Κακές σχολές 1ου πεδίου

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Οταν ειχα μπεί στο πρόγραμμα του ΦΠ ήταν γεμάτο φιλοσοφίες, οπότε λογικά θα μαθαίνεις περισσότερη φιλοσοφία απ' τα άλλα 2 τμήματα της φιλοσοφικής :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
2 ειναι οι σχολες για φιλοσοφια της προκοπης(οση προκοπη μπορει να εχει η φιλοσοφια στην ελλαδα)

  • ΜΙΘΕ
  • Τμημα Φιλοσοφικων και Κοινωνικων σπουδων Κρητης


Το ΜΙΘΕ θελει μεταπτυχιακο,αλλα στανταρακι τις γνωσεις σου τις αποκτας.

Και το τμημα ΦΚΣ κρητης,βγαινεις φιλολογος αλλα αμα παρεις κατευθυνση φιλοσοφια,εχει πολυ καλο προγραμμα πανω στην φιλοσοφια και καλη βιβλιογραφια,απ'οτι ειχα δει στο σαιτ του.


Στα λόγια μου έρχεσαι.

Ο ίδιος, όμως, ανέφερε ότι, όντας απόφοιτος του ΦΠΨ, έχει περισσότερες πιθανότητες να ασχοληθεί με τα παρακλάδια ή και την ίδια τη Φιλοσοφία.

Βγαζουν το ΦΠΨ,και την βλεπουν φιλοσοφοι:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Οταν ειχα μπεί στο πρόγραμμα του ΦΠ ήταν γεμάτο φιλοσοφίες, οπότε λογικά θα μαθαίνεις περισσότερη φιλοσοφία απ' τα άλλα 2 τμήματα της φιλοσοφικής :)

Δεν αμφιβάλλω. Αυτό είναι το ζήτημα.
Πήγες ΦΠΨ, γιατί δεν έπιασες τη Φιλολογία, ή πήγες ΦΠΨ, γιατί σου αρέσει η Φιλοσοφία;

Και πάλι, η κατεύθυνση που δίνεται στη Φιλοσοφία, φαντάζομαι πως θα κάνει ακόμη πιο «κενό» το τμήμα.

Συνοπτικά:

ΦΠΨ; Ο Χ Ι.
:)

Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με τη Φιλοσοφία, ας πάει στο ΑΕΙ Φιλοσοφίας στην Πάτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
2 ειναι οι σχολες για φιλοσοφια της προκοπης(οση προκοπη μπορει να εχει η φιλοσοφια στην ελλαδα)

  • ΜΙΘΕ
  • Τμημα Φιλοσοφικων και Κοινωνικων σπουδων Κρητης


Το ΜΙΘΕ θελει μεταπτυχιακο,αλλα στανταρακι τις γνωσεις σου τις αποκτας.

Και το τμημα ΦΚΣ κρητης,βγαινεις φιλολογος αλλα αμα παρεις κατευθυνση φιλοσοφια,εχει πολυ καλο προγραμμα πανω στην φιλοσοφια και καλη βιβλιογραφια,απ'οτι ειχα δει στο σαιτ του.




Βγαζουν το ΦΠΨ,και την βλεπουν φιλοσοφοι:P:P


Και τη φιλοσοφία της Πάτρας εγώ θα έβαζα στις παραπάνω σχολές.
Αλλα το ΜΙΘΕ είναι τέρμα fail τμήμα. Αχρηστο πραγματικά. Επαγγελματικά δικαιώματα μηδέν! Κοροϊδεύουν τον κόσμο όσοι λένε οτι σπουδάζουν εκεί. Τουλάχιστον απο τις φιλοσοφικές μπορείς να γίνεις φιλόλογος. Απο εκείνο τίποτα. Και καλά εμπειρογνώμων βγαίνεις αλλα ξύσε τα @@ σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Και τη φιλοσοφία της Πάτρας εγώ θα έβαζα στις παραπάνω σχολές.
Αλλα το ΜΙΘΕ είναι τέρμα fail τμήμα. Αχρηστο πραγματικά. Επαγγελματικά δικαιώματα μηδέν! Κοροϊδεύουν τον κόσμο όσοι λένε οτι σπουδάζουν εκεί. Τουλάχιστον απο τις φιλοσοφικές μπορείς να γίνεις φιλόλογος. Απο εκείνο τίποτα. Και καλά εμπειρογνώμων βγαίνεις αλλα ξύσε τα @@ σου :P

