Κύβος του Ρούμπικ: Ένας αιώνιος γρίφος

Nikos_98

Νεοφερμένος

Ο Nikos_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά
σίγουρα θα έχετε ακούσει για τον κύβο του Ρούμπικ
έχετε προσπαθήσει ποτέ να τον λύσετε ή κατι τουλάχιστον σχετικό
αν ήδη μπορείτε και τον λύνεται τι χρόνους κάνετε
γενικά thread για κύβους του Ρούμπικ και σχετικά με αυτό το αγαπημένο μου χόμπι ελπίζω να του ρίξετε μια ματία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Το παλευα και γω καποτε, οταν ημουν ακομα στο γυμνασιο..... Ειχα μαθει τις κινησεις και τους αυτοματισμους, και ειχα και ρεκορ απο οτι θυμαμαι 50''... Ενταξει δεν ειναι κατι το τρομερο...Τωρα μπορει να μην θυμαμαι καν να το λυσω, αλλα τοτε πετουσα απο τη χαρα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_98

Νεοφερμένος

Ο Nikos_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Το παλευα και γω καποτε, οταν ημουν ακομα στο γυμνασιο..... Ειχα μαθει τις κινησεις και τους αυτοματισμους, και ειχα και ρεκορ απο οτι θυμαμαι 50''... Ενταξει δεν ειναι κατι το τρομερο...Τωρα μπορει να μην θυμαμαι καν να το λυσω, αλλα τοτε πετουσα απο τη χαρα μου...

σαν και εμένα και εσύ...
πάντως εμένα μου αρέσει αρκετά να τους λύνω
και 2x2 , 3x3, 4x4 και 5x5 αλλα εντάξει κουβέντα να γίνεται
μίπως υπάρχει εδώ και κανένα άλλο παιδί με αυτό το χόμπι
χαχα έτσι κουβέντα να γίνεται :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
-Λυνω τον κυβο του ρουμπικ σε 15 δευτερολεπτα...
-Υψηλο IQ;
-Αχρωματοψια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Όταν ασχολιόμουν έκανα χρόνους από 50-55 δεύτερα μέχρι 1.10 περίπου.

Τώρα να με βάλεις να το λύσω μπορεί να μου πάρει και την μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
ναι και εγω ειχα ασχοληθει με τον συγκεκριμενο κυβο...το ρεκορ ήταν στα 55''
αλλα η μεγαλη φαση ειναι να προσπαθεις να λυσεις τον κυβο 5x5x5 και οχι το κλασσικο 3x3x3 ;)
τον παρακατω τον ειχα καταφερει 2 φορες :P

κατάλογος.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spitogata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
έχετε προσπαθήσει ποτέ να τον λύσετε ή κατι τουλάχιστον σχετικό

Έχω προσπαθήσει...είμαι τελείως άχρηστη :P
Μάλιστα,για να μάθετε πόσο κακός άνθρωπος είμαι,στο φροντιστήριό μου,είχαμε έναν κύβο,έξω στην βιβλιοθήκη.Κάθε φορά που πήγαινα τον έβρισκα λυμένο και από τα νεύρα μου,τον χαλούσα πάλι. :look: :whistle:

Αλλά θαυμάζω αυτούς που μπορούν και τον λύνουν σε δευτερόλεπτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nikos_98

Νεοφερμένος

Ο Nikos_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
μάλλον από ότι καταλαβαίνω είναι περισσότερο να μην το αφήσεις γιατί θα σε αφήσει και αυτό :Ρ
πάντως αυτή την εποχή ασχολούμαι αρκετά προσπαθώ να κάνω καλούς χρόνους και να του μειώνω συνεχώς μαθαίνοντας καινούργιες τεχνικές αλλά ποιος ξέρεις ίσως είναι και αυτό έτσι κόλλημα της ηλικίας !!!!

μάλλον από ότι καταλαβαίνω είναι περισσότερο να μην το αφήσεις γιατί θα σε αφήσει και αυτό :Ρ
πάντως αυτή την εποχή ασχολούμαι αρκετά προσπαθώ να κάνω καλούς χρόνους και να του μειώνω συνεχώς μαθαίνοντας καινούργιες τεχνικές αλλά ποιος ξέρεις ίσως είναι και αυτό έτσι κόλλημα της ηλικίας !!!!

