[20/5/2013] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 77)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 32 41.6%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 12 15.6%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 6 7.8%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 17 22.1%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 4 5.2%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 6 7.8%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Keratz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Με μια ματια...
πολλα,και απαιτουν αρκετη μαθηματικη λογικη και εμπειρια,που πιστευω την αποκτας μεσα απο θετικη/τεχνολογικη κατευθυνση.
Λυπαμαι τα παιδια της θεωρητικης που μαλλον θα φτυσουν αιμα για ενα 15 :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
giorgosklou τι να κάνουμε, βρε συ, δεν διάλεξα ούτε θετική,ούτε τεχνολογική...
μπορεί η λογοτεχνία που γράφουμε μεθαύριο,να μην είναι σαν τη φυσική,το δέχομαι,αλλά σε εμάς επικρατεί μπάχαλο στη βαθμολόγηση,ειδικά σε αυτό το μάθημα... οπότε,από αυτήν την άποψη τη φοβάμαι...
ξέρω ότι η φυσική είναι απαιτητική και δύσκολη,αλλά νομίζω σας έχουν επηρεάσει πολύ και τα μαθηματικά γενικής τώρα... ΧΑΛΑΡΩΣΗ θέλει...
μην πάτε με την ίδια ψυχολογία στη φυσική,με την ΚΑΜΙΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
σήμερα απο το άγχος μου δεν μπορούσα να γράψω και αυτά που ήξερα τελοσπάντων τα έλυσα όλα εκτός απο το Γ2 έγραψα το σύστημα αλλά δεν μου έβγαιναν τα νούμερα.επίσης το δ1 το έκανα βρήκα την ανισώτητα αλλά δεν σκέφτηκα να πω ότι το κ=2(μεγάλη βλακεία),το τελευταίο του δ4 λάθος γιατί είπε η κυρία μου ότι ο τρόπος για τους περιορισμούς δεν ήταν σωστός. οπότε υπολογίζω γύρω στο 17...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
ετσι οπως τα λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
βασικά θέλω 5ο πεδίο. (αλλά και 4ο δε με χαλάει στην περίπτωση που γίνει το θαύμα) πάντως ακόμη και έτσι έστω και λίγα 20αρια υπάρχουν. εσύ πως το υπολογίζεις ? βασικά που θέλεις ?



τότε κρίμα που πήγε θεωρητική. το 4ο ακόμη και σε πολούς θετικοτεχνολογικούς φάνηκε δύσκολο. και όχι μόνο 4ο ...γενικά...
Εγώ γύρω στο 18.5 πρέπει να είμαι και σίγουρα μεταξύ 17.5-19.5. Θέλω στρατιωτικές σχολές(με προτίμηση στην πολεμική αεροπορία) και τελευταία αστυνομία. Για αυτό και ενοχλήθηκα ιδιαίτερα με την βιολογία καθώς οι υποψηφιοί αυτοί μπορούν να δηλώσουν στρατό. Ετσι είναι σαν να ξεκινάω τα κατεύθυνσης με μειονέκτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Εγώ γύρω στο 18.5 πρέπει να είμαι και σίγουρα μεταξύ 17.5-19.5. Θέλω στρατιωτικές σχολές(με προτίμηση στην πολεμική αεροπορία) και τελευταία αστυνομία. Για αυτό και ενοχλήθηκα ιδιαίτερα με την βιολογία καθώς οι υποψηφιοί αυτοί μπορούν να δηλώσουν στρατό. Ετσι είναι σαν να ξεκινάω τα κατεύθυνσης με μειονέκτημα.