Ναι,ειναι κακο επειδη σου προσφερει γενικες και απειρες γνωσεις,και οχι εξειδικευση?:confused:
Δηλαδη,δεν θα βολευτει καποιος αμεσως,και αυτο ειναι κακο.Ωραια λογικη εχουμε...

Εγω δεν κρινω μια σχολη με βαση την επαγγελματικη αποκατασταση που σου προσφερει,αλλα με βαση τις γνωσεις.Αμα δεις το προγραμμα του ΜΙΘΕ διδασκει τα απαντα των απαντων,δηλαδη οι γνωσεις που προσφερει ειναι απολυτα σφαιρικες και οχι εξειδικευμενες και μηχανικες γνωσεις,για την ''επιβιωση''.Αυτο την στιγμη λοιπον,που ως τμημα στην ελλαδα κανει αυτη την ''γνωσιακη'' επανασταση,εγω το εκτιμω.

Απο εκει και περα,οποιος το αγαπησει χαμενος δεν θα βγει.Για ακαδημαικη καριερα το ΜΙΘΕ ειναι κορυφη :clapup:

ΥΓ-->Φιλοσοφια πατρας δεν εχουσει και τα καλυτερα,απο ατομα που σπουδαζουν εντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ναι,ειναι κακο επειδη σου προσφερει γενικες και απειρες γνωσεις,και οχι εξειδικευση?:confused:
Δηλαδη,δεν θα βολευτει καποιος αμεσως,και αυτο ειναι κακο.Ωραια λογικη εχουμε...

Εγω δεν κρινω μια σχολη με βαση την επαγγελματικη αποκατασταση που σου προσφερει,αλλα με βαση τις γνωσεις.Αμα δεις το προγραμμα του ΜΙΘΕ διδασκει τα απαντα των απαντων,δηλαδη οι γνωσεις που προσφερει ειναι απολυτα σφαιρικες και οχι εξειδικευμενες και μηχανικες γνωσεις,για την ''επιβιωση''.Αυτο την στιγμη λοιπον,που ως τμημα στην ελλαδα κανει αυτη την ''γνωσιακη'' επανασταση,εγω το εκτιμω.

Απο εκει και περα,οποιος το αγαπησει χαμενος δεν θα βγει.Για ακαδημαικη καριερα το ΜΙΘΕ ειναι κορυφη :clapup:

Ναι αλλά με τέτοια κρίση που υπάρχει, το ΜΙΘΕ θα μας σώσει; Περισσότερες πιθανότητες έχεις να βρεις δουλειά απο τις φιλοσοφικές παρά απ' το ΜΙΘΕ. Παίρνεις το πτυχίο απο φιλοσοφική, μπορείς να κάνεις και ένα ιδιαίτερο σε κανένα παιδί να βγάλεις κάτι. Απ' το ΜΙΘΕ τι θα κάνεις; Θα κάθεσαι στον καναπέ σσυ και θα φιλοσοφείς; :hmm::hmm:
Είπαμε να κοιτάμε τι μας αρέσει αλλά να έχει και λίγη δουλειά. Κατ' εμέ, το ΜΙΘΕ είναι καλό για 2ο πτυχίο. Για 1ο με τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ναι αλλά με τέτοια κρίση που υπάρχει, το ΜΙΘΕ θα μας σώσει; Περισσότερες πιθανότητες έχεις να βρεις δουλειά απο τις φιλοσοφικές παρά απ' το ΜΙΘΕ. Παίρνεις το πτυχίο απο φιλοσοφική, μπορείς να κάνεις και ένα ιδιαίτερο σε κανένα παιδί να βγάλεις κάτι. Απ' το ΜΙΘΕ τι θα κάνεις; Θα κάθεσαι στον καναπέ σσυ και θα φιλοσοφείς; :hmm::hmm:
Είπαμε να κοιτάμε τι μας αρέσει αλλά να έχει και λίγη δουλειά. Κατ' εμέ, το ΜΙΘΕ είναι καλό για 2ο πτυχίο. Για 1ο με τίποτα!

