Οδοντιατρική

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Παιδιά, εσείς που περάσατε οδοντιατρικη(απο παλια χρονια ή φετος) ποσο γραψατε μαθηματα(Βιολογια,χημεια,φυσικη, γλωσσα)???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βέλι

Νεοφερμένος

Ο Βέλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Μήπως γνωρίζετε πού ακριβώς βρίσκεται το Νέο Αμφιθέατρο Α Ορόφου στην Οδοντιατρική της Αθήνας;; Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
καλησπέρα χρόνια πολλά ενδιαφέρομαι για οδοντιατρική θέλω να μου πείτε λίγα λόγια για τη σχολη που είστε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stylianos6000

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ανακινώ αυτό το θέμα για να αρχίσουμε να γνωριζόμαστε και να ανταλλάζουμε ιδέες τα παιδιά που περάσαμε οδοντιατρική φέτος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria T.

Νεοφερμένος

Η Maria T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ανακινώ αυτό το θέμα για να αρχίσουμε να γνωριζόμαστε και να ανταλλάζουμε ιδέες τα παιδιά που περάσαμε οδοντιατρική φέτος :D


Γεια σου συμφοιτητή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Perrie99

Νεοφερμένος

Η Perrie99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!!
Θέλω να περάσω στην οδοντιατρικη αλλά στο λύκειο τελείωσα ανθρωπιστικό κλάδο (Λατινικά , ιστορία , αρχαία) οποταν θα ήταν προτιμότερο να επέλεγα πανεπιστήμια που να μπορώ να περάσω με τον γενικό του απολυτηρίου μου και όχι με πανελληνιεσ. Παιδιά σας εκλιπαρώ αν υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία ή να είναι φοιτητής σε κάποια οδοντιατρικη σχολή να με συμβουλεύσει. Από όσο το έχω μελετήσει το θέμα , υπάρχει και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο στην Κύπρο αλλά δεν γνωρίζω τις πιθανότητες που θα με δεχτούν ανάλογος και με τα μαθήματα που ακολουθούσα στο λύκειο αλλά και από το γενικό που εβγαλα (15.20)
 

Δέσποινα Χ

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα Χ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδιά από την εμπειρια σας, πιστεύετε ότι οι δυο σχολές οδοντιατρικής Αθήνας και Θεσσαλονίκης είναι εξίσου καλές; Αξίζει κανείς να πάρει μετεγγραφή από Θεσσαλονίκη Αθήνα; Αναγνωρίζονται τα μαθήματα του πρώτου έτους; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Παιδιά από την εμπειρια σας, πιστεύετε ότι οι δυο σχολές οδοντιατρικής Αθήνας και Θεσσαλονίκης είναι εξίσου καλές; Αξίζει κανείς να πάρει μετεγγραφή από Θεσσαλονίκη Αθήνα; Αναγνωρίζονται τα μαθήματα του πρώτου έτους; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.
δεν θα παρεις και τις πιο αξιολογες απαντησες σε αυτο το ερωτημα.Πολλοι εδω μεσα εχουν καλλο και θεωρουν οτι αν δεν σπουδαζεις αθηνα ειναι σαν να μην εχεις καν πτυχιο οποτε κανε οτι νομιζεις εσυ.
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Μπορω να εκφερω γνώμη για την Οδοντιατρικη ΑΠΘ καθως για αυτην γνωριζω μονο. Για το ΕΚΠΑ μονο οτι ακουγα μεσα στην σχολη του Αριστοτελείου. Δίνεις Πανελλήνιες?
Γενικώς σαν επιστημη εχει πολλα να σου μάθει πολλα παραπανω απο τα προφανη που πιστευουν πολλοι. Εγω αναγνωρισα την αξία της αφου μπηκα στην σχολη και την εζησα απο μεσα. Σαν σχολες τα ιδια πραγματα θα σου διδαξουν πανω κατω πιστεύω. Εξαρταται απο το ποσο κοπο εισαι διατεθειμένη εσυ να αφιερώσεις. Ένα μεγαλο κομματι της σχολής ειναι οι κλινικες της και οι ασθενεις με τους οποιους καλείσαι να ασχοληθεις. Απο ενα σημειο και μετα ειναι σαν σπουδες και δουλεια μαζι ,αρκετες ωρες στην σχολη και κουραση και παλι διαβασμα για την επόμενη μερα. Εγω δυστυχως δεν ειχα κουραγιο ουτε και χρόνο για εξτρα part time δουλεια, οποτε οποια στηριξη απο γονείς ειναι πολυτιμη. Μια βασικη διαφορα των δυο σχολών εγκειται στην ευκολια ευρεσης ασθενων. Στην Αθήνα λογω μεγαλυτερου πληθυσμου υπαρχει μεγαλυτερη προσελευση ασθενων στην σχολη οποτε και πιο αμεση περατωση των κλινικών σου εργασιων. Στην Θεσσαλονίκη ειναι πιο δυσκολη η εύρεση τους. Αυτο αυξανει και τον μεσο ορο χρόνων ληψης πτυχιου καθως δεν φτανει μονο να περάσεις τα 88 89 περιπου μαθηματα αλλα και να τελειωσεις και ενα συνολο κλινικων προαπαιτουμενων. Το ποσο θα μάθεις εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απο εσενα και την προσπαθεια που θα κανεις. Το ποσο γρηγορα θα τελειωσεις εξαρταται και απο την τυχη διότι μπαινει ο παραγοντας βρες ασθενη κλεισε ραντεβού θα ρθει δεν θα ρθει το ακυρώνει κτλ.
Στο δευτερο το εκπα νομιζω υπερτερει.
Για το αν θα σου ανγνωριστουν μαθήματα δεν γνωριζω να σου απαντησω..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δέσποινα Χ

