Κακές σχολές 1ου πεδίου

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Eπειδη εχω διαβασει και αλλες απαντησεις σου,δεν μπορω να πω οτι εχεις αδικο.
Σαφως και οταν καλεισαι να βγαλεις 19.000 μορια για να εισαχθεις καπου σημαινει οτι διαβασες.Οι εξετασεις που δινουμε για διαβασμενους κυριως(90%) και κατα 2ο λογο εξυπνους ειναι.
Μιλας για ατομα που εχουν μαθει να διαβαζουν.Σωστα.Ομως,ποσοι απο αυτους τα παρατουν;Ποσοι καταληγουν εν τελει να χρωστουν αρκετα μαθηματα;Ναι,ναι για αυτους με τα 19+ μιλαω.

Παμε,παρακατω.Στοιχειο νο2.Καλουμε να βγαλω 19.000 μορια.Τα βγαζω το ερμο και παω να σπουδασω το ερμο(πλεονασμος!μην βαρατε)με συμφοιτητητες το ιδιο αξιους.Οσο αδιαβλητο ειναι το συστημα,αλλο τοσο διατρητο ειναι.Θα βρεθω να ειμαι στην ιδια θεση,να δινω τα ιδια μαθηματα με ατομα τα οποια εχουν ερθει με μεταγραφη.Κοινως,περασαν με βαση που αντιστοιχει κατα πολυ κατω απο τα δικα μου μορια.Μορια;Μα θα μου πεις αυτα δεν κρινουν ανθρωπους.Σαφως.Αλλα τοτε πως κρινεις παλι τον ανθρωπο με βαση την πολη που περασε;Το ιδιο χαζο δεν ειναι;

Τελος,θα ηθελα να μιλησω για μια μικρη κατηγορια.Ισως την πιο αξιεπαινη ακαδημαικη ομαδα(και οχι δεν ανηκω σε αυτην,για να σας προλαβω.)Αυτους που δεν ειχαν πολλα μορια.Κουτσα στραβα,με τα λιγα μορια,που συγκεντρωσαν κατορθωσαν να περασουν.Η τραγικη πλειοψηφια τους θα συνεχισει ετσι.Μια μικρη μεριδα ομως θα συνειδητοποιηθει,θα παλεψει,θα αποφοιτησει και με βαθμο.Αυτους γιατι τους τσουβαλιαζεις;

Γενικα,συμφωνω,με μερικα απο αυτα που λες.Ναι,οι καθηγητες καλουνται να ριξουν το επιπεδο.Αλλα αυτοι δεν ειναι οι καθηγητες που θα περασουν τον προεδρο της κομματικης παραταξης με 9,επειδη ακριβως εχει αυτη την ιδιοτητα;Κριμα,δεν ειναι να βαζει 7 σε εναν φοιτητη που ισως αξιζε πολυ παραπανω για λογους δικους του;
Αυτα και αλλα τραγελαφικα φαινομενα ειναι συνηθη στα μεγαλα αστικα κεντρα και στα ακαδημαικα τους ιδρυματα.

Αρα το ποστ σου δεν αποτελει παρα μια γενικευση.Κυριως σωστη αλλα λογω των εξαιρεσεων λανθασμενη.Δεν ειναι δικαιο και σωστο να μπαινουν ολοι στο ιδιο σακι.

Συμφωνώ... Άλλωστε οι Πανελλαδικές σε μεγάλο βαθμό μοιάζουν με τις δημοσκοπήσεις...
Είναι απλώς φωτογραφίες μιας συγκεκριμένης στιγμής, είναι μια εφήμερη απεικόνιση της πορείας κάποιου την τελευταία χρονιά και μόνο. Βεβαίως και για να γράψεις καλά, πρέπει να έχεις ένα ορισμένο υπόβαθρο, αλλά πολλές φορές ο βαθμός των Πανελλαδικών δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτικός όσο μερικοί τον κάνουν να δείχνει.
Σκεφτείτε πόσοι μαθητές έχουν μια πορεία της τάξεως του 17 στις προηγούμενες τάξεις και στην Γ' γράφουν 18,5. Ειδικά σε μαθήματα, όπως Ιστορία, Λογοτεχνία, Λατινικά, ΑΟΔΕ, ΑΟΘ, Βιολογία, ο μαθητής αξιολογείται σε μια χρονιά! Ας μην αναφέρω τις περιπτώσεις παιδιών που ποτέ δε διάβασαν, αλλά στην Γ' Λυκείου αποφασίζουν να "στρωθούν", και γράφουν καλά... Αυτά τα άτομα δηλαδή έχουν "μάθει" να διαβάζουν;
Υπάρχουν πολλές και διαφορετικές περιπτώσεις μαθητών, που όλες μαζί επιβεβαιώνουν πως δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να κάνουμε γενικεύσεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
@Πικάπα,

Ok. Αποφάσισε πρώτα αν θέλεις να ασχοληθείς με τη Φιλοσοφία, ή με τη Φιλολογία.