Για 3ο μη σου πω. Δεν πιστευω οτι ενα 2ωρο παρακολουθησης στο ΜΙΘΕ μπορει να μου προσφερει κατι παραπανω απο 2 ωρες στοχασμου στον καναπε μου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Για 3ο μη σου πω. Δεν πιστευω οτι ενα 2ωρο παρακολουθησης στο ΜΙΘΕ μπορει να μου προσφερει κατι παραπανω απο 2 ωρες στοχασμου στον καναπε μου;)

Εντάξει, αυτό είναι υπερβολή. Όσο άχρηστο και να είναι ένα τμήμα, δεν είναι ισάξιο του τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ναι αλλά με τέτοια κρίση που υπάρχει, το ΜΙΘΕ θα μας σώσει; Περισσότερες πιθανότητες έχεις να βρεις δουλειά απο τις φιλοσοφικές παρά απ' το ΜΙΘΕ. Παίρνεις το πτυχίο απο φιλοσοφική, μπορείς να κάνεις και ένα ιδιαίτερο σε κανένα παιδί να βγάλεις κάτι. Απ' το ΜΙΘΕ τι θα κάνεις; Θα κάθεσαι στον καναπέ σσυ και θα φιλοσοφείς;
Είπαμε να κοιτάμε τι μας αρέσει αλλά να έχει και λίγη δουλειά. Κατ' εμέ, το ΜΙΘΕ είναι καλό για 2ο πτυχίο. Για 1ο με τίποτα!

Ειπαμε,το ΜΙΘΕ θελει 100% μεταπτυχιακο.

Και δεν εχει κατι κακο,το να καθεσαι στον καναπε και να φιλοσοφεις :P



Εν κατακλειδι,επειδη εσεις θελετε τεχνοκρατικη παιδεια και μια σχολη για λογους επιβιωσης,δεν σημαινει οτι ολες οι αλλες σχολες που προσφερουν πραγματικες γνωσεις,ειναι κακες η αχρηστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
:confused:

Σοβαρολογείς τώρα;
Δε φιλοσοφείς για τον εαυτό σου. Για την κοινωνία φιλοσοφείς, και ο καναπές δε σου προσφέρει καμία εμπειρία.


Γενικά, αν δεν έχεις τι να κάνεις στη ζωή σου, μπορείς να δίνεις κάθε χρόνο Πανελλήνιες, μέχρι να συγκεντρώσεις τα περισσότερα μόρια.:D

Αα... Κρίμα. Μέχρι 3 φορές μπορείς, νομίζω.

Οχι βέβαια. Οσες φορές θες δινεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
εγω εν μερει συμφωνω με αυτο, παρ' ολο που οπως το λες ακουγεται λιγο περιεργο. Τουλαχιστον σ εμενα φαινεται οτι αυτος που στις πανελληνιες εγραψε 15000 βαριοταν να διαβασει και περασε στην επαρχια, ενω αυτος που εγραψε 19000 διαβαζε προφανως πιο συστηματικα. Εε αυτο για εμενα ειναι ενα πειστηριο επιλογης καθηγητη, και μεχρι εκει για εμενα μετρανε τα μορια...και γι αυτο θα επελεγα τον καθηγητη που περασε αθηνα αντι αυτου που περασε λ.χ. στην κομοτηνη!
Το ενδεχόμενο αυτός των 19000, αφού πέρασε, μετά να κάθεται και να τα ξύνει δεν παίζει; Και από την άλλη αυτός των 15000 να το πάρει απόφαση, να κάτσει να στρωθεί και να φτάσει σε ένα αξιόλογο επίπεδο και ας πούμε και με καλό βαθμό πτυχίου; Ούτε αυτό παίζει ε; Ναι μπαα...

