Θεία Δικαιοσύνη. Είναι ο θεός δίκαιος;

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.


κλασικο παραδειγμα του αρμονικου και τελειου συμπαντος.

για το οποιο παρεπιπτοντως δεν ξερεις τιποτα δεδομενου οτι δεν εχεις ιδεα απο θεωρητικη φυσικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.


κλασικο παραδειγμα του αρμονικου και τελειου συμπαντος.

για το οποιο παρεπιπτοντως δεν ξερεις τιποτα δεδομενου οτι δεν εχεις ιδεα απο θεωρητικη φυσικη
Για την δυστυχία αυτών των ανθρώπων δεν ευθύνεται ο Θεός αλλά εμείς οι άνθρωποι και η απληστία μας. Αν όλοι μας αρχίσουμε να νοιαζόμαστε για τους γύρω μας, δεν θα γινόταν αυτό.Αν εσύ και εγώ και όλοι μας στέλναμε έστω και 50cents τον μήνα σε αυτά τα παιδιά δεν θα πεινούσαν. Αλλα αντί για αυτό, σκεφτόμαστε να αγοράσουμε το καινούριο μοντέλο κινητού, για να το δούν οι φίλοι μας!Ας αφήσουμε λοιπόν τον Θεό ήσυχο και να μην τον κατηγορούμε για την δυστυχία, πολλών ανθρώπων για την οποία ευθυνόμαστε εμείς όλοι και όχι Εκείνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
α σωστα...

ο *παναγαθος* θεος επιτρεπει την υπαρξη *κακων* καταστασεων.

οξυμορο αλλα ενταξει ποιος εγγεφαλος ποιου θρησκοληπτου ΔΕΝ ειναι οξυμωρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Epote
Υποθέτω γνωρίζεις τι σημαίνει ελέυθερη βούληση.Αν ήταν ο Θεός να μας προστατεύει απο κάθε κακό πριν το κάνουμε, τότε δεν θα μαθαίναμε τίποτα!Αλλά μάθαμε να τα ρίχνουμε όλα στον Θεό
Ετρεχε ο άλλος με υπερβολική ταχύτητα με το αμάξι σκοτώθηκε, και αρχίζουμε μετά ΘΕΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΝΕΟ ΠΑΙΔΙ! Ο άλλος φτιάχνεται με ηρωίνη, πεθάινει πάλι τα ίδια.Δηλαδή τι πρέπει να κάνει ο Θεός να μας προειδοποιεί συνέχεια και να είμαστε ρομπότ τελειότητας, να μην κάνουμε λάθη?
Μην ξεχνάς ότι ο Θεός πολλές φορές μας προειδοποιεί (ανθρώπινο ενστικτό) εμείς όμως επιμένουμε να πέσουμε στο γκρεμό και μετά του ζητάμε και τα ρέστα.Πρόσωπικά όποτε δεν έχω ακούσει το ενστικτό μου έχω χάσει πολλά.

Όσον αφορά τα παιδιά που πεθαίνουν απο την πείνα αυτό είναι αποτέλεσμα της ανθρώπινης απληστίας, και αδιαφορίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Epote
.....

Όσον αφορά τα παιδιά που πεθαίνουν απο την πείνα αυτό είναι αποτέλεσμα της ανθρώπινης απληστίας, και αδιαφορίας.

Ηλίου φαεινότερο, ελπίζω...

α σωστα...

ο *παναγαθος* θεος επιτρεπει την υπαρξη *κακων* καταστασεων.

..

Απλά, υπάρχει και Θεός, χωρίς εισαγωγικά και "κακές καταστάσεις"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
παναγαθος = αυτος που ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ καλος

ο ανθρωπος ειναι δημιουργημα του θεου αρα οτι κανει ο ανθρωπος ειναι αποτελεσμα των πραξεων του θεου

ο ανθρωπος κανει κατι κακο, αυτο ειναι αποτελεσμα των πραξεων του θεου αρα ο θεος δεν ειναι παναγαθος

Πρακτικο παραδειγμα.

