Κακές σχολές 1ου πεδίου

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σε πόλη αναφέρομαι. Όχι μόρια.

Η Κομοτηνή, αυτή τη στιγμή, είναι το νο2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
κρινουν την σχολη που θα μπεισ ομωσ ...εγω απλα λεω δεν μπορει καποιοσ με λιγεσ γνωσεισ να εχει δουλεια!!!την κρητη την εφερα ωσ παραδειγμα επειδη εχω ακουσει οτι δεν την προτιμουν καθολου και εχω δει και το προγραμμα σπουδων οταν εκανα μηχανογραφικο και δεν μου κεντρισε προσωπικα το ενδιαφερον!!απλα προσπαθω να καταλαβω γιατι θεωρουν καποιοι ακομα και την χειροτερη φιλολογια καλυτερη απο τ ιστορικο και τ φπψ...!δηλαδη καποιοσ εχει τον τιτλο του φιλολογου ακομα και με πολλεσ λιγεσ γνωσεισ.ο 14.500 δεν πιστευω οτι θα ναι σωστοσ φιλολογοσ.δηλαδη καποιοσ με 12 εκθεση και 18 βιολογια ξερω εγω που θα τον κανουν να περασει στ σχολη αξιζει πιο πολυ απο καποιον με 18 εκθεση και 10 βολογια η κατι αλλο?αν θελουμε να εχουμε λιγοτερουσ φιλολογουσ ασ υπαρχει μια ισορροπια στ βαθμολογιεσ και τισ σχολεσ!!μετα μην λεμε οτι εχουμε γεμισει φιλολογουσ εφοσον περναει ακομα και το 14...μεγαλο ποσοστο των ατομων π μπηκαν με 14 σε σχολεσ η δεν τισ εχουν βγαλει η τισ εβγαλαν με τ ζορι με 5...υπαρχουν και εξαιρεσεισ βεβαια

Σ' αυτό δεν φταίνε τα παιδιά που μπαίνουν στις σχολές. Φταίει η πολιτεία που ίδρυσε σε κάθε δυνατή περιοχή σχολές που βγάζουν καθηγητές. Καταλαβαίνω τι εννοείς γιατί τα σκεφτόμουν όσα λες πέρυσι. Αλλά αφού υπάρχουν τόσες πολλές σχολές θα συμβεί και αυτό θα μπει και το 12 και το 15 και το 19 εφ' όσον γίνεται. Ένας συμμαθητής πέρασε πρώτος στο ιστορικό με 18.740 μόρια πέρυσι και η βάση ήταν κοντά στο 14. Είχε κοντά στα 5000 μόρια διαφορά από τον τελευταίο. Αλλά δεν τον νοιάζει και πολύ αφού πέρασε εκεί που ήθελε. Άμα πας με το καλό στην σχολή σου πιθανώς να μην ασχοληθείς καθόλου με αυτά τα θέματα πια. Αφού περνάς στην σχολή που σου αρέσει, κάνε ότι καλύτερο μπορείς μέσα σε αυτήν, εκμεταλλεύσου όσες γνώσεις σου προσφέρει και αργότερα όταν βγεις στην αγορά εργασίας σε 4-5 χρόνια δηλαδή σκέψου αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
τα μορια μασ βαζουν στισ σχολεσ γι αυτο τα αναφερω οχι για κανεναν αλλον λογο!!!και οταν σε προσλαμβανουν δεν ξερουν τι καθηγητησ εισαι ακομα τ μονο που κοιτανε ειναι τι τμημα τελειωσεσ και που!!!και οσο πιο καλο τμημα ειναι και ειδικα σε αθηνα και θεσσ/κη εχεισ περισσοτερεσ προοπτικεσ για νασε προσλαβουν!!αυτο παρατηρω εγω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
χαχαχα αν πουμε σε εργοδοτη φιλολογια κομοτηνησ που ειναι καλη σχολη δεν την υποτιμω αλλωστε την δηλωσα νομιζετε οτι θα μασ προσλαβει αν εχει ερθει καποιοσ μ πτυχιο απο φιλολογια αθηνασ?αυτο προσπαθω να πω!!!τισ πανελληνιεσ τισ ανεφερω για να δειξω οτι ο καθε ενασ ακομα και μ 14 περναει φιλολογοσ!!!!!!!!!!καλα τελοσ παντων μπορει εγω να τα βλεπω λαθοσ τα πραγματα παιδια

Θα σε κρατήσει λίγο καιρό να δει αν σκαμπάζεις, και, αν είσαι πιο αποδοτική από τον Αθηναίο, θα σε πάρει.
Ξεκόλλα.