Σοβαρευτείτε λέω εγώ και μην είστε απόλυτοι και κολλημένοι. Τα μόρια δεν λένε απολύτως τίποτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Το ενδεχόμενο αυτός των 19000, αφού πέρασε, μετά να κάθεται και να τα ξύνει δεν παίζει; Και από την άλλη αυτός των 15000 να το πάρει απόφαση, να κάτσει να στρωθεί και να φτάσει σε ένα αξιόλογο επίπεδο και ας πούμε και με καλό βαθμό πτυχίου; Ούτε αυτό παίζει ε; Ναι μπαα...

Σοβαρευτείτε λέω εγώ και μην είστε απόλυτοι και κολλημένοι. Τα μόρια δεν λένε απολύτως τίποτα. :)

Πολλα λενε. οχι οτι αποκλειεται αυτο που λες εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Το ενδεχόμενο αυτός των 19000, αφού πέρασε, μετά να κάθεται και να τα ξύνει δεν παίζει; Και από την άλλη αυτός των 15000 να το πάρει απόφαση, να κάτσει να στρωθεί και να φτάσει σε ένα αξιόλογο επίπεδο και ας πούμε και με καλό βαθμό πτυχίου; Ούτε αυτό παίζει ε; Ναι μπαα...

Σοβαρευτείτε λέω εγώ και μην είστε απόλυτοι και κολλημένοι. Τα μόρια δεν λένε απολύτως τίποτα. :)

Συμφωνω μαζι σου.Ποσο κολλημενα ατομα υπαρχουν,αν κρινω απο τις απαντησεις που κρινουν απο τα μορια.

Στα 18 βγαζεις ενα καλο βαθμο και νομιζεις οτι ολα σου ανηκουν.Οτι επειδη μπηκες,σημαινει οτι θα γινεις και ο καλυτερος επαγελματιας.

Στα 20 παλι,αλλαζεις.Βλεπεις μονο οτι απο την προσωπικη ενασχοληση,το διαβασμα κινουμενο απο την αγαπη προς την επιστημη μπορεις να σταθεις.Και οχι απο στερεοτυπες εξετασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Πραγματικά, αναρωτιέμαι, γιατί κάθε φορά που θα αναφερθεί το Φ.Π.Ψ. γίνεται διαμάχη σχετικά με την θεωρητική "ιεράρχηση" των φιλολόγων.
Πάντως, προσέχω εξαιρετικά επιχειρήματα!
Βεβαίως! Η αξία του Φ.Π.Ψ. μειώνεται, καθώς οι φοιτητές διδάσκονται "λίγο απ'όλα". Διότι η ιδιότητα του φιλολόγου είναι απολύτως συγκεκριμένη, και η σφαιρική γνώση δεν είναι προσόν, είναι μειονέκτημα. Επειδή το να εμπεριέχει αρχαία, λατινικά, φιλοσοφία, λογοτεχνία, ιστορία, γλωσσολογία, παιδαγωγικά και ψυχολογία το ίδιο πρόγραμμα σπουδών είναι αδυναμία, αραιώνει τη συνοχή των γνώσεών σου, αφού, φυσικά, ο φιλόλογος εξειδικεύεται απευθείας σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο αγνοώντας την υπόλοιπη γραμματολογία.
Δεν μπορώ να διαφωνήσω.. ευστοχότατο επιχείρημα! Ξέρετε, όμως? Η "ιερή αγελάδα" του φιλολογικού έχει εξίσου "γενικό" πρόγραμμα! Ε, ναι, λοιπόν! Και στο φιλολογικό διδάσκεσαι αρχαία, λατινικά, φιλοσοφία, λογοτεχνία, ιστορία, γλωσσολογία, ψυχολογία ΚΑΙ παιδαγωγικά! Ω, ναι! Και αυτά τα.. καταραμένα παιδαγωγικά, η επιστήμη-αποτυχία που ποτέ δεν απέδωσε. Απόδειξη αυτού, και οι καθηγητές της προηγούμενης γενιάς, που επειδή ακριβώς δεν διδάχτηκαν παιδαγωγικά, με το εξαίρετο μάθημα, τους μας προσέφεραν αυτά τα ευχάριστα χρόνια και αυτό τον πλούτο ουσιαστικών γνώσεων.

