Ιταλικά

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
να μάθεις μονη δε νομίζω... πάντως εγω προσωπικα όταν ημουν 4η δημοτικου και ξεκινησα εκανα ενα βιβλίο al circo(στο τσιρκο) λεγόταν... τώρα για να πας σε progetto κλπ κλπ όχι ακόμη... μονη δε νομιζω να τα καταφέρεις:( μπορείς να ακους ραδιοφωνο radioitalia.it ή rai.it οτιδήποτε άλλο πόσταρε εδώ;);)
γιατι ολοι με περνανε για κοριτσι ρε παιδια?:hmm: τζον λεει το ονομα μου τελοςπαντων:P δηλαδη με βιβλια απο βιβλιοπωλειο και πληροφοριες απο ιντερνετ δυσκολα??θελω βασικες γνωσεις για αρχη οχι για πτυχια κ.λ.π
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
γιατι ολοι με περνανε για κοριτσι ρε παιδια?:hmm: τζον λεει το ονομα μου τελοςπαντων:P δηλαδη με βιβλια απο βιβλιοπωλειο και πληροφοριες απο ιντερνετ δυσκολα??θελω βασικες γνωσεις για αρχη οχι για πτυχια κ.λ.π
συγγνώμη:redface::redface: τέλος πάντων για κοίτα αυτή την ιστοσελίδα https://www.learnalanguage.com/ και γενικά κάνε αναζητήσεις στο Διαδίκτυο και θα βρεις κάποια site όπου να μαθαίνεις βασικά πράγματα ;) τώρα όσο για τα βιβλία πιστεύω θα χρειαστείς κι ένα καθηγητή για να μπορέσεις να αποκομίσεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ από το βιβλίο! τώρα αν σου αρέσουν τόσο πολύ ξεκίνα μαθήματα από το Σεπτέμβρη;) πάντως εγώ θα σε ενθάρρυνα να μάθεις ισπανικά παρά ιταλικά αν και αυτές οι γλώσσσες είναι πανομοιώτυπες και όταν τελειώσεις τα ιταλικά σου όπως κι εγώ μπορείς να κάνεις ισπανικά(που θα σε πάρουν 1-2 χρόνια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
συγγνώμη:redface::redface: τέλος πάντων για κοίτα αυτή την ιστοσελίδα https://www.learnalanguage.com/ και γενικά κάνε αναζητήσεις στο Διαδίκτυο και θα βρεις κάποια site όπου να μαθαίνεις βασικά πράγματα ;) τώρα όσο για τα βιβλία πιστεύω θα χρειαστείς κι ένα καθηγητή για να μπορέσεις να αποκομίσεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ από το βιβλίο! τώρα αν σου αρέσουν τόσο πολύ ξεκίνα μαθήματα από το Σεπτέμβρη;) πάντως εγώ θα σε ενθάρρυνα να μάθεις ισπανικά παρά ιταλικά αν και αυτές οι γλώσσσες είναι πανομοιώτυπες και όταν τελειώσεις τα ιταλικά σου όπως κι εγώ μπορείς να κάνεις ισπανικά(που θα σε πάρουν 1-2 χρόνια)
H αληθεια ειναι οτι και εγω προτιμω ισπανικα:P για φροντιστηριο τωρα δυσκολα γιατι με το καλο θα παω φοιτητης και τα εξοδα θα ειναι αρκετα για να επιβαρυνω τους δικους μου με καθηγητη:( ευχαριστω για τις πληροφοριες ισως οταν κατεβω σαλονικη να παω και σε καποιο μεγαλο βιβλιοπωλειο να μου πουνε κατι θα ξερουν και αυτοι