Είπα εγώ ότι δε συνδέονται αυτές οι επιστήμες μεταξύ τους; Μη μεταφράζεις τα λεγόμενά μου, όπως εσύ θέλεις.

Κάνεις ένα τραγικότατο λάθος, το λίγο απ' όλα, είπαμε, δε σου προσφέρει σφαιρική γνώση. Σου δημιουργεί σύγχυση.
Λίγο καθηγητής=καθόλου καθηγητής.

ΚΑΤ' ΕΜΕ, το ΦΠΨ είναι μια λάθος επιλογή για όποιον θέλει να γίνει φιλόλογος. Αυτό.
Γουστάρεις να γίνεις Φιλόλογος; Το θέλεις; Τράβα Φιλολογία. Τέλος.

Τα λοιπά, δε θα τα αντικρούσω, γιατί εδώ και πολλές σελίδες επαναλαμβάνονται τα ίδια αντεπίχειρα.

Έστω, πήγαινε Ιστορία-Αρχαιολογία. Πολύ πιο ενδιαφέρουσα σχολή, για εμένα, και πολύ πιο συγγενής σε αυτή της Φιλολογίας.

Enough is enough_

Η σχολή σας καταστρέφει, παρά θεραπεύει, θαρρώ.:)

Ave!

Δε ξέρω γιατί δε θέλεις να καταλάβεις πως το "λίγο απ'όλα" το έχουν εξίσου τα τμήματα, καθώς είναι η ουσία του φιλολόγου. Επιπλέον, ότι η μελέτη της φιλοσοφίας είναι πρωταρχικός στόχος του φιλολόγου, και ο "φιλόσοφος" δεν είναι επαγγελματική ιδιότητα. Όσο και να διαφωνείς, το ένα τμήμα συμπληρώνει το άλλο και η τριχοτόμηση δεν αποτέλεσε διαχωρισμό καθώς το ένα τμήμα διδάσκεται τα μαθήματα του άλλου. Είναι γεγονός και όχι θεωρητικό θέμα.

Για το αν, τελικώς, μας καταστρέφει η σχολή, αυτό θα κριθεί για τον καθένα μας ξεχωριστά. Όπως κρίνονται και οι απόφοιτοι μας ανά τους αιώνας, π.χ Βάμβας, Ραγκαβής, Χατζηδάκης κ.λ.π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δε ξέρω γιατί δε θέλεις να καταλάβεις πως το "λίγο απ'όλα" το έχουν εξίσου τα τμήματα, καθώς είναι η ουσία του φιλολόγου. Επιπλέον, ότι η μελέτη της φιλοσοφίας είναι πρωταρχικός στόχος του φιλολόγου, και ο "φιλόσοφος" δεν είναι επαγγελματική ιδιότητα. Όσο και να διαφωνείς, το ένα τμήμα συμπληρώνει το άλλο και η τριχοτόμηση δεν αποτέλεσε διαχωρισμό καθώς το ένα τμήμα διδάσκεται τα μαθήματα του άλλου. Είναι γεγονός και όχι θεωρητικό θέμα.

Για το αν, τελικώς, μας καταστρέφει η σχολή, αυτό θα κριθεί για τον καθένα μας ξεχωριστά. Όπως κρίνονται και οι απόφοιτοι μας ανά τους αιώνας, π.χ Βάμβας, Ραγκαβής, Χατζηδάκης κ.λ.π.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί εσύ έχεις μπει στο τριπάκι να μας πείσεις ότι το ΦΠΨ είναι ισάξιο με τη Φιλολογία.
Άσε μας να έχουμε την άποψή μας, και να έχουμε την πείρα μας από τις γκουμουτσολαθάρες των ημιμαθών-ΦΠΨάδων.:)

Ρε αγόρι μου, κάτσε, γιατί θα μας τρελάνεις:

Το ότι ξέρεις να λύνεις μια δευτεροβάθμια εξίσωση σε κάνει μαθηματικό;
Το ότι ξέρεις να βρίσκεις τη ΣF στη Φυσική σε κάνει Φυσικό;
Το ότι ξέρεις πυκνότητες στη χημεία σε κάνει χημικό;

Αυτά είναι παραδείγματα επιφανειακής γνώσης. Αν το όνειρό σου είναι αυτό. Τότε καλά έκανες και πήγες ΦΠΨ.
Αυτή είναι η άποψή μου και ΤΕΛΟΣ.

