Έλλειψη χρόνου...

daliapan

Νεοφερμένος

Η daliapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Χαιρετώ σας,
είναι το πρώτο μου μηνυματάκι και δυστυχώς για να γκρινιάξω......λιγάκι (πολύ....:D)..
φαντάζομαι οι περισσότεροι έχετε βρεθεί στην ίδια κατάσταση ή βρίσκεστε επί μονίμου βάσεως στη δυσάρεστη θέση του να μην προλαβαίνετε ούτε να αναπνεύσετε........:(
Νιώθω τόσο συχνά πως είναι πάρα πολλά τα πράγματα που θέλω να κάνω, οι στιγμές που θέλω να ζήσω.......και όμως μετά από μια αποπνηκτική μέρα στη δουλειά γεμάτη άγχος...πού να βρεις το κουράγιο??
Και να φανταστείτε πως είμαι και άνθρωπος της στιγμής.........πάμε ταξιδάκι?? 2 λεπτά να πάρω οδοντόβουρτσα και φύγαμε...........:P:P:P
Απλώς δεν μπορώ να καταλάβω πότε θα προλάβουμε να ζήσουμε όλα αυτά που θέλουμε και νιώθουμε.............
Βρίσκεστε μήπως και εσεις στην ίδια μοίρα ή εγω είμαι γκρινιάρα????
Καμιά ιδέα για να εξολοθρεύσουμε το χρόνο???:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το ένιωσα κι εγώ αυτό, ένιωσα ότι πνιγόμουν και ότι ζούσα σύμφωνα με τα πρέπει των άλλων και όχι με τα θέλω τα δικά μου. Και απλά ένα πρωί πριν λίγες μέρες ξύπνησα και αποφάσισα ότι τέρμα- δεν πρόκειται να πιεστώ άλλο, θα κάνω ένα διάλειμμα και θα κάνω αυτά που θέλω. Αλλιώς όχι απλά δεν θα έχω διάθεση να αποδώσω σε όλα όσα πρέπει να κάνω, αλλά ίσως βρεθώ και σε πολύ άσχημες καταστάσεις τύπου υπερκόπωσης, κυρίως λόγω ψυχολογικού φόρτου. Και αυτό επειδή η ψυχική και πνευματική κούραση είναι πολύ πιο βαθιά και πολύ πιο δύσκολο να ξεπεραστεί από ότι η σωματική. Αποφάσισα λοιπόν να αφήσω κατα μέρος τα μαθήματα και τη σχολή, μέχρι το Σεπτέμβρη και να γεμίσω τις μπαταρίες μου κάνοντας πράγματα που μου αρέσουν- ζωγραφική, κολύμβηση, γερμανικά, βόλτες παρέα με τους φίλους μου- και μόλις παρέλθει αυτό το διάστημα, θα κάτσω πιστεύω με νέα διάθεση και με όρεξη και θα αφοσιωθώ σε αυτά που πρέπει να κάνω.

