4η γλώσσα

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Εγώ πάντως τα γερμανικά τα θεωρώ σημαντική γλώσσα λόγω του εμπορίου (όπως + τα αράβικα).

Αντίθετα τα γαλλικά τα θεωρώ περισσότερο λογοτεχνική ή καλλιτεχνική γλώσσα! :hmm:
δεν εχεις αδικο αλλα η γαλλικη παει καλα και εμπορικα μπορω να πω, οχι βεβαια σαν τα γερμανικα!σκεψου ομως οτι στην λογοτεχνια,σε επιστημες οπως η νομικη,και αλλες οπως η αρχιτεκτονικη,βασιλευει και βεβαια οι συνολικοι ομιλητες της δεν συγκρινονται με τα γερμανικα ουτε για αστειο!

Κάτι λιγα... Έχω κάνει 3 χρονάκια... ;)
εχεις παρει κανενα πτυχιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
δεν εχεις αδικο αλλα η γαλλικη παει καλα και εμπορικα μπορω να πω, οχι βεβαια σαν τα γερμανικα!σκεψου ομως οτι στην λογοτεχνια,σε επιστημες οπως η νομικη,και αλλες οπως η αρχιτεκτονικη,βασιλευει και βεβαια οι συνολικοι ομιλητες της δεν συγκρινονται με τα γερμανικα ουτε για αστειο!

Α ναι? Ποτέ δεν με ενδιέφεραν τέτοιου είδους επιστήμες γι'αυτό δεν το γνωρίζω!

Εγώ βάζω Γερμανικά/Γαλλικά 2 θέση!Δεν μπορω να διαλέξω κάποιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
εχεις παρει κανενα πτυχιο?

Ήτανε να δώσω πέρισυ αλλά τα 'κοψα λόγω του ότι έπρεπε να δώσω βαρύτητα στο πτυχίο των αγγλικών... :/:

Α ναι? Ποτέ δεν με ενδιέφεραν τέτοιου είδους επιστήμες γι'αυτό δεν το γνωρίζω!

Εγώ βάζω Γερμανικά/Γαλλικά 2 θέση!Δεν μπορω να διαλέξω κάποιο.

Πώς τα μπορείς τα γερμανικά;! :P Μπορώ να πω πως τα σιχαίνομαι ολοένα και περισσότερο κάθε νέα φορά που τ' ακούω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Α ναι? Ποτέ δεν με ενδιέφεραν τέτοιου είδους επιστήμες γι'αυτό δεν το γνωρίζω!

Εγώ βάζω Γερμανικά/Γαλλικά 2 θέση!Δεν μπορω να διαλέξω κάποιο.
μωρε πολυ καλα ειναι και τα γερμανικα αν και δεν μου αρεσουν τοσο πολυ ακουστικα!δεν σου ειπα οτι την θεωρω αχρηστη!ισα ισα την εβαλα 5 θεση!ειναι πραγματι μια χρησιμη γλωσσα!δεν το συζηταμε και ειναι μαγκας οποιος καταφερει να παρει γ1 και πανω σε αυτη την γλωσσα!

Πώς τα μπορείς τα γερμανικά;! :P Μπορώ να πω πως τα σιχαίνομαι ολοένα και περισσότερο κάθε νέα φορά που τ' ακούω! :P
ειναι πολυ περιεργη γλωσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Πώς τα μπορείς τα γερμανικά;! :P Μπορώ να πω πως τα σιχαίνομαι ολοένα και περισσότερο κάθε νέα φορά που τ' ακούω! :P


μωρε πολυ καλα ειναι και τα γερμανικα αν και δεν μου αρεσουν τοσο πολυ ακουστικα!δεν σου ειπα οτι την θεωρω αχρηστη!ισα ισα την εβαλα 5 θεση!ειναι πραγματι μια χρησιμη γλωσσα!δεν το συζηταμε και ειναι μαγκας οποιος καταφερει να παρει γ1 και πανω σε αυτη την γλωσσα!