Το αφεντικο μεγαλωνει το σκυλο του κανοντας τον επιθετικο. Ο σκυλος επιτηθεται σε καποιον αλλο, ποιος φταιει το αφεντικο η ο σκυλος?

Τεσπα βαριαμαι να κουβεντιαζω με πιστους, συνηθως γνωριζω για την πιστη τους περισοτερα απο οτι οι ιδιοι οποτε δνε μου προσφερει κατι η κουβεντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
παναγαθος = αυτος που ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ καλος

ο ανθρωπος ειναι δημιουργημα του θεου αρα οτι κανει ο ανθρωπος ειναι αποτελεσμα των πραξεων του θεου

ο ανθρωπος κανει κατι κακο, αυτο ειναι αποτελεσμα των πραξεων του θεου αρα ο θεος δεν ειναι παναγαθος

Πρακτικο παραδειγμα.

Το αφεντικο μεγαλωνει το σκυλο του κανοντας τον επιθετικο. Ο σκυλος επιτηθεται σε καποιον αλλο, ποιος φταιει το αφεντικο η ο σκυλος?

Τεσπα βαριαμαι να κουβεντιαζω με πιστους, συνηθως γνωριζω για την πιστη τους περισοτερα απο οτι οι ιδιοι οποτε δνε μου προσφερει κατι η κουβεντα
Ο άνθρωπος είναι δημιούργημα του Θεού αλλά έχει μέσα του το κακό και το καλό και απο αυτά τα δυο επιλέγει.Έχει ελεύθερη βούληση, δεν είναι ρομπότ.Δεν μπορεί όλοι να είμαστε καλοί, διότι χωρίς το κακό δεν θα ξεχώριζε το καλό.Χωρίς κακό δεν υπάρχει καλό.
Άν δεχτούμε ότι υπάρχει ένας καλύτερος κόσμος, όταν πεθαίνει ο άνθρωπος, πως θα επιλέξει ο Θεός ποιός θα αποκλείστεί? Μόνο με την δοκιμασία που περνάμε πάνω στην γή.Όσον αφορά το παράδειγμα με τον σκύλο, το αφεντικό είναι κοντά στον σκύλο και τον εκπαιδεύει σε όλη την διάρκεια της ζωής του, Ο Θεός όμως δεν εκπαιδεύει τον άνθρωπο, του χαρίζει ζωή απο κει και πέρα απο τους γονείς και την κοινωνία εξαρτάται αν ένας άνθρωπος θα γίνει επιθετικός.Σίγουρα κάποιος σκέφτεται μα οι γονείς μου, μου έδωσαν ζωή, κατα την θρησκεία μας όμως αυτό γίνεται μόνο με την ευλογία του Θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Epote
Υποθέτω γνωρίζεις τι σημαίνει ελέυθερη βούληση.

Ναι.
Το Θεϊκό άλλοθι.

Ο άλλος φτιάχνεται με ηρωίνη, πεθάινει πάλι τα ίδια.Δηλαδή τι πρέπει να κάνει ο Θεός να μας προειδοποιεί συνέχεια και να είμαστε ρομπότ τελειότητας, να μην κάνουμε λάθη?

Πες το αυτό και στα παιδιά που γεννιούνται εθισμένα στο κρακ.
Έκανε ένα λάθος η μάνα του.
Ήταν λάθος που γεννήθηκε. Της μάνας. Όχι του Θεού. :hmm:

Κάνε κι ένα γκούγκλινγκ για κρακ babies φοτος και μετά ρίξτα όλα στον Θεό.
Ας έκανε τη μάνα στείρα.
Αλλά βέβαια. Νοιαζόταν ο Μωϋσής να διαχωρίζει θάλασσες κι όχι για έμβρυα κρακομανών μητέρων. Who gives a shit...

Μην ξεχνάς ότι ο Θεός πολλές φορές μας προειδοποιεί (ανθρώπινο ενστικτό)

Είσαι φάουλ, ματάκια μου.