πολυ ενδιαφερουσα η σελιδα και εχει παρα πολλα απο οτι βλεπω αλλα απο πλευρα προφορας?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
H αληθεια ειναι οτι και εγω προτιμω ισπανικα:P για φροντιστηριο τωρα δυσκολα γιατι με το καλο θα παω φοιτητης και τα εξοδα θα ειναι αρκετα για να επιβαρυνω τους δικους μου με καθηγητη:( ευχαριστω για τις πληροφοριες ισως οταν κατεβω σαλονικη να παω και σε καποιο μεγαλο βιβλιοπωλειο να μου πουνε κατι θα ξερουν και αυτοιπολυ ενδιαφερουσα η σελιδα και εχει παρα πολλα απο οτι βλεπω αλλα απο πλευρα προφορας?:worry:
δε νομίζω πως υπάρχει ιδιαίτερη προφορά! είναι μεσογειακή γλώσσα και μιλιέται όπως τα ελληνικά απλά ειναι κάπως πιο τραγουδιάρα:P:Pξεκινα μαθε ακου ραδιοφωνο και μαθαίνεται και αυτη:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εγώ πάντως την ιταλική γλώσσα τη θεωρώ αρκετά εύκολη και απλή, ειδικά το λεξιλόγιο που σε αρκετές περιπτώσεις αν ξέρεις έστω και αγγλικά καταλαβαίνεις το νόημα;). Εγώ τα έχω μάθει μόνος μου, κυρίως από την τηλεόραση και το ιντερνετ αλλά και από γνωστούς που ζουν στην Ιταλία. Πιστεύω πως και μόνος σου αν προσπαθήσεις, όπως και με οποιαδήποτε άλλη γλώσσα, θα μπορείς να φτάσεις σε ικανοποιητικό επίπεδο, να μιλάς και να καταλαβαίνεις έστω τα βασικά. Αν όμως θέλεις να φτάσεις σε προχωρημένο επίπεδο, δηλαδή πτυχία κτλ, νομίζω πως ο δάσκαλος θα είναι αναγκαίος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Μπορεις να μαθεις τα βασικα Ιταλικα με μια μεθοδο διδασκαλιας. Σε καποιες βιβλιοθηκες υπαρχουν υλικα (κασετες και βιβλια) που μπορεις να πας να δανειστεις και να παρακολουθησεις δωρεαν. Εαν κατεβεις στο Κεντρο σε παλαιοπωλεια θα βρεις σιγουρα καποιο καλο λεξικο σε καλη τιμη. Αυτο βεβαια το βρισκεις και σε ενα κεντρικο βιβλιοπωλειο. Στο ιταλικο ινστιτουτο υπαρχει τεραστια βιβλιοθηκη με ιταλικα βιβλια που μπορεις να κανεις φωτοτυπιες. Υπαρχουν παρα πολλες ιδεες. Και δωρεαν online μαθηματα με διαλογους απο ιταλους. Η προφορα ειναι ενα μεγαλο θεμα. Ειναι σημαντικο να κανεις καποια μαθηματα....Το καλοκαιρι μπορεις να πας στο Πανεπιστημιο και να ρωτησεις για τα ταχυριθμα μαθηματα που κανουν ,που ειναι οικονομικα.
Το παν ειναι να εχεις πειθαρχια και κινητρο για να τα μαθεις.
Τελος παντων ειναι πολυ μεγαλη συζητηση αυτο.....για να το αναλυσω σε λιγες σειρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Παληα υπηρχε ενα βιβλιο που λεγοταν "Ιταλικα ανευ διδασκαλου" αν το βρεις ειναι αρκετα καλο για να μαθεις τα βασικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια..λεω αυριο να παω στο φροντιστηριο που εκανα αγγλικα και γερμανικα εδω στ ναουσα και να ρωτησω την κοπελα που κανει Ιταλικα να μου προτειενει καποια βιβλια για αρχη και βλεπουμε...ημουν αναμεσα σε ιταλικα και ισπανικα αλλα λεω να αρχισω ιταλικα προς το παρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Πιο εύκολα τα ιταλικά από τα ισπανικά.Μόνος σου όμως δύσκολο να μάθεις γιατί παρ'όλο που τα ιταλικά είναι γενικά εύκολη γλώσσα έχουν πολλά σημεία που μόνος σου δεν θα τα κατανοήσεις πολύ καλά.Υπάρχει ένα βιβλίο όπου μάθαινες ιταλικά μόνος.Εγώ είχα πάρει το αντίστοιχο στα ισπανικά και γνωρίζοντας ήδη ιταλικά κατάφερα να φτάσω σε αρκετά καλό επίπεδο.Είχε όλη τη γραμματική,λεξιλόγειο,κείμενα,ασκήσεις κλπ.Το ιταλικό δεν το είχα δει αλλά αν σκοπεύεις να αγοράσεις κάτι σου το προτείνω γιατί με τα progretto δύσκολο να τα καταφέρεις μόνος σου.
https://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=70103
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
H Iταλια ειναι διπλα οποτε εαν μιλας ιταλικα σιγουρα μπορεις να ταξιδεψεις ή να σπουδασεις εκει. Ειναι σημαντικο κινητρο αυτο για καποιον.
Τα ισπανικα απο την αλλη ειναι γλωσσα πιο διεθνης και τα μιλαει μεγαλυτερο μερος πληθυσμου. Αν μαθεις Ιταλικα θα σου ειναι ευκολο μετα να μαθεις Ισπανικα γιατι εχουν πολλα κοινα στοιχεια.
Τα progetto ειναι πολυ καλα βιβλια οντως αν και εγω εχω τις πιο παλιες εκδοσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
και εγω κανω το progetto italiano 1 και εκανα για ενα μηνα φροντιστηριο υπερεντατικα μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poutingas

Νεοφερμένος

Ο poutingas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ριξε μια ματια στο https://www.sbs-studies.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Παιδιά εγω φετος θα δώσω celi 3 αφου δεν καταφερα να παρω το Β2 κρατικο. Είναι εύκολο ή δύσκολο το celi?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaghelis68

Νεοφερμένος

Ο Vaghelis68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αν δεν καταφερες να περασεις το κρατικο, ουτε για αστειο μην επιχειρησεις το celi 3, θα δωσεις χωρις λογο 110 ευρω.. ισως θα μπορουσες να δοκιμαζες το dante alighieri, που περιπου ειναι ιδιας δυσκολιας με το κρατικο..

