ΟΔΕ ΠΑΠΕΙ ή Οικονομικης Επιστημης ΠΑΠΕΙ ?

KeidiKolas

Νεοφερμένος

Ο KeidiKolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Λοιπον ..ειμαι καινουριος στο i -school.. πριν λιγες μερες βγηκαν τα μορια των Πανελλαδικων εξετασεων και εηραψα 15.400 ..και ειμαι Αναμεσα σε ΟΔΕ ΠΑΠΕΙ .Οικονομκης επιστημης ΠΑΠΕΙ αλλα και Λοχρη ΠαΜακ ..εαν καποιος ειναι φοιτητης σε αυτα τα τμηματα ή γνωριζει τα τμηματα γενικα θελω να με βοηθησει να καταλαβω ποιο ειναι καλυτερο εως προς την επαγγελματικη αποκατασταση ..εχω κοιταξει προγραμμα σπουδων και εχω να πω πως και τα 3 τμηματα μου αρεσουν ...Καθε πληροφορια θα μου ειναι χρησιμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Λοιπον ..ειμαι καινουριος στο i -school.. πριν λιγες μερες βγηκαν τα μορια των Πανελλαδικων εξετασεων και εηραψα 15.400 ..και ειμαι Αναμεσα σε ΟΔΕ ΠΑΠΕΙ .Οικονομκης επιστημης ΠΑΠΕΙ αλλα και Λοχρη ΠαΜακ ..εαν καποιος ειναι φοιτητης σε αυτα τα τμηματα ή γνωριζει τα τμηματα γενικα θελω να με βοηθησει να καταλαβω ποιο ειναι καλυτερο εως προς την επαγγελματικη αποκατασταση ..εχω κοιταξει προγραμμα σπουδων και εχω να πω πως και τα 3 τμηματα μου αρεσουν ...Καθε πληροφορια θα μου ειναι χρησιμη

Το ΟΠΑ το snob-άρεις?
Είναι πάντως 3 τμήματα εν γένει διαφορετικά.

Το ΟΔΕ είναι γενικό τμήμα και διεπιστημονικό. Κάνεις από marketing,οικονομικά, λογιστική, χρηματοοικονομικά μέχρι δίκαιο, πληροφοριακά συστήματα, μαθηματικά στατιστική. Έχει κατεύθυνση τη στελέχωση του εμπορικού-διοικητικού κόσμου.
Το Οικονομικό είναι γενικό τμήμα και σε εισάγει στην ολότητα της Οικονομικής επιστήμης. Κατά τα πρώτα έτη έχεις τα βασικά μαθήματα μαθηματικών, στατιστικής τα οποία είναι βασικά εργαλεία των επόμενων ετών και βασική οικονομική ανάλυση. Έπειτα προχωράς σε Μικροοικονομική, Μακροοικονομική, Δημόσια Οικονομική κλπ. Τα προγράμματα οικονομικών σπουδών περιλαμβάνουν και μαθήματα ιστορίας, κοινωνιολογίας που συνδέονται άρδην με την Οικονομική επιστήμη. Τέλος, παρέχονται και μαθήματα λογιστικής και χρηματοοικονομικών για να δώσουν και μια πρόγευση για αυτούς που σκοπεύουν να ασχοληθούν με αυτό τον κλάδο, που έχει μεγάλη ζήτηση.
Το ΛΟΧΡΗ είναι ένα εξειδικευμένο τμήμα. Το πρώτο έτος έχει βασικά οικονομικά, μαθηματικά, στατιστικής, αρχές λογιστικής και χρηματοοικονομικών και μετά αρχίζει η "λοχρη απομόνωση" στα λογιστικά-χρηματοοικονομικά πόσο μάλλον με την επιλογή κατεύθυνσης. (Λογιστική-φοροτεχνική ή Χρηματοοικονομικά).

Επιλέγεις και παίρνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeidiKolas

Νεοφερμένος

Ο KeidiKolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σε ευχαριστω για την απαντηση ..

Με βοηθησες αρκετα ..
οσο για το εαν snob-αρω το ΟΠΑ .θα σου ελεγα οτι κανω ακριβως το αντιθετο ..στο μηχανογραφικο θα βαλω πρωτα τα τμηματα που αναφερθηκαν πιο πανω πρωτα στο ΟΠΑ ..με την ελπιδα οτι θα πεσουν οι βασεις εως 1500 μορια ...


