείχα στο μάθημα, απέκτησα γνώσεις ( όχι γνώσεις του βιβλίου). Εν τέλει ΑΓΑΠΗΣΑ την ιστορία.

Στη Γ λυκείου, μπήκα δυναμικά με έκθεση και ιστορία. Παραμέλεισα δυστυχώς τα αρχαία. Απογοητεύτηκα εντελώς. Γύρω στον Γενάρη, η φιλόλογος που είχα στο σχολείο με έπιασε να μου μιλήσει ( αν περίμενα από εκείνη που μου έκανε άγνωστο στο φροντ, ακόμα εκεί θα ήμουν:whistle::whistle: ) . Μου λέει λοιπόν η φιλόλογος του σχολείου πως έχω δυνατότητες. Πως έχω χάρισμα στη μετάφραση. Αυτό χρειαζόμουν. Έλιωσα το άγνωστο. Δεν ξέρω και εγώ πόσα κείμενα έλυσα σε τόσους λίγους μήνες:P . Έπιασα τη γραμματική από την αρχή! Αρχικούς χρόνους, λύω, λύομαι, ειμί, όλα τα ρήματα εις -μι. Έπιασα δευτερεύουσες, υποθετικούς λόγους, δοτικές, γενικές, αιτιατικές, παραθετικά...
Φυσικά και δεν γίνονται θαύματα... Στις πανελλήνιες έγραψα 14,5, το χαμηλότερό μου. Μα: Στο άγνωστο είχα 30 και 33 στα 40 . Εγώ, που δεν ήξερα τίποτα.
Και ξέρεις γιατί πείσμωσα; ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ. Το ένα, το μοναδικό, το μεγαλύτερο. Είπα: Δεν θα αφήσω τα αρχαία να μου καταστρέψουν το όνειρο. Και να... Μπορεί να έχω περάσει και πρώτη στη γερμανική:redface: .

Όταν έχεις στόχο, δεν φοβάσαι. Τίποτα. Δεν φοβάσαι να ρισκάρεις...
Εγώ λεω, τη φετινή χρονιά να την εκμεταλλευτείς ώστε να βρεις τι θέλεις να κάνεις... Και άσε τη κατεύθυνση να έρθει μετά. Έχε εμπιστοσύνη στη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Πραγματικά με καλύψες πληρως....Μπραβο για το πείσμα και την θέληση σου να βελτιώθεις!!Σου εύχομαι να πετύχεις το στόχο σου!!������������
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top