Αχ όχι τα αγαπώώώώώώώώώώώ.Έχω Β2 + μόλις τελειώσω το λύκειο θα συνεχίσω.
Με τα γερμανικά άρχισα να έχω τρέλα λόγω Tokio Hotel που άκουγα κάποτε :redface:
Μετά ήταν ένα κομμάτι της ζωής μου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Αχ όχι τα αγαπώώώώώώώώώώώ.Έχω Β2 + μόλις τελειώσω το λύκειο θα συνεχίσω.
Με τα γερμανικά άρχισα να έχω τρέλα λόγω Tokio Hotel που άκουγα κάποτε :redface:
Μετά ήταν ένα κομμάτι της ζωής μου.


Tokio hotel;;;;;;; :knife: Μόνο και μόνο γι' αυτούς η γερμανική είναι μία απ' τις χειρότερες γλώσσες στην ιεραρχία μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
χχαχαχαχ για τους τοκιο χοτελ ολα????????οπως και να εχει δεν εχασες!εμαθες μια δυσκολη γλωσσα σε ενα καλο επιπεδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Tokio hotel;;;;;;; :knife: Μόνο και μόνο γι' αυτούς η γερμανική είναι μία απ' τις χειρότερες γλώσσες στην ιεραρχία μου :P
χχαχαχαχ για τους τοκιο χοτελ ολα????????οπως και να εχει δεν εχασες!εμαθες μια δυσκολη γλωσσα σε ενα καλο επιπεδο!

Βαρέστε ελεύθερα παιδιά! :P
Ήμουν μικρή δεν ήξερα!
Αλλά από τα τραγούδια τους έμαθα πολλά, όπως προφορά που θεωρείται δύσκολη για όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ντάξει να έχει κάποιος τρέλα με τα Γερμανικά και να ακούει Rammstein,να το καταλάβω.

Τοkio Hotel όμως? Ως κι εγώ έχω βγεί έξω από τα ρούχα μου για να κάνω τέτοιο πόστ. :P

Πέρα από την πλάκα,στην topic-starter,προτείνω να πάει να μάθει Γερμανικά,δαγκωτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Βαρέστε ελεύθερα παιδιά! :P
Ήμουν μικρή δεν ήξερα!
Αλλά από τα τραγούδια τους έμαθα πολλά, όπως προφορά που θεωρείται δύσκολη για όλους!

Έκαναν κι ένα καλό οι άθλιοι! :P Δηλαδή η προφορα σου είναι tokiohotelικη τώρα; αμα είναι πες για να μην πάρω... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ντάξει να έχει κάποιος τρέλα με τα Γερμανικά και να ακούει Rammstein,να το καταλάβω.

Τοkio Hotel όμως? Ως κι εγώ έχω βγεί έξω από τα ρούχα μου για να κάνω τέτοιο πόστ. :P

Ήταν μία μόδα.Τίποτα παραπάνω!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Ντάξει να έχει κάποιος τρέλα με τα Γερμανικά και να ακούει Rammstein,να το καταλάβω.

Τοkio Hotel όμως? Ως κι εγώ έχω βγεί έξω από τα ρούχα μου για να κάνω τέτοιο πόστ. :P

Πέρα από την πλάκα,στην topic-starter,προτείνω να πάει να μάθει Γερμανικά,δαγκωτό.

+1 για σένα Λενιώ αλλά μόνο στις πρώτες 2 σειρες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
και για 6 θεση,πορτογαλλικα δαγκωτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Έκαναν κι ένα καλό οι άθλιοι! :P Δηλαδή η προφορα σου είναι tokiohotelικη τώρα; αμα είναι πες για να μην πάρω... :P