Υπάρχει όμως και άλλη αποκάλυψη! Το σπουδαίο φιλολογικό, όχι μόνο κάνει όλα τα φιλολογικά μαθήματα & παιδαγωγικά, αλλά κάνει και οκτώ παιδαγωγικά. Οκτώ. Ακριβώς όσα το Φ.Π.Ψ.
Πού είναι η διαφορά? Στις κατευθύνσεις. Στους στόχους του ΕΚΠΑ συγκαταλέγεται, εκτός από την κατάρτιση ενός αξιόλογου ερευνητή-φιλόλογου, και μεταλαμπάδευση εφοδίων, ώστε ο πτυχιούχος να καταστεί ικανός να υπηρετήσει ως καθηγητής της Β'βάθμιας εκπαίδευσης. Υπάρχουν κατευθύνσεις που ασχολούνται με την έρευνα όπως η κλασική και η φιλοσοφία και άλλες που στοχεύουν στη διδασκαλία όπως τα παιδαγωγικά.

Στη συζήτηση, πάντως, με έβαλε ένα άλλο επιχείρημα που διάβασα, σχετικά με τη διδασκαλία του μαθήματος των αρχαίων στη 3η λυκείου και τις χαζό-φιλοσοφίες! Πραγματικά, ακόμη και αν ποτέ δεν έμαθε κάποιος τον λόγο που διδάσκεται αρχαία, το ότι το κάνει, είναι αρκετά σοβαρή αφορμή να το αναζητήσει μόνος του. Είναι δικαίωμα σου να μη θεωρείς τα γραπτά μνημεία αξιόλογα και να απορρίπτεις τις διδαχές της φιλοσοφίας. Αλλά μάθε, πως ο φιλόλογος δε μαθαίνει άριστα μια νεκρή γλώσσα για να βελτιώσει την ορθογραφία του και να παπαγαλίσει τύπους, αλλά για να καταστεί ικανός να αντλήσει όση περισσότερη ουσία μπορεί από αυτά τα χαζό-κείμενα.
Σχετικά με το αν κατέχει το γνωστικό επίπεδο, ένας απόφοιτος του Φ.Π.Ψ. να διδάξει τους υπερβολικά απλούς τύπους του λυκείου -που για να λέμε και την αλήθεια, θα έπρεπε να είναι προϋπόθεση για μπει σε οποιοδήποτε φιλολογικό τμήμα- ενώ για να πάρει το πτυχίο του πρέπει να κάνει αρχαιογνωσία, Ξενοφώντα, Θουκυδίδη, αττικούς ρήτορες, δραματική ποίηση, Αριστοτέλη και Πλάτωνα, Όμηρο και άλλα, θα το αφήσω ασχολίαστο.
το φιλολογικο κανει 8 μαθηματα παιδαγωγικης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Πολλα λενε. οχι οτι αποκλειεται αυτο που λες εσυ.
Τι λένε δηλαδής; Θα δείξουν αργότερα σε έναν μελλοντικό εργοδότη πόσο καλά ξέρω τη δουλειά μου και πόσο καλή επαγγελματίας είμαι; Το τι έκανα μέσα στη σχολή ή μετά από τη σχολή δεν έχει να πει τίποτα. Δηλαδή εντάξει, θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω! :P

Του τύπου: "όχι κοπελιά, λυπάμαι ο προηγούμενος είχε 19.000 μόρια όταν μπήκε στη σχολή . Τι; Έχεις μεταπτυχιακό, προυπηρεσία, και μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου; Χέστηκα! Τα μοριάκια μου λένε πολλά!!"

