Ιταλικά

Aurea

Νεοφερμένος

Η Aurea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πληροφορίες σχετικά με τις εξετάσεις για Celi μπορείτε να βρείτε στο Ιταλικό Μορφωτικό Ινστιτούτο.
(για το πρόγραμμα των εξετάσεων, past papers, τις διαδικασίες κλπ.)

https://www.iicatene.esteri.it/IIC_Atene/Menu/Imparare_Italiano/Certificazioni/

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Πληροφορίες σχετικά με τις εξετάσεις για Celi μπορείτε να βρείτε στο Ιταλικό Μορφωτικό Ινστιτούτο.
(για το πρόγραμμα των εξετάσεων, past papers, τις διαδικασίες κλπ.)

https://www.iicatene.esteri.it/IIC_Atene/Menu/Imparare_Italiano/Certificazioni/

:)

10000 ευχαριστώ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
εγώ ξέρω κάτι λίγα από την μουσική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εγώ ξέρω κάτι λίγα από την μουσική

αυτοί οι όροι στη μουσική πάντα μου τραβούσαν περισσότερο το ενδιαφέρον, όσες λέξεις και αν μάθαινα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα
ξεκινησα ιταλαικα απο ιουνη για ενα μηνα και σταματησε το φροντιστηριο λογω διακοπων και ξαναξεκιναμε παλι αλλα θα κανουμε για δυο μηνες. Μηπως ειναι ευκολο να δωσω το κρατικο β2 για τωρα νοεμβρη η οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα
ξεκινησα ιταλαικα απο ιουνη για ενα μηνα και σταματησε το φροντιστηριο λογω διακοπων και ξαναξεκιναμε παλι αλλα θα κανουμε για δυο μηνες. Μηπως ειναι ευκολο να δωσω το κρατικο β2 για τωρα νοεμβρη η οχι?

εγώ λέω όχι.. αλλά δε γνωρίζω τους ρυθμούς με τους οποίους "πάει" το φροντηστήριό σου και ούτε καν το ποσο εύκολα εσύ ο ίδιος μαθαινεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
κανουμε εντατικα μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
κανουμε εντατικα μαθηματα

Κοίτα επειδή το Β2 είναι αρκετά βασικό πτυχίο εγώ λέω να το δώσεις τον Μάιο... Με εντατικά μαθήματα θα κουραστείς εσύ ο ίδιος και δε θα μάθεις και τίποτα.. Τώρα αν τίθεται θέμα οικονομκό δώσε Νοέμβρη... Ο καθηγητής σας τι σας είπε;; Τον ρώτησες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratka

Νεοφερμένος

Ο stratka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σκεφτομαι να ξεκινησω μαθηματα ιταλικων...:hmm:
Βεβαια θα ηθελα εχω περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με:

α)τα χρονια που απαιτουνται...
β)τις εξετασεις...που προκειται να δωσει καποιος

αυτα προς το παρον...
οποιος γωριζει κατι σχετικα μ'αυτα...ας με ενημερωσει...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Σκεφτομαι να ξεκινησω μαθηματα ιταλικων...:hmm:
Βεβαια θα ηθελα εχω περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με:

α)τα χρονια που απαιτουνται...
β)τις εξετασεις...που προκειται να δωσει καποιος

αυτα προς το παρον...
οποιος γωριζει κατι σχετικα μ'αυτα...ας με ενημερωσει...;)

α) Για να δώσεις για το πτυχίο επιπέδου lower χρειάζεσαι 2 με 3 χρόνια! Εγώ τόσα έκανα, αλλά παίζει ρόλο και το φροντιστήριο και πόσο εντατικά κάνεις τα μαθήματα!
β) Υπάρχει το Κρατικό, το οποίο είναι από το Υπουργείο Παιδείας και χωρίζεται σε Α1-Α2, Β1-Β2 και Γ1( για πληροφορίες δες εδώ), το Celi (1,2,3,4,5) που είναι από το Πανεπιστήμιο της Περούτζια και είναι, κατά την γνώμη μου, πιο δύσκολο από το κρατικό, το CILS (1,2,3,4) από το Πανεπιστήμιο της Σιένα και το Diploma (Diploma di Lingua Italiana- επίπεδο B2, το Diploma Superiore Di Lingua e Cultura Italiana- επίπεδο Γ2) από το Ιταλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης.