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα Χ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
H
Μπορω να εκφερω γνώμη για την Οδοντιατρικη ΑΠΘ καθως για αυτην γνωριζω μονο. Για το ΕΚΠΑ μονο οτι ακουγα μεσα στην σχολη του Αριστοτελείου. Δίνεις Πανελλήνιες?
Γενικώς σαν επιστημη εχει πολλα να σου μάθει πολλα παραπανω απο τα προφανη που πιστευουν πολλοι. Εγω αναγνωρισα την αξία της αφου μπηκα στην σχολη και την εζησα απο μεσα. Σαν σχολες τα ιδια πραγματα θα σου διδαξουν πανω κατω πιστεύω. Εξαρταται απο το ποσο κοπο εισαι διατεθειμένη εσυ να αφιερώσεις. Ένα μεγαλο κομματι της σχολής ειναι οι κλινικες της και οι ασθενεις με τους οποιους καλείσαι να ασχοληθεις. Απο ενα σημειο και μετα ειναι σαν σπουδες και δουλεια μαζι ,αρκετες ωρες στην σχολη και κουραση και παλι διαβασμα για την επόμενη μερα. Εγω δυστυχως δεν ειχα κουραγιο ουτε και χρόνο για εξτρα part time δουλεια, οποτε οποια στηριξη απο γονείς ειναι πολυτιμη. Μια βασικη διαφορα των δυο σχολών εγκειται στην ευκολια ευρεσης ασθενων. Στην Αθήνα λογω μεγαλυτερου πληθυσμου υπαρχει μεγαλυτερη προσελευση ασθενων στην σχολη οποτε και πιο αμεση περατωση των κλινικών σου εργασιων. Στην Θεσσαλονίκη ειναι πιο δυσκολη η εύρεση τους. Αυτο αυξανει και τον μεσο ορο χρόνων ληψης πτυχιου καθως δεν φτανει μονο να περάσεις τα 88 89 περιπου μαθηματα αλλα και να τελειωσεις και ενα συνολο κλινικων προαπαιτουμενων. Το ποσο θα μάθεις εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απο εσενα και την προσπαθεια που θα κανεις. Το ποσο γρηγορα θα τελειωσεις εξαρταται και απο την τυχη διότι μπαινει ο παραγοντας βρες ασθενη κλεισε ραντεβού θα ρθει δεν θα ρθει το ακυρώνει κτλ.
Στο δευτερο το εκπα νομιζω υπερτερει.
Για το αν θα σου ανγνωριστουν μαθήματα δεν γνωριζω να σου απαντησω..
Σπουδάζω Θεσσαλονίκη αλλά σκέφτομαι μήπως έκανα λάθος που απέρριψα την Αθήνα ενώ έπιανα τα μόρια της.Σε ευχαριστω για την απάντηση.
 

