Φιλόλογοι - Eπαγγελματική αποκατάσταση

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά!Είμαι καινούρια εδώ..Μόλις έδωσα Πανελλαδικές, τα πήγα πολύ καλά αλλά προβληματίζομαι ως πρός την επιλογή σχολής..Θεωρητική κατεύθυνση..Από την αρχή της χρονιάς ήθελα Φιλολογία και περνάω, πιάνω όμως και Νομική Κομοτηνής.Όλοι στο περιβάλλον μου μου λένε να πάω Νομική γιατί έχει μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση(πείτε μου άν αληθεύει, κυρίως για κλάδο της Εισαγγελίας)..Τί γίνεται όμως με την Φιλολογία;Θα υπάρχει δουλειά όταν τελειώσω;Και τί γνώμη έχετε για την Γλωσσολογία;Παρακαλώ όσοι σπουδάζετε Φιλολογία να μου πείτε γνώμες..Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ναι, ο κλάδος της Εισαγγελίας έχει μέλλον και αρκετά καλή οικονομική αποκατάσταση. ;) ΟΜΩΣ! Θα σου πω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο, γιατί γίνονται και άλλες εξετάσεις μετά το πτυχίο της Νομικής, για να μπεις στη Σχολή Δικαστών. Απλά, θα σου πω ότι η ξαδέρφη μου -άριστη και διαβαστερή φοιτήτρια της Νομικής Κομοτηνής (αποφοίτησε μέσα στους 10 πρωτους αν θυμάμαι καλά), έδωσε 3 φορες εισαγωγικές εξετάσεις στη Σχολή Δικαστών για να καταφέρει φέτος να μπει. Εκτός αυτού, είναι 1 χρόνος επιπλέον σπουδές από όταν μπεις.
πρέπει να είσαι αρκετά -έως πολύ πορωμένος με τη Νομική για όλα αυτά.
Προσωπικά, είχα το ίδιο δίλημμα με σένα όταν έδωσα. Διάλεξα τη Φιλολογία γιατί αυτό ήταν που μου άρεσε. Με τη Νομική (βλέποντας και φίλους μου να σπουδάζουν) δεν πιστεύω πως θα άντεχα. Ασε που δεν "το 'χω" κιόλας (όλο αυτό το τσαγανό και το πείσμα). :P
Η Φιλολογία, ναι μεν δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση, όπως λέγεται, αλλά αφού σου αρέσει να την ακολουθήσεις. Η Γλωσσολογία είναι κλάδος που προσφέρεται για έρευνα και έχει περισσότερες διεξόδους επαγγελματικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Σε λίγο θα μας πουν ότι βγαίνεις Φιλόλογος και με απολυτήριο λυκείου.

Εννοείται πως δε στέκει η παραπάνω άποψη. :P

Το μόνο σίγουρο είναι ότι μπορείς να εισαχθείς μέσω κατατακτήριων. Right?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Σε λίγο θα μας πουν ότι βγαίνεις Φιλόλογος και με απολυτήριο λυκείου.

Εννοείται πως δε στέκει η παραπάνω άποψη. :P

Το μόνο σίγουρο είναι ότι μπορείς να εισαχθείς μέσω κατατακτήριων. Right?

Τhat is correct ;) Ή μέσω πανελλαδικών εξετάσεων πάλι :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ac13

Νεοφερμένος

Ο ac13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ιστορία Αρχαιολογία στην Καλαμάτα είναι καλή σχολή; Γνωρίζει κανείς;
Τι δυνατότητες έχω από αυτό το Πανεπιστήμιο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Ιστορία Αρχαιολογία στην Καλαμάτα είναι καλή σχολή; Γνωρίζει κανείς;
Τι δυνατότητες έχω από αυτό το Πανεπιστήμιο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Και αυτή η σχολή ανήκει στον κλάδο πε02 των φιλολόγων....Μόλις πριν από 3 χρόνια μπήκε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Και αυτή η σχολή ανήκει στον κλάδο πε02 των φιλολόγων....Μόλις πριν από 3 χρόνια μπήκε

