Σχολή και περιοχή

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Μια ερώτηση για όσους είναι ήδη φοιτητές και για αυτούς που θα γίνουν σε λίγο καιρό. Στοχεύετε σε μια σχολή που να είναι στην περιοχή που μένετε ή κοντά τέλος πάντων; Και αν περάσετε με το καλό σε αυτήν, θα μείνετε σπίτι σας ή θα νοικιάσετε; Ρωτάω γιατί αφενός είμαστε σε οικονομική κρίση και ίσως είναι δύσκολο το νοίκι κλπ, αλλά και σαν ιδέα πόσοι από εσάς θα το κάνετε; Να νοικιάσετε δηλαδή, ενώ θα μπορούσατε να μείνετε και σπίτι σας; Το θεωρείτε παράλογο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Όπως και να το κάνεις, εφόσον υπάρχει Πανεπιστημιακό Ίδρυμα ή ΤΕΙ στην περιοχη σου, είναι λίγο κάπως να θέλεις να περάσεις εκτός εστία σου. Οι γονείς όσο να' ναι είναι κρίμα να επιβαρυνθούν οικονομικά για άλλα 5+ χρόνια περίπου. Ήδη επιβαρύνθηκαν με τα άπειρα φροντιστήρια. Βέβαια, τα λεφτά που θα γλιτώσεις από τα ενοίκια μπορείς να τα επενδύσεις κάπου αλλού όπως για παράδειγμα, στην αγορά καλών ξενόγλωσσων ακριβών πανεπιστημιακών βοηθημάτων, στην προσωπική σου ζωή, σε ένα καλό μεταπτυχιακό σε ένα καλό (=ακριβό) Πανεπιστήμιο του εξωτερικού,...κ.α. Εξάλλου γιατί ντε και καλά πρέπει η οικογένεια να χαλάσει και άλλα λεφτά; Χρωστάει κάπου; Είναι κινήσεις υπό κάποιο πρόγραμμα σπατάλης; Προσωπικά, δεν νιώθω ότι έχω χάσει κάτι από την λεγόμενη "φοιτητική" ζωή, που σπουδάζω στην εστία μου.

Μια αρκετά οικονομική λύση, σε περίπτωση που θες να "ξεκολλήσεις" από τους γονείς, είναι η λύση που χρησιμοποιείται και στο εξωτερικό. Η συγκατοίκηση με "παιδικό" φίλο ή "παιδική" φίλη σου, από το γυμνάσιο-λύκειο. Έτσι τα όποια πάγια έξοδα, θα σου κοστίσουν λιγότερο. Στο εξωτερικό σαν ιδέα βρίσκει πολλούς οπαδούς. Στην Ελλάδα δεν...αλλά δεν ξέρω το γιατί...