Αλλα ειμαι και λιγο ρεαλιστης ..πραγμα που σημαινει οτι το ΟΠΑ ειναι σχεδον αδυνατον με βαση το μορια που μαζεψα ...αν και βεβαια υπαρχουν τμηματα οπως ΔΕΟΣ και Μαρκετινγκ ...αλλα δεν ειναι του χαρακτηρα μου ..:) ..

Τωρα αν μπορεις πες μου και την προσωπικη γνωμη ...εσυ στην θεση μου θα επελεγες ΟΔΕ ή Οικ .ΕΠ .?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Σε ευχαριστω για την απαντηση ..

Με βοηθησες αρκετα ..
οσο για το εαν snob-αρω το ΟΠΑ .θα σου ελεγα οτι κανω ακριβως το αντιθετο ..στο μηχανογραφικο θα βαλω πρωτα τα τμηματα που αναφερθηκαν πιο πανω πρωτα στο ΟΠΑ ..με την ελπιδα οτι θα πεσουν οι βασεις εως 1500 μορια ...


Αλλα ειμαι και λιγο ρεαλιστης ..πραγμα που σημαινει οτι το ΟΠΑ ειναι σχεδον αδυνατον με βαση το μορια που μαζεψα ...αν και βεβαια υπαρχουν τμηματα οπως ΔΕΟΣ και Μαρκετινγκ ...αλλα δεν ειναι του χαρακτηρα μου ..:) ..

Τωρα αν μπορεις πες μου και την προσωπικη γνωμη ...εσυ στην θεση μου θα επελεγες ΟΔΕ ή Οικ .ΕΠ .?
Προφανώς έχει ήδη διαλέξει, αφού το ΟΔΕ είναι το τμήμα του:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeidiKolas

Νεοφερμένος

Ο KeidiKolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφέρουν τα Οικονομικά στην ολότητα τους, θες να εμβαθύνεις στην Επιστημη αυτη και γουσταρεις πολύ τα Μαθηματικά τότε Οικονομικό. Αλλιώς αν σου αρέσει η διεπιστημονικοτητα, θέλεις να εξερευνησεις όλους τους τομείς του εμπορικού κόσμου, χωρίς να μπλέκεις πάρα πολύ με ποσοτικά μαθήματα, τοτε ΟΔΕ. Εγώ τελείωσα τον Σεπτέμβρη το τμήμα ΟΔΕ ΟΠΑ, μάλιστα με άριστα και τώρα πάω στο 2ο πτυχίο μου. Δεν το μετάνιωσα καθόλου. Πολύ καλό τμήμα όπως και το Οικονομικό του ΌΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeidiKolas

Νεοφερμένος

Ο KeidiKolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφέρουν τα Οικονομικά στην ολότητα τους, θες να εμβαθύνεις στην Επιστημη αυτη και γουσταρεις πολύ τα Μαθηματικά τότε Οικονομικό. Αλλιώς αν σου αρέσει η διεπιστημονικοτητα, θέλεις να εξερευνησεις όλους τους τομείς του εμπορικού κόσμου, χωρίς να μπλέκεις πάρα πολύ με ποσοτικά μαθήματα, τοτε ΟΔΕ. Εγώ τελείωσα τον Σεπτέμβρη το τμήμα ΟΔΕ ΟΠΑ, μάλιστα με άριστα και τώρα πάω στο 2ο πτυχίο μου. Δεν το μετάνιωσα καθόλου. Πολύ καλό τμήμα όπως και το Οικονομικό του ΌΠΑ.