Ελπίζω να βοήθησα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να σας μειώσω ή να σας θίξω, η σχολή είναι από τα πιο χαλαρά στάδια της ζωής ενός ανθρώπου. Ξέρω πως δεν φαίνεται έτσι, κι εγώ πιεζόμουν όταν ήμουν στο Πανεπιστήμιο, αλλά τώρα που άρχισα να δουλεύω σαν ελεύθερος επαγγελματίας κατάλαβα τι σημαίνει να μην έχεις πραγματικά καθόλου χρόνο και να μη προλαβαίνεις τίποτα.
Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλά να κάνει κάποιος, μόνο υπομονή και οργάνωση όσο μπορεί, ώστε να προγραμματίζει και τα λίγα που θα προλαβαίνει. Και φυσικά να ψάχνει να βρει τρόπο να ρυθμίσει τα πάντα αλλιώς αργότερα, ώστε να υπάρχει χρόνος και για άλλα εκτός από την δουλειά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για άλλη μια φορά θα πω ότι το Μετσόβιο δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τις υπόλοιπες σχολές. Καμία όμως. Ή κάνεις αυτό και τίποτα άλλο, ή απλά τα 5 χρόνια γίνονται εύκολα 8 ή ακόμα και 10. Άσχετο αυτό, αλλά πραγματικά δε μπορώ να το ακούω... Μόνο χαλαρά δεν περνάμε εκεί μέσα. :(
Τώρα, φαντάζομαι ότι τα 10ωρα και 12ωρα που θα δουλεύουμε αργότερα θα είναι πολύ χειρότερα (γι' αυτό κάνω τώρα το διάλειμμα, είναι κρίμα να μου τη δώσει στο 5ο έτος που θα είμαι στα τελειώματα, υποτίθεται...:whistle:), αλλά πιθανότατα τα Σαββατοκύριακα να είναι μία ευκαιρία να ξεφύγουμε από την καθημερινότητα και να κάνουμε αυτά που μας αρέσουν. Η κούραση μάλλον είναι αναπόφευκτη πάντως... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε διαφωνώ για την κούραση της φοιτητικής ζωής, και ακόμα περισσότερο του ΕΜΠ. Τελείωσα στα 5 χρόνια και μπορώ να συμφωνήσω με το Καγίρι:
Ό,τι κι αν λένε για τα φοιτητικά χρόνια ισχύει. Είτε είσαι στο Ρέθυμνο και αράζεις όντως, είτε μένεις με τη μαμά μέχρι τα 23 σου στην Αθήνα...

Απολαύστε τη ζωή σας, τη στιγμή, την ανεμελιά της κάθε ηλικίας.
Όλοι έχουμε απωθημένα, για κάποιον πολύ καλό λόγο λέγονται έτσι... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Σίγουρα όλοι το έχουμε νιώσει αυτό το αίσθημα, σαν να πνίγεσαι και να σκέφτεσαι ότι δεν έχεις αντοχές για να συνεχίσεις.. Όμως προσωπικά που αρέσει όταν κουράζομαι, μου αρέσει όταν νιώθω ηθική ικανοποίηση γι αυτά που έχω κάνει, μου αρέσει να δοκιμάζω τον εαυτό μου στα δύσκολα, να βλέπω πόσο δυνατή είμαι και να νιώθω ωραία όταν μπορώ και λέω ότι αυτή η μέρα ήταν όλη δική μου, ήταν δύσκολή, αλλά πέρασε, και είμαι καλά, εδώ!
Κάνε θετικές σκέψεις, εμένα με βοηθάει πολύ να σκέφτομαι ότι τίποτα δεν είναι μόνιμο, και αύριο μια άλλη μέρα ξημερώνει, που θα φέρει κάτι καινούργιο..
Επίσης ο καθένας είναι αρχιτέκτονας της ζωής του, την σχεδιάζει όπως θέλει.. Αν νιώθεις δυσαρεστημένη απ' αυτή τη κατάσταση, προσπάθησε να τη διορθώσεις, να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο στον εαυτό σου, να χαλαρώσεις λίγο το πρόγραμμά σου.. Αλλά υπάρχουν πολλοί άνθρωποι (ναι, έχω αρκετούς στο μυαλό μου) που παραπονιούνται συνεχώς για την καθημερινότητά τους, και όταν προκύψει κάτι που τους βγάζει απ' την ρουτίνα και την κούραση...πάλι παραπονιούνται γιατί εκείνη η καθημερινότητα είναι που τους γεμίζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
από τότε που έκανα παιδί ανακάλυψα ότι η φράση "ελεύθερος χρόνος" είναι ανέκδοτο :P
πάντως έκανα μια σπουδαία διαπίστωση που θα τη μοιραστώ μαζί σας κι ίσως σας βοηθήσει λίγο

ο χρόνος ως γνωστόν είναι κάτι σχετικό :P
άρα... όταν αναφέρομαι σε πράγματα που θα ήθελα να κάνω, τα βάζω στο πρόγραμμα για "εν εύθετο χρόνο" κι όχι για το 24ωρο...
Πλέον χωρίζω τον χρόνο μου όχι σε μέρες αλλά σε βδομάδες, κι έτσι τα καταφέρνω πολύ καλύτερα

