Nομική Θεσσαλονίκης

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
επειδή ειχα μια συζήτηση με εναν φίλο μου για ένα γνωστό του και μου έλεγε πως οι φοιτητές της νομικής ρίχνουν πολύ διάβασμα και δεν κάνουν την ίδια φοιτητική ζωη με τους άλλους, ισχύει κάτι τέτοιο? δηλαδη ενας φοιτητής της νομικής όλη μερα διαβασμα? για έναν καφέ, ένα σινεμα δεν μπορεί να παει? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
επειδή ειχα μια συζήτηση με εναν φίλο μου για ένα γνωστό του και μου έλεγε πως οι φοιτητές της νομικής ρίχνουν πολύ διάβασμα και δεν κάνουν την ίδια φοιτητική ζωη με τους άλλους, ισχύει κάτι τέτοιο? δηλαδη ενας φοιτητής της νομικής όλη μερα διαβασμα? για έναν καφέ, ένα σινεμα δεν μπορεί να παει? :P

Η στόχευση είναι και πρέπει να είναι σαφής. Το διάβασμα είναι πολύ και τα μαθήματα πολύ απαιτητικά. Εντάξει για έναν καφέ και ένα σινεμά δε χάθηκε κι ο κόσμος. Ωστόσο, θα συμφωνήσω ότι η ''φοιτητική ζωή'' με τις ''κρεπάλες'' και το ατέλειωτο ''καθισιό'' (μία κακώς νοούμενη κατά τη γνώμη μου φοιτητική ζωή) δεν είναι κάτι που συναντά κανείς αν σπουδάσει στη Νομική Θεσσαλονίκης και φαντάζομαι εν γένει στις νομικές. Εκτός αν θέλει να γίνει αιώνιος φοιτητής (όπου αιώνιος ν+2 και τα συναφή)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staza13

Νεοφερμένος

Η staza13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γεια σας! Πήγε κανείς για εγγραφή? Έχουν απεργείες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staza13

Νεοφερμένος

Η staza13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Τι από τα 2 να πάρουμε? Πολυκώδικα ή απλώς αστικό κώδικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Τι από τα 2 να πάρουμε? Πολυκώδικα ή απλώς αστικό κώδικα?

Αστικό Κώδικα, προφανώς! Ο Πολυκώδικας σού είναι άχρηστος στο πρώτο εξάμηνο. ΔΕΝ πρόκειται να τον χρησιμοποιήσεις πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Τι από τα 2 να πάρουμε? Πολυκώδικα ή απλώς αστικό κώδικα?
Ό,τι βολεύει εσένα. Εγώ είχα πάρει πολυκώδικα στο πρώτο έτος(όχι στη Θεσσαλονίκη) και αν γινόταν παραπομπή σε κάποιο άλλο κώδικα από περιέργεια κοιτούσα τα άρθρα αυτά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Ό,τι βολεύει εσένα. Εγώ είχα πάρει πολυκώδικα στο πρώτο έτος(όχι στη Θεσσαλονίκη) και αν γινόταν παραπομπή σε κάποιο άλλο κώδικα από περιέργεια κοιτούσα τα άρθρα αυτά.:P
Στο πρώτο έτος, ειδικά στην Κομοτηνή, που δεν γίνεται ποινικό, δε χρειάζεται πουθενά. Κι εγώ πήρα, στο β' εξάμηνο, αλλά στο ράφι έμεινε επί της ουσίας, αφού ό,τι χρειαζόμασταν ήταν στον Α.Κ. (ακόμη και οι παραπομπές στο Εργατικό). Είπα όχι, από την άποψη ότι μέχρι να κάνει ποινικό ή δικονομίες, που θα χρειαστεί πολυκώδικα, μπορεί να έχουν γίνει πολλές αναθεωρήσεις/προσθήκες νόμων ή άρθρων, και το ποσό δεν είναι αμελητέο - είναι 40 ευρώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Στο πρώτο έτος, ειδικά στην Κομοτηνή, που δεν γίνεται ποινικό, δε χρειάζεται πουθενά. Κι εγώ πήρα, στο β' εξάμηνο, αλλά στο ράφι έμεινε επί της ουσίας, αφού ό,τι χρειαζόμασταν ήταν στον Α.Κ. (ακόμη και οι παραπομπές στο Εργατικό). Είπα όχι, από την άποψη ότι μέχρι να κάνει ποινικό ή δικονομίες, που θα χρειαστεί πολυκώδικα, μπορεί να έχουν γίνει πολλές αναθεωρήσεις/προσθήκες νόμων ή άρθρων, και το ποσό δεν είναι αμελητέο - είναι 40 ευρώ. :)
Υπάρχουν και τα επιλογής.:P Εξάλλου 40Ε θα τα διαθέσει για την επιστήμη της. :) Ο καθένας όπως βολεύεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staza13

