Τελικές Εκτιμήσεις Βάσεων 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

xarisan

Νεοφερμένος

Ο xarisan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καταρχάς, θα ήθελα να ευχαριστήσω το i-school που μου δίνει τον χώρο και την ελευθερία να κοινοποιήσω τις εκτιμήσεις μου, αυτόνομα από τις υπόλοιπες εκτιμήσεις και τους σχολιασμούς αυτών.

Όπως, είχα υποσχεθεί, έκανα τα αδύνατα-δυνατά για να κοινοποιήσω τις εκτιμήσεις μου όσο το δυνατόν πιο σύντομα, με έντονο το στοιχείο της ενδελέχειας και της υπευθυνότητας από μεριάς μου. Δύσκολη η χρονιά φέτος αφού θα αλλάξει πλήρως ο χάρτης των βάσεων και δεν υπάρχει κανένα στατιστικό προηγούμενο ώστε να μπορούμε να εξάγουμε πιο στατιστικά ασφαλή συμπεράσματα.

Επισυνάπτεται, λοιπόν, ένα pdf αρχείο με ( 18 ) σελίδες αναλύσεων το οποίο εμπεριέχει:

- Εισαγωγή
- Τα 5 πεδία - ομάδες προσανατολισμού και εκτιμήσεις βάσεων για το νέο σύστημα
- Σχολιασμός πορείας βάσεων για στρατιωτικές-αστυνομικές σχολές και σχολές με ειδικά μαθήματα με το νέο σύστημα
- Σχόλια, παρατηρήσεις, συγκρίσεις και εκτιμήσεις όσο αφορά το παλαιό σύστημα με κάποια ενδεικτικά παραδείγματα βάσεων
- Πίνακες κλιμάκωσης και σύγκρισης
- Γενικά σχόλια όσο αφορά τις αναλύσεις, τις εκτιμήσεις και γενικά τις Πανελλήνιες

Αξίζει σε αυτό το σημείο να επισημανθεί ότι το παρόν αρχείο αποτελεί προϊόν προσωπικής έρευνας και εκτιμήσεων και ο συντάξας (εγώ) ουδεμία ευθύνη φέρει έναντι παντός τρίτου. Οι εκτιμήσεις έγιναν με ίδια μέσα, άνευ σχετικής ρητής εντολής από τρίτο και διατίθενται δημόσια, μέσω διαδικτύου, άνευ ανταλλάγματος.

Σας ευχαριστώ όλους για την στήριξή σας, που μου δώσατε τη δύναμη για την συνέχιση της μεγάλης προσπάθειάς μου, για να επιτευχθεί αυτό το τελικό αποτέλεσμα.
Προωθήστε, αν θελήσετε, το αρχείο για να το δούν όλο και περισσότεροι υποψήφιοι (και οι γονείς τους), οι οποίοι αγωνιούν αυτές τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού.

Να είστε καλά και αναμένουμε τα αποτελέσματα (όσο αφορά τις επιτυχίες ΣΑΣ και δευτερευόντως την ενδεχόμενη επιτυχία μου ή/και αποτυχία μου).
Ελπίζω να δω όλους να χαμογελάνε σε λίγο καιρό :)