Δεν μιλάω σαν αδερφή (Bill). Aπλά έμαθα τη σωστή προφορά των λέξεων!Κάτι που ένα βιβλίο δεν μπορεί να σου διδάξει! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εγω παντως προτιμω την προφορα των ραμστεειν ασχετα αν σιχαινομαι αυτο το ειδος!η γερμανικη ειναι μια αγρια γλωσσα και οταν πας να την κανεις γλυκια δεν ακουγεται καθολου καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Δεν μιλάω σαν αδερφή (Bill). Aπλά έμαθα τη σωστή προφορά των λέξεων!Κάτι που ένα βιβλίο δεν μπορεί να σου διδάξει! ;)
Τώρα αυτός ο Βασιλάκης πρέπει να 'ναι αυτός ο βλάκας που τραγουδάει ε; :P
Νταξ αν αποκόμισες κάτι σωστό από δαύτους είσαι κομπλέ;) και γω από τα τραγούδια και τις ταινίες έμαθα να μιλαώ καλα αγγλικα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
εγω παντως προτιμω την προφορα των ραμστεειν ασχετα αν σιχαινομαι αυτο το ειδος!η γερμανικη ειναι μια αγρια γλωσσα και οταν πας να την κανεις γλυκια δεν ακουγεται καθολου καλα!
Τώρα αυτός ο Βασιλάκης πρέπει να 'ναι αυτός ο βλάκας που τραγουδάει ε; :P
Νταξ αν αποκόμισες κάτι σωστό από δαύτους είσαι κομπλέ;) και γω από τα τραγούδια και τις ταινίες έμαθα να μιλαώ καλα αγγλικα... ;)
Πιστεύω πως η μουσική (+ οτιδήποτε ακουστικό) σε βοηθάει για να αγαπήσεις μία γλώσσα!+άσε που την καταλαβαίνεις + καλύτερα! ;)




(αλήθεια που ειναι οι Tokio τώρα? :hmm: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.

coco :D

Νεοφερμένος

Η coco :D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα! :)

Είμαι μαθήτρια της 1ης Λυκείου και έχω σε επίπεδο Γ2 Αγγλικά και Γαλλικά. Πέρυσι άρχισα ιταλικά και σκοπεύω φέτος το Μάιο να πάρω το Β2 και τέλος. :P

Θα ήθελα να μάθω και μία τέταρτη όχι βέβαια μέσα στο λύκειο γιατί ομολογουμένως θα έχω πολύ διάβασμα αλλά αργότερα στο πανεπιστήμιο με την προοπτική να δουλέψω και να μείνω στο εξωτερικό.

Ποια γλώσσα νομίζετε ότι θα είναι η γλώσσα του μέλλοντος; Ακούω για κινέζικα αλλά πρέπει να είναι πάρα πολύ δύσκολη γλώσσα. έπειτα, μου λένε ότι η Γερμανία είναι η δυνατή χώρα όλης της Ευρώπης με βιομηχανία και ασύγκριτη οικονομία. Έπειτα, με προσελκύουν και τα ρώσικα αλλά δεν ξέρω σχεδόν τίποτα περί αυτής της γλώσσας. Τέλος, νομίζετε ότι αν επιλέξω τα ισπανικά (επειδή με ιταλικά-γαλλικά θα μου φαίνονται εύκολα :worry:) θα έχω ένα γερό χαρτί για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Ξέρω είναι ίσως λίγο νωρίς αλλά θέλω να βάλω από τώρα τους στόχους μου και γιατί όχι να το ψάξω και μέσω e-learning,
Ποια είναι η άποψή σας;

Εξαρτάται το επάγγελμα που θέλεις να κάνεις ... Για παράδειγμα αν θέλεις να ασχοληθείς με τα οικονομικά καλύτερα να μάθεις κινέζικα ( μέλλουσα ισχυρότερη οικονομική δύναμη) .. ΑΑΑ και είναι μύθος αυτό που λένε για τα κινέζικα ... η δυσκολότερη γλώσσα είναι τα ελληνικά , οπότε αφού έμαθες ελληνικά δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Αν σπουδάσεις αρχιτεκτονική ή πολιτικός μηχανικός τότε διάλεξε ιταλικά ή ισπανικά
κλπ κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
σου προτεινω γερμανικα γιατι εχει πολλες προοπτικες για σπουδες
επισης η προφορα ειναι αρκετα ευκολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top