1001T

Νεοφερμένος

Ο 1001T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους! Σκεφτομαι να δηλωσω ως πρωτη μου επιλογη την οδοντιατρικη και θα ηλεθα οποιος μπορει (φοιτητης και αποφοιτος) να μου πει την γνωμη του για αυτη. Οποιαδηποτε γνωμη ειναι σημαντικη!
Ευχαριστω εκ των προτερων!:)
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Όταν σπούδαζα Ιατρική, θεωρούσαμε τους Οδοντιάτρους αυτούς που απλά δεν πέρασαν ιατρική. Αν σου αρέσει να ασχολείσαι με την στοματική κοιλότητα και σου αρέσει να είσαι σε έναν χώρο και έχεις υπομονή τότε επέλεξε την. Προσωπικά, την έβρισκα πάντα βαρετή. Το πρόγραμμα σπουδών τους στην αρχή είναι ίδιο με της Ιατρικής, αλλά στη συνέχεια εξειδικεύονται. Μπορείς μετά τα 5 χρόνια να συνεχίσεις με γναθοχειρουργική κλπ που θα αυξήσει κατά πολύ το εισόδημα σου. Γενικά, είναι ένας κλάδος καλός για κάποιον που πχ οι γονείς του έχουν ήδη ιατρείο αλλιώς θα δουλεύεις για αρχή σε οδοντιατρεία άλλων σαν βοηθός. Προσωπικά την έβρισκα πάντα βαρετή, αλλά αυτή είναι η δική μου άποψη. Με παιδιά που μιλούσα, φαινόταν να τους αρέσει. Αν και λένε ότι είναι πιο δύσκολη από την Ιατρική. Η ιατρική λένε δυσκολεύει στην ειδίκευση αλλά η οδοντιατρική στο πτυχίο.
 

Δέσποινα Χ

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα Χ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν φοιτητές οδοντιατρικής ΑΠΘ και ΕΚΠΑ που θα μπορούσαν να με συμβουλεύσουν αν αξίζει κανεις να αλλάξει πανεπιστήμιο από ΑΠΘ σε ΕΚΠΑ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν φοιτητές οδοντιατρικής ΑΠΘ και ΕΚΠΑ που θα μπορούσαν να με συμβουλεύσουν αν αξίζει κανεις να αλλάξει πανεπιστήμιο από ΑΠΘ σε ΕΚΠΑ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Χωρις να ειμαι ειδημονας επι του θεματος η οδοντιατρικη εκπα ειναι η 40η καλυτερη οδοντριατρικη παγκοσμιως τρελο νουμερο δηλαδη. Φανταζομαι για καποιο λογο θα ειναι εκει και κατι παραπανω θα εχει να προσφερει. Γενικα αν εχεις την δυνατοτητα να αλλαξεις τοτε καντο ειναι πολυ πιο αναγνωρισμενη. Φανταζομαι για να ρωτας δεν μενεις ουτε αθηνα ουτε θεσ/νικη οποτε οπου και να πας θα νοικιαζεις οποτε γιατι να μην εκμεταλευτεις την ευκαιρια? Ωστοσο αν το πατρικο σου ειναι θεσ/νικη και αναγκαστεις να νοικιασεις αθηνα τοτε μεινε εκει που εισαι.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Μόνο και μόνο που στις ανατομίες στο ΕΚΠΑ κάνεις μόνο μέχρι τράχηλο και δεν σπαταλάς το χρόνο σου ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΩΜΑ, εφόσον δεν είσαι ιατρική αξίζει :)
 

Δέσποινα Χ

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα Χ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Χωρις να ειμαι ειδημονας επι του θεματος η οδοντιατρικη εκπα ειναι η 40η καλυτερη οδοντριατρικη παγκοσμιως τρελο νουμερο δηλαδη. Φανταζομαι για καποιο λογο θα ειναι εκει και κατι παραπανω θα εχει να προσφερει. Γενικα αν εχεις την δυνατοτητα να αλλαξεις τοτε καντο ειναι πολυ πιο αναγνωρισμενη. Φανταζομαι για να ρωτας δεν μενεις ουτε αθηνα ουτε θεσ/νικη οποτε οπου και να πας θα νοικιαζεις οποτε γιατι να μην εκμεταλευτεις την ευκαιρια? Ωστοσο αν το πατρικο σου ειναι θεσ/νικη και αναγκαστεις να νοικιασεις αθηνα τοτε μεινε εκει που εισαι.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Η αλήθεια δεν έχω σπίτι ούτε στη μια πόλη ούτε στην άλλη επομένως νοικιάζω. Απλά ήθελα να δω κατά πόσο αξίζει να μπλέξω με την αναγνώριση μαθημάτων από ΑΠΘ σε εκπα κτλ. ειδικά αν επιχειρήσω 10%
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μόνο και μόνο που στις ανατομίες στο ΕΚΠΑ κάνεις μόνο μέχρι τράχηλο και δεν σπαταλάς το χρόνο σου ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΩΜΑ, εφόσον δεν είσαι ιατρική αξίζει :)
Χαχα! Έχεις ένα point! Ευχαριστώ για την απάντηση!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top