Αλλά θαυμάζω αυτούς που μπορούν και τον λύνουν σε δευτερόλεπτα :)

εντάξει μη νομίζεις πως είναι τίποτα τζιμάνια απλά θέλει να ασχολήσαι συνέχεια...
Όλα είναι θέμα εξάσκησης !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Και εγω σαν και εσενα τετοιο κολλημα ειχα....Τον ειχα συνεχεια μεσα στη τσαντα ...Στο σχολειο, στη προπονηση, στο σπιτι, συνεχεια προσπαθουσα να βρω νεες τεχνικες.....Καψιμο τελειως....Μετα το παρατησα-βαρεθηκα, οπως θες πεστο και εχω να τον πιασω στα χερια μου απο τοτε....
Τωρα οχι σε 50 δευτερα, ουτε σε 50 μερες δεν το λυνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_98

Νεοφερμένος

Ο Nikos_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Και εγω σαν και εσενα τετοιο κολλημα ειχα....Τον ειχα συνεχεια μεσα στη τσαντα ...Στο σχολειο, στη προπονηση, στο σπιτι, συνεχεια προσπαθουσα να βρω νεες τεχνικες.....Καψιμο τελειως....Μετα το παρατησα-βαρεθηκα, οπως θες πεστο και εχω να τον πιασω στα χερια μου απο τοτε....
Τωρα οχι σε 50 δευτερα, ουτε σε 50 μερες δεν το λυνω

για το κάψιμο σε καταλαβαίνω καταντάει εθιστικό και εγώ έχω 4-5 και τους έχω μέσα στο σπίτι σε τσάντες κλπ όταν φεύγω από το σπίτι πάω επισκέψεις δε μπορώ πλέον χωρίς έναν κύβο στο χέρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Mt

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 842 μηνύματα.
Λύνω τον 3χ3χ3 σε 1 λεπτό περίπου.Τον 4χ4χ4 σε 10 λεπτά και τον 5χ5χ5 σε 20 λεπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_98

Νεοφερμένος

Ο Nikos_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Λύνω τον 3χ3χ3 σε 1 λεπτό περίπου.Τον 4χ4χ4 σε 10 λεπτά και τον 5χ5χ5 σε 20 λεπτά.

δεν έχεις ασχοληθεί με 2x2 ??
το 3x3 τον λυνω περίπου σε 45 δευτερόλεπτα και τους 4x4 και 5 όπως και εσύ στου ίδιους χρόνους
τι κύβο χρησιμοποιείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
δεν έχεις ασχοληθεί με 2x2 ??
το 3x3 τον λυνω περίπου σε 45 δευτερόλεπτα και τους 4x4 και 5 όπως και εσύ στου ίδιους χρόνους
τι κύβο χρησιμοποιείς

ο 2χ2 βγαινει και καταλαθος που λεει ο λογος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Mt

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 842 μηνύματα.
Mε τον 2χ2χ2 δεν έχω ασχοληθεί.Χρησιμοποιώ κυρίως V-Cubes.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_98

Νεοφερμένος

Ο Nikos_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ο 2χ2 βγαινει και καταλαθος που λεει ο λογος :P

μπα όχι ρε συ θέλει και αυτός την "προσοχή" του άμα ξέρεις και λύνεις τον 3x3 μπορείς και τον 2x2 αλλά σχετικά κάπως αργά
υπάρχουν όμως και τεχνικές που μπορείς να τον λύσεις και σε 3-4 δευτερόλεπτα με πολύ εξάσκιση :D

Mε τον 2χ2χ2 δεν έχω ασχοληθεί.Χρησιμοποιώ κυρίως V-Cubes.