:eek::eek::eek:
Έλεος. Σε λίγο και οι απόφοιτοι Λογοθεραπείας Φιλόλογοι θα γίνονται. Μη σου πω και οι απολυτηριούχοι λυκείου.
Το έχουν παραχέσει. Εγώ νόμιζα ότι μόνο τα καθαρά Ιστορικά σε βγάζουν φιλόλογο με δικαιώματα ΠΕ02.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
:eek::eek::eek:
Έλεος. Σε λίγο και οι απόφοιτοι Λογοθεραπείας Φιλόλογοι θα γίνονται. Μη σου πω και οι απολυτηριούχοι λυκείου.
Το έχουν παραχέσει. Εγώ νόμιζα ότι μόνο τα καθαρά Ιστορικά σε βγάζουν φιλόλογο με δικαιώματα ΠΕ02.
22 σχολές οδηγούν στον κλάδο των φιλολόγων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Kαθαρά μόνο Ιστορικό τμήμα είναι αυτό στην Κέρκυρα. Όλα τα υπόλοιπα είναι Ιστορικά - Αρχαιολογικά (έχουν δλδ 2 «κλάδους»). Το συγκεκριμένο τμήμα της Καλαμάτας έχει και ένα τρίτο «κλάδο», αυτό της Διαχείρησης Πολιτισμικών Αγαθών, όπως του Βόλου έχει σαν τρίτο «κλάδο» της Κοινωνικής Ανθρωπολογίας. Στο 2ο εξάμηνο, μου φαίνεται, ότι αποφασίζεις ποιον κλάδο θα ακολουθήσεις. Άρα αυτοί που ακολουθούν το Ιστορικό έχουν μεγάλο κύκλο μαθημάτων Ιστορίας & Λατινικών καθώς επίσης και Αρχαίων και Λογοτεχνίας (λιγότερα βέβαια μαθήματα), αυτοί που ακολουθούν τους άλλους 2 κλάδους περιλαμβάνουν την Ιστορία και κάποια άλλα μαθήματα. Δεν μπορώ να καταλάβω τον «πόλεμο» που γίνεται ανάμεσα στους φοιτητές του Φιλολογικού και του Ιστορικού τμήματος. Με την παραπάνω λογική και οι απόφοιτοι του φιλολογικού τμήματος δεν θα έπρεπε να διδάσκουν Ιστορία ή Λατινικά.... Κανένας όμως από εμάς δεν ρώτησε τον καθηγητή του στο σχολείο ή στο φροντιστήριο τι ακριβώς έχει τελειώσει....
Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
...Με την παραπάνω λογική και οι απόφοιτοι του φιλολογικού τμήματος δεν θα έπρεπε να διδάσκουν Ιστορία ή Λατινικά.... Κανένας όμως από εμάς δεν ρώτησε τον καθηγητή του στο σχολείο ή στο φροντιστήριο τι ακριβώς έχει τελειώσει....
Φιλικά

failfailfailfailfail.

Πού στηρίζεις την άποψή σου;
Να δω τι άλλο θα δουν τα μάτια μας έδωπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Πάντως παρά τις δυσκολίες τις επαγγελματικές,παρά τους διορισμούς που ολοένα και λιγοστεύουν τα τμήματα που οδηγούν στον επαγγελματικό κλάδο των Φιλόλογων σημείωσαν σημαντική άνοδο φέτος.Μου αρέσει που στις ειδήσεις λένε ότι οι υποψήφιοι επέλεξαν σχολές με σίγουρη δουλειά!
Φιλολογία Αθήνας 17781
Ιστορία-Αρχαιολογία Αθήνας 17074
ΦΠΨ Αθήνας 16661
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