Είναι πιο εύκολο να πω, αυτή τη βδομάδα θα βγάλω τα φρύδια μου, απ το να το περιορίσω στο καταπιεστικό 24ωρο του "σήμερα θα βγάλω τα φρύδια μου" :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Kαι εγώ ως εργαζόμενη μάνα με 3 παιδιά ίσως να έπρεπε να τον χωρίζω σε 6μηνα? Δεν είναι κακή ιδέα!!!!!!!:D
Παιδιά κι εγώ ΕΜΠ έβγαλα κι άλλοι εδώ μέσα. Από την άλλη όλες οι σχολές άμα έχουν εργαστήρια και θες να είσαι και οκ θέλουν συνεχή απασχόληση. Δηλαδή η ιατρική είναι διακοπές?
Η αλήθεια είναι όμως ότι το πιο καθοριστικό από όλα είναι τα παιδιά και οι γέροι γονείς. Δηλαδή η στιγμή που κάποιος εξαρτάται από σένα 24 ώρες το 24ωρο και το όποιο πρόγραμμα σου συμπεριλαμβάνει απρόοπτα καθημερινά ή το πρόγραμμα άλλων.
Βρείτε τώρα το χρόνο για προσωπικά πράγματα, περνάτε καλά, μην αγχώνεστε γιατί αργότερα το πράγμα χοντραίνει. Σκεφτείτε μόνο ότι τώρα όταν περνάει μια εξεταστική μετά υπάρχει χαλάρωση, υπάρχουν διακοπές. Το ίδιο και στην δουλειά. Μα με τα παιδιά ακόμα και οι διακοπές διατηρούν κατά κάποιο τρόπο ωράριο, το πρωϊνό ξύπνημα δεν αλλάζει επειδη είναι Σαββατοκύριακο ή γιατί τα ηπιαμε το βράδυ, και ......., και .....
Γι'αυτό "παίξτε" τώρα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Είναι πιο εύκολο να πω, αυτή τη βδομάδα θα βγάλω τα φρύδια μου, απ το να το περιορίσω στο καταπιεστικό 24ωρο του "σήμερα θα βγάλω τα φρύδια μου"


Αυτή τη δεκαετια θα διαβάσω όσα βιβλία έχω αφήσει πέρα για τα γεράματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daliapan

Νεοφερμένος

Η daliapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Νομίζω πως θα υιοθετήσω την άποψή σου "Κακή Επιρροή"..........:D θα χωρίζω το χρόνο μου σε μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα... είναι πολύ σούπερ τακτική νομίζω!!
Και εγω πριν αρχίσω να δουλεύω ούτε που φανταζόμουνα τι πάει να πει έλλειψη χρόνου... ναι μεν στο σχολείο υπήρχε το διάβασμα, τα φροντιστήρια κτλ, στο πανεπιστήμιο οι εξεταστικές, οι εργασίες........(τα ξενύχτια:D:D:D) αλλά δεν είναι το ίδιο η δουλειά........ που να κάνουμε και παιδιά....:hmm::hmm:
Thanks για την πρωτότυπη ιδέα........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κάποια στιγμή απλά είναι θέμα στρατηγικής...! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Τώρα, φαντάζομαι ότι τα 10ωρα και 12ωρα που θα δουλεύουμε αργότερα θα είναι πολύ χειρότερα (γι' αυτό κάνω τώρα το διάλειμμα, είναι κρίμα να μου τη δώσει στο 5ο έτος που θα είμαι στα τελειώματα, υποτίθεται...:whistle:), αλλά πιθανότατα τα Σαββατοκύριακα να είναι μία ευκαιρία να ξεφύγουμε από την καθημερινότητα και να κάνουμε αυτά που μας αρέσουν. Η κούραση μάλλον είναι αναπόφευκτη πάντως... :(

Αν εισαι τυχερη και δεν δουλευεις και Σ/Κ θα εχεις χρονο για να ξεφευγεις.Στην δικια μου ειδικοτητα (πολιτικος μηαχνικος) παντως τα Σαββατα και πολλες φορες οι Κυριακες ειναι στανταρ εκτος απο τα 10ωρα με 13ωρα...