γι'αυτό φταίει η επιτροπή των μαθηματικών,όχι της βιολογίας... (δε στο λέω με επίθεση)
ούτε οι υποψήφιοι που διάλεξαν βιολογία φταίνε...
ο καθένας αυτό που πιστεύει ότι τον συμφέρει κάνει...
κι αφού εσύ έγραψες καλά,τι αγχώνεσαι;;αν έχεις και στα υπόλοιπα παρόμοιους βαθμούς,άνετα μπαίνεις στρατό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Τα συγκεκριμένα θέματα ήταν απαράδεκτα. Ειναι ντροπή ολόκληρο το εκπαιδευτικό σύστημα που τα θέματα ήταν αυτής της δυσκολίας. Με τα χρήματα των οικογενειών και ιδιαιτέρως με τον κόπο των μαθητών δεν μπορεί κανένας γελοίος να παίζει κατα αυτόν το τροπο. Καθηγητές πανεπιστημίων του εξωτερικού έδωσαν συγχαρητήρια στους έλληνες μαθητές επειδή αποδέχτηκαν να προσπαθήσουν να τα λύσουν και είπαν ότι δεν βάζουμε παρόμοια ούτε στο 1ο έτος του πανεπιστημίου!! Κάθε μαθητής που σέβεται τον εαυτο του οφείλει να μην στεναχωρηθει ούτε λεπτό για αυτά τα θέματα. Και για να μην έχουμε παρεξηγήσεις, έχω γράψει πολυ καλα και δεν θέλω να κανω φιγούρα με αυτα που λέω αλλά ειναι η αλήθεια. Επίσης οποίος σας πει ότι έγραψε με ευκολία πάνω απο 18, ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΤΟΝ ΑΠΛΑ!!
Εγώ λογικά έγραψα πάνω από 18 αλλά με μεγάλη δυσκολία. Ελπίζω να γλυτώσω την εκτέλεση:D!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Παιδιά ήταν αναμενόμενο να τσιμπήσουν τα μαθηματικά φέτος,γιατί αν θυμάστε πέρσι με τη βιολογία είχε γίνει χαμός...όπως επίσης φέτος πιστεύω θα προσέξουν τη φυσική κατεύθυνσης...και δε λέω ότι θα βάλουν εύκολα,πάντως πιστεύω θα βάλουν τουλάχιστον ανθρώπινα...με τέτοια θέματα που θέλουν 50 σελίδες γράψιμο να φροντίζετε να διαχειρίζεστε σωστά το χρόνο σας γιατί κάθε δευτερόλεπτο είναι πολύτιμο...ανεξάρτητα από το πώς γράψατε,συγχαρητήρια σε όλους και κυρίως της θεωρητικής που είστε ήρωες στην κυριολεξία...υπομονή,μην κωλώνετε πουθενά,διαβάστε όσο μπορείτε και σκίστε τους...καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε όλους!
Καλησπερα!!!Δινω φετος πρωτη φορα..ειμαι θετικη και σημερα τα ειδα ολα..και γιατι ειναι μαθημα γενικης οποτε ηθελα να με ανεβασει,και γιατι διεκδικω σχολες στις οποιες μπαινουν παιδια που εδωσαν βιολογια δηλ.2ο και 4ο πεδιο...
Εγω κολλησα στο Β2 οποτε δεν εκανα καλη αρχη..τελικα το ελυσα με εναν ανορθοδοξο τροπο ο οποιος ειναι λαθος.εχω κανει λαθη στις πραξεις,κατι μου ξεφυγε απτη θεωρια και ελυσα λαθος το Δ4)β...δεν ξερω αν πρεπει να περιμενω 15..ισως ζηταω πολλα