Βασικα τα μαθηματικα ειναι λιγο προβλημα .. εγραψα 10.1 ενω Αοθ 20.και θα ηθελα ενα τμημα καπως με πιο ευκολα μαθηματικα ...και απο οτι καταλαβα το ΟΔΕ ειναι λιγο πιο πολυ ευκολο (για τα μαθηματικα ) ....ειμαι παντως πιο πολυ θεωρητικος τυπος ..και μαλλον για ΟΔΕ παω ...καλη συνεχεια με το 2ο πτυχιο σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφέρουν τα Οικονομικά στην ολότητα τους, θες να εμβαθύνεις στην Επιστημη αυτη και γουσταρεις πολύ τα Μαθηματικά τότε Οικονομικό. Αλλιώς αν σου αρέσει η διεπιστημονικοτητα, θέλεις να εξερευνησεις όλους τους τομείς του εμπορικού κόσμου, χωρίς να μπλέκεις πάρα πολύ με ποσοτικά μαθήματα, τοτε ΟΔΕ. Εγώ τελείωσα τον Σεπτέμβρη το τμήμα ΟΔΕ ΟΠΑ, μάλιστα με άριστα και τώρα πάω στο 2ο πτυχίο μου. Δεν το μετάνιωσα καθόλου. Πολύ καλό τμήμα όπως και το Οικονομικό του ΌΠΑ.
Χρήστο, εννοείς μεταπτυχιακό ή 2ο προπτυχιακό; Όποια κι αν είναι η απάντηση, σε ποιο τμήμα;
(Αν είναι μεταπτυχιακό, με τι τίτλο; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εγω προσωπικά θα σου πρότεινα Οικονομικό. Είμαι ίδιας ηλικίας, και έχω ως πρώτη επιλογή το Οικονομικό του ΟΠΑ.Το ΑΟΘ είναι νομίζω η ελάχιστη "εισαγωγή" σε ένα τμήμα Οικονομικής Επιστήμης, ενώ το ΑΟΔΕ(αν βέβαια το διδασκόσουν φέτος) είναι μια ελάχιστη "εισαγωγή" σε ένα τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων (γενικώς μιλώντας -μιας και το ΑΟΔΕ είναι θεωρητικό μάθημα).
Οπότε βλέπεις τι σε θέλγει περισσότερο(θεωρητικά οικονομικά ή περισσότερο πρακτικά περί της λειτουργίας των επιχειρήσεων) και επιλέγεις.
Είναι καθαρά θέμα ενδιαφέροντος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Βασικα τα μαθηματικα ειναι λιγο προβλημα .. εγραψα 10.1 ενω Αοθ 20.και θα ηθελα ενα τμημα καπως με πιο ευκολα μαθηματικα ...και απο οτι καταλαβα το ΟΔΕ ειναι λιγο πιο πολυ ευκολο (για τα μαθηματικα ) ....ειμαι παντως πιο πολυ θεωρητικος τυπος ..και μαλλον για ΟΔΕ παω ...καλη συνεχεια με το 2ο πτυχιο σου...

Δεν έγραψες και χάλια, αλλά σίγουρα αν συνάμα δεν σε ενδιαφέρουν, δεν θα σου πρότεινα το Οικονομικό.
Ναι, είναι πιο εύκολο σε θέμα ποσοτικών απαιτήσεων (αλλά μην νομίζεις ότι δεν θα έχεις και καθόλου).
Σε ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω και εσύ να περάσεις στη σχολή προτίμησής σου, αν και στο ΟΔΕ ΠΑ.ΠΕΙ είσαι σίγουρα μέσα και αν πέσει και το ΟΠΑ πολύ θα είσαι και εκεί (πράγμα καθόλου ακατόρθωτο μιας και προβλέπω το ΟΔΕ και το Οικονομικό ΌΠΑ <16, όπως το 2013)

Χρήστο, εννοείς μεταπτυχιακό ή 2ο προπτυχιακό; Όποια κι αν είναι η απάντηση, σε ποιο τμήμα;
(Αν είναι μεταπτυχιακό, με τι τίτλο; )

2ο προπτυχιακό πρόγραμμα, σε τμήμα που θα ανακοινώσω μόνο όταν περάσω, και ιδιωτικά όχι δημόσια. :)
Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον! :clapup:

Εγω προσωπικά θα σου πρότεινα Οικονομικό. Είμαι ίδιας ηλικίας, και έχω ως πρώτη επιλογή το Οικονομικό του ΟΠΑ.Το ΑΟΘ είναι νομίζω η ελάχιστη "εισαγωγή" σε ένα τμήμα Οικονομικής Επιστήμης, ενώ το ΑΟΔΕ(αν βέβαια το διδασκόσουν φέτος) είναι μια ελάχιστη "εισαγωγή" σε ένα τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων (γενικώς μιλώντας -μιας και το ΑΟΔΕ είναι θεωρητικό μάθημα).
Οπότε βλέπεις τι σε θέλγει περισσότερο(θεωρητικά οικονομικά ή περισσότερο πρακτικά περί της λειτουργίας των επιχειρήσεων) και επιλέγεις.
Είναι καθαρά θέμα ενδιαφέροντος