new life

Νεοφερμένος

Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ζούμε στο ελλαδιστάν και είναι φυσιολογικότατο να υφίσταται όοοολη αυτή η σύγχυση και η κακομοιριά με το συγκεκριμένο θέμα!!Δυστυχώς, για να επιτελέσει το "κράτος" τους πελατειακούς του σκοπούς όλα αυτά τα χρόνια, έχει δώσει το δικαίωμα στους αποφοίτους των μισών, ίσως κ παραπάνω, θεωρητικών σχολών-τμημάτων να να λέγονται φιλόλογοι!!Για να μην μακρυγορώ, προσωπικα για μένα, φιλόλογος, επί τής ουσίας, είναι εκείνος, ο οποίος έχει σπουδάσει την επιστήμη τής Φιλολογίας κ μόνο!!Το λέει, άλλωστε, κ η ίδια η λέξη!Και, ναι, μπορεί να έχουν, τυπικά, όλοι οι απόφοιτοι όλων αυτών των τμημάτων τα ίδια κ καλά δικαιώματα, αλλά ευτχώς στην πραγματικότητα απόλυτη προτεραιότητα, και με το δίκιο τους, έχουν οι original(ας μού επιτραπεί ο όρος!) φιλόλογοι κ κυρίως οι κλασικοί!Οι υπόλοιποι θα' ναι τυχεροί μόνο αν έχουν κάποιο βυσματάκι για τον ιδιωτικό, κυρίως, τομέα!Δεν είναι τυχαίο ότι οι στατιστικές για όσους υπάγοντα στον ΠΕ02 κ δίορίζονται μέσω ασεπ δείχνουν, πως το 85% των επιτυχόντων είναι απόφοιτοι καθαρόαιμων φιλολογιών και το υπόλοιπο 15% από παρεμφερή τμήματα!!Τουλάχιστον, υπάρχει μια κάποια αξιοκρατία έστω κ τότε!!Αν είναι δηλαδή δυνατόν...η μίση ελλάδα να 'ναι φιλόλογοι!!φελλόλογοι ίσως...όλα τα παραπάνω, χωρίς να έχω την πρόθεση να μειώσω στο ελάχιστο την αξία των επιστημών,που διδάσκονται σε όλα τα συναφή τμήματα!!κ κάτι τελευταίο, για να ΄μαι κ on topic, σπουδάστε ό,τι πραγματικά γουστάρει η καρδιά κ το μυαλό σας!!μπορεί η φιλολογία να μην έχει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση, αλλά κ ποια σχολή έχει στις μέρες μας?!?!αν, όντως, αγαπάει κανείς την επιστήμη που επιλέγει κ το κυνηγάει με κάθε τρόπο, κάποια στιγμή δε θα το μετανιώσει κ θα ανταμειφθεί!!κάντε αυτό που αγαπάτε στη ζωή σας κ μην επηρεάζεστε από τρίτους(γονείς, φίλους κλπ)!η ζωή ανήκει σε σας κ μόνο!!!!πόσοι συμμαθητές μου ήθελαν φιλολογία, αλλά σκεφτόμενοι την "άμεση αποκατάσταση" δήλωσαν παιδαγωγικά...κ τώρα είναι με ένα πτυχίο στο χέρι, που δεν έχει να τους προσφέρει τίποτα!!στον αντίποδα, όμως, κάποιοι άλλοι νιώθουν ευχάριστα, γιατί , έστω, σπούδασαν με ζήλο κάτι που τούς ενδιέφερε κ το επέλεξαν με μόνο κριτήριο την αγάπη κ το ενδιαφέρον τους γι' αυτό !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποια μελέτη που να δείχνει ότι οι απόφοιτοι φιλολογίας υπερτερούν σε διορισμούς έναντι των άλλων τμημάτων και δη του ιστορικού.Ο ασέπ ώς γνωστόν εμπεριέχει στην ύλη του και το αδίδακτο(σχεδόν) στα τμήματα φιλολογίας,γνωστικό αντικείμενο της Ιστορίας.Οποτε τα περι 85% προκαλούν το γέλωντα στους παροικούντες την ιερουσαλήμ.Μη λέτε ψέματα για εξιψώσετε τα τμήματα σας έναντι άλλων.Πετυχαίνεται το άκρως αντίθετο αποτέλεσμα.Φιλική συμβουλή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Original φιλόλογοι ειναι όλοι οι φιλόλογοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ο ορίτζιναλ φιλόλογος γνωρίζει άριστα και ιστορία εκτός απο αρχαία,λατινικά και νέα.Αν δεν διδάσκεται στην σχολή του ιστορία και δεν την γνωρίζει σε ικανοποιητικό βάθος είναι ένας μη ολοκληρωμένος φιλόλογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μη δηλωσετε σχολη με προοπτικη να μπειτε στο Δημοσιο, οι θεσεις εχουν μειωθει κι ακομα και να διορισθειτε μετα απο πολυ κοπο και ιδρωτα, μπορει να σας στειλουν στου βοδιου το κερατο. Και ολα αυτα για 700€, τοσο παιρνει ενας καθηγητης πλεον. Ανακαλυψτε κι αλλα πραγματα που μπορειτε να κανετε με το πτυχιο σας, δεν ειναι Φιλοσοφικη=καθηγητης φιλολογος, Φυσικη=Καθηγητης Φυσικος κοκ.