Τωρα εγω τι να κανω????Τι θα με σωσει?η φυσικη τα μαθηματικα η μηπως η βιολογια κατ?????Τελεια!Μονο η χημεια μπορει ν βοηθησει την κατασταση...Αλλα συνεχιζω!Σκεφτομαι θετικα!οι πορτες των τει ειναι ορθανοιχτες και με περιμενουν!!
Οι ιχθυοκαλλιεργειες ελπιζω να μην κατργηθηκαν με το σχεδιο Αθηνα..
Νομίζω οι ιχθυοκαλλιέργειες καταργήθηκαν πριν από το σχέδιο Αθηνά...lol...σοβαρά τώρα προσπάθησε να κάνεις delete σε όλα τα προηγούμενα και φόρτσαρε στα επόμενα που έρχονται...για την ακρίβεια τώρα ξεκινάνε οι ουσιαστικές πανελλήνιες γιατί μπαίνουν στο παιχνίδι οι κατευθύνσεις...4 μαθήματα είναι αυτά,δεν είναι λίγα...άσε που έχουν και συντελεστή,άρα είναι και αρκετά σημαντικά...γι' αυτό σου λέω...ξέχνα τα παλιά,πάρε δύναμη και συνέχισε γιατί αν σε πάρει από κάτω την έβαψες!Ίσως αυτό να είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι των πανελληνίων πέρα από το διάβασμα,να διατηρήσεις τη ψυχραιμία σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Καλησπέρα,θα πω και εγώ τον πόνο μου..ξεκίνησα χαλαρά πρώτο δεύτερο μου βγήκα μετά γ και δ δεν μου έβγαινε..στην 1,30 ώρα περίπου είχα περάσει όλα τα θέματα..και με είχε πιάσει τρομερό άγχος γιατι τα τελευταία δεν μου έβγαιναν.ζήτησα να πάω τουαλέτα,έριξα λίγο νερό στο πρόσωπο μου,μόνο τα κλάμματα δεν έβαλα.στόχευα πάνω απο 19 γιατί θέλω οικονομικά και στα διαγωνίσματα έγραφα πολύ καλά..αλλά σήμερα απο το άγχος μου δεν μπορούσα να γράψω και αυτά που ήξερα τελοσπάντων για να μην τα πολυλογώ τα έλυσα όλα εκτός απο το Γ2 έγραψα το σύστημα αλλά δεν μου έβγαιναν τα νούμερα.επίσης το δ1 το έκανα βρήκα την ανισώτητα αλλά δεν σκέφτηκα να πω ότι το κ=2(μεγάλη βλακεία),το τελευταίο του δ4 λάθος γιατί είπε η κυρία μου ότι ο τρόπος για τους περιορισμούς δεν ήταν σωστός. οπότε υπολογίζω γύρω στο 17...
Σαπουνοπερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gregorypro

Νεοφερμένος

Ο Gregorypro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ λογικά έγραψα πάνω από 18 αλλά με μεγάλη δυσκολία. Ελπίζω να γλυτώσω την εκτέλεση:D!

Εγώ δεν έχασα τίποτα οπότε εκτός απροόπτου έχω γράψει εκατό αλλά γαμω τη μάνα τους μου βγήκε η πίστη και όλοι οι φίλοι μου πολυ καλοί μαθητές πήραν το πολυ 17!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
γιατί σαπουνόπερα;φαίνεται λίγο τραγικό έτσι όπως το περιγράφω ε;απλά στεναχωρήθηκα αρκετά γιατί αυτό θα με ανέβαζε..θα προτιμούσα οι ειρωνείες να αποφεύγονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Εγώ δεν έχασα τίποτα οπότε εκτός απροόπτου έχω γράψει εκατό αλλά γαμω τη μάνα τους μου βγήκε η πίστη και όλοι οι φίλοι μου πολυ καλοί μαθητές πήραν το πολυ 17!
Τα κατάφερες πολύ καλά. Συγχαρητήρια. Πρεπεί να είναι πραγματικά ελάχιστα τα 100άρια. Ποιά σχολή στοχεύεις;

γιατί σαπουνόπερα;φαίνεται λίγο τραγικό έτσι όπως το περιγράφω ε;απλά στεναχωρήθηκα αρκετά γιατί αυτό θα με ανέβαζε..θα προτιμούσα οι ειρωνείες να αποφεύγονται.
Για όσους έδωσαν σήμερα αυτό που περιγράφεις είναι πολύ κατανοητό. Πάντως δεν τα πήγες άσχημα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Mt