Δεν μπορεί το ανθρώπινο ένστικτο να το αποδίδεις στον Θεό (μα αφού είναι ανθρώπινο!!) και τα ανθρώπινα λάθη στους ανθρώπους.
Δύο μέτρα δύο σταθμά.

εμείς όμως επιμένουμε να πέσουμε στο γκρεμό και μετά του ζητάμε και τα ρέστα.

Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι ιδιοπάθεια σφαλμάτων ή τάσεις αυτοχειρίας.
Υπάρχει και το σφάλμα που η συνέπεια του σου'ρχεται μονοκοντυλιά.
Υπάρχει η κατάθλιψη όπου ο άνθρωπος είναι αφημένος στη δυστυχία του.

Το σκέφτεσαι λογικά αλλά η πίστη σου στο Θεό δεν σχετίζεται με λογική.
Άρα είτε θα χρησιμοποιήσουμε λογική είτε ευαισθησία. Εσύ από τη μια έχεις ευαισθησία για τον Θεό καθότιν τον υπερασπίζεσαι και με επιχειρήματα λογικά κατηγορείς κάθε ανθρώπινη πράξη.

Δοκίμασε το αντίστροφο. Έτσι, σαν πείραμα της στιγμούλας...

Πρόσωπικά όποτε δεν έχω ακούσει το ενστικτό μου έχω χάσει πολλά.

Το ένστικτό σου είναι μια Θεϊκή έκτη αίσθηση, ίσως για αυτό.
God never loses. Humans do..:whistle:

Όσον αφορά τα παιδιά που πεθαίνουν απο την πείνα αυτό είναι αποτέλεσμα της ανθρώπινης απληστίας, και αδιαφορίας.

Να αλλάξουμε ήπειρο,
Να γίνουμε ιεροκήρυκες και χριστεπώνυμοι απόστολοι,
Να εντείνουμε την αγορά καρτών Unicef όλο το χρόνο;
Ανθρώπινης αδιαφορίας μόνο;

Ο θεός είναι απλά απών.
Eϊ-πι-όου-εν
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Epote
Υποθέτω γνωρίζεις τι σημαίνει ελέυθερη βούληση.
Εγώ θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου εδώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Ναι.
Το Θεϊκό άλλοθι.



Πες το αυτό και στα παιδιά που γεννιούνται εθισμένα στο κρακ.
Έκανε ένα λάθος η μάνα του.
Ήταν λάθος που γεννήθηκε. Της μάνας. Όχι του Θεού. :hmm:

Κάνε κι ένα γκούγκλινγκ για κρακ babies φοτος και μετά ρίξτα όλα στον Θεό.
Ας έκανε τη μάνα στείρα.
Αλλά βέβαια. Νοιαζόταν ο Μωϋσής να διαχωρίζει θάλασσες κι όχι για έμβρυα κρακομανών μητέρων. Who gives a shit...



Είσαι φάουλ, ματάκια μου.

Δεν μπορεί το ανθρώπινο ένστικτο να το αποδίδεις στον Θεό (μα αφού είναι ανθρώπινο!!) και τα ανθρώπινα λάθη στους ανθρώπους.
Δύο μέτρα δύο σταθμά.



Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι ιδιοπάθεια σφαλμάτων ή τάσεις αυτοχειρίας.
Υπάρχει και το σφάλμα που η συνέπεια του σου'ρχεται μονοκοντυλιά.
Υπάρχει η κατάθλιψη όπου ο άνθρωπος είναι αφημένος στη δυστυχία του.

Το σκέφτεσαι λογικά αλλά η πίστη σου στο Θεό δεν σχετίζεται με λογική.
Άρα είτε θα χρησιμοποιήσουμε λογική είτε ευαισθησία. Εσύ από τη μια έχεις ευαισθησία για τον Θεό καθότιν τον υπερασπίζεσαι και με επιχειρήματα λογικά κατηγορείς κάθε ανθρώπινη πράξη.

Δοκίμασε το αντίστροφο. Έτσι, σαν πείραμα της στιγμούλας...