Θεωρώ το ΦΠΨ Άχρηστο τμήμα και, φυσικά, κατώτερο από αυτό της Φιλολογίας.

Δε βρίσκω λόγο να λάβω απάντηση και να συνεχίσω τη συζήτηση.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
@Pupilloscope

1. Ο φοιτητής με στόχους δεν θα τα παρατήσει. Όσοι τα παρατάνε, συνήθως είναι άτομα που είτε διάβασαν μία χρονιά εντατικά απλώς για να περάσουν, είτε υπήρχε πίεση από το σπίτι, είτε δήλωσαν σχολή για να μη πάνε στράφι τα μόρια κτλ.
2. Μετεγγραφές. Με το προγενέστερο σύστημα είχαν ήδη πιάσει τη σχολή και απλώς άλλαζαν πόλη. Δεν είχαν μεγάλες αποκλίσεις στα μόρια. Ωστόσο και αυτοί οι φοιτητές συνήθως ήταν σε μειονεκτική θέση. Με το τωρινό σύστημα, αρκετοί δε θα τελειώσουν καν.
3. Κι εγω με φροντιστήρια, ιδιαίτερα, άπειρες εξεταστικές βγάζω 9+ και πουλάω μούρη. Κατανοητό;
4. Κομματόσκυλα και γενικά τέτοιες κατηγορίες είναι άλλο επίπεδο, εκτός συναγωνισμού. Επίσης αριθμητικά είναι λίγοι. Να περιοριστούμε στους κοινούς θνητούς;
5. Βαθμοί. Ποιος είπε ότι ο κόσμος είναι αγγελικά πλασμένος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Παιδιά, έριξα μια γρήγορη ματιά στα posts, και νομίζω ότι δίκιο λίγο πολύ έχουν όλοι.
Το θέμα είναι δυστυχώς πως η πλειονότητα των τμημάτων του 1ου πεδίου εντάσσονται σε αυτό που λέμε "Ανθρωπιστικές Επιστήμες", οι οποίες πλέον δεν έχουν και πολλή ...πέραση στην αγορά εργασίας. Από τα λίγα τμήματα που μπορούν να ασκηθούν ελεύθερα είναι αυτά της Νομικής (δεν είναι εύκολο να ασκηθεί στο εξωτερικό) και της Ψυχολογίας, που όμως έχουν κορεστεί στην Ελλάδα, ενώ οι Φιλολογίες, με τον περιορισμό του δημοσίου, δεν εξασφαλίζουν δουλειά σε όσους έχουν πάρει κάτω από 7,5 (εκτός βέβαια αν ο βαθμός δεν είναι αντιπροσωπευτικός και αξίζουν περισσότερο απ' ότι έγραψαν στα πανεπιστημιακά μαθήματα). Κοινωνιολογίες, Θεολογίες κ.ο.κ. έχουν λιγότερες προοπτικές, και δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να εξασφαλίσουν κάποιον. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ, επειδή σκέφτομαι τη μουσική, που όμως έχει πιο μικρή αγορά εργασίας και είναι πιο εύκολο να βρεις δουλειά από έναν Κοινωνιολόγο, αν φυσικά είσαι πραγματικά καλός...
Με την έννοια όμως αυτή σε όλα τα πεδία υπάρχουν και "κακές" σχολές. Πιστεύω προσωπικά ότι από σχεδόν παντού μπορείς να τα καταφέρεις αν προσπαθήσεις και ερευνήσεις προσεκτικά όλες τις ενδεχόμενες προοπτικές. Έχω πολλούς γνωστούς από τέτοια τμήματα που δε βρίσκουν δουλειά, επειδή "βαριούνται" να ψάξουν πιο διεξοδικά!!
Είναι προτιμότερο, λοιπόν, να περάσει κανείς σε ένα πιο "σίγουρο" τμήμα, αλλά μην είστε και τόσο σίγουροι ότι ένας Νομικός θα βρει αύριο πιο εύκολα δουλειά από έναν απόφοιτο "Μεσογειακών σπουδών"! Υπάρχουν και άλλοι, σημαντικότεροι παράγοντες που παίζουν ρόλο!