τα μορια μασ βαζουν στισ σχολεσ γι αυτο τα αναφερω οχι για κανεναν αλλον λογο!!!και οταν σε προσλαμβανουν δεν ξερουν τι καθηγητησ εισαι ακομα τ μονο που κοιτανε ειναι τι τμημα τελειωσεσ και που!!!και οσο πιο καλο τμημα ειναι και ειδικα σε αθηνα και θεσσ/κη εχεισ περισσοτερεσ προοπτικεσ για νασε προσλαβουν!!αυτο παρατηρω εγω!!!

Δε σε προσλαμβάνουν τόσο απλά σε ένα φροντιστήριο! Κανείς δε δίνει τόσο εύκολα τα λεφτά «του».
Πρέπει να περάσεις από «δοκιμασίες». Εκεί θα φανείς. Τέλος.

Clear?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
καλα ρε παιδια μην με φατε αυτα που ακουγονται και που καταλαβαινω λεω!!!και εγω ψαχνομαι μην νομιζετε...απλα εκει εξω παιζονται αλλα κριτηρια για προσληψη!!!!τελοσ παντων!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
χαχαχα αν πουμε σε εργοδοτη φιλολογια κομοτηνησ που ειναι καλη σχολη δεν την υποτιμω αλλωστε την δηλωσα νομιζετε οτι θα μασ προσλαβει αν εχει ερθει καποιοσ μ πτυχιο απο φιλολογια αθηνασ?αυτο προσπαθω να πω!!!τισ πανελληνιεσ τισ ανεφερω για να δειξω οτι ο καθε ενασ ακομα και μ 14 περναει φιλολογοσ!!!!!!!!!!καλα τελοσ παντων μπορει εγω να τα βλεπω λαθοσ τα πραγματα παιδια

Βγάλε εσύ φιλολογία αθηνών με 5, να βγάλω εγώ κομοτηνής με 9 να δω ποιον θα πάρουν στα φροντιστήρια.
Στα μεγαλύτερα φροντιστήρια της Θεσσαλονίκης (Μπαχαράκης, Βακάλης, ΕΛΙΞ και άλλα πολλά) έχει πάρα πολλούς απόφοιτους απο Ιστορικά, ΦΠΨ και όχι απαραίτητα θεσσαλονίκης αλλά και κομοτηνής/ιωαννίνων. Κάνουν άψογη τη δουλειά τους, γι' αυτό έχουν αυτά τα φροντιστήρια τεράστιες επιτυχίες και μεγάλη φήμη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Θα σε κρατήσει λίγο καιρό να δει αν σκαμπάζεις, και, αν είσαι πιο αποδοτική από τον Αθηναίο, θα σε πάρει.
Ξεκόλλα.

φιλε αν εχει μια μονο θεση και ερθει απο την κρητη κ ο αλλοασ απο την αθηνα αυτο λεω...ποιον θα προτιμησει!!!δεν θα δοκιμασει θελει εναν και μονο ...βλεπωντασ το πτυχιο ανρωτιεμαι και εγω ποιον θα παρει!!!!αντε

Βγάλε εσύ φιλολογία αθηνών με 5, να βγάλω εγώ κομοτηνής με 9 να δω ποιον θα πάρουν στα φροντιστήρια.
Στα μεγαλύτερα φροντιστήρια της Θεσσαλονίκης (Μπαχαράκης, Βακάλης, ΕΛΙΞ και άλλα πολλά) έχει πάρα πολλούς απόφοιτους απο Ιστορικά, ΦΠΨ και όχι απαραίτητα θεσσαλονίκης αλλά και κομοτηνής/ιωαννίνων. Κάνουν άψογη τη δουλειά τους, γι' αυτό έχουν αυτά τα φροντιστήρια τεράστιες επιτυχίες και μεγάλη φήμη ;)