κοίτα και εγώ v-cubes χρησιμοποιώ διότι μπορείς σχετικά να τους βρείς πανεύκολα
και κατα δεύτερον είναι ελληνική εταιρία και ο εφευρέτης τους είναι Έλληνας απο το Χιλιομώδι
Κορινθίας. ( είναι ενδιαφέρουσα η ιστορία αυτών των κύβων ρίξε μια ματία ) ο γίος του εφευρέτη που είναι σαν Γεν. Διευθυντής
της εταιρίας υποστηρίζει πως θα έχουν μέσα στο 2013 θα εχουν 1 εκατομ. ευρώ τζίρο.

Βέβαια πολλοί της κοινώτητας που ασχολούνται με το χόμπι λένε πως δεν είναι πολύ καλοί σαν κύβοι
δεν ξέρω να σου πω γιατί εκτός από τον κλασσικό δεν έχω δοκιμάσει κάποιον άλλο. πάντως παρήγγειλα έναν κύβο Dayan ZhanChi από ένα e-shop του Χόνγκ Κόνγκ ( γενικά λένε πως η εταιρία η Dayan είναι από τις καλύτερες στον χώρο ) αλλά κύβους της βρίσκεις μόνο απο το ίντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Παντως το συστημα με το λυνεται ο κυβος βρεθηκε αφου ενας τυπας τον ανοιξε και τον ειδε απο μεσα,ακομη θα ψαχναμε αλλιως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
βασικα ενα 3χ3 εχω παρει και δεν τον εχω λυσει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_98

Νεοφερμένος

Ο Nikos_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παντως το συστημα με το λυνεται ο κυβος βρεθηκε αφου ενας τυπας τον ανοιξε και τον ειδε απο μεσα,ακομη θα ψαχναμε αλλιως

πρώτη φορά το άκουσα αυτό
εγώ είχα ακούσει πως ένα παιδάκι γύρω στα 12 του χρόνια στην Αγγλία είχε φτιάξει ένα βιβλιαράκι που έλεγε πως μπορεις να λύσεις τον κύβο αργότερα αυτό έγινα best seller και το αγόραζαν σχεδόν οι πάντες...
πάντως με αλγόριθμος λύνεται και πιο γνωστή σαν μέθοδος είναι αυτή μίας Γερμανίδας αν δεν κάνω λάθος περί ονόματι Fridrich έτσι λένε και τη μέθοδο όποτε ίσως να είναι αυτή που λές αλλά ίσως και όχι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolis97

Νεοφερμένος

Ο tolis97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Εγω εμαθα τους αλγοριθμους απο ενα βιντεο στο youtube και μπορω να τον λυσω σε 1 λεπτο..
Υπαρχουν βεβαι και μεθοδοι που τον λυνουν σε 20 δευτερολεπτα απλα ειναι πολλες οι κινησεις που πρεπει να θυμασαι απ΄εξω!
Αλλα αν μαθεις την ευκολη μεθοδο σου φενεται παιχνιδακι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_98

Νεοφερμένος

Ο Nikos_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
βασικα ενα 3χ3 εχω παρει και δεν τον εχω λυσει!!!

ποτέ δεν είναι αργά https://eineken.pblogs.gr/2010/11/pws-ematha-sto-11hrono-gio-moy-na-lynei-ton-kybo-toy-roympik.html

Εγω εμαθα τους αλγοριθμους απο ενα βιντεο στο youtube και μπορω να τον λυσω σε 1 λεπτο..
Υπαρχουν βεβαι και μεθοδοι που τον λυνουν σε 20 δευτερολεπτα απλα ειναι πολλες οι κινησεις που πρεπει να θυμασαι απ΄εξω!
Αλλα αν μαθεις την ευκολη μεθοδο σου φενεται παιχνιδακι!!!!

όλοι έτσι μαθαίνουμε στην αρχή φτάνουμε στο 1 λεπτό και μετά άμα θες να εξασκηθείς και άλλο μαθαίνεις και άλλες μεθόδους
εγώ τώρα έχω μάθει μερικούς αλγόριθμους απο f2l , 2 look OLL και 2 look PLL
μαθαίνω σιγά σιγά τους αλγόριθμους μέχρι να τους μάθω μάθω και να τους εκτελώ χωρίς σκέψη και μετά προχορώ παρακάτω σιγα σιγά :D στο μεταξύ έχω φτάσει γύρω στα 45 sec.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top