Το ΑΟΘ είναι μια εισαγωγή της Μικροοικονομικής Ανάλυσης. Είναι πραγματικά το μάθημα της Οικονομικής ανάλυσης στο Α εξάμηνο σε πιο extended μορφή.
Το ΑΟΔΕ δεν έχει καμία σχέση. Η φύση της σχολής δεν είναι παπαγαλία αλλά σύνθεση γνώσης με κριτική σκέψη και διεπιστημονικό πρίσμα. Ομάδες, Ιστορικές Αναδρομές,Επικοινωνία είναι εντελώς εκτός.
Τα μόνα που βλέπουμε κοινά είναι ελάχιστα στο μάθημα Γενικές Αρχές Διοίκησης Επιχειρήσεων του β εξαμήνου και αρκετά στο Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων Ι (που διδασκόμαστε από το πρωτότυπο βιβλίο του Μπουραντά, από το οποίο προήλθε το ΑΟΔΕ). Βέβαια, γίνεται το μάθημα εμπειρικά με πολλές διαφάνειες που σε βοηθάνε φουλ.
Πάντως, δεν καταλαβαίνεις ούτε στο 0% τη διεπιστημονικότητα του τμήματος ΟΔΕ από το ΑΟΔΕ.
Ενώ το ΑΟΘ είναι η βάση για να χτίσεις το οικοδόμημα της γνώσης σε σχέση με την Οικονομική Επιστήμη.


Όποιος, δεν πολυχωνεύει τα Μαθηματικά και δεν έχει διάθεση να προσπαθήσει για αυτά, τότε δεν του προτείνεται τμήμα Οικ. Επιστήμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

KeidiKolas

Νεοφερμένος

Ο KeidiKolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Γιατί Chris μόνο ιδιωτικά; Χωρίς παρεξήγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeidiKolas

Νεοφερμένος

Ο KeidiKolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδια ..σε λιγες μερες βγαινουν και οι βαθμοι των ειδικων μαθηματων ..και νομιζω εχω γραψει και αγγλικα καλα ...πολλοι μου λενε να βαλω Ναυτιλιακα ..αλλα δν ξερω κατα ποσο θα μου αρεσουν ..και επισης μετα τις σπουδες μου θα ηθελα να γυρισω αλβανια ...Αναμεσα σε ΟΔΕ ΠΑΠΕΙ και Ναυτιλιακα τι προτεινετε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Auditor 8

Νεοφερμένος

Ο Auditor 8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια!!!Φιλε ειμαι οδε παπει 1ο ετος.Γενικα το παπει ειναι καλο πανεπιστημιο αρχικα.Το οδε στο παπει θεωρω οτι ειναι απο τα πολυ καλα τμηματα του παπει με μοναδικο ελλατωμα οτι εχει πολλα μαθηματα 64 δηλαδη 8 κατα μεσο ορο στο εξαμηνο στο οποιο ενα ειναι λιγο ακυρο(πχ κοινονιολογια στο πρωτο).Αν εχεις ορεξη να διαβασεις λιγο περισσοτερο θα στο προτεινα καθως θα μαθεις πολυ θεωρια...Ελπιζω να εισαι καλος.Το οικονομικης επιστημης νομιζω εχει 6 κατα μεσο ορο το εξαμηνο αν δεν κανω λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeidiKolas

Νεοφερμένος

Ο KeidiKolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια!!!Φιλε ειμαι οδε παπει 1ο ετος.Γενικα το παπει ειναι καλο πανεπιστημιο αρχικα.Το οδε στο παπει θεωρω οτι ειναι απο τα πολυ καλα τμηματα του παπει με μοναδικο ελλατωμα οτι εχει πολλα μαθηματα 64 δηλαδη 8 κατα μεσο ορο στο εξαμηνο στο οποιο ενα ειναι λιγο ακυρο(πχ κοινονιολογια στο πρωτο).Αν εχεις ορεξη να διαβασεις λιγο περισσοτερο θα στο προτεινα καθως θα μαθεις πολυ θεωρια...Ελπιζω να εισαι καλος.Το οικονομικης επιστημης νομιζω εχει 6 κατα μεσο ορο το εξαμηνο αν δεν κανω λαθος.

Ευχαριστω φιλε για την απαντηση ..

Εφτιαξα μηχανοφραφικο και Εβαλα πρωτο ΟΔΕ ΟΠΑ ..μπας και πεσουν οι βασεις και μετα εβαλα ΟΔΕ παπει ..και μετα το οικονομικης επιστημης ...λογικα θα ειμαστε συμφοιτητες στο Παπει ..ελπιζω να μεινω ευχαριστημενος με το τμημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ποτε βγαίνουν τα αποτελέσματα των ειδικών μαθημάτων ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeidiKolas

Νεοφερμένος

Ο KeidiKolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top