ΥΓ. Σε περίπτωση που αντιμετωπίσετε πρόβλημα στο "κατέβασμα" του αρχείου μέσω του παρόντος site, μπορείτε να δείτε εδώ τις εκτιμήσεις μου, δωρεάν και έτσι να κοινοποιηθούν πιο εύκολα.
Φιλε chris εισαι ο πρωτος που συμφωνουν οι εκτιμησεις , οσων αφορα τις αρχιτεκτονικες....υπαρχει 30% μειωση συμμετοχων στο σχεδιο και πτωση 5-8% μεσο ορο στο σχεδιο (γραμμικο -ελευθερο)....υπολογιζω απο μελετη των βαθμων και το ενδιαφερον για την σχολη ...μεγαλη πτωση στις Αρχιτεκτονικες (πανω απο 500 μορια ) αλλα δεν λεω τιποτα μετα τις προβλεψεις Στρατηγακη....που μιλαει για ανοδο 150*200 μορια....μπορεις να αναφερεις τις δικες σου προβλεψεις για την σχολη Αρχιτετκτονικης...??? ευχαριστω οπως και να εχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Πρώτα από όλα θα ήθελα και εγώ να σε ευχαριστήσω για όλη την εξαιρετική δουλειά που έκανες. Οι πολιτικοί μηχανικοι ΕΜΠ (παλιό συστημα) θα δεχτούν πέντε άτομα. Μήπως μπορείς να μου πεις ένα εύρος βάσεων για αυτήν την σχολή??
Παρατήρησα ότι οι υποψήφιοι της θετικής έγραψαν καλύτερα από πέρυσι ενώ της τεχνολογικής περίπου το ίδιο επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Φιλε chris εισαι ο πρωτος που συμφωνουν οι εκτιμησεις , οσων αφορα τις αρχιτεκτονικες....υπαρχει 30% μειωση συμμετοχων στο σχεδιο και πτωση 5-8% μεσο ορο στο σχεδιο (γραμμικο -ελευθερο)....υπολογιζω απο μελετη των βαθμων και το ενδιαφερον για την σχολη ...μεγαλη πτωση στις Αρχιτεκτονικες (πανω απο 500 μορια ) αλλα δεν λεω τιποτα μετα τις προβλεψεις Στρατηγακη....που μιλαει για ανοδο 150*200 μορια....μπορεις να αναφερεις τις δικες σου προβλεψεις για την σχολη Αρχιτετκτονικης...??? ευχαριστω οπως και να εχει...

Εχω κάνει ένα γενικό σχόλιο στα τμήματα με ειδικά μαθήματα. Θαρρώ ότι μια πτώση 300-500 μορίων στα κεντρικά και 500-800 μορίων στα περιφερειακα είναι πολύ πιθανή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

speakeasy

Νεοφερμένος

Η speakeasy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
δωσε μου το τελευταιο χτυπημα.... ποσοι υπολογιζεις να ειναι αυτοι?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michanikara

Νεοφερμένος

Ο Michanikara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Chris1993,
Σου δίνω τα συγχαρητήρια μου για τον κόπο και τον χρόνο που κατέβαλλες ώστε να καταλήξεις στις εκτιμήσεις σου. Επίσης, σέβομαι όχι μόνο το έργο σου αλλά και την κίνηση να το δημοσιεύσεις επώνυμα, θέτοντας πια το όνομά σου ανοιχτό στην κρίση του κοινού.
Εύχομαι, αν βέβαια δύνασαι, να συνεχίσεις και στο μέλλον αυτή την πορεία ώστε να βοηθούνται όσοι το έχουν ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Euaggelia0298

Νεοφερμένος

Η Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Χρήστο σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τον κόπο σου και το πραγματικό σου ενδιαφέρον! Μια φίλη μου ενδιαφέρεται για το τμήμα εργοθεραπειας με 16.754. Τι εκτιμας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒασωΖηκ

Νεοφερμένος

Η ΒασωΖηκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Καταρχάς, θα ήθελα να ευχαριστήσω το i-school που μου δίνει τον χώρο και την ελευθερία να κοινοποιήσω τις εκτιμήσεις μου, αυτόνομα από τις υπόλοιπες εκτιμήσεις και τους σχολιασμούς αυτών.

Όπως, είχα υποσχεθεί, έκανα τα αδύνατα-δυνατά για να κοινοποιήσω τις εκτιμήσεις μου όσο το δυνατόν πιο σύντομα, με έντονο το στοιχείο της ενδελέχειας και της υπευθυνότητας από μεριάς μου. Δύσκολη η χρονιά φέτος αφού θα αλλάξει πλήρως ο χάρτης των βάσεων και δεν υπάρχει κανένα στατιστικό προηγούμενο ώστε να μπορούμε να εξάγουμε πιο στατιστικά ασφαλή συμπεράσματα.