Iταλικά από 8 ευρώ από ελληνοϊταλό καθηγητή
(πτυχιούχο στην Ιταλία) με 20ετή πείρα για όλα
τα επίπεδα & εράσμους, πτυχίο σε 10-12 μήνες
κι ακόμα φθηνότερα για γκρουπ 2-3 ατόμων!
Κέντρο-ανατολικά
6997763800
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αν δεν καταφερες να περασεις το κρατικο, ουτε για αστειο μην επιχειρησεις το celi 3, θα δωσεις χωρις λογο 110 ευρω.. ισως θα μπορουσες να δοκιμαζες το dante alighieri, που περιπου ειναι ιδιας δυσκολιας με το κρατικο..

Εεε εγώ έκανα προετοιμασία με κρατικά παστ πεπερς του Γ1 και εβγαζα ποσοστό πάνω από 70%.. Τώρα πως με κόψαν στο κρατικό φέτος μόνο το υπουργείο ξερει.. Για αυτό σκέφτηκα να δώσω celi 3.. Και στο Β2 κρατικό φετος για 6μοναδες κόπηκα:mad::mad: Δε νομίζω να είναι τόσο δύσκολο.. Εγά που του έριξα μια ματια το βρήκα σχετικά εύκολο και λάτρεψα τη δομή του:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaghelis68

Νεοφερμένος

Ο Vaghelis68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το κρατικό έχει μια συνολική βαθμολογία ενιαία, οπότε και να έγραψες άριστα στα γραπτα, (που δεν έγραψες αφού έβγαλες 54 συνολικά) αν δεν άνοιξες το στομα σου στα προφορικά δεν ειχες ελπιδες.. επειτα, το 54 σαν βαθμολογια για το Β2 ειναι παρα πολυ χαμηλη, αν ησουν οριακα δηλ στο 58-59 θα υποτιθετο πως εχεις καποιες ελπιδες θεωρητικα παντα και για το celi..το οποιο εχει πολλη γραμματικη, εκθεση ιδεων με αναπτυξη και προφορικα σαφως αρκετα απαιτητικα, περισσοτερο από οποιοδηποτε άλλο πτυχιο των ιταλικων, αφου ειναι το επισημο ιταλικο πτυχιο που εκδιδεται απο ιταλικα πανεπιστημια.. εν ολιγοις, με 54 στο κρατικο, ξεχνα το celi προς το παρον οσα προηγουμενα θεματα κι αν κανεις.. Το συγκεκριμενο πτυχιο πιστοποιει αληθινη γνωση ιταλικων γι' αυτο και ειναι δυσκολο, αντιστοιχει στο αγγλικο του Κέμπριτζ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Το κρατικό έχει μια συνολική βαθμολογία ενιαία, οπότε και να έγραψες άριστα στα γραπτα, (που δεν έγραψες αφού έβγαλες 54 συνολικά) αν δεν άνοιξες το στομα σου στα προφορικά δεν ειχες ελπιδες.. επειτα, το 54 σαν βαθμολογια για το Β2 ειναι παρα πολυ χαμηλη, αν ησουν οριακα δηλ στο 58-59 θα υποτιθετο πως εχεις καποιες ελπιδες θεωρητικα παντα και για το celi..το οποιο εχει πολλη γραμματικη, εκθεση ιδεων με αναπτυξη και προφορικα σαφως αρκετα απαιτητικα, περισσοτερο από οποιοδηποτε άλλο πτυχιο των ιταλικων, αφου ειναι το επισημο ιταλικο πτυχιο που εκδιδεται απο ιταλικα πανεπιστημια.. εν ολιγοις, με 54 στο κρατικο, ξεχνα το celi προς το παρον οσα προηγουμενα θεματα κι αν κανεις.. Το συγκεκριμενο πτυχιο πιστοποιει αληθινη γνωση ιταλικων γι' αυτο και ειναι δυσκολο, αντιστοιχει στο αγγλικο του Κέμπριτζ..