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Τι λένε δηλαδής; Θα δείξουν αργότερα σε έναν μελλοντικό εργοδότη πόσο καλά ξέρω τη δουλειά μου και πόσο καλή επαγγελματίας είμαι; Το τι έκανα μέσα στη σχολή ή μετά από τη σχολή δεν έχει να πει τίποτα. Δηλαδή εντάξει, θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω! :P

Του τύπου: "όχι κοπελιά, λυπάμαι ο προηγούμενος είχε 19.000 μόρια όταν μπήκε στη σχολή . Τι; Έχεις μεταπτυχιακό, προυπηρεσία, και μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου; Χέστηκα! Τα μοριάκια μου λένε πολλά!!"

:P

Κοιτανε και βαθμους θρησκευτικων στο δημοτικο ακουσα.Ετσι μου χε πει ο κουμπαρος του μπατζανακη της συννυφαδας του γειτονα του ψαρα που πουλαει ψαρια σε εναν θειο μου στην πρεβεζα.

Κριμα ειχα 7 :( δεν θα βρω ΠΟΤΕ δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σοβαρευτείτε λέω εγώ και μην είστε απόλυτοι και κολλημένοι. Τα μόρια δεν λένε απολύτως τίποτα.
Επειδή κοντεύετε να τετραγωνίσετε τον κύκλο.

Όταν σε ένα τμήμα εισάγονται με χαμηλούς βαθμούς, σημαίνει ότι δεν έχουν μάθει να διαβάζουν, έχουν κενά κτλ. Στα πανεπιστήμια όλα θεωρούνται αυτονόητα και γνωστά. Οι εν λόγω εισακτέοι δυσκολεύονται να ανταποκριθούν και καταλήγουν να χρωστάνε άπειρα μαθήματα και κυρίως αυτά, των οποίων οι καθηγητές απλά δεν κάνουν ψυχικά και δεν μοιράζουν αβέρτα τα πεντάρια. Αποτέλεσμα σώρευση φοιτητών, δυσλειτουργία του τμήματος κτλ. Όμως αντί να ξεστραβωθούν, λένε ατάκες του τύπου: "ο γρουσούζης με έκοψε ξανά."
Αποτέλεσμα των ανωτέρω, το αναγκαστικό χαμήλωμα των απαιτήσεων από πλευράς καθηγητών και να αρκούνται στα βασικά, να μην κυττούν ορθογραφικά, συντακτικά λάθη κοκ. Περαιτέρω, από καιρό εις καιρό οι καθηγητές αναγκάζονται να βάλουν ομαδικά πεντάρια προκειμένου να επέλθει αποσυμφόρηση και τα εν λόγω στουρνάρια πλέον είναι χαρωπά πτυχιούχα στουρνάρια.

Οι σχολές με υψηλές βάσεις έχουν μία "δικλείδα ασφαλείας", υπό την έννοια ότι εισάγονται καλύτερης ποιότητος φοιτητές και τα ανωτέρω προβλήματα δεν είναι τόσο έντονα όσο στα χαμηλόβαθμα.