αν ισχυει αυτο που λεσ τοτε πολυ χαιρομαι!!αλλα οταν σε λενε οτι αν βγαλεισ ιστορικο η φπψ θα ερθει ο φιλολογοσ να σου φαει τη θεση πωσ νιωθεισ μετα???στ επαρχεια ισωσ που ζω υπαρχει περισσοτερη προκαταληψη ενω στ μεγαλεσ πολεισ μπορει να μην ισχυει...
εγω ξερω κοπελα που εβγαλε φιλολογια ιωαννινων με 8 και ενασ φιλολογοσ απο θεσσ με 6 πτυχιο τησ πηρε τη θεση...αυτο πωσ τ κρινετε????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
φιλε αν εχει μια μονο θεση και ερθει απο την κρητη κ ο αλλοασ απο την αθηνα αυτο λεω...ποιον θα προτιμησει!!!δεν θα δοκιμασει θελει εναν και μονο ...βλεπωντασ το πτυχιο ανρωτιεμαι και εγω ποιον θα παρει!!!!αντε

Kαλά. Με αυτό το πλευρό κοιμήσου, «φίλη».

Επιτέλους, όμως, ξεκόλλα από τα μόρια. Δε δείχνουν το ποιόν του φιλολόγου.

Α! Με τη λογική σου, να είσαι σίγουρη πως θα προτιμήσουν έναν απόφοιτο Φιλολογίας Αθηνών από έναν απόφοιτο ΦΠΨ Αθηνών.

Οι ΦΠΨάδες είναι καλοί για να πάνε σε κανένα ειδικό σχολείο, αν το συνδυάσουν με μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή.
Είναι μια έξυπνη λύση, που θα σε χώσει στο δημόσιο πολύ γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
εννοειται τ ξερω οτι θα προτιμησουν τ φιλολογο τ αθηνασ απο τ φπψ...το εχω παρατηρησει!!!δεν λεω οτι δειχνουν το ποιον του φιλολογου απλα ειναι αυτα που καθοριζουν που θα πασ...μην το ψαχνεισ υπαρχει προκαταληψη ετσι εχω δει εγω τουλαχιστον!!!τεσπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Πραγματικά, αναρωτιέμαι, γιατί κάθε φορά που θα αναφερθεί το Φ.Π.Ψ. γίνεται διαμάχη σχετικά με την θεωρητική "ιεράρχηση" των φιλολόγων.
Πάντως, προσέχω εξαιρετικά επιχειρήματα!

Βεβαίως! Η αξία του Φ.Π.Ψ. μειώνεται, καθώς οι φοιτητές διδάσκονται "λίγο απ'όλα". Διότι η ιδιότητα του φιλολόγου είναι απολύτως συγκεκριμένη, και η σφαιρική γνώση δεν είναι προσόν, είναι μειονέκτημα. Επειδή το να εμπεριέχει αρχαία, λατινικά, φιλοσοφία, λογοτεχνία, ιστορία, γλωσσολογία, παιδαγωγικά και ψυχολογία το ίδιο πρόγραμμα σπουδών είναι αδυναμία, αραιώνει τη συνοχή των γνώσεών σου, αφού, φυσικά, ο φιλόλογος εξειδικεύεται απευθείας σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο αγνοώντας την υπόλοιπη γραμματολογία.
Δεν μπορώ να διαφωνήσω.. ευστοχότατο επιχείρημα! Ξέρετε, όμως? Η "ιερή αγελάδα" του φιλολογικού έχει εξίσου "γενικό" πρόγραμμα! Ε, ναι, λοιπόν! Και στο φιλολογικό διδάσκεσαι αρχαία, λατινικά, φιλοσοφία, λογοτεχνία, ιστορία, γλωσσολογία, ψυχολογία ΚΑΙ παιδαγωγικά! Ω, ναι! Και αυτά τα.. καταραμένα παιδαγωγικά, η επιστήμη-αποτυχία που ποτέ δεν απέδωσε. Απόδειξη αυτού, και οι καθηγητές της προηγούμενης γενιάς, που επειδή ακριβώς δεν διδάχτηκαν παιδαγωγικά, με το εξαίρετο μάθημα, τους μας προσέφεραν αυτά τα ευχάριστα χρόνια και αυτό τον πλούτο ουσιαστικών γνώσεων.