Καλή τύχη σε όλους!

Έτσι είναι, η Ελλάδα, αυτή τη στιγμή, δε προσφέρει καμία θέση εργασίας για επιστήμονες ειδικευμένους σε ανθρωπιστικές ή κοινωνικές επιστήμες! Όντως, ένας απόφοιτος της νομικής είναι πολύ πιθανόν να έχει τις ίδιες πιθανότητες να βρει δουλειά με το πτυχίο του από έναν απόφοιτο μεσογειακών σπουδών. Όμως, είναι σχεδόν σίγουρο πως θα έχει αποκτήσει πολύ πιο γερά εφόδια για να συνεχίσει μια προσπάθεια. Γενικώς, παρόλο που τα διάφορα πτυχία του 1ου πεδίου είναι στο ίδιο χαμηλό επίπεδο, σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση, υπάρχει ουσιαστική διαφορά στο τι προσφέρει το καθένα.

Κατά τη γνώμη μου, το ισχυρότερο όπλο για τις ανθρωπιστικές και τις κοινωνικές επιστήμες, δεν είναι η ειδικότητα που σου δίνει το πτυχίο, αλλά η πώρωση και φιλομάθεια σου, η αγάπη για το αντικείμενο σου. Και, τουλάχιστον για το δικό μου κλάδο, είναι ελάχιστοι οι φοιτητές που έχουν αυτό το πλεονέκτημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
@Pupilloscope

1. Ο φοιτητής με στόχους δεν θα τα παρατήσει. Όσοι τα παρατάνε, συνήθως είναι άτομα που είτε διάβασαν μία χρονιά εντατικά απλώς για να περάσουν, είτε υπήρχε πίεση από το σπίτι, είτε δήλωσαν σχολή για να μη πάνε στράφι τα μόρια κτλ.
2. Μετεγγραφές. Με το προγενέστερο σύστημα είχαν ήδη πιάσει τη σχολή και απλώς άλλαζαν πόλη. Δεν είχαν μεγάλες αποκλίσεις στα μόρια. Ωστόσο και αυτοί οι φοιτητές συνήθως ήταν σε μειονεκτική θέση. Με το τωρινό σύστημα, αρκετοί δε θα τελειώσουν καν.
3. Κι εγω με φροντιστήρια, ιδιαίτερα, άπειρες εξεταστικές βγάζω 9+ και πουλάω μούρη. Κατανοητό;
4. Κομματόσκυλα και γενικά τέτοιες κατηγορίες είναι άλλο επίπεδο, εκτός συναγωνισμού. Επίσης αριθμητικά είναι λίγοι. Να περιοριστούμε στους κοινούς θνητούς;
5. Βαθμοί. Ποιος είπε ότι ο κόσμος είναι αγγελικά πλασμένος;

1)Παλι γενικευεις.Πως γινεται να μιλας για ολους,να κρινεις χωρις να ξερεις την υποθεση του καθενος.Γενικευση,της γενικευσης,τη γενικευση,ω γενικευση
2)Δηλαδη ξανα λεω επειδη η αθηνα εχει τη δικλειδα αυτη που λες,ενας που περναει εκει με 14 και μετεγγραφη ειναι καλυτερος απο εναν με 15 στα γιαννενα;Η εστω θα γινει καλυτερος;
3)Να πω οτι δεν με νοιαζει;Πουλα και μουρη και νεφρα και σπονδυλικη στηλη.
4)Η γνωστη γαλαζια παραταξη εχει κατα μ.ο 30 υποψηφιους σε καθε ετος.Βαλε τους υπευθυνους,τους προυχοντες και τους ανερχομενους βουλευτες που τη διοικουν.Ειναι λιγοι ε;Τι να πω ισως αλλαξαν τα μαθηματικα πολυ.Τα ψηφια να μικρυναν ξαφνικα.
5)Ποιος μιλησε για αγγελικα πλασμενο κοσμο;Αλλα ντι αλλων ομως.Ουτοπια ειναι να αξιολογουνται τα μελη δεπ ωστε να μην κανουν ο,τι τους καπνισει;Να αξιζω για 4,να μου βαλει 4.Να αξιζω για 9 να μου βαλει 9.Οχι 6 επειδη δεν βαζει 9 και εχει το 8 για την κορη της ανηψιας του,να ξεχωριζει το ''πουλακι'' του.Αλλα βεβαια οτι δεν αξιοκρατικο,πρεπει να ειναι ανεδαφικο και μεις οι ηλιθιου φοιτητες που απαιτουμε να γινουν τα αυτονοητα,απλα τεμπεληδες.