Αρα οσο δυσκολη και αν ειναι η σχολη μην συγκρινουμαι την π....α με την βουρτσα.. Φιλικα παντα..Ελπιζω να μην παρεξηγιεσαι..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αν και ο jrot6 το θέτει λίγο ... άκομψα (no offence νι? :)) "φοβάμαι" ότι θα συμφωνήσω μαζί του :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα εγραφα στο τοπικ, αλλά δεν εχω πολυ χρονο :P

Δυστυχως οι ρυθμοι ειναι ανεβασμενοι, και χρειαζεται πολλή προσπαθεια και οργανωση για να "κανεις" ελευθερο χρονο. Που ομως ειναι απαραιτητος. Πρεπει να μαθουμε να λεμε στοπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαιρούλα

Νεοφερμένος

Η Μαιρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αυτή η έλλειψη χρόνου μας προβληματίζει όλους...
Συχνά θέλουμε να κάνουμε πράγματα, αλλά οι υποχρεώσεις που έχουμε (όσες κι αν είναι αυτές) δεν μας αφήνουν να πραγματοποιήσουμε τα σχέδιά μας...
Κακή Επιρροή, μάλλον πως αργά ή γρήγορα θα πρέπει όλοι να υιοθετήσουμε την άποψή σου...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Αλλά υπάρχουν πολλοί άνθρωποι (ναι, έχω αρκετούς στο μυαλό μου) που παραπονιούνται συνεχώς για την καθημερινότητά τους, και όταν προκύψει κάτι που τους βγάζει απ' την ρουτίνα και την κούραση...πάλι παραπονιούνται γιατί εκείνη η καθημερινότητα είναι που τους γεμίζει!

Όντως ξέρω αρκετά άτομα που παραπονιούνται για αυτό το λόγο και εγώ μπορώ να πω παλιότερα έτσι έκανα μέχρι που κατάλαβα την αξία που έχει η κάθε στιγμή. Πρέπει να ζεις τη στιγμή όπως και αν είναι. Είσαι στη δουλειά για παράδειγμα, από το να περιμένεις την ώρα μέχρι να τελειώσεις και να γυρίσεις σπίτι ζήσε αυτό που κάνεις και ευχαριστήσου το . Αν ανυπομονείς να τελειώσεις τη δουλειά και βαριέσαι-δεν αντέχεις μετράς τις ώρες για να φύγεις το κάνεις πιο δύσκολο και αυτό είναι που σε κουράζει ψυχολογικά. Πολλές φορές κοιτάμε το μέλλον όλη την ώρα αδιαφορώντας για το σήμερα. Καλό είναι να κάνουμε σχέδια δεν λέω αλλά ας ζήσουμε και λίγο το τώρα-τη στιγμή έστι θα περνάμε πιο ωραία. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
η λυση στο προβλημα σου λεγεται modafinil
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
η λυση στο προβλημα σου λεγεται modafinil



:worry:

Εννοείς δηλαδή αυτό ????


Έλεος να πω ?

Σίγκμουντ εσύ να πω ?

Το προτείνεις και αντι της κόκας μήπως ??

Βρε παιδιά σόρι κιολας δλδ σε λίγο θα αρχίσουμε να συνταγογραφούμε και ον λάιν ???


Για έλλειψη χρόνου μιλά το τόπικ όχι για έλλειψη "άκρης" ή ψυχιάτρου ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θαυμαστός καινούργιος κόσμος! Για κάθε πρόβλημα, υπάρχει και το αντίστοιχο χαπάκι.
Δε χρειάζεται να νιώθεις, ούτε να σκέφτεσαι. Αρκεί να έχεις κάπου πρόχειρο το τηλέφωνο του φαρμακοποιού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top