Υπάρχει όμως και άλλη αποκάλυψη! Το σπουδαίο φιλολογικό, όχι μόνο κάνει όλα τα φιλολογικά μαθήματα & παιδαγωγικά, αλλά κάνει και οκτώ παιδαγωγικά. Οκτώ. Ακριβώς όσα το Φ.Π.Ψ.
Πού είναι η διαφορά? Στις κατευθύνσεις. Στους στόχους του ΕΚΠΑ συγκαταλέγεται, εκτός από την κατάρτιση ενός αξιόλογου ερευνητή-φιλόλογου, και μεταλαμπάδευση εφοδίων, ώστε ο πτυχιούχος να καταστεί ικανός να υπηρετήσει ως καθηγητής της Β'βάθμιας εκπαίδευσης. Υπάρχουν κατευθύνσεις που ασχολούνται με την έρευνα όπως η κλασική και η φιλοσοφία και άλλες που στοχεύουν στη διδασκαλία όπως τα παιδαγωγικά.

Στη συζήτηση, πάντως, με έβαλε ένα άλλο επιχείρημα που διάβασα, σχετικά με τη διδασκαλία του μαθήματος των αρχαίων στη 3η λυκείου και τις χαζό-φιλοσοφίες! Πραγματικά, ακόμη και αν ποτέ δεν έμαθε κάποιος τον λόγο που διδάσκεται αρχαία, το ότι το κάνει, είναι αρκετά σοβαρή αφορμή να το αναζητήσει μόνος του. Είναι δικαίωμα σου να μη θεωρείς τα γραπτά μνημεία αξιόλογα και να απορρίπτεις τις διδαχές της φιλοσοφίας. Αλλά μάθε, πως ο φιλόλογος δε μαθαίνει άριστα μια νεκρή γλώσσα για να βελτιώσει την ορθογραφία του και να παπαγαλίσει τύπους, αλλά για να καταστεί ικανός να αντλήσει όση περισσότερη ουσία μπορεί από αυτά τα χαζό-κείμενα.
Σχετικά με το αν κατέχει το γνωστικό επίπεδο, ένας απόφοιτος του Φ.Π.Ψ. να διδάξει τους υπερβολικά απλούς τύπους του λυκείου -που για να λέμε και την αλήθεια, θα έπρεπε να είναι προϋπόθεση για μπει σε οποιοδήποτε φιλολογικό τμήμα- ενώ για να πάρει το πτυχίο του πρέπει να κάνει αρχαιογνωσία, Ξενοφώντα, Θουκυδίδη, αττικούς ρήτορες, δραματική ποίηση, Αριστοτέλη και Πλάτωνα, Όμηρο και άλλα, θα το αφήσω ασχολίαστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Εντάξει, μην αισθάνεσαι αδικημένος που σπουδάζεις ΦΠΨ. Υπάρχουν και χειρότερα (βλ. ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων).

Έχεις πάντα την ευκαιρία για ένα δεύτερο πτυχίο.

Οk. Untroll, now.

Δε θα απαντήσω καν στα ατράνταχτα επιχειρήματά σου.
Ένα θα σου πω μόνο: Το λίγο απ'όλα δε σου προσθέτει γενικές γνώσεις. Σύγχυση σου δημιουργεί.

Θύμισέ μου πόσα μαθήματα αρχαίων (κλασικό), λατινικών (κλασικό), λογοτεχνίας κάνουν στη Φιλολογία, και πόσα στο ΦΠΨ;
Ένα μικρό δείγμα της ποιοτικής διαφοράς.


Ένας ακόμη ΦΠΨίτης που αισθάνεται αδικημένος.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Αδικημένος? Που σπουδάζω στο Φ.Π.Ψ.? Ίσως.
Το τμήμα μου σίγουρα δεν προσφέρει ένα ισχυρότατο πτυχίο. Νιώθω, όπως οι περισσότεροι, ανάγκη για ιδανικότερες συνθήκες. Τουλάχιστον, όμως, είναι το ισχυρότερο πτυχίο για τα ελληνικά δεδομένα στο αντικείμενο του, δηλαδή στη σπουδή της φιλοσοφίας. Ένα πτυχίο από το τμήμα φιλολογίας, για παράδειγμα, θα μου έκλεινε κάθε μελλοντική διέξοδο καθώς με δυσκολία ανταποκρίνεται στο γενικότερο μεταπτυχιακό φιλοσοφίας.΄