Επισυνάπτεται, λοιπόν, ένα pdf αρχείο με ( 18 ) σελίδες αναλύσεων το οποίο εμπεριέχει:

- Εισαγωγή
- Τα 5 πεδία - ομάδες προσανατολισμού και εκτιμήσεις βάσεων για το νέο σύστημα
- Σχολιασμός πορείας βάσεων για στρατιωτικές-αστυνομικές σχολές και σχολές με ειδικά μαθήματα με το νέο σύστημα
- Σχόλια, παρατηρήσεις, συγκρίσεις και εκτιμήσεις όσο αφορά το παλαιό σύστημα με κάποια ενδεικτικά παραδείγματα βάσεων
- Πίνακες κλιμάκωσης και σύγκρισης
- Γενικά σχόλια όσο αφορά τις αναλύσεις, τις εκτιμήσεις και γενικά τις Πανελλήνιες

Αξίζει σε αυτό το σημείο να επισημανθεί ότι το παρόν αρχείο αποτελεί προϊόν προσωπικής έρευνας και εκτιμήσεων και ο συντάξας (εγώ) ουδεμία ευθύνη φέρει έναντι παντός τρίτου. Οι εκτιμήσεις έγιναν με ίδια μέσα, άνευ σχετικής ρητής εντολής από τρίτο και διατίθενται δημόσια, μέσω διαδικτύου, άνευ ανταλλάγματος.

Σας ευχαριστώ όλους για την στήριξή σας, που μου δώσατε τη δύναμη για την συνέχιση της μεγάλης προσπάθειάς μου, για να επιτευχθεί αυτό το τελικό αποτέλεσμα.
Προωθήστε, αν θελήσετε, το αρχείο για να το δούν όλο και περισσότεροι υποψήφιοι (και οι γονείς τους), οι οποίοι αγωνιούν αυτές τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού.

Να είστε καλά και αναμένουμε τα αποτελέσματα (όσο αφορά τις επιτυχίες ΣΑΣ και δευτερευόντως την ενδεχόμενη επιτυχία μου ή/και αποτυχία μου).
Ελπίζω να δω όλους να χαμογελάνε σε λίγο καιρό :)

ΥΓ. Σε περίπτωση που αντιμετωπίσετε πρόβλημα στο "κατέβασμα" του αρχείου μέσω του παρόντος site, μπορείτε να δείτε εδώ τις εκτιμήσεις μου, δωρεάν και έτσι να κοινοποιηθούν πιο εύκολα.
Mπράβο Χρηστάκη,χαίρομαι περισσότερο από όλα που το υπέγραψες!!!Αυτό είναι το σωστό μετά από τόσο κόπο.:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xarisan

Νεοφερμένος

Ο xarisan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
τα ιδια νουμερα προβλεπω και εγω συγκεκριμενα για Αρχιτεκτονικες συμφωνα παλι με το 3πτυχο (ειδικο μαθημα, συμμετοχη, αποδοσεις υποψηφιων ) τολμω να πω πανω απο 500-600 για Θεσ/κη και περισσοτερο για επαρχιες....η Θεσ/κη ειχε σε 3 εξεταστικα κεντρα (εξετασης σχεδιου ) το πολυ 250 ατομα....οποτε μεγαλο ρολο θα παιξει και η οικονομικη δυνατοτητα των γονιων για τις μεγαλες πολεις....ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒασωΖηκ

Νεοφερμένος

Η ΒασωΖηκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Mπράβο Χρηστάκη,χαίρομαι περισσότερο από όλα που το υπέγραψες!!!Αυτό είναι το σωστό μετά από τόσο κόπο.:clapup::clapup::clapup:
Θα δω με την ηρεμία μου,τις εκτιμήσεις και κάποια στιγμή θα σε ενοχλήσω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Πρώτα από όλα θα ήθελα και εγώ να σε ευχαριστήσω για όλη την εξαιρετική δουλειά που έκανες. Οι πολιτικοί μηχανικοι ΕΜΠ (παλιό συστημα) θα δεχτούν πέντε άτομα. Μήπως μπορείς να μου πεις ένα εύρος βάσεων για αυτήν την σχολή??
Παρατήρησα ότι οι υποψήφιοι της θετικής έγραψαν καλύτερα από πέρυσι ενώ της τεχνολογικής περίπου το ίδιο επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πρώτα από όλα θα ήθελα και εγώ να σε ευχαριστήσω για όλη την εξαιρετική δουλειά που έκανες. Οι πολιτικοί μηχανικοι ΕΜΠ (παλιό συστημα) θα δεχτούν πέντε άτομα. Μήπως μπορείς να μου πεις ένα εύρος βάσεων για αυτήν την σχολή??
Παρατήρησα ότι οι υποψήφιοι της θετικής έγραψαν καλύτερα από πέρυσι ενώ της τεχνολογικής περίπου το ίδιο επίπεδο.