Νεοφερμένος

Η staza13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staza13

Νεοφερμένος

Η staza13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Συμφέρει να πάρει κανείς μάθημα γενικής επιλογής στο 1ο εξάμηνο? Αν ναι, ποιο προτείνετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης (Οκτώβριος 2013):
https://www.adip.gr/eks/Final Report_School of Law_AUTH.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staza13

Νεοφερμένος

Η staza13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αν πάρουμε ως ειδικής επιλογής εκκλησιαστικό δίκαιο (αντί για εισηγήσεις ρωμαϊκού δικαίου) και δεν το παρακολουθούμε καθόλου (λόγω προβλήματος με την ώρα), έχουμε πιθανότητες να το περάσουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos Kalapodi

Νεοφερμένος

Ο Panos Kalapodi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Φυσικά! Εξάλλου, όπως θα διαπιστώσεις αν πας έστω και σε ένα μάθημα εκκλησιαστικού, ειναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού όσοι το παρακολουθούν. Αν κάνεις ένα καλό πέρασμα το βιβλίο πριν την εξέταση θα περάσεις, και μάλιστα και με βαθμό! Και στατιστικά να το δεις, περίπου το 80-90% το περνάει με την πρώτη και, όπως σου είπα και πριν, χωρίς παρακολούθηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosthenisgeo

Νεοφερμένος

Ο dimosthenisgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
ποιο βιβλιο προτείνετε για το μαθημα "γενικες αρχες αστικου δικαιου" (1ο ετος, νομικη απθ);;μου εχουν πει ότι καλυτερα θεωρούνται του παπαστεριου και του γεωργιαδη....ποιο απτα δυο όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
ποιο βιβλιο προτείνετε για το μαθημα "γενικες αρχες αστικου δικαιου" (1ο ετος, νομικη απθ);;μου εχουν πει ότι καλυτερα θεωρούνται του παπαστεριου και του γεωργιαδη....ποιο απτα δυο όμως;

Εμας μας εδιναν του Λαδα παλια.. Για του Παπαστεριου εχω ακουσει καλα λογια, για του Γεωργιαδη (Αστεριου ή Αποστολου ; ) για τις Γενικες Αρχες δεν ξερω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
ποιο βιβλιο προτείνετε για το μαθημα "γενικες αρχες αστικου δικαιου" (1ο ετος, νομικη απθ);;μου εχουν πει ότι καλυτερα θεωρούνται του παπαστεριου και του γεωργιαδη....ποιο απτα δυο όμως;

γεωργιάδη...παπαστερίου πήρα και δε μ άρεσε...άσε που αν πάρεις γεργιάδη θα σου μείνει και τις δικαοπραξίες στο επόμενο εξάμηνο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosthenisgeo

Νεοφερμένος

Ο dimosthenisgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Εμας μας εδιναν του Λαδα παλια.. Για του Παπαστεριου εχω ακουσει καλα λογια, για του Γεωργιαδη (Αστεριου ή Αποστολου ; ) για τις Γενικες Αρχες δεν ξερω..

γεωργιάδη...παπαστερίου πήρα και δε μ άρεσε...άσε που αν πάρεις γεργιάδη θα σου μείνει και τις δικαοπραξίες στο επόμενο εξάμηνο...:P
ευχαριστω για τις απαντησεις!
το ιδιο εχω ακουσει για τον παπαστεριου..οποτε λεω μαλλον γεωργιαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Ο Γεωργιάδης είναι ο καλύτερος στα αστικά. Εάν ο καθηγητής δεν βασίζεται σε κάποιον άλλον, αυτόν πάρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Euaggelia0298

Νεοφερμένος

Η Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλησπέρα. Πέτυχα στη Νομική Σχολή της Κομοτηνής και επιθυμώ να πάρω μεταγραφή για την αντίστοιχη σχολή της Θεσσαλονίκης (5 μορια για μεταγραφη). Γνωρίζει κανείς ποσά μαθήματα της Κομοτηνής αναγνωρίζονται στην Θεσσαλονίκη και ποια ακριβώς είναι αυτά; Επιπλέον εάν η μεταγραφή βγει πριν την εξεταστική εγώ θα δώσω εξετάσεις στο αρχικό τμημα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaMp

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια και απο εμενα! Μιας και εισαι στο τμημα νομικης του ΑΠΘ θα μπορούσες να μου πεις εάν η σχολή είναι δύσκολη, για τα μαθήματα κλπ γιατί είμαι λίγο προκατειλημμένη και πρόκειται να περάσω στο αντίστοιχο τμήμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top