Και επειδη ακομα δεν εχει μαλλιασει η γλωσσα μας: Δηλωστε με βαση τις προτιμησεις σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Yπάρχουν και άλλες προοπτικές εργασίας για έναν απόφοιτο φιλοσοφικής σχολής.Ενδεικτικά αναφέρω:Εκδοτικοί οίκοι,εφημερίδες,βιβλιοθήκες,μουσεία,υπηρεσίες του υπουργείου πολιτισμού,ερευνητικά κέντρα και ιδρύματα,υπουργεία κοκ.Οπότε δεν είναι μονόδρομος η εκπαίδευση για όποιον επιλέξει αυτές τις σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ο ορίτζιναλ φιλόλογος γνωρίζει άριστα και ιστορία εκτός απο αρχαία,λατινικά και νέα.Αν δεν διδάσκεται στην σχολή του ιστορία και δεν την γνωρίζει σε ικανοποιητικό βάθος είναι ένας μη ολοκληρωμένος φιλόλογος.

Ειναι σαν να λες ένας ιατρός ειναι original αν ξέρει να χειρουργεί ενω οι άλλοι δεν ειναι. Παντου υπάρχουν εξειδίκευσεις δε γίνεται κάποιος να τα γνωρίζει όλα τέλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ναι ο καθένας εξειδικεύεται στο αντικείμενο του αλλά πρέπει να έχεις γνώσεις και απο άλλα αντικείμενα που θα κληθείς να διδάξεις.Με 2 μαθήματα ιστορίας που κάνουν στο πανεπιστήμιο οι απόφοιτοι του φιλολογικού,νομίζω ότι είναι επιεικώς ανεπαρκείς για να διδάξουν το συγκεκριμένο αντικείμενο.Επίσης άν έχουν επιλέξει νεοελληνική κατεύθυνση η κατάρτιση τους στα αρχαία ελληνικά και λατινικά είναι επίσης μικρή.Οπότε τα περι ορίτζιναλ,καλών και άλλων μέτριων φιλόλογων καταρρέουν εν τοις πράγμασι βάση των προγραμμάτων σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

new life

Νεοφερμένος

Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ναι ο καθένας εξειδικεύεται στο αντικείμενο του αλλά πρέπει να έχεις γνώσεις και απο άλλα αντικείμενα που θα κληθείς να διδάξεις.Με 2 μαθήματα ιστορίας που κάνουν στο πανεπιστήμιο οι απόφοιτοι του φιλολογικού,νομίζω ότι είναι επιεικώς ανεπαρκείς για να διδάξουν το συγκεκριμένο αντικείμενο.Επίσης άν έχουν επιλέξει νεοελληνική κατεύθυνση η κατάρτιση τους στα αρχαία ελληνικά και λατινικά είναι επίσης μικρή.Οπότε τα περι ορίτζιναλ,καλών και άλλων μέτριων φιλόλογων καταρρέουν εν τοις πράγμασι βάση των προγραμμάτων σπουδών.