Καταρχάς χαιρομαι που με τους πίνακες που έφτιαξα μπορείτε και μόνοι σας να συγκρίνετε πράγματα και να εξαγεται συμπεράσματα. Κατά δεύτερον, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια όπως και όλους τους υπόλοιπους. Θαρρώ ότι εκτός απροόπτου θα καταφέρεις να εισαχθείς.

Χρήστο σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τον κόπο σου και το πραγματικό σου ενδιαφέρον! Μια φίλη μου ενδιαφέρεται για το τμήμα εργοθεραπειας με 16.754. Τι εκτιμας;

Λογικά, δεν θα αντιμετωπισει πρόβλημα αφού οι κεντρικές Γεωπονικες δεν θα επιτρέψουν μεγαλύτερη αύξηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Καταρχάς χαιρομαι που με τους πίνακες που έφτιαξα μπορείτε και μόνοι σας να συγκρίνετε πράγματα και να εξαγεται συμπεράσματα. Κατά δεύτερον, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια όπως και όλους τους υπόλοιπους. Θαρρώ ότι εκτός απροόπτου θα καταφέρεις να εισαχθείς.

Υπάρχει όμως και πιθανότητα να πάει πάνω από 17700 λόγω της θετικής,σωστά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Υπάρχει όμως και πιθανότητα να πάει πάνω από 17700 λόγω της θετικής,σωστά??

Ναι, απολύτως σωστό. Ας ελπίσουμε όμως στο άλλο σενάριο. Εξάλλου μόνο το 15-20% των αριστούχων της θετικής επιλέγει Πολυτεχνικές και είναι και λίγοι υποψήφιοι γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovejenmorrison

Νεοφερμένος

Η lovejenmorrison αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα. Ονομάζομαι Χριστίνα και δίνω με το παλαιό σύστημα. Κατ' αρχάς συγχαρητήρια για την υπέροχη δουλειά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν με 8.690 μόρια έχω πιθανότητες για τα εξής τμήματα Πληροφορικής: Θεσσαλονίκη (περσινά μόρια 12.351), Λάρισα (σχεδόν 9.700), ή Καστοριά (8.027). Με αυτή τη σειρά δηλωσα τα τει και στο μηχανογραφικό αλλα θα ήθελα να μάθω πιο πολύ για τη Λάρισα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panoulakis13

Νεοφερμένος

Ο Panoulakis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα Χρηστο θα ηθελα να σε ρωτησω αν με 18562 μορια εχω ελπιδες για οδοντιατρικη; Τι πιστευεις; Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω που δικαιολογεις τη φυγη των αριστων υποψηφιων απο τις κορυφαιες σχολες του 3ου πεδιου ωστε να ειναι ετσι κατανεμημενες οι βασεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Νομίζω ότι θα έπρεπε η εκτίμηση να καλύψει το ερώτημα σου. Φυγή αριστων από τις κορυφαιες σχολές? Δεν σε καταλαβαίνω. Προφανώς υπάρχουν τοπικοί παράγοντες που ορίζουν τις βάσεις (ένας απο την Κρητη θα δηλωσει Ιατρικη Κρητης κατα πασα πιθανοτητα) και επίσης παράγοντες ενδιαφεροντος (λχ εγώ πιάνω Ιατρική Πάτρας αλλά θέλω Βιολογικό). Αυτα, υπήρχαν κάθε χρονια. Αν δεν υπήρχαν τότε η Ιατρική Αθήνας δεν θα έπεφτε κάτω από 19.300 ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panoulakis13