Την καλησπερα μου στα ατομα,στα οποια πουλας ψωνιο επειδη εγραψες 9.Ημαρτον,δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
@Pupilloscope

Φοβάμαι δεν κατάλαβες τίποτα. Καλή καρδιά και καλό απόγευμα.

Υγ. Το 3 ήταν σπόντα, όχι αναφορά στο πρόσωπό μου. Οι γνωρίζοντες κατάλαβαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
:hehe:

Μπααα. Το ΦΠΨ Αθήνας το περνάω για 2.400 μόρια. Σιγά μην το κάνω και κρεμαστάρι.:P

Παρ'όλα αυτα δεν πέρασες ούτε Φ.Π.Ψ. ούτε καν Φιλολογίας απ'ό,τι φαίνεται ^^.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Παρ'όλα αυτα δεν πέρασες ούτε Φ.Π.Ψ. ούτε καν Φιλολογίας απ'ό,τι φαίνεται ^^.

Νομιζω φετος εδωσε πανελλαδικες.

@Pupilloscope

Φοβάμαι δεν κατάλαβες τίποτα. Καλή καρδιά και καλό απόγευμα.

Υγ. Το 3 ήταν σπόντα, όχι αναφορά στο πρόσωπό μου. Οι γνωρίζοντες κατάλαβαν.

Δεν πειραζει και ας μην καταλαβα .:) Καλο απογευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Παρ'όλα αυτα δεν πέρασες ούτε Φ.Π.Ψ. ούτε καν Φιλολογίας απ'ό,τι φαίνεται ^^.

Νομική θα περάσω (λογικά).

Κατά τ' άλλα, τη Φιλολογία την αγαπώ ως επιστήμη, και σίγουρα θα κάνω εκεί το 2ο πτυχίο μου.
Το ΦΠΨ δεν το συζητάμε καν. Ξέρεις τις απόψεις μου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όλες οι σχολές του πρώτου πεδίου κακές είναι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D
Στα προηγούμενα ποστ λέγατε περι κακών σχολών με αναφορα στα φπψ ιστορικα μαρκινών πόλεων ότι είναι από την στιγμή που βγαίνεις φιλόλογος με τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα και από φπψ και από φιλολογία αν θεωρείτε την μία κακή σχολή τοτε είναι και η άλλη. Επίσης το να θεωρείτε καλή σχολή με παράγοντα μέτρησης να σε παιρνουν τα μεγάλα φροντιστήρια πάλι δε συμφωνώ (Δηλαδή αυτό είναι το όνειρό σας μια δουλειά σε ένα φροντιστήριο (με πιθανό μαύρα λεφτα). με αβέβαιο μέλλον) τι να πω...

Αν ήμουν φροντιστηριούχος δε θα προσλάμβανα πρώρα με βάση της σχολή αλλά με βάση τους συγγενείς μου και τους γνωστούς μου. Στην συνέχεια με βάση την εμπειρία , μετά το φύλο και τέλος με βάση την σχολή. Αυτό σημαίνει ότι και φιλολογία αθήνας να βγαλε καποιος με καλό βαθμό αν δεν έχει γνωστό φροντιστηριούχο για να αποκτήσεις εμπειρία είναι δύσκολος ο δρόμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Εγώ πάντωςέχω ακούσει ότι το τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής στο Πανεπιστήμιο Μακεδονία, είναι πολύ καλό, και ότι έχουν σαφή επαγγελματικά δικαιώματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κ.Κ.

