[29/5/2013] Χημεία Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 24)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 12 50.0%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 5 20.8%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 1 4.2%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 3 12.5%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 3 12.5%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αν έχεις γράψει καλά στα υπόλοιπα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα για ένα μάθημα..

Αν είχα δεν θα κλαιγόμουν. :P
Έχω γράψει και ένα 16.8 στα Μαθ. Κατ. στην καλύτερη. Οπότε...
Όπως είπα όλα παίζονται για μένα στην Έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Αν είχα δεν θα κλαιγόμουν. :P
Έχω γράψει και ένα 16.8 στα Μαθ. Κατ. στην καλύτερη. Οπότε...
Όπως είπα όλα παίζονται για μένα στην Έκθεση.

Η Έκθεση ή θα μας σώσει ή θα μας ρίξει στα ''Τάρταρα''!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Και εγω ενα Σ/Λ αλλα η αιτιολογιση σωστη.. μιλαμε ηλιθια.. εξηγουσα γιατι ισχυει το αλλο και εβαλα αλλο! χριστε μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Αφήστε το παιδί να αυτομαστιγωθεί για ενα 24ωρο :mad:
Να οραματίζεται παντού τα πολλαπλής.
Να βγαίνει βόλτα και στο κουδούνι της εξώπορτας να βλέπει και ένα.:devil:
Το μεσημέρι να τρώει και κάτω απο τον αρακά να πετιέται ένα πολλάπλής. :devil:
:bleh::bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

satrapis

Νεοφερμένος

Ο satrapis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Για να μιλήσουμε και λίγο αντικειμενικά ήταν δύσκολα τα θεματάκια σήμερα (έδινα κανονικά και ας είμαι ήδη φοιτητής).Βλέπω παραπάνω γίνεται ντορος για το Δ4,μόνο που το θεωρώ σχετικά εύκολο,γενικότερα βρήκα το Δ θέμα πιο εύκολο απ'το Γ.Πολύ πονηρό και υπολογιστικό το Α θέμα,ίσως και το πιο δύσκολο που έχει πέσει σε πανελλήνιες (με το Α5 να σε στέλνει αδιάβαστο),ένα ωραίο Β θέμα που ανταποκρινόταν στις προσδοκίες και έχω πολλές ενστάσεις για το Γ (και θα ήθελα και την γνώμη καθηγητή-διορθωτή γι'αυτό).

Γιατί να πάρει κάποιος 5 μονάδες απ'το Γ1α και 7 απ'το Γ2,σύνολο 12,απο συνταντικούς τύπους που μπορεί κάποιος να τους γράψει με σφύριγμα,παρασκήνιο κλπ;Εδώ αδικείται ο καλός ο μαθητής που θα κάνει κάποιο λάθος στις χημικές εξισώσεις και θα χάσει και κανα συνταντικό τύπο.Μιλάμε για 2,4/20,είναι πάρα πολύ!Και σίγουρα θα βαθμολογηθεί μόνο το αποτέλεσμα και όχι ο τρόπος που έφτασες σε αυτό (γιατί δεν ζητούσε αιτιολόγηση).

Απορώ πως δεν έχει αναφέρει κανείς ως τώρα το γεγονός αυτό.Μιλάμε για την απόλυτη ξεφτίλα,το παρασκήνιο καλά κρατεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Βασικά το Γ1 ήταν βασικά πράγματα. Σε κατευθυνε για το ποιες ειναι οι αλδεύδες και για το ποια ήταν η αλκοόλη ξεκάθαρα. Βάλανε νομίζω χτυπητές εξαιρέσεις στο Γ1 για αυτό και δεν έδιναν κάποιο δεδομένο για τους άνθρακες. Και το Γ2 ήταν ένα κανονικό δέντρο, απλό σχετικά. :hmm:

Πάνω σε αυτό θέλω να ρωτήσω, αν σε μια αντίδραση είναι γραμμένες οι σωστές ουσίες αλλά έχω βάλει 1 λάθος συντελεστή το χάνω όλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νταξ πολλα σημερα αλλα καλα πηγαμε. Το γ θεμα ηταν μονο για αυτους που διαβαζαν σοβαρα οργανικη και ηξεραν τι ''επαιζε'' γενικα. Εχω μονο ενα αριθμητικο στο δ θεμα αλλα δεν νομιζω να κοστισει πολυ...
Σχετικα με αυτο που επαθε ο Ιορδανης δυστυχως στις πανελληνιες ειναι δυσκολο να μην την κανει καποιος την ''απροσεξια'' του σε τουλαχιστον ενα μαθημα. Και εγω την εκανα στο τελευταιο ερωτημα του γ θεματος στην φυσικη που ξεχασα οτι υπαρχει τριβη. Το πιο σπαστικο ειναι να σκεφτεσαι οτι θα μπορουσες να τα ειχες παει πολυ καλυτερα και οτι μια απροσεξια σε εριξε αδικα (και κοστιζουν πολυ αυτες οι μαλακισμενες οι απροσεξιες)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
τελικά βλέπω πως με τον χρόνο δεν δυσκολευτήκατε και τόσο, αν και ναι το I school δεν είναι και το καλύτερο δείγμα:P

καλό καλοκαίρι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τελικά βλέπω πως με τον χρόνο δεν δυσκολευτήκατε και τόσο, αν και ναι το I school δεν είναι και το καλύτερο δείγμα:P

καλό καλοκαίρι :D

τα καταστρεφει ολα ο χρονος...:P

Οτι ηταν πολλα για 3ωρες ειναι γεγονος ομως χημεια νομιζω αμα διαβαζεις συστηματικα πας καλα σε γενικες γραμμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Μα δεν είπε κανείς ρε παιδιά ότι ήταν δύσκολα απλά θέλανε πολύ γράψιμο! :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thetikos

Δραστήριο μέλος

Ο Θετικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 783 μηνύματα.
Καλά αποτελέσματα παιδιά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Δυσκολακια σημερα, οσο δυσκολα δηλαδη μπορουν να πεσουν στη χημεια, ενα παρα πολυ εξυπνο Α5 που δειχνει ποιος καταλαβε τη θεωρια και ποιος την παπαγαλισε, ενα περιεργο Γ θεμα που ηθελε απλως ψυχραιμια και εβγαινε μετα.. Προσωπικα θεωρω το Δ4α) πολυ περιεργο, ειχε μια μεθοδολογια- κανονα που πρωτη φορα βλεπω ( η απλα την εχω ξεχασει). Απο το Β θεμα δεν ειδα κατι δυσκολο, ισως απο τα Σ/Λ το πρωτο να μπερδευει αλα ευκολο ειναι.. Το Α θεμα ηθελε προσοχη και στη χημεια.. Γενικοτερα φετος ειδα οτι το Α θεμα δεν ειναι στεγνη θεωρια σε κανενα μαθημα αλλα ερωτησεις κρισεως χωρις αιτιολογηση και μου αρεσει πολυ αυτο.... Αυτα ελπιζω να γραψατε καλα, ευχομαι καλα αποτελεσματα και καλο καλοκαιρι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δυσκολακια σημερα, οσο δυσκολα δηλαδη μπορουν να πεσουν στη χημεια, ενα παρα πολυ εξυπνο Α5 που δειχνει ποιος καταλαβε τη θεωρια και ποιος την παπαγαλισε, ενα περιεργο Γ θεμα που ηθελε απλως ψυχραιμια και εβγαινε μετα.. Προσωπικα θεωρω το Δ4α) πολυ περιεργο, ειχε μια μεθοδολογια- κανονα που πρωτη φορα βλεπω ( η απλα την εχω ξεχασει). Απο το Β θεμα δεν ειδα κατι δυσκολο, ισως απο τα Σ/Λ το πρωτο να μπερδευει αλα ευκολο ειναι.. Το Α θεμα ηθελε προσοχη και στη χημεια.. Γενικοτερα φετος ειδα οτι το Α θεμα δεν ειναι στεγνη θεωρια σε κανενα μαθημα αλλα ερωτησεις κρισεως χωρις αιτιολογηση και μου αρεσει πολυ αυτο.... Αυτα ελπιζω να γραψατε καλα, ευχομαι καλα αποτελεσματα και καλο καλοκαιρι!!!!
Διαφωνώ λίγο. Όλη τη χρονιά έχανα σχεδόν σε όλα τα διαγωνισματα ανεξαρτήτως μαθήματος τουλάχιστον ένα πολλαπλής ή Σ-Λ και τώρα έχασα μόνο ένα Σ-Λ στα μαθηματικά. Σε όλα τα μαθήματα μου φάνηκε πολύ απλό το 1ο θέμα, αν είχες διαβάσει το έγραφες ανετα. Από το 2ο και μετά άρχιζε το πανηγυρι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
ε ναι, εγω δεν ειπα οτι ηταν δυσκολα, ειπα οτι δεν ειναι ξερη θεωρια, ηθελαν να το βαλεις να δουλεψει λιγο πριν τα απαντησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αν εξαιρέσεις της χημείας που ήταν όντως έξυπνα, όλα τα άλλα δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Δηλαδή σε βοηθήματα υπάρχουν πολύυυυυ πιο ''καλά'' θέματα κλειστού τύπου που στην ουσία είναι μικρές ασκήσεις. Εμένα ήταν ο εφιάλτης μου γιατί έλεγα την άσκηση να λύσω λάθος, κάτι παίρνω τα πολλαπλής όμως που είναι 1 και βαθμός αμα βάλουν δύσκολα και δεν τα γράψω την έκατσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ελάτε ρε παιδιά που το Α4 δεν ήταν ξερή θεωρία. Δηλαδή αν είναι σε αέρια ή σε στερεή φάση πρέπει να μου κόψει 1 στα 20;;
Δε λέω, βλακεία μου που το έχασα, και ναι, ήξερα προφανώς τον ορισμό της 1ης ενέργειας ιοντισμού που έλεγε σε αέρια φάση, αλλά δεν μου φάνηκε τίμιο!
Απο εκεί θα ξεχωρίσει ο καλός μαθητής που έκανε ολόσωστα 3ο και 4ο;
(μη πέσετε να με φάτε ήδη τρώγομαι μόνη μου!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katelovea7