Εν κατακλείδι. Αυτά θα τα δείτε μετά το πανεπιστήμιο και τότε θα καταλάβετε την πραγματική διάσταση του προβλήματος. Τώρα όλοι ζουν και αναπνέουν για το πτυχίο και τη φοιτητική ζωή που το συνοδεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Αυτό που λες νομίζω ότι είναι κάτι άλλο. Αμφισβητείς ότι μπορεί κάποιος που έγραψε 15.000 να τα πάει καλύτερα στο πανεπιστήμιο και να βγει πολύ καλύτερος και πιο ολοκληρωμένος επιστήμονας από κάποιον που μπήκε με 19.000;
Νομίζω ότι η συζήτηση πάνω σ' αυτό γίνεται.
Εγώ τουλάχιστον το βλέπω συνεχώς γύρω μου, στη σχολή μου. Παιδιά που μπήκαν με 18.000 να κόβονται με 2 ας πούμε και άλλοι με 15.000-17.000 όχι μόνο να τα περνάνε όλα αλλά και με καλούς βαθμούς.
Οπότε ναι, δε μπορείς να λες "γίνεται έτσι και τέλος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Παιδιά, έριξα μια γρήγορη ματιά στα posts, και νομίζω ότι δίκιο λίγο πολύ έχουν όλοι.
Το θέμα είναι δυστυχώς πως η πλειονότητα των τμημάτων του 1ου πεδίου εντάσσονται σε αυτό που λέμε "Ανθρωπιστικές Επιστήμες", οι οποίες πλέον δεν έχουν και πολλή ...πέραση στην αγορά εργασίας. Από τα λίγα τμήματα που μπορούν να ασκηθούν ελεύθερα είναι αυτά της Νομικής (δεν είναι εύκολο να ασκηθεί στο εξωτερικό) και της Ψυχολογίας, που όμως έχουν κορεστεί στην Ελλάδα, ενώ οι Φιλολογίες, με τον περιορισμό του δημοσίου, δεν εξασφαλίζουν δουλειά σε όσους έχουν πάρει κάτω από 7,5 (εκτός βέβαια αν ο βαθμός δεν είναι αντιπροσωπευτικός και αξίζουν περισσότερο απ' ότι έγραψαν στα πανεπιστημιακά μαθήματα). Κοινωνιολογίες, Θεολογίες κ.ο.κ. έχουν λιγότερες προοπτικές, και δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να εξασφαλίσουν κάποιον. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ, επειδή σκέφτομαι τη μουσική, που όμως έχει πιο μικρή αγορά εργασίας και είναι πιο εύκολο να βρεις δουλειά από έναν Κοινωνιολόγο, αν φυσικά είσαι πραγματικά καλός...
Με την έννοια όμως αυτή σε όλα τα πεδία υπάρχουν και "κακές" σχολές. Πιστεύω προσωπικά ότι από σχεδόν παντού μπορείς να τα καταφέρεις αν προσπαθήσεις και ερευνήσεις προσεκτικά όλες τις ενδεχόμενες προοπτικές. Έχω πολλούς γνωστούς από τέτοια τμήματα που δε βρίσκουν δουλειά, επειδή "βαριούνται" να ψάξουν πιο διεξοδικά!!
Είναι προτιμότερο, λοιπόν, να περάσει κανείς σε ένα πιο "σίγουρο" τμήμα, αλλά μην είστε και τόσο σίγουροι ότι ένας Νομικός θα βρει αύριο πιο εύκολα δουλειά από έναν απόφοιτο "Μεσογειακών σπουδών"! Υπάρχουν και άλλοι, σημαντικότεροι παράγοντες που παίζουν ρόλο!

Καλή τύχη σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Επειδή κοντεύετε να τετραγωνίσετε τον κύκλο.

Όταν σε ένα τμήμα εισάγονται με χαμηλούς βαθμούς, σημαίνει ότι δεν έχουν μάθει να διαβάζουν, έχουν κενά κτλ. Στα πανεπιστήμια όλα θεωρούνται αυτονόητα και γνωστά. Οι εν λόγω εισακτέοι δυσκολεύονται να ανταποκριθούν και καταλήγουν να χρωστάνε άπειρα μαθήματα και κυρίως αυτά, των οποίων οι καθηγητές απλά δεν κάνουν ψυχικά και δεν μοιράζουν αβέρτα τα πεντάρια. Αποτέλεσμα σώρευση φοιτητών, δυσλειτουργία του τμήματος κτλ. Όμως αντί να ξεστραβωθούν, λένε ατάκες του τύπου: "ο γρουσούζης με έκοψε ξανά."
Αποτέλεσμα των ανωτέρω, το αναγκαστικό χαμήλωμα των απαιτήσεων από πλευράς καθηγητών και να αρκούνται στα βασικά, να μην κυττούν ορθογραφικά, συντακτικά λάθη κοκ. Περαιτέρω, από καιρό εις καιρό οι καθηγητές αναγκάζονται να βάλουν ομαδικά πεντάρια προκειμένου να επέλθει αποσυμφόρηση και τα εν λόγω στουρνάρια πλέον είναι χαρωπά πτυχιούχα στουρνάρια.