Το επίπεδο Β2 είναι επίπεδο lower, το Γ1 είναι επίπεδο Advanced και το Γ2 είναι επίπεδο Proficiency!
Εγώ έχω δώσει μόνο το κρατικό και μόνο σε αυτό μπορώ να σε βοηθήσω! Λογικά θα υπάρχει κάποιος άλλος που να ξέρει παραπάνω για τα υπόλοιπα πτυχία!

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Σκεφτομαι να ξεκινησω μαθηματα ιταλικων...:hmm:
Βεβαια θα ηθελα εχω περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με:

α)τα χρονια που απαιτουνται...
β)τις εξετασεις...που προκειται να δωσει καποιος

αυτα προς το παρον...
οποιος γωριζει κατι σχετικα μ'αυτα...ας με ενημερωσει...;)

Τα ιταλικά σα γλώσσα, έγω από προσωπική μου εμπειρία δε θα έλεγα πως είναι μια γλώσσα παίξε γέλασε. Σε πληροφορώ πως η αγγλική είναι πολύ ευκολότερη. Εγώ κάνω από την 4η Δημοτικού, δηλ. τώρα μπαίνω στον 5ο χρόνο και θα δώσω το Νοέμβρη Γ1. Τα χρόνια που απαιτούνται είναι ανάλογα το πως εσύ θα διαβάζεις αλλά και το πόσο αργά ή γρήγορα θα παραδίδει το φροντηστήριο/καθηγήτρια.
Εξετάσεις έχουμε αυτές που αναφέρθηκαν στο παραπάνω ποστ. Το κρατικό τώρα το έχουν μην-πω-τι με τις διαβαθμισμενες εξετάσεις , δηλ. για το επίπεδο Β1-Β2 υπάρχει ΕΝΑ τεστ που πρέπει να ξεπεράσεις μία βάση για να πάρεις το καθένα. Το Celi 3 που δουλεύω λίγο τώρα και χθες έλυσα ένα τεστάκι μπορώ να σου πω πως δεν ήταν και τοοοοσο δύσκολο. Απλά είχε λίγο πιο απαιτητικό λεξιλόγιο. Αυτά!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
:hello:


παιδιά κι εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω ιταλικά (μάλλον του χρόνου) !
Phoebe πολύ κατατοπιστικό το ποστ σου για εμάς που δεν ξέρουμε :happy:
αλλά έχω ερώτηση! το celi 2 είναι επιπέδου lower; και το celi 5 είναι επιπέδου proficiency; :worry:
επίσης έχω ψάξει κάποια φροντηστήρια ιταλικών εδώ (στην αθήνα) και λένε για κάποια προγράμματα εντατικών μαθημάτων όπου σε 8 μήνες αποκτάς το celi 2 (!) κατά πόσο εφικτό μπορεί να είναι αυτό; αρκούν 8 μήνες; :hmm:τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
:hello:



παιδιά κι εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω ιταλικά (μάλλον του χρόνου) !
Phoebe πολύ κατατοπιστικό το ποστ σου για εμάς που δεν ξέρουμε :happy:
αλλά έχω ερώτηση! το celi 2 είναι επιπέδου lower; και το celi 5 είναι επιπέδου proficiency; :worry:
επίσης έχω ψάξει κάποια φροντηστήρια ιταλικών εδώ (στην αθήνα) και λένε για κάποια προγράμματα εντατικών μαθημάτων όπου σε 8 μήνες αποκτάς το celi 2 (!) κατά πόσο εφικτό μπορεί να είναι αυτό; αρκούν 8 μήνες; :hmm:τι λέτε;
Εγω προσωπικα αυτα τα φροντιστηρια "καμικαζι" τα φοβαμαι. Πως καποιος μπορει να εμπεδωσει υλη 2-3 ετων σε 8 μηνες? Δεν ξερω. Αλλωστε ποτε δεν εκανα εντατικα μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
:hello:


παιδιά κι εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω ιταλικά (μάλλον του χρόνου) !
Phoebe πολύ κατατοπιστικό το ποστ σου για εμάς που δεν ξέρουμε :happy:
αλλά έχω ερώτηση! το celi 2 είναι επιπέδου lower; και το celi 5 είναι επιπέδου proficiency; :worry:
επίσης έχω ψάξει κάποια φροντηστήρια ιταλικών εδώ (στην αθήνα) και λένε για κάποια προγράμματα εντατικών μαθημάτων όπου σε 8 μήνες αποκτάς το celi 2 (!) κατά πόσο εφικτό μπορεί να είναι αυτό; αρκούν 8 μήνες; :hmm:τι λέτε;