Προφανώς, δεν σπουδάζεις φιλολογία, ακόμη και ένας πρωτοετής στο Αρχαιολογικό μπορεί να συνειδητοποιήσει τη σύνδεση και τη συνέχεια των επιστημών τις οποίες θεραπεύει η σχολή μας.
Ποτέ δεν μίλησα για γενικές γνώσεις. Μίλησα για γνώσεις φιλολόγου.
Ακόμη, όμως, και να είναι όπως τα λες εσύ, δηλαδή το να ασχολείσαι με τις φιλολογικές επιστήμες προκαλεί σύγχυση και όχι συνεκτικότητα, το πράγμα δεν παύει. Αυτά τα "λίγο απ'όλα" συνθέτουν τον φιλόλογο. Αυτά τα "λίγο απ'όλα" έχουν διδαχτεί όλοι οι φιλόλογοι, ακόμη και οι φιλόλογοι του 1940-1980 που ειδικεύονταν κυρίως στις κλασικές σπουδές . Έχεις κάθε δικαίωμα να μας θεωρείς "συγχυσμένους", αλλά όχι να ακυρώσεις την επιστήμη.

Σχετικά με τα μαθήματα, και τον αριθμό τους (ποιοτική διαφορά προκύπτει από την ποσότητα? εξάλλου ποιος ιεράρχησε τα μαθήματα αξιολογικά?) υπάρχει πολύ μικρή απόκλιση στις βάσεις των προγραμμάτων σπουδών, μάλιστα τα περισσότερα τμήματα φιλολογίας έχουν λιγότερα υποχρεωτικά μαθήματα αρχαίων από το Φ.Π.Ψ. της Αθήνας. Η διαφορά έγκειται στις κατευθύνσεις. Κανένα μάθημα δεν είναι ουσιαστικότερο από το άλλο, και κανένα μάθημα δεν πρέπει να παραγκωνισθεί, το πτυχίο φιλολόγου ΑΠΑΙΤΕΙ και ΘΑ ΑΠΑΙΤΕΙ να έχεις σφαιρικές γνώσεις φιλολογίας. Ένας φοιτητής στο κλασικό γνωρίζει καλύτερα αρχαία από εμένα, ένας στο Ιστορικό έχει πολλές ευκαιρίες να μελετήσει πηγές στις οποίες εγώ δεν έχω επαφή, όπως αντίστοιχα και εκείνοι δεν έχουν εντρυφήσει στη μελέτη της φιλοσοφίας και της διανόησης. Δε νοείται, όμως, φιλόλογος που να μην έχει κλασική παιδεία, που να μην γνωρίζει φιλοσοφία που να μην έχει μελετήσει ιστορία κ.λ.π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κανένα κόμπλεξ.Θεωρώ πολύ αξιόλογες επιστήμες αυτές που διδάσκονται στη Φιλολογία.Απλά απάντησα στα περί κατώτερων και ανώτερων τμημάτων.Θεωρώ αστείο να θεωρείται κατώτερο τμήμα που βγάζει βυζαντινολόγους,Ιστορικούς της Τέχνης,Μεσαιωνολόγους και λοιπούς ερευνητές που εργάζονται στα κορυφαία ερευνητικά ιδρύματα της χώρας,σε πινακοθήκες κτλ.
Δηλαδή εσένα αν σου προτείνουν να εργαστείς σε ένα μουσείο η σε ένα σχολείο τι θα επιλέξεις;Τι είναι πιο ωραίο;
Πολύ σωστά. Σαφώς και η αρχαιολογία και η ιστορία είναι αξιόλογες επιστήμες. Αλλά ακριβώς αυτό. Ο καθένας στο είδος του. Όχι να θέλουν όλοι να γίνουν φιλόλογοι. Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο. Αυτό είναι το θέμα. Έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα -με τον διαχωρισμό των επιστημών σε διαφορετικά τμήματα- θα πρέπει να γίνεται και ο ανάλογος διαχωρισμός και στους αποφοίτους των τμημάτων αυτών. Έτσι θα πρέπει να έχουμε τον Ιστορικό, τον Αρχαιολόγο, τον Φιλόλογο (για το φπψ δε ξέρω πώς πρέπει να ονομάζονται... ή τι ακριβώς βγαίνουν...Φιλόσοφοι; Παιδαγωγοί ή Ψυχολόγοι; :worry: ας πουν οι ίδιοι καλύτερα που είναι "μέσα" και ξέρουν κάτι παραπάνω!)
Και όχι αυτό που συμβαίνει σήμερα: "Όλοι φιλόλογοι θα βγούμε παίδες!" :smoke:
Ξεδερφάκια είμαστε, όχι αδέρφια! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Το θεμα ειναι ανουσιο κατ'εμε.Συζητησεις επι συζητησεων χωρις εν τελει να βγαινει καποιο πορισμα.