Το ένστικτό σου είναι μια Θεϊκή έκτη αίσθηση, ίσως για αυτό.
God never loses. Humans do..:whistle:



Να αλλάξουμε ήπειρο,
Να γίνουμε ιεροκήρυκες και χριστεπώνυμοι απόστολοι,
Να εντείνουμε την αγορά καρτών Unicef όλο το χρόνο;
Ανθρώπινης αδιαφορίας μόνο;

Ο θεός είναι απλά απών.
Eϊ-πι-όου-εν
:/:
Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι γεννιούνται σε αυτην τη ζωή για να υποφέρουν δυστυχώς.Ίσως υπάρχει λόγος για αυτό.Μπορεί σε αυτην τη ζωή να υποφέρουν, να δοκιμαστούν περισσότερο απο τους άλλους, και να απολαύσουν την ηρεμία και την γαλήνη σε κάποια άλλη ζωή, αν δεχτούμε ότι υπάρχει αυτή.Τα παιδιά που γεννιούνται με πρόβλημα εθισμού δεν φταίνε σε τίποτα ούτε ο Θεός όμως φταίει για αυτό, μόνο η μάνα που τα γέννησε όχι γιατί τα έφερε στην ζωή, διότι η γέννηση ενος παιδιού είναι ευλογία, αλλά επειδή έπαιρνε ναρκωτικά.Τώρα θα μου πεις ok έκανε ένα λάθος να της πάρουμε το κεφάλι? Τα λάθη είναι ανθρώπινα.Δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνει Ο θεός? Να εμποδίσει την γέννηση του παιδιού?Σκέφτηκες ότι ίσως αυτό το παιδί έρχεται στον κόσμο, με σκόπο να συνετίσει την μάνα και να σταματήσει τα λάθη που έκανε μέχρι τώρα?Το μητρικό ένστικτο είναι πολύ δυνατό, και μια μάνα για το παιδί της μπορεί να κινήσει και βουνά. Άσχετα αν κάποιες είναι στο αλλού και δεν καταφέρουν να συγκινηθούν ακομα και με την γέννηση ενός παιδιού.Πιστεύω ότι όλα γίνονται με κάποιο σκοπό.


Μα αν το σκεφτούμε με την λογική ίσως πάψουμε και να πιστεύουμε,πράγμα που δεν είναι καλό αυτό διότι έλλειψη πίστης για κάποιους ανθρώπους σημαίνει και έλλειψη ελπίδας για μια καλύτερη ζωή.Για πολλούς ανθρώπους είναι απαραίτητη η ελπίδα ότι όλα δεν τελειώνουν εδω.

Το ένστικτο αν το ακολούθούσαμε πάντα στην ζωή μας ίσως να κάναμε και λιγότερα, λάθη άρα οτιδήποτε αλάνθαστο είναι και θεικό.

¨Όταν λες το ενστικτο είναι μια Θεική αίσθηση, εννοείς ότι είναι μια αίσθηση στην οποία δεν έχουμε δικαίωμα οι άνθρωποι παρα μονο ο Θεός? Δεν σε καταλαβαίνω, μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς?

Είναι ανθρώπινη αδιαφορία και απληστία ναι.Πότε θα ήταν δίκαιος ο Θεός δηλαδή?Να εξαφανίσει όλους τους καπιταλίστες που είναι οι κύριοι υπεύθυνοι για αυτήν την κατάσταση?Ακόμα και κάποια αγκάθια να εξαφανιστούν θα ξαναφυτρώσουν άλλα.Εμείς γιατι δεν κάνουμε κάτι για αυτό και αδιαφορούμε?Μπορούμε να γίνουμε ανάδοχοι παιδιών της Αφρικής και να στέλνουμε κάτι λίγα ότι μπορούμε, έστω και ενα κουτί γάλα.Αλλά όπου και να το πεις σου λένε. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΓΩ? να δώσει ο πλούσιος που παιρνει τόκους. Να είστε σίγουροι όμως ότι ο μόνο ο πλούσιος δεν δίνει διότι πάσχει απο το σύνδρομο ΜΑΖΕΨΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Το σκέφτεσαι λογικά αλλά η πίστη σου στο Θεό δεν σχετίζεται με λογική.
Άρα είτε θα χρησιμοποιήσουμε λογική είτε ευαισθησία. Εσύ από τη μια έχεις ευαισθησία για τον Θεό καθότιν τον υπερασπίζεσαι και με επιχειρήματα λογικά κατηγορείς κάθε ανθρώπινη πράξη.