Να ξεκινήσεις, να ξεκινήσεις!!! Είναι πολύ ωραία γλώσσα, πολύ μελωδική και, για εμένα, πολύ ερωτική!!! :inlove::D
Άμα ξέρεις γαλλικά, θα σε βοηθήσει αρκετά! Δεν είναι δύσκολη γλώσσα, απλά δεν είναι τόσο διαδεδομένη στην χώρα μας, όπως τα αγγλικά που τα συναντάς παντού!
Το Celi 3 είναι επιπέδου lower, το Celi 4 είναι επιπέδου Advanced και το Celi 5 είναι επιπέδου Proficiency! Το Celi 5, σα πτυχίο, είναι πιο δύσκολο από το αντίστοιχο των αγγλικών, αφού απαιτεί λογοτεχνικές γνώσεις! Γενικά πιστεύω οτι λίγοι το δίνουν, σχετικά με άλλες γλώσσες!

Γενικά αυτά τα φροντιστήρια τα φοβάμαι λίγο, όπως είπε και η danai-elpida, όπου ακούς πολλά κεράσια...! Δεν υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος για να τα αφομοιώσεις, θα πρέπει να είσαι 100% εκεί, αφού δεν θα έχεις την κατάλληλη εξοικείωση από πριν και λογικά θα σου τρώει περισσότερο χρόνο μέσα στην βδομάδα! Για το Celi 2 μπορεί, δεν ξέρω, ο χρόνος αυτός να είναι υπεραρκετός, αλλά αξίζει να δώσεις τα λεφτά σου και το χρόνο σου για ένα πτυχίο, που είναι κατώτερο του lower;
Εγώ δεν θα το έκανα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Έλενα, κι εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις τα ιταλικά. Είναι μια ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ γλώσσα...
Τώρα γι'αυτό που ρωτάς, από προσωπική πείρα, πιστεύω ότι τα 2 χρόνια είναι κατάλληλα για να δώσεις b2/celi3. Εμένα με βοήθησαν πολύ και τα γαλλικά αλλά ξέρω άλλα άτομα που άρχισαν από το μηδέν ότι μέσα σ'αυτά τα 2 χρόνια πήρανε το β2. Απ'την άλλη βέβαια είναι και το προσωπικό διάβασμα που θα κάνεις, και ακόμα και με ένα φροντηστήριο 'καμικάζι' που σε πάει τρέχοντας και πιθανόν παραλείπει ορισμένα πραγματάκια αν ψάχνεσαι από μόνη σου δεν θα έχεις πρόβλημα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! :)

Phoebe, Έφη και εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ! τη βρήσκω κ εγώ πολύ ερωτική και όμορφη γλώσσα! :redface: :rolleyes: πάντα ήθελα να πάω να μάθω αλλά δυστυχώς μέχρι τώρα δεν έβρησκα χρόνο...:worry: θα ξεκινήσω σίγουρα! ! ! :D

Phoebe έχεις δίκιο ότι ίσως να μην αξίζει το celi 2 αφού είναι κατώτερο του lower απλά το σκεφτόμουν ως αποδεικτικό (ότι ξέρω λίγα ιταλικά) για το μεταπτυχιακό! :worry:
ωστόσο κ εμένα μου φαίνεται πολύ μικρό το χρονικό διάστημα των 8 μηνών για να αφομιώσεις τόσα πράγματα...έχετε δίκιο! δεν ξέρω...αν αποφασίσω θα σας πω! :clapup:

ααα! γαλλικά δεν ξέρω δυστυχώς...:worry: (είχα ασχοληθεί με γερμανικά...) αλλά πιστεύω να τα καταφέρω ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Εγώ γράφτηκα σε φροντιστήριο ιταλικών στη Θεσσαλονίκη, φέτος θα δώσω αν θέλω το Β1 και του χρόνου το Β2. Βέβαια θα σκάσω συνολικά 890+940= 1830€ γι'αυτά τα 2 χρόνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
και εγω πρεπει να ψαξω για φροντιστηριο ιταλικων στη λαρισαααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cugie

Νεοφερμένος

Η Cugie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
εγώ λέω να πάρω ιταλικά ως ξενόγλωσσο στο πανεπιστήμιο...ξέρει κανείς αν κάνουν δουλειά και αρκούν?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Καποιος που ξερει Ισπανικα, μπορει μεσα σε 1-2 χρονια να μαθει και Ιταλικα? :) Συγγνωμη για την σχετικα ακυρη παρεμβαση :$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top