Τα γραπτά μου πάντα ήταν 80% και άνω.. Φέτος έγινε ότι και με το Κέμπριτζ που εδωσα.. Ενώ είμαι πολυ΄καλός στα γραπτά δεν έγραψα καλα.. Γιατί και να το πάρουμε αλλιώς αν δεν ήμουν καλος θα έγραφα στα παστ πεπερς του Γ1 πανω απο 70% ? Επίσης τα πτυχία πιστοποιούν μία συγκεκριμένη χρονική στιγμη που μπορεί και να μην εισαι καλα.. Φέτος πχ στις εκθέσεις του κρατικού δε σήκωσα κεφάλι... Είχα αγχωθει για το ποτε θα προλαβω 4 εκθεσεις και στην τελευταια με το αρθρο ενω ηταν μια χαρα ήθελα να γράψω τη λέξη εμπιστοσυνη (fiducia) και έγραψα την αντ'ιθετη (sfiducia)

Βοήθεια! Πρέπει να έχω χάσει το καρτελάκι υποψηφίου απο τις εξετασεις ΚΠγ πώς θα μπορεσω να παρω το πτυχίο μου;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Τα γραπτά μου πάντα ήταν 80% και άνω.. Φέτος έγινε ότι και με το Κέμπριτζ που εδωσα.. Ενώ είμαι πολυ΄καλός στα γραπτά δεν έγραψα καλα.. Γιατί και να το πάρουμε αλλιώς αν δεν ήμουν καλος θα έγραφα στα παστ πεπερς του Γ1 πανω απο 70% ? Επίσης τα πτυχία πιστοποιούν μία συγκεκριμένη χρονική στιγμη που μπορεί και να μην εισαι καλα.. Φέτος πχ στις εκθέσεις του κρατικού δε σήκωσα κεφάλι... Είχα αγχωθει για το ποτε θα προλαβω 4 εκθεσεις και στην τελευταια με το αρθρο ενω ηταν μια χαρα ήθελα να γράψω τη λέξη εμπιστοσυνη (fiducia) και έγραψα την αντ'ιθετη (sfiducia)

Βοήθεια! Πρέπει να έχω χάσει το καρτελάκι υποψηφίου απο τις εξετασεις ΚΠγ πώς θα μπορεσω να παρω το πτυχίο μου;;
αρχικα,θα ηθελα να πω οτι αν κανεις μαθηματα,γιατι να μην δωσεις για celi?δεν το καταλαβαινω αυτο.... καλυτερα να μην ξαναδωσεις κρατικο αλλα να αφοσιωθεις στο celi η' τουλαχιστον αν θες κρατικο δωσε το παλι αλλα μην παραλειψεις το celi.δευτερον,νομιζω οτι και μια ταυτοτητα αρκει για να παρεις το πτυχιο σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
αρχικα,θα ηθελα να πω οτι αν κανεις μαθηματα,γιατι να μην δωσεις για celi?δεν το καταλαβαινω αυτο.... καλυτερα να μην ξαναδωσεις κρατικο αλλα να αφοσιωθεις στο celi η' τουλαχιστον αν θες κρατικο δωσε το παλι αλλα μην παραλειψεις το celi.δευτερον,νομιζω οτι και μια ταυτοτητα αρκει για να παρεις το πτυχιο σου.:)

φετος θα αφοσιωθω με το celi 3 .. Κρατικο μην ξαναδω μπροστα μου.. Το celi θα μου ειναι εξαιρετικα χρησιμο γιατι θελω να μεταναστευσω(οταν μεγαλωσω αλλα καλυτερα να τα εχω απο τωρα) ααα παλι καλα, αν γινετε και με ταυτοτητα.. Ευχαριστώ! Άσχετο αλλά δεν υπάρχει κανένα θεμα με ενημερωση για το Celi. Ενδιαφέρονται κι άλλοι; Αξίζει να ανοίξω νέο θεμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
φετος θα αφοσιωθω με το celi 3 .. Κρατικο μην ξαναδω μπροστα μου.. Το celi θα μου ειναι εξαιρετικα χρησιμο γιατι θελω να μεταναστευσω(οταν μεγαλωσω αλλα καλυτερα να τα εχω απο τωρα) ααα παλι καλα, αν γινετε και με ταυτοτητα.. Ευχαριστώ! Άσχετο αλλά δεν υπάρχει κανένα θεμα με ενημερωση για το Celi. Ενδιαφέρονται κι άλλοι; Αξίζει να ανοίξω νέο θεμα;
ανοιξε τοτε!παντως για αυτο με την ταυτοτητα δεν πολυειμαι σιγουρος,θα το ψαξω και θα σου πω!

Oι επιτυχόντες θα μπορούν να παραλαμβάνουν τα πιστοποιητικά τους από τις Διευθύνσεις/Γραφεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, όπου είχαν υποβάλει την αίτηση συμμετοχής στις εξετάσεις, κατά το τέλος Σεπτεμβρίου 2011, έχοντας μαζί τους το δελτίο εξεταζομένου ή το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top