Πάντως, το φαινόμενο να θέλεις να σπουδάζεις αλλού από την εστία σου, ενώ υπάρχει Πανεπιστήμιο σε κοντινή απόσταση (από την εστία σου), είναι Ελληνική πρωτοτυπία. Το θέμα αλλάζει, μόνο αν η απόσταση είναι μεγάλη. Παιδιά, μην σκέφτεστε μόνο την "ζωούλα" σας, με λεφτά άλλων. Αν θέλετε να ζήσετε μόνοι σας, καλό είναι να πληρώνετε τα έξοδά σας, χωρίς να πέφτει ούτε ένα σέντς από τον γονικό προϋπολογισμό. Αυτό γίνεται στο εξωτερικό. Ο γονιός δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώνει μια ζωή το παιδί του...:) Το Πανεπιστήμιο δεν είναι συνέχεια του λυκείου. Η τριτοβάθμια εκπαίδευση δεν είναι υποχρεωτική. Από την στιγμή που αποφασίζεις να σπουδάσεις, το πιο λογικό (και όχι Ελληνικό) είναι να αναλαμβάνεις και τα έξοδα σπουδών σου, από την στιγμή που θέλεις και να μείνεις μόνος-η σου. Θυμάμαι στο λύκειο, πολλές κοπελιές, που ήθελαν και πέρασαν εκτός πόλης μου, και τώρα έχουν μετανιώσει για πολλά πράγματα. Εξάλλου η επίκληση στην "ωριμότητα" από πολλούς ως απάντηση στην "φοιτητική" ζωή σε άλλη πόλη, είναι σχετική. Βλέπω πολλούς ανώριμους που σπουδάζουν μακρυά από τους γονείς τους. Εξάλλου ανωριμότητα σε τι; Δηλ., όσοι σπουδάζουμε με τους δικούς μας είμαστε ανώριμοι; Όλα σχετικά είναι. Η ανωριμότητα έχει να κάνει με τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
+1 με απο πανω.
Και στην τελικη,αν θελετε να ειστε ''ανεξαρτητοι'',περαστε επαρχια,πιαστε μια δουλεια μαζι με την σχολη,καντε περιορισμενα εξοδα,ετσι ωστε να τα βγαζετε περα και μην παιρνετε φραγκο απο τους γονεις σας.Ιδου η ανεξαρτησια σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ακριβώς Χρήστο. Πολύ φοβούμαι ότι τα επόμενα χρόνια (δηλ., 10ετία περίπου ή και περισσότερο) όσο διαρκέσει η οικονομοκοινωνική κρίση οι Τριτο-Τεταρτο-βάθμιες σπουδές θα αποτελούν πολυτέλεια για μια μέση οικογένεια. Όταν η ανεργία και η εργασιακή απόλυση θα χτυπά κόκκινο σε κάθε οικογένεια, θα σου πω εγώ αν οι κοπελίτσες και τα αγοράκια θα μπορούν να "σπουδάζουν" σε άλλη πόλη και ο ντάντι να τα σκάει κάθε μήνα, σαν γύφτος μεθυσμένος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Μάλιστα, δεν θέλω αντιπαραθέσεις, μόνο την προσωπική μου άποψη θα εκφράσω.
Τα χρήματα που θα εξοικονομηθούν θεωρώ ότι τουλάχιστον για τις επιλογές που πρότεινες nPb, πάλι θα πάνε χαμένα, καθώς έχω πολλούς γνωστούς που έκαναν μεταπτυχιακά, δικτατορικά και δεν συμμαζεύεται, και όμως είναι χωρίς εργασία, δυστυχώς είμαστε σε δύσκολες εποχές.

Όμως δεν μιλάω για τα χρήματα των γονιών. Εγώ ας πούμε αν το κάνω, σκέφτομαι όπως είπες Eupatridi, να πιάσω μια δουλειά για να πληρώνω μόνη μου τα βασικά και απλά να έχω μια οικονομική βοήθεια, την υποτυπώδη, αυτή που θα έχω και αν μείνω σπίτι μου. Φυσικά με τους γονείς υπάρχει μεγαλύτερη ασφαλεία, ειδικά για ένα κορίτσι, αλλά πάλι δεν έχεις την άνεση που θα ήθελες, όχι ότι υπάρχουν και περιορισμοί βέβαια.

Γενικά εγώ μένω σε μια περιοχή όπου το πανεπιστήμιο είναι κοντά στα 45 λεπτά, οι γονείς μου δεν έχουν σπουδάσει άλλο παιδί, να έχουν δηλαδή κάνει τόσα έξοδα, απλά είναι υπερπροστατευτικοί. Έχω σίγουρα τα μόρια για περιοχές όπως Κομοτηνή πχ, αλλά θα ήθελα να είμαι κοντά τους, απλά όμως να έχω το περιθώριο να κινούμαι εύκολα.
Και ήθελα γνώμες για το αν αυτό είναι κάτι που δεν ηχεί καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Και μεις την προσωπική μας άποψη εκφράσαμε. Οποιαδήποτε διαφορετική άποψη καλοδεχούμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanasis

Νεοφερμένος

Ο tanasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Για μενα ενας βασικος λογος που επιλεξα τη συγκεκριμενη σχολη που θελω να περασω,περαν οτι ειναι μια απο τις λιγες σχολες που μου αραισουν,ηταν οτι ειναι στην ιδια πολυ που μενω και ειμαι τυχαιρος γιατι ειναι μοναδικη στην Ελλαδα σ'αυτον τον τομεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Και 100 πτυχία να έχεις και 200 μεταπτυχιακά και 50 διδακτορικά, κανείς δεν σου εξασφαλίζει τίποτα. Τα χαρτιά πλέον δεν έχουν καμία αξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlinious

Νεοφερμένος

Ο pavlinious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ξερω 3 αδερφια απο τον βολο που σπουδασαν παιδαγωγικο, οικονομικο και πολυτεχνειο αντιστοιχα στη θεσσαλονικη, ενω οι ακριβως αντιστοιχες σχολες υπαρχουν και στον βολο... τι να πεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
ξερω 3 αδερφια απο τον βολο που σπουδασαν παιδαγωγικο, οικονομικο και πολυτεχνειο αντιστοιχα στη θεσσαλονικη, ενω οι ακριβως αντιστοιχες σχολες υπαρχουν και στον βολο... τι να πεις..
:wall: Αν στους γονείς τους υπάρχει περισσευούμενο χρήμα καλά κάνανε!!! :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlinious

Νεοφερμένος

Ο pavlinious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
α ναι καλα λες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Εγω προσωπικα δεν θα ηθελα να μεινω στην πολη μου για σπουδες,τοσο καιρο ακουμε φοιτητης και φοιτητης οποτε θα ηθελα να ζησω και αυτη την αμπειρια!!
Τωρα οσο για την πολη,μακρια η κοντα δεν με πολυ νοιαζει αρκει η σχολη που θα παω να με ενδιαφερει!!!
Αν εσυ δεν θες να μεινεις στην πολη σου και οπως ειπες εχετε οικονομικα προβλ. τοτε ξεψου το ενδεχομενο να μεινεις σε εστια,δεν γινεται αλλιως!
Τι σκεφτεσαι να κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Και επειδη εχει η αλεξ/πολη ενα παιδαγωγικο που ειναι διπλα μου ουσιαστικα, θα αναγκασω τον ευατο μου να σπουδασει σ' αυτη τη σχολη? Θα προτιμουσα να μην σπουδαζα παρα να εκανα κατι που δεν μου αρεσει. Δεν λεω οτι οι γονεις μας ειναι αναγκασμενοι να πληρωνουν τα δικα μας εξοδα, αλλα οσοι εχουν την οικονομικη ευημερια, μπορουν να μας παρεχουν μια οικονομικη βοηθεια. Και αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα φυσικα δεν υπαρχουν αλλα περιθωρια απο το να πιασουμε μια δουλεια, που αυτο φυσικα θα μπορουσε να το κανει καποιος ασχετα απο την οικονομικη κατασταση της οικεγενειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlinious

Νεοφερμένος

Ο pavlinious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ναι αλλα οταν υπαρχει ακριβως η σχολη που θελεις στην πολη σου γιατι να βαλεις τους γονεις σου σε εξοδα μονο και μονο για να ζησεις την φοιτητικη ζωη? αισχος. για αυτο λενε τωρα θα κλεισουν και θα συγχωνευσουν σχολες, επειδη το μονο που κανουν ειναι να βαζουν σε απιστευτα εξοδα τους γονεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ε αφού όλοι θέλουν να σπουδάσουν αθήνα ή θεσσαλονίκη, φυσικό είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Και αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα φυσικα δεν υπαρχουν αλλα περιθωρια απο το να πιασουμε μια δουλεια, που αυτο φυσικα θα μπορουσε να το κανει καποιος ασχετα απο την οικονομικη κατασταση της οικεγενειας.

Στην σχολή μου, όσοι δουλεύουν (ή μας "δουλεύουν"), έχουν χάσει την μπάλα με τις σπουδές και είναι σε κάποιο ν-οστό έτος φοίτησης. Στην ζωή τα πάντα, έχουν κάποιο κόστος. Ο καθένας με τα δικά του κριτήρια διαλέγει και παίρνει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top