Νεοφερμένος

Η Κ.Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
απ τα τμηματα φ.π.ψ. βγαινεις φιλολογος..το καλο ειναι οτι εχεις γνωσεις ψυχολογιας που ειναι απαραιτητες για εναν εκπαιδευτικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ponokos

Νεοφερμένος

Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Η κάθε σχολη αξίζει για τον καθένα με διαφορετικό άλλος θέλει να γίνει ιερέας αλλο θεολογος αλλο Δικηγορος,και να το εχει μεσα του προσωπική μου άποψη ειναι πως καμία σχολη δεν ειναι άχρηστη παραμονο απο αυτές που βαριομαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
η χειροτερη σχολη ειναι η νομικη, στην οποια ξεσκιζεσαι στα ιδιαιτερα και στα φροντιστηρια, για να μπεις, ξεσκιζεσαι στο διαβασμα για να τη βγαλεις, γιατι οι νομοι συνεχως πολλαπλασιαζονται, σου δημιουργειται ιη ιδεα οτι εισαι κατι σπουδαιο και οταν αποφοιτησεις απο αυτη σε περιμενει η ανεργια, η υπαπασχολησ, η αβεβαιοτητα, οπως συμβαινει με ολες τις σχολες και σπας τα μουτρα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexrapak15

Νεοφερμένος

Ο alexrapak15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Εμπνευσμένο απο το προ-5ετίας thread.

"Κακές" σχολές: ελπίζω να καταλαβαίνετε ολοι πως το εννοω, φυσικα και δεν υπάρχουν πραγματικά "κακές" σχολές.

Οι πανελλήνιες τελείωσαν και οι μαθητές ετοιμάζουν τα μηχανογραφικά τους. Ποιες σχολές απο το 1ο πεδίο δε θα τους προτείνατε, καθαρά λόγω επαγγελματικης αποκατάστασης;(που δηλαδη δεν πολυ-κατοχυρώνουν επαγγελματικά δικαιώματα)

Εχω ακούσει για Πολιτικές επιστήμες, βαλκανικών και σλαβικών σπουδών..διφορούμενες απόψεις για διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών. Καποιοι λενε και για ΦΠΨ. Ετσι ιςχυει τελικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Εχω ακούσει για Πολιτικές επιστήμες, βαλκανικών και σλαβικών σπουδών..διφορούμενες απόψεις για διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών. Καποιοι λενε και για ΦΠΨ. Ετσι ιςχυει τελικα;

Δεν θα αποκαλούσα καμια απο τις προαναφερθείσες σχολές κακές. Τα τμήματα Πολιτικών Επιστημών και Διεθνών Σπουδών δίνουν χρήσιμα, σχετικά, εφόδια για θέσεις στην αγορά εργασίας και διοικητικές θέσεις στο δημόσιο. Φυσικά δεν ειναι σχολές που θα τρελαθούν οι εργοδότες ποιοι θα σε πρωτοπάρουν και οι καλές θέσεις απαιτούν δύσκολες εξετάσεις (ΕΣΔΑ, Διπλωματικη Ακαδημια) αλλά πάνω κάτω προσφέρουν ό,τι και υπόλοιπες σχολές της θεωρητικής αν και απευθύνονται περισσότερο σε αγορές εκτός Ελλάδας. Δεν ξέρω και πολλά για το τμήμα Βαλκανικών Σπουδών, εχω ρίξει μονο μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών του αλλά εχω την εντύπωση πως ατομα με γνώσεις Σλαβικών Γλωσσών και γνώση του Σλαβικού/Βαλκανικού πολιτισμού είναι περιζήτητα καθώς δεν ειναι και δημοφιλείς γλώσσες. Τέλος το ΦΠΨ δίνει δικαιώματα Φιλολόγου και κατ εμέ αν καποιος θελει αποκλειστικά να ασχοληθεί με την Εκπαιδευση οφειλει να δηλώσει ΦΠΨ το οποιο προσφέρει γνώσεις παιδαγωγικών που καμία άλλη καθηγητικη σχολή δεν προσφέρει. Ασε που αν καποιος ενδιαφέρεται να μεταπηδήσει σε αλλο κλάδο είναι μια επίσης καλη επιλογή. Στην Αμερική αποφοιτοι κυρίως Φιλοσοφίας αλλα και Ψυχολογίας είναι πάντα περιζήτητοι στον επιχειρηματικό κόσμο όπως δείχνουν έρευνες συνήθως όταν εχουν και καποιο μεταπτυχιακό στην φαρέτρα τους.

Οι σχολές του 1ου πεδίου δεν ειναι λαχεία αλλα ούτε και αχρηστές μπορούν να χαρακτηριστούν οι περισσότερες. Για μενα αν επρεπε να επιλέξω τρείς κακές σχολές είναι αυτές των ΜΙΘΕ - Κοινωνικής Θεολογίας και Θεολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών δίνει, ανάλογα με την κατεύθυνση, και δικαιώματα οικονομολόγου ή πολιτικού επιστήμονα. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα μπορώ να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top