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 842 μηνύματα.
Είδα τα θέματα και ψιλοτρόμαξα που είμαι και δεύτερο έτος.Πόσο μάλλον εσείς του 95 που τα βιώνετε για πρώτη φορά (ή και μεγαλύτεροι που ξαναπροσπάθησαν). Ωστόσο,όπως και κάθε χρόνο,θα βγουν πολλοί "επιστήμονες" του 94- και θα σας πουν : "εγώ είχα πιο δύσκολα στη χρονιά μου,και δεν έκανα έτσι" και παρόμοιου τύπου μαλακίες. Οι δε,"πετυχημένοι" του 95 θα πουν ότι δε διάβαζαν και λοιπά.Μην τους ακούτε,όλοι έφτυσαν αίμα.
Αντικειμενικά,τα θέματα ήταν πολλά και δύσκολα. Τουλάχιστον για το 3ωρο.
Σημασία έχει να συγκεντρωθείτε στα επόμενα μαθήματα,με ψυχραιμία.
-Το καλοκαίρι,είναι κοντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
και εγω πιστευω εκτος απροοπτου 100
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
γι'αυτό φταίει η επιτροπή των μαθηματικών,όχι της βιολογίας... (δε στο λέω με επίθεση)
ούτε οι υποψήφιοι που διάλεξαν βιολογία φταίνε...
ο καθένας αυτό που πιστεύει ότι τον συμφέρει κάνει...
κι αφού εσύ έγραψες καλά,τι αγχώνεσαι;;αν έχεις και στα υπόλοιπα παρόμοιους βαθμούς,άνετα μπαίνεις στρατό...
Γενικά αγχώνομαι συνέχεια αλλά πιστεύω με νορμάλ έως ελαφρώς δύσκολα θέματα θα έγραφα 20άρι. Δεν πειράζει όμως. Το άνετα με 30% μείωση στους εισακτέους και τόσο μεγάλη ζήτηση είναι μεγάλη κουβέντα. Ευχαριστώ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Γενικά αγχώνομαι συνέχεια αλλά πιστεύω με νορμάλ έως ελαφρώς δύσκολα θέματα θα έγραφα 20άρι. Δεν πειράζει όμως. Το άνετα με 30% μείωση στους εισακτέους και τόσο μεγάλη ζήτηση είναι μεγάλη κουβέντα. Ευχαριστώ πάντως.
μα ναι,άνετα...ευελπίδων πχ πόσο να πάει; 18.900; αν γράψεις παρόμοια στα άλλα,την έχεις,το ίδιο και σμυ,τιποτα ικαρων..δεν ξερω βεβαια τι θελεις,αλλα οπως και να χει καλη επιτυχια... εναλλακτικες εχεις πολλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gregorypro

Νεοφερμένος

Ο Gregorypro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τα κατάφερες πολύ καλά. Συγχαρητήρια. Πρεπεί να είναι πραγματικά ελάχιστα τα 100άρια. Ποιά σχολή στοχεύεις;


Πιστεύω ότι έπαιξε μεγάλο ρόλο η τύχη γιατι δεν ειμαι και απο αυτές τις διάνοιες...( ξέρεις για τι πράγμα μιλάω όλοι γνωρίζουμε τουλάχιστον έναν) στόχευω Πολυτεχνείο. Εσυ για που;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γύρισα κι εγώ από το πανεπιστήμιο και έλυσα τα θέματα. Τελικά, θυμάμαι ακόμα όσα κάναμε πέρσι.
(Κανονικά, θα είχαμε φέτος στατιστική αλλά μας τα μπέρδεψαν με το πρόγραμμα σπουδών και θα κάνουμε στο 3ο έτος.)

Τα θέματα ήταν γενικά δύσκολα. Τα θέματα Α και Β ήταν απλά, χωρίς παγίδες. Το ίδιο και τα ερωτήματα Γ1, Γ2 και Γ4. Όσον αφορά το Γ3, μη με φάτε, αλλά περίμενα να πέσει κάτι τέτοιο, εφόσον δεν είχε πέσει καθόλου τα τελευταία χρόνια σταθμικός μέσος. Για την ακρίβεια, περίμενα ότι θα έπεφτε πέρσι, στα δικά μας θέματα. Τώρα, το θέμα Δ ήταν πολύ δύσκολο για κάποιον της θεωρητικής, για κάποιον τη θετικοτεχνολογικής έβγαινε αλλά με δυσκολία. Το Δ1 ήθελε σχήμα, το Δ2 α ήταν εφαρμογή τύπου, το Δ2 β ήθελε φαντασία, το Δ3 αν κάποιος τολμούσε να το ξεκινήσει και θυμόταν την ιδιότητα με τους λογάριθμους το έλυνε και το Δ4 ήθελε επίλυση ανισοτήτων και έβγαινε.

Εάν κάποιος ήταν συγκεντρωμένος και προετοιμασμένος, μπορούσε να γράψει ένα 15, με ψυχραιμία. Το μεγάλο λάθος είναι ότι έβαλαν εύκολα πολύ στη βιολογία γενικής, οπότε έχουν τα παιδιά εδώ μειονέκτημα, ειδικά όσοι είναι για 3ο πεδίο.