Νεοφερμένος

Ο Panoulakis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
με 18562 πως με βλεπεις για οδοντιατρικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Οι εκτιμήσεις του στρστηγακη με συμφέρουν πολυ περισσότερο , στρατηγακη αϊ μπιλιβ Ιν γιου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Οι εκτιμήσεις του στρστηγακη με συμφέρουν πολυ περισσότερο , στρατηγακη αϊ μπιλιβ Ιν γιου :D

Σε κουτσό άλογο πόνταρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovejenmorrison

Νεοφερμένος

Η lovejenmorrison αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καταρχάς, θα ήθελα να ευχαριστήσω το i-school που μου δίνει τον χώρο και την ελευθερία να κοινοποιήσω τις εκτιμήσεις μου, αυτόνομα από τις υπόλοιπες εκτιμήσεις και τους σχολιασμούς αυτών.

Όπως, είχα υποσχεθεί, έκανα τα αδύνατα-δυνατά για να κοινοποιήσω τις εκτιμήσεις μου όσο το δυνατόν πιο σύντομα, με έντονο το στοιχείο της ενδελέχειας και της υπευθυνότητας από μεριάς μου. Δύσκολη η χρονιά φέτος αφού θα αλλάξει πλήρως ο χάρτης των βάσεων και δεν υπάρχει κανένα στατιστικό προηγούμενο ώστε να μπορούμε να εξάγουμε πιο στατιστικά ασφαλή συμπεράσματα.

Επισυνάπτεται, λοιπόν, ένα pdf αρχείο με ( 18 ) σελίδες αναλύσεων το οποίο εμπεριέχει:

- Εισαγωγή
- Τα 5 πεδία - ομάδες προσανατολισμού και εκτιμήσεις βάσεων για το νέο σύστημα
- Σχολιασμός πορείας βάσεων για στρατιωτικές-αστυνομικές σχολές και σχολές με ειδικά μαθήματα με το νέο σύστημα
- Σχόλια, παρατηρήσεις, συγκρίσεις και εκτιμήσεις όσο αφορά το παλαιό σύστημα με κάποια ενδεικτικά παραδείγματα βάσεων
- Πίνακες κλιμάκωσης και σύγκρισης
- Γενικά σχόλια όσο αφορά τις αναλύσεις, τις εκτιμήσεις και γενικά τις Πανελλήνιες

Αξίζει σε αυτό το σημείο να επισημανθεί ότι το παρόν αρχείο αποτελεί προϊόν προσωπικής έρευνας και εκτιμήσεων και ο συντάξας (εγώ) ουδεμία ευθύνη φέρει έναντι παντός τρίτου. Οι εκτιμήσεις έγιναν με ίδια μέσα, άνευ σχετικής ρητής εντολής από τρίτο και διατίθενται δημόσια, μέσω διαδικτύου, άνευ ανταλλάγματος.

Σας ευχαριστώ όλους για την στήριξή σας, που μου δώσατε τη δύναμη για την συνέχιση της μεγάλης προσπάθειάς μου, για να επιτευχθεί αυτό το τελικό αποτέλεσμα.
Προωθήστε, αν θελήσετε, το αρχείο για να το δούν όλο και περισσότεροι υποψήφιοι (και οι γονείς τους), οι οποίοι αγωνιούν αυτές τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού.

Να είστε καλά και αναμένουμε τα αποτελέσματα (όσο αφορά τις επιτυχίες ΣΑΣ και δευτερευόντως την ενδεχόμενη επιτυχία μου ή/και αποτυχία μου).
Ελπίζω να δω όλους να χαμογελάνε σε λίγο καιρό :)

ΥΓ. Σε περίπτωση που αντιμετωπίσετε πρόβλημα στο "κατέβασμα" του αρχείου μέσω του παρόντος site, μπορείτε να δείτε εδώ τις εκτιμήσεις μου, δωρεάν και έτσι να κοινοποιηθούν πιο εύκολα.

Και θα υπαρξουν τελικες εκτιμήσεις για το παλαιό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top