Οι σχολές με υψηλές βάσεις έχουν μία "δικλείδα ασφαλείας", υπό την έννοια ότι εισάγονται καλύτερης ποιότητος φοιτητές και τα ανωτέρω προβλήματα δεν είναι τόσο έντονα όσο στα χαμηλόβαθμα.

Εν κατακλείδι. Αυτά θα τα δείτε μετά το πανεπιστήμιο και τότε θα καταλάβετε την πραγματική διάσταση του προβλήματος. Τώρα όλοι ζουν και αναπνέουν για το πτυχίο και τη φοιτητική ζωή που το συνοδεύει.

Eπειδη εχω διαβασει και αλλες απαντησεις σου,δεν μπορω να πω οτι εχεις αδικο.
Σαφως και οταν καλεισαι να βγαλεις 19.000 μορια για να εισαχθεις καπου σημαινει οτι διαβασες.Οι εξετασεις που δινουμε για διαβασμενους κυριως(90%) και κατα 2ο για λογο για εξυπνους ειναι.
Μιλας για ατομα που εχουν μαθει να διαβαζουν.Σωστα.Ομως,ποσοι απο αυτους τα παρατουν;Ποσοι καταληγουν εν τελει να χρωστουν αρκετα μαθηματα;Ναι,ναι για αυτους με τα 19+ μιλαω.

Παμε,παρακατω.Στοιχειο νο2.Καλουμαι να βγαλω 19.000 μορια.Τα βγαζω το ερμο και παω να σπουδασω το ερμο(πλεονασμος!μην βαρατε)με συμφοιτητητες το ιδιο αξιους.Οσο αδιαβλητο ειναι το συστημα,αλλο τοσο διατρητο ειναι.Θα βρεθω να ειμαι στην ιδια θεση,να δινω τα ιδια μαθηματα με ατομα τα οποια εχουν ερθει με μεταγραφη.Κοινως,περασαν με βαση που αντιστοιχει κατα πολυ κατω απο τα δικα μου μορια.Μορια;Μα θα μου πεις αυτα δεν κρινουν ανθρωπους.Σαφως.Αλλα τοτε πως κρινεις παλι τον ανθρωπο με βαση την πολη που περασε;Το ιδιο χαζο δεν ειναι;Δηλαδη αυτος με το 14 και μεταγραφη στην αθηνα ειναι καλυτερος απο το 15 και χωρις μεταγραφη στα γιαννενα; Νταχαχ.

Τελος,θα ηθελα να μιλησω για μια μικρη κατηγορια.Ισως την πιο αξιεπαινη ακαδημαικη ομαδα(και οχι δεν ανηκω σε αυτην,για να σας προλαβω.)Αυτους που δεν ειχαν πολλα μορια.Κουτσα στραβα,με τα λιγα μορια,που συγκεντρωσαν κατορθωσαν να περασουν.Η τραγικη πλειοψηφια τους θα συνεχισει ετσι.Μια μικρη μεριδα ομως θα συνειδητοποιηθει,θα παλεψει,θα αποφοιτησει και με βαθμο.Αυτους γιατι τους τσουβαλιαζεις;

Γενικα,συμφωνω,με μερικα απο αυτα που λες.Ναι,οι καθηγητες καλουνται να ριξουν το επιπεδο.Αλλα αυτοι δεν ειναι οι ιδιοι καθηγητες που θα περασουν τον προεδρο της κομματικης παραταξης με 9,επειδη ακριβως εχει αυτη την ιδιοτητα;Κριμα,δεν ειναι να βαζει 7 σε εναν φοιτητη που ισως αξιζε πολυ παραπανω για λογους δικους του;Αυτο δεν αδικια δηλαδη;
Αυτα και αλλα τραγελαφικα φαινομενα ειναι συνηθη στα μεγαλα αστικα κεντρα και στα ακαδημαικα τους ιδρυματα.

Αρα το ποστ σου δεν αποτελει παρα μια γενικευση.Κυριως σωστη αλλα λογω των εξαιρεσεων λανθασμενη.Δεν ειναι δικαιο και σωστο να μπαινουν ολοι στο ιδιο σακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Top