φαντασου, λοιπον! αν ενας φιλολογος κανει μοναχα 2 μαθηματα ιστοριας στο πανεπιστημιο κ ετσι θεωρειται ανεπαρκης κ μαλιστα επιεικως για να διδαξει το συγκεκριμενο μαθημα, αναλογιστητε ποσο εξισου ανεπαρκης καθισταται ο ιστορικος, ωστε να διδαξει αρχαια, λατινικα, ποιηση και πεζογραφια!!οποτε, ποιο απο τα 2 ειναι χειροτερο??ενας που γνωριζει 4 κ αγνοει εν μερει το 1 η μηπως το αντιθετο??!?κ ακομη, μπορει ενας που χει ειδικευση μνεφ η γλωσσολογιας να 'χει διδαχτει σαφως λιγοτερα αρχαια απο εναν του κλασικου, αλλα σιγουρα εχει διδαχτει τον αριθμο εκεινο που θεωρειται απο το τμημα του ως ο απαραιτητος για να ξερει που του παν τα 4, εν αντιθεσει με τους φπψ-ιστορικους κλπ κλπ κ οσο για τα ποσοστα, που ανεφερα δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου...τα χω ενημερωθει!στο φιναλε, ποιος ο λογος να προσπαθησω να εξυψωσω το τμημα μου μεσα σε ενα φορουμ!!δε νομιζω, αλλωστε, να το χω αναγκη, ισως αντιθετα με αλλους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Μιας και τελείωσα πολύ πρόσφατα φιλολογία Αθήνας τον Οκτώβριο του 2012,θα ήθελα να καταθέσω και εγώ τη δική μου εμπειρία :) .Μπήκα στη σχολή το 2008 και για καλή μου τύχη πέτυχα και την αλλαγή του προγράμματος στο μισό πτυχίο :) ,από 2010 και μετά.Έτσι,μπόρεσα και παρακολούθησα όλα τα παιδαγωγικά μαθήματα που υστερούσε το τμήμα μου και προστέθηκαν με νέο πρόγραμμα,αλλά και μαθήματα ιστορίας,όχι μία που είχα υποχρεωτική,αλλά 4 :) .Σαφώς και στη Νεοελληνική φιλολογία που τελείωσα κάναμε και λατινικά μάλιστα και αντίστροφο συνάντησα 2 φορές και πολλά αρχαία :) .Επέλεξα και μαθήματα ψυχολογίας από φπψ.Αυτό που έχω να πω είναι πως διαφωνώ με αυτή την σύγκρουση που υπάρχει ανάμεσα στα 3 τμήματα της φιλοσοφικής, επιτέλους ας κοιτάξει ο καθένας να βελτιωθεί και να μην τσακώνεται με τους συναδέλφους του.Μου δίδαξαν και φιλόλογοι εξαίρετοι από φπψ και από ιστορικό και γυμνάσιο και λύκειο και σε αυτούς χρωστάω την αγάπη μου για τα φιλολογικά μαθήματα :) .Και όχι ίσως είναι καλό να μειωθούν οι εισακτέοι 5000/έτος είναι πάρα πολλοί θαρρώ, αλλά όχι να κλείσουμε και τα τμήματα όπως έχω ακούσει από απόφοιτους φιλολογίας, μα αν είναι δυνατόν. Θεωρώ ότι όποιος θέλει να γίνει καλός φιλόλογος, πρέπει να έχει επιμονή,υπομονή και αγάπη καθώς και μεταδοτικότητα για τη διδασκαλία.Μπορούμε να διδάσκουμε αρχαία,έκθεση,ιστορία,λογοτεχνία,λατινικά,φιλοσοφία όχι γιατί είμαστε αυθεντία αλλά μόνο αν πράγματι ασχοληθήκαμε με το κάθε μάθημα και το μελετήσαμε σε βάθος :) . Θα παραθέσω και κάποια που μπορούν να οδηγήσουν σε σταδιοδρομία μετά το πτυχίο :) στη συνέχεια από την προσωπική μου μικρή εμπειρία στο κλάδο.

Όσο πιο σύντομα πάρεις το πτυχίο και με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο βαθμό (ειδικά από 7 και πάνω ) αποτελεί μεγάλο πλεονέκτημα :) στα πρώτα μας επαγγελματικά βήματα που δεν έχουμε μεγάλη προϋπηρεσία δηλώνει συνέπεια, σοβαρότητα και υπευθυνότητα :) .Αν κάποιος εργάζεται λογικό είναι να αργήσει να πάρει πτυχίο, αν όμως δεν εργάζεσαι γιατί να κάνεις 5 και βάλε χρόνια ;! Σίγουρα δεν μπορεί να δικαιολογηθεί αυτή η καθυστέρηση,εκτός αν είσαι φαντάρος :) ( ή αν σου συνέβησαν όντως σοβαρά προβλήματα πχ.ασθένεια,απώλεια αγαπημένων προσώπων, οικονομικές δυσκολίες ) .

Μην περιμένεις να σε βρει η δουλειά,εσύ θα την κυνηγήσεις.Μέσω φίλων,γνωστών αναζήτησε ιδιαίτερα,ενώ μέσω ιστότοπων φτιάξε τη δική σου αγγελία - διαφήμιση και προώθησε την μέσω facebook,twitter. Κάνε φίλους παιδιά και μίλα τους :) ,αυτοί θα είναι οι μελλοντικοί μαθητές σου και σαφώς ξεκίνα με χαμηλές τιμές ώστε να σε προτιμήσουν :)

Όπου δεις αγγελία που ζητούν φιλολόγους,στείλε βιογραφικό :) , μη σε νοιάζει τι θα σου δώσουν,ακόμη και για εθελοντική εργασία πρέπει από κάπου να ξεκινήσεις ;) .

Φτιάξε τις σημειώσεις σου,χειρόγραφες,στο word/powerpoint με χρώματα,με επεξηγήσεις :) ,ακολουθώντας δομή σχολικού βιβλίου :) .

Δείξε επιμέλεια,ενδιαφέρον,υπευθυνότητα και έχε θετική σκέψη και θα τα καταφέρεις :) :) !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top