Νεοφερμένος

Η Katelovea7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ζητάνε πάρα πολλα και σίγουρα δεν είναι πια το εύκολο μάθημα της θετικής κατεύθυνσης......

Εχουν αλλαξει γενικα φιλοσοφια.....δεν τους αρεσει να υπαρχει "ευκολο μαθημα".... Αλλα παρολαυτα η χημεια ειναι το μονο μαθημα της θετικης που τολμας να λες οτι θα γραψεις καλα... Οσο για τα θεματα, ηταν ανεβασμενα, και μου εκανε εντυπωση που το γ3, που αντικατεστησε το δεντροδιαγραμμα επιανε μολις 7 μοναδες οταν αλλες χρονιες επιανε 15++. Για τις διαφορες με βαση τους ορισμους στο θεμα Α, πραγματικα αναρωτιεμαι τι σκεφτονταν.

Καλο καλοκαιρι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Ελάτε ρε παιδιά που το Α4 δεν ήταν ξερή θεωρία. Δηλαδή αν είναι σε αέρια ή σε στερεή φάση πρέπει να μου κόψει 1 στα 20;;
Δε λέω, βλακεία μου που το έχασα, και ναι, ήξερα προφανώς τον ορισμό της 1ης ενέργειας ιοντισμού που έλεγε σε αέρια φάση, αλλά δεν μου φάνηκε τίμιο!
Απο εκεί θα ξεχωρίσει ο καλός μαθητής που έκανε ολόσωστα 3ο και 4ο;
(μη πέσετε να με φάτε ήδη τρώγομαι μόνη μου!)

Μεταξύ μας, από εκεί πιστεύω θα ξεχωρίσει ο καλός ο μαθητής. Τις ασκήσεις τις λύνουν όλοι για τον πολύ απλό λόγο ότι είτε έχουν λύσει κάποιο βοήθημα είτε έχουν λύσει κάποιες ασκήσεις απ'το φροντηστήριο/ιδιαίτερο, που πάνω κάτω είναι τα ίδια πράγματα με αυτά που πέφτουν. Το πόσο όμως έχει κατανοήσει ένας την θεωρεία, θα φανεί (προφανώς) απ τιις ασκήσεις θεωρείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ναι το πόσο έχω κατανοήσει τη θεωρία απο την φάση στη 2η ενέργεια ιοντισμού θα φανεί. Προφανώς, που λες και εσυ, οχι.
Anyway, το τι χημεία ξέρει ο καθένας, και πόσο καλός μαθητής ή όχι είναι, το ξέρει μόνος του.
Και όχι δεν λύνουν όλοι 4ο και κυρίως 3ο θέμα με στοιχειομετρία κλπ.
Τέλος πάντων, δεν μου έκατσε, τέλος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilispap_27

Νεοφερμένος

Ο Vasilispap_27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δεν το περίμενα να μην πέσει δεντράκι στο Γ, αλλά πιστεύω ότι πήγα καλά! Θα δούμε σχετικά σύντομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top