Σαφως,ο καθενας θα υποστηριξει το ''σπιτι'' του.Δεν ειναι αστοχη η λαικη ρηση''Αν δεν παινεψεις το σπιτι σου,θα πεσει να σε πλακωσει''.

Απο κει και περα,το θεμιτο για μενα,δεν ειναι να αναλωνομαστε σε μια συζητηση που θα αφορα τις διαφορες των σχολων αλλα θα επικεντρωνεται στο αν οντως χρειαζεται να υπαρχουν τοσες σχολες στο ιδιο σχετικα αντικειμενο.Σε εναν κλαδο,μαλιστα,που οπως και οι περισσοτεροι χρονια τωρα παρουσιαζει χαμηλη απορροφησιμοτητα.

Και για να ληξει εδω το θεμα.Ισως πολλοι να δυσανασχετησουν,αλλα ακαδημαικα ανωτερη σχολη δεν μπορει να θεωρηθει αλλη απο το φιλολογικο.Πως να το κανουμε τωρα δηλαδη;Να λεμε οτι ολοι ισοι ειναι λογικο και δικαιο;Οχι.

Ωστοσο,αυτο,δεν σημαινει οτι καποιος με προσωπικη ενασχοληση δεν μπορει να φτασει στο τελειο επιπεδο.Αρα,ο φοιτητης του φιλολογικου εχει καποιες ευκαιριες παραπανω οχι οτι τις χρησιμοποιει παντα,συνεπως δεν ειναι καλυτερος.
Οσον αφορα στο ιστορικο αρχαιολογικο,δεν θεωρω πως υστερει ουσιαστικα απο τη φιλολογια.Αλλα δινεται μια σαφης κατευθυνση προς την ιστορια-αρχαιολογια,η οποια συνεπαγεται καποια υστερηση στα αλλα μαθηματα(νταξει,δεν ειναι κακο να υπαρχει εξειδικευση).Για μενα ,το τμημα αυτο,θα πρεπε να ενωθει με το φιλολογικο.Παρομοιας δυσκολιας ειναι.Και ας δινεται περισσοτερη εμφαση σε οποιον επιλεξει την κατευθυνση ιστορια-αρχαιαολογια μεσα στη σχολη.Ενα παρεμφερες καινουριο τμημα προσφερει 200+ νεους σπουδαστες καθε χρονο κατα μεσο ορο.Σκεφθειτε λοιπον την ωφελεια σε τοπικες κοινωνιες-οικονομια και τους λογους που μπορει να δημιουργηθηκε.