Καλή συνέχεια στα επόμενα μαθήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnastGR

Νεοφερμένος

Ο AnastGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδες,εγω που πηγαινα χαλαρος για ενα 20 και να φυγω στο διωρο κολωσα πραγματικα. Ειμουν αρτια προετοιμασμενος και ενω τα δυο πρωτα θεματακια μου βγηκαν πολυ ευκολα( αν και χρειαστηκα 1 ωρα για να παρω μπρος και να τα τελειωσω) στα υπολοιπα .. τι να πω..
Μεθοδολογιες ολα, σωστα . Μπορουσα να παρω ενα 20 ευκολα πιστευω αλλα εκανα (σαν καλος ηλιθιος) λαθη στις πραξεις. Τοσο στο Γ Θεμα που ζητουσε να βρουμε το λ νομιζω οσο και στο Δ4 οπου το σκατωσα λιγο και πηρα το P(A)=1/3 αντι για 2/3 και την πιθανοτητα του Β την εβγαλα 0...
Με λιγα λογια πανω απο 18.5 δεν παιζει να εγραψα. Ελπιζω για ενα 17.8-18.3 και φυσικα βασιζομαι να γραψω ενα 16 φυσικη γιατι να πουμε και την αληθεια τα θεματα ηταν τελειως ακυρα. Δεν επρεπε να βαλουν τετιου ειδους .

Δυσκολα ,αρκετα δυσκολα. Εβλεπα τους θεωρητικους να ιδρωνουν διπλα μου και εγω παροτι ηξερα μεθοδολογιες και τροπους να προσπαθω τελευταια στιγμη να τα τελειωσω και να τελειωνω τις λυσεις μου στο 3ωρο ακριβως.
Λυπαμαι τα παιδια τις θεωριτικης πραγματικα αλλα και πολλους τις τεχνολογο-θετικης οι οποιοι πιστευαν οτι ηταν ενα ευκολο μαθημα.
Αποδειχθηκε οτι ηταν εφαμιλλο με τα 2 δυσκολα της κατευθηνσης.

Βεβαια υπαρχει και η αδικια με την βιολογια ,ετσι; Υποτιθεται οτι πρεπει να ειναι ιδιας δυσκολίας τα θέματα αφου ολοι βαθμολογούμαστε με ιδιο συντελεστη βαρυτητας στα γενικης(το 5ο πεδιο ειναι εξαιρεση αφου ειναι μοναδικο με αυτους τους συντελεστες και πορευέτε μονο του).


Τραγικα θεματα, Απλα τραγικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheGeek95

Νεοφερμένος

Ο TheGeek95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοιπόν....Τα θέματα ήταν με διαφορά τα δυσκολότερα που έχω δει στα μαθηματικά γενικής.Μαθητές θεωρητικής δεν είχαν καμιά ελπίδα να γράψουν.2:30 ώρες μου πήρανε,τα έγραψα όλα και δεν έχω βρει κάποιο λάθος.Αλλά ήτανε παλούκια...
Στο θεμα Γ3 θέλω να πω εναν διαφορετικό τρόπο λύσης χωρίς ιστογράμματα που ακουσα κλπ...
Λοιπόν ξέρουμε οτι:
f1=0,1 f2=0,3 f3=0,2
Από τον τύπο του fi=νi/ν
λύνουμε ως προς νι και προκυπτει
νi=ν*fi
δηλαδη:
ν1=ν*0,1
ν2=ν*0,3
ν3=ν*0,2
το πληθος των παρατηρησεων ειναι ν1+ν2+ν3=0,6ν
Αρα η μεση τιμη ισουται με :(ν1*χ1+ν2*χ2+ν3*χ3)/(ν1+ν2+ν3)=ν(0,1*55+0,3*65+0,2*75)/(0,6*ν)
τα ν απαλειφονται και απο τις πραξεις προκυπτει τελικως το 200/3

τωρα για το Δ,το πρώτο δεν ήταν δύσκολο δεδομένου ότι είχε πέσει ανάλογο πρόσφατα.
Όταν είδα την σχέση με τις δυνάμεις σκάλωσα,αλλά παρατηρώντας το ln στην F(x) σκεφτηκα να λογαριθμησω και από κει και πέρα,οι ιδιότητες του ln όπως και να το κάνουμε είναι βασικές γνώσεις... lna+lnb=lna*b και lna^a=a*lna...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top