Δοκίμασε το αντίστροφο. Έτσι, σαν πείραμα της στιγμούλας...
Υπέροχη τοποθέτηση. Προσωπικά θα με έπειθε πολύ περισσότερο ένας πιστός που θα μιλούσε για τη δική του μοναδική σχέση με το θεό, πώς αυτό τον κάνει να υπερβαίνει το νοητό κόσμο και πώς τον βοηθάει να αντιμετωπίζει με σθένος τις συγκυρίες. Τότε ποια θα ήμουν εγώ να υποτιμήσω και εξευτελίσω κάτι που δίνει νόημα στην ύπαρξη ενός άλλου ανθρώπου; Όταν όμως οι πιστοί τολμούν και μπαίνουν στα χωράφια της λογικής (που μία υποτυπώδης επαφή και μόνο με τον κλάδο της φιλοσοφίας δείχνει πόσο αφελές είναι ένα τέτοιο εγχείρημα) και αρχίζει η ηθικολογία του ελέους, εκεί εξοργίζομαι (με την έννοια ότι δημιουργείται μέσα μου μία παρόρμηση διαμαρτυρίας με μία δόση ειρωνείας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Με λίγα λόγια η υπεράσπιση μου στον Θεό στηρίζεται στην ευαισθησία και όχι σε λογικά επιχειρήματα.Δεν έχω αποδείξεις ότι ο θεός υπάρχει η ότι είναι καλός, έχω όμως αποδειξεις για το πόσο κακοί είναι οι άνθρωποι.Να κρίνω δηλαδή τον Θεό με την λογική, και να πω αφου συμβαίνουν όλα αυτα και δεν εμφανίζεσαι αρα δεν υπάρχεις, και οι καημένοι οι άνθρωποι γίνονται κακοι επειδή δεν τους βοηθάς.Δεν είναι τόσο απλο το Θεμα.

Ηθικολογία του ελέους. Μου άρεσε αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου εδώ.

δεν παιζει να διαβασω ολο το τοπικ, υπερβολικη δουλεια.

το θεμα καταληγει παντως στο φιλοσοφικο μαυρο κουτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki32

Νεοφερμένος

Η maraki32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ελεύθερη βούληση? στους πολέμους και τα ατυχήματα? τόσα παιδια πεθαίνουν...
Αν υπάρχει θεός, τότε είναι όντως αντρας, γιατι μια γυναίκα δεν θα μπορούσε να τα κάνει τόσο σκατά τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
μαρακι32 δυο λεξεις θα σου πω:

κοντολιζα ραις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κατ' αρχήν καλή χρονιά σε όλους.

Επειδή έχω παρευρεθεί και σε άλλα φόρουμ, δεν θεωρώ εδώ ότι γίνεται καμμία λογομαχία, ίσα-ίσα το επίπεδο των συζητήσεων πιστευω ότι είναι πολύ υψηλό και από τις δύο πλευρές.

Επειδή σε προηγούμενα ποστς διάβασα για αδικίες και που είναι ο Θεός, θα ήθελα να γράψω μερικές σκέψεις μου σε αυτό το θέμα.

Κάποτε οι μαθητές είπαν στον Κύριο: Κύριε, θέλεις να είπωμεν να καταβή πυρ από του ουρανού και να αφανίση αυτούς, καθώς και ο Ηλίας έκαμε; Στραφείς δε επέπληξεν αυτούς και είπε· δεν εξεύρετε ποίου πνεύματος είσθε σείς· διότι ο Υιός του ανθρώπου δεν ήλθε να απολέση ψυχάς ανθρώπων, αλλά να σώση. (Λουκάς κεφ. θ' 54).