Οσο για τοο φπψ,ε πως να το κανουμε δηλαδη;Ντε και καλα να πουμε ισαξιο;Αντε καλα.Στην ιδια γειτονια μενει και αυτο με τις παραπανω σχολες αλλα σε σπιτι που νοικιαζει.Οι παραπανω επιστημες ας θεωρησουμε πως εχουν δικιες τους μονοκατοικιες.
Και εξηγω:Οταν κανεις ενα αντικειμενο δεν σημαινει οτι αυτο μπορεις να το αναλυσεις το ιδιο με τον οποιοδηποτε.Εξαρταται απο την εκταση στην οποια εχεις εμβαθυνει και γενικα την παρεχομενη θεωρητικη γνωση.
Αρα,το να επαινεις συνεχως τη μια σχολη ή την αλλη,δεν νομιζω οτι εχει καμια ουσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
κρινουν την σχολη που θα μπεισ ομωσ ...εγω απλα λεω δεν μπορει καποιοσ με λιγεσ γνωσεισ να εχει δουλεια!!!την κρητη την εφερα ωσ παραδειγμα επειδη εχω ακουσει οτι δεν την προτιμουν καθολου και εχω δει και το προγραμμα σπουδων οταν εκανα μηχανογραφικο και δεν μου κεντρισε προσωπικα το ενδιαφερον!!απλα προσπαθω να καταλαβω γιατι θεωρουν καποιοι ακομα και την χειροτερη φιλολογια καλυτερη απο τ ιστορικο και τ φπψ...!δηλαδη καποιοσ εχει τον τιτλο του φιλολογου ακομα και με πολλεσ λιγεσ γνωσεισ.ο 14.500 δεν πιστευω οτι θα ναι σωστοσ φιλολογοσ.δηλαδη καποιοσ με 12 εκθεση και 18 βιολογια ξερω εγω που θα τον κανουν να περασει στ σχολη αξιζει πιο πολυ απο καποιον με 18 εκθεση και 10 βολογια η κατι αλλο?αν θελουμε να εχουμε λιγοτερουσ φιλολογουσ ασ υπαρχει μια ισορροπια στ βαθμολογιεσ και τισ σχολεσ!!μετα μην λεμε οτι εχουμε γεμισει φιλολογουσ εφοσον περναει ακομα και το 14...μεγαλο ποσοστο των ατομων π μπηκαν με 14 σε σχολεσ η δεν τισ εχουν βγαλει η τισ εβγαλαν με τ ζορι με 5...υπαρχουν και εξαιρεσεισ βεβαια

εγω εν μερει συμφωνω με αυτο, παρ' ολο που οπως το λες ακουγεται λιγο περιεργο. Τουλαχιστον σ εμενα φαινεται οτι αυτος που στις πανελληνιες εγραψε 15000 βαριοταν να διαβασει και περασε στην επαρχια, ενω αυτος που εγραψε 19000 διαβαζε προφανως πιο συστηματικα. Εε αυτο για εμενα ειναι ενα πειστηριο επιλογης καθηγητη, και μεχρι εκει για εμενα μετρανε τα μορια...και γι αυτο θα επελεγα τον καθηγητη που περασε αθηνα αντι αυτου που περασε λ.χ. στην κομοτηνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
εγω εν μερει συμφωνω με αυτο, παρ' ολο που οπως το λες ακουγεται λιγο περιεργο. Τουλαχιστον σ εμενα φαινεται οτι αυτος που στις πανελληνιες εγραψε 15000 βαριοταν να διαβασει και περασε στην επαρχια, ενω αυτος που εγραψε 19000 διαβαζε προφανως πιο συστηματικα. Εε αυτο για εμενα ειναι ενα πειστηριο επιλογης καθηγητη, και μεχρι εκει για εμενα μετρανε τα μορια...και γι αυτο θα επελεγα τον καθηγητη που περασε αθηνα αντι αυτου που περασε λ.χ. στην κομοτηνη!

Ας υποθέσουμε οτι κάποιος διάβαζε όλη τη χρονιά και για 10 μόρια έχασε τη φιλολογία θεσσαλονίκης (βάση 17.200 περίπου) .Αμέσως κοντινότερη πόλη για να πάει; Κομοτηνή! (Βάση 14.500). Δηλαδή να πάει στην Πάτρα που έχει την 3η μεγαλύτερη βάση στην Ελλάδα;
Σκεφτείτε λίγο γμτ πριν μιλήσετε. Τέτοια χαζά διαβάζω και είναι ακόμα 11 το πρωί. Φαντάσου μέχρι το βράδυ τι άλλα θα διαβάσω εδώ :whistle::whistle::whistle:

Ο ίδιος ο ιδιοκτήτης μεγάλου φροντιστηρίου στη Θεσσαλονίκη μου είπε: "Δε με αφορά απο που θα πάρει κανείς το πτυχίο του, αρκεί να έχει μεταδοτικότητα και να κάνει σωστά τη δουλειά του, ώστε να περνάνε τα παιδιά στις σχολές που θέλουν". Εχω μια γνωστή, τελείωσε στο κλασικό στο ΑΠΘ με καλό βαθμό πτυχίου, και της έχουν φάει τη θέση άτομα απο Κρήτη/Ιωάννινα γιατί φυσικά είχαν μεγαλύτερη προϋπηρεσία και ήταν καλύτεροι στη δουλειά τους με καλύτερες σημειώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
εγω εν μερει συμφωνω με αυτο, παρ' ολο που οπως το λες ακουγεται λιγο περιεργο. Τουλαχιστον σ εμενα φαινεται οτι αυτος που στις πανελληνιες εγραψε 15000 βαριοταν να διαβασει και περασε στην επαρχια, ενω αυτος που εγραψε 19000 διαβαζε προφανως πιο συστηματικα. Εε αυτο για εμενα ειναι ενα πειστηριο επιλογης καθηγητη, και μεχρι εκει για εμενα μετρανε τα μορια...και γι αυτο θα επελεγα τον καθηγητη που περασε αθηνα αντι αυτου που περασε λ.χ. στην κομοτηνη!

Καλα με δουλευεις τωρα?Και οι δυο την ιδια σχολη δε βγαλανε?Δηλαδη αμα αυτος απο κομοτηνη εχει πτυχιο 9 και αυτος απο Αθηνα πτυχιο 5,εσυ θα παρεις της Αθηνας μονο και μονο επειδη ειναι ΑΘηνα?:wall::wall::wall::wall:

Καταρχην,τις γνωσεις πανω στην σχολη(λεω κατι προφανες αλλα οπως φαινεται ορισμενοι δεν εχουν το μυαλο να το αντιληφθουν) τις αποκτας ΜΕΣΑ στην σχολη,και οχι πριν μπεις.Αυτο με τα μορια δεν εχει καμια σημασια.

Επισης,να σου θυμησω οτι η μιση ελλαδα,επιλεγει σχολες που ειναι στον τοπο διαμονης τους,για να μην εχει ενοικια σε αλλο μερος?:confused::):):)

Αυτο ειναι ενα παραδειγμα του εκφαυλισμενου εκπαιδευτικου συστηματος,σε επιπεδο πλυσης εγκεφαλου με αυτα τα κωλομορια.:whatever::whatever::whatever::whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
@Πικάπα,

Ok. Αποφάσισε πρώτα αν θέλεις να ασχοληθείς με τη Φιλοσοφία, ή με τη Φιλολογία.

Είπα εγώ ότι δε συνδέονται αυτές οι επιστήμες μεταξύ τους; Μη μεταφράζεις τα λεγόμενά μου, όπως εσύ θέλεις.

Κάνεις ένα τραγικότατο λάθος, το λίγο απ' όλα, είπαμε, δε σου προσφέρει σφαιρική γνώση. Σου δημιουργεί σύγχυση.
Λίγο καθηγητής=καθόλου καθηγητής.

ΚΑΤ' ΕΜΕ, το ΦΠΨ είναι μια λάθος επιλογή για όποιον θέλει να γίνει φιλόλογος. Αυτό.
Γουστάρεις να γίνεις Φιλόλογος; Το θέλεις; Τράβα Φιλολογία. Τέλος.

Τα λοιπά, δε θα τα αντικρούσω, γιατί εδώ και πολλές σελίδες επαναλαμβάνονται τα ίδια αντεπίχειρα.

Έστω, πήγαινε Ιστορία-Αρχαιολογία. Πολύ πιο ενδιαφέρουσα σχολή, για εμένα, και πολύ πιο συγγενής σε αυτή της Φιλολογίας.

Enough is enough_

Η σχολή σας καταστρέφει, παρά θεραπεύει, θαρρώ.:)

Ave!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ok. Αποφάσισε πρώτα αν θέλεις να ασχοληθείς με τη Φιλοσοφία, ή με τη Φιλολογία.

Λες και το ΦΠΨ σου δινει γνωσεις φιλοσοφιας...:hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Λες και το ΦΠΨ σου δινει γνωσεις φιλοσοφιας...:hehe::hehe::hehe:

Στα λόγια μου έρχεσαι.;)

Ο ίδιος, όμως, ανέφερε ότι, όντας απόφοιτος του ΦΠΨ, έχει περισσότερες πιθανότητες να ασχοληθεί με τα παρακλάδια ή και την ίδια τη Φιλοσοφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top