[27/5/2013] Μαθηματικά Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 103)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 19 18.4%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 33 32.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 19 18.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 10 9.7%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 18 17.5%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 4 3.9%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

matheir

Νεοφερμένος

Η matheir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πολύ κόμπλεξ βγάζεις. Τη γνώμη μου είπα.

Το Δ2 τη θεωρώ κλασσική άσκηση.
1)Είναι φως φανάρι ότι τα ολοκληρώματα στην ανιστότητα πρέπει να φύγουν.
2)Αυτά πως φεύγουν με γνώσεις Λυκείου; -> Θέτωντας μια συνάρτηση που περιγράφει και τα δυο μέλη και βρίσκοντας σε αυτή τη μονοτονία.

Προσωπικά θεωρώ πιο δύσκολη τη Β3


απο τις 10 και 20 περιμενω την ακριβης λοση σου αφου ηταν κλασσικο....ακομα περιμενω....
Το β3 βεβαια ηταν απιαστο.,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
πόσα σας βγήκε το Γ2, με το πλήθος των ριζών? (Εμένα 0)
Λέγοντας



πιθανές λύσεις +-1, +-2 ατοπες και οι 4εις, άρα 0
ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimVerr

Νεοφερμένος

Ο JimVerr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
απο τις 10 και 20 περιμενω την ακριβης λοση σου αφου ηταν κλασσικο....ακομα περιμενω....
Το β3 βεβαια ηταν απιαστο.,


Πραγματικά πιστεύεις ότι δεν μπορώ να τη λύσω. Την ουσία την έγραψα. Για τη Β3 συμφωνώ είναι δύσκολη.

θέτεις


και λύνεις
L(8*x^2 +5) >L(2x^4+5)

1)Είναι φως φανάρι ότι τα ολοκληρώματα στην ανιστότητα πρέπει να φύγουν.
2)Αυτά πως φεύγουν με γνώσεις Λυκείου; -> Θέτωντας μια συνάρτηση που περιγράφει και τα δυο μέλη και βρίσκοντας σε αυτή τη μονοτονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Σα δε ντρεπονται λιγο αυτοι που βαλανε τα θεματα, καθολου διαβαθμιση ακομα και το β3 σχεδον κανεις δεν το ελυσε, τα περισσοτερα υποερωτηματα απο γ δ ηταν παλουκια,πιο δυσκολο το κρινω κι απο περσι καθως περσι β,γ θεμα εβγαιναν, το δ ηταν το πολυ δυσκολο. Δεν απογοητευομαι παρολο που μαλλον χανω τον πρωτο στοχο μου. 13-14 κι εγω. Τωρα για οσους εδωσαν απο 2000-2009 πανελληνιες να μας κανουν τη χαρη γιατι τα θεματα που βαζαν τοτε ηταν γελοια συγκριτικα με των τελευταιων χρονων. Χημεια και τελος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitcaki07

Νεοφερμένος

Η mitcaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι είπα οριστικό αντίο στ σχολη που με ενδιέφερε :'(.... κ ας πήγαινα για ένα 12 ...:'(....τζάμπα οι υψηλοί βαθμοί στ υπόλοιπα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Κάποιος για το γ2 που είπα ποιο πάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
πόσα σας βγήκε το Γ2, με το πλήθος των ριζών? (Εμένα 0)
Λέγοντας



πιθανές λύσεις +-1, +-2 ατοπες και οι 4εις, άρα 0
ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ? :confused:


αν δε σου βγαίνει το horner δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν ρίζες. Αριθμό ριζών σου ζήταγε όχι τις ίδιες τις ρίζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Το Γ1 βγαίνει και με συνέπειες του ΘΜΤ (ουσιαστικά,αντιπαραγώγιση). Μετά από πράξεις,καταλήγεις στη σχέση (f²(x)/2 + xf(x))'=(0)' κι από'κει προκύπτουν δυο σχέσεις,από τις οποίες πρέπει να απορρίψεις εκείνη με το - μπροστά,λόγω της αρχικής συνθήκης f(0)=1
Έτοιμο είναι, δεν χρειάζεται να καταλήξεις εκεί :)

nPb , τις παρατηρήσεις σου τις θεωρώ λίγο περίεργες :whistle:


Για τα θέματα δεν θα κάνω κάποιο σχόλιο γιατί θα τα ακούσω :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Πειτε με βιτσιοζο αλλα μου αρεσαν LOL

Ωρα για reset στο εξεταστικο συστημα ομως, με την εννοια οτι εχει κορεστει η υλη τοσα χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Σορρυ κιολας αλλα στο γ2 δεν πρεπει να βρουμε ποσες ριζες εχει η g(x)=0 αφου ισχυει f(0)=1????:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σορρυ κιολας αλλα στο γ2 δεν πρεπει να βρουμε ποσες ριζες εχει η g(x)=0 αφου ισχυει f(0)=1????:confused:

ναι, αλλά αν ήθελες να το πας έτσι έπρεπε να αποδείξεις πρώτα ότι η f είναι 1-1.

πρακτικά μονοτονία στη g ήθελε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ας μου πει κάποιος αν το Δ3 βγαίνει με ΘΜΤ 1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δηλαδή ΘΜΤ στα 1,Α ΚΑΙ 1,Χ

και μετά λεω σε κάθε περίπτωση η συνάρτηση ειναι γνησίως μονότονη άρα και 1-1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
ναι, αλλά αν ήθελες να το πας έτσι έπρεπε να αποδείξεις πρώτα ότι η f είναι 1-1.

πρακτικά μονοτονία στη g ήθελε.
Nαι πηρα μονοτονια της g γιατι την ελυσα με συνολα τιμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
6-7 έγραψα..

άντε και του χρόνου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Σορρυ κιολας αλλα στο γ2 δεν πρεπει να βρουμε ποσες ριζες εχει η g(x)=0 αφου ισχυει f(0)=1????:confused:

ναι, πως λύνεις το
2x^3 - 3x^2 -2 = 0?

ΠΕΣ ΜΟΥ ΌΤΙ ΠΑΡΑΓΩΓΊΖΕΙΣ, ΑΥΞΟΥΣΑ, αρνητικά προς θετικά, άρα 1 λύση :(:(:(:(:(:(:(:(
(wolfram: https://www.wolframalpha.com/input/?i=2x^3+-+3x^2+-2+=+0)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
ναι, πως λύνεις το
2x^3 - 3x^2 -2 = 0?

ΠΕΣ ΜΟΥ ΌΤΙ ΠΑΡΑΓΩΓΊΖΕΙΣ, ΑΥΞΟΥΣΑ, αρνητικά προς θετικά, άρα 1 λύση :(:(:(:(:(:(:(:(
(wolfram: https://www.wolframalpha.com/input/?i=2x^3+-+3x^2+-2+=+0)
1 λυση βρηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top