Κάποτε μου είχε πει κάποιος, ότι όποτε πήγαινε σε πορεία ειρήνης, στον δρόμο έπαιζαν ξύλο. Και εγώ ερωτώ: Αν δεν έχεις ειρήνη και δικαιοσύνη στην καρδιά, πως μπορείς να φέρεις ειρήνη και δικαιοσύνη στον κόσμο; Καλά όλα τα συνθήματα που ακούγονται και εγώ συμφωνώ για ειρήνη και κοινωνική δικαιοσύνη, αλλά πως;

Ο Χριστός ήρθε στον κόσμο για να μας διδάξει την ΑΓΑΠΗ, και να φέρει την ΕΙΡΗΝΗ στις καρδιές μας. Έτσι λοιπόν θα γίνει ο κόσμος μας πιο δίκαιος και πιο σωστός.

Σήμερα που οι άνθρωποι προσπαθούν να βγάλουν τον Θεό από κάθε τι, πηγαίνει μήπως καλύτερα η κοινωνία μας ή χειρότερα;

Και κάτι άλλο. Ο Θεός δεν βρίσκεται μέσα σε φιλοσοφικές συζητήσεις, αλλά μπορεί να γεννηθεί μέσα στον κάθε άνθρωπο, αν τον ζητήσει με ειλικρίνεια καρδιάς. Δεν ανακαλύπτεται, αλλά αποκαλύπτεται μέσα στην καρδιά του κάθε ανθρώπου, γιατί δεν είναι ύλη αλλά πνεύμα. Όποιος θελήσει να τον πλησιάσει θα του αποκαλυφθεί. Να τον πλησιάσει όμως με ειλικρίνεια καρδιάς.

Αυτές είναι οι σκέψεις μου, είναι και οι Άγιες μέρες που γιορτάζουμε αυτές τις μέρες και μου δόθηκε η αφορμή να γράψω αυτά.

Καλή χρονιά και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deicide

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Τα παιδάκια στην Αφρική δεν είναι θέμα Θεού,είναι θέμα ανθρώπων.Ο Θεός έδωσε στον άνθρωπο το μυαλό για να μπορεί να πράττει ορθά.Και τα παλιά τα χρόνια υπήρχαν φτωχοί αλλά τα έβγαζαν πέρα κουτσά στραβά.Τώρα επειδή υπάρχει άνιση κατανομή του πλούτου παρατηρείται αυτό το φαινόμενο.Όσον αφορά τους Σατανιστές:τι ξέρεις γι'αυτήν την θρησκεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve74

Νεοφερμένος

Ο steve74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ο ΘΕΟΣ δεν ειναι οπωσ ο ανθρωποσ αλλα βλεπει την καρδια και επανελειμενα εχει σωσει κοσμο σε διαφορες καταστασεισ ΝΩΕ,ΛΩΤ,ΡΑΑΒ,ΔΑΝΙΗΛ,ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΔΕΣ και αν θες εχει δειξη οτι ξερει να ελευθερωνει τον δικαιο απο τα χερια του πονηρου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
β παγκοσμιος πολεμος - 60.000.000 νεκροι
ευλογια - 500.000.000 νεκροι ΜΟΝΟ στον 20 αιωνα

αυτους γιατι δεν τους εσωσε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

escaflowne

Νεοφερμένος

Ο escaflowne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ρε συς τι ειναι αυτα που λετε?...
Εδω γεννιουνται παιδια με θανατηφορες ασθένιες...αλλα κουφα...αλλα πεθαινουν μολις εχουν γεννηθει...τα ΠΑΙΔΙΑ!!που ειναι τα μονα αναμαρτητα και αθώα πλάσματα!!
Συμπέρασμα?...και να υπάρχει θεός μας έχει ξεχάσει...αλλωστε εαν υπήρχε τοτε όλοι οι Παπαδες και ιερείς η έστω το 80% μην πω και παραπάνω θα έπρεπε να καούν ζωντανοί με αυτά που έχουν κάνει...που κοροιδεύουν τον κοσμο και τον ιδιο Τον Θεό...(νομίζουν τουλάχιστον...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top